du Zes gemeenten op de bres voor lager sluitingspeil Dreigende opheffing Culturele Vereniging 'Het is van groot belang dat de landbouwvereniging sterk blijft' JA 35 DE ZIERIKZEESCHE COURANT PI AN ETA LEOLUX Diefstal autoradio Diefstal munten GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 23 FEBRUARI 1990 146ste jaargang Nr. 24699 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Verkoop Miliebewust Nieuwe burgemeester Biljart De gemeente Duiveland verkoopt het pand We moeten bijzonder milieubewust zijn om on- Gisteren werd bekend dat de gemeentesecre- Jan van Almkerk van de bv Bommenede won Stekelstraat 2 te Nieuwerkerk dat men eerder ze kinderen een kans op leven te geven. Dat taris van Maasland A. Vogelaar de nieuwe bur- het biljarttoernooi in Neffen d'Eule in Ooster- zelf op een openbare verkoping kocht. (Pag. 3). zegt waterbouwkundig opzichter S. de Graaf. gemeester van Bruinisse wordt. Een pagina- land. (Pag. 11). (Pag. 4)! groot interview. (Pag. 5). Wij beschouwen slechts hen als mensen van gezond verstand die van onze mening zijn. La Rochefoucauld Landbouwvereniging Landbouwbelang viert 100-jarig bestaan KERKWERVE - „Wij willen proberen ons steentje er aan bij te blijven dragen dat de Zuidelijke Landbouw Maatschappij groter en hopelijk ook sterker wordt. Dat is voor ons als landbouw met een grote L van groot be lang in goede en zeker in minder goede tijden". Dat zei de voorzitter van de landbouwvereniging Landbouwbe lang, J. Rentmeester. In het Dorpshuis Zuudènde her dachten de leden van deze Kerkwerfse landbouwvereni ging het feit dat Landbouwbelang 100 jaar bestaat met een receptie. grond aan de orde komt moeten velen ervan worden overtuigd dat zo'n in greep goed is voor de streek". De ont sluiting van Schouwen-Duiveland, via alle dammen en bruggen die wer den aangelegd in het kader van de Deltawerken, was volgens Rent meester ook van groot belang voor de veranderingen in de landbouw. „Vroeger moest alles met de boot worden vervoerd. Nu lijkt Schouwen- Duiveland niet meer op een eiland". In de periode dat dat nog wel het geval was werd de landbouwvereni ging in Kerkwerve door een groep boeren opgericht in een tijd dat het minder goed ging in de landbouw. „Men hoopte in groepsverband ster ker te staan tegenover de concurren tie. Ook kon men voordeliger werken door bijvoorbeeld samen grotere hoe veelheden kunstmest in te kopen". Een formule die verder werd uitge bouwd toen de diverse landbouwver- enigingen lid werden van de CAV Zierikzee; de Coöperatieve Aankoop- en Verkoopvereniging. Dat was aan het begin van de jaren dertig. „Later is dit weer veranderd in een persoon lijk lidmaatschap voor degene die dat wenste". Evenals de andere afde lingen op Schouwen-Duiveland ver enigde de landbouwvereniging zich in de Kring Schouwen-Duiveland van de ZLM. Een kring die op zijn beurt weer is verenigd in een ZLM hoofdbestuur. En bij de viering van het 100-jarig bestaan bleek duidelijk dat men dit de aangewezen weg vindt om de belangen van de landbouwers die lid zijn van Landbouwbelang ver der te behartigen. De landbouwvereniging, die werd opgericht in november 1889, is een on derdeel van de kring Schouwen-Dui veland van ZLM (Zuidelijke Land bouw Maatschappij). Het was dan ook niet verwonderlijk dat ook de voorzitter van deze kring, L. J. van Gastel aanwezig was bij de receptie waarmee het 100-jarig bestaan werd gevierd. Eerste voorzitter Verder kwam een groot deel van de ongeveer 50 leden die de vereniging momenteel telt naar 't Zuudènde. Toen de landbouwvereniging hon derd jaar geleden werd opgericht tel de ze 21 leden. Uit de oude stukken blijkt dat C. J. Boogert de eerste voorzitter was. Het eerste bestuur omvatte verder J. Evertse als secreta ris en L. van der Wekken als be stuurslid. Later werd in Kerkwerve nog een landbouwvereniging opge richt die Landbouwbelang heette en er is ook nog een poosje een land bouwvereniging Flaauwers geweest. 'Die' drie" 'gingen samen Tn de'vereni ging Landbouwbelang Kerkwerve die nu een eeuw bestaat. Een eeuw waarin heel veel is ver anderd in de landbouw en in het *andschap op Schouwen-Duiveland, zo memoreerde voorzitter Rent meester in zijn toespraak. Als de minder aangename tijden noemde hij de twee wereldoorlogen en de wa tersnoodramp. „De goede dingen die tot stand zijn gekomen lijken zo van zelfsprekend", aldus Rentmeester. „Denk maar eens aan al het hand werk dat is overgenomen door ma chines. Spitten werd ploegen. Het melken gebeurt nu met machines en ook de oogst van graan, aardappelen en bieten gebeurt machinaal. Zo is het zware werk heel veel lichter ge worden". Rentmeester herinnerde er aan dat momenteel veel wordt ge daan om het denkwerk van landbu- wers te verlichten. „De computer met al zijn mogelijkheden is in op mars. Er is zelfs al een computerge stuurde melkrobot". Ook de ruil- en herverkaveling van de landbouwgebieden op.Schouwen- Duiveland' noemde de voorzitter als een voorbeeld van de goede dingen die plaatsvonden in de afgelopen honderd jaar. „Zoiets komt niet tot stand zonder de inzet van veel men sen. Want als een verkaveling van Felicitaties tijdens de receptie van Landbouwbelang. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie van Leolux funktionele kreativiteit 't lange uus Interieurvormgeving die zich onderscheidt van anderen Havenpark 26-28 Zierikzee, 01110-13727 Stormvloedkering moet sneller dicht BRUINISSE/ZIERIKZEE - De zes gemeenten op Schouwen-Duiveland maken zich zorgen over het slui tingspeil van de Stormvloedkering en het voornemen van Rijkswaterstaat om dit te verhogen tot 3,25 meter NAP. In Bruinisse heeft het havenplateau alleen al in 1990 vier keer blank gestaan. In andere gemeenten is het met name de gedachte aan de Stormvloed van 1953, die aanleiding vormt voor het schrijven van een gezamenlij ke brief naar Rijkswaterstaat directie Zeeland. Een en ander werd besproken tij dens de vergadering van de Bruse ge meenteraad, waarin G. E. Houteka mer (SGP/RPF) zich tijdens de rondvraag hardop afvroeg of de ge meente bij het verhogen van het slui tingspeil schadeclaims kan indienen. Loco-burgemeester C. J. van Liere ging uitvoerig in op de vraag van Houtekamer. De andere fracties on dersteunden zijn zorg direct. Van Lie re haalde nog een stukje historie op. In 1986 werd de Stormvloedkering of ficieel geopend in het bijzijn van ko ningin Beatrix. Nog geen veertien da gen later bleek de slogan Zeeland/ veilig minder te slaan op Bruinisse, Burghsluis en Kats. Daar zou - zo liet Rijkswaterstaat weten - het risico op wateroverlast blijven bestaan. En zo gebeurt dat ook jaarlijks en dit jaar zelfs al vier keer in Bruinisse. Duur compromis De Stormvloedkering is gebouwd als een duur compromis tussen veilig heid en milieu. Rijkswaterstaat wil de kering zo min mogelijk sluiten. Hiermee zou het Oosterscheldemi- lieu gebaat zijn. Maar volgens Van Liere gaat Rijks waterstaat hiermee voorbij aan de angst die er nog steeds leeft onder de mensen, die de Ramp van '53 hebben meegemaakt. In eilandelijk overleg van burgemeesters, wethouders en (gemeente)secretarissen is besloten om in samenspraak met het Water schap Schouwen-Duiveland een brandbrief naar de directie Zeeland van Rijkswaterstaat te schrijven. vervolg pagina 3 BRUINISSE - In de nacht van woensdag op donderdag werd in Bruinisse een personenauto openge broken en werd de geluidsappara tuur er uit gestolen. De auto was van de Duitse toerist H. W. M. uit Enge. Het voertuig stond geparkeerd op het parkeerterrein bij een bungalowpark aan de Hoogwerf- seweg. De dieven sloegen een ruitje kapot en haalden de geluidsappara tuur ter waarde van ongeveer 800 DM uit de auto. LEEUWARDEN - Tijdens familie bezoek in Leeuwarden is een 28- jarige gedetineerde uit de van Mes dagkliniek in Groningen donderdag middag ontsnapt aan zijn begeleider. De man, die veroordeeld was tot TBS wegens zedendelicten, is spoorloos. Dit heeft een woordvoerder van de gemeentepolitie Leeuwarden meege deeld. AMSTERDAM - De Amsterdamse gemeenteraad heeft zich door het aannemen van een motie van PvdA en CDA uitgesproken voor de invoe ring van rekeningrijden en een ac cijnsverhoging op benzine. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WA> ffif PE Bitr Verwachting tot zaterdagavond: Laatste lentedag In de ochtend nog zon, geleidelijk meer bewolking en in de avond van het westen uit regen. Minimumtem peratuur rond 4 graden, middagtem- peratuur rond 15 graden. Tot matig of vrij krachtig toenemende zuid westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 27 febr.: Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 10 graden Wind: zuidwest 6 Maandag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 8 graden Wind: west 6 Dinsdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 8 graden Wind: west 7 ZON- EN MAANSTANDEN 24 febr. Zon op 07.37, onder 18.10 Maan op 07.14, onder 17.15 25 febr. Zon op 07.35, onder 18.12 Maan op 07.29, onder 18.41 26-fébY.- Zon op 07.33, onder 18.14 Maan op 07.42, onder 20.07 Nieuwe Maan: 25 februari (09.54) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zaterdag is voorlopig de laatste lentedag. In heel wat landen kon dankzij een middeleuropees ho- gedrukgebied de zon ongehinderd schijnen. Vanaf morgen gaat er veel veranderen. Het hogedrukgebied komt van zijn plaats, verdwijnt naar het oosten en verliest snel aan kracht. Oceaandepressies kunnen dan weer gemakkelijk Europa binnenlopen. Morgenavond gaat het waarschijn lijk regenen in ons land. Zondag kan het weer even opklaren, maar daarna komt er meer regen. Bovendien kan het op dinsdag en woensdag behoor lijk waaien. De Oceaandepressies gaan begin volgende week sneeuw brengen in de Alpen, vooral aan de- noordkant van het Massief. ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een particuliere woning in de Schel- destraat te Zierikzee werd een aantal munten gestolen. De diefstal vond plaats tussen no vember 1989 en 22 februari in de wo ning van J. M. R uit Zierikzee. Omdat P. niet zo meer zo vaak in zijn huis is, ontdekte hij de diefstal nu pas. Er waren sporen van braak en uit zijn muntenverzameling ontbraken een aantal florijnen, zilveren tientjes, zil veren guldens en rijksdaalders. De precieze waarde hiervan is niet be kend. Door gebrek aan nieuwe bestuursleden OUWERKERK - „De Culturele Vereniging te Ouwer- kerk wordt opgeheven als er geen nieuwe bestuursleden bij komen". Deze dreigende zin staat in het Ouwerkerkse dorpsblad het Aollegaertje. Het huidige bestuur doet in het blad een dringende oproep voor nieuwe bestuursle den. „Want het is een groot verlies voor het dorp als deze vereniging zou verdwijnen". ling ervoor en de reacties er op hoge lijk gewaardeerd. „Iedereen vind het hartstikke leuk wat we doen. Maar we zitten al jaren met hetzelfde groepje van vijf men sen in het bestuur en dan raak je op een gegeven moment uitgeblust. Je komt niet meer op nieuwe ideeën", al De Culturele Vereniging in Ouwer- kerk bestaat al vele tientallen jaren. Het overgrote deel van de ongeveer 200 dorpsbewoners is lid. En de acti viteiten zoals het Midzomernacht feest, de toneeluitvoeringen in het dorpshuis, de rondleidingen door de inlagen, de naaicursus en het kaarsen trekken worden gezien de belangstel dus de voorzitster van de Culturele Vereniging, C. Steutel. Samen met C. Neele (secretaresse), J. Versteeg (penningmeester), I. Vree- ke en H. Kool vormt zii nu nog het be stuur. Maar alleen de heren Versteeg cn Kool voelen er voor om door te blijven gaan met dat vrijwilligers werk. „Af en toe is er eens wat fris nieuw bloed nodig binnen een be stuur. Dat werkt stimulerend en houdt het dorp levendig. Als je steeds dezelfde dingen doet met het zelfde groepje bestuursleden raak je op den duur een beetje uitgeblust", aldus de voorzitster. Maar de animo om bestuurslid van de Ouwerkerkse Culturele Vereni ging te worden is tot nu toe niet zo groot gebleken. Op een oproep in het Aollegaertje kwam precies een reac tie. „Iedereen vindt het leuk wat we organiseren. Maar ze willen er zich niet voor inzetten als bestuurslid. Het lijkt wel of iedereen daar tegen woordig geen tijd of geen zin meer in heeft". Mevrouw Steutel vindt dat heel jammer. „Want als zoiets eenmaal plat ligt komt het moeilijk weer over eind. En dat terwijl Ouwerkerk be kend staat om zijn actieve en levendi ge verenigingsleven". Dat laatste was een van de overwegingen voor het ge meentebestuur van Duiveland om het Ouwerkerkse dorpshuis over twee jaar intensief te gaan verbouwen. „Misschien kunnen we de vereni ging een aantal jaren slapende hou den. Door alleen nog het midzomer- nachtfeest te organiseren. Dat doen we altijd samen met de midden stand. Over twee jaar, als het nieuwe dorpshuis er is zou het toneel en het kaarsentrekken dan weer kunnen worden opgestart", aldus de voor zitster. Maar veel liever wil ze dat nieuwe mensen zich opgeven voor een plaats je in het bestuur. „Laat ze zich maar aanmelden. We hebben hun steun hard nodig. Met elkaar is het alle maal niet zoveel werk". Belangstel lenden kunnen bellen 01114-2596 of 3174. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schpuwen-Duiveland, VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1