Een oud Fries" orgel in Burgh Weersvoorspelling: over 25 jaar een periode van superstormen Goede belangstelling voor informatie-avond van CSG ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 februari 1990 Nr. 24698 Z1ER1KZEE Pro-kat De Nederlandse Vereniging van Kattenliefhebbers Pro-kat houdt een internationale kattententoonstelling in Onderdak te Zierikzee. Het is de 31e keer dat vele katten uit Neder land, Duitsland, België en Frankrijk aan Pro-kat zullen deelnemen. Ras sen als Main Coon, Perzen, Siamezen, Rexen en Heilige Birmanen. In de loop van de dag worden diverse varië- teitsprijzen uitgereikt. De tentoon stelling is van 10.00-18.00 uur. RENESSE Oud papier Muziekvereniging Luctor et Emer- go haalt zaterdag 24 februari vanaf 8.30 uur oud papier op. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. ELLEMEET Strao Ellemeet viert zaterdag 3 maart het jaarlijkse Strao-feest. Om 12.30 uur worden de ruiters met hun paarden verwacht op het dorpsplein. Na keu ring door een deskundige jury ver trekt de stoet om 13.00 uur naar het strand aan de Brouwersdam. Na een rit over het strand naar Renesse wordt de stoet na terugkomst opge wacht aan de Kuijerdamsweg door de muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse. Na een muzikale rond gang door het dorp worden bij het Durpsuus de prijzen voor de versier de paarden bekend gemaakt door burgemeester W. den Boer. Hierna kunnen de ruiters deelnemen aan het ringsteken. Wie zich nog wil aanmel den voor de Strao kan bellen met 01117-1234 of 1434. 's Avonds is er in het dorpshuis bal met het Schelde Trio. De NOS maakt 's middags opna men, die uitgezonden worden op 7 maart tijdens het programma Van Gewest tot Gewest. KERKWERVE Rommelmarkt De Nederlandse Hervormde Kerk in Kerkwerve houdt zaterdag 2 juni weer een rommelmarkt/bazar. Dit keer is de opbrengst bedoeld voor het zogenaamde kachelfonds. Zaterdag 21 april gaat de organisatie in Kerk werve langs de deur om spullen op te halen. Wie nu al iets kwijt wil kan bellen met 01110-13355 of 01110-16404. NIEUWERKERK Oud papier Zaterdag 24 fëbruari wordt er weer oud papier opgehaald in Nieuwer- kerk ten bate van de zending van de Gereformeerde Gemeente. De 'opha lers' komen langs vanaf 09.30 uur. Zending In gebouw Salem te Nieuwerkerk wordt vrijdag 23 februari een zen dingsavond gehouden, waarvan de aanvangsttijd vooralsnog onbekend is. De heer Boer, zendingswerker uit Igede, vertelt aan de hand van een diaserie over zijn werk. OOSTERLAND IJsclub naar de ijsbaan Omdat deze winter helemaal niet kon worden geschaatst op natuurijs heeft het bestuur van de Oosterland- se ijsclub Winterleven besloten een dagtocht met een touringcar te orga niseren naar de kunstijsbaan Drecht- stede in Dordrecht. Het uitstapje is gepland op zaterdag 24 februari en is bedoeld voor leden van de ijsclub. Zij kunnen zich voor deelname aanmel den bij een van de bestuursleden van de ijsclub. Tblefoon 01114-1279. Geslaagd Oud-inwoner van Oosterland Rini Braber studeerde aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam af in eco nomische wetenschappen. Daarmee behaalde Rini Braber de titel docto randus economie. BRUINISSE Nieuwe voorzitter NCVB Tijdens de ledenvergadering van de Nederlandse Christenvrouwen Bond afdeling Bruinisse is mevrouw M. Knop-Jansen gekozen als nieuwe voorzitter van de afdeling. Ze volgt mevrouw L. Roukema op die statu tair aftredend en niet herkiesbaar was. Mevrouw Roukema is zes jaar presidente van de NCVB geweest, een periode waar ze naar eigen zeggen met erg veel plezier op terug kijkt. Tbch stelde ze dat het goed is dat er na een bepaalde periode een wisseling van de wacht is voor nieuwe ideeën en gezichtspunten. Ze werd met een door Fraukje van Lange gecompo neerd lied bedankt voor het vele werk dat ze voor de vereniging deed. Voor de laatste keer als presidente hield ze een meditatie, Werken en uit rusten, een toepasselijke meditatie die ze hield naar aanleiding van het gelezen Bijbelgedeelte Exodus 20. Te vens werd mevrouw A. Zwiers in het bestuur gekozen. Na de pauze hielden de dames Licht en De Buijs een lezing met dia's over het onderwerp Zeehon den in de Zeeuwse wateren. ZUIDDORPE Cursus De Volkshogeschool Zeeland houdt op 9,10 en 11 maart een cursus oer het thema Omgaan met de dood. De cur sus is bedoeld voor vrijwilligers en beroepskrachten, die in hun werk met stervenden en rouwenden wor den geconfronteerd. Stervens- en rouwbegeleiding is geen apart be roep, van deskundigen. Het begelei den bestaat erin, de stervende en de rouwende zich zoveel mogelijk be wust, te laten worden van eigen be hoeftes, zich bewust te laten worden van wat hij /zij wil. De ontmoeting van mens tot mens is hierin heel we zenlijk. Vertrekkend vanuit de eigen ervaringen van de deelnemers wordt tijdens de drie dagen samen gezocht naar de essentie van het helpen in stervens- en rouwsituaties. In ver band met de verbouwing van de Volkshogeschool gaat de cursus in het Conferentie-oord de Lindenhof te Zuiddorpe door. Aanmelden kan tot 27 februari via 01177-1259. Vertrouwen in toekomst school ZIERIKZEE - Onlangs werd er op de Christelijke Scholengemeenschap aan de Huybertstraat te Zierikzee een voorlichtingsavond gehouden voor een grote groep belangstellende ouders van leerlingen van groep 8 ba sisschool. Deze avond was een lo gisch vervolg op de twee woensdag middagen hieraan voorafgaand, toen deze leerlingen zelf een kijkje kon den nemen op deze school. Directeur, de heer A. van Drie, ging in op de pro blematiek van de schoolkeuze, een serieuze zaak die de nodige overwe ging verdient. Het is van het grootste belang dat de leerling die een school voor voortgezet onderwijs gaat be zoeken een goede keus maakt, waar hij als opgroeiende jonge mens tot zijn recht kan komen. Het komt nogal eens voor, aldus de heer Van Drie, dat ouders een te hoog niveau voor hun kind ambiëren, het geen rampzalige gevolgen voor het kind kan hebben. Ook is het een tè zware last voor het twaalfjarige kind, als men hem zélf de keus van de te volgen school overlaat. Een factor die de loopbaan op de middelbare school kan bemoeilijken, is de puber teit, waarin de leerling op school èn thuis erg tegen de draad kan zijn. Ou ders dienen er ook zorg voor te dra gen dat het kind voldoende tijd besteedt aan zijn huiswerk. Moeilijke positie De school zit, wat dat betreft, in een moeilijke positie vergeleken met de aantrekkingskracht van televisie programma's, sport, clubs, e.d. Tbch wil men, gezien de christelijke ach tergrond van deze school, het de kin deren hier naar de zin maken, hen aandacht schenken en begeleiden op de moeilijke weg naar de volwassen heid om op te groeien tot een mens zo als God hem bedoeld heeft. Then was het de beurt aan de brugklascoördi nator, mevr. M. van Sluys. Zij behan delde hoe de aanmelding van leerlin gen op de CSG in zijn werk gaat, welke formulieren er ingevuld moe ten worden etc. Ook informaarde zij de belangstel lende ouders over de studiebgelei- ding in de brugklas. Tijdens de stu dielessen, één uur In de week voor elke brugklasser, wordt ingegaan op het hoe van studeren. Hoe leer ik mijn geschiedenis, hoe mijn Franse woordjes, wanneer kan ik dat het beste doen enz., horen bij de dan te behandelen lessen. Wanneer men de tweede helft van het schooljaar ingegaan is, verandert het karakter van deze lessen meer in het extra bijspijkeren van leerlingen die in een bepaald vak zwak zijn. El ke leerling die aangemeld wordt op deze school krijgt een persoonlijke mentor toegewezen. Bij deze leraar of lerares kan het kind terecht wanneer het bepaalde vragen heeft of met pro blemen zit. Deze mentor bezoekt het kind thuis vóórdat de grote vakantie begint, zodat er al een vertrouwd ie mand op de nieuwe school is wanneer het nieuwe schooljaar begint. Om de zes weken worden er mentorgesprek- ken gehouden, waarbij de resultaten besproken worden en de mate waarin het kindt het naar zijn zin heeft. Doorstroming Doordat de decaan, de heer Renden door de blokkade van de boeren nog ergens in het midden des lands in de file stond, zette de directeur noodge dwongen letterlijk en figuurlijk een andere pet op, nl. die van hulpde caan. Hij behandelde de doorstro mingsmogelijkheden na de basis school en legde uit welke schooltypes op deze school bezocht kunnen wor den. De mogelijkheden zijn enerzijds de LBO-richting (verzorgende of kantoor-verkooppraktijk-afdeling) en het MAVO. In het LBO kan men op drie niveaus examen doen: A, B en C, in het MAVO zijn dat er twee: C en D. Wanneer men de CSG met een diplo ma verlaat zijn er nog weer vele mo gelijkheden van vervolgonderwijs, waarop de heer Van Drie kort inging. De school zit voor het tweede jaar onder het minimum aantal leerlingen en als in het komend cursusjaar de norm van 240 leerlingen niet wordt gehaald, zal er niet opnieuw een brugklas kunnen starten in 92/93. Di recteur A. van Drie ging in op het uit gereikt vraag/praatpapier dat sa mengesteld was om de ouders te informeren over de toekomstige ja ren. In ieder geval mag de school dit iaar nog wel starten met brugklassen bij een aanmelding van minimaal 40 leerlingen. De verwachting is dat dit aantal gehaald wordt. Orgels op Schouwen BURGH - In de tijd dat er nog geen sprake was van popmuziek en talenten jachten had men zo nu en dan toch wel behoefte aan muzikale ontspanning. Bij na iedere stad en vrijwel alle dorpen bezaten een plaats waar men kon genieten van fraaie muziek, die tegelijk een wereldse taak had en de toehoorder toch op een hoger geestelijk niveau kon brengen. Het is bekend dat reeds in de Middel eeuwen veel Zeeuwse kerken van orgels waren voorzien. dat dit produkt van particuliere offervaardigheid werd verkwan seld aan een andere kerkelijke ge meente, de Hervormde evangelisa tie te Klazinaveen in Drenthe. In 1951 werd het „Friese" instrument aangekocht door de Hervormde gemeente te Burgh op Schouwen. Na een algehele revisie in 1977 wordt het orgel door kenners voortreffelijk genoemd: „het is een instrument met de heldere en sprankelende klank die de orgels uit de rococo-tijd eigen is. Vooral de fluiten zijn fraai van toon"... Wiebe Keikes Concrete gegevens daarover zijn uitermate schaars omdat orgels uit die periode niet bewaard zijn gebleven. Alleen bezit de kerk te Brouwershaven een orgelkas van dergelijke hoge ouderdom. Orgel bespelingen werden na de refor matie aanvankelijk weinig meer gehouden. In de loop van de 17e eeuw kwam het orgel opnieuw in het middelpunt van de belangstel ling als begeleidend instrument voor de gemeentezang. Het bezit aan historische orgels op Schou- wen-Duiveland is helaas door tal van oorzaken aanmerkelijk uitge dund. Tbch zijn hier en daar nog fraaie orgels te bewonderen én te beluisteren zoals te Burgh.... Het meest monumentale orgel dat Zierikzee ooit heeft gehad en tevens voor geheel Zeeland uniek was bevond zich destijds in de eeuwenoude Sint Lievensmonster- kerk. De vuurzee die de indruk wekkende kerk in de nacht van 6 op 7 oktober teisterde en tot een ruïne maakte was uiteraard ook rampzalig voor het majestueuze orgel dat in 1770 in gebruik was genomen. Hoewel in de „nieuwe" kerk die in 1848 gereed kwam we derom een goed en omvangrijk or gel werd geplaatst kon dit instru ment het vorige nimmer doen vergeten. Niet voor niets eindigt de publikatie door J. H. Kluiver, die een monografie wijdde aan de Zierikzeese orgelpracht met de trieste overdenking: „al zijn de tranen sinds lang opgedroogd, toch bekruipt ons bij het zien van de afbeeldingen en het lezen van de beschrijving van het schitte rende orgel van Zierikzee nog een gevoel van spijt dat dit voortreffe lijke orgel door onvoorzichtigheid van loodgieters verloren moest gaan. Hiermee ging niet alleen het grootste orgel verloren dat ooit in een der steden van Zeeland werd gebouwd, maar ook een van de fraaiste orgels van geheel Neder land en het meesterwerk van de grote orgelmaker Johan Hendrik Hartman Batz". Verhuizing Vaak werden bij kerkbranden de orgels een prooi der vlammen. Ook op andere wijze hadden an tieke orgels soms veel te lijden. Dat kon door onoordeelkundig on derhoud of bij gebrek aan onder houd, soms ook door een verbou wing waardoor de klankkleur in negatieve zin werd gewijzigd. Het kon eveneens gebeuren dat men een ander instrument wenste en het oude exemplaar inruilde. Ver plaatsing van een orgel kwam de kwaliteit niet altijd ten goede. Het historische orgel dat zich in de Hervormde kerk te Burgh be vindt heeft tweemaal een verhui zing ondergaan. Het werd tegen het einde van de achttiende eeuw (om precies te zijn in 1794) ge bouwd voor de kerkelijke gemeen te te Ee in Friesland, dicht bij Dokkum. De opdracht werd ver strekt aan de orgelbouwer Alber- tus van Gruyzen, een leerling van A. A. Hinsz. Gruyzen, die zowel kerkorgels als-huisorgels vervaar digde, had een uitstekende reputa tie. Het orgel te Ee was destijds ge schonken door het echtpaar Eelke Reinders en diens vrouw Eelkje Wiggers. Zij zullen niet 'hebben verwacht dat hun schenking later, dat wil zeggen in 1922 naar elders zou worden verkocht. Het getuig de niet van veel fijngevoeligheid fSH MM ■^MSSmÊÊÊ Laat 18de eeuws orgel, afkomstig uit het Friese Ee, thans in de Her vormde kerk te Burgh. ZIERIKZEE - Weersvoorspelling is soms een gecompli ceerde en altijd een wetenschappelijke zaak. De termijn -waarover de verwachting wordt uitgesproken is beperkt. Een doorbraak kan worden genoteerd, een voorspelling die over 25 jaar van kracht wordt. Rond het jaar 2015 breekt een periode van superstormen aan. Die voorspel ling komt uit de hoge hoed van het Weerbureau Peter Cruyff in Den Helder. Al bijna twintig jaar bestudeert hij het gedrag van stormen. Hij zegt daartoe zelf apparatuur te hebben ontwikkeld. „Begin volgende eeuw worden we geconfronteerd met winden die snelheden van tussen de twee- en driehonderd kilometer per uur bereiken." Stormwaarschuwing Op korter termijn heeft Cruyff een ander idee. Hij pleit voor de totstand koming van een stormwaarschu- wings-crisisteam. Weerbureaus en - publicisten die de afgelopen jaren hebben bewezen op 'stormwaarschu- wingsgebied' over kwaliteiten te be schikken, zouden gezamenlijk de ver wachting voor de windsnelheid moeten vaststellen. Daaraan moeten allen zich dan houden. Hij staat met dat idee niet alleen. Een eenduidige voorspelling is bij voorbeeld ook de wens van het KNMI. Er wordt niet altijd in vrede naast elkaar gewerkt. Behalve het KNMI, defensie en Meteo Consult zijn beken de weermannen als Hans de Jong en Jan Pelleboer werkzaam. Flink aantal Daarnaast bestaat echter nog een flink aantal andere weervoorspel- lers. Dat aantal groeit nog voortdu rend. De monopoliepositie, zo beseft men ook in De Bilt, is er niet meer. Dat het publiek niet moet worden geconfronteerd met diverse voorspel lingen zoals onlangs met de zware storm op 25 januari, daarover is ie dereen het eens. Verwarring en onno dige paniek moeten worden voorko men. Een gezamenlijke voorspelling lijkt nog niet binnen handbereik. Hans de Jong: „Het iedee om de verwachtingen op een lijn te krijgen dateert al van 1983, toen met Hemel vaart onverwacht een heftige storm opstak." De Jong is voorstander van het melden van de voorspelling bij een centraal punt. Wanneer een meerderheid voor een bepaalde voor spelling is te vinden, dan zou die naar buiten kunnen worden ge bracht. Maar ook hij heeft zijn twij fels of het zo ver komt. Algemeen-directeur Harry Otten van Meteo Consult plaatst eveneens vraagtekens. „Het lukt nooit om in een kritieke situatie bij voorbeeld het KNMI te laten rondbellen voor een algemene peiling. Juist dan moet snel worden gehandeld." Otten is meer geïnteresseerd in een discussie over de rol van de media hierin. „Hoe kun je op een lijn komen met kran ten, ANP en actualiteitenrubrieken? Stel ik zie een windhoos in België, hoe moet je er dan in de media mee omgaan? Je moet voorzichtig zijn in je voorspelling om paniek bij de men sen te voorkomen." Otten voelt wel voor de situatie zo als die in de Verenigde Staten be staat. Daar is het de verantwoording van de privé-weerbedrijven om de voorspellingen die door de metereo- logische dienst van de overheid wor den gedaan niet te ontkennen. „Het komt er op neer dat wanneer hét KNMI hier windkracht tien voor spelt, je hoogstens je eigen idee er naast kunt leggen. Je zou dan niet mogen zeggen „wat het KNMI zegt is onjuist" Juistheid Het ontkennen van de juistheid van een weersvoorspelling van een ander komt nu nogal eens voor. Cruyff: „Je kunt de verwachtingswaarde van het KNMI nog altijd afmeten aan het feit of het vakantie is, of dat er wordt ge voetbald. Het is daarom een trend dat particulieren steeds meer ge bruik maken van weerbureautjes. Dat steekt het KNMI." Bij het KNMI zelf maakt men zich vooralsnog weinig illusies. Volgens Emmink zullen de komende tien jaai< nog wel meer weermensen opstaan. Het instituut wil in ieder geval pro beren af te komen van de negatieve publiciteit na een foute voorspelling. Dan staat iedereen die aan weers voorspelling doet weer tegenover el kaar. Daardoor wordt de verwarring bij het publiek volgens Emmink al leen maar groter. De Jong: „Goeie vrienden met col lega's word je nooit, het blijven con currenten. Je kunt echter wel vriend schappelijk met elkaar omgaan. DEN HAAG - De Tweede Kamer krijgt van minister Maij-Wegen nog vijf tot zes weken de tijd om te komen met alternatieven voor de financie ring van de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. Maij zei dat tij dens de begrotingsbehandeling. De stormvloedkering kost 1,4 miljard gulden. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF AMSTERDAM - De Centrumdemo craten (CD) in Amsterdam hebben de beste verkiezingsresultaten in Am sterdam behaald na een periode waarin de media weinig aandacht aan deze extreem-rechtse partij schonken. Deze opvallende conclusie staat in het onderzoeksrapport „cen trumdemocraten in Amsterdam", dat het Amsterdamse bureau voor onder zoek en statistiek in opdracht van het college van b en w heeft geschreven. De paden op, de lanen in x De „fietsers" adde de groate, oute taefel nae buute gesleept, in zaete fris in monter d'r ochend-ei nae bin- ne te wèrreken. De fietse stonge a keurig bepakt, ge- rêêd. De „naeste" buurman zat oak a buute an 'n si- garette te zuugen. D'r kwam langzaemer'and wï leven in de brouwerie. Wullie zouë die dag Drente 's gae ontdekke. Op 't gemakje. Weg van de snelweg. Zómè 'n bitje kuiere mit de auto. Vöda m'n zó vérre waere êêst ons kot 'n bitje an kant brienge in ons eige mit 'n paer stèrreke kommen koffie moed indrienke in ampesant, 't wat ouwebakke broad deu spoele. Ma, eindelijk, was 't zövèrre. Uutgezwaoid deu de „fietsers", die m'n wè nooit mï zulle zie, mó je rékene, de straelende ochend in, mit 'n soort stafkaerte op schóót om de mêêst ver- schóle weggetjes te vinden. Ma, jé, in ons volle landje bin jie d'n êênigsten nie die t'r zo over dienkt. M'n waere nog ma 'n stuitje op pad, toe m'n achter zö'n uufkarre kwaeme te rieën op zö'n smal bospad. Inae- le was t'r dus nie bie. Die diengers ka je dae uure in dae ka je dan 'n dag of wat mee op meróte. J'ei, as 't waere as 'n slekke j'n uus bie je. Ma, 't gae oak mit 'n slekkegangetje. J'ei zodoende wè tied aoles rond je op je döóie gemakje te bekieken, dae nie van. 'n Schöónzuster van m'n ei daer 's 'n verael over ge- dae Die ad mit 'n paer vriendinnen zó'n uufkarre g'uurd. Noe, dat èbbe ze gewéte. Je kom uut de stad in j'ei eigelijk zelden 'n paerd van dichtbie bekéke. In dan mot j'r mee op reis. Dat paerd noe, die gaet dan wè d'n dienst uutmaeke. Wilt 'n loape, teja of tenêêë? Wilt 'n stoppe? D'r zit gin rem op! Wilt 'n nae je luustere? Je krieg g'loak 'n soort spoed-cursus oe j'n in, in uut mot spanne in dan vöruit mit de geit! De moele kéden lègge dan wè vó 't opscheppen. As zó'n paerd bie z'n eige dienkt: „Je bekiekt 't verder mè", in ie bluuf stae, oe krieg j'n dan wï an de gang? Noe is die schóónzuster van mien nog 'n rizzeluuten. Ze zei: ,,'k Ebbe a jaeren lang die vent van m'n gemend za'k dan noe gin baes kunne over dat paerd?" Nêêë, die zag 't wè zitte. Op 'n keer adde ze „Zwarte Nellie", zó noemde ze dat paerd, an 'n ekken vastgezet. Laet 'r noe 'n riemp je breke in daedeu raekte „Nellie" d'r bit kwiet. Dae raekte ze zó van in de warre, da ze d'r eige mè in 'n drööge dulleve liet vaole. Noe bin d'r aoltied wè boe ren onderweg, zó oak noe, in die ei mit z'n trekker Nellie wï op d'r bêênen gezet in 't mankement verol- lepe. 'k Krjege wè 't idee dat j't Drentse volk wè dankbaer mag wéze da ze je uut de nisten aele. Zó waere ze op 'n keer nog op 'n onbegaenbaer pad. Dae zouë ze tussen 'n stik of viere zwerfkeien deu lavêêre. Mooi mis. De karre gieng d'r overéne! Nog gekker, d'r bleef zó'n zwerrefkeië achter de achteras ange. Nellie docht bie d'r eige: „Wat 'k noe an m'n staert ange?" in gieng steigere van de zenuwen. Kiek, dan bin aole gedachten an 't rustige Drente vergete in voel je j'n ei ge of je op een rodeo in Tbxas bezig bin. Wat dienk je van de mispit in die tentwaegen. De borren in kom men vliege rond j'n óóren. Wat dienk je d'r van as zó'n paerd mit z'n an'ang 'n dóód-lóópende weg induukt. Dan mó je gae kêêre, as je kan Ménsen nog an toe, je bin eigelijk 'n êêle dag mit dat paerd bezig, 's Ae- vens uutspanne in 'n weië vó z'n zoeke, in d'n anderen dag wï mè afwachte wat vó strapatsen ie mit je van plan is. M'n èbbe d'r nog 'n êêl stuitje achter g'ange. 't Ziet 'r wè leuk in fekansjeachtig uut, zó'n witte, rieënde tente onder 't groen van de boamen. D'n „inkiek" in de uuf-karre stong Arjaon oak wè an. D'r zaete 'n paer mooie bruungebrande meissen in, die d'r erre- men ten émel ieve, dè z't oak nie an konne doe, dat 't nie arder gieng. 'k Docht zó bie m'n eige, as die in de moelekéden komme, dan zou de êêste d'n besten boerezeune z'n ei ge wè aeste om dat spulletje wï in 't Gareel te krie- gen 't Vrouwelijk schóón, g'loaf dat mè van mien, gee 'n partij meer vastigheid, as je mit je uufkarre van de weg afraekt ARJAON K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7