'Waken voor besteedbaar inkomen van de minima' 'Elke Vrouw en Geloof groep hoeft niet opnieuw wiel uit te vinden' 'Vrouwen worden steeds minder vaak lid van een vrouwenbond' 4 Zierikzeese raadsleden op bezoek bij Julianasehool ZIERIKZEE - „Het is niet nodig dat iedere Vrouw en Geloof-groep opnieuw het wiel uitvindt. Daarom is het idee onstaan om een Landelijk Steunpunt op te richten waar de diverse Vrouw en Geloof-groepen informatie kunnen krijgen over praktische zaken. Een centraal punt waar Vrouw en Geloof is aan te spreken". Projectmede werkster van de Vrouw en Geloof beweging Nynke Ger- ritsma uit het Drentse Peize bezoekt de diverse Vrouw en Geloof-groepen in Nederland om te peilen of er inder daad behoefte bestaat aan zo'n Landelijk Steunpunt. Woensdag was zij in Zierikzee. De plaats waar de werkgroep Vrouw en Geloof Schouwen-Duive- land sinds ruim zes jaar actief is met het organiseren van bijeenkomsten en cursussen, waarin vrouwen zich vanuit een feministische invalshoek bezig houden met vrouwenvragen. De werkgroep Vrouw en Geloof Schouwen-Duiveland staat bekend als een van de meest actieve van de ZIERIKZEE - Nadat tijdens de al gemene beschouwingen de suggestie werd gedaan om na te gaan of de vroegere Prinses Julianasehool aan het Jannewekken in de toekomst wellicht als thuishayen voor onder wijsinstellingen in Zierikzee zou kunnen dienen, hebben de raadsle den onlangs een kijkje in het school gebouw genomen. Ofschoon er nog veel onduidelijkheden zijn bleken de gemeentebestuurders niet afwijzend tegenover dit onderkomen te staan. In de komende tijd moet worden be paald welke aanpassingen in het ou de schoolgebouw noodzakelijk zijn en welke uitbreidingsmogelijkheden er zijn. De afdeling welzijn zal de ko mende tijd een plan gaan ontwikke len waarin wordt aangegeven hoe de procedure over de overdracht moet verlopen. (ongeveer vijf) groepen die momen teel op dit gebied werkzaam zijn in Zeeland. Op dit moment maken onge veer 30 vrouwen afkomstig uit heel Schouwen-Duiveland gebruik van ac tiviteiten, die! door dë werkgroep' worden;georganiseerd. Onafhankelijk De werkgroep Vrouw en Geloof Schouwen-Duiveland is een onafhan kelijke, maar, wel kerkelijke groep. Maar sinds ongeveer tien jaar zijn in Nederland ook diverse Vrouw en Ge- loofgroepen vanuit een andere ach tergrond onstaan. ,,Er zijn kerkelijke groepen en onafhankelijke groepen. En in sommige provincies heeft men zich ook al gebundeld tot provinciale groepen". Gerritsma onderzoekt de hele Vrouw en Geloofbeweging .om daarvan een overzicht te maken. Het idee om voor al deze werkgroe pen een Landelijk Steunpunt te ma ken onstond tijdens de vrouwensy node die in 1987 werd gehouden in Driebergen. ,,Er is toen een werk groep opgericht die de mogelijkhe den heeft nagegaan. Maar Vrouw en Geloof is een basisbeweging. Daar om zijn we nu aan het peilen of er bij de diverse werkgroepen behoefte be staat aan zo'n voorziening". Gerritsma is sinds november 1989 bezig met het bezoeken van de diver se groepen in Nederland. ,,Uit wat ik tot nu toe heb gehoord heb ik de in druk gekregen dat de behoefte aan een Landelijk Steunpunt inderdaad bestaat. Wel onder voorwaarde dat het de autonomie van de diverse groe pen niet aantast. Men vindt dat elke Vrouw en Geloof-groep heel goed in staat is zelf inhoudelijk vorm te ge ven aan haar activiteiten". Praktische informatie Een mening die gisteren bevestigd werd door een van de leden van de werkgroep Vrouw en Geloof Schou wen-Duiveland Jessica Prager. „Het lijkt me over het algemeen goed als er een aanspreekpunt komt waar de Vrouw en Geloof-groepen terecht kunnen voor praktische informatie. Een stukje extra kracht dat men als Vrouw en Geloof-groep bijvoorbeeld kan gebruiken om de financiële za ken zo effectief mogelijk te regelen. Dat kost nu veel $ijd en energie. Of waar men kan horen wat de beste strategie is voor samenwerking met andere groepen. Een Landelijk Steunpunt is ook een mogelijkheid, om al? Vrouw en Geloof beter naar buitenroe actie te-Ondernemen" Volgens Gerritsma zou een Lande lijk Steunpunt gerund moeten wor den met beroepskrachten. „Anders heeft het te weinig continuïteit". Voor de financiering wil men een be roep doen op de rijksoverheid en de kerken. „Door ons te presenteren als een beweging die de moeite waard is". Naar verwachting kan in septem ber van dit jaar de beslissing worden genomen over het al dan niet opzet ten van een Landelijk Steunpunt. Zelfs als alles voorspoedig verloopt kan een dergelijk steunpunt op zijn vroegst in 1991 van start gaan. MAASTRICHT - De officier van justitie bij de Maastrichtse recht bank mr. H. Smalburg heeft tegen de 31-jarige W. van M. uit Kerkrade vijf jaar gevangenisstraf geëist wegens doodslag met beroving. De verdachte heeft volgens de officier op 1 novem ber vorig jaar de 55-jarige zwerver W. Winklaar uit Den Haag, die bij het station in Heerlen lag te slapen, be roofd van 5 gulden en hem daarna zo toegetakeld dat de man is overleden. PASADENA - De Amerikaanse ruimtesonde Voyager die vorig jaar zomer als eerste door de mens ge maakt voorwerp de grens van ons zonnestelsel passeerde heeft daar nu van ver daarbuiten 64 foto's van ge maakt. Afdeling Schouwen-Duiveland Christelijke Plattelandsvrouwenbond viert 35-jarig bestaan Presidente M. L. Hanse-van Gammeren sprak de jubilarissen toe. (Foto: Joop van Houdt). lijke vorming van vrouwen. We infor meren ook over politiek en emancipa tie. Wel op een voorzichtige wijze hoor. Want het merendeel van onze le den is kerkelijk gebonden en men heeft de tijd nodig om aan verande ringen te wennen. Het grote belang van de bond vind ik dat het een plaats is waar vrouwen met elkaar over maatschappelijke onderwerpen kunnen praten. Zodat hun stem door klinkt in de maatschappij". De afdeling komt maandelijks bij een in de bovenzaal van de Gerefor meerde kerk aan de Zierikzeese Sint Domusstraat. „Dat zijn zowel thema als ontspanningsavonden". Verder worden activiteiten georganiseerd door vier commissies die zijn opgezet vanuit het landelijk bestuur en waarin ook leden van ^e andere afde lingen in de provincie zitten. Een agrarische commissie organiseert uitstapjes en voorlichtingsbijeen komsten over onderwerpen die met de landbouw te maken hebben. De jaren zestig met een ledenaantal van ongeveer 100. Maar het is in de loop van de jaren steeds wat 'teruggelo pen". In diezelfde periode is de ver grijzing van het ledenbestand begon nen. „We hebben nu acht leden die ouder zijn dan 70 jaar en 14 leden die jonger zijn dan 40 jaar. Het grootste gedeelte van de leden is van de leef tijd die daartussen zit". Bezorgdheid De laatste keer dat de afdeling twee nieuwe leden erbij kreeg was 2 jaar geleden. „Die werden met ge juich binnengehaald". Die moeizame aanwas van jonge vrouwen is er de re den van dat presidente Hanse bij het 35-jarig bestaan van de afdeling de toekomst toch met enige bezorgdheid tegemoet ziet. „Ik hoop dat het nog een aantal jaren goed gaat. Maar op den duur denk ik dat fusie met een of meer van de andere vrouwenbonden in de regio onvermijdelijk zal zijn. orchidee. Het waren M. Padmos uit Scharendijke, M. C. van de Bijl-Kik uit Zierikzee, S. P. Op 't Hof-de Rijke uit Sirjansland, R. Oosse-Van de Kop pel uit Kerkwerve en W. van der Wekken- Van de Hoek die evenals me vrouw Krabbe 35 jaar lid zijn van de afdeling. M. den Boer-Roskam uit Scharendijke ontving de bloem om dat zij 30 jaar lid is. HAGERSVILLE - Dikke zwarte rookwolken hangen boven het Cana dese Hagersville (Ontario), waar 14 miljoen oude banden al een week in brand staan. Door de brand, die ver moedelijk is aangestoken, dringen giftige stoffen de lucht en de bodem in en de gevolgen voor het milieu kunnen aanzienlijk zijn. Een metho de om de brand snel te blussen, is er niet, aldus de deskundigen en sommi gen vrezen dat het nog wel maanden kan duren voor de brand uitgewoed is. Projectmedewerkster Nynke Gerritsma: Centraal punt nodig(Foto: Joop van Houdt). Onderzoek naar de wenselijkheid van een landelijk steunpunt voor de Vrouw en Geloof-groepen ZIERIKZEE - „Wij houden ons binnen de bond al jaren bezig- met emancipatie. Daarom vinden we het plezierig dat het steeds vaker voorkomt dat vrouwen buiten de deur gaan werken. Maar aan de andere kant plukken we daar de wrange vruchten van. Want jonge vrouwen wor den steeds minder vaak lid van de bond. Ze hebben er geen tijd meer voor". Dat zegt de presidente van de afde ling Schouwen-Duiveland van de Christelijke Platte landsvrouwenbond, M. L. Hanse-van Gammeren uit Bruinisse. Het is dit jaar precies 35 jaar gele den dat de afdeling ontstond vanuit de Christelijke Boeren en Tuinders Bond. „Die CBTB was een echte man- nenaangelegenheid en daarom werd in 1955 het initiatief genomen om ook iets te doen voor de vrouwen van die 'boeren en tuinders'. Schouwen- Duiveland was toentertijd een geïso leerd gebied. De televisie was nog geen gemeengoed en vrouwen werk ten vooral binnen hun gezin. Daarom lag bij de activiteiten in die beginpe riode de nadruk vooral op het geven van informatie en vorming op allerlei gebieden", aldus mevrouw Hanse. Meegegroeid Een doelstelling die in 35 jaar is meegegroeid met de tijdsgeest. „Nu ligt de nadruk meer op maatschappe- commissie ontwikkelingssamenwer king houdt zich onder andere bezig met het opzetten van een tuinbouw- project in Bolivia. De commissie Creatief organiseert minstens een keer per jaar in Zierikzee een bijeen komst waarbij de christelijke platte landsvrouwen zelf creatief bezig kunnen zijn. Tenslotte is er de com missie rondom het boek. Een lees kring waarbij de leden boeken be spreken. Af en toe worden vdnuit de bond cursussen opgezet voor de le den en ook besteedt men aandacht aan belangrijke gebeurtenissen in het persoonlijk leven van de leden door dan voor een attentie te zorgen. De jubilerende afdeling telt op dit moment 61 leden die afkomstig zijn uit plaatsen op heel Schouwen- Duiveland. „Dat ledenaantal is gro ter geweest. Het hoogtepunt lag in de Nee, ik zou nu nog niet kunnen zeg gen met welke bond". Op dit moment is in elk geval dui delijk dat bij vrouwen nog steeds de behoefte bestaat om elkaar te ont moeten binnen de Christelijke Plat telandsvrouwenbond. Daarom vier de de afdeling in de bovenzaal van de Gereformeerde kerk aan de Sint Do musstraat te Zierikzee dinsdagavond het 35-jarig jubileum. Met de provin ciaal presidente E. Leemans als spe ciale gaste. Dat gebeurde met een koud buffet waarbij men via een rebus namen van plaatsen in Zeeland kon uitpuz- zelen. En met een modeshow van kle ding gemaakt uit waardeloos mate riaal verzorgd door de afdeling Tholen van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen. En met een huldiging van de leden die al 35 of 30 jaar lid zijn van de afdeling. „Want dat zijn de pijlers van deze afdeling. Trouwe leden die vaak naar de afde lingsavond komen en verschillende van hen hebben ook bestuursfuncties vervuld", aldus presidente Hanse. 35 jaar lid De oudste van hen, de 96-jarige W. Krabbe-van der Giessen uit Zierikzee kon niet aanwezig zijn bij de jubi leumviering. Aan de overige zes leden overhandigde mevrouw Hanse een De ABVAKABO-jubilarissen. Vierde van links districtsbestuurder Dieten en vierde van rechts voorzitter Van Oor schot. (Foto: Joop van Houdt). AbvaKabo-voorzitter J. S. van Oorschot: ZIERIKZEE - Het percentage-gewijs verhogen van in komens werkt nadelig voor mensen met de laagste inko mens. Gevreesd moet worden, dat voor deze categorie het besteedbaar inkomen nog verder zal dalen. „Mijns inziens zullen de bonden moeten pleiten voor een verho ging van een minimale drempel in plaats van dat de hoogtste inkomens nog iets meer krijgen dan de algeme ne percentage-verhoging. Dat was de boodschap van J. S. van Oorschot, voorzitter van de Zierik zeese afdeling van de AbvaKabo (FNV). Hij hield zijn pleidooi tijdens de redelijk bezochte jaarvergadering in de Graanbeurs te Zierikzee. Als in komens in procenten omhoog gaan, dan is de financiële aderlating voor de laagste inkomens het grootst. Ze ker op momenten, dat er prijsstijgin gen zijn op het terrein van energie, reiskosten, ziektekosten, huurwaar deforfait, rente, milieuheffing enzo voort. Deze mening werd in ruime be woordingen gedeeld door districtsbe stuurder J. W. Dieten. De AbvaKabo staat voor een periode van CAO-on- derhandelingen en de eisen zijn al ge formuleerd. Deze week zijn de bon den weer aan tafel gegaan met de minister van binnenlandse zaken, Ien Dales. De looneisen variëren van 2,5% tot 6%. Daags na de plaatselijke vergadering is bekend geworden, dat de bonden met de minister een princi pe-overeenkomst hebben gesloten. De bonden nemen het resultaat nu mee naar huis. Over twee weken kan er een definitief akkoord zijn. Het ging met name over een loons verhoging. Daarnaast werden zaken ter sprake gebracht als het verlagen van de werkdruk en de verbetering van de positie op de arbeidsmarkt. „En we laten ons niet opzij zetten met de opmerking, dat de bond weer op poen uit is. Als ons geen hand toege reikt wordt, zullen we het nemen", al dus Dieten nog voor het compromis. Dat kan de bond door haar om vang. Dc AbvaKabo is nog steeds groeiende en ook in Zierikzee zet de groei door. Dieten was niet alleen naar Zierikzee gekomen voor een spreekbeurt. Ook stond er een huldi ging op het programma van elf jubi larissen. Zeven van hen waren aan wezig om een speld in ontvangst te nemen. Een zilveren bondsspeld staat voor een 25-jarig lidmaatschap. Deze werd opgespeld bij J. L. Braber uit Noord- gouwe, L. J. Schoonen uit Zierikzee en M. W. van 't Veer uit Zonnemaire. D. Capelle uit Nieuwerkerk. I. P. de Graaf en M. van Luijk (beiden Zierik zee) krijgen het op een ander mo ment. Een gouden speld (veertig jaar) was voor C. J. Krijger. F. S. Nieman en J. Pomper (allen Zierikzee) en L. J. van der Wieten uit Brouwershaven. Pomper was niet aanwezig. Het klapstuk van de avond, zoals Dieten het wilde noemen, betrof de huldiging van A. J. Bos uit Brouwers haven. Deze is vijftig jaar lid van de bond en heeft daardoor meer nog dan anderen de sociale veranderingen meegemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4