De dorpshuizen moeten zelf beslissen over rookverbod Meningen verdeeld over bouw consistorie aan Burghse kerk Toegankelijkheid bos Schuddebeurs voor publiek via één smalle toegang ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Aanrijding op rotonde te Zierikzee Bestuursver gadering Beatrixschool ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 februari 1990 Nr. 24698 3 Jhr. A^van Citters is één van de mensen die ten sterkste bezwaar maakt tegen de bouw van een consistorie tegen de Burghse kerk. (Archieffoto). Jhr. A. van Citters: „Aan zo'n kerkje bouw je toch niet zo'n puist" BURGH-HAAMSTEDE - Over de vraag of er nu wel of niet een consistorie aan de Nederlandse Hervormde kerk van Burgh vastgebouwd zijn de meningen verdeeld. Jhr. A. van Citters uit Burgh-Haamstede heeft zich samen met zijn echtgenote ontpopt als een felle tegenstander van het plan. Hij stelt dat het plan onverantwoord is: „Aan zo'n kerkje ga je toch niet zo'n puist bouwen!". Van Citters staat niet alleen in zijn kritiek. Samen met zijn echtgenote heeft hij inmiddels 200 handtekeningen verzameld tegen de bouw. Tijdens een bijeenkomst van de kerkelijke gemeente gisteravond werd de mening van de leden van de kerkgemeenschap gepeild. Een meerderheid sprak zich uit tegen de uitbreiding. De kerkeraad beslist volgende week over de vraag of de consisto rie er wel of niet moet komen. Het plan voor de bouw van een con sistorie aan het historische kerkge bouw we*-ü in 1987 gelanceerd. Ook toen a1, werd verschillend gereageerd op het idee. De welstandscommissie van de gemeente Westerschouwen verklaarde zich tegen het plan en ook Monumentenzorg liet weten niet zo veel te zien in het project. bouwéh antwoordt Van den Akker met een resoluut nee. In stijl Vasthoudend Het kerkbestuur liet zich echter niet al te snel uit het veld slaan en kwam met een plan voor een kleinere consistorie. Aan dit plan gaf Monu mentenzorg wel haar fiat. Binnen de gemeente Westerschouwen was men er echter nog niet uit. In november vorig jaar werd een verzoek van de .kerkvoogdij aan de gemeente om me dewerking te verlenen aan het plan besproken in de commissie ruimtelij ke ordening. De meningen liepen uiteen. VVD en PvdA schortten hun oordeel nog even op terwijl CDA en RU positief oordeelden. In de decembervergade- ring van dezelfde commissie spraken de socialisten en de liberalen, een meerderheid binnen de commissie, zich uit tegen het plan. Geen twijfels bij Van Citters. Hij is fel gekant tegen het plan voor de bouw van, zoals hij het noemt, een puist aan de kerk. Het was voor de 85-jarige oud-burgemeester van Burgh zelfs aanleiding om met een handtekeningenlijst op pad te gaan. In een paar dagen tijd wisten Van Cit ters en zijn echtgenote 200 mensen te bewegen om hun handtekening onder een petitie tegen de bouw van de con sistorie te zetten. Mevrouw Van Citters: „Toen wij hoorden van de plannen waren wij er erg ontdaan van. Wij zouden het zon de vinden als het kerkgebouw op die manier verpest zou worden. Wij ho pen dat het plan afketst". De verzekering van de architect die het gebouw ontworpen heeft dat dit niet uit de toon zal vallen kan het echtpaar Van Citters niet over de streep trekken. „Hij kan nog zulke mooie verhalen vertellen, het is en blijft een lelijke puist aan de kerk. En het gaat niet om de kerk alleen, maar in feite om het gezicht van het dorp. Dat wordt aangepast als die consistorie daar wordt gebouwd". Weinig waarde Voorzitter van de kerkvoogdij A. van den Akker wuift de bezwaren van het echtpaar Van Citters weg. „Ik weet dat mijnheer Van Citters fel te gen is, maar ik hecht daar persoon lijk niet zoveel waarde aan". Ook de lijst met 200 handtekeningen die het echtpaar Van Citters heeft geprodu ceerd maakt niet zoveel indruk op Van den Akker. „Ik heb die namen gezien en het gros van de mensen die hun handte kening gezet hebben, hebben de kerk nog nooit van binnen gezien", aldus Van den Akker. Hij benadrukt de noodzaak van de bouw van de consistorie. „We hebben gewoon veel te weinig ruimte en het is toch ook absurd dat er in het hele kerkgebouw geen toiletten zijn". Op de vraag of het niet mogelijk is om in plaats van aan de kerk vast op een andere plaats vast een consistorie te De opmerking van Van Citters dat het om 'een puist aan de kerk' zou gaan legt Van den Akker naast zich neer. „Ik kan u verzekeren dat de con sistorie geheel in de stijl van het kerkgebouw gehouden wordt. We ge bruiken zelfs exact dezelfde steen tjes". De kerkeraad van de Neder landse Hervormde kerk buigt zich volgende week dinsdag over de plan nen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag Dinsdagkrant maandag Donderdagkrant woensdag Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Westerschouwse commissie bemoeit zich er niet mee Hoewel hij zegt niet te twijfelen aan de afspraak die is gemaakt om de toegankelijkheid van het verpachte bosgedeelte voor publiek te waarbor gen, bleek hij zo zijn twijfels te heb ben over de wijze waarop dat zal ge beuren. „Er zijn natuurlijk allerlei manieren mogelijk om het bosgebied open te stellen voor publiek. Op dit moment is tussen de prikkeldraadaf zetting een smalle opening gemaakt die toegang geeft tot het verpachte bosgedeelte. Als je er doorheen gaat krijg je het gevoel op verboden ge bied te zijn. Ik waag het te betwijfe len of het verpachte bosgebied straks nog verder opengaat dan via die ene toegang". In verband met zijn werkzaamhe den als ambassadeur in het buiten land was de enige man die hierover duidelijkheid kan geven, jonkheer Schorer, niet te bereiken voor een reactie. Van Vessem vertelde dat Staatsbos beheer in het bos een nieuw zandpad gaat aanleggen dat vanaf de parkeer plaats voor voertuigen van bosbezoe- kers beter aansluit op het 12 hectare grote bosgedeelte dat Staatsbeheer niet heeft verpacht. „Vanaf het hoofd- pad, het vrij brede pad dat door het bos loopt, wordt het nieuwe zandpad naar de hekjes geleid die de smalle ingang markeren waar men het ver pachte bosgedeelte in kan lopen". De afspraak betreffende toeganke lijkheid voor publiek werd vorig jaar De vrees bestaat dat de toegankelijkheid voor publiek van het verpachte gedeelte van het bos van Schuddebeurs zich zal beperken tot één smalle opening in de prikkeldraadomheining. plaatsen wordt nog deze zomer be taald parkeren ingevoerd. En Ge- ieijnse die zei begrip te hebben voor ondernemers bij de overgangen, die bang zijn voor hun omzet, deed hen gekscherend de suggestie „Betaald parkeren, maar gratis bier". Het is zeer de vraag of de ondernemers hier iets voor zullen voelen. Overigens liet de ambtenaar W. Bit ter tijdens de vergadering weten, dat de gemeente mogelijk vijf parkeer- controleurs heeft gevonden. Vorige week leek het er nog op, dat er maar een controleur was. Hierdoor zou het invoeren van het betaald parkeren vertraging oplopen. Mogelijk, dat het plan nu helemaal uitgewerkt kan worden voor de zomer. Poffertjes Het driejarig contract voor de pof fertjeskraam op het evenemententer rein in Renesse is afgelopen. De on dernemer heeft een nieuwe vergun ning aangevraagd en voorzitter Niemantsverdriet-Leenheer vroeg de commissieleden hun mening hier over. Zoals wellicht bekend is er in dertijd uitvoerig gediscussieerd over de wenselijkheid van de kraam op het evenemententerrein. De evene mentencommissie wil het terrein graag voor activiteiten. Tbt een uit spraak is het niet gekomen tijdens de vergadering. Wel ziet het er naar uit, dat een meerderheid van de commis sie bij het eventueel afgeven van een vergunning niet verder dan een jaar wil kijken. ZIERIKZEE - Twee personenauto's werden beschadigd Dij een kop/ staart-aanrijding die dinsdag plaats vond op de rotonde bij Zierikzee. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 17.15 uur toen mevrouw C. A. de R. uit Zierikzee op de rotonde stond te wachten op een van rechts naderende auto waaraan zij voorrang wilde ver lenen. A. van V. uit Scharendijke die met zijn auto achter haar reed zou dat anders hebben ingeschat. Hij had de indruk dat zijn voorgangster zou doorrijden en trok daarom op. Er ont stond een kop/staart-aanrijding waarbij beide auto's deukschade opliepen. Bij de aanrijding werd nie mand gewond. Regio-hoofd Staatsbosbeheer Feenstra kon niet vertellen hoever de herstelplanwerkzaamheden in het bos op dit moment zijn gevorderd en wanneer de prikkeldraad wordt ver wijderd. „Het enige dat ik weet is dat in de pachtovereenkomst is opge nomen dat het gepachte bosgedeelte toegankelijk blijft voor publiek". Mede naar aanleiding van vragen die werden gesteld door PvdA-raads- lid A. de Vlieger houdt ook het dage lijks bestuur van de gemeente Brou wershaven zich bezig met de afslui ting van het verpachte gedeelte van het bos van Schuddebeurs. En dan met name met het water voor het landgoed Mon Plaisir. Een weel die in (koude) winters al van oudsher door het publiek wordt gebruikt als ijs baan. „Er is met de gemeente Brou wershaven nooit een huurcontract ge weest over het gebruik van dat water als ijsbaan. Daarom kunnen we er geen rechten op claimen nu het ge bied waarin de weel ligt door Staats bosbeheer is verpacht aan de familie Schorer", aldus hoofd gemeentewer ken Brouwershaven, ing J. H. M. Beek. Hij vertelde dat het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwers haven (burgemeester en wethouders) een afspraak heeft gemaakt om over leg te voeren met de familie Schorer. „De gemeente hoopt dan te kunnen regelen dat het publiek gebruik kan blijven maken van de ijsoaan". BURGH-HAAMSTEDE - De dorpshuizen in Burgh- Haamstede, Renesse, Noordwelle en Serooskerke moe ten bij zichzelf te raden gaan of er wel of geen algeheel rookverbod ingevoerd zal worden. De gemeente Wester schouwen moet zich daar niet in mengen. Dat is de te neur van de discussie, zoals die gevoerd is tijdens de com missie algemene- en bestuurlijke zaken. Maar éénvoudig is het niet. De CDA-er J. W. Geleijnse (roker) had tijdens de jongste gemeente raadsvergadering gevraagd om een discussie in de commissie. Hij wilde graag weten wat een raadslid als af gevaardigde in een dorpshuisbestuur voor standpunt moet innemen als het rookverbod ter sprake komt. Volgens Geleijnse ligt de zaak niet zo eenvoudig. Als de bridgeclub bij voorbeeld als besloten groep een ruimte in een dorpshuis afhuurt, moet die dan de mogelijkheid hebben om te roken? Tijdens uitvoeringen van de muziekverenigingen wordt niet gerookt, maar hoe staat het met de dansavond na afloop. Volgens Ge leijnse moeten de rokers zich dan te rugtrekken. mantsverdriet-Leenheer (niet-rook- ster) uitgangspunt te zijn, dat roken ongezond is en overlast voor de mede mens veroorzaakt. Wat haar betreft hebben de rokers begrip voor de niet- rokers. In het gemeentehuis blijft de lees kamer naar alle waarschijnlijkheid een rookruimte. Wel wil de commis sie dat er voor de niet-rokers een al ternatief is. Een ander genotsmiddel - bier - kwam nog even ter sprake tijdens de bespreking van het betaald parkeren nabij de strandovergangen. Op vijf Gemeente Brouwershaven praat met eigenaar landgoed Mon Plaisir over gebruik ijsbaan Probleem Ook J. C. de Feiter (niet-roker) er kende het probleem. Zijn ervaring was, dat na muziekuitvoeringen men sen zich terugtrekken in de foyer om een sigaret op te kunnen steken. De socialist J. C. Hendrikse (gematigd roker) drong erop aan om de dorps huizen zelf een beslissing te laten ne men. „Het is daarnaast aan de raads leden in de dorpshuis-besturen om hun mening over de zaak te geven", aldus Hendrikse. J. van den Berge (niet-roker en ie mand die duidelijk last heeft van rook) zei iedereen een sigaret te gun nen „maar dan pak ik mijn spullen op en ga ergens anders zitten. Zo los ik dat op". Bij de besluitvorming dient volgens voorzitter J. L. Nie- Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF ZIERIKZEE - Een aanvullend be drag van 3531 gulden voor het tuin onderhoud, verzorgd door De Zuid hoek. Daarvoor moet het bestuur van de Beatrixschool vrijdag 23 fe bruari tijdens zijn vergadering het groene licht geven. Deze bestuursver gadering wordt vanaf 15.00 uur ge houden in het schoolgebouw aan de Grachtweg. Behalve dit extra bedrag dat nodig is voor de bekostiging van het tuinon derhoud bespreekt het bestuur van deze streekschool ook de begroting voor 1990. Uit deze begroting blijkt dat er gerekend moet worden met een tekort van 37.529 gulden. Dit bedrag moet door de zes gemeenten worden bijeengebracht naar rato van het aan tal leerlingen uit de betreffende ge meente. Aan de gemeente Zierikzee wordt een bijdrage van 17.733 gulden in het tekort gevraagd. Brouwersha ven kan volstaan met een bedrag van zo'n twëeduizend gulden, terwijl Bruinisse tweemaal zoveel (4124 gul den) moet betalen. Van de gemeente Duiveland wordt een aanvulling van zo'n zevenduizend gulden gevraagd terwijl Middenschouwen en Wester schouwen ieder zo'n 3299 gulden moe ten betalen. Twijfel SCHUDDEBEURS - Volgens regio-hoofd Staatsbosbe heer, H. Feenstra uit Goes hoeft men zich in de gemeente Brouwershaven niet ongerust te maken over de toegan kelijkheid van het bos bij Schuddebeurs waarvan een vijf hectare omvattend gebied nu al enkele maanden is afgesloten. „Het is zeker dat het hele bos weer wordt opengesteld voor publiek. Dat zijn wij overeen gekomen met de familie Schorer". Maar in de praktijk lijkt de toe gankelijkheid tot het verpachte gedeelte te bestaan uit één smalle opening in de prikkeldraadafzetting. Ook bij het districtskantoor van Staatsbosbeheer, dat is gevestigd in Zonnemaire, kan men daarover geen direct uitsluitsel geven. „We hebben er geen enkele kijk op wanneer de uitvoering van het herstelplan klaar is. En ik weet ook niet of het bos daarna volledig toegankelijk zal zijn voor publiek", aldus opzichter C. van Vessem. gemaakt toen Staatsbosbeheer vijf hectare van het 17 hectare omvatten de bosgebied in erfpacht uitgaf aan jonkheer drs D. M. Schorer, de eige naar van het in het bos gelegen land goed Mon Plaisir. Vroeger was de fa milie Schorer eigenaar van het hele bosgebied dat om het landgoed heen- ligt. Men verkocht die bosgrond aan Staatsbosbeheer toen het landgoed niet meer permanent werd bewoond. Verhuizen De pachtovereenkomst betreffende vijf hectare bos werd door de familie Schorer met Staatsbosbeheer aange gaan in verband met plannen om van uit Wassenaar te verhuizen naar Schuddebeurs. Men wilde het direct rondom het landgoed gelegen bosge deelte weer gaan beheren. Om daarin meer open ruimtes en een meer grilli ge structuur van de beplanting te creëren gaf Schorer een professioneel bureau opdracht een herstelplan uit te voeren. In verband met de werk zaamheden daarvan is het verpachte gebied rondom Mon Plaisir nu al bij na drie maanden via prikkeldraad afgesloten voor publiek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3