In't spoor van de Schouwse sjees Maskers en mombakkesen in Kofschip Parkeerhaven met infobord bij Laan van St. Hilaire? ZWEMBADTECHNIEK DEURLOO B.V. 4 Amnesty schrijfavonden voor vervolgde vrouwen Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten ZIERIKZEE - Vanouds geldt Friesland als het land van de sierlijke sjees maar ook elders kon men dat fraaie antieke tweewielige rijtuigje aantreffen. Er waren sjezen in Gelderland en Drente, in Holland en Zeeland. Een prachtige Schouwse sjees staat sinds jaar en dag opgesteld in een der bovenzalen van het Stadhuismuseum. Antieke Schouwse sjees. Laat 18de eeuw (misschien begin 19de eeuw). Stedelijke verzameling Zierikzee. Dit exemplaar is zonder meer een lust voor het oog. Het is jam mer dat de entourage weinig in spirerend is. Een dergelijk kost baar rijtuigje, dat voorheen vooral op het platteland werd ge bruikt past eerder in een hoekje van een landbouwschuur of in een koetshuis dan op een museumzol der. Hoofdzaak is, dat de Schouw- se.sjees uit de stedelijke verzame ling van Zierikzee bewaard is gebleven en zich in een zeer goede staat van onderhoud bevindt. Franse oorsprong De sjees mag in het algemeen, hoewel van Franse oorsprong, toch langzamerhand een typisch Nederlands rijtuig worden ge noemd. De populariteit van de sjees was overigens in de ene pro vincie wel aanzienlijk groter dan in de andere. De rococo-krompa- nelen sjees had dubbelgebogen panelen. Het geraamte van het bakje werd vaak overdadig ver sierd met snij- en schilderwerk. Met kuiven, krullen en bloemmo tieven wisten onze voorouders er vaak een schitterend geheel van te maken dat veel aandacht trok. Oorspronkelijk had de sjees dui delijk een nuttige functie: men kon er mee naar de kerk gaan of op visite bij veraf wonende buren. Later werd het gebruik van de sjees aanmerkelijk teruggedron gen door de zogenaamde tilbury, eveneens een handig in het ge bruik zijnde kapwagen. Het gebruik van de sjees is ge durende de laatste jaren eigenlijk uitsluitend recreatief te noemen. Bij tal van folkloristische festij nen ziet men in verschillende stre ken van ons land de eeuwenoude sjees verschijnen. Meestal met één paard bespannen, een enkele keer met twee. Het is de vraag of het museumexemplaar te Zierikzee nog wel voldoende sterk is om bij' hippische festiviteiten te worden aangewend. In ieder geval is het de moeite waard om dit gave exemplaar eens te bewonderen. Het valt daarbij op, dat de bomen zodanig zijn aangebracht, dat het paard enigszins ,,uit het midden" liep. Jarenlang werd door conserva tor en/of medewerkers in Zierik zee aan de musembezoekers ver teld, dat deze vorm van aanspan ning verband hield met het ge bruik van het wagentje als trouw- sjees. Doordat het paard niet recht voor de sjees liep kon men de bruid goed zien! Deze verkla ring deed het altijd uitstekend maar is niet juist. Dat het paard niet precies in het midden liep was prettig voor de menner. Deze kon paard en sjees dan goed in het rechte (karre) spoor houden! Wiebe Keikes ZIERIKZEE Kijkdag De rijkspolitie op Schouwen- Duiveland biedt fietsbezitters die hun rijwiel zijn kwijtgeraakt de mo gelijkheid om te zien of hun stalen ros wellicht op het politiebureau staat. Het betreft hier alleen fietsen zonder postcode en fietsen die niet meer thuishoren op het adres van die code. Zaterdag 17 maart kan men tus sen 09.00 en 12.00 uur een kijkje ne men bij het politiebureau, Kerkhof 5. PvdA-fractievergadering Donderdag 22 februari vergadert de PvdA-fractie binnen de Zierikzee- se gemeenteraad. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis in Zierikzee en begint om 20.00 uur. De vergadering is openbaar. Oranjefeest Ook dit jaar weer ontplooit de Zie- rikzeesche Oranjevereniging weer een aantal activiteiten op Koningin nedag. In tegenstelling tot andere ja ren zal er vanwege de werkzaamhe den in de binnenstad weinig in het centrum te doen zijn. 's Morgens is er traditiegetrouw weer een rondgang van de showband Rust Roest en de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer. Na het vlaghijsen kunnen de kinde ren hun hart ophalen aan kinderspe len, die op verschillende plaatsen in de stad te zien zijn. In de middaguren zal de showband Rust Roest haar gloednieuwe show laten zien op sportpark Bannink, waar eveneens een sport- en spelcircuit zal zijn voor kinderen uit de groepen 4 tot en met 8- In de avonduren wordt de Balie het toneel van een Oranjemarkt. Zaterdag 5 mei verzorgt de Zierikzee- sche Oranjevereniging een optocht rond het thema Nederland 45 jaar Advertentie ZIERIKZEE - Maskers, mombakkesen en het gelaat. Daarmee hielden de leerlingen van de Zierikzeese Openbare Ba sisschool het Kofschip zich de afgelopen weken intensief bezig. In deze carnavalstijd koos de leiding van de school voor een totaalproject over maskers. Elk op hun eigen niveau gaven de kinderen van de diverse groepen invulling aan het begrip maskerade. Er werd gewerkt met lachspiegels, een rollenspel, de maskers uit de Derde Wereld en de f uitdrukkingen op het gezicht. Het Steunpunt Kunstzinnige Vorming richtte in de gemeenschapsruimte van de school een tentoonstelling in met Afrikaanse maskers en mombakkesen. vrij. Aan deze optocht met versierde wagens kunnen particulieren, scho len en verenigingen meedoen. BURGH-HAAMSTEDE Excursie De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen heeft een excursie naar ma nege Lisiduna te Burgh-Haamstede achter de rug. De leden ervoeren, dat Lisiduna meer is dan alleen een ma nage. Het neemt een duidelijke plaats in het toeristisch produkt van de gemeente in. Acht leden waagden zich aan een ritje op een van de paar den. Vergadering Oranjevereniging Een optocht die in het teken staat van natuur en milieu. Dat wordt een van de hoogtepunten van de Konin ginnedagviering die de Oranjevereni ging Voor Vorstenhuis en Vaderland dit jaar in Burgh en Haamstede orga niseert. Dat werd duidelijk tijdens de jaarlijkse vergadering waarin het Koninginnedagprogramma voor dit jaar werd besproken. Het feest wordt dit jaar weer op 30 april gehouden en dan zal er in Burgh-Haamstede van alles te doen zijn. Het bestuur van de Oranjevereniging is van mening dat het onderwerp van de optocht milieu en natuur wellicht niet direct bij een verjaardag past, maar wel een onder werp waarmee met enige fantasie veel positiefs is te doen. Behalve een optocht worden op 30 april ook de traditionele kinderspelen gehouden en een grote Oranjemarkt waaraan iedereen die dat wil kan deelnemen. Tijdens de vergadering deed het be stuur een oproep voor nieuwe be stuursleden. Mensen die hiervoor be langstelling hebben of die een plaatsje willen op de Oranjemarkt kunnen bellen met W. Gilijamse, tele foon 01115-1316. Bingo - De klaverjasclub Haamstede heeft voor zaterdag 3 maart een bingo avond op het programma staan in dorpshuis de Schutse te Burgh- Haamstede. Vanaf 20.00 uur is een ie der welkom. NOORDWELLE NBvP De leden van de afdeling Noordwel- le van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen komen woensdag 21 februari bijeen in het dorpshuis van Noordwelle. Deze bijeenkomst die om 20.00 uur begint staat in het teken van het kraaltjes breien. Onder lei ding van mevrouw Maljaars uit Sint Joosland kunnen de leden zich be kwamen in het breien van een kralen bloemetjesketting. NIEUWERKERK Burgerlijke stand In de maand januari 1990 werden in de gemeente Duiveland vier kinde ren geboren, overleden zes mensen èn1 werden twee huwelijken gesloten. Geboren werden Jan Cornelis van der Male op 3 januari in Nieuwerkerk, Antonus Dooge op 14 januari in Oos- terland. Alinda van der Schoor op 17 januari in Nieuwerkerk. Catharina Alberdina de Jonge op 21 januari in Oosterland. Gestorven zijn Jacobus van Popering uit Nieuwerkerk 85 jaar. Maartje Johanna Born-Hagens uit Ouwerkerk 49 jaar. Adriaan van 't Hof uit Oosterland 89 jaar. Klasina Magdalena Visser-Maat uit Ouwer kerk 58 jaar. Hubrecht de Valk uit Nieuwerkerk 72 jaar. Anna Hendrika de Later-Lukus uit Ouwerkerk 79 jaar. In het huwelijk traden J. M. Kesteloo en M. Vlaming uit Nieuwer kerk op 4 januari. C. de Jonge en B. C. Mars uit Oosterland op 12 januari. BRUINISSE Carnaval in de Pul In de Bruse jeugdsoos De Pul .wordt op zaterdag 24 februari een carna valsfeest gehouden waarbij leuke prijzen te winnen zijn voor mensen die het evenement verkleed bezoe ken. Tijdens het feest wordt een miss en mister Lambada Carnaval 1990 ge kozen. De muziek wordt verzorgd door de deejays Cor 'Jam' K. en Willy 'Schratch' L. Het carnavalsfeest duurt van 20.00 tot 23.30 uur. Zaal open om 19.30 uur. Nieuwe Bru 7 Nadat wegens familieomstandighe den en gebrek aan quotum, de Bru 7, van de gebrs. Van der Spek uit de vaart was genomen en als standby voor de off shore werd ingericht, is er sinds kort weer een nieuwe Bru 7 in de haven terug. Het betreft de oude YE 26 van de firma P. van Oost uit Yerseke. Deze is aangekocht door de palingvisser A. Timmer. Het schip is in 1924 gebouwd en uitgerust met een 69 pk GM motor. ZEELAND Omroep De Omroep Zeeland zal donderdag 17 mei in een extra uitzending aan dacht besteden aan het herden kingsprogramma rond de onthulling van een aantal oorlogsmonumenten op Walcheren. Tusgen 12.00 en 18.00 uur is de Omroep Zeeland in de ether. Via deze omroep zal prinses Juliana vanuit Middelburg het signaal geven voor de onthulling van oorlogsmonu menten in Veere, Westkapelle, Vlis- singen en Ritthem. In genoemde plaatsen zullen de burgemeesters de ze monumenten onthullen. Behalve het herdenkingsprogramma zelf dat omstreeks 14.00 uur in de Nieuwe Kerk in Middelburg begint wordt in het programma ook aandacht besteed aan de oorlogshandelingen op Wal cheren. Zo wordt gedacht aan docu mentaires over het bombardement op Middelburg, de inundatie en de strijd om de Sloedam. Na afloop van het of ficiële programma wordt tevens ge discussieerd over de zin van herden ken. ZIERIKZEE - Vijftien mille voor een parkeerhaven met informatievoorziening- aan de Laan van Saint Hilai re. Daarover moet de Zierikzeese gemeenteraad maan dag 26 februari tijdens.haar maandelijkse vergadering een besluit nemen. Deze voor iedereen toegankelijke ver gadering wordt gehouden in de raadzaal van het stad huis en begint om 19.30 uur. Deze informatievoorziening moet de bezoeker van Zierikzee een indruk geven waar hij zich bevindt en welke route hij het beste kan volgen. Voor dit stukje service is in het bestedings plan '90 uitgegaan van een bedrag van veertienduizend gulden. De uit eindelijke kosten zullen naar ver wacht rond vijffiè'ri mille liggen. Een ander punt waarover de Zierik zeese raadsleden een oordeel moeten geven is het aanbrengen van groen in de nabijheid van het Haringvliet- plein. Deze.beplantingen zulllen aan de noord- en oostzijde van het be- stemmingsgebied, het binnengebied en de strook langs de Haringvliet^ straat worden aangebracht. Een en ander zal 39.855 (exclusief BTW) gaan kosten. Met een dergelijke uitgave is reeds rekening gehouden. Wanneer de raad er geen bezwaar tegen heeft komt er in het stadhuis een „nieuw gezicht", dat van dr Abra ham Jacob 's Graeuwen. Deze beken de Zierikzeeënaar vervulde in de pe riode 1747-1796 verschillende be stuursfuncties zoals schepen, burge meester, pensionaris-honorair en re gent. Daarnaast was hij in die periode ook een bekend medicus. Van 's Graeuwen is een olieverfschilderij gemaakt. Dit schilderij met een af meting van 135x108 centimeter is aan de gemeente Zierikzee te koop aange boden. De vraagprijs bedraagt twee duizend gulden. Het schilderij is echter dermate ge havend dat restauratie noodzakelijk is. De uiteindelijke kosten zullen daardoor ruim vierduizend gulden bedragen. INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. G1110-16255 ZIERIKZEE - Ieder jaar voert Am- nesty International rondom de inter nationale vrouwendag op 8 maart ac tie voor vervolgde vrouwen. Dat gebeurt dit jaar onder het thema Vrouwen en mensenrechtenschendin gen. In veel landen worden vrouwen er door hun maatschappelijke posi tie van weerhouden het recht op vrije meningsuiting uit te oefenen. Toch zitten steeds meer vrouwen gevan gen omdat ze onder andere actief wa ren in vakbonden, voor hun politieke mening uitkwamen of omdat ze fa milie zijn van - door hun regering - „verdachte" personen. Amnesty heeft 8 „gevallen" gese lecteerd, waar speciaal actie voor ge voerd wordt. Voor deze vrouwen zijn er onder meer voorbedrukte kaarten om naar autoriteiten in hun land te sturen met het verzoek om vrijlating. De kaarten zijn (met een informatie ve folder) te verkrijgen op de schrijf avonden welke de groep Schouwen- Duiveland deze maand organiseert. Deze schrijfavonden worden deze maand op de volgende data gehou den: Op maandag 26 februari in de Prinses Julianaschool in Zierikzee, in de Gereformeerde kerken in Haam stede en Brouwershaven en bij de fa milie Van der Linde, Baalpapenweg 2 in Ouwerkerk. Op dinsdag 27 februa ri in zaaltjes van de Gereformeerde kerken in Scharendijke en Nieuwer kerk en in de consistorie van de Her vormde kerk in Oosterland. Verder is er nog een schrijf avond op woensdag 28 februari in de bibliotheek in Brui- nisse en op dinsdag 27 februari een schrijfochtend in Noordgouwe, Dr. Wortmanstraat 23, van 10.00 tot 12.00 uur. Op de schrijfavonden zijn er voor beeldbrieven voor: a. Noé Pastor Ro- mo Antonio, een 25-jarige student uit Peru, volgens Amnesty ten onrechte beschuldigd van terrorisme; b. Alexander Warouw en Manan Effendi in Indonesië, gearresteerd in 1965 na de mislukte staatsgreep en veroor deeld zonder bewijs daar bij betrok ken te zijn; c. Daniel Kokkalis inb Griekenland, als predikant van Jeho va's Getuigen weigerde hij vanwege zijn geloofsovertuiging de militaire dienstplicht te vervullen en in Grie kenland bestaat geen burgeralterna tief. 318/.C. Weliswaar heeft de zeedijk van de polder Dreischor in de vreselijke rampnacht van 31 januari op 1 februari 1953 goed stand gehouden, maar toch bleef het ringdorp niet voor overstroming gespaard. In het zo nauwe Dijkwater werd het verwoestende water zo hoog opgestuwd dat omstreeks middernacht, men zich in de omgeving van het haventje Beldert toch ongerust begon te maken. Toen omstreeks half drie de zee de kruin van de dijk bereikte, liet de burgemeester de alarmklok luiden. Hiermee trachtte men de mensen, die in de uitgestrekte volder woonden, te waarschuwen om toch maar naar het wat hoger gelegen dorp te komen. Pogingen om de dijken met zandzakken op te hogen mislukten en weldra liep de Adriana-Johannapolder ten westen van het Dijkwater vol. Via de weg drong het water ook in de polder Dreischor door. Ook de dijk van de zogenaamde Nieuwe Polder aan de noordzijde van het Dijkwater kon het wassende wa ter niet langer de baas en bezweek op verschillende plaatsen. Via de tussendijk liep de Dreischorpolder hele maal onder. De mensen zaten geïsoleerd op zolders en daken. De redding moest plaats vinden met het enige aanwezige vaartuig, de peilboot van de polder, die zich gelukkig op het moment van de ramp, binnendijks bevond. Doordat men niets van de buitenwereld kon vernemen, dachten de mensen dat de ramp aanvanke lijk alleen Dreischor had getroffen, 's Middags om 4 uur dreef de vloed het water nog een meter hoger op Zelfs de kerk - het hoogst gelegen punt in het ringdorp - liep toen onder wattr. Die dag betreurde men in Dreischor 32 slachtoffers, die allen buiten de directe kom van het dorp woonden. Tragisch was hier de dood van een boer uit de Langeweg, die dicht bij de Noorddijk woonde. De bandenwagen, waarop hij met vrouw en vier kinderen gezeten was en waarmee men naar de dichtbij gelegen zeedijk wilde vluchten werd door de stroom gegrepen en het hele gezin verdronk jammerlijk. Waren zij thuis gebleven, dan zou hen niets over komen zijn want het huis staat er nog steeds. Langzamerhand werden er vlotten geïmproviseerd, maar het meeste reddingswerk werd toch met de peil boot verricht, die maximaal 20 mensen kon vervoeren. Er ontstond een nijpend gebrek aan brood en drink water, maar gelukkig constateerden laag overvliegende vliegtuigen de noodtoesiand. De volgende dag daal den rubberboten en levensmiddelen naar beneden. Ook verschenen er vissers uit Urk en Breskens met hun schepen in de Dreischorse polder om de laatste mensen op te komen halen. Op bovenstaande foto - gemaakt door Jacob Viergever uit Serooskerke - zien we vanaf de Zuiddijk de water massa in de richting van het dorp. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4