Kopen van huis wordt goedkoper in Zierikzee Zierikzee Actief gaat uitgaven in gemeente verzorgen 23.000 gulden voor verbetering particuliere woningen Bruinisse Amateur Comedie Zierikzee \an 90% naar 100% gemeentegarantie toe Huisarts W. Bontkes stopt als gemeente arts Bruse raad vergadert op donderdag 22 februari Commissie financiën Westerschouwen Commissie onderwijs Brouwershaven Grafschennis op kerkhof Aanrijding motorfiets en auto Inbraak in auto Opleggerkraan lekt olie op straat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 februari 1990 Nr. 24699 3 ZIERIKZEE - Een huis kopen in Zierikzee gaat naar al le waarschijnlijkheid goedkoper worden. Als de gemeen teraad er maandag 26 februari mee instemt, geldt er in Zierikzee voortaan een gemeentegarantie van 100%. Op die manier kunnen kopers een hogere hypotheek afslui ten, waardoor hun woonlasten beperkter zullen zijn. Verder is het zo, dat Zierikzee voortaan het vakantiegeld van de ko per wil gaan meerekenen. Hierdoor wordt het inkomen hoger en zijn er meer mogelijkheden. Verder wordt het mogelijk om een eventueel twee de inkomen voor een periode van vijf jaar mee te tellen (aan de hand van een vast te stellen percentage). Twee verdieners, die beiden een deeltijd baan hebben en gezamenlijk niet meer werken dan een volledige werk week kunnen de inkomens optellen voor de gehele aflossingsperiode. Zierikzee sluit hiermee beter aan op de algemeen geldende regels voor het afgeven van gemeente-garantie aan banken. Doordat Zierikzee enige jaren geleden problemen had met af- Het kopen van een huis kan in Zie rikzee straks voordeliger. gegeven garanties, is het een voor zichtig beleid gaan voeren. Dat wordt nu weer bijgesteld. Inkomen Volgens burgemeester en wethou ders kan een koophuis zo bereikbaar der worden voor personen met een la ger inkomen. Het klimaat op de huizenmarkt in de gemeente Zierik zee kan aanmerkelijk verbeterd wor den, hetgeen weer gevolgen kan heb ben voor het verkopen van gemeentelijke grond en ten derde vindt het college het van belang, dat met de bijstelling aangesloten wordt bij veranderende maatschappelijke inzichten. De gemeente geeft een voorbeeld van de straks vervallende 90% ge meentegarantie. Iemand koopt een huis van 115.000 gulden. De kosten voor het verwerven ervan (notaris, makelaar etc.) komt op zo'n 12%. Hiermee komt het huis op 128.800 gulden. De gemeente garandeert nu nog maar 90% van 115.000 gulden en dat is 103.500 gulden. Resteert een benodigd bedrag aan eigen geld a 25.300 gulden. Wie dat eigen geld niet heeft, moet een aanvullende lening afsluiten en komt daarmee vaak aan hogere las ten, dan de gemeente accepteert bij het inkomen. De koop gaat dan niet door met gemeentegarantie. Met een 100%-regeling gaat het om aanzien lijk minder eigen geld. Dat is een belangrijk voordeel vol gens de gemeente. Daarnaast is het .zo, dat door het optellen van de va kantietoeslag bij het inkomen, de mogelijkheden nog verder verruimd kunnen worden. Weer een voorbeeld. Iemand met een salaris van 36.000 gulden, mag hierbij zijn vakantie toeslag van 8% (2880 gulden) optel len. Hiermee komt zijn of haar inko men op 38.880 gulden. En daar staat tegenover, dat er naar een duurder huis gekeken kan worden. Immers de acceptabele maandlasten kunnen ho ger zijn. De gemeenteraad komt om 19.30 uur bijeen in een openbare zit ting. ZIERIKZEE - Huisarts W. Bontkes in Zierikzee heeft in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd zijn ontslag ingediend als gemeente-arts van Zierikzee. De gemeenteraad dient het ontslag van Bontkes officieel te aanvaarden. Dat gebeurt tij dens de raadsvergadering op maandag 26 februari in het stadhuis te Zierikzee. De ver gadering begint om 19.30 uur. Bontkes heeft desgevraagd la ten weten geen nog zekerheid te hebben omtrent het beëindi gen van zijn praktijk in Zierik zee. LELYSTAD - De Organisatie van Rand- en IJsselmeervissers (OVRIJ) is tegen het invoeren van een volledig gesloten periode voor de IJsselmeer- visserij van 15 maart tot en met augustus en een open tijd voor het vissen met minimummaas wijdtes van 140 millimeter (1 september tot 30 november) dan wel 101 millimeter (tussen 1 december en 15 maart). Dit plan, dat het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserii de OVRIJ onlangs heeft voorgelegd slaat volgens voorzitter W. Janssen alles wat de OVRIJ de laatste jaren heeft meegemaakt. ZIERIKZEE - Zierikzee Actief, het samenwerkingsver band tussen de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) en de VVV, krijgt steeds meer gestalte. Het driekoppige bestuur heeft buro Geluk in de arm genomen om diverse projecten van de grond te tillen. Alles - zo schrijft het sa menwerkingsverband aan haar leden - „als een logisch vervolg op activiteiten van voorgaande jaren". BRUINISSE - Als het aan het Bruse college van b en w ligt wordt dit jaar in totaal 23.000 gulden beschikbaar gesteld voor particuliere woningverbetering. Mensen uit Bruinisse die het initiatief nemen hun eigen huis te ver bouwen of op te knappen kunnen een beroep doen op de ze pot voor een financiële bijdrage. Tijdens de gemeente raadsvergadering die op donderdag 22 februari plaats vindt in het gemeentehuis beslist de Bruse gemeente raad of men akkoord gaat met dit totaalbedrag voor 1990. De vergadering begint om 19.30 uur. De ZOC en de VW traden voor het eerst naar buiten met een nieuw jaarsbijeenkomst. Verder is er een uitwisseling van bestuursleden ge weest. Zierikzee Actief is een officië le stichting, waarin ook de gemeente Zierikzee gevraagd gaat wordeh ,,op haar wijze bij te dragen". Voor 1990 heeft de stichting een werkplan opge steld. Een werkplan, dat vrijwel alle be staande activiteiten omvat. Zo moe ten er evenementen als de Paarden markt, de Stoomdag, de Havendag en de Toeristendagen georganiseerd worden. Speciale dagen in Zierikzee worden door de nieuwe stichting ge- BURGH-HAAMSTEDE - De com missie financiën van de gemeente Westerschouwen vergadert woens dag 21 februari in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede. De openbaar toegankelijke vergadering begint om 19.30 uur en omvat een grote agenda. Zo komt de subsidiëring van de bei de VW's ter sprake. Het parkeerbe- leidsplan, plan Hogenaar, de aan koop van materialen voor de strand- reddingsbrigade en een beuze voor Burgh staan ook op de agenda. Ver der spreekt de commissie zich onder meer uit over subsidie voor de Stich ting Welzijn Ouderen, de Ruiterver- eniging Renesse, het stiltecentrum bij de PZZ te Goes en geld voor bi bliotheek de Schutse. BROUWERSHAVEN - In het stad huis van Brouwershaven komt maan dag 26 februari de commissie onder wijs bijeen om 20.00 uur. Gesproken wordt over de inbraakbeveiliging op de basisscholen, de invoering daar van computers en de ontslagaan vraag van G. Gerretsen van de basis school in Noordgouwe. Hij wil ge bruik gaan maken van de zogenaam de DOP-regeling. DIEMEN - Op een begraafplaats in Oud-Diemen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag tien graven ge schonden. De politie in Diemen heeft dit zondag bevestigd. Volgens een woordvoerder van de politie zijn de graven een paar honderd jaar oud. De begraafplaats in Oud-Diemen staat op de nominatie om opgegraven te worden, om vervolgens te worden opgedoekt, of tot monument te wor den verheven. Op het moment is het kerkhof sterk verwaarloosd en ver zakt. De grafschenners hebben vol gens de politie niet veel moeite hoe ven t doen om de graven open te breken. Wat zij precies hebben mee genomen is nog niet bekend. coördineerd en/of gesteund en er staat de uitgave van een evenemen- ténkalender op het programma. Aanspreekpunt Verder wil Zierikzee Actief een aanspreekpunt zijn voor een ieder, die iets wil opzetten in Zierikzee. Zelf gaat de stichting zich ook inzetten voor activiteiten in het kader van de seizoensverlenging én seizoenssprei ding. In samenwerking met de gemeente wordt momenteel gewerkt aan de uit gave van een nieuwe plattegrond van Zierikzee, die met advertenties van de plaatselijke middenstand be kostigd moet gaan worden. ZOC- en VVV-leden krijgen korting. Niet- leden gaan dus meer betalen voor ad vertenties. Zierikzee Actief is overigens voorne mens nog meer uitgaven op te zetten. Te denken valt aan de vraagbaak en de wegwijzer van de gemeente. Ook noemt de stichting een jaarlijkse uit gave voor de eigen inwoners en één voor de toeristen. Het bestuur van de stichting bestaat uit de dames A. H. W. den Breejen-Vorstenbos en A. E. M. van der Klooster-van Elsacker en de heer A. A. P. Romijn. Ria Geluk ver zorgt zoals gesteld de praktische werk zaamheden met haar bureautje. HILVERSUM - Minister Kok van fi nanciën wil dat er wettelijke regelin gen in ons land komen om het wit wassen van zwart geld tegen te gaan. Hij denkt met name aan aanscher ping van de identificatieplicht als mensen grote bedragen aanbieden bij banken en aan een aangifteplicht voor banken. ZIERIKZEE - Een zwaarbeschadig- de motorfiets en een auto die aan de achterzijde behoorlijk werd inge deukt. Dat was het gevolg van een aanrijding die zondag plaats vond op de Weg naar de Val bij Zierikzee. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 19.30 uur. G. A. S. uit Klundert reed met zijn motorfiets de weg op vanaf het benzinestation langs de Weg naar de Val. Hij werd verrast doordat R. M. uit Den Haag rriet zijn auto stopte voor een afrit langs de weg. De mo torrijder reed achterop de personen auto. Zijn motorfiets werd daarbij aanzienlijk beschadigd. Het voertuig moest worden weggesleept. De auto van R. M. werd aan de achterzijde be hoorlijk beschadigd. Bij de aanrij ding werd niemand gewond. BRUINISSE - In de nacht van vrij dag op zaterdag werd op een parkeer terrein aan de Hageweg te Bruinisse een personenauto opengebroken. Het was de auto van de Duitse toe rist D. E. G. F. uit Grevenbrogch. De dieven verschaften zich toegang tot het voertuig door het vernielen van een ruitje. Zij namen een zeer uitge breide en kostbare geluidsinstallatie mee. De precieze waarde ervan is niet bekend. Zoals elke gemeente in Nederland heeft ook Bruinisse de verplichting om jaarlijks de bedragen vast te stel len die men gaat besteden voor de di verse onderdelen van stads- en dorps vernieuwing. Dit jaar wordt het grootste bedrag, in totaal 773.000 gul den, besteed aan de tweede fase van de herinrichting van de Bruse dorps kern. Zoals boven al is vermeld wil het college 23.000 gulden in een pot stoppen waarop particulieren een be roep kunnen doen bij woningverbete ring. Voor de woningcorporaties wil men een bedrag van 12.000 gulden be schikbaar stellen voor bewonersvoor lichting en verhuis- en herinrich tingskosten bij het uitvoeren van groot onderhoud aan hun huizen. Knelpuntenpot Al die bedragen voor stads- en dorpsvernieuwing hoeft de gemeente Bruinisse niet zelf op te brengen. Men krijgt voor 1990 van het provin ciaal bestuur een bijdrage van ruim 78.000 gulden uit het stads- en dorps- vernieuwingsfonds. En een bijdrage van 200.000 gulden uit de knelpunten- pot. Dat laatste bedrag ten behoeve van de herinrichting van de dorps kern. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring komt ook een verzoek van de tennisvereniging Bru-Tèn aan de or de voor de bouw van een tweede ber ging naast de tennisbanen. De huidi ge berging is te klein waardoor nood gedwongen materialen buiten moe ten blijven staan. Het Bruse college van b en w stelt voor om een artikel 19-procedure te starten zodat de bouwvergunning verleend kan wor den. Het college van b en w stelt ook voor om via een aanpassing van een verkeersmaatregel het pad vanaf de Tarwestraat naar De Padjes in Brui nisse niet meer toegankelijk te ma ken -voor bromfietsers en fietsers. Het zou een voetgangerspad moeten worden. Dit in verband met de uit voering van het bestemmingsplan Riekusweel waardoor het pad op ter mijn komt te vervallen. Sportzaal In verband met aanbouw van een sportzaal aan het dorpshuis te Brui nisse is het nodig dat de statuten van :de stichting Dorpshuis Bruinisse worden veranderd en nieuwe verte genwoordigers in het nieuwe stich tingsbestuur worden gekozen. Onder andere twee leden uit de gemeente raad Bruinisse. De naam van de stich ting wordt tevens veranderd in Multi functioneel Centrum Bruinisse. Ook moeten de raadsleden tijdens de raadsvergadering beslissen over de heffing van onroerend goedbelas- ting op de toiletgebouwtjes die op het Grevelingenstrand en het Aqua- deltastrand bij Bruinisse staan. Het ZIERIKZEE - De Zierikzeese brandweer moest vrijdag uitrukken vanwege olie-lekkage die werd ver oorzaakt doordat een slang brak van een hydraulisch bestuurde kraanwa gen die op een oplegger stond. Het apparaat was nodig voor bouw werkzaamheden die plaatsvinden aan de Rozemarijnstraat. Door onbe kende oorzaak brak een slang in het hydraulisch systeem. Ongeveer tien liter olie stroomde de straat op en als gevolg daarvan werd de straat vooral bij de kruisingen Hoofdpoortstraat/ Breedstraat en Rozemarijnstraat/ Breedstraat spekglad. De Zierikzee se brandweer slaagde erin de overlast te verhelpen door speciale olie-safe op de de straat.te spuiten die de vet tigheid oploste en onschadelijk maakte. Daarna werd de vloeistof met behulp van waterstralen in de af voer gespoten. De brandweer was on geveer drie kwartier bezig voor beide kruispunten weer schoon waren. Het verkeer werd tijdens de werkzaamhe den tijdelijk gestremd. Grevelingenschap heeft hiertegën ge protesteerd omdat men in andere ge meenten voor dergelijke voorzienin gen geen onroerend goedbelasting hoeft te betalen. Het Bruse college van b en w stelt daarom voor om de door het Grevelingenschap gevraag de vrijstelling op te nemen in de On- roerendgoed verordening. De gemeenteraadsvergadering kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune worden gevolgd. De vergadering vindt plaats op donder dag 22 februari in het gemeentehuis te Bruinisse. Aanvang 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SGHt^)BEBEUgS^^EL33$HB^6255 Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - De leden van de Amateur Comedie Zierikzee hebben er een druk weekend opzitten. Zowel vrijdag^ als zaterdag en zondagavond speelde het gezelschap in de foyer van Mondragon te Zierikzee het stuk In Wankel Evenwicht van Edivard Albee (de schrijver van Who's afraid of Virginia Woolf). De regie was in handen van Cees Möhlmann en de spelers waren Marijke Reuser. Eugene Totté. Truus Nieuwenhuijse, Elly Meuldijk. René Plu en Yvonne Koolmees. Wie het stuk dit weekeinde gemist heeft kan zaterdag 3 maart naar het Vestzaktheater in Vlissingen (20.00 uur). Reserveringen zijn mogelijk bij de firma Viergever te Zierikzee, 01110-12273.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3