Kritiek voorzitter Koster van Beroepsaal visvereniging op houding van ministerie: Grote belangstelling beurs Duiksportcentrum Scharendijke verkeerstechnisch onverantwoord agenda DE HUU nevï [£Ti !L Verbreding Kadeweg kost Zierikzee ruim halve ton WATERSTANDEN DEURLOO B.V. CDA en D66 op winst, verlies voor PvdA en VVD De Waarheid wordt onafhankelijk weekblad Grote haast reconstructie Elkerzeese- weg Scharendijke 2 ALPHEN AAN DEN FIJN/DEN BOSCH - De stakers van de Heineken-vestigingen in Zoeterwou- de en Den Bosch hebben dolenthousi ast gereageerd op het rechterlijke be slissing de Heineken-directie in het ongelijk te stellen. Het besluit om door te staken was dan ook snel geno men. In Alphen aan den Rijn waren ongeveer zevenhonderd stakers van de Heineken-vestiging in Zoeterwou- de bijeen om de uitspraak in het door Heineken aangespannen kort geding te vernemen. In Den Bosch waren een kleine duizend stakende perso neelsleden verzameld. UTRECHT - ,,Er moest een eind ko men aan de onduidelijkheid over de taakverdeling bij bepaalde medische handelingen. Het is een goede zaak dat iedereen nu grond onder de voe ten heeft". Voorzitter mr. E. Veder- Smit van de Nationale Kruisvereni ging (NK) zei dit op een persconferen tie naar aanleiding van de modelove reenkomst die is afgesloten tussen de NK en de Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV). HILVERSUM - Als er nu Tweede Kamerverkiezingen zouden worden gehouden, zouden CDA en D66 winst boeken en zouden PvdA en VVD ze tels verliezen. Dit blijkt uit een en quête van het Bureau Interview, waarvan de resultaten voor de VARA-televisie bekend zijn ge maakt. CDA en D66 zouden elk drie zetels winst boeken en respectievelijk uit komen op 57 en 15. De PvdA zou vier zetels verliezen en terugvallen op 45. De WD zou teruggaan van 22 naar 21 zetels. Ook Groen Links zou een zetel moeten inleveren en uitkomen op 5 zetels. Voor de overige partijen in de Tweede Kamer zou er niets verande ren. Interview voorspelt forse verschui vingen na de gemeenteraadsverkie zingen van 21 maart. Bij de gemeente raadsverkiezingen van vier jaar geleden kreeg het CDA 32,1 procent van de stemmen. Volgens de prognose zou dat nu 37,6 procent worden. D66 ziet zijn percentage meer dan verdubbelen: van 4,7 naar 9,9 pro cent. De PvdA zou nu 29,5 procent van de stemmen krijgen tegen 33,1 procent in 1986. De WD zakt van 18,4 naar 13,8 procent, Groen Links gaat van 5,1 naar 3,5 procent. Van de PvdA-aanhang heeft maar 47 procent vertrouwen in het kabinet- Lubbers/Kok. Van de CDA-aanhang is dat percentage aanzienlijk hoger: 70 procent. Bij de WD-kiezers heeft 30 procent vertrouwen in dit kabinet. „Kennelijk wordt dit kabinet meer als een CDA- dan een PvdA-kabinet gezien", aldus onderzoeker Maurice de Hond. Uit het onderzoek blijkt verder dat 76 procent van de ondervraagden niet weet wat het kabinet bedoelt met het begrip sociale vernieuwing. „De kleine visser als bedreigde soort'''' ZIERIKZEE - „Neen heren, dit is heel serieus. Als be- roepsaalvisser valt u onder de norm van bedreigde soort. Het is jammer dat u geen veren heeft, want dan zou er di rect een aantal beschermende maatregelen worden geno men". Deze gepeperde woorden over de handelwijze van het ministerie van landbouw en visserij sprak voorzitter M. W. Koster van de Beroepsaalvisvereniging Zuid-West tijdens de jaarvergadering van deze vereniging in Zierik- zee. Het afgelopen jaar is volgens voor zitter Koster voor de beroepsaalvis- sers, evenals voorgaande jaren een zware periode geweest, omdat de vangst in totaliteit is tegengevallen. Daarbij spanden de ontwikkelingen in het Zoommeer, waar de vangstcij- fers volgens Koster dramatisch terug liepen de kroon. Die tegenvallende vangstcijfers tasten het voortbestaan van de beroepsaalvissers aan. Neven inkomsten zijn nu noodzakelijk om te overleven. Onbegrijpelijk vond de voorzitter het dat door het ministerie tegelijker tijd zoveel vergunningen worden uit gegeven. Koster: „Ik voel mij als voorzitter van deze vereniging zeer diep in mijn vertrouwen in het minis terie beschaamd.". Die teleurstelling over de handelwijze van de, rijksover heid betrof met name het zonder overleg overboord zetten van eerder opgestelde criteria om tot een aantal levensvatbare bedrijven te komen. Deze criteria zijn indertijd bij de her verdeling van de Oosterschelde opge steld en zijn nu volgens Koster niet meer van toepassing. Dit zonder over leg met betrokkenen. Overleg Dat ontbreken van overleg over vis serijzaken werd door Koster gelaakt. „Brieven blijven onbeantwoord, in grijpende beleidswijzigingen worden via anderen geconstateerd en een ja renlang zorgvuldig beleid wordt in één klap van de tafel geveegd. Voor dit alles past slechts een etiket: On behoorlijk bestuur" oordeelde Kos ter, die tegelijkertijd de hoop uit sprak dat met de komst van een nieuwe directeur visserijzaken de van oudsher goede relatie wordt her steld. Behalve kritiek op de wijze waar op het ministerie te werk gaat uitte Koster ook scherpe woorden over het milieubeheer. Volgens de voorzitter, die op zich het beleid tot behoud van flora en fauna waardeert is er een be dreigde soort, die tot dusverre onop gemerkt is, die van de kleine vissers (piscator minutus). Deze bedreigde soort lijkt ondanks alle aandacht voor alles wat loopt, vliegt of ont snapt vogelvrij te zijn omdat er voor zijn activiteiten (het verzamelen van voedsel) steeds minder ruimte over blijft en deze te maken krijgt met een steeds grotere concurrentie. Voorzitter Koster stelde dan ook voor om de kleine visser aan te mel den als bedreigde soort, die door het uitvaardigen van een aantal be heersmaatregelen yan de ondergang kan worden gered. Wat die „redden de" maatregelen betreft dacht Koster aan het beperken van de aalvangst door kotters, het uitbannen van beun hazerij in deze sector en de mogelijk heid om een stukje bijvangst (bij voorbeeld een tiende procent van het tongquotum= een kilogram per tori)) aan te voeren. Ademruimte Voor de kleine visserij met vaste vistuigen zou die verruiming van de aanvoermogelijkheden meer adem ruimte geven. Koster hamerde voorts op het voortbestaan van deze voor Zeeland zo karakteristieke aalvisse rij. Het reduceren hiervan zou een verarming van het gebied tot gevolg hebben. Wanneer beschermende maatregelen voor het behoud van de natuur worden genomen dienen daar bij ook de belangen van de visserij te worden betrokken. Nadelig Aan die coördinatie van visserijbe- langen en natuurbehoud schort het volgens Koster nogal. Daarmee doel de de voorzitter op het mechanische pierenspitten in een deel van de Oos terschelde, een activiteit die de on- ■dergrond beschadigt. Ook op een ander punt ontbreekt het aan coördinatie. Nog steeds is er voor het Zoommeer nog geen beleids commissie ingesteld en kan Rijkswa terstaat vrij experimenteren met milieu-activiteiten. Vanachter de be stuurstafel in het Huis van Nassau deed Koster dan ook een dringend be roep om het overleg met belangheb benden desnoods met een ad-hoc com missie te starten. B en w bang voor parkeerproblemen SCHARENDIJKE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Middenschouwen willen geen duiksport centrum nabij de oude haven in Scharendijke. Dat de ge meente zich in haar zogenaamde recreatiestructuur schets in algemene bewoordingen wél heeft uitgesproken voor de komst van zo'n centrum, betekent voor b en w niet dat aan het „eerste en beste plan" gehoor gegeven moet worden. De gemeenteraad praat woensdag 28 februari vanaf 19.30 uur over een verzoek van S. C. Mathijssen. Deze ondernemer wil graag een duiksport centrum bouwen bij de haven. In de cember en januari heeft de raad hier over ook al gesproken. Centraal stond toen de recreatiestructuur schets, waarin passages zijn opgeno men, dat zo'n centrum past in het be leid van de gemeente. Over lokaties wordt in de schets Definitieve besluit valt maandag 26 februari ZIERIKZEE - Ten einde de Corneliastichting voor ge bruikers van het openbaar vervoer beter bereikbaar te maken bestaan vergevorderde plannen voor het omleg gen van de route van de ZWN-buslijn 134 via de Kade- weg. Deze moet daarvoor worden aangepast, hetgeen de gemeente Zierikzee zo'n 55.000 gulden gaat kosten. Dit kostenplaatje wordt maandag 26 februari door de ge meenteraad besproken tijdens de maandelijkse vergade ring die om 19.30 uur begint. Momenteel wordt de Corneliastich ting, die aangewezen is op de halte van het Zweedse Rode Kruis Zieken huis, slechts een aantal keren per dag door de buurtbus en de lijnbus 134 (Burghsluis-Zierikzee) aangedaan. Hiervoor maken zowel de buurtbus als de „gewone bus" een omweg door dat ze bij de Lange Blokweg afslaan richting ziekenhuis/Corneliastich- ting. niet gesproken. Volgens b en w een lo gische zaak, want het vastpinnen op lokaties zou de schets te detaillistisch maken en weinig flexibel. „Met ande re woorden, het feit dat in de recrea tiestructuurschets de realisering van een duiksportcentrum wordt ge noemd, wil niet zeggen dat dan ook maar zonder meer ja gezegd moet worden tegen het eerste en beste plan voor een duiksportcentrum", aldus het college in haar raadsvoorstel. Lokatie Het voornaamste college-bezwaar tegen de lokatie is de verkeersdrukte in het gebied. De Federatie Deltavis sers en de Watersportvereniging Scharendijke hebben respectievelijk 97 en 38 ligplaatsen in de oude haven. Dat brengt met zich meé, dat.op hoog tijdagen parkeerproblemen ont staan. De aanwezigheid van een duik sportcentrum met hotel-pension-ac commodatie verergert de situatie. Volgens burgemeester en wethou ders kan hierdoor de bereikbaarheid van de haven in het gedrang komen voor bijvoorbeeld ambulancè én brandweer. B en w wijzen de raad er op, dat tijdens de begrotingsbehan deling door de raad zelf aandacht ge vraagd is voor deze problematiek. Met het duiksportcentrum verwach ten b en w dat de verkeersproblema tiek „onaanvaardbare vormen gaat aannemen". Binnen het college is verdeeldheid ontstaan over het wel of niet toestaan van de bouw van een landbouw- schuur aan de Nieuwe Kerkweg 2 te Scharendijke. Eerder wees de ge meente een verzoek van C. W. Bos af. Die stapte met een bezwaarschrift naar de beroepsschriftencommissie. Daar kreeg hij gelijk. De commissie adviseerde Bos als nog toestemming te geven de schuur te bouwen. Maar nu doet zich het ge val voor, dat een meerderheid van het college voet bij stuk houdt. Het ad vies 'van de beroepsschriftencommis sie wordt ter zijde gelegd en de raad wordt gevraagd de bouw van de land- bouwschuur alsnog tegen te gaan. AMSTERDAM - Het commu nistisch dagblad De Waarheid wordt een weekblad met een brede, onaf hankelijke progressieve koers. Deze wijziging moet uiterlijk 1 juni in gaan. Bekeken wordt nog of de naam van het blad wordt veranderd. Dit heeft het partijbestuur van de CPN bésloten, aldus een woordvoer der van de CPN. Het partijbestuur van de CPN nam hiermee de aanbevelingen over van een stuurgroep. Voortgaand abonnee- verlies en de wens tot verbreding van het draagvlak waren aanleiding om de krant op een nieuwe leest te schoeien. Het huidige abonneebestand van tussen de 6500 en 7000 is te klein om het dagblad rendabel uit te geven. SCHARENDIJKE - De ge meente Middenschouwen heeft de grootst mogelijke haast met de reconstructie van de Elker- zeeseweg te Scharendijke (bin nen de bebouwde kom). De ge meenteraad wordt woensdag 28 februari om 19.30 uur ge vraagd haast te maken met de werkzaamheden. De verkeersproblematiek op de Elkerzeeseweg is zo urgent, dat een oplossing niet op de lange baan geschoven mag worden. Temeer nu bekend is, dat doortrekking van de Bout laan naar de Dammenweg de eerste jaren absoluut niet tot de reële mogelijkheden be hoort. Maar die zo gewenste oplos sing kost wel heel wat geld. Globale berekeningen wijzen uit, dat rekening gehouden moet worden met een recon structiebedrag van om en nabij de 690.000 gulden. In verband hiermee heeft de gemeente bij de provincie aan de bel getrok ken. Deze antwoordde dat er bijna 250.000 gulden meebe taald kan worden uit de pot dorps- en stadsvernieuwing. Maar de provincie stelt wel de voorwaarde, dat er voor 1 oktober van dit jaar met de werkzaamheden wordt begon nen. Gebeurt dit niet dan kan Middenschouwen de bijdrage mislopen. Daarom willen bur gemeester en wethouders 15.000 gulden uittrekken voor het Heidemij Adviesbureau bv om de reconstructie te ontwer pen en besteksgereed te ma ken. Zowel de ZWN als de Corneliastich ting hebben ervoor gepleit dat dit verpleeghuis een betere aansluiting op het openbaar vervoernet krijgt. Dit is mogelijk door de route van bus lijn 134 te verleggen van de Lange Blokweg naar de Emil Sandström- weg en de Kadeweg. Hierdoor kun nen alle bussen langs het ziekenhuis en de Corneliastichting rijden en wordt het tijdverlies dat nu door de afslag wordt gemaakt teniet gedaan. Voor het mogelijk maken van die omlegging is het echter nodig dat de Kadeweg, die eigendom is van het Waterschap Schouwen-Duiveland wordt opgeknapt en verbreed. Het waterschap denkt daarbij aan een verbreding tot vijf meter in het as falt. Een aanpassing die zo'n 470.000 gulden gaat kosten. Een vijfde deel van de kosten (94.000 gulden) komt voor rekening van het waterschap terwijl de provin cie 290.000 gulden zal inbrengen. Ook de ZWN (25.000 gulden) en de beide instellingen (beide vijfduizend gul den) zullen hun steentje bijdragen, zodat voor de gemeente Zierikzee een bedrag van vijfduizend gulden res teert. Daarbij moet de gemeente Zierik zee nog een bedrag van vijfduizend gulden uittrekken voor het aanbren gen van een abri met verlichting, een tegelplateau met bijkomende werken en het aanpassen van de openbare verlichting. Ook de ZWN betaalt hiervoor 12.500 gulden. Het Zierik- zeese college van b en w is bereid voor deze werkzaamheden een be drag van 55.000 gulden beschikbaar te stellen. Tijden en standen volgens getijdctafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Doodtij: 20 februari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 20 februari 10.50 92 04.30 -104 23.35 91 17.20 -106 20 februari 10.15 83 04.10 - 98 23.00 83 16.45 - 99 20 februari 10.45 98 04.50 -108 23.45 95 17.30 -112 20 februari 11.05 100 04.40 -109 23.45 101 17.39 -113 ZIERIKZEE - Evenals voorgaande jaren heeft de motorruilbeurs in jongerencentrum Brogum te Zierikzee zondag weer veel mensen getrokken. Volgens een van de organisatoren. Alex Heijnen, zijn er zeker acht- tot negenhonderd belangstellenden op komen dagen ,,al weet ik geen precies aantal te noemenDe organisatie was in handen van Motorclub Zierikzee, die speciaal voor de beurs een tent aan de jeugdsoos had aange bouwd. Centraal stond de Rolls Royce onder de motoren; de Harley Davidson. Hoewel het motorgeronk de meesten in Brogum ook als muziek in de oren zal klinken, kwam de echte muziek toch van Great balls of fire; een rockformatie uit Brabant. Tot en met 26 februari Zierikzee Tentoonstelling reddingswezen Ne derland. Openbare bibliotheek De Stcripe. Van 14.00 tot 17.00 uur behal ve op dinsdag en zondag. Op donder dag en zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur en op maandag en donderdag van 18.30 tot 20.00 uur. Maandag 19 februari Zierikzee Hoorzitting verkeerssituatie. West straat. Trouwzaal stadhuis. 19.30 uur. Vergadering commissie verkeer. Stadhuis. Aanvang na afloop hoorzit ting. Vergadering Philatelica in Huis van Nassau. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stad huis. 19.30 uur. Dinsdag 20 februari Zierikzee Jubileumviering CPB in zaal Gere formeerde kerk. 18.30 uur. Vergadering van het CNV in de Gere formeerde kerk. 19.30 uur. Bijeenkomst Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind, Chris telijke Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Vergadering commissie onderwijs. Stadhuis. 20.00 uur. Renesse Openbare districtsvergadering Wa terschap Schouwen-Duiveland. Dorpshuis. 9.30 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH in de Schutse. 14.00 uur. Vergadering commissie algemene en bestuurlijke zaken in gemeentehuis. 16.00 uur. Commissie welzijn in gemeentehuis, 19.30 uur. Dreischor Bijeenkomst plattelandsvrouwen Noordgouwe e.o. In dorpshuis, 20.00 uur. Woensdag 21 februari Zierikzee Open huis. Christelijke Scholenge meenschap. De Huybertstraat 35. 13,30 uur. Open middag. Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland. 13.30 tot 15.00 uur. Bijeenkomst afdeling Schouwen NBvP. Foyer Mondragon. 14.00 uur. Bijeenkomst ouders toekomstige leerlingen ChristelijkeScholenge meenschap. De Huybertstraat 35. 19.30 uur. Bijeenkomst NCVB-afdeling in bo venzaal Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Jaarvergadering NCVB in 't Zuudèn- de. 19.30 uur. Vergadering peuterspeelzaal de Schouwse Poeletjes. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Commissie financiën in gemeente huis. 19.30 uur. Noordgouwe Openbare districtsvergadering Wa terschap Schouwen-Duiveland. Dorpshuis. 9.30 uur. Donderdag 22 februari Kerkwerve Receptie ter gelegenheid van 100- jarig bestaan Landbouwbelang in dorpshuis Zuudènde. 16.00 tot 17.30 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 23 februari Renesse Culturele manifestatie Schouws.spel in Slot Moermond, 20.00 uur. Nieuwerkerk Musical A van Abeltje door leerlin gen Dobbelsteen. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 24 februari Burgh-Haamstede Straofeest. Achterweg Burgh. 12.00 uur. Noordgouwe Jaaruitvoering Con Arno re plus to neel in dorpshuis. 19.30 uur. Van 24 februari tot en met 17 maart Burgh-Haamstede Expositie in Bewaerschole van Elly Mes en Ans Dalderup. Maandag 26 februari Brouwershaven Commissie onderwijs in stadhuis. 20.00 uur. Woensdag 28 februari Zierikzee NCVB-bijeenkomst voor ouderen in Hervormd kerkcentrum. 14.30 uur. Scharendijke Vergadering Stichting Welzijn Oude ren in de Putmeet. 14.00 uur. Gemeenteraadsvergadering in ge meentehuis. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUBDEBEURS - TEL Ö1110-16Ê5S

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2