/?-c Gezellige én droge viering Strao in kern van Renesse Feestelijke overdracht kotter aan gebroeders Padmos in Bru JA SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeeuwse akkerbouwers protesteren in Den Haag WA> 1E6Ï pa W.r GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Houding Huizenmarkt Muziek Degradatie De Beroepsaalvisvereniging irriteert zich aan Het kopen van een huis gaat waarschijnlijk Uitvoeringen van muziekverenigingen trekken Het degradatieduel tussen Bruse Boys en de houding van het ministerie. (Pag. 2). goedkoper worden in Zierikzee. (Pag. 3). in de regio nog steeds volle dorpshuizen, Nieuwdorp eindigde in 0-0-stand. (Pag. 6). (Pag. 4). MAANDAG 19 FEBRUARI 1990 146ste jaargang Nr. 2469$ WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleisterplaatsen. Democritus GOES - Akkerbouwers uit Zeeland en West-Brabant zijn vanmiddag met ongeveer 200 trekkers vertrokken naar Den Haag om daar morgen, dinsdag, hun onvrede over het akker bouw beleid kracht bij te zetten. Het initiatief voor de spontane actie komt van de Zeeuwse agrarische vrouwen. De actie krijgt ook bijval in andere regio's, aldus actievoerster Josje de Koning. De groep wil met de actie de eisen, van de drie centrale landbouworgani saties voor een beter akkerbouwbe- leid ondersteunen. Hoofdpunten hierbij zijn een verhoging van de EG- graanprijzen naar het niveau van 1988 en een breed werkende investe ringsregeling. De actie is volgens de initiatiefneemster nodig omdat de politiek en minister Braks tot nu toe niet bereid zijn aan de eisen van de landbouworganisaties tegemoet te komen. ,,De boeren willen tenminste de kans krijgen om zich aan te pas sen. Daar is nu geen sprake van", vin den de agrarische vrouwen. ,,Het ge volg hiervan is dat de Nederlandse akkerbouw volledig kapot gaat". Ondersteuning motie Met de tocht willen de actievoer ders de motie van het D'66-Kamerlid Ter Veer, die overeenkomt met de ei sen van de drie landbouworganisa ties, ondersteunen. Over deze motie wordt dinsdagmiddag gestemd. Voor de stemming willen de agrariërs pamfletten uitreiken aan Kamer voorzitter Deetman. Ander verhaal ,,De uiteindelijke bedoeling van de actie is dat minister Braks met een ander verhaal, het verhaal van de boeren, naar Brussel gaat", voert me vrouw De Koning verder aan. „Braks moet nu eindelijk maar eens laten zien dat hij voor de boeren is en niet tegen". RENESSE - Een Brabander, die zaterdag een bezoekje heeft gebracht aan Renesse, moet zich even gewaand hebben in carnavaleske tijden. Een heuse optocht met versier de fietsen met daarop jeugdige clowns, een indiaan met tooi en de muziekvereniging, voorop. En hoewel het carnavalgedruis slechts een zestal dagen verwijderd is, heeft hij het toch mis. Renesse vierde het Strao-feest en kan hiermee een zoveelste geslaagde editie in de archieven bijschrijven. Geen carnaval, maar Strao in Renesse. Het traditionele tijdstip van acht weken voor Pasen draagt het gevaar van wisselvallig weer in zich. Toch werden alle inspanningen zaterdag ochtend en -middag beloond met droog weer. En voor wie zich stevig kleedde voor de straffe en koude wind was het strand een aangename plaats om te verpozen tesamen met de circa vijftig ruiters en hun versier de paarden. Met de Strao kwamen de werkpaar den vroeger na het winterseizoen uit de stal en moesten de voeten gewas sen worden in het zeewater. Die tradi tionele tocht is in ere gehouden en sinds enkele jaren organiseert Renes se daar een waar feest rond. Ook dit jaar weer. Na het verzamelen bij ma nege Grol stond de ruiters een ver moeiend programma te wachten. Maar ja, daar staat dan een gezellige avond tegenover. De belangstelling voor het eerste Straofeest van de streek was goed. Terwijl de ruiters het 'voetspoelen' voor hun rekening namen, kwamen de kinderen na de middagpauze bij elkaar om hun versierde fietsen aan een keuring te onderwerpen. Muziek vereniging Luctor et Emergo haalde de kinderen op en nam ze mee rich ting de Pub, waar de Straorijders in gehaald werden. Alles verliep volgens schema, zo dat belangstellenden niet onnodig hoefden te wachten bij de Nederland se Hervormde kerk. Daar presen teerden de Strao-rijders zich aan bur gemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer, die de aanwezigen nog toesprak. Na het officiële gedeelte volgde nog het ringsteekspel op de zelfde lokatie en tegen de avond was het Wapen van Renesse de verzamel plaats voor de prijsuitreiking. Zo voltrok zich in vogelvlucht de eerste Straoviering van 1990. De co- mité's in de andere plaatsen hebben even kunnen spieken bij Renesse, waar niets fout is gegaan. Of het moet het kleine ongelukje geweest zijn van een van de ruiters, die met haar paard op de Korte Reke een ge parkeerd staande auto licht bescha digde. Uitslagen: Versierde fietsen: 1. Su- sanne van Oost, 2. Saron Pronk, 3. Sylvia van der Palm. Ringsteken kinderen: 1. Nicoline Koopman, 2. Ramon Fennet, 3. Rini Hart. Versier de paarden: 1. Annie Ripassa, 2. Jan van den Hoek, 3. Ingerlie Vroon. Ringsteken paarden: 1. Carolien Lo- dewijk, 2. Leo van Oosten, 3. Frank Jachmann. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Enorme belangstelling BRUINISSE - Onder enorme belangstelling werd za- terdg 17 februari de nieuw gebouwde mosselkotter Bru 8 Marinus door bouwer Aart Maaskant overgedragen aan de nieuwe eigenaren, Kees en Johannes Padmos. Anne ke, de vrouw van Johannes, hees midden op de Krammer waar de motoren waren stil gezet, de scheepsvlag terwijl Kees Padmos als oudste firmant de scheepspapieren van Aart Maaskant kreeg overhandigd. Het was ook daar dat Maaskant de gebroeders Padmos bedankte voor het gestelde vertrouwen en de hoop uitsprak dat er zegen mocht rusten op het schip en z'n bemanning. Na een kort dankwoord vertrok de Bru 8 weer naar de haven waar op de salon boot Stad Zierikzee een grootse re- ceptie werd gehouden en verschillen de sprekers hun waardering voor het schip lieten blijken. Het was loco-burgemeester en -Zevi- bel-voorzitter C. J. van Liere die het spits afbeet. Hij kwam terug op de opmerkelijke uitspraak van minister Braks in de vaste Kamercommissie voor visserijzaken twee weken gele den: „Ik heb er van gedroomd een in strument te hebben om de vissers dag en nacht in de gaten te kunnen hou den". Van Liere zag de uitspraak als een inbreuk op de persoonlijke le venssfeer van vissers al vond hij het fijn dat dromen van bewindslieden gelukkig nogal eens niet uitkomen: „Het verschil met Braks en jullie als gewone vissersman is dat Braks nog jaren moet wachten op de waarheid, terwijl jullie droom vandaag werke lijkheid is geworden". Hij feliciteerde de familie Padmos met hun nieuwe hypermoderne en zeewaardige mosselkotter die er me de toe bijdraagt dat de Bruse vloot tot de modernste van ons land be hoort. Een vloot die mede karakte ristiek is voor de contouren van onze gemeente. Van Liere tekende tevens aan dat met deze aanwinst de vissers haven vol is, terwijl er geen verdere De Bru H. uitbreidingsmogelijkhied is. Het ge meentebestuur moet naarstig naar andere afmeermogelijkheden zoeken om de recente nieuwbouwgolf te kun nen bijbenen. Hij stond ook stil bij de sanering van de Bruse vervuilde ha venbodems: „Een goede zaak, toch zeker ook voor de mosselkwekers wiens boterham zo afhankelijk is van een goed milieu, dat het de overheid menens is in de uitvoering van maat regelen geen verdere aanslagen op het milieu toe te staan. Een nobel streven waar iedere visser mee ge diend is. Immers de erfenis uit het verleden moeten we doorgeven aan hen die na ons komen. Zuiver water voor nu en later, het is voor Neder land een van de belangrijkste levens aders. Gelukkig is er een ommekeer in het milieubewustzijn en dat is voor de produktiegebieden Oosterschelde en Waddenzee uitermate belangrijk teneinde ook de toekomst van de Ne derlandse mosselcultuur met ver trouwen tegemoet te kunnen zien". De Zevibel-voorzitter prees de durf en de ondernemersgeest van de fami lie Padmos. Stilstand is ook in de mosselvisserij achteruitgang en ge zien deze investering hebben jullie vertrouwen in de toekomst. Hij haal de daarbij de woorden aan die op het monument op de Afsluitdijk staan: „Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst". Ten slotte sprak Van Liere over de moeilijkheden in de mossel kwekerij, zoals de recente stormen die weer eens overduidelijk hadden aangetoond dat er diepere en stabiele percelen nodig zijn, de drastische huurverhogingen van percelen en het versterken v£n het natuurbelang van verschillende gebieden. Speurtocht Voorzitter W. Okkerse van de Bruse visserijvereniging Algemeen Vissers- belang was na een nauwkeurige speurtocht op het nieuwe schip tot de ontdekking gekomen dat zowel de bouwer als de eigenaar op tal van punten inventief bezig zijn geweest waardoor het schip weer een eigen karakter heeft gekregen, wat slechts tot stand kon komen wanneer op drachtgever, ontwerper en bouwer el kaar verstaan. Okkerse noemde het schip een staaltje technisch vernuft en was er niet alleen trots op dat het schip voor maar ook door een Brue- naar was gebouwd. Hij sprak van de geest van ae vooruitgang: „Materiaal en inzet getuigen van een gezond on dernemersschap, maar toch is dat slechts een deel van een gezond mos- selbedrijf. Het allerbelangrijkste bedrijfs middel is een aantal goede en be trouwbare percelen voor het ge kweekte produkt de mossel. Helaas moeten we daarvoor de overheid naar de ogen zien en de praktijk wijst uit „dat je dan nog niet ronde bent". Het is gemakkelijker een vloot nieuwe schepen in de vaart te brengen dan de minister te bewegen een besluit te nemen wat leidt tot uitgifte van betrouwbare percelen", 's Avonds in café De Meeuw, waar de familie nog bij elkaar kwam om het heugelijke feit te vieren, had Kees Hoogerwerf een lied gecomponeerd op het nieuwe schip: „Een zon nestraaltje op zijn kop, dat is een goed idee, en turbostrepen op zijn zij, zo gaat de Bru 8 naar zee". In 1955 bouwde Maaskant het eer ste nieuwe schip voor de familie Pad mos. Technische gegevens: Lengte 36,45 m, breedte 9 m, ledige diepgang 65 cm. Er staan twee Deutz motoren van 430 pk elk voor de voortstuwing met een Reintjes keerkoppeling. Net als het eerste nieuwe schip van 1955 is ook deze kotter weer getekend door scheepsbouwkundig ontwerper Her man Jansen uit Monnickendam. In de machinekamer verder enkele Deutzmotoren voor de vislier en de spoelpomp. Het schip is voorzien van een nieuwe gepatendeerde Maaskant constructie welke is voorzien van een automatisch bokkenuitzetsysteem en een Constant tensionsysteem om de blokkentuien strak te houden. De kombuis is van de modernste snufjes voorzien waaronder een keramische kookplaat en een magnetron-grill- ovencombinatie. In de stuurhut de laatste nieuwe Decca daglichtradars, automatische piloot en andere mo derne navigatie-apparatuur. Het schip is onder klasse Scheepvaart In spectie gebouwd. Verwachting tot dinsdagavond: Zacht Af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks 9 graden, middagtempera- tuur ongeveer 13 graden. Vrij krachti ge, aan de kust eerst nog harde zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 23 febr.: Woensdag: Zonneschijn: 20%. Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidwest 4 Donderdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuid 3 Vrijdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 20 febr. Zon op 07.46, onder 18.02 Maan op 05.18, onder 12.00 Nieuwe Maan: 25 febr. (09.54) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is deze week zacht weer, overdag is de temperatuur meestal 12 a 13 graden. Van een diepe depressie boven de Oceaan en een hogedrukgebied boven Zuid-Europa wordt lucht van het zui den van de Oceaan naar West-Europa getransporteerd. Bewolking, die deze zachte lucht voorafgaat bereikte van daag ons land. Woensdag kan een front van de depressie wat regen brengen. Daarna zal de luchtdruk in onze omgeving flink stijgen en komt een hogedrukgebied tot ontwikke ling. Bij rustig weer wordt de kans op mist in de nacht en ochtend dan groot. Overdag zijn flinke perioden met zon te verwachten. DEN HAAG - De privatisering van het bureau schade-afwikkeling van het ministerie van financiën gaat niet door. Dit is gebleken na afloop van de ministerraad. Minister Kok had 'te gen privatisering van dit bureau geadviseerd. Advertentie Voor: Centrale verwarming Warmwater voorziening naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 5^^ Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1