'Op die lokatie kunnen ze net zo goed een bejaardenhuis neerzetten' Gemeente Bru zint op oplossing voor wateroverlast havenplateau Zierikzeese grijpers op reis... Slagboom bij de Zeelandbrug Inbraak in sportcentrum Aanrijding op rotonde bij Zierikzee Jeugdige fietser gewond bij aanrijding Gegadigde voor Cebeco-terrein te Dreischor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 februari 1990 Nr. 24094 3 Schouwen-Duiveland vragen oproept. Een groot deel van de bewo ners heeft immers de watersnood ramp van 1953 meegemaakt en bij sommigen heerst nog steeds de vrees dat Zeeland, Stormvloedkering of niet, nog steeds niet veilig is. Waterstand Geleijnse: ,,Bij de laatste stormen was er geen enkele aanleiding om de schuiven neer te laten. Het sluitpeil is vastgesteld op 3,00 meter boven NAP en de waterstand tijdens de storm is niet hoger geweest dan 2,08 meter. Het gaat er niet om of het stormt of niet. Het gaat enkel en al leen om de hoogte van de waterstand. Aan de hand daarvan wordt bepaald of er schuiven dicht moeten of niet. Dat heeft niets met de wind te ma ken". Geleijnse benadrukt dat er geen enkele reden is om te veronderstellen dat Zeeland niet veilig is. „Als het nodig is gaan de schuiven echt wel dicht. Maar tijdens de storm was het gewoon niet nodig". Kritiek als zou Rijkswaterstaat on voldoende rekening houden met een mogelijke opstuwing van water bij storm wijst Geleijnse resoluut van de hand. „De beslissing of de schuiven wel of niet dicht gaan wordt geba seerd op voorspellingen. Als het erop aan komt wordt er tien uur van te vo ren alarm geslagen", aldus Geleijnse. Hij tekent daar bij aan dat als er mo gelijk door communicatiestoornissen niet tijdig alarm geslagen wordt er altijd nog een automatisch systeem is dat in werking treedt als het water een bepaald peil heeft bereikt. „De mensen hoeven echt niet bang te zijn. Als het nodig is gaan die schuiven echt dicht". Rijkswaterstaat. ,,Als het nodig is gaat dat ding dicht". Rijksivaterstaat legt kritiek over sluitregime kering naast zich neer BRUINISSE - De gemeente Bruinisse wil op korte ter mijn rond de tafel met Rijkswaterstaat. „De loswal heeft in 1990 nu al vier keer onder water gestaan. Het wordt nu toch tijd dat we er echt werk van gaan maken", aldus loco-burgemeester C. J. van Liere. „Rijkswater staat verplicht ons een preventieplan op te stellen en uit te voeren om te voorkomen dat vervuild water van de ka de in de haven terechtkomt. Als de loswal blank staat komt dat vuile water toch in de haven terecht", aldus Van Liere. Hij stelt dat als het sluitpeil van de Storm vloedkering verlaagd zou worden dat de problemen voor de buitendijkse bedrijven in Bruinisse op zou lossen. Rijkswaterstaat wijst de kritiek op het sluitregime van de kering van de hand. Het sluitpeil van de Stormvloedke ring is al jaren een heet hangijzer in het Bruse. Destijds koos de gemeen teraad voor het laagst mogelijke sluitpeil, maar daarmee kon men niet voorkomen dat zo nu en dan bij hoog water de loswal in Bruinisse on der water komt te staan. Gevolg is dat de buitendijke bedrijven hun werk moeten staken omdat de be drijfsvloer ook onder water komt te staan. En daar is men niet bepaald blij mee. Vanuit de bedrijven komt veel kri tiek op het sluitregime, en zij staan daarin niet alleen. Uit verschillende kringen kwamen na de recente stor men kritische geluiden. Vraagtekens werden geplaatst bij het nut van de kering. 'Dat ding heeft veel geld ge kost, en als het stormt gaan de schui ven niet eens dicht'. Bij Rijkswaterstaat is er wel be grip voor de onrust onder de bevol king van Schouwen-Duiveland, maar aan de andere kant stelt men dat de kritiek niet terecht is. Voorlichter J. Geluk van Rijkswa terstaat: „Als er één besluit is waar lang over gepraat is en waar ontzet tend veel studie aan vooraf gegaan is is het wel de vaststelling van het sluitpeil van de kering. Er is zoveel mogelijk rekening gehouden met alle belanghebbenden en er liggen nu ge woon keiharde afspraken waar wij ons aan moeten houden". Belangen Geluk stelt dat er in deze veel be langen in het spel zijn. „En het is ge woon onmogelijk gebleken om het ie dereen naar de zin te maken, maar het besluit is genomen, en dan moet men niet blijven morren. Bij de bouvy van de kering heeft het milieu cen traal gestaan, en dat staat het nog steeds". J. J. Geleijnse van Rijkswaterstaat kan zich volledig vinden in de woor den van Geluk. „Er ligt een ministe rieel besluit en daar zijn wij aan ge houden. Wij kunnen daar niet zo maar van afwijken", aldus Geleijnse. Hij kan zich wel voorstellen dat het niet sluiten van de schuiven bij de re cente stormen bij de bevolking van ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van de gemeen te Zierikzee willen bij het par keerterrein de Val een slag boom plaatsen, die bij zware stormen de Zeelandbrug kan afsluiten. Dat schrijft het ge meentebestuur in een brief aan gedeputeerde staten van Zeeland. Directe aanleiding is de storm van 25 januari. Op ver zoek van de eilandelijke poli- tiecommandant werd de brug voor enkele uren voor alle ver keer afgesloten. Het verkeer komend vanaf Beveland kan de brug dan weliswaar niet op, maar de Schouwen-Duiveland- se automobilisten wel. Om dat te voorkomen wer den er twee politiemensen bij de Val 'neergezet' om het ver keer tegen te houden „doch het moge U duidelijk zijn, dat die op dat moment elders efficiën ter ingezet hadden kunnen wordexv', schrijft de gemeente Zierikzee. Een slagboom bij het wegrestaurant voor de Zee landbrug kan dergelijke pro blemen in de toekomst voorko- Oud-burgemeester van BrouwershavenC. Slabbekoorn niet blij met nieuwe lokatie woonzorgproject BROUWERSHAVEN - De oud-burgemeester van Brouwershaven, C. Slabbekoorn is niet blij met de plannen om het woonzorgproject voor ouderen aan de Poortdijkstraat in plaats van aan de Oude Schouwsedijk te Brouwershaven te lokaliseren. „Als het op die plaats komt kunnen ze net zo goed een gewoon bejaardenhuis neerzetten", zei hij tijdens de openbare vergadering van de Brouwse adviescommissie RO in het stadhuis te Brouwershaven. Overigens waren de vier commissieleden wel positief over het idee het woonzorgproject binnen de wallen van Brouwershaven aan de Poortdijkstraat te lokaliseren. BURGH-HAAMSTEDE - Uit het restaurant van sportcentrum Kraye- stein aan de Daleboutseweg te Haamstede werd 2000 gulden gesto len. De diefstal vond plaats in de nacht van maandag op dinsdag doormiddel van braak. Nadat de dieven het ge bouw waren binnengedrongen richt ten zij een chaos aan door alles te doorzoeken. Uit het restaurant werd een bedrag van 2000 gulden aan kas geld gestolen. Het plan om in Brouwershaven een nieuwe alternatieve vorm van oude renhuisvesting te realiseren via een woonzorgproject werd ontwikkeld tijdènS de ambtspériode van Slabbe koorn. Toen hij in april vorig jaar af scheid nam kon het plan nog niet worden afgerond vanwege de finan ciële haken en ogen die er aan zaten. Maar over de lokatie was tot dan toe geen enkele discussie. Men ging er van uit dat het woonzorgproject zou worden gebouwd aan de Oude Schouwsedijk in het bestemmings plan Delingsdijk. Binnen enkele maanden tijd slaagde de nieuwe bur gemeester L. N. Labruyére erin het fi nanciële plaatje rond te krijgen. Maar ook kwam het idee naar voren voor een andere lokatie van het woonzorgproject. Aan de Poortdijk straat, dichterbij het centrum van de smalstad en op de plaats van de vroe gere garnalenpellerijen van Jansen die daarmee gelijk gesaneerd zouden kunnen worden. Wijken Tijdens de openbare vergadering maakte oud-burgemeester Slabbe koorn gebruik van het spreekrecht voor het publiek op de publieke tri bune om zijn onvrede met deze veran dering kenbaar te maken. „Nog geen •w 00.. i'i jaar geleden werd de aanvraag voor de bouw van 24 woningen en een zöfg* centrum door de raad ingediend voor plaatsing aan de Oude Schouwse,- dijk. Sedert augustus jongstleden, zijn er wijzigingen op tafel gekomen1 met betrekking tot de plaats waar ge bouwd gaat yrorden. Een goed^e-f- keurd en enthousiast ontvangen, plan, dat zou worden uitgevoerd op* de reeds jaren geplande bouwplaat^;, zal moeten wijken". In een toelichting na de vergade ring zei de oud-burgemeester het' nieuwe plan te betreuren omdat het- nu een geheel andere opzet krijgt. In plaats van laagbouw in rijtjes moet men nu etagebouw toepassen. „Het lijkt net een bejaardenhuis". Ook het als voordeel gepresenteerde feit dat bij bouw in Poortdijkstraat gebruik' kan worden gemaakt van een finan ciële bijdrage uit de pot stads- en dorpsvernieuwing van de provincie zag Slabbekoorn niet zo. „Als Brou wershaven nu een ruime bijdrage uit die pot krijgt hoeft, men er in de ko mende jaren niet op te rekenen weer aan de beurt te komen. En dat geld zouden we toch ook goed kunnen ge bruiken voor verbetering van wegen in Zonnenmaire of het opknappen van het dorpshuis in Dreischor". Verder wees de oud-burgemeester er op dat het altijd de bedoeling is ge- ZIERIKZEE - Een bijzonder transport dinsdag vanaf haven 't Sas in Zierikzee. Op een ponton werden zeven enorme grijpers geladen. De grijpers, met een totaalgewicht van 155 ton, zijn gebouwd door machinefabriek Nemag uit Zierikzee. In Rotterdam worden de grijpers overgeladen in een zeeschip van rederij Vroon om vandaar naar de Noordspaanse havenstad Gion vervoerd te worden. Sleepbedrijf Bouwman uit Zierikzee zorgde voor het transport van Zierikzee naar de Rotterdamse haven. ..Ze waren te breed om over de weg ver voerd te worden, dus moest het over het water", aldus T. Bouwman van het Zierikzeese sleepbedrijf. De grij pers worden in de Spaanse havenstad ingezet bij de overslag van kolen en erts. Oud-burgemeester van Brouwersha ven C. Slabbekoorn: ..Een goedge keurd en enthousiast ontvangen plan, dat zou worden uitgevoerd op de reeds jaren geplande bouwplaats, zal moeten wijken". weest om ouderen die in de bejaar denwoningen aan de Wethouder den Boerstraat ln Brouwershaven wonen ook gebruik te laten maken van het zorgcentrum van het woonzorgpro ject. „Die wonen helemaal uit de rou te als het aan de Poortdijkstraat komt". Uit contacten met ouderen was hem gebleken dat de meeste ou deren in Brouwershaven liever een woonzorgproject aan de Oude Schouwsedijk zouden willen. „Dat is veel ruimer van opzet en het is maar een iets verder lopen naar het cen trum van Brouwershaven". Vanuit deze achtergronden pleitte de oud-burgemeester er vanaf de pu blieke tribune bij de commissieleden voor om nog geen advies uit te bren gen. „Het voorbereidingsbesluit is zeer voorbarig. Ik kan mij dan ook nauwelijks voorstellen dat de com missie hedenavond een positief ad vies uitbrengt". Maar toch bleek tij dens de commissievergadering al snel dat dat wel gebeurde. De commissieleden J. K. Goemans (VVD) en M. C. Ganzeman (CDA) lie ten al tijdens de eerste spreekronde weten voorkeur te hebben voor de lo katie Poortdijkstraat. Omdat de be woners van het woonzorgproject van af die lokatie meer betrokken zouden zijn bij de leefgemeenschap Brou wershaven. Omdat met de sanering van de garnalenpellerij twee vliegen in één klap konden worden geslagen, omdat de huurprijzen op die lokatie minder hoog zouden uitvallen en om dat uit gesprekken met ouderen zou zijn gebleken dat zij ook veel liever in de Poortdijkstraat willen wonen. Voorbehoud P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) en A. de Vlieger (PvdA) wilden eerst een toelichting op diverse punten van het pré-advies van het college van b en w voor ook zij een positief advies uitbrachten. De Vlieger onder het voorbehoud dat hij wel akkoord ging met het voorbereidingsbesluit maar zich nog niet wilde uitspreken over het woonzorgproject. Commissie voorzitter burgemeester Labruyére vertelde dat de democratische regels van inspraak bij het maken van de plannen in acht zijn genomen door dat in de stuurgroep die zich daarmee bezig hield alle betrokken instanties zijn vertegenwoordigd. Ook de oude ren zelf. Om het woonzorgproject te kunnen realiseren moet het bouwplan voor een juni worden ingediend bij de Hu manistische Bouwstichting Bejaar denhuisvesting te Amsterdam (HBB), de instantie die het woon zorgproject gaat bouwen. „Die da tum is de uiterste willen we de 29 wooncontingenten krijgen die we no dig hebben. Het heeft allemaal al veel en veel te lang geduurd. Het is zaak dat we deze kans niet voorbij la ten gaan", aldus de burgemeester. Hij wees erop dat met de HBB een werkbare oplossing is gevonden be treffende de subsidiëring waardoor het project tot stand kan komen. „Ook de HBB is een voorstander van de lokatie Poortdijkstraat. De loka tie Oude Schouwsedijk was wat loopafstand naar het dorp betreft het uiterste". Hij vertelde dat ook de vertegen woordigers van de Kruisverenigin gen, de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening en verpleeghuis Cor- neliastichting (die alle in de grote werkgroep zitten) een voorkeur heb ben uitgesproken voor de lokatie Poortdijkstraat. „Het is algemeen bekend dat een dergelijk object bin nen een kern meer gewild is. De wachtlijsten zijn dan altijd veel gro ter". ZIERIKZEE - Dinsdag vond op het verkeersplein bij Zierikzee een aan rijding plaats waarbij twee perso nenauto's werden beschadigd. De aanrijding vond plaats om onge veer 10.45 uur. A. C. M. van G. uit Roosendaal die met zijn personenau to over de rotonde reed zou volgens de politie geen voorrang hebben gege ven aan een auto bestuurd door L. B. uit Zierikzee die komende vanaf de Lange Blokweg de rotonde op wilde rijden. Bij de botsing die volgde wer den beide auto's beschadigd. BRUINISSE - De scholier W. J. J. uit Bruinisse moest worden opgeno men in het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis te Zierikzee vanwege de ver wondingen die hij opliep bij een aanrijding die vanmorgen (donder dag) plaatsvond op de Langeweg bij Bruinisse. Het'ongeluk gebeurde om ongeveer 9.00 uur. W. J. J. was op zijn fiets op weg naar school en wilde de Lange weg oversteken. Tbrwijl zijn aan dacht werd getrokken door een vrachtwagen die over de Langeweg reed zou hij niet de personenauto hebben opgemerkt die vanaf de ande re kant de weg overreed. De auto werd bestuurd aoor mevrouw M. M. de J. uit Oosterland. Zij kon de over stekende scholier niet meer ontwij ken en schepte hem met zijn fiets. De jongen werd met venvondingen per ambulance overgebracht naar het zie kenhuis. Hij heeft minstens een ge broken been. Onderzoek naar moge lijke andere verwondingen is nog bezig DREISCHOR - Een project ontwikkelaar heeft belangstelling getoond om het Cebeco-terrein aan de Bogerdweg te Dreischor aan te ko pen voor de bouw van zeven wonin gen. Dat zei de burgemeester van Brou wershaven, L. N. Labruyére tijdens de openbare vergadering van de ad viescommissie RO in het stadhuis te Brouwershaven. De graanopslag- plaats van Cebeco aan de Bogerdweg is niet meer in gebruik. Het terrein staat te koop, maar tot nu bleek er niet veel belangstelling voor te be staan. Labruyére wilde nog niet zeg gen hoe de projectontwikkelaar heet die eventueel bereid zou zijn in Drei schor huizen te bouwen op het voor malige Cebeco-terrein. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3