'Wij zijn niet tegen abortus maar in de eerste plaats voor het leven' ONGEWENST ZWANGER, WAT NU? VOOR HULP AAN MOEDER EN KIND BEL 033-620244 Boekhouders van de oude Slavenkas fi Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten j 'nS Bejaarde broers ernstig gewond door overval Groei van vis en schelpdieren in de kustwateren Werkgroep Schouwen-Duiveland van VBOK timmert al negen jaar aan de weg ZIERIKZEE - „Wij zijn niet tegen abortus, maar in de eerste plaats voor het leven. Abortus wordt als een oplos sing gezien, maar is dat in veel gevallen niet". Aan het woord is Janny Groenleer uit Zierikzee, actief lid van de werkgroep Schouwen-Duiveland van de Vereniging ter Bescherming van het Ongeboren Kind. De werkgroep timmert op Schouwen-Duiveland al ruim negen jaar aan de weg. „De werkgroep begon met zeven mensen, en we hebben nu 400 leden op Schouwen-Duiveland", vertelt Sophie Bin, voorzitter van de werkgroep. De doelstelling van de VBOK is hulp aan moeder én kind. „Wij willen vrouwen en meisjes die ongewenst zwanger zijn helpen", aldus Sophie Bin. „De nadruk ligt bij ons op hulp verlening en niet op actievoeren. Die twee gaan niet samen". Janny Groen leer vult aan: „Wij gaan uit van een positieve benadering". In het verle den liet de VBOK de mensen de nega tieve gevolgen van abortus zien. Die tijd is voorbij. „Wij willen gewoon la ten zien hoe waardevol het leven is". Mensje „Meteen na de conceptie praat jé al over een echt mensje", aldus Sophie Bin. „En dat heeft recht op bescher ming". Volgens haar beseft nog lang niet iedereen hoe snel de vrucht al herkenbaar is als mens. „Wij hebben een stand tijdens de Tberistendagen in Zierikzee en we gaan ook wel naar braderieën. De geboortemodellen trekken altijd veel aandacht". De geboortemodellen laten zien hoe de piepkleine vrucht al snel uit groeit naar een heel duidelijk als zo danig herkenbaar kind. „Dat zorgt toch regelmatig voor verbaasde reac ties", aldus Sophie Bin. De werkgroep Schouwen-Duive land van de VBOK houdt zich voor namelijk bezig met het geven van voorlichting. Geen sexuele voorlich ting of voorlichting over het gebruik van anti-conceptiemiddelen, maar voorlichting 'over het wonder van het menselijk leven en de beschermwaar digheid ervan'. „Die voorlichting blijkt vaak heel verhelderend", stelt Sophie Bin. Beladen De VBOK wordt door sommigen gezien als een groep mensen die een kruistocht voert tegen abortus. Onte recht volgens Sophie Bin en Janny Groenleer. „Sinds twee jaar zit ook begeleiding van vrouwen na een abortus in het pakket van de VBOK. Wij leggen anderen onze wil niet op", aldus Sophie Bin. Zij stelt dat som mige vrouwen niet helemaal beseffen wat er allemaal aan een abortus vast zit. „Het gaat bij een abortus vaak niet alleen om de vraag of de vrouw zelf het kind wel of niet wil, maar vooral angst voor de manier waarop de om geving er op zal reageren. Soms be staat de angst dat als ze het kind ge boren laten worden hun vriend weg zal lopen, en dan woydt abortus als de oplossing gezien". „In dat geval is abortus niet de oplossing. Als je bang bent dat je vriend bij je wegloopt als je een kind krijgt dan schort er iets aan de relatie door hun ouders uit huis gezet wor den. Tferwijl het meisje in veel geval len op dat moment juist behoefte heeft aan een goede opvang. „Het is wel minder dan vroeger, maar het ge beurt nog steeds". Opvang Dat het ook anders kan bewijst het verhaal van het 14-jarige meisje dat in verwachting raakte. „Dat meisje werd op school heel goed opgevangen door haar klas", vertelt Sophie Bin. Zij stelt dat vrouwen en meisjes die ongewenst zwanger zijn geraakt niet zitten te wachten op medelijden. Waar zij in de regel behoefte aan heb ben is opvang, steun. „Je moet je pro beren in te leven in de situatie waarin (DAG [N NACHT BEREIKBAAR) en dat los je niet op door de vrucht weg te laten halen", aldus Sophie Bin. Volgens haar komt het anno' 1990 nog steeds voor dat zwangere meisjes HjH0TtL.pi mi .J- Amt m» 318/B. Duivelana werd wel het zwaarst getroffen stuk van ons eiland toen in 1953 de dijken doorbraken bij onder anderen Ouwerkerk, Stevensluis en Zierikzee. Bovenstaande foto toont ons het bekende Hotel De Meebaal te Nieuwerkerk vanuit de Poststraat. De toenmalige eigenaar van De Meebaal, Koos van Felius keerde op verzoek van de gemeente Nieuwerkerk al spoedig naar zijn zwaar verdronken en geteisterde dorp terug om de zorg op zich te nemen voor al degenen, die in het door water omringde dorp kwamen helpen. Hotel De Meebaal werd in die rampdagen van 1953 een waar toevluchtsoord. Er waren bij tijden soms wel meer dan honderd vrijwilligers gehuisvest in het Nieuwerkerkse hotel met als „vader en moeder" Koos en Bastiana van Felius-Dooge. Tot januari 1954 vormde het meer dan drie eeuwen oude hotel eh dorpscafé een merkwaardige burcht. Dagelijks wérd vanaf de Stenendijk bij Zierikzee een bootdienst onderhouden, met als eindpunt het achterplein van hotel De Meebaal. Daar u>as een kistdam (zie foto) met pakken stro tussen dikke planken aangebracht om de bootjes aan te laten leggen. De passagiers vonden in het dorpsetablisse ment bij echtpaar Van Felius-Dooge een uitstekende verzorging. Velen die in uiterst moeilijke levensom standigheden verkeerden werden hier - zonder aanziens des persoons - gastvrij onthaald en dat is zeker on der dergelijke omstandigheden iets wat een mens zijn hart verheugt. Ook koningin Juliana kwam hier in 1953 en ook zij arriveerde hier uiteraard via de genoemde aanlegsteiger bij de Meebaal in Nieuwerkerk. In de gelagkamer hangt sinds die tijd een pentekening van dit koninklijke bezoek aan het eens zo zwaar getrof fen Duivelandse dorp. Coiitrspondenue over deze rubriek: Cor fols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. wordt binnen de VBOK in de regel dan ook overgelaten aan goed ge trainde hulpverleners. De vrijwilli gers van de VBOK vormen een soort schakel tussen de ongewenst zwan ger geraakte vrouw en de hulpverle- Is het contact tussen vrouw en hulpverlener eenmaal gelegd dan vol gen meerdere gesprekken. „Als het nodig mocht blijken dan kan die be geleiding twee jaar duren", aldus Sophie Bin. „In sommige gevallen ligt de situatie erg moeilijk en dan kan een dergelijke lange begeleiding nodig zijn. Meestal gebeurt die bege leiding door mensen van de VBOK uit Amersfoort". Vrijer Alle anti-conceptiemiddelen en sexuele voorlichting ten spijt komen 'ongelukjes' nog steeds voor. „Maar er blijken ook nog steeds vreemde ideeën te bestaan over zwanger wor den hoor", stelt Janny Groenleer. „Verhalen als zou het de eerste keer geen kwaad kunnen en het idee dat je niet zwanger wordt als je veel drop eet". Sophie Bin: „Eigenlijk is het na tuurlijk onbegrijpelijk dat dat soort ideeën nog bestaan". Daarbij komt dat nog steeds niet alle anti-conceptiemiddelen even be trouwbaar zijn. Een condoom kan scheuren en ook het spiraaltje biedt niet in alle gevallen de waarborg dat er geen ongewenste zwangerschap pen op zullen treden. De VBOK ziet het echter niet als haar taak om de mensen voor te lich ten over het gebruik van voorbe hoedsmiddelen. „Je kunt je maar op één ding tegelijk concentreren", stelt Sophie Bin. „Bovendien zijn er orga nisaties als de NVSH die zich daar al mee bezig houden". Opvang van moe der én kind'blijft wat dat betreft hoog in het vaandel van de VBOK staan. Gehandicapt Behalve een ongewenste zwanger schap kunnen er ook andere redenen zijn waarom men een zwangerschap middels een abortus af wil breken. Middels de zogenaamde prenatale di agnostiek kan een gynaecoloog voor spellen of het nog ongeboren kind al dan niet met een handicap ter wereld zal komen. Volgens Sophie Bin wordt een der gelijk onderzoek alleen gedaan als er een abortus overwogen wordt. „Ter wijl het ook kan zijn dat mensen het alleen maar willen om te weten te komen wat hen te wachten staat". „Er zijn nu ook medici die ervoor pleiten om een kind waarvan men voor de geboorte al weet dat het een bepaalde afwijking heeft toch gebo ren te laten worden", aldus Sophie Bin. Artsen kunnen nooit met hon derd procent zekerheid zeggen hoe erg de handicap is. „Vergissen blijft mogelijk en men zegt dat het voor mensen makkelijker te verwerken is als ze hun kind eenmaal gezien heb ben, dan dat ze afgaan op wat de dok toren zeggen". Thema-avond Over de prenatale diagnostiek gaat de lezing die drs. K. J. P. Haasnoot op uitnodiging van VBOK-Schouwen- Duiveland dinsdag 20 februari houdt in het gebouwman de Christelijke Ge reformeerde kerk aan de Zevenge- tijstraat in Zierikzee. Hij is zeer be zorgd over de ontwikkelingen omtrent de prenatale diagnostiek. In de laatste Nieuwsbrief van de VBOK-Schouwen-Duiveland aan haar leden: „Wanneer artsen hande len vanuit een verkeerd mensbeeld door bijvoorbeeld de menselijke foe tus niet als mens te zien, maar de waarde ervan gaat afleiden door ver gelijking met dierlijke foetussen wordt het leven van mensen be dreigd". De lezing van drs. Haasnoot onder de titel 'Prenatale diagnostiek, waar ligt de grens' is in principe bedoeld voor de leden van de VBOK, maar ook niet-leden zijn van harte wel kom. De lezing begint om 20.00 uur en wordt begeleid door een video film. Drs. Haasnoot is werkzaam in een tehuis voor verstandelijk gehan dicapten in Baarn. VOGELWAARDE - Bij een gewa pende overval op een afgelegen boer derij in Vogelwaarde te Zeeuws- Vlaanderen zijn drie bejaarde broers ernstig gewond geraakt. Een andere broer en een zus bleven ongedeerd. Een woordvoerder van de rijkspoli tie in Middelburg heeft dit meege deeld. Twee overvallers kwamen de boer derij binnen door het verbreken van een deur. Zij droegen bivakmutsen en waren gewapend met een vuistwapen en vermoedelijk een stok. De familie die tijdens het televisie kijken door de ongenode gasten werd verrast, verzette zich hevig. De da ders hebben volgens de politiewoord voerder bruut op de bejaarde bewo ners ingeslagen met het vuurwapen en de stok. De twee overvallers kozen het hazepad toen een van de bewo ners van de boerderij de bivakmuts van diens gezicht trok. De politie vermoedt dat het de twee mannen om geld te doen was. Zij zijn er echter zonder buit van door ge daan. De 67-jarige C. Michielse is kort na de overval vervoerd naar het Acade misch ziekenhuis in Gent. Bij ver hoor later bleek de 65-jarige A. Mi chielse een schotwond in het bovenlichaam te hebben. Hij is evenals zijn broer R. Michiel se (73) voor onderzoek en behande ling naar het ziekenhuis inTerneuzen gebracht. ZIERIKZEE - De garnalen-expert van het RIVO (Rijksinstituut Visse rij Onderzoek) Boddeke, heeft vriend en vijand verrast met zijn uit spraak dat de groei van de visstand en de goede kwaliteit van mosselen en garnalen te danken is aan de „meststoffen" die de Rijn bij Hoek van Holland in zee loost. Hij deed deze uitspraak in de Volkshogeschool Allardsoog in het Friese Bakkeveen, tijdens het daar gehouden jaarlijkse symposium van Waddenzee en Deltawaterenvissers. „Als ik dezelfde hoeveelheid fosfaat en stikstof in de Noordzee zou moe ten kieperen, wat thans de Rijn doet, zou mij dat jaarlijks 500 miljoen gul den kosten", aldus Boddeke. In de jaren voor de Tweede Wereld oorlog was de visrijkdom van de Noordzee veel kleiner en waren de schelpdieren minder* in kwaliteit dan thans. De fosfaten en de stikstof zorgen voor een goede vangst van de gehele Nederlandse Noordzeevloot. De uitspraken van Boddeke wer den fel van de hand gewezen door Hans Revier van de Waddenzeevere niging. Die wees op de fenomenale al- gengroei en de conclusie van de derde nota waterhuishouding van het mi nisterie van verkeer en waterstaat. Boddeke kaatste de bal terug en noemde de beweringen van Revier en de zijnen van de Waddenzeevereni ging kretologie. Schadelijke effecten worden niet geconstateerd althans niet wat de vis en de schelpdieren be treft, door de stoffen die de Rijn aan voert. Eén van de affiches waarmee men de aandacht wil vestigen op het werk van. de VBOK. zij verkeert. Proberen het vanuit haar standpunt te bekijken". Geen eenvoudige zaak en dat werk Eeri Zierikzees fonds ZIERIKZEE - Dezer dagen, om precies te zijn dinsdag 6 februari, stond in de Zierikzeesche Nieuwsbode een aandachttrekkende advertentie. Daarin werd aangekondigd dat met ingang van 1 mei* a.s. de functie van secretaris- boekhouder van de Zierikzeese Slavenkas vacant zou komen. Sommige inwoners van Zierik- zee, met name zij die er niet gebo ren en getogen zijn, zullen even met de ogen hebben geknipperd. Een Slavenkas is een zeldzaam verechijnsel stammend uit een grijs verleden. Gegadigden voor de openvallende betrekking kun nen blijkens de tekst van de ad vertentie nadere inlichtingen be komen bij de huidige secretaris-boekhouder J. C. van Beveren. Het „opstappen" van Van Beveren mag een historisch moment worden genoemd; im mers, veertig jaar lang hebben achtereenvolgens vader en zoon Van Beveren de aloude Slavenkas gediend... Commissarissen Een eerbiedwaardig college mag men het uit Commissarissen be staande bestuur van de aloude Zierikzeese Slavenkas wel noe men. Niet alleen vanwege de over het algemeen vrij hoge leeftijd van de heren (met uitzondering van de nog zeer jeugdige commis saris H. Uil) maar ook vanwege het aureool dat al eeuwenlang rond de Slavenkas zweeft. Het is een hoogst merkwaardige instelling, die in 1735 onder auspi ciën van de Raad van Zierikzee tot stand kwam met het beoogde doel om Zierikzeese zeelieden die in Barbarijse gevangenschap waren gekomen (Slaven!) zo mogelijk door middel van losgeld vrij te ko pen. Die oorspronkelijke doelstel ling is vrij spoedig op de achter grond geraakt door een samen loop van omstandigheden. De Sla venkas werd meer en meer een so ciaal fonds ten behoeve van be hoeftige zeelieden en hun weduwen. De naamlijst van Commissaris sen vanaf het jaar 1735 bevat uiter aard tal van bekende Zierikzeese namen, beginnende met Tbnis van der Os (1735-1741). Als president commissaris fungeert momenteel R. van Ommeren, die de inspira tor is geweest tot een ingrijpende reglementswijziging. Uit de baten van het eigen vermogen kunnen nu ook studie-opdrachten worden verstrekt op het terrein van de historie van de Zierikzeese koop vaardij, visserij en andere mari- tiemne aangelegenheden; kunnen bijdragen worden verleend ten be hoeve van aankoop van historisch waardevolle objecten op maritiem gebied en kan ook subsidieverle ning plaats vinden „aan daarvoor in aanmerking komende instellin gen van algemeen nut, welke in stellingen in het algemeen geves tigd behoren te zijn in Zierikzee". Het college van Commissarissen heeft zich vanaf het begin doen bijstaan door een boekhouder, la ter aangeduid als boekhouder secretaris. De eerste in de rij was Lieven Pieterse, die deze functie heeft vervuld van 10 maart 1735 tot 16 oktober 1745. De bekende archivaris Pieter Dignus de Vos verrichtte bovengenoemde werk zaamheden gedurende de periode van 1924-1942! Archivaris Piet van Beveren trad 20 januari 1950 in functie. Ook hij hield het lang vol, nl. tot 16 juni 1970. Geheel in de lijn van de traditiegebonden Slaven kas nam zijn zoon Jacobus Corne lls van Beveren de pen over. Ook aan die lange traditie komt dus nu binnenkort een eind. Met in gang van 1 mei zal de nieuwbe noemde functionaris ten dienste van de eeuwenoude Slavenkas de vergaderingen van het college van Commissarissen mogen voorbe reiden en notuleren, de admini- tratie en boekhouding mogen bij houden en de jaarstukken vervaardigen... Wiebe Keikes Vignet (19de eeuw) van de Zierikzeese Slavenkas.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 6