Mag er wel of niet gerookt worden in de dorpshuizen? Strao Burgh-Haamstede op zaterdag 24 februari Meningen verdeeld over plan voor invoering van betaald parkeren bij strandovergangen Als stemmen staken HAARDEN-KACHELS DEURLOO B.V. Zandwinning duinpolder na tip PvdA aangepakt Vergadering commissie 4 BURGH-HAAMSTEDE - Na een tip van de Westerschouwse fractie van de Partij van de Ar beid zullen burgemeester en wethouders van de gemeente Westerschouwen alles in het werk stellen om de „talrijke ontgravingen ten behoeve van zandwinning" in de duinpol der (aansluiting Maireweg- Badweg) tegen te gaan. De socialisten kaartten deze illegale praktijk aan tijdens de rondvraag van de maandag avond gehouden raadsvergade ring in Burgh-Haamstede. De fractie zei bezorgd te zijn over de handhaving van de land schappelijke waarde in voor noemd gebied. Door de ontgra vingen is er nu al sprake van verstuivingen. Niet bekend Wethouder A. J. Padmos (CDA) zei dat het college niet bekend was met de ontgravin gen. „Wel weten wij van de ero sie en de zandverstuiving ter plaatse". Hij bevestigde het vermoeden van de PvdA dat een en ander in strijd is met de aanwijzing tot Natuurmonu ment/natuurgebied. Wat betreft de handhaving van de bestemmingsplannen aldaar, ligt de eerste verant woordelijkheid bij de gemeen te. Handhaving van de bepalin gen, zoals die gelden voor natuurgebieden behoort tot de verantwoordelijkheden van andere instanties, zoals LNO (landschap, natuur en open luchtrecreatie). Contact Desalniettemin heeft het col lege inmiddels contact met de ze instantie gehad (vragen voor de rondvraag dienen vooraf in geleverd te worden - red.). Wat Padmos betreft wordt het ge bied ook in de oorspronkelijke staat teruggebracht. C. Verton van de PvdA-fractie zei een en ander in de openbaarheid te hebben willen brengen om te voorkomen, dat er nu nog ont gravingen plaatsvinden. C. Verton: ,,In de openbaar heid om het te voorkomen". Westersehouivs CDA-raadslid ivil discussie in commissie BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen gaat in de commissie algemene- en bestuurlijke za ken op een rijtje zetten op welke wijze de tabakswet moet worden geïnterpreteerd ten aanzien van bijvoor beeld dorpshuizen. Dat gebeurt op verzoek van het CDA- raadslid J. W. Geleijnse. ken in bijvoorbeeld een dorpshuis. Volgens burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer is ook hier sprake van een openbaar gebouw en is roken dus uit den boze. „Het is aan het stichtingsbestuur om toe te zien op de naleving van deze wet", liet ze Geleijnse weten. Voor haar dus weinig mogelijkhe den tot uitleg van de wet. Maar wet houder dr H. J. Van Zuylen schaarde zich achter Geleijnse. Ook hij had nog geen goede uitleg. Mag je bij voorbeeld als besloten vereniging tij dens een vergadering in het dorps huis roken. „Nee als er nog een vergadering achteraan komt op de zelfde dag. Maar hoe zit het als je de laatste groep bent?". Discussie Toch wat onduidelijkheid binnen de gemeenteraad. Vandaar dat de dis cussie gevoerd kan gaan worden in de commissie abz, zodat de raadsleden de mening van de raad kunnen ver kondigen in de stichtingsbesturen van de diverse dorpshuizen. De gemeenteraad had unaniem geen enkel probleem met het uitbrei den van het aantal werkuren voor het filiaalhoofd van bibliotheek de Schutse. De medewerkster kan 25 uur per week komen werken in plaats van 21 uur. Ze had te kennen gegeven, dat te veel administratief werk op haar was afgekomen. Wilde ze dit goed doen dan moest er be knibbeld worden aan de openingstij den. Daar voelt de raad niets voor, vandaar uitbreiding. J. van den Berge, Reformatorische Unie, verzette zich als enige tegen de continuering van het ouderschaps verlof. De taak van de moeder is wat hem betreft allereerst in het gezin. „Zeker bij jonge kinderen. Onze frac tie stemt dan ook om principiële re denen tegen uw voorstel", liet Van den Berge weten. Diezelfde Van den Berge hield een kort pleidooi voor werkvoorzienings schap de Zuidhoek. Wat hem betreft garandeert de gemeente de Zuidhoek werk. „Op die manier geef je de Zuid hoek zicht op de werkzaamheden". Van den Berge begon hierover naar aanleiding van een financieel agen dapunt voor de Zuidhoek. Wethouder A. J. Padmos noemde het goed draai en van de Zuidhoek „een gezamenlij ke verantwoordelijkheid", maar over werkgaranties gaf hijzelf geen garan ties. Advertentie Geleijnse: „Wat vindt de raad van ro ken in het dorpshuis?" Geleijnse, lid van een van de dorps huisbesturen, vroeg zich tijdens de maandagavond in Burgh-Haamstede gehouden raadsvergadering af, wat de mening van de raad is over het ro- BURGH-HAAMSTEDE - Burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer van Westerschouwen heeft maandagavond twee agendapun ten van vorige maand nogeens in stemming gebracht. Vorige keer staakten de stemmen en dat deden ze nu weer. Door de afwezigheid van ir C. W. Veerhoek (VVD) kon het wederom vijf voor en vijf tegen wor den. En daarmee gaat de subsidie voor de Stichting Zomeruniversi- teit Zeeland niet door. De burge meester zei dit jammer te vinden. Maar als de stemmen voor een tweede keren staken, wordt het agendapunt van de lijst afge voerd. Vorige keer staakten de stem men ook bij een subsidieverzoek van de-afdeling van de Nederland se Christenvrouwen Bond. De bond had een declaratie ingediend waarop vijftig gulden gereser veerd was voor de eigen voorzitter (presidente) als vergoeding voor het houden van een lezing in eigen kring. Met name C. van der Ha ven-Eikelenboom (VVD) liet zich hier tijdens een vorige raadsver gadering nogal bedenkelijk over uit. Maar nu verliep de stemming beter. Zes raadsleden stemden in met de subsidie en vier waren te gen. J. W. Geleijnse (CDA), die vo rige keer zijn mening niet kon ge ven in verband met zijn afwezig heid, liet nu alsnog van zich ho ren. Hij zei geen problemen met de subsidie te hebben en kon zich na afloop van stemming dus ver heugen over de uitslag. INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 BURGH-HAAMSTEDE - Het plan om de oude muur van slot Haamste de weer in ere te herstellen ofwel plari Hogenaar. Dat is een van de on derwerpen die ter sprake komt tij dens een openbare vergadering van de Westerschouwse adviescommissie openbare werken. De commissie komt bijeen op don derdag 15 februari in het gemeente huis te Haamstede om 19.30 uur. Op de agenda staat verder de bespreking van het plaatsen van picknicktafels op het plateau nabij de damaanzet. Het overkappen van de bestaande rustbanken aan de Burghse Ring. De aankoop van een Daf ten behoeve van de dienst gemeentewerken. Een kre dietaanvraag ten behoeve van het uit besteden van het besteksgereedma- ken van diverse plannen. Een voor stel tot fasering van de samenstelling van het gemeentelijk parkeerbe- leidsplan. Een voorstel tot invoeren van betaald parkeren op parkeerter reinen nabij stranden. Een voorstel betreffende de alternatieve inrich ting van het voor recreatief gebruik bestemde gedeelte van de Schelp- hoek. Een voorstel om het besteksge- reed maken van een plan voor een nieuw brandweercomplex te Haam stede. De bodemverontreiniging aan het Stoofwekken te Renesse en ver der voorkomende zaken. Volgens traditie zeven weken voor Pasen BURGH-HAAMSTEDE - Overeenkomstig de oude tra ditie wordt zeven weken voor Pasen in Burgh-Haamste- de het Strao-feest gehouden. Dit jaar valt die datum op zaterdag 24 februari. Het Strao-comité verwacht dit jaar een record aantal deelnemers omdat alle paarden van de plaatselijke maneges, al geruime tijd zijn besproken voor die dag. Om de onkosten van het Strao-feest te dekken wil het comité een vriendenkring vormen van mensen die jaarlijks via een kleine financiële bijdrage er aan willen meewerken dat de traditie van het Straorijden in Burgh-Haamstede veilig wordt gesteld. Alle ruiters die aan het Strao-feest in Burgh-Haamstede willen deelne men kunnen op vrijdagavond 16 fe bruari vanaf 20.00 uur terecht in ho tel Bom te Haamstede waar de in schrijvingsavond wordt gehouden. Aan deelname aan de Strao zijn geen kosten verbonden. Tijdens de in schrijvingsavond worden ook de pa ren samengesteld en wordt de route doorgenomen. Keuring Het Strao-feest op zaterdag 24 fe bruari begint om 12.00 uur wanneer de deelnemende ruiters zich met hun versierde paarden verzamelen^an de Achterweg te Burgh. Daar worden de paarden beoordeeld door een jury. Later' óp de dag ofn oïigëVêër^l7.30 uur wordt in hotel Bom bekend ge maakt welke drie-paarden naar de mening van de jury het mooist waren vem•*»-w reikt die de Middenstandsvereniging Tijdens de dorpenrit ba^rh^S^S|e^| j 1"^ 1 Na de keuring vertrekt de rui terstoet opi ongeveer 12.30 uur om door bos, duin, strand en polder naar de Meeldijk te Burgh te rijdep. De oude traditie waarop het Strao-feest is geënt, het pootjebaden van de paarden in de zee, is om ongeveer 13.35 uur te zien op het strand nabij de strandovergang bij de rotonde aan het eind van de Kraayensteinweg te Westenschou wen Op weg naar de Meeldijk, waar de ruiterstoet om ongeveer 15.00 uur depkt te arriveren, worden (ook vol gens traditie) onderweg diverse stops gemaakt bij de plaatselijke café's. Op Burghsluis v/ordt, bij gebrek aan een café, gestopt bij het kantoortje van de havenmeester. Traditiegetrouw ont vangen de ruiters aan het eind van de rit bij de Meeldijk een oliebol van de familie Kooman. Met de muziek mee Bij de Meeldijk worden de ruiters 'opgëw.acht door de fanfare Witte van Ha'pmjstede. Voorafgegaan door de wordt dan dé dorpenrit ge maakt door Burgh en Haamstede. In verband met de "lengde van de route worden de'café's'die zich daarlangs bevinden jaarlijks om beurten aange daan. Dit jaar is Westenschouwens Welvaren aan de beurt. en de andere fj^estelTjk'tiëdèrtiVdfdeifdoör Kcejs'c£e £rakerp'ook weer schróösels vér- kocht; stukken kruidkoek bereid volgens eeuwenoud recept. De paar- denstoet wordt om 16.00 uur op de Ring té Haamstede begroet door de burgemeester van Westerschouwen, J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. Daarna brengt de stoet een bezoek aah rilsthuis Duinoord. Het buiten- gebeuren van het Strao-feest eindigt in de slotlaan van kasteel De Witte van Haemstede waar een hardloop wedstrijd wordt gehouden voor de paarden en pony's. Omdat het paard centraal staat bij een Strao-feest is aan het korps der bereden politie in Wassenaar ge vraagd de ruiterstoet te begeleiden. In de zomermaanden tijdens het toe ristenseizoen is dit korps altijd actief op de stranden van Westerschouwen. Prijsuitreiking De prijsuitreiking voor de mooist versierde paarden en pony's die om 17.30 uur begint in hotel Bom wordt opgeluisterd met muziek van de boe- renkapel van De Witte van Haemste de. Hét Strao-feest wordt besloten met een bal in dorpshuis De Schutse waaraan muzikale medewerking wordt verleend door het trio Menno Radema. Vriendenkring Om de kosten van het Strao-feest te dekken heeft het Strao-comité Burgh-Haamstede het initiatief geno men een vriendenkring te vormen. Ie der die bereid is jaarlijks een kleine financiële bijdrage te leveren voor het in stand houden van deze jaarlijk se traditie kan dat kenbaar maken in hotel Bom of bij een van de Strao- comitéleden. (De heren Dambruin, De Feiter, Geleijnse, Kooman, Over- beeke en De Vlieger). Tijdens het Strao-feest op zaterdag 24 februari kan geld worden gedeponeerd in een bus die wordt opgesteld in hotel Bom. Alle bekende 'vrienden en vriendinnen' van de Strao worden met naam vermeld in de Strao-ge- i schriften van het comité. Ik vind het geen goed idee en ik denk ook niet dat mijn klanten het leuk vinden BURGH-HAAMSTEDE - Binnen de gemeente Westerschouwen is het plan gelan ceerd om voor vijf parkeerterreinen in de gemeente betaald parkeren in te voeren. Het gaat dan met name op parkeerterreinen bij strandovergangen. Lang niet iedereen is blij met dit plan. Een kleine steekproef onder een aantal belanghebbenden wijst uit dat de meningen verdeeld zijn. R. Mooij van cafetaria Zeelust in Westenschouwen neemt geen blad voor de mond. „Ik vind het geen goed plan en ik denk ook dat mijn klanten het niet zo leuk zullen vinden". Collega Gloude van cafetaria Zeerust in Re- nesse, tevens exploitant van strandpaviljoen De Branding, blijft zeer voorzichtig in zijn uitspraken. „Ik weet er niets van en ik kan er ook niets over zeggen. Ik denk niet dat het voor mijn bedrijf veel uit zal maken". Kortom: de meningen zijn verdeeld. Het plan komt donderdag aan de orde tijdens de vergadering van de commissie openbare werken van de gemeente Westerschouwen en is geba seerd op de wijze waarop men in Domburg het parkeren bij het strand heeft geregeld. Geen parkeermeters of slagbomen, maar een centrale par keerautomaat op een parkeerterrein en als het een beetje meezit komt de gemeente uit de kosten, en maakt misschien nog een beetje winst ook. De vergadering van de commissie openbare werken begint om 19.30 uur. Controle Om te zorgen dat men ook daad werkelijk de moeite neemt naar de automaat te lopen en een kaartje te kopen raison van één gulden per uur dient dan een parkeerwachter aangesteld te worden. Die controleur zou dan zes maanden per jaar in dienst van de gemeente zijn en tot rijn of haar taak zou ook klein onder houd aan het parkeerterrein in kwes tie horen. Verder zou de controleur een oogje in het zeil moeten houden om te voor komen dat uit op het betaald par keerterrein geparkeerd staande auto's zaken gestolen zouden wor den. Het gaat in het plan om vijf par keerterreinen in de gemeente Wester schouwen. Op het parkeerterrein bij De Punt (250 plaatsen) zou één par keerautomaat moeten komen. Het zelfde geldt voor het parkeerterrein langs de Jan van Renesseweg (290 plaatsen), het parkeerterrein aan Rampweg/Laone (390 plaatsen), het parkeerterrein bij de strandovergang Scholderlaan (150 plaatsen) en het parkeerterrein bij Kijkduin (80 plaat sen). Op het 600 plaatsen grote par keerterrein bij de Rotonde tenslotte zouden twee parkeerautomaten moe ten komen. Investering Alles bij elkaar vergt uitvoering van het plan plaatsing van zeven par staan dan wel verwijderd worden blijkt niet uit het plan. Verdeeld Zoals al gemeld reageren belang hebbenden verschillend op het plan. J. de Korte, exploitant van strandpa viljoen De Zwaluw aan het Watergat in Renesse spreekt uit ervaring.,-In vroeger tijden kon men tegen een lut tel bedrag ^an het Watergat parke ren. „Als het een fatsoenlijk parkeer terrein is en er staat iets tegenover het feit dat je moet betalen dan is het niet zo'n probleem". De Korte moet het overigens al twee jaar zonder parkeerterrein stel len. Tegenwoordig kan men met de auto niet verder komen dan de roton de bij de Prinsenhoeve en wie naar hét strand wil met de auto kan dus onverrichterzake omkeren. „Dat merk je zeker, als je geen par keerterrein meer hebt. Het scheelt mij 40 procent van mijn omzet. Als het een beetje miezerig weer is ko men ze echt niet op de fiets". In een grijs verleden is er ook sprake ge weest van betaald parkeren bij De Rotonde. „Tben kon je geloof ik voor een paar kwartjes de hele dag je auto kwijt", aldus R. Mooij van cafetaria Zeelust. Teveel Hij stelt onomwonden dat een ta rief van een gulden per uur, waar men in het plan van uitgaat, te duur is. „Ik zet mijn auto ook altijd op het parkeerterrein en je denkt toch zeker niet dat ik daar voor ga betalen. Nee, ik ben helemaal niet blij met dat plan. Het is mij ook niet duidelijk waarom ze het betaald parkeren dat in het verleden is afgeschaft nu weer in willen voeren", aldus Mooij. Voor Mooij komt het plan als een donderslag bij heldere hemel. „Ik heb weieens geruchten gehoord, maar ik had geen idee dat er al een plan klaarlag". Ook andere belanghebbenden zeg gen geen weet te hebben van het am bitieuze plan van de gemeente. Mooij, tot slot: „Ik vind dat gratis parkeer ruimte hoort bij de service die je je gasten aanbiedt. Er zijn ook een hele boel gasten van camping Duinoord die hun auto op het parkeerterrein zetten. Waar moeten die dan straks hun auto kwijt?". keerautomaten. Daar komt dan de bekabeling en andere randwerk- zaamheden nog bij. Een en ander kost bij elkaar 224.000,-. In het plan worden de jaarlijkse exploitatie lasten van de parkeerterreinen, in clusief de aanstelling van vijf par keerwachters. geraamd op 213.000,- Oin uit de (exploitatie)kostcn te komen is het nodig dat de terreinen gezamenlijk een bezettingsgraad van minstens 22 procent halen. In het plan wordt echter de verwachting uitgesproken dat een bezettings graad van 35 procent tot de mogelijk heden moet behoren. Als men dat percentage zou halen zou een 'winst' van tussen de 77.280,- en 125.580,- haalbaar zijn volgens het plan. Hierbij dient aan getekend te worden dat hier gespro ken wordt over de bezettingsgraad in de zomerperiode. Ook staat in het plan vermeld dat de parkeercontro- leurs slechts voor een half jaar aan gesteld zou worden. Of de parkeerau tomaten in de winterperiode blijven f - v f Betaald parkeren; alleen haalbaar ah de prijs laag gehouden wordt en er iets, bijvoorbeeld bewaking, tegenover staat. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4