Zeeland een van de minst inbraakgevoelige provincies 'Ik krijg overtredingen van plaatsen waar ik nooit was' Gevarieerd programma voor het Straofeest in Renesse JA Zierikzee-DBS DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> P t eu.r GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kantongerecht Geen effect Portret Enthousiasme Kantonrechter Brinkman legde 150 gulden Een aantal inwoners van Zonnemaire vindt de Oud-rector van de RSG, P. Vis, onthulde een Ondanks verlies tegen de eredivisieclub Her boete op aan automobilisten die op hun voor- verkeersdrempels die in het dorp zijn gelegd portret van de Nobelprijswinaar uit Zonnemai- schi V L werd handbalteam Delta Sport en- ganger reden. (Pag. 2). niet effectief. (Pag. 3). re, professor Pieter Zeeman. (Pag. 4). thousiast bejubeld. (Pag. 6). VRIJDAG 9 FEBRUARI 1990 146ste jaargang Nr. 24691 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De gelegenheid maakt de dief. Spreekwoord Westerschouwen van Schouwen-Duiveland meest bezocht door dievengilde ZIERIKZEE - De provincie Zeeland heeft samen met Friesland en Drenthe het minste te lijden onder de acti viteiten van het dievengilde. Wie in Zeeland woont loopt gemiddeld 1,20% kans op een inbraak. Inwoners van Noord-Holland daarentegen moeten rekening houden met een inbraakkans van ruim 4,5%. Dat blijkt uit het rapport Woninginbraak in Nederland van de directie cri minaliteitspreventie van het ministerie van justitie. In dat rapport ook aandacht voor de Schouwen-Duiveland- se situatie. een schrikbarend hoog percentage. Lelystad wordt gevolgd door gemeen ten als Nijmegen, Amsterdam, Gro ningen en Diemen. Opmerkelijk in het onderzoek van de directie criminaliteitspreventie is dat West-Brabant ook flink te lijden heeft onder het inbrekersgilde. Wie een huis heeft in West-Brabant loopt een kans van 2,27%, waarmee deze aan Zeeland grenzende streek op de vijfde plaats is beland van de lande lijke top van inbraakgevoelige gebie den. West-Brabant wordt alleen voor afgegaan door Noord-Holland Oost, Gelderland Zuid, Flevoland en Zuid- Holland Den Haag. In West-Brabant zijn ruim 34.000 woningen en werden in 1988 7830 in braken geregistreerd. Inbraakgevoe lige gemeenten in West-Brabant zijn bijvoorbeeld Breda, Huijbergen, Nieuw-Ginniken, Roosendaal en Nispen, Tilburg en Waalwijk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het rapport van het ministerie is gebaseerd op cijfers van 1988. Cen traal in de rapportage staat het in braakrisico. De samenstellers bere kenden dit door het aantal inbraken in een gemeente of streek te delen door het aantal woningen. Een in braakrisico van bijvoorbeeld 2% be tekent, dat er in een bepaalde ge meente in 1988 per 100 woningen twee inbraken bij de politie zijn aangege ven. Hoger inbraakrisico Wie zich buigt over het uitvoerige cijfermateriaal krijgt echter geen ab solute cijfers. Het werkelijke in braakrisico ligt hoger, omdat volgens een slachtofferenquête van het Cen traal Bureau voor de Statistiek in 15% van de gevallen geen inbraak wordt aangegeven bij de politie. In een aantal gevallen wordt het op gestelde proces-verbaal bij nader in zien niet ondei-tekend. Daarmee kan gesteld worden, dat (slechts) 75% van alle inbraken geregistreerd worden. Specificatie Uit een specificatie betreffende de gemeenten in Zeeland blijkt voor Schouwen-Duiveland het volgende. De gemeente Westerschouwen is met haar 2826 woningen het meest in- braakgevoelig. Daar loopt men een inbraakrisico van 1,31%. In 1988 wer den daar 37 inbraken geregistreerd. Een opmerkelijk gegeven met Zie- rikzee daarnaast. Deze gemeente telt 3582 woningen en slechts 18 inbra ken, waarmee het risico voor de in woners op 0,47% is vastgesteld, voor 1988. Of Westerschouwen gevoeliger is door de recreatiedruk in de zomer maanden en de vele tweede' wonin gen wordt in de rapportage niet ge noemd, maar lijkt wel aannemelijk. Ook Bruinisse komt er niet zo best vanaf. Daar werden 14 inbraken ge signaleerd, waarmee de Bruenaren een risico lopen van 1,11%. Brouwers haven, Duiveland en Middenschou- wen kennen alle drie een laag in braakrisico met respectievelijk percentages van 0,42%, 0,35% en 0,35% oftewel 7, 7 en 4 inbraken. De top vijf van de meest inbraakge voelige gemeenten in Zeeland zag er in 1988 alsvolgt uit. Vlissingen loopt voorop met 568 inbx-aken, hetgeen voor de inwoners een inbraakrisico betekent van 2,88%. De twijfelachti ge eer voor een tweede plaats is voor Wissenkei'ke met een risico van 2,51%, gevolgd door Middelburg (2,17%), Valkenisse (1,91%) en Marie- kerke (1,39%). Rangorde Ondanks de rangorde in de Zeeuw se gemeenten blijft het risico op een inbraak hier toch vrij beperkt. Afge zet tegen inbraakgevoelige steden in den lande doet Zeeland het lang niet slecht. Lelystad voert de top. Daar geldt een inbraakrisico van 8,13%; Een archieffoto van de rijkspolitie in de regio geeft een aardig begld van wat er zoal gestolen wordt.. Alles lijkt welkom. Vrijspraak voor Scharendijkenaar met auto-dubbelganger ZIERIKZEE - „De kans dat er twee auto's rondrijden met hetzelfde kenteken en ook nog van precies hetzelfde merk en type is heel klein. Maar u heeft mij aan het twij felen gebracht. En als er ook maar de kleinste twijfel be staat kan ik geen vonnis vellen. Daarom spreek ik u vrij". Het was een bijzonder verhaal waarmee C. J. van de M. uit Scharendijke bij de kantonrechter kwam tij dens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee. C. J. van de M. vertelde dat hij re gelmatig boetes binnen krijgt van overtredingen die plaatsvonden op plaatsen en tijdstippen dat hij daar helemaal niet was. ,,Ik heb ze al ge kregen uit Rotterdam, Goedereede, Hellevoetsluis. En nu ook hier uit Re- nesse". Voor die laatste overtreding kwam hij voor bij de kantonrechter. Op 23 juli 1988 werd via een radarcon trole van de politie op de Stoofweg bij Renesse een auto gefotografeerd die 66 kilometer per uur reed in plaats van de maximum toegestane snelheid van 50 kilometer. Niet zo'n grote overtreding en niet zo'n hoge boete. Maar C. J. van de M. weigerde de accept-girokaart te beta len. ,,Het kan mijn auto niet zijn ge weest. Zowel ik als mijn echtgenote hebben op die dag en dat uur niet op de Stoofweg gereden". Om de zaak duidelijk te krijgen werd de zaak tij dens een vorige zitting van het kan tongerecht verdaagd om de foto op te vragen die via de radarapparatuur bij het begaan van de overtreding werd gemaakt. ,,Het is dezelfde wagen als de mij ne. Heeft u ook een foto van de ande re kant van de auto. Dan kan ik zien of de beschadigingen er op zitten die zijn overgebleven van een aanrij ding", zei de Scharendijkenaar toen hij de afbeelding zag. Maar zover ging de service van justitie niet. Er was maar een foto gemaakt. „Er Met versierde fietsen en wedstrijd ringsteken RENESSE - Nog even en dan is het weer zover. Zaterdag 18 februari wordt de reeks Straofeesten in de SchouWse Westhoek geopend met het Straofeest in Renesse. Er is weer een aantrekkelijk programma samengesteld waarbij ook een ruime plaats in in geruimd voor de jeugd. Zo is er een wedstrijd voor verklede kinderen en versierde fiet sen en kan de jeugd deelnemen aan een wedstrijd ringsteken op de fiets of op de pony. Voor de kinderen is er tevens een gratis kindermenu in het Wapen van Renesse, waar ook een playback-wedstrijd wordt gehouden. Uiteraard staan ook dit jaar de paarden weer centraal bij het traditi onele feest in Renesse. Paarden en ruiters verzamelen zich om 10.30 uur bij manege Grol, waar een jury zich zal buigen over de vraag welk paard het mooist versierd is. Om 11.00 uur vertrekken de ruiters voor een rit naar het strand waar de paardehoe- ven gewassen worden in het zeewater. Ringsteken Om 12.30 uur verzamelen de verkle de kinderen zich met hun versierde fietsen op het dorpsplein, waar de ju ry reeds klaarstaat. Aansluitend wordt een wedstrijd ringsteken op de fiets gehouden. De kinderen kunnen naar keuze per fiets of per pony mee doen. Manege Grol heeft gratis een pony ter beschikking gesteld. Om het tempo hoog te houden zijn naast elkaar twee parcoursen uitge zet: één voor de deelnemers die ge bruik maken van de fiets en één van Advertentie zondag 11 februari - 14.30 uur Den Hogen Blok Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor W Zierikzee de ruitertjes in spé dje het eens op een pony willen proberen. Om 14.00 uur haalt de fanfare van muziekvereniging Luctor et Emergo de kinderen op om gezamenlijk bij The Pub de Sti-aorijders en rijdsters op te halen. Daarna volgt een rond gang door het dorp. De stoet wordt omstreeks 14.30 uur verwacht op het dorpsplein waar zij verwelkomd wor den door burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer. Te paard Om 15.00 uur woi'dt het programma vervolgd met een wedstrijd ringste ken te paard voor de Straorijdei-s. Tbr wille van het tempo is een dubbel parcours aangelegd. De rijders moe ten heen en terug. Ondertussen kun nen de kinderen in het Wapen van Zeeland terecht voor hun gratis kin dermenu. Het Wapen van Renesse is ook de plaats waar aansluitend op het kin dermenu een playbackwedstrijd wordt gehouden. Er is een aantal fraaie prijzen ter beschikking ge steld. De Straoviering voor de kinderen wordt om 17.00 uur afgesloten met de prijsuitreiking. De volwassenen gaan nog even door. De prijsuitreiking voor de versierde paarden en het ringsteken te paard volgt om 17.30 uur. Daarna verzorgt zanger-gitarist Rick Russell live muziek in het Wa pen van Renesse. De organisatie ver wacht veel belangstelling voor het Straofeest. Reeds bij de voorberei dingen bleek bij de middenstand veel belangstelling te bestaan voor het feest. rijdt kennelijk nog een auto rond die er precies hetzelfde uitziet als de mij ne en ook hetzelfde kenteken heeft", aldus C. J. van de M. Na enig nadenken herinnerde hij zich dat hij in de tijd dat de overtre ding werd begaan zijn huis aan het schilderen was. En dat hij naar Re nesse was gegaan om verf bij te ha len. „Maar dan rijd ik altijd over de Rampweg. De Stoofweg gebruik ik bijna nooit". Officier van justitie hield het bij de harde bewijsstukken. „Foto's liegen niet", zei hij en eiste een boete van 130 gulden voor de snel heidsovertreding. Maar kantonrech ter Brinkman was door het verhaal van de Scharendijkenaar aan het twijfelen gebracht en sprak hem vrij. Baldadig Een boete van 110 gulden of drie da gen vervangende hechtenis werd op gelegd aan drie jongelui die zich in het voorjaar of de zomer van 1989 op baldadige wijze gedroegen in het cen trum van Renesse. R. M. D. uit Zwar- tewaal ging terwijl hij dronken was midden op de Hogezoom staan waar door het verkeer werd gestremd. H. van der L. uit Krimpen aan de Lek kreeg de boete omdat hij weigerde een bevel van de politie op te volgen om zich te verwijderen. „Ik wist niet dat je een bevel van de politie moest opvolgen. Ik wilde mijn vriend hel pen. Die liep met een glas bier in zijn handen op straat en dat mocht niet van de politie". En J. F. S. uit Vlaar- dingen moest voorkomen omdat hij zich baldadig gedi-oeg door op straat een bierglas kapot te gooien. vervolg pagina 2 Verwachting tot zaterdagavond: Later regen Vannacht opklaringen en een mini mumtemperatuur van ongeveer 3 gra den. Overdag vanuit het zuidwesten toenemende bewolking, in de middag gevolgd door regen. Middagtempera- tuur omstreeks 10 graden. Wind ge leidelijk draaiend van zuidwest naar zuidoost, matig, aan de kust later krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 13 febr.: Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 9 graden Wind: zuidwest 6 Maandag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Wind: zuidwest 6 Dinsdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Wind: west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 10 febr. Zon op 08.06, onder 17.43 Maan op 18.50, onder 08.16 11 febr. Zon op 08.04, onder 17.45 Maan op 20.05, onder 08.29 12 febr. Zon op 08.02, onder 17.47 -Maan op 21.19, onder 08.40 Laatste Kwartier: 17 februari (19.48) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na een dag met betrek kelijk mooi weer dringen Oceaande pressies opnieuw naar West-Europa op. De komende nacht wordt het weer echter nog bepaald door een naar het oosten wegtrekkende rug van hoge- druk. Tijdens opklaringen koelt het dan door uitstraling nog tot zo'n graad of 3 af. Hoogstens op daarvoor gevoelige plaatsen komt het dan mo gelijk tot wat vorst bij de grond. Overdag komt ons weer meer en meer binnen de invloedssfeer van een tweetal Oceaanstoringen. De eerste afkomstig van het zeegebied ten wes ten van Spanje bereikt in de loop van de middag vanuit het zuidwesten ons land. Bij een naar zuidoost krimpen de en iets toenemende wind breidt het bijbehorende regengebied zich op zaterdagmiddag over het land uit. De aanstromende lucht is niet koud, maxima van tegen de 10 graden zijn dan mogelijk. De tweede Oceaansto ring volgt in de nacht van zaterdag op zondag eveneens met wat regen. Bij een nog verder toenemende en naar zuidwest draaiende wind wordt later in die nacht weer wat drogere lucht aangevoerd. Dit minder standvastige weer duurt ook na zaterdag voort. DEN HAAG - Ook ons land is door de Verenigde Staten gewaarschuwd voor mogelijke terroristische aansla gen op Amerikaanse doelen. Het mi nisterie van binnenlandse zaken heeft dit desgevraagd meegedeeld. De reden voor de vrees van de VS is de verjaardag van de Iraanse revolu tie van 1979. Voor dit soort waarschu wingen gelden „normale procedures" bij het beschermen van mogelijke ob jecten, aldus een woordvoerster. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon -->g- Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1