berichten STREEKDICHTERS 't Geheim van oude rioleringen Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten i y Boamen Radio-actief afval stond bij huisvuil in straat in Goes Nieuwe uiensoort Veel suikerbieten A 6 318/A. Rampspoed, leed en ongeluk worden door de mens spoedig vergeten of zover naar de achtergrond van zijn bewustzijn gedrongen, dat zij geen belemmering meer vormen om het normale leven van elke dag, met zijn gestage arbeid, voort te zetten. Was het anders, hij ging eenvoudig tergrond of was gedoemd in doffe wanhoop zijn verdere bestaan voort te zettenDat kan uiteindelijk niet de bedoeling van het leven zijn. De generatie, die bewust de laatste wereldoorlog heeft beleefd, ervaart het telkens weer. Veel voorvallen en toe standen, die toen een diepe indruk maakten en 's mensen hart beroerden, zijn vervaagd of onder de drempel van het bewustzijn gedaald. De jeugd, die thans de basisscholen en zelfs het voortgezet onderwijs bevolkt, neemt van de verhalen uit de bezettingstijd kennis, zoals ze het ook doet van die uit de Spaanse en de Franse tijd. Misschien met iets meer belangstelling, omdat degene, die ze vertelt, er zijn persoonlijke ervaringen en indrukken suggestief in weet te verwerken. Met de vreselijke watersnoodramp van 1 februari 1953 is het zeker niet anders gegaan. Zij, die haar aan den lijve ondervonden (er waren tenslotte bijna tweeduizend slachtoffers te betreuren) of er van vlakbij getuige van waren, zullen tot het einde hunner aardse dagen de herinnering eraan meedragen. Niettemin zullen in die zevenendertig jaar dat het nu geleden is veel bijzon derheden over het rampgebeuren verbleekt zijn of zelfs geheel verdwenen. Hun kinderen zullen weliswaar nog verschrikkelijke en aandoenlijke verhalen over het alles verwoestende water kunnen vertellen, die ze dan van hun ouders of familieleden vernomen hebben; hun kleinkinderen nog iets van wat zij hoorden uit grootvaders of grootmoeders eigen mond en dan is het met de persoonlijke overlevering wel een eind ge daan. Zo is het ook altijd verlopen met alle stormvloeden, die de lage landen bij de zee in de loop der eeuwen hebben geteisterd. Slechts weinigen op ons goede eiland wisten vóór 1 februari 1953 iets van de wonden, door dezelfde zee in het verleden toegebracht. Het waren voornamelijk zij, die hun genoegen vinden in het bladeren in oude kronieken en vergeelde archiefstukken. De overgrote meerderheid had nimmer gehoord of slechté vluchtig kennis genomen van de ellende, de schade en het leed van mens en dier, veroorzaakt door het geweld der golven. Wie wist iets van de catastrofe, die gruwelijke watervloeden als de Sint-Elisabeths- vloed en de Sint-Felixvloed ook in deze contreien van ons land teweeg hebben gebracht. Zelfs op onze scho len weten de meeste leerkrachten er niets of zeer weinig van, doordat de gewone leerboeken er geen melding van maken. De slag bij het Vlaamse Nieuwpoort in 1600 en het begin van de Reformatie in 1566 wordt in de geschiedschrijving altijd nog veel hoger aangemerkt dan watersnoodcatastrofes. Niettemin werd Schou wen-Duiveland op 1 februari het meest rampspoedig getroffen eiland. Op deze foto een kijkje in de richting Duiveland: een zee van water. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Brouwershaven Brouwershaven, waar op warme zomerdagen de kinderkopjes talloze toeristen dragen, waar 't water van de haven zich onttrekt aan 't zicht omdat op elke golfslag wel een zeiljacht ligt; daar zijn de oude en de nieuwe tijd verweven tot rustieke vergezichten en een .jachtig" leven. Brouwershaven, waar op stille winterdagen t gelui der klokken kilometers ver kan dragen waar een enk'le meeuw de strakke lucht doorkruist en de wind speels door de masten in de haven ruist; daar staan de monumentenpanden statig om het marktplein heen onaangetaste schoonheid door de eeuwen heen. M. J. Malipaard-Hessels, Brouwershaven Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierik- zeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters yit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierik- zeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen wor den vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. Aje noe deu de Meuleweg lóópt is 't dae mê 'n ka el zootje. Dae is 'n êle rei uut. Direct nae de ramp binne d'r 'n deel boamen plant. Hauw hrote, dat wil zae, die groeie drd. Dan eije hauwer hroen, in dat was wê nodig. Mê noe stienher 'n foto in de Nies- bode, in dae stieng boven. Bomen Meuleweg rooid. Kiek dan vraeg ik mien of, is dat noe rooien terwijl dat- te ze boven de hrond of zeahd ore. Rooie is volhens mien dat 't aeshat d'r aok uut is. Kiek dae haemen noe d'n dikken van Dalen nie vö pakke, mê dan kom ik trek wee over vroeher. Binne ze d'r nog, leve ze nog die ouwe boame- rooiers? Ik ao ze kend, mê dat waere Oosterlanders, die stienhe dae vö be kend. Atte die kwaeme, keke ze êêst is deu de ronte, wae motten vaole. Dan 'n bitje onthraeve, in dan de bie- le d'r op. Die was vliemschaerp, die mannen kapte nie vö niks. 't Was 'n zwaer waerk, ze kapte 't aeshat an spónen van de breedte wier 't steeds smaller. Ze dee wê is 'n ponhertouwe in de krune vast maeke mee 'n paele in de hrond slaohe, 'n ketrolle d'r an. Re- helmaetig wat anzette dan krêê je meer speling om te kappen. Wat mee éne klap kon, deze aae heen twee keer over. Wilder zouê as ondeskundihe here- held de biele vast slae, mê dat waster bie ulder nie bie, want dat brocht heen brööd op de planke. 'n Hrote prume tebak in der mond, zö noe in dan is in d'r anden spie, in lae vort hae. Is kieke of aolus nog hoed hieng, touwtje nog is an zet, 'n bitje bie kappe, in je wel dae lag 'n. Je aode 'n kaere sponen van zoon aeshat. Kiek dat bluuf noe in de hrond zitte. Dat aele ze d'r laeter wee wê uut, aok masjenaal. Dus aeleböhe stoom komter nie mee an te pas. Ik weet wê dak nie volledig wist ao, dat oef aok nie. Me noe krupe ze d'r mee 'n motorzaehe op in at die drienken eit dan wil dat we. Aol mee aol hae aol dat ouwe weg, in a beije noe nie om 'n natte of 'n zere rik ver- lehe, zo at 't toen was dae ken de jeugd niks mee van. Ze wille d'r noe 'n soort in zette die atte nie zö drd hroeie, dan öört 't hezehde wee be- waereid, Boomtje hröót, plantertje dóód. in dat is noe 't leven. WULLUM GOES - Bij het huisvuil in een straat in Goes is half december een kleine hoeveelheid radio-actief afval bij het huisvuil aangetroffen. Het afval bleek verpakt in asfalt- papier met daaromheen een contai nertje en daar weer om heen een alu minium koker. Het afval is mogelijk afkomstig van de kerncentrale in het Belgische Doel. De naam van deze centrale stond vermeld op het contai nertje. De gemeente Goes heeft dit van daag (dinsdag) bekendgemaakt. Het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) doet het onderzoek. UTRECHT - Het openbaar ministe rie in Utrecht gaat een aantal mensen strafrechtelijk vervolgen die moge lijk schuldig zijn aan twee ongeval len vorig jaar> juni op een Utrechts festivalterrein waar de Nederlandse Spoorwegen zijn 150e verjaardag vierde. Twee weken nadat een groot alpine-klimrek was omgewaaid, ge beurde hetzelfde met een decorstuk. KAAPSTAD - De grootste blanke conservatieve partij in Zuid-Afrika heeft een krachtig protest laten horen tegen de hervormingskoers van presi dent Frederik de Klerk. DEN HAAG - Er moet een parle mentaire enquête komen naar „het falen van de kinderbescherming". Dat vindt het platform „laat ouders ouder blijven". BRATISLAVA - Een Tsjechoslo- waak die in 1968 een belangrijke rol speelde bij de invasie van troepen van het Warschau Pact, heeft zelf moord gepleegd. Viliam Salgovic is dood door zijn vrouw gevonden in de kelder van hun woning in Bratislava. Hij had zich opgehangen. Dit meldt het persbureau CTK. UTRECHT - De in de VB3 (Vereni ging voor de bevordering van de vrije beroepsuitoefening van de medische beroepsbeoefenaren) en de VBP Ver enigde „Verontruste" specialisten willen een nieuwe organisatie oprich ten. Ze hebben alle specialisten die het niet eens zijn met het door de lande lijke specialisten vereniging onderte kende akkoord over de specialiste ninkomen opgeroepen. Hun lidmaat schap van de LSV op te zeggen. Aardappelbeurs ROTTERDAM, 5-2. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exclusief BTW. Klei-aardappelen: Bintje 40-50 mm 17,00-/ 19,00; Bintje 40-55 mm 23,50-/ 24,50; Bintje 50 mm op waarts 30,50-/ 31,50; Bintje 50 mm opwaarts (frites) 30,50-/ 31,50. Ei genheimer 40 mm opwaarts in zak ken 28,00-/ 31,00. Zandaardappelen: Bintje 40-50 mm 17,00-/ 19,00; Bintje 50 mm op waarts (frites) 26,00-/ 28,00. Exportaardappelen: Bintje klei 45 mm opwaarts in zakken 29,00- 30,00. Blankschillige rassen voor overzee, 40 mm opwaarts in zakken 23,00- 24,00. Voeraardappelen 5,50-/ 7,00. Stemming was rustig. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 6-2. - Aanvoer 2.850.120 stuks. Prijzen per 100 stuks: eieren van van 50-51 gram bruin 9,67-/ 9,82; van 55-56 gram wit 10,31 en bruin 10,29-/ 10,34, van 60-61 gram wit 11,03-/ 11,22, bruin 10,81-/ 10,84, 65-66 gram wit 11,25-/ 11,31 en bruin 11,46-/ 11,53. De stemming was redelijk. Baltic Sun, 9-2 te Oxelosund verw. Kaapgracht, pass. 5-2 Str. Magelhaen naar Valparaiso. Maashaven, 5-2 van Tema, 7-2 te Dou- ala verw. Nedlloyd Delft, 6-2 te Singapore. Nedlloyd Neerlandia, 6-2 van Le Ha vre naar Liverpool. Snoekgracht, 5-2 85 n.o. Ibneriffe naar Tbneriffe. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Amstelveen-Buitenvel- dert: T. Wegman te Wijngaarden; te Harderwijk: A. A. Floor te Uddel; te Pijnacker: L. Romein te Rotterdam; te Wageningen: R. M. Wahl te Oost- zaan. Aangenomen naar Genemuiden: J. Niesing te Hagestein. Bedankt voor Boskoop: G. J. van Steeg te Vriezenveen. Beroepen te Kamerik: J. C. den Toom te Ernst. Aangenomen naar Benthuizen (deelgemeente De Hoeksteen) (Herv. Geref., part-time): D. van Arkel, kand. te Utrecht; naar Leiderdorp (Samen op Weg): B. A. H. Luttikhuis te Kloetinge. Gereformeerd e Kerken Beroepen te Amsterdam-Noord: mw. drs. M. van de Pol, kand. te Am sterdam; te Ouderkerk aan den IJs- sel: drs. G. J. Smink te Haastrecht, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Oosterwolde (Fr.) (part-time): mw. drs. L. P. Cnos- sen, kand. te Kampen. Beroepbaarstelling: mw. drs. M. van de Pol, Riouwenstraat 31 hs, 1051 <TW Amsterdam; mw. drs. A. K. de Vries, Stadionweg 196 III, 1077 TD Amsterdam. Beroepen te Marienberg: drs. H. F. de Vries, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: drs. H. F. de Vries, kand. te Marienberg. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Brakel en te Nijkerk: J. Karens te Opheusden; te Borssele: A. F. Honkoop te ZwijndrechL Beroepen te Gorinchem G. J. van Aalst te Benthuizen, te Rotterdam- Alexanderpoort Th. van Stuijven- berg te Terwolde de Vecht. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Middelharnis in com binatie met Bergen op Zoom: drs. P. J. de Haan, kand. te Houten; te Rijns- burg (tweede predikantsplaats): H. J Boiten te Enschede-Zuid. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te 's-Gravendeel; W. Ver- hoeks te Arnemuiden. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Dundas (USA) (Free Reformed Church): K. Hoefnagel te Nieuwpoort, die dit beroep heeft aan genomen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Krimpen aan den IJs- sel: P. van Ruitenburg te Meliskerke. Bedankt voor Capelle aan den IJs- sel (wijk West): J. Mol te Werkendam; voor Nieuwdorp: J. C. Weststrate te 's-Gravenpolder; voor De Valk-Weke- rom: G. Mouw te Genemuiden. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Opheusden: J. Roos te Chilliwack (Can.). Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Zierikzee (part-time): drs. W. Baan te Bergen op Zoom en Dordrecht, die dit beroep heeft aan genomen en tevens in zijn huidige ge meenten werkzaam blijft. Zierikzee (ELK) krijgt nieuwe predikant ZIERIKZEE - De Evangelisch Lu therse Gemeente te Zierikzee, die al sinds de jaren zestig jaren vacant is, krijgt weer een predikant. Drs. W. Baan, predikant te Dordrecht en Ber en op Zoom, heeft het op hem uitge- rachte beroep aangenomen. Het be treft een part-time functie. Daar naast zal ds. Baan in zijn huidige ge meenten werkzaam blijven. Ds. Baan werd 4 mei 1938 in Leeu warden geboren. Na zijn studie theo logie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, werd hij in 1975 leraar gods dienstonderwijs in Rotterdam. Op 20 december., 1981 deed hij intrede in Dordrecht. Sinds enige jaren is hij daarnaast predikant in Bergen op Zoom. BRUINISSE - Over enkele maan den komt kweekbedrijf en zaadhan- del D. J. van der Have uit Kapelle op Zuid-Beveland met een uitgebreid rassenpakket zaaiuien. Naast de reeds vorig jaar op be perkte schaal uitgebrachte Marbella wordt thans een geheel nieuw ras geïntroduceerd: de Markies. Dit ras wordt een doorbraak in de uienvere- deling genoemd. Het verenigt eigen schappen in zich waar jaren lang naar is gezocht. Vroege rijpheid en goed houdbaarheid. Beide rassen Marbel- la en Markies zijn hybride uienras- sen, die sinds 1987 worden beproefd op de proefvelden van de SNUIF met uitstekende resultaten. De Markies is de vroegste uienhybride met een goe de huidvastheid, en een goede op brengst. Marbella is de hybride met de hoogste opbrengst. De vroegrijp heid van Markies heeft als voordeel dat de uien in een groot deel van het land kunnen worden geleverd. BRUINISSE - Niet alleen in Neder land, maar ook in andere Europese landen en met name in de Sovjetunie is de suikerbieten-oogst hoger uitge vallen dan verwacht werd. Voor Rus land is de verwachting bijgesteld van 9,5 tot 10,5 miljoen ton. Dit had zijn weerslag op de suiker markt waarvan het niveau daalde van 84,- naar 74,- per 100 kilo. Voor de afzet van C.suiker (de geprodu ceerde suiker boven de hoeveelheid waarvoor een gegarandeerde prijs wordt uitbetaald is dat nog een goede prijs). Er wordt van de zijde van de suikerfabrieken wel gewaarschuwd het bietenareel niet uit te breiden. Volgend jaar kan de toestand weer heel anders zijn. Onder de straten van Zierikzee paneel bezit derhalve grote docu mentaire waarde. ZIERIKZEE - Op onverwachte plaatsen en op on verwachte tijdstippen vallen er in middeleeuwse steden soms diepe gaten in het plaveisel. Ook in Zie rikzee is dat schrikeffect niet geheel en al onbekend. Op de hoek van Dam en Schuithaven is een aantal jaren geleden eens een gat ontstaan waar een hand kar gemakkelijk in zou kunnen verdwijnen. Die plotselinge en onverwachte instortingen hebben iets geheimzinnigs, zodat in de volksmond al gauw wordt gesproken over mysterieuze onderaardse gan gen die de verbinding zouden vormen tussen bij voorbeeld het stadhuis, enkele kloosters en nog en kele andere eeuwenoude importante gebouwen... Ook in Zierikzee duiken derge lijke verhalen met de regelmaat van een klok steeds weer op. Men kan zich afvragen: bevatten deze overleveringen misschien toch een kern van waarheid? Om te beginnen mag worden vastgesteld dat er in oude steden (inclusief Zierikzee) en soms ook in zeer oude dorpen onder de grond sprake is van ruime gangen met opgemetselde wanden. Paneel Slechts tijdens onderhouds werkzaamheden komen die gan gen soms korte tijd aan het dag licht. Men verdiept zich dan in de mogelijke ouderdom en de beteke nis van dergelijke onderaardse gangen. De meest fantastische verhalen doen dan doorgaans de ronde. De werkelijkheid is vaak minder ro mantisch en heel prozaïsch. Het blijkt nl. dat men eeuwen geleden al heeft geprobeerd om door mid del van een gemetseld riole ringsstelsel het verblijf in de bin nenstad enigszins dragelijk te maken. Dat wil zeggen dat er ge zorgd werd voor dé mogelijkheid tot afvoer van overtollig hemelwa ter en van allerlei afvalproduk- ten, die van mens en dier afkom stig wat;en. Meestal moet men raden waar die onderaardse gangen en water lopen gesitueerd waren. Zierikzee is echter in het bezit van een fors paneel dat weliswaar geen groot kunstwerk is maar wel duidelijk aangeeft waar de oude riolerin gen destijds zijn aangelegd. Dit De kaart is primitief van uitvoe ring en bevat slechts weinig her kenningspunten. Omdat het een stadsplattegrond is met een duide lijk praktisch doel - het beloop van gemetselde rioleringen - is weinig aandacht besteed aan de esthetische uitvoering. Behalve de aanduiding van stra ten, riolen en wateren heeft de schilder maar enkele belangrijke gebouwen 'ingetekend'. Heel erg groot domineert de voormalige Sint Lievensmonsterkerk. Verder zien we het stadhuis, de Gasthuis- kerk en nog enkele kleinere opstallen. Schilderij Het schilderij met de in kaart gebrachte riolen is weliswaar ano niem en niet voorzien van enig jaartal maar moet op grond van andere aanwijzingen ongeveer in het jaar 1680 zijn vervaardigd. Over de afwatering en riolering van Zierikzeese huizen- of woon blokken heeft C. A. van Swigchem destijds (Bulletin Kon. Ned. Oud heidkundige Bond, jrg. 1971) het een en ander meegedeeld: „de woonblokken die ontstonden ver tonen nog heden ten dage hun ei- ten karakter. Zij zijn veelal recht- oekig zonder binnenbebouwing; regelmatig verdeeld in niet al te grote erven. Achter elke woning ligt een bleekveld terwijl de rug gelings tegen elkaar aanliggende ervan van elkaar gescheiden zijn door een sloot. Deze achtersloten meest alle nog te zien op het ka dastrale minuutplan, maakten deel uit van een rioleringsstelsel." Van Swigchem vermeldde in dit verband ook de geschilderde riole- ringskaart uit 1680 en deelt daar bij terloops mee dat de riolering in moderne zin te Zierikzee eerst tot stand kwam in het jaar 1928. Wiebe Keikes Het rioleringsstelsel van Zierikzee op een geschilderde plattegrond uit omstreeks 1680.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 6