Sanering van havenbodems in Zierikzee is van start agenda Minister Braks gaat Nederlandse vissers via een satelliet volgen Voorstel voor vaste sloopstraat koelkasten WATERSTANDEN DFURIOO B.l Veerboot Kruiningen- Perkpolder vier maanden uit de vaart Subsidieregeling schone vrachtwagens naar Europese Commissie Mosselkotter spoorloos verdwenen én terug gevonden 2 MIDDELBURG - De veerboot Christina op de lijn Kruiningen- Perlfpolder gaat vier maanden uit de vaart. Bij een onderhoudsbeurt is ge bleken dat de vijf generatoren aan een grondige reparatiebeurt toe zijn. Volgens een woordvoerster van de provincie brengt dit een onverwachte kostenpost van ruim vier miljoen gulden met zich mee. De enkeldekker, die de Christina de afgelopen vijf weken verving, zal nu ook de komende maanden ingezet worden. Met name voor vrachtver keer kan dit extra wachttijden ople veren. De verwachting was dat de boot na een onderhoudsbeurt eind deze week weer ingezet zou kunnen worden. Nu de generatoren gereviseerd moeten worden (kosten 1,5 a 2 miljoen), is be sloten de pont meteen een grote on derhoudsbeurt (2,5 miljoen) te geven. De onderhoudsbeurt van de andere boot op de lijn over de Westerschelde is nu uitgesteld tot volgend jaar. De woordvoerster van de provincie sluit niet uit dat ook bij dit schip de gene ratoren een grote reparatiebeurt be hoeven. Beide ponten zijn ruim 20 jaar oud. ZIERIKZEE - Minister Alders (mi lieu) heeft vandaag, dinsdag, een subsidieregeling voor het gebruik van schonere en stillere vrachtwa gens en bussen ter goedkeuring naar de Europese Commissie gestuurd. Na goedkeuring zou de regeling half april in werking kunnen treden, met terugwerkende kracht naar 1 janua- Hiervoor is een bedrag van 55 mil joen beschikbaar voor 1990. Dat geld wordt verkregen door een extra ver hoging van de dieselaccijns met 2,3 cent per liter, die 1 januari is inge gaan. De wegvervoersbranche en de ministeries van milieubeheer en ver keer en waterstaat hebben daarover vorig jaar een convenant gesloten. Normen Alders loopt met zijn regeling voor uit op normen die mogelijk nog dit jaar door de EG zullen worden vast gesteld. Die zouden dan midden jaren '90 in de EG van kracht worden. De Vereniging voor de Automobiel industrie RAI, die ook bij de tot standkoming van het convenant be trokken was, meent dat het nog lang niet zeker is dat de Europese Com missie met de regeling akkoord zal gaan. Alders' voorganger Nijpels kreeg vorig jaar in eerste instantie geen toestemming voor een subsidierege ling voor personenauto's met kataly sator. Het ministerie van milieube heer gaat er van uit dat dit maal geen problemen zullen opduiken, aldus een woordvoerster. Als de toestemming, uit Brussel er komt dan wordt voor het schoner ma ken van vrachtwagens en bussen een bijdrage van 1400 tot 6000 gulden per voertuig gegeven. Voor stillere vrachtwagens en bussen varieert de bijdrage van 350 tot 6500 gulden. De hoogte van de bedragen is afhanke lijk van de eisen waaraan de voertui gen moeten voldoen en hun motorver mogen. DEN HAAG - Dat de politieke ver anderingen in Oost-Europa zich snel ler voltrekken dan de economische baart staatssecretaris Bukman van economische zaken (buitenlandse handel) zorgen. Hij is bang dat het lang zal duren voor de Oostbloklan den een redelijk welvaartsniveau hebben bereikt. BUKAREST - In Roemenië heerst onder peuters in ziekenhuizen een ,,aids-epidemie" en internationale hulp is dringend gewenst. Dat heeft de voorzitter van de organisatie Me- dicins du monde, de Fransman Jac ques Lebas, verklaard. Tijdens een persconferentie zei Lebas, een aids- specialist, dat in Roemeense zieken huizen 367 van de 1025 kinderen on der de drie jaar die zijn getest, besmet waren met het aids-virus en dat 60 procent van hen al symptomen vertoonde van de dodelijke ziekte. Karwei duurt minstens tot mei dit jaar ZIERIKZEE - Deze week is een begin gemaakt met de sanering van de Zierikzeese havenbodems. Vorige week werden peilingen verricht, maar nu wordt er daadwerke lijk gebaggerd. Eerst worden Nieuwe Haven en 't Sas aangepakt. Daarna komt de Oude Haven aan de beurt. „Het is moeilijk met zekerheid te zeggen, maar ik denk dat we alles bij elkaar zeker tot mei bezig zijn met dit karwei", aldus A. Maranus van de afdeling nieuwe wer ken van Rijkswaterstaat. Alles bij elkaar gaat het in Zeeland om de sanering van vier Oosterschel- dehavens: Bruinisse, Zierikzee, Co- lijnsplaat en Yerseke. In totaal dient ruim 100.000 kubieke meter vervuild slib uit de havenbodems te worden gehaald. Het overgrote deel daarvan wordt gestort in de Oude Haven van Hansweert. De sanering van de Bruse haven is uitgesteld tot maart dit jaar. Het werk in de Zierikzeese havens wordt uitgevoerd door de Waterbo dem Groep Nederland. De coördina- fes»*"1 In de Nieuwe Haven in Zierikzee wordt druk gewerkt. (Foto: Joop van Houdt). tie is in handen van Rijkswaterstaat. ,,In een eerder stadium zijn de haven bodems bemonsterd", vertelt Mara nus. Dit om een goed idee te krijgen van de aard van de vervuiling en de maatregelen die nodig zijn om alle vervuilde slib adequaat te verwijde ren. Om te voorkomen dat al het werk voor niets zou zijn en de waterbo dems in de toekomst weer vervuild zouden raken werd van de gemeenten in kwestie geëist dat men een preven tieplan op zou stellen. In Zierikzee is dat plan reeds gemaakt en door de raad vastgesteld. „Ie.dere havenbodembeheerder, dus in dit geval de gemeente Zierikzee, wordt verantwoordelijk gesteld voor het schoonhouden van de havenbo dems", stelt Maranus. Zover is het echter nog niet. Er zal eerst nog een hoop werk verzet moeten worden al vorens de havenbodems volledig schoon zijn. Schrapen Het gaat hier om een speciaal kar wei en dat vraagt speciale appara tuur, zo blijkt uit het verhaal van Ma ranus. ,,Bij gewoon baggerwerk kun je werken met zuigers, maar dat gaat hier niet", aldus Maranus. ,,We moe ten hier het vuile slib als het ware van de bodem afschrapen". Als dat eenmaal is gebeurd volgt bemonstering van de vaste bodem. Dit om te weten te komen of deze ook verontreinigd is. In het geval van Zie rikzee verwacht Maranus overigens niet dat dat het geval zal zijn. Hij houdt daarbij echter wel een slag om de arm. ,,Het is van te voren heel moeilijk te zeggen". Op sommige plaatsen zal er slechts enkele centi meters slib van de havenbodem afge schraapt moeten worden, maar het kan ook zijn dat er plaatsen zijn waar een laag van een meter slib wegge haald moet worden. Klein Bij het werk heeft aannemer WBGN te maken met een aantal fac toren dat het werk er niet simpeler op maakt. Zoals al gemeld kan men om technische redenen niet met gewone baggerschepen werken, maar is spe ciale apparatuur vereist. Verder mag het materieel waarmee gewerkt wordt ook niet al te groot zijn, want daarmee kan men in de betrekkelijk kleine havens van Zierikzee niet uit de voeten. LONDEN - De storm die sinds zon dagavond over Noord-Ierland, Schot land en het noorden van Engeland raast heeft aan ten minste vier men sen het leven gekost. In Ulster heeft het noodweer echter een leven gered doordat een bom voortijdig explo deerde, zo deelde de politie mee. De aanhoudende storm veroorzaakt overstromingen en aardverschuivin gen. Reddingsploegen haalden in En geland drie lijken uit het water die meegevoerd werden door de stroom. In Nottingshamshire kwam een elfja rig meisje om toen er een boom op de auto van haar ouders viel. Voor controle op naleving visserijregels NEELTJE JANS - Een vaar tocht naar Bruinisse voor de reparatie van zijn schip eindig de voor de schipper P. met zijn ZZ15 in een opmerkelijk avon tuur op de Oosterschelde. P. was vrijdag met zijn kotter vanaf de mattenhaven op Neel- tje Jans richting Bruinisse ge varen voor reparaties. Zater dagmorgen echter was de boot er nog niet, waarna de rijkspo litie ter water op speurtocht ging. Ook is er een vliegtuigje ingezet en nam de broer van P. aan de zoekactie deel. Zaterdagmorgen werd de kotter gevonden in de Ham men. Het schip was inderdaad aan reparatie toe. De keerkop- peling was stuk gegaan, waar na P. het anker wierp. Omdat ook de marifoon het begeven had, restte P. niets anders dan wachten op hulp. Die kwam dus zaterdagmorgen. ZIERIKZEE - Minister Braks gaat de Nederlandse vis sers verplichten apparatuur aan boord te installeren waarmee' de schepen per satelliet kunnen worden ge volgd. De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij blijft werken met „vliegende brigades" voor de controle van de vissers op de naleving van de visserijregels. De AID gaat ook ad ministratieve controles bij vissers, bijvoorbeeld die van de boekhouding, opvoeren. Braks heeft dit aangekondigd tij dens de behandeling van het onder deel visserij van de begroting van zijn departement voor dit jaar. Op de wens van de Kamer, met name van PvdA'er Van Zijl, vissers meer op zee te controleren, is de bewindsman vooralsnog niet ingegaan. De inzet van de marine is niet zo eenvoudig, omdat de schepen er niet op zijn inge richt, aldus Braks. De Kamer ziet net als de minister in de overcapaciteit van de vloot het grootste probleem. Zij vindt dat Braks de sanering van de vloot moet versnellen en daar extra geld voor moet uittrekken.' Braks heeft de Ka mer gewaarschuwd dat het geld daar voor dan wel elders op zijn begroting moet worden weggehaald. De behandeling in de Kamer spitste zich toe op de vraag in welke mate de vissers de visserijregels, nog steeds, ontduiken. De VVD'er Te Veldhuis probeerde politiek garen te spinnen bij uitla tingen van Braks' partijgenoot (CDA) Eversdijk dat vissers 30 tot 60 procent van hun vangsten illegaal zouden aanvoeren. Braks wilde het percentage niet voor zijn rekening nemen en wilde er ook niet over spe culeren. Wel zijn er volgens hem „te veel sig- MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben de Zeeuwse gemeenten ver zocht nog deze maand een eerste reactie te geven op het plan in Zeeland een vaste sloopstraat voor koelkasten van de grond te krijgen. In een vaste sloopstraat worden niet alleen koelgas (CFK's) en olie afgetapt, maar wordt de hele kast ontleed in nieuw te gebruiken componenten. Gs zijn bereid gedu rende drie jaar financieel bij te dragen in de verwerkingskosten van de koel kasten. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 7 februari 01.15 126 07.15 -132 13.50 150 20.05 -133 8 februari 02.25 139 08.30 -145 14.55 165 21.05 -132 7 februari 12.25 143 06.10 -128 18.40 -127 8 februari 01.05 135 07.05 -142 13.20 162 19.25 -128 7 februari 01.20 133 07.20 -141 14.10 157 19.55 -140 8 februari 02.45 150 08.25 -153 15.15 178 20.55 -139 7 februari 01.20 143 07.25 -145 13.55 167 20.05 -146 8 februari 02.30 159 08.30 -159 14.55 184 21.05 -145 Springtij: 12 februari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Door de verwerking van koel kasten en diepvriezers wordt het vrij komen van CFK's in de lucht en de daardoor veroorzaakte aantasting van de ozonlaag beperkt. Gs zijn er sterk voorstander van de verwerking in een vaste -sloopstraat te laten plaatsvinden en niet in zg. mobiele aftapapparatuur. In een vaste sloopstraat kan ook het isolatie- schuim - dat eveneens aanzienlijke hoeveelheden CFK's bevat - milieu hygiënisch worden verwerkt. Boven dien wordt in een vaste sloopstraat de hele kast ontleed waardoor het mogelijk wordt aluminium, staal en kunststoffen uit de afgedankte koel kasten opnieuw te gebruiken. In Zeeland worden elk jaar naar schatting zo'n 8000 koelkasten afge dankt. Bij een dergelijk aanbod be dragen de verwerkingskosten 25 gul den per koelkast. Gaan er minder koelkasten naar de vaste sloopstraat, dan stijgen de verwerkingskosten on evenredig. Een vaste sloopstraat is in de ogen van gs dan ook alleen levens vatbaar als alle in de provincie afge dankte koelkasten en diepvriezers bij de sloopstraat worden aangeboden. Hiervoor is de medewerking van de gemeenten en de detailhandel ver eist. Enkele Zeeuwse gemeenten zame len koelkasten al gescheiden in. Ver werking vindt nu buiten de provincie plaats. Vervuiler Het dagelijks bestuur van de pro vincie gaat ervan uit dat de verwer kingskosten uiteindelijk ten laste zullen komen van de burgers: de 'ver vuiler' betaalt. Doorberekening in de reinigingsrechten of afvalstoffenhef fing komt volgens berekeningen neer op een verhoging van ongeveer 1,65 per jaar. Om een geleidelijke doorbereke ning mogelijk te maken is het college bereid dit jaar 60% van de verwer kingskosten .te subsidiëren, in 1991 40en in 1992 20%.. Gs zullen een der gelijk voorstel voorleggen aan pro vinciale staten als de eerste reactie van de Zeeuwse gemeenten van vol doende belangstelling voor het pro ject getuigt. Dan zullen gs ook de Zeeuwse gemeenten een definitief voorstel doen waarin - in overleg met de uiteindelijke verwerker - met na me de financiën en de wijze van in zamelen en verwerken zijn uitge werkt. Als het project aanslaat, zou de sloopstraat al in september van dit jaar in gebruik genomen kunnen worden. Met het gescheiden inzame len van koelkasten kan dan al eerder worden begonnen. nalen en geruchten dat vissers inspe len op de controles en de regels onvol doende inspecteren". Volgens Eversdijk gaat het niet zo zeer om het percentage alswel om het feit dat vis sers illegaal vangsten blijven aanvoe ren. Hij suggereerde dat er een nieuw grijs circuit is ontstaan. Daarom komt hij met nieuwe maat regelen, zoals het verplicht invoeren van apparatuur „om de schepen per manent te kunnen volgen". „Persoon lijk heb ik er altijd al van gedroomd om schepen dag en nacht in de gaten te kunnen houden", aldus de be windsman. Juridische aspecten Zowel technisch als juridisch (de bestaande visserij wet) is de invoe ring volgens hem mogelijk. Over de juridische aspecten van opsporing en vervolging zal nog overleg met het Openbaar Ministerie plaatsvinden. De Kamer toonde enige scepticisme waar het de technische mogelijkhe den en, vooral, de datum van invoe ring van het systeem betreft. Het georganiseerde visserijbe drijfsleven staat gereserveerd. Ing. J. Nooitgedacht, voorzitter van de Ne derlandse Vissersbond en van de commissie aanvoer van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten, vraagt zich af hoe de AID zeshonderd schepen per satelliet denkt te kunnen volgen. Voorzitter drs. D. J. Langstraat van het schap ziet vooralsnog meer in uit breiding van de controle op zee. „Met een satelliet kun je niet zien of er on dermaatse vis wordt gevangen", al dus Langstraat. Hij vreest dat invoe ring nog geruime tijd op zich laat wachten. Op verzoek van bijna de gehele Ka mer zal Braks een notitie maken over taken en werkwijze van de AID. Met name Tb Veldhuis en Van Zijl vonden het een slechte zaak dat bij de Dienst 73 arbeidsplaatsen verdwijnen, ter wijl de controle op onder meer de na leving van visserijregels, mestregels, het gebruik van gewasbeschermings middelen en naleving van de super heffing meer aandacht vraagt. Vol gens Braks waren de 73 arbeidsplaat sen slechts tijdelijk om te zorgen voor invoering van een automatise ringssysteem bij de AID. Jaarlijks stelt de AID prioriteiten. Daarover wilde de bewindsman in het open baar geen informatie geven. Bakzeil Met zijn plan commerciële huren in te voeren voor kustvisserij die niet is gebonden aan percelen (mosselen en oesters) lijkt de bewindsman bakzeil te moeten halen. In een kamerbreed ondersteunde motie wordt Braks ge vraagd het plan te heroverwegen. De Kamer vindt onder meer dat er spra ke is van discriminatie omdat vissers in grenswateren met de Bondsrepu bliek Duitsland en België zo'n recht niet hoeven te huren. Met het uitge ven van visrechten voor binnenwate ren heeft de Kamer eveneens grote moeite. Zij wil eerst een beleidsvisie van de bewindsman over de beroeps visserij in de binnenwateren. Tot en met 26 februari Zierikzee Tentoonstelling reddingswezen Ne derland. Openbare bibliotheek De Stolpe. Van 14.00 tot 17.00 uur behal ve op dinsdag en zondag. Op donder dag en zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur en op maandag en donderdag van 18.30 tot 20.00 uur. Tot en met zaterdag 17 februari Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Joh. den Her der. Dé Bewaerschole. 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 6 februari Zierikzee Vergadering commissie sport. Stad huis. 19.30 uur. Oosterland Algemene ledenvergadering land- bouwvereniging Door Eendracht Sterk. Neffen d'Eule. 19.30 uur. Woensdag 7 februari Zierikzee Algemene ledenvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij, kring Schouwen-Duiveland. In de Graanbeurs. 19.30 uur. Donderdag 8 februari Zierikzee Themamiddag ANBO. Paternoster straat. 14.00 uur. Onthulling schilderij Professor Zee man. Aula Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman. 15.45 uur. Vergadering commissie van advies en bijstand voor financiën in de raad zaal. 19.30 uur. Moedergroep over borstvoeding. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Noord welle Causerie Zeeuwse boerderijen. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie financiën en onderwijs van de gemeente Duive- land in het gemeentehuis. 16.30 uur. Bruinisse Voorlichtingsavond over drugs van de Kruisvereniging Schouwen-Duive land in het Verenigingsgebouw aan de Deestraat. 19.30 uur. Vrijdag 9 februari Zierikzee Receptie 25-jarig jubileum internist A. J. van den Hoorn. Personeelsres- taurant Zweedse Rode Kruis Zieken huis. 16.00 tot 18.00 uur. Scharendijke Oliebollenactie Helcherzeeschool. Vanaf 18.00 uur (dag later buiten kern). Zaterdag 10 februari Zierikzee Boekenmarkt in gebouw Leger des Heils, Poststraat 37. Van 10.00 tot 16,00 uur. Disco in de gymzaal van GV Delta Sport aan de Mulockstraat. 19.00 uur. Toneelstuk La Strada. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Uitvoering Luctor et Emergo. Dorps huis. 19.30 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering Smalstads Gemengd Koor en het kinderkoor De Smalstad- tertjes in het Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Zonnemaire Jaaruitvoering Nut en Uitspanning voor ouderen. Dorpshuis. 13.30 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst verstandelijk gehandicapten. Kerkzaal Gerefor meerde Gemeente, Molenstraat. 14.15 tot 16.15 uur. Maandag 12 februari Burgh-Haamstede Raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen. Gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 13 februari Brouwershaven Commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in stadhuis. 20.00 uur. Woensdag 14 februari Zierikzee Obs Binnen de Veste, Kindertheater- atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Open Huis. Christelijke Scholenge meenschap. De Huybertstraat 35. 13.30 uur. Oosterland Openbare districtsvergadering Wa terschap Schouwen-Duiveland. Dorpshuis. 14.00 uur. Vrijdag 16 februari Zierikzee Amateur Comedie Zierikzee. Con- certzaaf. 20.00 uur. Jaarvergadering vogelvereniging Zang en Kleur. Huis van Nassau. 20.00 uur. Zonnemaire Jaaruitvoering Nut en Uitspanning. Dorpshuis. 19.00 uur. Oosterland Jaaruitvoering Oosterlands Fanfare in Oosterhof (m.m.v. Osiveo). 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2