JA Tien mille voor Lutherse Kerk van Zomerpostzegels Serooskerke levert groot aantal iepen in en krijgt linden terug Ambtelijke molen weer op gang in gemeentehuis van Bruinisse Hfl DE ZIERIKZEESCHE COURAtyT Paardenstal in brand Wandelaar vindt zeemijn GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND '2bO J-3 3p5E BIG/10/- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 6 FEBRUARI 1990 146ste jaargang Nr. 24689 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Sanering Markt Plaza Geheim Verlies In Zierikzee is een begin gemaakt met de sa Voetangels en klemmen aan de plannen van Oud-archivaris Keikes belicht het geheim van Verlies voor het gehandicapte herenteam van Er is voor gezorgd, dat de bomen niet in de hemel nering van de havenbodems. (Pag. 2). Harrie Dikmans. (Pag. 3). oude rioleringen. (Pag. 6). Delphi Mevo '80. (Pag. 9). groeien. Spreekwoord SEROOSKERKE - De dienst gemeentewerken van Westerschouwen is deze week begonnen met het rooien van 34 iepen op het Dorpsplein van Serooskerke. Met de ze werkzaamheden geeft de gemeente uitvoering aan het eerder vastgestelde landschapsbeleidsplan. Volgende week worden er twaalf zilverlinden met een stamdoor- snede van bijna dertig centimeter teruggeplant. de gemeente bereikten tijdens een hoorzitting overeenstemming over de te nemen maatregelen. Maatregelen, die De Feiter zelf ook rigoreus noemt, maar onontkomelijk. ,,Je kunt min der iepen weghalen, maar dan kan de nieuwe aanplant onvoldoende voed sel bemachtigen. Dat is onmogelijk". Volgens hoofd plantsoenendienst S. L. de Feiter worden de rooiwerk- zaamheden in goed overleg met de plaatselijke bevolking uitgevoerd. Volgens hem zorgden de eertijds ge plante iepen voor nogal wat overlast. Er werd geklaagd over het tegenhou den van de zon door de bomen, het veroorzaken van vochtproblemen, verkeersoverlast en wortels, die on der de huizen wringden. Zowel de plaatselijke bevolking als Grond Toch laat de gemeente vooralsnog tien iepen staan, die over een jaar .of tien pas de grond uit hoeven. Dan worden de laatste zilverlinden aange plant. Volgens De Feiter heeft de zil verlinde qua karakter iets weg van de iep. Het grote voordeel is echter, dat de iepeziekte verbannen kan gaan. worden uit Serooskerke; een kwaal waar de gemeente al jaren mee te kampen heeft. Volgens De Feiter heeft de gemeen te waarschijnlijk deze hele week no dig om te rooien. Volgende week kun nen de tien eerste linden geplant worden, zodat het karakter van het dorp niet al te veel aangetast lijkt. ,,Ik moet zeggen erg blij te zijn met de goede samenwerking met de bevol king van Serooskerke. Iedereen on derschrijft de noodzaak en dat is prettig". Want ook De Feiter kan zich voorstellen, dat het zonder informa tie rooien van oude bomen schrik reacties kan opleveren. Als het aan hem ligt zal de gemeen- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Jn totaal 34 iepen moeten in Serooskerke op dit moment het veld ruimen. (Fo to: Joop van Houdt). te voortaan altijd dergelijk ingrij pende maatregelen via een hoorzit ting met de betrokkenen toelichten en waar nodig wijzigen. WOERDEN - Het overleg over een nieuwe CAO voor de bouwnijverheid (250.000 werknemers) staat nauwe lijks anderhalf uur na aanvang al op springen. De werkgevers zijn niet be reid het compromis over verdere ar beidstijdverkorting te bespreken. Dit heeft woordvoerder J. Medendorp van de Hout- en Bouwbond CNV mee gedeeld. Als het overleg vastloopt, gaan de bonden hun leden raadple gen over acties. ZIERIKZEE - Het brandweerkorps van Zierikzee moest maandagavond opnieuw uitrukken vanwege een brand in een paardenstal. Deze keer betrof het de stal van J. van de V. aan de Klerksweg bij het woonwagenkamp net buiten Zierik zee. In de stal stond een caravan, een schaftwagen en bevonden zich diver se gereedschappen. Dat alles ging met de stal verloren in een vlammen zee. Toen de brandweer het vuur on der controle had, werden ook de smeulende resten van de stal uit el kaar gehaald. De totale schade wordt door de eigenaar geschat op ongeveer 2000 gulden. sprake geweest van een superkraak. Volges De Groot worden de paspoor ten en rijbewijzen nu op een zwaar beveiligde plaats buiten het gemeen tehuis bewaard". Volgens de secreta ris is er bij de decentralisatie onvol doende doorgedacht over de veiligheid van de waardepapieren die van de goed beveiligde provincie huizen naar de gemeentehuizen wer den gebracht. Ook in het actualitei tenprogramma Nieuwslijn van Veronica kwam het probleem van de vele diefstallen vanuit gemeentehui zen aan de orde. Daar werd gesteld dat blanco paspoorten ruim duizend gulden per stuk op de zwarte markt opbrengen. Ze worden gebruikt om Na brutale en spraakmakende inbraak BRUINISSE - Een week na de spraakmakende inbraak met diefstal in het gemeente huis van Bruinisse heeft het normale ambtelijke werk zich grotendeels hervonden. Toch zijn er wonden geslagen, en niet alleen in de muren door het grove geweld waar door men in de kluizen is gekomen. Het heeft ook de mensen zelf geraakt waarvan de werkplek is bezoedeld. Het vertrouwde van die plek bleek plotseling toch niet zo ver- trouwd te zijn. Zoals de geestelijke schade in een woonhuis na een inbraak soms ook i »T- >- groter is dan de materiële. Secretaris Bas de Groot kan dan ook niet nalaten het perso neel een grote pluim na te geven voor hun grote inzet na de kraak om alles weer in goe de hanen te leiden en het werk, zij het nog provisorisch, doorgang te laten vinden. Volgens de secretaris zijn er na de eerste donkere dagen van de inbraak nu toch enkele lichtpunten te melden. Zo wordt de kluisdeur van het archief die zwaar werd beschadigd door de diamantschijven waarmee werd ge probeerd die open te maken bijna ze ker door het Fraude-Risisco van On derlinge Gemeenten vergoed. Tbch een post van dik drieduizend gulden. Ook de ambtsketen van de burge meester was in die eerste hectische uren zoek maar die werd dik onder het stof en steen terug gevonden. Maar het meest in z'n sas was de se cretaris met het feit dat de inbrekers een kast met een flink aantal blanco paspoorten over het hoofd hebben ge zien die wel in het archief werden be waard. Nadat ze niet door de deur van het archief kwamen werkten ze zich door een muur naast de deur. Maar toen ze daar door konden kij ken stopten ze omdat dat maar het ar chief was. Waren ze een halve meter er naast door de muur gegaan waren ze pre cies in die kast uitgekomen. Dan had er volgens de secretaris pas echt Restauratie kan beginnen ZIERIKZEE - Namens het plaatselijke Comité Zo merpostzegels heeft me vrouw L. Willemse-Jonker de beheerder van het restauratiefonds van de Lutherse Kerk, R. van der Bijl, symbolisch een che que overhandigd van 10.000 gulden. Aan beide kanten blije gezichten, want mevrouw Willemse was blij dat er geld van haar organisatie in Zierik zee terecht was gekomen, en Van der Bijl heeft met dit bedrag zijn benodigde 365.000 gulden zo goed als bij elkaar. De twee ontmoetten elkaar in het bijzijn van nog enkele leden van de Lutherse Kerk, in Zierikzee beter be kend als het Zwanenkerkje. In het kleine kerkje, dat aan restauratie toe is, sprak mevrouw Willemse de aan wezigen kort toe. ,,We hebben met het geld van de zomerpostzegels al meer dere verenigingen kunnen helpen. Het is fijn, dat we nu een steentje kunnen bijdragen aan de restaura tie". In 1985 ging er 5700 gulden naar kinderboerderij de Punt, in 1988 vijf mille naar Nomen Nescio, in 1987 1000 gulden naar de Unie van Vrijwil ligers en in 1986 vielen de invaliden- bond, de ouderenbond, de CJV en Brogum elk een part van 12.000 gul den ten deel. Mevrouw Willemse be nadrukte tijdens de bijeenkomst, dat een deel van het ingezamelde geld in Zierikzee besteed mag worden aan lo kale doelen. Dat moet wat haar betreft voor een ieder een stimulans zijn om de zegels, kaarten of geschenken te kopen in het postkantoor. Op 3 april gaat de ver koop weer van start met als thema het weer. Van der Bijl van de Lutherse Kerk had al twee keer eerder aangeklopt bij het fonds van de Zomerpostzegels. TWergeefs echter, want er moet aan de nodige criteria voldaan worden. Nu er geld toegezegd is door Monu mentenzorg en de provincie heeft het comité ingestemd met de aanvraag. Volgens Van der Bijl is de inzame ling van de benodigde gelden nu op één oor na gevild. Na de nodige aan passingen van de plannen kan de res tauratie volgens hem nu toch vrijwel zo worden uitgevoerd als gewenst. Tijdens de bespreking van de restau ratie kwamen steeds meer wensen op tafel. Een groot deel daarvan kan echter in vervulling gaan. Volgens Van der Bijl kan in april begonnen worden ,,en hopelijk is het voor de Kerst klaar". ling die niet alleen de recfielrche ver ontrust maar ook grote schade voor het bankwezen oplevert. Braak werend Volgens De Groot wordt het de on derwereld wel heel gemakkelijk ge maakt om aan die paspoorten te ko men omdat de meeste gemeentehui zen in ons land alleen maar braakwe- rend zijn. Loco-burgemeester C. J. van Liere deed na de inbraak al een politieke voorzet; ,,De decentralisa tie van de afgifte van paspoorten en rijbewijzen is uit oogpunt van veilig heid een slechte zaak gebleken. Al dergelijke papieren lagen veilig in het Provinciehuis in Middelburg maar zijn nu in het kader van de de centralisatie verspreid over alle ge- vervolg pagina 3 RENESSE - Een wandelaar die maandag over het strand bij de Jan van Renesseweg te Renesse liep onf ijn 40 i dekte daar een miin met een door snee van ongeveer 40 centimeter. Volgens de Explosieven Oprui- mings Dienst die maandagmiddag vanwege de vondst naar Renesse kwam ging het om een zeemijn die in de Tweede Wereldoorlog deel uit maakte van het anti-aanvalsysteem voor de Nederlandse kust. Men maakte de mijn onschadelijk door hem tot ontploffing te brengen op het strand waar het explosief werd ge vonden. ffir P£ Biir Verwachting tot woensdagavond: Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt. Af en toe 'regen, vooral in de namiddag en avond.Minimumtemperatuur onge veer 7 graden. Middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Zuidwestelijke wind, matig tot vrij krachtig, aan de kust krachtig en later toenemend tot hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 10 febr.: Donderdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 6 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 4 Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuid 4 ZON- 7 febr. EN MAANSTANDEN Zon op 08.11, onder 17.38 Maan op 14.44, onder 07.10 8 febr. Zon op 08.10, onder 17.39 Maan op 16.08, onder 07.40 Volle Maan: 9 februari ^20.16) HET WEEKOVERZICHT D,E BILT - Na de vroege lente die wij gisteren, maandag en vandaag al mochten beleven, krijgen wij de ko mende dagen weer te maken met herfstweer. Oceaanstoringen dringen snel op en bereiken al in de komende nanacht ons land. Uit de daarmee sa menhangende bewolking valt wat re gen en de wind draait van zuid naar zuidwest. Een volgende, veel actievere storing nadert eveneens snel. De voorzijde daarvan bereikt in de namiddag of avond het zuidwesten van ons land. Het gaat dan opnieuw regenen en de zuidwesten wind wakkert dan nog verder aan: aan de kust tot hard en in de nacht van woensdag op donderdag mogelijk tot stormachtig. Deze sto ring voert een grote hoeveelheid zach te en zeer vochtige lucht met zich mee. Deze lucht stroomt in de nacht van woensdag op donderdag en de donderdagochtend over het land. De minimumtemperatuur in deze nacht blijft daarom bijna even hoog als het maximum op woensdagmiddag onge veer een graad of 10. ENSCHEDE - Wethouder T. Ben- nink van Enschede is gerust gesteld" door de uitleg die hij van de Koninklijke Luchtmacht heeft gekre gen over een milieu-incident op de vliegbasis Twenthe. Vrijdag werd be kend dat medio vorig jaar op de basis per abuis vier dozen met giftig apo- theekafval waren opgeslagen. Die do zen waren afkomstig van een Neder landse legereenheid die in de Bondsrepubliek Duitsland (BRD) is gestationneerd. De dozen werden te gelijk met normaal afval aangevoerd. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 -3*i - Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: Handtekening: Mevrouw Willemse overhandigt fondsbeheerder Van der Bijl 10.000 gulden. (Foto: Joop van Houdt). Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1