„Met de Grevelingen moeten we zorgvuldig omspringen" Paardestal geheel uitgebrand DE HUUR CV KETEL Schouwen-Duivelandse boeren op de barricade WATERSTANDEN Collecte Leger des Heils DEURLOO B.V. Afscheid van J. Landman Broomchemie ontwikkelt nieuwe biologische zuivering afvalwater Verkeersdode in Hulst 2 Oproep tot actie tijdens CBTB familie-samenkomst in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Namens de overkoepelende boerenorganisaties in de EG heeft voorzitter, R. J. van der Wekken, van de CBTB-afdeling Schouwen-Duive- land de boeren opgeroepen tot het bijwonen van een pro testbijeenkomst op 12 februari in Aken. Deze medede ling deed hij tijdens de familie-samenkomst in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven. Belangstellenden konden zich ter plaatse opgeven. Verder vroeg hij een on dersteuning van de leden door het schrijven van een voorbeeldbrief. De protestbijeenkomst wordt geor ganiseerd door de Centrale Land bouw Organisaties en aan deze de monstraties zullen 5.000 Duitse en circa 800 Belgische landbouwers mee doen. De drie Centrale Landbouw Or ganisaties (CLO's) denken dat het mogelijk moet zijn om circa 1.000 Ne derlandse boeren te mobiliseren. Aanleiding voor de demonstratie vor men de jongste voorstellen van de Eu ropese Commissie van het markt- en prijzenjaar. Deze voorstellen leiden tot een verdere ontmanteling van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. „Vandaar dat aan dit EG-beléid een halt moet worden toegeroepen", al dus de drie CLO's. Van der Wekken was in zijn toe spraak negatief gestemd over de toe komst van de landbouwers. Hij vroeg zich af wat het nieuwe jaar de boeren gaat brengen. ,We weten niet wat het nieuwe jaar voor ons zal inhouden", aldus de CBTB-voorzitter. De veehou derij baart grote zorgen, „maar dat zijn zorgen voor de lange termijn. Hoe moet het in de toekomst met de superheffing, versoepelen, verrui men of met het zicht op 1992 verhan delbaar maken tussen de landen"? Van der Wekken had zojuist gehoord dat de prijs van de melk al weer daalt, „dus de zorgen beginnen nu al". In zijn speech benadrukte Van der Wekken ook de benarde positie van de andere bedrijfstakken, waaron der de akkerbouw. „Wij gaan niet zo zeer een jaar tegemoet van onzeker heid, maar van vrij grote zekerheid, van verdere prijsdaling van de gega- ,,Een onzeker jaar') aldus CBTB- voorzitter R. J. van der Wekken. Vervolg van pagina 1 ge studie vooraf ging, samengevat in het rapport rolemmers". Natuurlijk heeft Landman ook de eisen voor een schoner milieu van dichtbij meegemaakt. Dat heeft er uiteindelijk toe geleid dat er een aan sluiting op de riolering tot stand kwam en afvoer van het percolaat naar de zuiveringsinstallatie te Wes- terschouwen. De schommelingen, die in het zomerseizoen in het afvalaan- bod op Schouwen-Duiveland werden geconstateerd, waren niet altijd een voudig om op in te spelen. „Daarbij speelden ook de arbeidsvoorwaarden van onze medewerkers een rol". Tbch heeft Landman zijn ideaal altijd met hart en ziel geprobeerd te verwezen lijken. Landman stond en staat nog steeds voor een schoon Schouwen- Duiveland. De bewondering voor Landman werd ook uitgesproken door de voor malige burgemeester van Midden- schouwen, S. Francke. In de tijd dat hij in Middenschouwen woonde, was hij enige tijd voorzitter bij de reini gingsdienst. „Toen ik eenmaal op Walcheren woonde, heb ik met met bewondering zijn manier van werken bekeken. Je kunt wel een goed be stuur hebben, maar je moet toch ook een goede directeur hebben. Land man was zo'n directeur, die bij veel initiatieven een grote bijdrage heeft geleverd", aldus Francke. randeerde produktem Dit brengt voor de individuele ondernemers on zekerheid met zich mee", vertelde Van der Wekken in zijn betoog. Naast de situaties van de boeren houdt het bestuur van CBTB-afdeling Schouwen-Duiveland zich bezig met het jaarthema van West-Nederland. Het thema is verdergaande samen werking met andere landbouw organisaties. „Het doel van het the ma is in de eerste plaats het kritisch bekijken van onze eigen organisatie en dat is in de eerste paar jaar zeker nodig", benadrukte de voorzitter. „Verder wordt van onze leden ge vraagd hoe zij tegenover verdergaan de samenwerking aankijken". De kringbestuurders komen bij de leden thuis om de meningen te peilen. ZIERIKZEE - De paardestal van R. de Z. uit Zierikzee is vrijdagavond door brand geheel verwoest. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand ontstond omstreeks 20.30 uur door onbekende oorzaak. De Zierikzeese brandweer was snel ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat de lege stal geheel uitbrandde. De Z. claimt een schade van 4000,-. Nieuwe directeur van het Grevelingenschap, ing. J. Lodders: ZIERIKZEE/BRIELLE - „De Grevelingen is als na tuurgebied heel kwetsbaar. We moeten daarom heel zorg vuldig afwegen welke vorm van recreatie daarbij past", laat de nieuwe directeur van het Grevelingenschap, ing. J. Lodders weten. Verder wil hij nog niet zeggen of de verhoudingen natuur en recreatie in de Grevelingen in evenwicht zijn. Aan de ene kant kan hij nog niets zeggen, „omdat ik daar nog te weinig van af weet" en aan de an dere kant is hij heel voorzichtig met het doen van uit spraken. Hij overweegt, peinst en aarzelt soms om wat te zeggen. Over één ding is hij in ieder geval heel duidelijk. Hij is heel erg ingenomen met zijn benoeming. We praten over voorlichting, samenwerking, milieu, geld en de Brouwersdam. In eerste instantie vindt hij het nog te vroeg om naar buiten te treden, omdat hij - zoals hij zelf zegt - nog te weinig van het Grevelingenschap af weet. Lodders is om die reden zeer voorzichtig met uitspraken. Hij schuift menigmaal met zijn stoel" naar achteren en denkt dan goed na over wat hij gaat zeggen. Hij kondigt dan misschien wat weinig vernieu wingen aan, omdat hij nog „groen" is, maar desalniettemin staat hij open voor vragen. Aan het eind van het gesprek vertelt hij dat hij de func tie van de lokale pers heel belangrijk vindt voor de regionale bevolking. „Ze heeft een voorlichtende taak voor de eigen bevolking, maar ze moet ook kritisch over onze. schou ders mee kunnen kijken, vertelt hij. Lodders is nu aan zijn laatste dagen bij het Recreatieschap Voorne/Put- ten/Rozenburg bezig. Daar moet hij als hoofd sectie beheer en onderhoud en plaatsvervangend district hoofd alles over gaan dragen. „Niet alleen de zaken die op papier staan, maar ook dingen die al jaren in mijn hoofd zitten moeten er nu uit". Lodders vindt het na twaalf jaar wel weer eens tijd om ergens anders te gaan kijken. Nadat hij van de Hogere Bos bouw en Cultuurtechnische school in Velp kwam is hij bij de Heidemij gaan werken en is daarna via Rijn mond bij Recreatieschap Voorne/Put- ten/Rozenburg terechtgekomen. Karakter Het kantoor van dit recreatieschap ligt aan de oever van de Brielse Maas. Zo gauw de afgesloten rivierarm wordt genoemd, zit de nieuwe direc teur op zijn spreekstoel en vertelt hij vol enthousiasme over de ontwikke lingen van de Brielse Maas. „In 1950 is er al een begin gemaakt met het af dammen van de Brielse Maas. Daar door zijn de plaatsen rondom de Brielse Maas van een Watersnood ramp behouden gebleven". De Brielse Maas heeft een zware ecologische ont wikkeling meegemaakt door het zou te water naar zoet om te zetten. Daar door heeft de Brielse Maas een heel andere karakter dan de Grevelingen, Tijden en standen volgens getijdetafcl Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij 11 februari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 6 februari 12.25 131 05.55 -120 18.40 -132 6 februari 11.10 126 05.05 -112 23.55 119 17.45 -125 6 februari 12.20 142 05.55 -126 18.45 -139 6 februari 12.35 148 06.00 -132 18.50 -145 die zout is. Alleen de flora en fauna verschilt al heel erg van elkaar. Ook in de recreatiesfeer verschil len de beide recreatiegebieden van elkaar. Dit alles is voor Lodders re den om als coördinator en adviseur voor het Grevelingenschap te gaan werken. Het milieuvraagstuk ziet hij als een belangrijk element om te combineren met natuur en recreatie. „We moeten zeer oplettend zijn in het milieu. Als overheid zijn we al enige tijd bezig met het milieu aan de oe verrecreatie. Dat is op de goede weg. Wat betreft de waterrecreatie is er nog heel wat te doen. Ik ben me er van bewust dat we daar als Natuur- en Recreatieschap de Grevelingen in vloed op hebben", legt Lodders uit. De juiste manier om de gebruikers van de Grevelingen en de oevers daar van op de hoogte te stellen is volgens TERNEUZEN - Het bedrijf Broom chemie BV in Terneuzen heeft een zuiveringsinstallatie voor halogeen- houdend afvalwater in gebruik geno men. Het aantal vervuilingseenhe den wordt door de installatie teruggebracht van 14.000 naar onge veer 2.500. De in eigen beheer ont wikkelde installatie is volgens R. Kleinberger van het bedrijf uniek wat betreft eenvoud en ontwerp. „De resultaten zijn zo positief dat we kunnen stellen dat deze installa tie een nieuwe dimensie toevoegt aan de mogelijkheden van biologische be handeling van afvalwater". Medio 1984 begon de fabriek, on derdeel van het Israëlische chemie concern Dead Sea Bromine Group, met onderzoek naar mogelijkheden om halogeenhoudend afvalwater op biologische wijze te zuiveren. Het hieruit ontwikkelde principe berust op het vermogen van micro organismen om organische verbin dingen op te nemen en onder toevoe ging van zuurstof verder af te breken. Kleinberger liet weten dat zijn be drijf in de toekomst de ingeslagen weg van milieubewust produceren zal vervolgen. Bij Broomchemie BV Tbrneuzen zijn momenteel 150 men sen werkzaam. Het bedrijf maakt broom (een metaalhoudende vluchti ge vloeistof) uit moederloog, afkom stig uit zeewater en zoute meren en uit de pekel van oliebronnen. Broom- verbindingen worden in de industrie gebruikt bij fabrikage van onder meer medicijnen, ontsmettingsmid delen, plastics en textiel. Bij laatst genoemde produkten werkt Broom vlamvertragend of vuurdodend. Lodders opvoeden. „Je kunt wel met strakke regels komen, maar daar heb je niets aan. Ik wil trachten om via voorlichting de mensen op andere ge dachten te brengen, dat werkt veel beter". Als voorbeeld noemt hij het overboord zetten van olie en het legen van toiletten. Lodders draagt nog meer redenen aan om de natuur in de Grevelingen te behouden. „Het na tuurlijke maakt de Grevelingen juist tot zo'n mooi gebied". Daardoor heeft dit recreatiegebied een eigen karak ter, zoals dat nergens anders is. Voorlichting- Omdat de scheidende directeur Rens Rietveld zich altijd sterk heeft gemaakt voor een goede relatie met de andere schappen in het Deltage bied, is ook aan Lodders de vraag of hij zich daar voor gaat inzetten. „Op zich vind ik het een goede zaak dat je met elkaar een stuk voorlichting pleegt en dat je gezamenlijk de re creatie in goede banen kunt leiden. Je bereikt dan tenslotte meer dan wanneer je tegen elkaar in werkt". Toch vindt Lodders dat het gehefe Deltagebied niet tot een „eenheids worst" moet worden gebracht. Ieder gebied heeft een eigen aardgesteld- heid en dat moet volgens Lodders zo blijven. „Trek de vergelijking maar met de Brielse Maas. Dat karakter is heel anders dan dat van de Grevelin gen". Een groot verschil is ook de doel groep, waar het Grevelingenschap zich op richt. „De Grevelingen is veel toeristischer, dus er bestaat een veel groter bereik. Hier richten we ons meer op de regionale bevolking". Lodders heeft nog geen zicht op het gebied om te kunnen zeggen of de Grevelingen vol is. Over de Brou wersdam is hij heel voorzichtig en weegt nauwkeurig af wat hij gaat zeggen, voordat hij van wal steekt. Hij is blijkbaar al op de hoogte van deze materie. Tbch is hij heel duidelijk over de il legale overnachtingen. „Zoiets moe ten we niet toestaan en als we daar extra voorzieningen voor maken, dan moeten die uiteraard door de gebrui kers betaald worden". Lodders denkt aan de inrichting van een ver- blij fsterrein. „Daar zijn dan extra ZIERIKZEE - In de periode 12 tot en met 25 februari houdt het Leger des Heils Nederland opnieuw haar jaarlijkse nationale collecte. Voor een groeiend aan tal mensen in onze Nederlandse samenleving is dat een harde werkelijkheid, iedere dag. Mannen, vrouwen en jongeren lopen door wat voor een oorzaak dan ook vast. Het Leger des Heils heeft zich reeds vanaf haar oprichting het lot van deze mensen aangetrokken. Voor hen staat dat Leger des Heils klaar, als het moet dag en nacht. Het Leger des Heils wil, geïnspireerd door het Evangelie, juist aan hen ondersteuning geven, maar daarvoor is het Leger des Heils sterk afhankelijk van particuliere giften. Onder het motto „Wij gelo ven. Maar niet in: zoek het zelf maar uit", wordt deze nationale collecte ge houden. Tot en met 26 februari Zierikzee Tentoonstelling reddingswezen Ne derland. Openbare bibliotheek De Stolpe. Van 14.00 tot 17.00 uur behal ve op dinsdag en zondag. Op donder dag en zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur en op maandag en donderdag van 18.30 tot 20.00 uur. Tot en met zaterdag 17 februari Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Joh. den Her der. De Bewaerschole. 13.30 tot 16.30 uur. Maandag 5 februari Zierikzee Vergadering commissie ro. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 6 februari Zierikzee Vergadering commissie sport. Stad huis. 19.30 uur. Oosterland Algemene ledenvergadering land- g Door Eendi i'Eule. 19.30 uur. voorzieningen voor nodig en die moe ten uiteraard betaald worden". Hij vindt dat hieraan samengewerkt moet worden met de bestaande be drijven in de verblijfsrecreatie. Toch wil Lodders voorzichtig zijn met het betaald recreëren, omdat hij vindt dat ook mensen met de smalle beurs, „die de auto net kunnen betalen", de kans moeten krijgen om te recreëren. Inkomsten Over het voorstel van het college van de gemeente Goedereede, om de Brouwersdam iri het vervolg af te sluiten met slagbomen, is hij terug houdend. Aan de ene kant vindt hij het extra belasten van de recreanten niet zo goed en aan de andere fcegt hij dat er naar bronnen moeten worden gezocht om meer geld te „verdienen". „We krijgen steeds minder geld van de overheden. Daarom denk ik dat ik van het bestuur best de opdracht zal krijgen om naar inkomstenbronnen te zoeken. Of we moeten de kosten drukken", aldus Lodders. Voordat hij daadwerkelijk de opdrachten van het bestuur krijgt, gaat hij zich de ko mende weken alvast oriënteren op de nieuwe functie. „Ik zie met veel en thousiasme uit naar de Grevelingen", vertelt hij met een glimlach op het ge zicht. HULST - De 18-jarige M. Willekens uit het Zeeuwsvlaamse Hulst is door een verkeersongeval in zijn woon plaats om het leven gekomen. De jon gen reed als passagier mee in een per sonenauto. De bestuurder van deze auto raakte vermoedelijk als gevolg van te hoge snelheid de macht over het stuur kwijt. De auto slipte, reed tegen een boom en kwam op de kop in een sloot terecht. De bestuurder is een bloed proef afgenomen en gewond naar een ziekenhuis in Terneuzen overge-. bracht, aldus de rijkspolitie. bouwvereniging Door Eendracht Sterk. Neffen a'E Woensdag 7 februari Zierikzee Algemene ledenvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij, kring Schouwen-Duiveland. In de Graanbeurs. 19.30 uur. Donderdag 8 februari Zierikzee Themamiddag ANBO. Paternoster straat. 14.00 uur. Onthulling schilderij Professor Zee man. Aula Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman. 15.45 uur. Vergadering commissie van advies en bijstand voor financiën in de raad zaal. 19.30 uur. Moedergroep over borstvoeding. Ju- lianastraat 9. 20.00 uur. Noord welle Causerie Zeeuwse boerderijen. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie financiën en onderwijs van de gemeente Duive- land in het gemeentehuis. 16.30 uur. Bruinisse Voorlichtingsavond over drugs van de Kruisvereniging Schouwen-Duive land in het Verenigingsgebouw aan de Deestraat. 19.30 uur. Vrijdag 9 februari Zierikzee Receptie 25-jarig jubileum internist A. J. van den Hoorn. Personeelsres- taurant Zweedse Rode Kruis Zieken huis. 16.00 tot 18.00 uur. Officiële opening geldautomaat. Zee- anemopnweg. 16.30 uur. Zaterdag 10 februari Zierikzee Boekenmarkt in gebouw Leger des Heils, Poststraat 37. Van 10.00 tot 16.00 uur. Disco in de gymzaal van GV Delta Sport aan de Mulockstraat. 19.00 uur. Toneelstuk La Strada. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Uitvoering Luctor et Emergo. Dorps huis. 19.30 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering Smalstads Gemengd Koor en het kinderkoor De Smalstad- tertjes in het Tonnenmagazijn. 19.30 Zonnemaire Jaaruitvoering Nut en Uitspanning voor ouderen. Dorpshuis. 13.30 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst verstandelijk gehandicapten. Kerkzaal Gerefor meerde Gemeente, Molenstraat. 14.15 tot 16.15 uur. Maandag 12 februari Burgh-Haamstede Raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen. 19.30 uur. Woensdag 14 februari Zierikzee Obs Binnen de Veste, Kindertheater- atelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Open Huis. Christelijke Scholenge meenschap. De Huybertstraat 35. 13.30 uur. Oosterland Openbare districtsvergadering Wa terschap Schouwen-Duiveland. Dorpshuis. 14.00 uur. Vrijdag 16 februari Zierikzee Amateur Comedie Zierikzee. Con certzaal. 20.00 uur. Zonnemaire Jaaruitvoering Nut en Uitspanning. Dorpshuis. 19.00 uur. Zaterdag 17 februari Zierikzee Disco-drive-in show Bora bora. CJV- jeugdsoos Driehoek. 19.30 tot 22.00 uur. Amateur Comedie Zierikzee. Con certzaal. 20.00 uur. Concert Julya Lo'ko Band in Jonge rencentrum Brogum. 22.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL Ö111Ö-S2S5

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2