'Het aantal leerlingen wordt bepaald door de verhuiswagen' Emancipatienota blijkt nog gevoelig onderwerp KLIMAATINSTALLATIES DEURLOO H Meerderheid raad achter vereveningsfonds voor werkvoorzieningsschap 500 gulden subsidie voor werkgroep Dorp Ellemeet Van Zuylen toch weer op verkiesbare plaats Kandidaten lijst SGP/RPF/ GPV Zierikzee Gemeente secretaris F. Kuijper vertrekt Firma Garage Kerkwerve ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 februari 1990 Nr. 24686 3 Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF i r T"_ t" 1-r I irI- -U 1' BURGH-HAAMSTEDE - Door het vertrek van VVD-raadslid C. van der Haven-Eikelenboom is dr. H. J. van Zuylen opgeschoven van een vijfde naar een vierde plaats op de kandi datenlijst van de VVD-Westerschou- wen. Als de VVD na de gemeenteraads verkiezingen weer met vier raadsle den terugkeert in de Westerschouwse gemeenteraad houdt dat in dat ook Van Zuylen weer deel uit gaat maken van de raad. Lijsttrekker voor de WD in Westerschouwen is zittend raadslid ir. C. W. Veerhoek. Op de tweede plaats een nieuwkomer: C. A. Hoorweg. A. M. Verseput staat op de derde plaats, gevolgd door dr. H. J. van Zuylen op de vierde plaats. De vijfde plaats op de kandidatenlijst wordt ingenomen door L. M. Slap- pendel-Degeling. ZIERIKZEE - Tot nu toe kwamen bij de verkiezingen voor de gemeen teraad in Zierikzee de namen SGP en RPF niet voor. Zij kwamen met een lijst onder de naam RU (Reformato rische Unie). Bij de gemeenteraads verkiezingen komt de naam RU te vervallen. De drie partijen komen nu onder de aanduiding SGP/RPF/GPV op de lijst te staan. Lijstaanvoerder van de ze combinatie is zittend raadslid W. F. Sprengelmeijer. Als tweede op de lijst staat J. de Bruijne en op de derde plaats is het H. Uil. De overige kandi daten: 4. K. T. de Jonge, 5. Th. Bijzet, 6. J. M. van den Berge, 7. Y. Starre- veld, 8. H. Bouwman, 9. L. A. Vis, 10. C. M. Schot, 11. M. J. van den Houten, 12. J. A. Kik, 13. J. J. Scherpenisse, 14. J. Dorst, 15. J. Legemaate, 16. M. de Jonge en 17. C. van de Sluis. Leerlingenaantal Openbare Basisschool Sirjansland zakte van 36 naar 28 kinderen dorp is Oele niet bang meer dat de Openbare Basisschool zal moeten verdwijnen. „Het huidige beleid van de rijksoverheid is er op gericht om de scholen in kleine kernen te behou den. Dat is een groot verschil met wat vorig jaar nog werd gezegd. Voor die tijd werden al regels van toepassing waarin is bepaald dat een kleine school moet blijven bestaan wanneer de afstand tussen de school en de an dere basisscholen in de omgeving vrij groot is. Dat is bij ons het geval. En verder zijn er tegenwoordig steeds meer ouders die hun kind naar een kleine basisschool sturen omdat ze vinden dat het daar meer persoonlij ke aandacht krijgt". Ontwikkelingen die volgens Oele een grote geruststelling betekenen voor de groepsleiders. Behalve hij zijn on de basisschool in Sirjansland ook M. Vink-Van der Linde als full time kracht en S. Bruijning twee da gen per week werkzaam. „De betrok kenheid bij de school van de onder wijskrachten en de dorpsbewoners is bijzonder groot. De school is een es sentieel onderdeel van het dorp en voor de onderwijskrachten van hun hele leven. Want we zijn altijd op de een of andere manier voor de school bezig. Ook in de weekenden". SIRJANSLAND - „Het aantal leerlingen wordt hier bepaald door de verhuiswagen. Dat komt omdat we zo'n kleine school zijn. Wanneer een gezin met vier kinderen verhuist heeft dat op een school met 28 kinderen natuur lijk meer invloed dan op een school met meer dan hon derd kinderen", aldus de directeur van de Openbare Ba sisschool te Sirjansland, G. Oele. De afgelopen twee jaar vonden kennelijk nogal wat verhuizingen plaats in Sir jansland. Want het leerlingenaantal zakte van 36 leerlin gen in januari 1988 naar 28 leerlingen in januari 1990". „Er is in die tijd een grote groep leerlingen naar het voortgezet onder wijs gegaan en er zijn wat gezinnen met kinderen verhuisd vanuit het dorp naar elders. Er zijn vijf kinde ren uit Bruinisse en een uit Ooster- land hier op school gekomen. Anders was het leerlingenaantal nog lager uitgevallen", aldus Oele. Meer huizen nodig „Het is toch al bijzonder dat in een dorp als Sirjansland, waar in totaal 200 mensen wonen, nog ruim 20 kin deren tussen vier en twaalf jaar zijn. Maar ook hier is de algemene tendens merkbaar dat steeds minder kinde ren worden geboren. Daarom is het heel jammer dat hier in het dorp niet wat meer huurwoningen worden ge bouwd. Die zouden beslist binnen de kortste keren bewoond zijn. We zien nu'al dat jonge mensen uit Sirjans land noodgedwongen weggaan naar dorpen in de omgeving omdat ze hier geen woning kunnen vinden. Er is wel grond te koop waarop men een huis kan bouwen. Maar die vrije vestiging is natuurlijk veel duurder dan een huurhuis". Al sinds het eind van de negentien de eeuw staat aan de Lageweg in Sir jansland een openbare school. Ach ter de gevel van het nostalgisch ogende 'Ot en Sien' schoolgebouw huist tegenwoordig een moderne ba sisschool waar de kinderen onder an dere leren omgaan met computers. „We hebben vijf computers voor een klas van tien leerlingen". Ook omdat de leerkrachten elk een groep van 9 of 10 leerlingen onder hun hoede heb ben is het bijna individueel onder wijs dat in Sirjansland kan worden gegeven. „In tijd omgerekend kun nen we de kinderen natuurlijk veel meer aandacht geven. Het maakt veel verschil uit of je les geeft aan een groep van tien kinderen of 25 kinderen". Tben Oele in 1976 als onderwijzer werd benoemd in Sirjansland telde de school 16 kinderen. „De vergrij zing in Sirjansland was toen op een hoogtepunt. Men zei dat de kans be stond dat ik hier maar een, of hoog stens twee jaar zou werken omdat de school wellicht zou moeten verdwij nen. Maar inmiddels zit ik hier al 14 jaar". Dat komt volgens de schooldirec teur omdat na die tijd nogal wat jon ge gezinnen in het dorp kwamen wo nen. „In het kader van het kleine kernenproject bouwde de gemeente hier nieuwe huizen. Daardoor groei de het leerlingenaantal naar 24". Met de invoering van de basisschool in 1985 kwamen daar de kleuters bij die voor die tijd naar de kleuterschool in Oosterland werden gebracht. „Tben kregen we 31 leerlingen en in de jaren daarna groeide dat verder door naar een 'recordaantal' van 36 in 1988". De dalende lijn die daarna inzette werd volgens Oele veroorzaakt door een golf ^an verhuizingen. „De be drijfsleider van de tomatenkas aan de Dillingsweg vertrok met vier kin deren en een advocaat die rechter werd in het noorden van het land met twee kinderen". Ook de schoolkeuze van ouders speelde een rol. „Er zijn hier op het dorp toch altijd nog zo'n 6 a 7 kinderen die door hun ouders vanwege religieuze achtergronden naar scholen in Oosterland of Nieu- werkerk worden gebracht". Omdat in.het algemeen in een gezin ook minder kinderen worden gebo ren vindt Oele het jammer dat de ge meente en de woningbouwverenigin gen niet het initiatief nemen om meer huizen te bouwen in Sirjansland. „Er is genoeg behoefte aan. Dat komt om dat hier zoveel bedrijven zijn. Sir jansland is de kleinste kern van de gemeente Duiveland, maar toch zijn hier de meeste bedrijven. We hebben twee grote bloembollen-exportbe drijven, een hoofdvestiging van Ce- beco, twee grote uiensorteerbedrij- ven, een komkommerkwekerij, een gemaal- en constructiebedrijf en een horeca-groothandel. Dat brengt met zich mee dat veel werknemers de be hoefte hebben om hier te wonen. Maar veel van hen wonen noodge dwongen elders omdat hier niet zo veel woningen beschikbaar zijn. Zo gauw hier een huurwoning vrij komt is er iemand voor. Daarom begrijp ik niet dat hier niet meer wordt ge bouwd. De algemene voorzieningen zijn ook niet slecht. De school en het dorpshuis zijn in het kader van het kleine kernenproject helemaal gere noveerd. We hebben een winkel, een café en de buurtbus en het rijdende postkantoor komen regelmatig in het dorp". Gunstig beleid Ondanks dat gebrek aan instroom van nieuwe, jonge gezinnen naar het OBS Sirjansland: van 38 naar 28 leerlingen... (Foto: Joop van Houdt). College Middenschouwen teruggefloten door raad SCHARENDIJKE - Een meerder heid binnen de gemeenteraad van Middenschouwen vindt dat werk voorzieningsschap De Zuidhoek een zogenaamd vereveningsfonds in het leven mag roepen. De raadsmeerder- heid staat daarmee lijnrecht tegen het college dat vindt dat dat niet kan. De kwestie kwam aan de orde bij de behandeling van de ingekomen stukken. Werkvoorzieningsschap De Zuid hoek in Zierikzee wordt middels een gemeenschappelijke regeling finan cieel gesteund door alle gemeenten van Schouwen-Duiveland. In de praktijk houdt dat in dat als de Zuid hoek met tekorten kampt deze door de gezamenlijke gemeenten opgevan gen worden. Goed jaar Het werkvoorzieningsschap heeft echter een goed 1989 achter de rug zo dat de bijdrage van de gemeenten, voor dat jaar, overbodig is. Volgens de spelregels zou De Zuidhoek dat geld terug moeten geven aan de ge meenten. Het algemeen bestuur van De Zuidhoek heeft nu het plan opge vat een vereveningsfonds in het leven te roepen. Het geld zou dan in een potje ge stopt worden en gebruikt kunnen worden om tegenslagen op te vangen. SCHARENDIJKE - Gemeen tesecretaris F. Kuijper gaat de gemeente Middenschouwen verlaten. Dat werd gister avond, woensdag, bekend ge maakt tijdens de gemeente raadsvergadering. Kuijper is benoemd tot gemeentesecreta ris van het Noord-Brabantse Rijsbergen. Kuijper kwam de gelederen van de gemeente Middenschou wen versterken in 1983. Hij was toen 27 jaar oud en daar mee één van de jongste ge meentesecretarissen in Zee land. Wanneer Kuijper af scheid neemt van Midden schouwen is nog niet exact be kend. Het college vindt dat geen juiste gang van zaken. „Het gaat ons niet om het geld, maar om het principe", stelde wethouder L. C. Hart. „Het is gemeenschapsgeld en dat moet terug naar de gemeente". Een ander geluid kwam van de kant van verschillende raadsfracties. CDA- woordvoerster P. W. Berrevoets-Rin- gelberg pleitte ervoor om voor De Zuidhoek een uitzondering te maken. „Nu is er ruimte voor hen om wat vaster in de schoenen te komen staan". „Ik denk dat we naar het schap toe een gebaar moeten maken", aldus Berrevoets. PvdA-raadslid G. A. M. Cobussen zei voor een groot deel met het college mee te kunnen gaan. „Maar binnen een gemeenschappelij ke regeling kan men geen reserves opbouwen en ik denk dat dat in dit geval toch een goede zaak zou zijn". Ook VVD-raadslid J. M. van Lan- geraad liet zich zeer voorzichtig, uit voor het creëren van een verevenings fonds. „Maar dan zou ik wel graag een plafond ingebouwd zien", aldus de liberaal. Wethouder L. C. Hart stelde in zijn reactie allereerst met nadruk dat het werkvoorzieningsschap ook het colle ge na aan het hart ligt. Verder her haalde hij nog eens dat het geld in de ogen van het college terug dient te vloeien naar de gemeente. Zijn plei dooi, zo bleek bij stemming, kon de meerderheid van de raad niet over tuigen. Het collegevoorstel om vor ming van een vereveningsfonds af te wijzen werd met vijf stemmen tegjn en één voor verworpen. Dat ontwikkelt zich daar heel leuk" SCHARENDIJKE - De gemeente raad van Middenschouwen heeft zich unaniem achter het voorstel van het college geschaard om aan de werk groep Dorp Ellemeet een subsidie van 500,- te verlenen, „Dat ontwik kelt zich daar heel leuk", aldus het commentaar van raadslid P. W. Ber- rcvoets-Ringelberg. Het ontstaan van de werkgroep is een uitvloeisel van het ondersteu ningsproject Kleine Basisscholen Zeeland, wat tot doel heeft een kwali tatief goed functionerende* basis school als structurele voorziening te garanderen voor kleine dorpen. In het kader daarvan organiseert de werkgroep activiteiten in het school gebouw. Hele bevolking „Op deze manier heeft de school een functie voor de gehele bevolking van Ellemeet", aldus het college. „Hiermee wordt de leefbaarheid van het dorp Ellemeet bevorderd". Uiter aard brengen de activiteiten die de werkgroep organiseert kosten met zich mee. Het college vindt dat die kosten niet op het schoolbudget mo gen drukken. „Met name door de verbetering van de leefbaarheid van Ellemeet vinden wij de werkzaamheden van de werkgroep zo belangrijk dat wij u voorstellen aan de werkgroep Dorp Ellemeet een subsidie van 500,- toe te kennen", aldus het college. Een zienswijze waar de raad zich, gezien de zeer positieve reacties tij dens de gemeenteraadsvergadering, helemaal in kan vinden. „Ik hoop dat het werk van de werkgroep uitstra ling heeft op andere kernen", aldus Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16,4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Commissie welzijn adviseert aantal wijzigingen in rommelige vergadering CDA-raadslid R W. Berrevoets-Rin- gelberg. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder ak koord met het voorstel van het colle ge het de heren J. W. Kristelijn en P. Vaane mogelijk te maken om een huis bij hun bedrijfspanden te bouwen. Het bouwen van woningen is in strijd met het bestemmingsplan en daarom is een voorbereidingsbesluit nodig. Geen enkele moeite had de raad met het voorstel van b en w een voor bereidingsbesluit te nemen om uit breiding van de snackbar annex cafe taria aan het ronde parkeerterrein aan het begin van de Brouwersdam. Eigenlijk heeft de plaats waar de snckbar staat de bestemming ver- keersdoeleinden. ZIERIKZEE - Tijdens een rommelige vergadering van de Zierikzeese adviescommissie voor het welzijnsbeleid in het stadhuis te Zierikzee werd één ding in elk geval wel duidelijk: emancipatie blijkt nog steeds een gevoelig onderwerp te zijn. Vooral enkele mannelijke commissie leden hadden moeite met passages in de concept-emanci patienota. Zierikzee heeft als enige van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland het initiatief genomen om een eman cipatie-nota te maken. Een stuk waarin in grote' lijnen het beleid wordt vastgelegd waarmee men op diverse terreinen een gelijkwaardige behandeling van mannen en vrouwen kan bevorderen. De inhoud van de emancipatienota werd besproken in een openbare hóorzitting, in een vori ge vergadering van de adviescommis sie welzijn en werd naar aanleiding daarvan op punten aangepast door het college van burgemeester en wet houders. Voor het stuk op de agenda van de raadsvergadering wordt ge plaatst om te worden vastgesteld, kreeg de welzij nscommissie een tweede keer de gelegenheid om ad vies uit te brengen. Bezwaar Daarbij bleken vooral J. J. Geleijn- se (VVD) en H. van Essen (CDA), die als plaatsvervangend commissielid optraden, moeite te hebben met een aantal passages in de emancipatieno ta. Zij maakten bezwaar tegen de passage waarin werd verwoord dat in personeelsadvertenties van de ge meente Zierikzee vrouwen uitdruk kelijk zullen worden verzocht te solli citeren naar die functies waarin zij onderbezet zijn. „In de praktijk zal dit veelal voorkomen op de volgende zinsnede: De gemeente streeft naar gelijke kansen voor mannen en vrou wen", aldus de emancipatienota. Beide heren vonden het ook te ver gaan als vrouwen op de gemeentese cretarie zouden worden voorgelicht over het reclit hun eigen achternaam te blijven gebruiken als zij zijn ge trouwd. „Het vergt te veel tijd om dingen die al duidelijk kunnen zijn nog eens mondeling te zeggen. Wij willen voorkomen dat overbodige werkzaamheden worden gedaan". Het stimuleren van roldoorbre- kend onderwijs door een keuze voor lesmateriaal waarin het steriotype rolpatroon niet wordt gebruikt werd eveneens afgewezen. Ook door com missielid J. van der Veer (namens de sector maatschappelijke dienstverle ning). „We moeten bij de keuze van het lesmateriaal de vrijheid aan de scholen zelf laten. Als ouders iets an ders zouden willen als wat in de De adviescommissie stelde zich unaniem positief op ten opzichte van voorstel een gemeentelijke subsidie van bijna 260 gulden te verlenen voor de eerste vier inwoners uit Zierikzee die bereid zijn deel te nemen aan de cursus Natuur- en Milieu Educatief medewerker. Deelname aan die cur sus houdt in dat men zich als vrijwil lige natuurgids wil inzetten. emancipatienota staat zou dat niet kunnen. Dat is niet juist". Commissievoorzitter PvdA-wet- houder J. Groen wees hen er op dat de passage niet wil zeggen dat vólgend jaar alle schoolboekjes waarin geijk te rolpatronen voorkomen weg moe ten zijn uit scholen. „Als de emanci patie ons ernst is is dit een maatregel waarmee rekening moet worden ge houden". Alle (7) aanwezige commissieleden waren van mening dat een gedeelte zou moeten worden geschrapt van de passage waarin de intentie wordt uitgesproken dat de Vrouwen Advies Commissie ook bij renovatieprojec ten van huurwoningen moet worden geïnformeerd en gehoord. Geleijnse vond dat de totale passage uit de no ta zou moeten. Naar aanleiding van opmerkingen van de commissieleden toen de eman cipatienota in een eerder gehouden vergadering ter sprake kwam, be sloot het Zierikzeese college van b en w de hele passage over kinderopvang te schrappen. Maar de welzijnscom- missie was unaniem van mening dat dat te ver ging. „Een emancipatieno ta zonder kinderopvang is als een ei zonder zout", aldus Van der Veer. Na veel heen en weer gepraat werd het advies gegeven in de nota enkele zin nen op te nemen waarin staat dat de gemeente de intentie heeft om initia tieven op het gebied van kinderop vang positief te ondersteunen. Emancipatiewerkster Omdat bovengenoemde afwijzin gen in de meeste gevallen van twee, en af en toe van drie commissieleden kwamen, bleek dat een meerderheid van de commissie positief adviseert ten aanzien van de nota. Vanaf de pu blieke tribune liet emancipatiewerk ster I. Sturm weten dat zij in algeme ne zin tevreden was dat er een eman cipatienota kwam. Maar dat ze het betreurde dat daarin een aantal con crete zaken niet wordt genoemd. Als voorbeelden daarvan noemde zij de de 1990-maatregeJ betreffende econo mische zelfstandigheid voor meisjes vanaf 18 jaar. De kinderopvang en in terne doorlichting aan de ambtena ren op het gemeentehuis over emanci patiebeleid. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01119-1601, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3