Bandstoottitel 5e klas voor de 15-jarige Jordi de Bruin berichten Verlies damclub Zierikzee Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Zeldzame Zierikzeese pint Van der Wielen breekt weer PR Record suikeropbrengst in Nederland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 januari 1990 Nr. 24685 9 Proefsysteem Door een grillige speling van een ingevoerd proefsysteem kwamen de ongeslagen nummers twee en drie, De Bruin en Meganck, reeds in de derde ronde tegenover elkaar te staan. Jan Meganck bracht met een serie van 12, tevens de hoogste van het toernooi, De Bruin in grote problemen. Jordi kwam uiteindelijk toch nog bewon derenswaardig terug en wist nog juist een remise af te dwingen. Dijk man wist in deze ronde op het nipper tje Leo van Dijk voor te blijven en kwam hierdoor alleen aan de leiding. Z1ERIKZEE - Het achttal van damvereniging Zierikzee speelt dit seizoen bijzonder wisselvallig. In de zevende ronde van de hoofdklassecompetitie verloor men uiteindelijk met 7-9 van BDV uit Bergen op Zoom. In de vorige wedstrijd won men nog van regerend kampioen Goes, wat aangeeft dat de uit slagen onvoorspelbaar zijn dit seizoen. Het begon allemaal erg goed voor Zierikzee, want men stond op een ge geven moment met 5-1 voor. Sjaak Douw won snel door een goede hekstelling en John Honig volgde rap met een gelijkwaardige remise. Ri- nus de Wild pakte beide punten na een blunder van zijn tegenstander in het middenspel. A. J. Flikweert verloor na taai ver weer na schijf verlies door de bomzet. Rinus van der Wielen bereikte een puntendeling na een gelijkwaardige positiepartij. Zierikzee stond nu nog voor met 6-4, maar aan de stand op de resterende borden was goed te zien, dat men het moeilijk zou krijgen. Jos de Wild merkte een doorbraak in een voor hem voordelige stand niet op en verloor jammerlijk. Chris van der Wielen bereikte nog een goede remise, na de gehele partij minder te hebben gestaan. Aart Wal raven was in een nadelig eindspel te recht gekomen en moest met verlies genoegen nemen. Zodoende verloor Zierikzee nipt met 7-9 van BDV en blijft men middenmoter met zes wedstrijdpunten. In de volgende ron de speelt Zierikzee op maandag 5 fe bruari uit tegen Souburg, dat op pa pier een gelijkwaardige tegenstan der is. De gedetailleerde uitslag van Zierikzee-BDV: S. Douw-J. v. Elewout 2-0; M. v. d. Wielen-R. Dusebout 1-1; M. J. Walraven-P. Karregat 0-2; J. de Wild-J. v. Beeck 0-2; J. M. Honig-E. Verdoolaege 1-1; M. de Wild-P. Noor- dijk 2-0; A. J Flikweert-F. Berkholst 0-2; C. v. d. Wielen-G. Franken 1-1. Uitslagen zesde ronde hoofdklasse: Souburg-Tholen 6-10; Middelburg II- Aagtekerke 6-10; Gapinge-s Graven polder II 7-9; Goes-s Gravenpolder III uitgesteld; Zierikzee-BDV 7-9. Stand hoofdklasse: 1. Tholen 7-14; 2. Aagtekerke 7-13; 3. 's-Gravenpolder II 7-10; 4. Goes 6-8; 5. Zierikzee 7-6; 6. BDV 7-5; 7. Gapinge 7-4; 8. Souburg 7- 4; 9. 's-Gravenpolder III 6-2; 10. Mid delburg II 7-2. DEN HAAG/ZIERIKZEE - De Zie- rikzeese schaatsenrijder Leon van der Wielen blijft iedereen verrassen en verbreekt het ene na het andere record. Onlangs reed hij zijn per soonlijk record op de 1500 m weer eens aan diggelen tijdens gewestelij ke wedstrijden van het gewest Zuid- Holland /Zeeland op de kunstijsbaan De Uithof te Den Haag. Van der Wielen, die nog steeds een enorme progressie doormaakt, verbe terde zijn oude record op de 1500 m met één volle seconde. In zijn rit te gen René Vergeer bracht hij een tijd van 2.08.6 minuten op de klokken. In siders beweren dat door een intensie vere trainingsarbeid en het rijden van meerdere wedstrijden de presta ties van de Zierikzeese 'Veldkamp' nog verder aangescherpt kunnen worden. Door het overvolle program ma op de wedstrijdavonden is dit vooralsnog niet mogelijk. Nachtwerk Zo werden tijdens de onlangs gere den gewestelijke wedstrijden maar liefst 270 ritten verreden. Om er geen nachtwerk van te maken moest de lei ding op een gegeven moment zelfs be sluiten om in plaats van viertallen over te gaan naar zes rijders per keer. Een onvoorstelbaar zware opgave voor vooral de tijdwaamemers. Vete raan Arjaan van de Kreeke, eveneens lid van ijsvereniging De Poel reali seerde een tijd van 2.11.05 minuten op de 1500 m. De Zierikzee schaatser Leon 'Veld kamp' van der Wielen blijft zijn per soonlijke records verbeteren. de partij met 19-30 in zijn voordeel te beslissen en mocht zich terecht de nieuwe bandstootkampioen 5e klas van Schouwen-Duiveland noemen. Wisselbokaal In de vijfde ronde nam Jordi de Bruin de leiding van Maarten Dijk man over omdat de laatste tegen een wat laat op toeren gekomen Edwin Fluit geen enkele kans kreeg. Omdat ook Jan Meganck het tegen Van Lan- geraad liet afweten leek De Bruin op fluweel te zitten. Leo van Dijk dacht daar kennelijk anders over want in de voorlaatste partij bracht hij een zwak spelende De Bruin een gevoeli ge nederlaag toe. Dijkman wist di recte concurrent Meganck van zich af te schudden en nam hierdoor de lei ding weer van Jordi over. Edwin Fluit denderde in 11 beurten over Jans Lodewijk heen en kreeg hier door plotseling uitzicht op een twee de positie in de eindrangschikking. Uiteindelijk zou hij die klassering De acht finalisten die het tegen elkaar moesten opnemen ten behoeve van de titel 5e klase bandstoten. De 15-jarige Jordi de Bruin (staand rechts) bleek uiteindelijk de beste resultaten te boeken. NOORDGOUWE - De 15-jarige Jordi de Bruin heeft onlangs terecht de bandstootti tel 5e klas voor zich opgeëist. In het door BV Windenburg georganiseerde districts kampioenschap bleek de jeugdige KVL-speler de zenuwen beter onder controle te hou den dan naaste concurrent Maarten Dijkman. Op het uitstekend materiaal van Hotel Van der Weijde werd een kam pioenschap afgewerkt door spelers die qua sterkte op papier niet veel voor elkaar onderdeden. Na de eerste twee ronden hadden de drie eerst ge plaatste deelnemers zich toch van de rest weten af te scheiden. Dijkman, De Bruin en Meganck gingen on geslagen aan de leiding. De eerste had met 1.24 wel veruit het beste moyenne mede dankzij een fraaie partij in 16 beurten tegen Rinus van Langeraad. Het zat de toch goed spe lende Van Langeraad overigens niet mee want juist tegen hem waren de tegenstanders plotseling in topvorm. De Bruin had hem in de eerste ronde in 20 beurten geklopt en Edwin Fluit zou hem enkele ronden later in 14 her nemingen geen kans geven. toch niet halen want de wisselvallig spelende Huib Roks gaf hem in. die laatste ronde geen kans. Jordi de Bruin ging de finalepartij in met de wetenschap dat hij moest winnen, omdat Maarten Dijkman 1 matchpunt meer vergaarde. Beide spelers waren uiterst gespannen wat het spel niet ten goede kwam. Na 12 beurten had Dijkman reeds een com fortabele voorsprong van 11-4 opge bouwd en De Bruin leek de tik van zijn verlies tegen Van Dijk niet te bo ven te komen. Juist op tijd hervond hij weer de nodige rust in zijn spel. Na 23 beurten nam hij met 17-20 de leiding weer over en op dat moment was het met Maarten gebeurd. De Bruin zag dat zijn opponent er volle dig doorzat en kreeg steeds meer zelf vertrouwen. Na 32 beurten wist Jordi Bondsafgevaardigde Wim Hanse overhandigde de nieuwe kampioen de wisselbokaal en bijbehorende me daille en sprak nog enkele waarde rende woorden tot de organiserende vereniging Windenburg. Wedstrijd leider Jaap Goudzwaard reikte de overige prijzen uit en dankte arbiters Henk Reede, Joop Stols en Hans Ca- pelle voor hun deskundige begelei ding. Einduitslag: (achtereenvolgens matchpunten, caramboles, beurten, algemeen gemiddelde, hoogste partijgemiddelde en serie): 1. J. de Bruin, KVL11 2. M. Dijkman, Witte van Haemstede10 3. J. Meganck, Witte van Haemstede9 4. E. Fluit, DOS8 5. M. van Langeraad, Windenburg6 6. H. Roks, d'Eule6 7. L. van Dijk, Renesse4 8. J. Lodewijk, Alweer Mis2 Edwin Fluit en Maarten Dijkman promoveren naar de 4e klas. 201 209 0.96 1.50 7 188 181 1.03 1.87 7 193 207 0.93 1.03 12 199 161 1.23 2.72 11 162 183 0.88 1.20 6 178 206 0.86 1.04 7 154 236 0.65 0.88 7 152 217 0.70 0.93 6 de 4e klas. Artikel mende uit Schouwse voorouders, mocht onlangs een zeer fraai stuk antiek tin aan zijn verzameling toevoegen. Een door hem verwor ven eeuwenoude inhoudsmaat bleek na uitgebreide nasporingen een Zierikzeese pint uit de acht tiende eeuw te zijn... Dikbuikig De maat(kan) is dikbuikig van vorm en is voorzien van een hand greep of oor waarop aan de boven kant een zgn. duimrust zit. Deze Zierikzee pint is niet van een dek sel voorzien. Om de juiste inhoud te verkrijgen moest men de kan tot de rand vullen. De totale hoog te van de kan bedraagt ongeveer 136,50 mm, de buitendiameter van de buik ongeveer 104,00 mm. Op grond van de in de bodem ingesla gen tinmerken viel het een en an der ten aanzien van de herkomst van de pint en de vervaardiger te achterhalen Het Zierikzeese stadswapen als ijkmerk wees duidelijk in de rich ting van Zierikzee terwijl de ini tialen G S na enig speurwerk moesten worden toegekend aan de vroegere tingieter Gerrit Sem, die van 1727 tot 1793 heeft geleefd. Gerrit Sem bleek te Rotterdam geboren te zijn op 13 mei 1727; la ter vestigde hij zich te Zierikzee. Om tot het Sint Eloij- of Smeden- gilde (waaronder de tinnegieters ressorteerden) te worden toegela ten diende allereerst een zoge naamde meesterproef te worden afgelegd. Deze proef werd door Gerrit Sem met goed gevolg afge legd; op 23 januari 1759 verleende de raad hem toegang tot het gilde nadat door hem een bedrag ad vijftien gulden en vijftien' stui vers zou zijn betaald ten gunste van de armen. Sem huwde op 4 maart 1766 te Zierikzee met Ca- tharina Labrand. Na zijn overlij den op 20 mei 1793 zette de wedu we de tinnegieterswinkel nog een tijdlang voort: Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veen: M. B. van den Akker, Wageningen. Aangenomen naar Burgwerd c.a. en Lollum c.a.: mw. M. van Nie, kand. te Brussel; naar Odijk: S. J. Dingeman- se, Schiermonnikoog. Geref. Kerken Aangenomen naar Amersfoort: J. van Verseveld, Franeker. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Ridderkerk: K. de Vries, IJsselmuiden-Grafhorst. Geref. Gemeenten Beroepen te Apeldoorn: C. J. Meeu- se, Rotterdam-Zuid. Bedankt voor Middelburg-zuid Th. van Stuijvenberg te Terwolde de Vecht. Oud Geref. Gemeenten in Ned. Beroepen te Sint Philips]and: A. D. Muilwijk, Dordrecht. BRUINISSE - De combinatie wor telopbrengst en suikergehalte in het jaar 1989 in de suikerbieten verbou wende gebieden in Nederland zorgde voor een record suikeropbrengst van 9960 kg per ha. Het tarra percentage was ouderwets laag, drie factoren in het voordeel van de landbouwers. Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee kwamen daarbij goed uit de bus. In Schouwen-Duiveland, een opbrengst van 61,5 ton bieten per ha met een suikergehalte van 16,11 procent bracht gemiddeld 9920 kg suiker per ha op met een winbaar- heidsindex van 88,2 en een tarraper- centage van 14,5. Voor Goeree-Overflakkee waren deze cijfers: 64,8 ton per ha bieten, 15,39 procent suiker per ton, 9970 kg suiker per ha, winbaarheidsindex 88,2 en 15,1 procent tarra. Maar Oostelijk Flevoland en de Noordoostpolder steken met kop en schouders boven alles uit. 80,4 ton per ha, 12.920 kg suiker per ha voor Oos telijk Flevoland en 75,9 ton per ha en 12.250 kg suiker per ha voor de N oordoostpolder. Eierveiling Eiveba b.v. BARNEVELD, 30-1, Aanvoer 2.889.900 stuks. Prijzen per 100 stuks: eieren van van 50-51 gram bruin 10,10; van 55- 56 gram bruin 10,60-/ 10,61, van 60- 61 gram wit 11,25-/ 11,49, bruin 11,47-/ 11,55, 65-66 gram wit 11,30- 11,34 en bruin 11,64-/ 11,81. De stemming was kalm. Baltic Sun, 5-2 verw. te Chatham Pacific Peeress, 29-2 thv. Noadhibou naar Noadhibou Maashaven, 29-2 te Tfema Nedlloyd Dejima, 1-2 verw. te Port Kelang Nedlloyd Rotterdam, 29-1 550 z Abid jan naar Tbnerife Het ligt in het voornemen van de heer Tieleman om de vele gege vens, die ljij dank zij de medewer king van de conservator van het gemeentemuseum Zierikzee, streekarchivaris Uil en tinkenner Dubbe mocht verzamelen in een deskundig artikel te verwerken. Het zal worden opgenomen in het blad van de Gewichten en Maten Verzamelaars Vereniging, p.a. Pa rallelweg 11 te Spaubeek. (6176 EX). Voor de kennis van het oude Zierikzeese tin betekent de recen te aanwinst van collectionneur Tieleman zeer zeker een bijzonder waardevolle aanwinst. Wiebe Keikes 00/318. Wie o wie, kan dit deftige gezelschap thuisbrengen? Vermoedelijk hebben we hier te doen met een feestvierende familie of vereniging, die in en Jiaast de muziektent van Oosterland hebben plaatsgeno men. Mogelijk dat men in Duiveland de links zittende burgemeester met ambtsketen nog wel herkent. Het is een heel bijzondere foto uit dé tijd, dat de mannen als hoofddeksel nog kachelpijpen droegen en de dames pothoeden en bontmutsen. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Antiek uit Zierikzee Inhoudsmaat voor natte waren. Zierikzee 18de eeuw. Vervaardigd door tingieter Gerrit Sem. ZIERIKZEE - Velen vinden antiek tin iets minder spectaculair dan oud zilver. Hoewel de zachte af glans van eeuwenoud tin inderdaad minder domi neert dan die bij zilver kan het toch een effect van grote schoonheid opleveren. Bovendien is tin uit vroeger eeuwen zeldzaam. Dat is merkbaar in de verzamelingen van de stad Zierikzee waar meer zil ver dan tin is bewaard... Voor de niet geheel deskun dige leek is het vaak moeilijk om bij tin echt van on echt te onderscheiden. Wie een oud object van tin bij handelaar of particulier wil verwerven dient dan ook scherp op te letten en zo mogelijk een expert te raadplegen. Het is verrassend wanneer zo nu en dan een fraai stuk antiek tin opduikt, vooral indien het na veel moeite en onderzoek nader kan worden geïdentificeérd. De heer J. H. Tieleman te Spaubeek, stam-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 9