Schoolkeuze ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandas 29 januari 1990 Nr. 24084 5 Als je de capaciteiten hebt en je wilt werken kun je in vijf jaar de HAVO doen. Maar het kan ook via een omweggetje van andere scholen. Dan heb je meer lol en goede cijfers. Dat is beter voor je zelfvertrouwenl De leerlingen van de diverse scholen voor voortgezet onderwijs op Schouwen-Duiveland blijken een heel doordachte en vooral openhartige mening te hebben over de school waarvoor zij enkele jaren geleden hebben gekozen. MMmmM De Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland. Opleiding beroepsonderwijs lichtingsavond 15 maart. ZIERIKZEE Elk jaar is februari een belangrijke maand voor de kinderen van de hoogste groep van de basisschool en hun ouders. Via een aantal open dagen kunnen zij kennis maken met de drie scholen op Schouwen- Duiveland waar in totaal vier soorten van voortgezet onderwijs mogelijk zijn. Mede aan de hand van het advies van de directeur hoofd van de basisschool en de toets die de leerling maakte wordt de schoolkeuze bepaald. Naar het Voorbereidend Beroepsonderwijs, de MAVO, de HAVO of het Atheneum Peter van Belzen uit Zierikzee, Rinie Kooman uit Zierikzee, Michel van Oeveren uit Nieuwerkerk, Robert Steenstra uit Haamstede en Serge Berrevoets uit Zierikzee maakten vier jaar geleden de keuze om naar de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland te gaan. Een nieuw schoolgebouw (tegenover de bibliotheek in Zierikzee) dat vier jaar geleden werd gebouwd vanwege een fusie tussen LTS en LHNO (huishoudschool) De school verzorgt Voorbereidend Beroepsonderwijs. Dat wil zeggen dat de leerlingen lessen krijgen die heel direct op een vak zijn gericht. ,,We maken schakelingen en we meten stroom en weerstand", aldus Peter van Belzen die zich op de school bekwaamt in elektrotechniek. Maar er zijn nog zes andere vakrichtingen mogelijk. Met het diploma kan men gaan werken bij een bedrijf, maar men kan ook verder studeren. Dat laatste wil de 16-jarige Rinie Kooman uit Zierikzee die in de eindexamenklas motorvoertuigen techniek zit. ,,Ik ga naar de MTS. Dat brengt wel veel huiswerk met zich mee. Maar het heeft ook niet veel nut om nu te stoppen met leren. Alleen het LTS-diploma betekent werken en weinig geld verdienen". Michel van Oeveren uit Nieuwerkerk is het met hem eens. Hij doet op 18-jarige leeftijd eindexamen in de vakrichting bouwtechniek. „In het begin deed ik er niet veel aan. Ik vond het leuk om gein te trappen in de klas. Dat is stom geweest want toen bleef ik twee keer zitten. Ik had al lang van school af kunnen zijn". Michel wil zich na zijn eindexamen via het leerlingstelsel verder bekwamen in 'timmeren en metselen. „In de bouw hebben ze goede vakmensen nodig en dat verdient beter. Ik hoop later uitvoerder te worden". Omdat zijn vriend dat ook deed koos de 17-jarige Robert Steenstra uit Haamstede voor de vakrichting metaal. „Ik zat eerst op de MAVO, maar ik was niet zo studieachtig. Ik vond het niet leuk om de hele dag op een stoeltje te moeten zitten. Dit is een veel leukere school met die praktijklessen. En het leren ging vanzelf omdat de stof me meer interesseerde. Na mijn examen wil ik naar de MTS richting werktuigbouw". „We maken taarten, saucijzenbroodjes, soezen en marsepein. Die spullen worden hier op school verkocht", aldus de 15- jarige Serge Berrevoets uit Zierikzee. Hij koos de vakrichting consumptieve techniek. „Omdat ik het leuk vind om eten klaar te maken voor anderen". Omdat hij, later graag een eigen zaak wil gaat Serge na zijn eindexamen werken én studeren via het leerlingenstelsel. Alle vijf de leerlingen zijn enthousiast over de school waarop zij nu bijna vier jaar zitten. „Je hoeft niet de hele dag op een stoeltje te zitten en je mond te houden. Vooral bij de praktijklessen kun je veel samen doen. Elkaar helpen en overleggen. Je bent veel vrijer. Aan de leraren hebben we ook geen hekel. Ze staan meestal meer naast je dan boven je. Sommige willen wel boven je staan en sommige staan zelfs onder jé. Maar over het algemeen kun je er. lekker gein mee trappen". Ook op de Christelijke Scholengemeenschap wordt beroepsonderwijs gegeven. Maar dan in de vakrichtingen kantoor/verkooppraktijk en verzorging. De school heeft tevens een MAVO-opleiding. Beide soorten opleidingen duren vier jaar. De keuze voor een van de twee LHNO- opleidingen of de MAVO wordt gemaakt na een brugjaar dat voor alle leerlingen hetzelfde is. Het gebouw van de Christelijke Scholengemeenschap staat aan De Huybertstraat in Zierikzee in de wijk Malta. Uit de naam van de school blijkt al dat onderwijs wordt gegeven op christelijke grondslag. „Maar op een leuke manier", vindt de 16-jarige Jolanda Bil uit Kerkwerve die in de eindexamenklas LHNO Verzorging zit. „Ik zat eerst op de MAVO in Goes maar dat daar was het niet leuk omdat ze daar te christelijk en te streng waren. Je moest een rok dragen en je mocht geen grote oorbellen aan. Daar letten ze hier niet op. Dat het hier ook een christelijke school is merk je alleen doordat er voor de eerste les wordt gebeden en na de laatste les wordt gedankt. Maar sommige leraren vergeten dat zelfs. Je hebt met Biddag en Dankdag vrij, dat is wel leuk. En als iemand vloekt zeggen ze: wil jij je een beetje inhouden". Lenny wil na haar eindexamen naar de streekschool om voedingsdeskundige te worden. „Ik vond het vroeger al leuk om eten klaar te makeri voor anderen. - „Ik wilde graag de MAVO doen, maar ik wist niet of ik het kon", aldus de 16-jarige Lenny Lemson uit Ouwerkerk die nu eindexamen LHNO-verzorging doet^„Ik kon het inderdaad niet. Want;alsrjé^ geen goede cijfers haalt..is "het niet geinig om op de MAVO te'zitten. Daarom was het heel prettig om binnen dezelfde school te kunnen opstappen naar het LHNO. Nu vind ik het gezellig op school". Zo gezellig dat Lenny na haar eindexamen MDGO-AB wil gaan doen. „Dat is een opleiding voor activiteitenbegeleidster". Anique Volkeri uit Zierikzee doet LHNO-kantoor/verkoop. „Eerst zat ik in Goes op de HAVO en daarna op de MAVO. Maar dat ging niet, het was daar veel te groot. Hier op school is het veel gezelliger. Ze letten beter op je. Als je depri bent zien ze het en zeggen kom eens even hier. Dan praten we erover en dat helpt. En als het op school niet goed gaat krijg je desnoods extra lessen". Het gaat goed met Anique. „Na mijn examen kan ik gelijk in een winkel gaan werken, maar ik kan ook nog verder gaan studeren. Naar de MAVO en HAVO, ik kan nog alle kanten op". In de MAVO-eindexamenklas van de Christelijke Scholengemeenschap zitten Margot Dubelaar uit Oosterland, Daniël Joppe uit Zierikzee en Rian Krijger uit Open dagen 7, 14 én 21 februari. Voor- Ouwerkerk, alle drie 16 jaar oud. „Als je niet weet wat je wilt. Of als je niet zeker weet of je de MAVO wel kunt is het ideaal hier. Het is gezellig'. Iedereen kent je pij naam en ze hebben in de gaten als het niet goed met je gaat. Dat komt omdat je een eigen mentor hebt". Margot kwam op de Christelijke Scholengemeenschap terecht nadat ,in de brugklas in Goes bleek dat ze de HAVO waarvoor ze was getest toch niet kon. „Toen ben ik uit praktische overwegingen hier heen gegaan. Daar ben ik blij om want ik kan hier met iedereen goed opschieten. Ook met de leraren. Dat komt omdat je ze tijdens klasse avonden ook van een andere kant leert kennen. Je gaat dan veel leuker met elkaar om. Dan is het geen meester meer maar Piet of Jan. Maar in de klas wel weer hoor". „De leerstof is soms saai. Maar meestal brengen ze het op een leuke manier zodat het niet echt vervelend meer is. Dat verschilt per leraar", aldus Daniël Joppe. „Ik heb er nooit een hekel aan gehad om naar school te gaan". Daarom is Daniël van plan om na zijn eindexamen verder te studeren. „Met MAVO kun je alleen vakken vullen en achter de kassa zitten. Maar het is wel een goede basis om mee verder te leren". Rian Krijger weet nog niet wat ze na haar eindexamen gaat doen. „Ik wil iets met kinderen of met dieren. Maar ik weet nog niet wat". Ze kwam op de Christelijke Scholengemeenschap terecht omdat haar ouders dat wilden. „Ze vonden een kleinere school beter geschikt voor mij. Ik zag het zelf niet zitten omdat ik dacht dat je hier alleen rokken aanmocht en moest bidden. Maar dat is mij erg meegevallen". Ook op de Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman kan men de MAVO doen. Verder kan men er via een vijf jarige opleiding het HAVO-diploma halen en via een zes-jarige opleiding het Atheneumdiploma. Diploma s waarmee men wordt toegelaten bij Hogere Beroeps Opleidingen of (met het Atheneum diploma) aan de universiteit. De keuze voor MAVO, HAVO of Atheneum wordt definitief gemaakt na een jaar brugklas. Het is mogelijk om tussentijds of na het eindexamen over te stappen van het ene schooltype naar het andere. De RSG is de grootste school voor voortgezet onderwijs op Schouwen- Duiveland. Er zitten ongeveer 850 leerlingen op. De 18-jarige Hanno Canters uit Renesse, de 18-jarige Maurice Simmerok uit Scharendijke en de 17-jarige Marlies Kort uit Burgh- Haamstede moeten over enkele maanden eindexamen HAVO doen. Voor Hanno betekent dat het einde van een schoolperiode die niet altijd even gemakkelijk was. „Ik had indertijd het advies MAVO/HAVO. Ik was er best wel trots op toen bleek dat ik naar de HAVO kon. In het begin ging het ook goed. Maar de overgang van de derde naar de vierde klas was erg groot. En de begeleiding die je kreeg bij het kiezen van een vakkenpakket was ook niet optimaal. Als je uit de derde komt sterf je van de vakkerï. Weet jij veel wat je moet kiezen. Ik hield niet van wiskunde maar had daar wel een 7 voor. Die decaan adviseerde me toch wiskunde te doen. Je wist niet beter dus je luistert naar die mensen. Maar dat heeft bij mij niet gewerkt. Ik ben wel op dat wiskunde gestraald met een drie". Achteraf heeft Hanno spijt dat hij niet naar de MAVO is overgestapt toen hij in de vierde klas bleef zitten. „Ik had er iets te veel eer voor om dat te doen. Maar het zou het wel allemaal wat gemakkelijker hebben gemaakt. Als je de capaciteiten hebt en je wilt werken kun je in vijf jaar de HAVO doen. Maar het kan ook via een omweggetje via andere scholen. Dan heb je meer lol en goede cijfers. Dat is beter voor je zelfvertrouwen". Hanno ging verder op de HAVO die volgens hem niet helemaal de juiste opleiding is voor wat hij nu wil gaan doen: Conservatorium slagwerk. „Ik heb later wel muziek in mijn vakkenpakket genomen en ben een servage-cursus gaan volgen". Ook bij de 18-jarige Maurice Simmerok verliep de HAVO- opleiding niet helemaal van een leien dakje „Ik ben twee keer blijven zitten. In het tweede jaar kwam dat omdat ik niets uitvoerde en in het derde jaar omdat ik opzag tegen de overgang naar de vierde waarvan iedereen zei dat die zo groot was. Ik vond de derde al moeilijk. Dus dacht ik ik kan net zo goed blijven zitten. Het was mijn eigen stomme schuld. Maar daar kom je later pas achter". De schoolprestaties van Maurice verbeterden toen hij vanuit Spijkenisse verhuisde naar Zierikzee. „Dit is een prima school. Veel gezelliger dan de HAVO in Spijkenisse. Hier ben je geen nummer. Ze laten je in je waarde en als er wat is doen ze niet moeilijk. Je kunt op gelijk niveau met de leraren praten". Marlies Kort zegt absoluut geen spijt te hebben van haar keuze voor de HAVO. „Ik wilde graag studeren en ik vind dat je altijd moet proberen zo hoog mogelijk te grijpen. Met HAVO kun je meer doen". Die blijdschap met de keuze voor de HAVO bestaat nog niet zo heel lang bij Marlies. „Vroeger deed ik gewoon wat mijn ouders het beste vonden. Toen zat ik hier verplicht op school. Met het idee dat ik voor de leraren werkte. Nu ik besef dat ik het voor mezelf doe, voor mijn toekomst, leer ik met meer plezier en probeer ik zo hoog mogelijk te komen. Ik wil alle mogelijkheden open houden". Marlies weet nog niet wat ze na haar eindexamen wil gaan doen. „Misschien een jaar naar de high- school in Amerika om ervaring op te doen". Voor de 16-jarige Jean-Pierre Koolmees uit Nieuwerkerk is het geen vraag wat hij wil na zijn Atheneum-opleiding. „Economie studeren en daarna een leidinggevende baan bij een groot bedrijf. Bij AKZO, Shell of zo. Het is hard werken maar daar hoef je geen hartinfarct.van te krijgen". Dat toekomstperspectief blijkt hetgeen te zijn wat Jean-Pierre overeind houdt in de vijfde klas van het Atheneum. „Ik vind dat de opleiding erg lang begint te lijken. Dat schoolse gedoe gaat me erg vervelen. Er wordt zo op je gelet. Ja kan je gang niet gaan. Als je te laat komt moet je een briefje halen. Als je een tussenuur hebt moet je je afmelden". Ook de 17-jarige Pieter Geene uit Haamstede vindt de strakke schoolregeltjes een nadeel bij zijn Atheneum-opleiding. „De leerstof op zich is meestal wel aardig. Dat hangt van de leraar af. Maar je moet hier wel opletten en je bek dichthouden. Het is wel interessant maar je mag niet beslissen wat je zelf het belangrijkste vindt. Het is allemaal zo vastgelegd wat je moet doen. Je zit zo saai vast aan de voorgeschreven examenstof. Alleen bij het maken van een werkstuk heb je af en toe wat vrijheid". Pieter wil na zijn eindexamen volgend jaar de HBO-opleiding voor architekt gaan doen. „Dus ik moet nog wel even door". „Ik ben geen type om constant in de bank te zitten. Daarom zit ik echt te wachten op het diploma. Het is net niet echt rottig omdat je ook ,je vrienden in de klas hebt". Dat zegt de 17-jarige Maruja Speelman uit Zierikzee over haar Atheneum opleiding die op een jaartje na voltooid is. „De hele dag dat geouwehoer en je moet het allemaal onthouden. Maar het is natuurlijk wel noodzakelijk allemaal. Later heb je er wat aan., Daarom moet ik nu nog even doorstuderen anders kan ik later niets". Maruja wil later 'iets met talen' gaan doen. „En veel reizen". „Het Atheneum is een flinke appel waar je doorheen moet bijten. De eerste en tweede klas zijn nog wel leuk. Maar daarna wordt het steeds zwaarder. Qua leerstof valt het nog wel mee. Het is zwaar vanwege de sleur van het steeds moeten opletten. We hebben alleen maar superleervakken. En bij die twee uurtjes gym die we krijgen moet je ook nog opletten. Het Atheneum is niet te moeilijk, het is ook niet te veel. Maar het is zo lang en zo saai". Dat zegt de 17-jarige Marieke Zwart uit Zierkzee. Ook zij zit in vijf- Atheneum. En ze zou graag meer eigen verantwoordelijkheid willen krijgen. „De leraren zeggen eerst dat je zelf maar moet uitmaken of je al dan niet je huiswerk maakt. En dan gaan ze ineens controleren en worden boos als je het niet hebt gedaan. We stomen jullie wel klaar voor de universiteit zeggen ze. Dat vind ik dom hoor. Maar misschien is het wel een bescherming voor jezelf". Tekst: Marijke Vael Foto's: Joop van Houdt Rijksscholengemeenschap Professor Zeeman. Opleiding voor MAVO. HAVO en Atheneum. Open dagen op 14 februari en 6 maart. De Christelijke Scholengemeenschap. Opleiding MAVO en beroepsonderwijs. Open dagen op 14 en 21 februari. Voor lichtingsavond 21 februari.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5