'Iedereen vloog de dijk over om daar veiligheid te zoeken' Vier auto's opengebroken DE ZIERIKZEESCHE COURANT Plannen voor markthal in Meelstraat op agenda van commissie RO Vergadering Duivelandse commissie AZ SAMAN BV Energie besparing in woningen voor eenderde gesubsidieerd Meldingen van stormschade in Zeeland HOUDT HET DROOG! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Bal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Milieuvriendelijk De ZWN heeft een aantal nieuwe bussen in ge- Lambada Schoolkeuze Winst In de Schutse te Haamstede werd tijdens de Leerlingen van alle scholen voor voortgezet De voetballers van Bruse Boys begonnen de iflflrililvnflrinn van Hd IA/i<io uan Haomelorio Ho nnrtpruuiic nn .Qrhni ns/on-Di iiwplanrl i/Artallon f\uaaHa r\arir\ria /an ria nnmnatifio mal uiincf uo neen coii acuiiai uicunc uqoaon ui yo- uo oc-iiuiac ie nctdiiiöieue woiu ujuoiia UfcJ lcci iiuyeu vdii aue aonuitJii vuui vuuuymcn ue vuoiuaiiors van Diuse Duys DOgonnen ae bruik genomen met een milieuvriendelijke roet- jaaruitvoering van De Witte van Haemstede de onderwijs op Schouwen-Duiveland vertellen tweede periode van de competitie met winst. jj(qX Pag pj I QmIlQ/-Io An mi itinl/ linn ria /iriim Ananklrtin aiiac rJa «nkn/il limnrllAnf 7ii 1/A7An /Daa joch uiivuamiy van ue vviue van naemsieao ae unuorwijs up ounuuwen-uuiveiaiiu vuuaiiun iweeae p Lambada gedanst op muziek van de drum- openhartig over de school waarvoor zij kozen. (Pag. 6). band. (Pag. 3). (Pag. 5). MAANDAG 29 JANUARI 1990 146ste jaargang Nr. 24684 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niets is zeker dan dat niets zeker is. Plinius ZIERIKZEE - Als hij toestemming krijgt van de gemeente Zierikzee wil H. W. M. Dikmans in de panden Meel straat 28 en 30 een markthal gaan vestigen. Zijn verzoek om medewer king komt aan de orde op dè vergade ring van de commissie ruimtelijke ordening van maandag 5 februari. De vergadering begint om 19.30 uur. De panden in kwestie zijn tot voor kort in gebruik geweest als opslag ruimte. Dikmans heeft de panden on langs gekocht en is druk aan het werk. Hij wil in de panden gelegen heid creëren voor de vestiging van twaalf kleine ondernemingen. De panden vallen onder het toekomstige bestemmingsplan Binnenstad Noord west. Ouderenhuisvesting Verder op de commissievergadering aandacht voor ouderenhuisvesting. In een brief aan de gemeente dringt de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) er op aan om bij het ontwikkelen van bestemmingsplan nen en bouwplannen de nodige aan dacht te schenken aan de ouderen huisvesting. Aan de commissieleden wordt hierover advies gevraagd. NIEUWERKERK - Uitbreiding van de begraafplaats te Ouwerkerk. Dat is een van de onderwerpen die wordt besproken tijden de openbare vergadering van de adviescommissie algemene zaken van de gemeente Duiveland. De commissieleden komen bijeen op donderdag een februari om 19.30 uur in het gemeentehuis te Nieuwer- kerk. De uitbreiding van de begraaf plaats te Ouwerkerk staat op de lijst van dit jaar uit te voeren kapitaal- werken. De uitbreiding omvat het ge deelte rechts van de huidige begraaf plaats. Verder wordt gesproken over het verzoek van de koper van het woonhuis Stekelstraat 2 te Nieuwer- kerk het pand te mogen slopen voor uitlopend op de verkooptransactie met de gemeente. Ook de bouwaan- vraag van een bewoner van de Salva- torhoeve te Ouwerkerk komt aan de orde. Het gaat om de bouw van een ruimte voor machines en sorteer- werkzaamhedën. Advertentie Voor: Dakbedekking Goten Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Orkaan veroorzaakt ruim een half miljoen gulden schade bij glastuinbouwbedrijf te Sirjansland Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SIRJANSLAND - In de nacht na de storm deed hij geen oog dicht en ook nu kan L. Kik uit Sirjansland nog niet meer dan een paar uurtjes per nacht slapen. „Dat beeld van die beschadigingen draait maar steeds door mijn hoofd. De hele nacht zie je het niet zitten en lig je er over te piekeren waar je morgenochtend moet beginnen". Niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat de orkaan die afgelopen donderdag woedde voor ruim een half miljoen gulden schade veroorzaakte aan het glastuinbouwbedrijf aan de Dillingsdijk te Sirjansland waarvan Kik mede-eigénaar is. De ravage bij de kassen was enorm. (Foto: Joop van Houdt). Een glastuinbouwbedrijf dat L. Kik samen mët zijn broer J. Kik uit Bruinisse twee jaar geleden overnam van de voormalige eigenaar die in de 3,3 hectare glazen kassen tomaten kweekte. Sinds het bedrijf in handen is van de firma gebroeders L. en J. Kik en zonen worden er komkom mers geteeld. Windgevoelige kas „We wisten dat het een wind'gevoe- .lige kas was. Bij harde wind hebben we al vaker kleine schades gehad. Dat komt door bouwtechnische oor zaken. Daarom hadden we altijd zo'n 50 a 60 ruiten in voorraad". Toen Kik woensdagavond via de radio hoorde dat zware storm werd verwacht be sloot hij nog 200 ruiten extra te be stellen. Het bleek verre van voldoende te zijn. „Donderdag om een uur of half drie begonnen de eerste ruiten te sneuvelen. We hebben nog gepro beerd om de ruiten ernaast zo goed mogelijk te borgen. Maar het ging zo zoons poolshoogte nemen bij het ke telhuis waarop geen dak meer stond. „Een van de twee ketels brandde nog maar we roken een gaslucht". De mensen van de PZEM die werden •gealarmeerd constateerden dat van de aanvoerleiding naar het ketelhuis een manometer was afgeslagen. „Het gas siste door een gat naar bui ten". In kern Brouwershaven BROUWERSHAVEN - In de nacht van zaterdag op zon dag werden in Brouwershaven op vier plaatsen perso nenauto's opengebroken en werd de geluidsapparatuur eruit gestolen. Ook in Bruinisse sloegen de dieven hun slag. Daar werd een auto opengebroken. De dieven kwamen in alle gevallen de auto's binnen door een ruitje te breken. Het betrof de auto van J. de R. uit Brouwershaven die stond ge parkeerd aan de Haven Noordzijde. De radio/cassetterecorder die er uit werd ontvreemd is ongeveer 350 gul den waard. De auto van G. S. uit Brouwershaven stond geparkeerd aan de Zuiddijkstraat. Ook uit dit voertuig werd de radio/cassetterecor der gestolen ter waarde van ongeveer 200 gulden. verschrikkelijk te keer dat we moes ten maken dat we weg kwamen om het vege lijf te redden. Het glasgerin kel klonk aan alle kanten om ons heen". In totaal werden 1400 ruiten vernield. Kik belde de verzekeringsman die om ongeveer vier uur zijn auto op het erf parkeerde. Op een ongelukkige plaats, zo bleek later. „Om ongeveer half vijf stortte ruim de helft van het ketelhuis in. De materialen kwamen op de auto van de verzekeringsman terecht. Hij had voor 8000 10.000 gulden schade". Enorm lawaai Een van de twaalf andere mensen die samen met Kik het bedrijf runt maakte zich ongerust. „Maak maar dat je aan de dijk komt, want de rest van het ketelhuis gaat ook plat zei hij. Gelijk klonk er een enorm lawaai en iedereen vloog het erf over om zich achter de Grevelingendijk in veilig heid te brengen voor het rondvliegen de glas, stenen, hout en stukken golf plaat". Zelf bracht Kik zich in veiligheid door onder een auto die op het erf stond te gaan liggen. „Als dat glas en die golfplaten mij achterop komen gewaaid gaat dat sneller dan ik kan lopen dacht ik. Niemand durf de vanaf de dijk meer terug op het erf komen. Zo erg was het hier". Om ongeveer half zes, toen de wind iets minder werd, ging Kik met zijn Een blik in het ketelhuis. (Foto: Joop van Houdt). ffih P Bitr Het afsluiten van het gas zou echter betekenen dat de totale komkommer teelt in de kassen verloren zou zijn. „Nu was nog ongeveer drie/vijfde ge deelte van de komkommerplanten aan de linkerkant van de kassen vei lig. Komkommers moeten op een be paalde temperatuur worden gehou den anders zijn ze verloren. Daarom kon ik de opdracht om het gas af te sluiten niet geven. Als ik het wel deed zou de verzekering die schade niet betalen". Verantwoordelijkheid Ook de PZEM-mensen wilden die verantwoordelijkheid niet nemen. „Ze belden hun chef en die man heeft het gat professorisch dichtgemaakt. Ik weet niet meer hoe die man heet, maar ik heb grote bewondering voor hem. Want dat was geen sinecure in die omstandigheden. Hij deed het met gevaar voor eigen leven. Dat was een knap staaltje van durf". Mede daardoor werd voorkomen dat de schade tegen de miljoen gul den liep. Maar desondanks is de rava ge enorm. „Vijfachtste van de oogst is verloren door windschade en door dat de temperatuur in een gedeelte van de kas is gezakt. Dat is alleen al een schadepost van een half miljoen. Dan 1400 kapotte ruiten, dat kost zo'n 45.000 gulden. En voor het terug in orde brengen van het ketelhuis en de machines is ook meer dan 100.000 gulden nodig". Bij elkaar zo'n 650.000 gulden. „Als we niet goed verzekerd waren, was dit het einde van het' bedrijf ge weest", aldus Kik die nog steeds be zig is om alles te verwerken en op een rijtje te zetten. „Ja, het is uithuilen en opnieuw beginnen. Maandag (van daag) komt er een Westlandse begla- zingsploeg om ruiten in te zetten. Mijn eigen personeel is daar ook al volop mee bezig geweest, ook al was het nog steeds windkracht zeven. Daar heb ik veel bewondering voor. Ja, we krijgen wel hulp. De verzeke ring probeert om tien militairen op de tuin te krijgen om mee te helpen het glas op te ruimen. Die scherven kunnen naderhand veel schade be rokkenen aan het gewas als ze niet goed worden opgeruimd. En ik hoop eind volgende week weer met twee ketels te kunnen draaien. Nee, hoe wel ik veel heb liggen piekeren is geen moment het idee bij mij opgeko men om een ander beroep te gaan uit oefenen". Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon en zacht Af en toe zon, maar ook enkele buien. Minimumtemperatuur circa 5 graden. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. Zuidelijke wind, in het binnenland vrij krachtig, aan de kust krachtig, later toenemend tot hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 2 febr.: Woensdag: Zonneschijn: 10%. Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 6 Donderdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 30 jan. Zon op 08.25, onder 17.23 Maan op 09.35, onder 22.28 Eerste Kwartier: 2 febr. (20.20) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen, dinsdag, is er af en toe zon. Het blijft zacht. Naast de zonnige momenten zijn er ook be wolkte periodes. Er kan nu en dan een bui vallen. De minimumtempera tuur is vannacht ongeveer 5 graden. Morgenmiddag stijgt het kwik tot een maximumwaarde van 10 graden. Er blijft tamelijk veel wind staan. In het binnenland is de wind, die uit het zuiden waait, eerst matig tot vrij krachtig. Aan de kust is hij krachtig, later in de middag en in de avond trekt de wind verder aan, aan de kust tot hard. Vooral 's middags kunnen daarbij nog rukwinden voorkomen. Ook de rest van de week houdt het wisselvallige weer aan. ZIERIKZEE - Het ministerie van economische zaken werkt aan een re geling voor minstens 30 procent sub sidie op kosten voor de isolatie van woningen. De regeling zal rond mei van kracht worden en geldt voor zo wel de huur- als de koopsector. Een woordvoerder van het ministerie be vestigde dit zondagavond desge vraagd. Bij de te subsidiëren maatregelen gaat het zowel om dak- en muurisola tie als om het isoleren van vloeren en glasoppervlakten. De subsidie kan oplopen tot 40 prgcent wanneer meer dere vormen van isolatie gecombi neerd worden, zo meldde een woord voerder van het centrum voor ener giebesparing voor de VARA-televisie. Ook de vervanging van een cv-ketel voor een ketel met hoog rendement valt binnen de regeling. In het nationaal milieubeleidsplan was al aangekondigd dat er 70 mil joen gereserveerd zou worden voor energiebesparende maatregelen. Het ministerie werkt in dit verband sub sidie op de isolatie voor woningen verder uit. Uit de auto van P. E. uit het Duitse Castrop-Rauxel werd geluidsappara tuur ter waarde van 800 DM gestolen. De Duitse auto stond bij de Drilhoek. Vlak daarbij in de buurt in de Jacob Catsstraat stond de auto van P. M. E. uit Brouwershaven geparkeerd. Ook in dit voertuig wisten de dieven bin nen te dringen. Ze namen een ra dio/cassetterecorder mee waarvan de waarde niet bekend is. In dezelfde nacht werd aan de Ha venweg te Bruinisse de auto van W. W. uit het Duitse Essen opengebroken. De dieven gingen er vandoor met een radio/cd-speler plus equalizer ter waarde van 1250 gulden. Behalve de schade door het verlies van hun ge luidsapparatuur zitten de vijf gedu peerde autobezitters ook met de braakschade. MIDDELBURG - Politie en brand weer in Zeeland zijn zondagochtend opnieuw in actie gekomen na mel dingen van stormschade. In Breskens heeft de brandweer een boom omge zaagd, die op een bungalow dreigde te vallen. Van een restaurant aan de Veerhaven in Kloosterzandc waaide een gedeelte van het houten dak weg. In Vlissingen bracht de brandweer een groot aantal zandzakken aan op het dak van de grote rijwielstalling bij het station. De dakbedekking driegde ook hier de lucht in te gaan. Bij de meldkamer van de Rijkspoli tie in Middelburg kwamen talloze meldingen binnen van stormschade. en neem een abonnement op dé krant van Schouwen-Duiveland. Maandag Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementen administratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. LET OP!! De nieuwe abonnee mag de afgelopen 3 maanden geen abonnee zijn geweest. dé krant van schouwen-duiveland.' JA, WIJ HOUDEN HET 0H00G DEZE WINTER Noteer ons voor een kwartaalabonnement met ingang van heden. I 43.50 per kwartaal) Een wettig betaalmiddel, bank- ot girocheque, met daar op het verschuldigde bedrag f 4350. hebben wij bij gesloten. Stuur ons de paraplu geel/zwart met de kleuren i bordeaux Naam Adres Plaats Postcode. Telefoon

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1