Van zeilmakerij tot zaak met een miljoenenomzet Oeroude schedel bij Dreischor Landbouw organisaties „boos" op Braks 6 ZIER1KZEE Bruidsmodeshow Op initiatief van de Zierikzeese Bruidsexpresse wordt op maandag 29 januari een bruidsmodehow gehou den in de Concertzaal te Zierikzee. Aan het evenement wérken tien be drijven uit Zierikzee en een uit Kerk- werve mee. De show begint om 20.00 uur. Vanuit Bruinisse en Burgh- Haamstede rijdt een bus die de be langstellenden gratis naar de Con certzaal brengt. Nadere informatie daarover via telefoonnummer 01110- 12319. Kinderjury Kinderen van zes tot en met 14 jaar kunnen deelnemen aan de Neder landse kinderjury die mag uitmaken welke auteur van een in 1989 versche nen kinderboek in aanmerking komt voor de Prijs-van de kinderjury 1990. Via een formulier dat in de biblio theek verkrijgbaar is kunnen kinde ren hun eigen top-5 invullen van kin derboeken die vorig jaar verschenen. Deze boeken zijn in de bibliotheek met een sticker herkenbaar gemaakt. De deelnameformulieren kunnen tot een juni worden ingezonden. In die zelfde maand wordt via de VARA-te- levisie bekend gemaakt welke schrij ver of schrijfster de prijs krijgt. De Kinderjury is een initiatief van de stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse boek, het Neder lands Bibliotheek- en lectuurcentrum en de VARA. De actie is bedoeld om het lezen te stimuleren en een tegen hanger van griffels die door volwas senen aan kinderboeken worden toe gekend. RENESSE Oud papier Leden van de muziekvereniging Luctor et Emergo halen zaterdag 27 januari oud papier op in de kern Re- nesse. De opbrengst is ten bate van de vereniging. Men begint vanaf 8.30 uur rond te rijden om het papier op te halen. De inwoners van Renesse wordt verzocht het papier voor die tijd gebundeld aan de stoeprand ge reed te zetten. OOSTERLAND Ledenvergadering Door Eendracht Sterk Op dinsdag 6 februari houdt de landbouwvereniging Door Eendracht Sterk een algemene ledenvergade ring in de zaal van Neffen d'Eule in Oosterland. Op de agenda staat een huishoudelijk gedeelte waaronder een bestuursverkiezing. Aftredend en herkiesbaar is P. van Westen. Af tredend en niet herkiesbaar is C. van de Maas. Hoofd Sociaal Economisch Voorlichting ZLM J. Markusse houdt tijdens de bijeenkomst een causerie over het onderwerp Verleden, heden en toekomst. De ledenvergadering begint om 19.30 uur. ZONNEMAIRE Nieuwe directeur Op de oproep om te solliciteren voor de functie directeur Natuur- en recreatieschap de Grevelingen zijn 18 reacties ontvangen. De selectiecom missie van het bestuur voerde met zes kandidaten gesprekken. Daaruit zijn twee kandidaten voor de functie van directeur voorgedragen. Het zijn ing J. Lodders uit Zwartewaal die mo menteel plaatsvervangend districts hoofd is en tevens hoofd van de sectie beheer en onderhoud van het groen- district De Delta van de provincie Zuid-Holland. De tweede kandidaat is ing J. H. M. Beek uit Brouwersha ven die momenteel hoofd is van de dienst gemeentewerken Brouwersha ven. Het dagelijks bestuur van het Grevelingenschap zal de benoeming verder afhandelen. NIEÜWERKERK Oud papier In de kem Nieuwerkerk wordt op zaterdag 27 januari oud papier opge haald. De opbrengst is ten bate van de zending van de Gereformeerde Ge meente. Het ophalen van het papier begint om 9.30 uur. SIRJANSLANÖ Reformatorisch Contact Op initiatief van het Reformato risch Contact Orgaan wordt op don derdag een februari in de grote zaal van de Nederlandse Hervormde kerk te Sirjansland een lezing gehouden onder de titel de Heilige Geest en ons persoonlijk leven. De inleider is Ne derlands Hervormd predikant ds J. Maas uit Zetten Andelst. Na de inlei ding kunnen de aanwezigen discus sieren met de dominee. De bijeen komst begint om 19.45 uur en is voor iedereen toegankelijk. BRUINISSE Wateroverlast In .opdracht van de gemeente Brui nisse heeft aannemersbedrijf Van der Velde een extra rioolgemaaltje ge plaatst voor een perceel huizen in de Molenstraat van Jan van den Bos tot Auke Wiebrens. Na de ramp van 1953 hadden die laag gelegen huizen nog een aantal keren last van water op de vloer na bijvoorbeeld een hoosbui. Met een apart pompgemaaltje aan gesloten op de grote riolering moet die overlast nu tot het verleden beho ren. S HEER HENDRIKSKINDEREN Contactavond Ypsilonvereniging Op initiatief van de regionale afde ling van de vereniging Ypsilon wordt op dinsdag 30 januari een contact/ thema-avond gehouden in het 's-Heer Hendrikshuis in 's Heer Hendriks kinderen. Ypsilon is een vereniging van ouders en andere familieleden van chronisch psychotisch en schizof rene mensen. Het thema van de bij eenkomst is: Hoe kan ik me handha ven binnen mijn naaste familiekring. De avond is toegankelijk voor leden en toekomstige leden vari de vereni ging en begint om 19.45 uur. ZIERIKZEE - De drie centrale landbouworganisaties zijn „boos" op minister Braks van landbouw om dat de bewindsman volgens hen in Brussel geen enkele poging heeft on dernomen om een verdere daling van de graanprijs te voorkomen. De Ka tholieke (KNBTB), Christelijke (CBTB) en algemene Organisatie (KNLC) vinden het onaanvaardbaar dat de bewindsman zich heeft neer gelegd bij een nog verdere daling. De ministers van landbouw van de Europese Gemeenschap spraken in Brussel over de prijsvoorstellen van de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG. Als die voor stellen ongewijzigd worden aangeno men, gaan de graanprijzen het komende seizoen opnieuw met 4 pro cent omlaag, aldus de organisatie, die er op wijzen dat de prijs de laatste zes jaar al met 30 procent is gekelderd. De drie CLO's voeren op korte ter mijn overleg met de fracties in de Tweede Kamer die de landbouwbe groting begin februari behandelt. De organisaties willen tijdens die be handeling de toezegging dat er wer kelijk een einde komt aan de voort durende daling van de prijs voor granen en fabrieksaardappelen. De prijs van de laatste wordt afge leid van de graanprijs. Door aanpas sing van bestaande EG-regelingen kan de prijs volgens hen minstens worden teruggebracht op het niveau van het seizoen 1988/1989. Tastbare bewijsstukken van vroege bewoners DREISCHOR - Wij zouden de archieven niet graag missen hoewel deze over het algemeen „slechts" een periode van vijf, zes eeuwen kunnen overbruggen. Wat daarvoor is gebeurd, hoe het is geweest, hoe de mensen waren die op bepaalde lokaties woonden en hun bezigheden hadden, dat blijft meestal in de schemering van het verre verleden voor altijd ver sluierd. De wijze waarop Sehouwen-Duiveland, Dreischor en nog enkele andere eilanden in een heel langzaam verlopend proces tenslotte aan elkaar zijn „gegroeid" mag als bekend worden verondersteld. De eerste bedijkingen rond Dreischor begonnen rond het jaar elfhonderd. Men gaat er van uit, dat ook toen de eerste mensen in deze regio wortel hebben gescho ten. Soms wordt door al dan niet toevallige bodemvondsten een tip je van de sluier opgelicht; dan ko men interessante en tastbare „be wijsstukken" van heel vroege bewoners van Schouwen en Drei schor aan de oppervlakte Vooral de vondsten bij Brabers tussen Burgh en Burghsluis baar den destijds veel opzien. Ook hier speelde het toeval een rol. Tijdens de uitvoering van cultuurtechni sche werken heeft men hier nog voor de herverkaveling een feit werd tal van uitermate belang wekkende ontdekkingen gedaan. Bij het afgraven van een zeer oude strandwalachtige zandrug kwa men belangwekkende nederzet tingssporen uit de late Steentijd (ca. 2200 j. v. Chr.) aan het licht. Bovendien bleek er een overvloed aan sch'erven en scherfjes uit de Romeinse tijd en de Middel eeuwen onder het zand te zitten. De opgravingen werden weten schappelijk begeleid door ir. Trimpe Burger, maar het spreekt vanzelf dat ook in een later stadi um tal van Schouwse amateurs op deze „vruchtbare" lokatie hun ge luk hebben beproefd en vaak met succes. Mede op grond van bodem vondsten kon worden vastgesteld dat het eiland Schouwen zich ver der westwaarts heeft uitgestrekt, „zoals onder meer blijkt uit de vondst van een veertiende eeuwse pottenbakkerswerkplaats, welke onder jong duinzand op het strand van Westerschouwen werd gevon den" (F. F. F. E. van Rummelen). Talrijke bijzonderheden over het zeer vroege bestaan van Schouwen en Duiveland zijn des tijds (in 1970) verwerkt in een toe lichting bij de geologische kaart van Nederland, met name het blad dat op Sehouwen-Duiveland be trekking heeft. Vondst De auteur F. F. F. E. van Rum- melen maakt in zijn geografische inleiding melding van een bijzon dere vondst die ten oosten van de Langeweg bij Dreischor werd ge daan. Na zijn mededeling over ro meins en vroeg-middeleeuws aar dewerk in „uitgewaaide duinpan nen" vermeldt hij als zeer opval lende vondst een „zeer bijzondere schedel". Deze is afgebeeld en we tenschappelijk aangeduid als „ho mo Dreischorensis Pingsdorf". Zo'n schedelfragment zet de huidi ge onderzoekers en geïnteresseer den uiteraard aan het denken èn aan het fantaseren. Wat zou men graag iets meer willen weten van de persoon wiens schedeldak na zoveel eeuwen" toevalligerwijze boven de aarde werd gebracht Wiebe Keikes. HOMO DREISCHORENSIS PINGSDORF (v. Rummelen) Zijaanzicht Side-view Vooraanzicht Front view 0 250 500 7.50 lOcm De middenstand in Bruinisse rondom de eeuwwisseling Het onderkomen van de firma J. D. de Korte Zonen aan de Oudestraat in Bruinisse. droog omdat de vloedplanken het water tegenhielden. Vanwege het be zwijken van de dijk tussen de pol ders Oosterland en Bruinisse moest het dorp geïnundeerd worden. Hon derden mensen die na de ramp niet meer in hun woning konden slapen overnachtten a raison van een gulden op de daarvoor ingerichte zolder van de zeilmakerij. Na de ramp werden vele artikelen die nodig waren geleverd door de fir ma De Korte en zonen. Wat niet voor radig was werd besteld of afgehaald bij de leverancier. De zaak werd uit gebreid met een afdeling ijzerwaren en kachels en met de sectie 'wit goed'. Daaronder werden elektrische appa raten als wasmachines verstaan. De firma verkocht er zoveel dat ze door de Italiaanse fabrikant van de wasmachines werd gehuldigd. De jongste dochter Meintje trouwde met een gediplomeerde waterfitter en gastoestellen reparateur Piet Beije. Een huwelijk waardoor een nieuwe poot ontstond aan de toch al zo uitge breide zaak. zag in het uitbreiden van de zaak en daarbij kon Jan niet worden gemist. Toen men een man kon missen was het broer Wim die naar Woerden ver trok om daar een zaak te beginnen. Naarmate meer recreatievaartuigen op de Grevelingen en in de jachtha vens van Bruinisse en Brouwersha ven verschenen leefde ook de zeilma kerij weer op. Tot op hoge leeftijd (ongeveer 90 jaar) was dc oprichter van de zaak in 1940 J. D. de Korte op de zolder van de zeilmakerij te vin den, werkend aan een karwei. Nu, na 97 jaar, gaat de zaak op een februari 1990 over in handen van de heer Gast. Een familie die, evenals J. D. de Korte indertijd, afkomstig is uit Goeree-Overflakkee. Een wisse ling van eigenaar die nodig was om dat Jan de Korte (van de vierde gene ratie) meer zag in een baan op een accountantskantoor en ook Gerard Beije niet in de voetsporen van zijn ouders trad. Hij behaalde de inge nieurstitel en werkt elders in Zee land. Deltawerken De Deltawerken en grote werken el ders zorden voor een nieuwe stroom van orders en leveranciers. Als kroon op het werk mocht men ook de de olie leveren die die bij de afsluiting van de Oosterschelde nodig was voor de gigantisch grote werktuigen en ma chines die bij die werkzaamheden werden gebruikt. Eerder had het be drijf al de grote netten geleverd waar mee een aantal zandzakken gelijk in de stroomgaten kon worden ge dumpt. Voor de olieleverantie werd een tankscheepje aangeschaft. Daar mee ging een hartewens in vervulling van de ionge Jan de Korte die altijd had willen varen. Maar dat mocht niet omdat zijn vader meer toekomst Ereburger Jan D. de Korte (tweede generatie) die altijd graag prediker wilde wor den zag toch nog kans zijn talenten op dit gebied verder te ontplooien. Van af 1920 tot in de jaren dertig was hij voorzitter van de Jongelingsvereni ging. Hij is nog steeds een gewaar deerd lid van de bijbelkring van de Hervormde Kerk. De afdeling Brui nisse van het Groen Kruis vond in hem een voorzitter (van 1945 tot in de jaren zeventiger) die eenzelfde ener gie aan de dag legde als in zijn eigen zaak. In 1977 werd De Korte dèarvoor benoemd als ereburger van Bruinis se. De familie Gast zot de zaak voort met de naam J. D. de Korte op de voorgevelA Jumc]e( BRUINISSE - Een kort bericht waarin wordt gemeld dat de eigenaren van de Bruse zeilmakerij firma De Korte en zonen de zaak hebben verkocht was aanleiding om te rug te blikken op de geschiedenis van een middenstandszaak die in de bloeiperiode van Bruinisse uitgroeide tot een miljoenenbedrijf. man Johannes Wemmers en de daar naast wonende schoenmaker A. A. van den Berg bouwde hij twee woon huizen en in het midden de zaak waar hij een tagrijn begint. Een win kel waar scheepsbenodigdheden als teer, touwwerk en staaldraad wor den verkocht. De zonen werkten hard mee evenals Jans vrouw die als bakkersdochter gewend was om in een winkel te staan. Jan de Korte zelf ging elke werkdag met een bestelauto met pro- dukten die in het boerenvak te pas komen de boer op. Hij leverde spullen in heel Sehouwen-Duiveland. De we deropbouw en de uitbreiding van de gemeente Bruinisse leverden een steentje aan de omzet van de in 1951 geopende zaak. Zeilmakerswerkplaats Boven de winkel was een zeilma kerswerkplaats en boven die werk plaats een plat dak waar de zeilen konden worden gedroogd en op maat gesneden. Jan de Korte senior die in de loop der jaren liefde voor het vak kreeg bracht belangrijke verbeterin gen aan waardoor het lossen van wa gens met netten vlugger zou verlo pen. Toen kwam de watersnoodramp van 1953. De zaak van De Korte bleef Jan Dingeman de Korte III; de schip per van het tankbootje. Door de oester- en mosselvisserij neemt Bruinisse van oudsher een heel eigen plaats in tussen de ge meenten op Sehouwen-Duiveland. Het dorp beleefde tussen 1880 en 1910 een bloeiperiode. Door die beide fac toren vestigden zich in die tijd ver schillende middenstanders in het dorp. De bakkers Beaufort en Tous- saint, de schoenmakers Boone en Sturm, de schilders Schipper en Van Wouwe, de drukker Van der Wal, de smeden Meermans, de timmerman/ wagemaker Krijger en en langs de waterkant richtten Fernhout en Van Wezel de nu nog steeds bestaande scheepswerf firma Van Duivendijk op. Tramweghaven Zo kwam in 1898 vanuit het Bra bantse Raamsdonksveer ook de zeil maker Jan Dingeman de Korte naar Bruinisse. Omdat men van oorsprong van Goeree-Overflakkee kwam wist het echtpaar De Korte van de Tram weghaven die men ging aanleggen in de Stoofpolder. Daar zouden jaar lijks vele schepen overnachten op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Voor zeilmaker De Korte reden ge noeg om zich aan de Steinstraat te Bruinisse te vestigen. De zaak groei de uit tot een druk beklant bedrijf. Het echtpaar De Korte had twee kinderen toen men naar Bruinisse kwam. In het vissersdorp werden nog vier dochters geboren. Het was een christelijk gezin waarvan de dochters actief waren met de zondag school en het jeugdwerk. De enige zoon in het gezin, Jan, was bestemd om zijn vader op te volgen in de zeil makerij. Maar het hart van Jan ging er ook naar uit om het evangelie uit te dragen. Dominee worden was moeilijk als men uit een gezin kwam waar acht monden moesten worden gevoed. In de Eerste Wereld oorlog kwam Jan in Duitsland terecht waar hij dc revolutie van 1918 meemaakte. Toe hij terugkeerde had hij theologi sche kennis en sprak hij Duits. Tot vreugde van zijn vader kwam hij toch in de zeilmakerij terecht. Jan werkte met een knecht de orders af die binnenkwamen voor het herstel- westelijk deltagebied veel erwten verbouwd. Die moesten 'gelezen' worden. Gezuiverd van de exempla ren waarin een gaatje zat dat was veroorzaakt door de erwtenkever. Te genwoordig gebeurt dat met een zo genaamd elektrisch oog. In de jaren dertig werd dat met de hand gedaan. De helft drie-kwart van de gezin nen hield zich daarmee bezig. Het bracht drie gulden op en dat was een heel bedrag in die tijd. De Korte moest controleren of het 'lezen' goed gebeurde. Als dat niet het geval was moest het worden overgedaan voor er werd uitbetaald. De Korte werd er niet populair mee. Tben in mei 1940 de Tweede Wereld oorlog uitbrak, trof een van de grana ten die de Duitsers vanaf Anna-Jaco- bapolder afvuurden het huurhuis aan de Oudestraat waar de familie De Korte woonde. De schade door een be ginnende brand en een gat in het dak werd door De Korte zelf hersteld na dat hij voor een zeer laag bedrag eige naar van het huis werd. Hij weet de evacuatie in 1944 te omzeilen door het argument dat hij met zijn ernstig zie ke vrouw nergens terecht kan. Enke le andere gezinnen mochten ook in Bruinisse blijven en zo vormde zich een kleine gemeenschap die zich zo goed mogelijk installeerde maar die na 6 juni (D-day) veel te lijden kreeg van bombardementen. Samenkomsten Men hield 's zondags samenkom sten en na de hevige beschietingen ook door de week bid- en dankdien sten in het huis van De Korte. Daarbij ging hijzelf maar ook ouderling van de Gereformeerde Gemeente Leen van de Velde voor. In december 1944 werd men toch weggejaagd uit Brui nisse. Tbe men na 5 mei 1945 terug kwam in Bruinisse was een aantal huizen in de Oudestraat tot puin ge bombardeerd. Ook dat van De Korte. Tijdens de wederopbouw kon men een niet onaanzienlijke premie krij gen als men een bouwplicht had. Ook kon men de bouwplicht van an dere mensen overnemen. Dc Korte zag zijn kans en benutte die. Op de plaats van dc huizen van zijn buur- Jan Dingeman II, voorbestemd om in de voetsporen van zijn vader te tre den. len of nieuw maken van zeilen. Maar de zeilvaart raakte uit de tijd, de mosselschepen kregen motoren en ook in de binnenvaart werden zeilen steeds vaker vervangen door moto ren. Wijkverpleegster Mevrouw G. de Korte-van de Groep werd in 1924 benoemd tot wijkver pleegster in Bruinisse. Maar haar sa laris van 150 gulden per jaar dat later opliep tot 750 gulden per jaar was niet voldoende om de,slinkende in komsten uit de zeilmakerij te com penseren. Dc Korte moest dus naar nevenin komsten om zijn gezin te onderhou den. Hij dacht dat Limburg wellicht een goed afzetgebied zou kunnen zijn voor Zeeuwse mosselen. Maar toen hij met zijn vrachtauto met balen mosselen naar die provincie reed, bleek dat de Limburgers ze niet wil den. Toen associeerde De Korte zich met de commissionair en koopman van landbouwproduktcn J. P. Bos- sers. In die tijd werden in het zuid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 6