Concert uit Ars Musica-serie in Vierschaar van stadhuis REBECCA VALDEN, huisarts Poppentheater Alteklein dicht; veertig poppen dakloos geworden DEURLOO B.V. GGD Zeeland wil luchtweg klachten schoolkinderen onderzoeken Proeffabriek voor versnelde compostering in Tholen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 januari 1990 Nr. 24682 5 MIDDELBURG - De Gemeen schappelijke Gezondheids Dienst (GGD) Zeeland wil onderzoek doen naar luchtwegklachten bij basis schoolleerlingen in de provincie. Re den hiervoor is een verhoogd aantal kinderen met zogenoemde cara- klachten in Zeeuws-Vlaanderen. Me vrouw M. A. Koopmans, arts jeugd gezondheidszorg bij de GGD, heeft dit bevestigd. De GGD onderzocht in 1989 steek- proefgewijs ruim 1900 basisschool leerlingen in Zeeuws-Vlaanderen. De vragen omvatten onder meer gegeven over luchtwegklachten, huisartsbe zoek, medicijngebruik en roken. Vooral de antwoorden op de vragen over piepende ademhaling en korta demigheid bij inspanning scoorden volgens mevrouw Koopmans duide lijk hoger dan in andere gebieden. De uitslagen in Zeeuws-Vlaan deren zijn vergeleken met resultaten van soortgelijke onderzoeken in on der meer Midden-Holland, Flevopol- der en Friesland. Volgens mevrouw Koopmans heeft luchtvervuiling in Zeeuws- Vlaanderen geen directe relatie met de uitslagen van het onderzoek. Ver band met het binnenmilieu is nog niet onderzocht. De GGD Zeeland be gint rond april met een voorlichtings actie over dit onderwerp. Hierbij zal informatie worden gegeven over on der meer roken binnenshuis en schoonhouden van woningen en scho len. Het is nog niet bekend wanneer het cara-onderzoek in de rest van Ne derland begint. THOLEN - In de gemeente Tholen wordt donderdag een proeffabriek voor versnelde compostering van groenten-, fruit- en tuinafval (GFT) in gebruik genomen. Volgens alge meen directeur P. Bolsius is het sy steem dat hierbij gebruikt wordt, in ternationaal gezien een primeur. Bolsius maakt gebruik van gefor ceerde toediening van bij composte ring benodigde elementen als warm te, zuurstof en beregening. De procedure, die normaal gesproken ongeveer een jaar duurt, kan volgens hem op deze manier worden terugge bracht tot een maand. Het doel van de fabriek is het sy steem verder uit te testen en te ver volmaken. Bolsius wil gemeentelij ke en provinciale overheden in binnen- en buitenland benaderen voor verkoop van de methode. Poppenspeelster Elles Hubers: „Ik vind eigenlijk gewoon dal Zierikzee zijn eigen poppentheater moet hebben ZIERIKZEE - „Ik vind eigenlijk dat Zierikzee gewoon zijn eigen poppentheater moet hebben". Aan het woord is Elles Hubers, poppenspeelster en tot gistermiddag, woensdag, exploitante van poppentheater Alteklein in de St. Domusstraat. Toen viel letterlijk en figuurlijk het doek voor het poppentheater. „Ik blijf wel spelen en als het even kan zoveel mogelijk. Ik heb alleen geen eigen poppentheater meer", aldus de pop penspeelster. „Ik zou het liefst een eigen stek hebben op de Vismarkt". De afscheids- voorstelling werd bijgewoond door zo'n 70 mensen. De bewoners van Alteklein gaven ongezouten hun mening over de sluiting van het poppentheater. "Elles Hubers begon zo'n zeven jaar geleden met haar poppentheater. „Ei genlijk ben ik al vanaf mijn vijftien de jaar bezig. Toen maakte ik al pop- penkastpoppen. Later ben ik naar de kweekschool gegaan en daar was een leraar die ook nogal geïnteresseerd was in het poppenspel. Ook door zijn toedoen ben ik me verder gaan ont wikkelen". Niet gepland Op dat moment had Elles Hubers nog geen vastomlijnde plannen voor de toekoms/t. ,,Ik had niet echt het idee van: Dit moet ik gaan doen". Na de nodige omzwervingen belandde zij met haar toenmalige echtgenoot in Zierikzee» ,,En ik had nog steeds dat idee in mijn achterhoofd. Op gegeven moment ben ik gewoon begonnen. Materiaal had ik genoeg". Haar allereerste stek was een huis je in de St. Domusstraat in Zierikzee. „Daar heb ik niet zo lang gezeten, want dat was een erg vochtig huis. Toen ben ik verhuisd naar de Vis- straat". Daar vond zij onderdak in het on derkomen van de Stichting Vrouwen emancipatie. „Tot de dag dat we dit huis kochten. Toen kreeg ik gens een dikke veertig, waaronder onder andere vogel Rafel, wratten zwijn Rork, Distelpluis en Tante Agaatje. De poppenspeelster zelf zou het liefst een plaatsje verwerven op de Vismarkt in Zierikzee. „Maar daarover ben ik nog in onderhande ling, en zolang ik daar geen zeker heid over heb blijf ik optreden waar ik gevraagd wordt". Tot nu toe heeft zij alleen nog voor kinderen gespeeld. „Daar heb ik ont zettend veel van geleerd. Wat je mooie ruimte voor mijn poppenthea-' r speelt is echt voor de kinderen en ne. ter". Om persoonlijke redenen ziet Elles Hubers zich nu echter gedwon gen om haar huis te verkopen. „Ik ga zelf verhuizen, maar nu moet ik nog een ruimte vinden voor mijn pop pen". Alles bij elkaar zijn dat er overi- Op zaterdag 27 januari ZIERIKZEE - In de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis vindt op zaterdag 27 ja nuari een koor- en harpconcert plaats in het kader van de concertserie van Ars Musica. Het evenement begint om 20.00 uur. Het concert vindt plaats in de Vier schaar in verband met de op handen zijnde restauratie van de Lutherse kerk, waar de Ars Musica-concerten tot nu toe meestal plaatsvonden. De volgende twee concerten in de serie zijn in de foyer van restaurant Mon- dragon en in de Willibrorduskerk. Kleinkoor Het concert omvat een optreden van de Middelburgse harpiste Sonja Bollen en het kleinkoor Vocaal En semble dat onder leiding staat van di- rigente Willie Bil uit Burgh-Haam- stede. Het ensemble bestaat uit beroepsmusici en gevorderde ama teurs. Het brengt een gevarieerd pro gramma met voornamelijk oude wer ken uit diverse landen. Onder andere Franse chansons, een koorwerk van de Engelse componist William Byrd, Italiaanse muziek van Vaccai, madri galen van Monteverdi, een Laudate Pueri van Mozart en een Cantate Do mino van Hassler. Voor het eerst in de geschiedenis van de Ars Musica-concerten treedt daarin ook een harpiste op. Sonja Bollen uit Middelburg studeert aan het Utrechts Conservatorium. Zij was eerder in Zierikzee te zien samen met het Zeeuws Orkest tijdens een harpconcert van Handel. Tijdens het Ars Musica-concert zaterdag speelt Sonja Bollen een aantal kleine Spaanse werken. Onder andere van Antonio de Cabezon, Francisco Pale- ro en Lucas Ruiz de Ribayaz, alle maal muziekstukken uit de zestien de en zeventiende eeuw. Het tweede optreden van Sonja Bollen tijdens het Ars Musica-concert omvat werken van Angelo Bario en een bewerking voor harp van het be roemde pianowerk La fille aux che- veux de lin van Claude Debussy. Het concert omvat verder een optreden van het kleinkoor en de harpiste ge zamenlijk. onder andere met het lied the Rainbow van Benjamin Britten. Losse kaarten Het Ars Musica-concert duurt onge veer een uur. Het wordt onderbroken door een pauze waarin koffie en thee verkrijgbaar is. Belangstellenden die geen Ars Musica-abonnement hebben kunnen voor aanvang van het concert losse kaarten kopen aan de ingang van de Vierschaar. Vrijdag 26 januari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Tao Tao (De kleine panda- beer), 26-delige serie animatiefilm pjes voor kinderen. Afl. 20. 15.55 uur De vrijdag is anders, geva rieerd actualiteitenprogramma. Pre sentatie: Mieke Lamers en Willibrord Frequin. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur 100 jaar tekenfilm: De gou den jaren, overzicht van de belang rijkste tekenfilmhelden. 18.15 uur Solo, kan er uit Nazareth iets goeds komen? 18.25 uur Opdat zij allen een zijn, vraaggesprek met kardinaal Johan nes Willebrands. 19.00 uur Journaal. 19.22 uur Volmaakte vreemden, Amerikaanse comedyserie. 19.45 uur KRO's Tekenfilmfestival, tekenfilmprogramma. 20.10 uur Waku waku, spelshow. Pre sentatie: Rob Fruithof. 20.40 uur Milieu privé, serie pro gramma's over het milieu in onze di recte omgeving. Presentatie: Milou van Sprang en Stefan Stasse. 21.20 uur Nitwits. Nederlandse speel film. Deel 3. 22.00 uur Brandpunt, actualiteiten rubriek. 22.30 uur Anything but love, Ameri kaanse comedyserie. Afl. 8. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Crash, Duitse tv-film. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Gloss, tweede nieuwe serie van 13 afleveringen. Afl. 1. 16.49 uur De Galapagos eilanden, na- tuurdocumentaire. 17.02 uur Billy Hotdog en Linda pre senteren TROS Jeugdstation. Met vanmiddag: 17.04 uur Heathcliff Co, twee te kenfilms. Herh. 17.27 uur Bassie en Adriaan, afl. dan sen is plezier voor twee. 17.35 uur De bal is rond, 8-delig jeugdvoetbalprogramma. Presenta tie: Walter Tiemessen, Margriet de Ruiter en Ignace van Swieten. 18.18 uur Popformule, popprogram ma. 18.55 uur Tik Tak, kleuterserie. 19.00 uur TROS aktua junior, actuali teiten voor en door kinderen. 19.30 uur Familie Oudenrijn, serie, afl.: Dücker's ideeënbus. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Bananasplit, programma met de verborgen camera. 21.12 uur De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 21.13 uur Jongbloed en Joosten, actu aliteitenprogramma. 21.54 uur De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 21.55 uur Binnenlandse zaken, hu mor, satire en sketches. 22.25 uur TROS Sport, sportmagazi- daar moet je rekening mee houden", aldus Elles Hubers. „Als je voor kinderen speelt is er geen enkele afstand tussen jou als poppenspeelster en het publiek. Je mag niet geïnspireerd zijn". Iets dat de toeschouwers volgens de pop penspeelster goed moeten bedenken is dat een poppentheater geen televi sie is. „Het is voor mij ontzettend sto rend als er gepraat wordt tijdens een voorstelling". Volwassenen Elles Hubers mag dan haar poppen theater kwijt zijn, zij is geenszins van plan om het bijltje erbij neer te gooi en. „Ik vind het gewoon leuk om vaak te spelen. Het betekent nu al leen maar werk. In mijn poppenthea ter staat altijd alles klaar, maar als ik'nu ergens gevraagd wordt moet ik alles op stellen en dat kost toch snel een uur". De poppenspeelster hoopt dan ook dat zij binnen niet al te lange tijd tot overeenstemming kan komen met de gemeente Zierikzee. „Ik weet dat daar een mooie ruimte is". Wellicht dat als dat doorgaat Elles Hubers ook een van haar toekomstplannen kan verwezenlijken. „Ik zou ook wel voor volwassenen willen spelen, maar dat is er tot dusverre nog niet van geko men". 23.00 uur Onze Ouwe, Duitse politie serie. Afl: De reünie. 00.05 uur Journaal. Nederland 3 08.55, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Afl. 12. 10.30 uur Computerjournaal. Afl. 4. 11.00 uur School-tv weekjournaal. 11.30 uur Anderland. Afl. 1. 18.00 uur Paspoort. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis, kinderpro gramma. 19.10 uur Graaf Duckula, tekenfilm serie. 19.35 uur Alan B'Stuart: de nieuwe staatsman, Engelse serie. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Jimmy's, wekelijks verslag van de belevenissen in een streekzie kenhuis in Engeland. 20.50 uur Cinema 3, filmnieuws ge presenteerd door Cees van Ede. 21.07 uur Avondvoorstelling: Noctu rne (1910), derde éénakter in de reeks van 5x Heijermans. 22.00 uur NOS-Laat, actueel magazi ne. Presentatie: Maartje van Weegen. 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie, Neder lands: Spelen met woorden. Afl. 3. Chemie. Afl. 9. 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie met Lucelia Santos. Afl. 105. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 151. 18.05 uur Postbus X, jeugdserie rond een mysterieuze weldoenersorganisa tie. Afl. 17: Komkommertijd. Met: Jaak Vissenaken, Veerle Eycker- mans, Lulu Aergeerts e.a. 18.35 uur David de kabouter, 26- delige serie. Afl. 4. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van de Christen- Democratische Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren (Neighbours), Australische serie. Afl. 284. 20.25 uur Dodelijke val (Deathtrap), Amerikaanse speelfilm. 22.15 uur Korte film. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Weerbericht. 22.50 uur Tijd is geld, wekelijks fi- nancieel-economische rubriek. Pre sentatie: Paul D'Hoore. 23.00 uur Vrijdagnachtfilm: Overle ven en dood, Amerikaanse speelfilm. 00.35 uur Coda. Wie ben je dat je bent..., van Hedwig Speliers. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Babel. Wekelijkse nieuws brief voor Marokkaanse migranten. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Afl. 940. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. 20.25 uur De Verbeulemansing (of hoe Brussel zijn taal, zijn hart en zijn ziel verloor), 3-delige serie. Afl. 2. 21.15 uur Desktop publishing, 10- delige serie over grafisch vormgeven met een personal computer. Deel 3. 21.45 uur Europese culturen, 7-delige documentaire serie. Afl. 1. ROERMOND - Tot en met 11 maart is er in het Gemeentemuseum Roer mond en bij galerie Wansink te Roer mond tot en met 24 februari een ten toonstelling van kunstwerken met betrekking tot Hoogovens. Het ge meentemuseum is geopend van dins dag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur, 25 tot en met 27 fe bruari gesloten. Galerie Wansink is geopend van woensdag tot en met za terdag van 11.00 tot 17.00 uur, zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Informatie: 04750-33496/31704. ROTTERDAM - In het Maritiem Museum te Rotterdam is er tot en met 10 juni de tentoonstelling De avontu ren van kapitein Rob. Dit is een expo sitie van stripverhalen van kapitein Rob en zijn zeilschip. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. AMSTERDAM - In galerie Paul An- driesse aan de Prinsengracht in de hoofdstad is van dinsdag tot en met 17 februari de tweede soloten toonstelling van Lidwien van de Ven te zien. Het meest karakteristieke van haar werk is nog steeds dat zij zichzelf vrijwel levensgroot afbeeldt door middel van zwart-wit fotografie. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL, 01110-16255 Harpiste Sonja Bollen uit Middelburg. 60 Zij keek hem aan. „Je hebt het prachtig verteld, Freek!" zei zij be wonderend. Hij lachte een beetje verlegen. Het was nu ineens alsof hij met zijn grote gestalte niet goed weg wist. Sylvia zat een beetje trots naar hem te kijken. Tben hij naar zijn pijp greep, blijkbaar om zich een houding te geven, wendde zij zich tot Rebecca en wilde iets zeggen, maar de kinde ren lieten haar daartoe geen tijd meer. Joke trok aan haar arm: „En nu de pakjes, hè mam?" en Hendrik Jan had het eerste al in zijn handjes. Hij liep ermee naar zijn vader. „Voor wie is dit, papa?" Het bleek voor hem zelf te zijn. Hij bladerde even later met een kleur van agitatie in een prenten boek, dat Rebecca voor hem had ge kocht. Voor Joke waren er een leg plaat en een poppejurk, en voor de jongen nog een speelgoedauto. Sylvia zag haar boekenbezit uitgebreid met een paar Engelse pockets, en Freek kreeg een nieuwe pijp en een aanste ker. Rebecca bewonderde de zijden sjaal, die Sylvia en Freek voor haar onder de boom hadden gelegd, toen Joke haar het laatste pakje overhan digde. Het was dat van Peter. Zij liet Sylvia en Freek het opschrift zien, hetgeen de laatste deed zeggen: „Je hebt ons als getuige dat je tot de ge duldige vrouwen behoort, Rebecca!" Zij lachte en begon het papier los te wikkelen. Zij kreeg een kleur als vuur toen zij het had uitgepakt. In een cederhou ten doosje lag in een dikke laag wat ten een zilveren suikerschep, waar van de steel werd gevormd door een esculaap. De kop van de slag rustte als vermoeid op een open boek. Hij had de lepel kennelijk voor haar la ten smeden, en er haar liefde voor een goed boek, waarmee zij zich na het werk zo graag in een gemakkelijke stoel nestelde, in tot uitdrukking la ten brengen. Het was een uniek staal tje van zilversmeedkunst, en zij wist niet wat zij er nu wel het meest in waardeerde: de oorspronkelijke ge dachten of het stellig zware offer, dat hij ervoor had moeten brengen. Zij reikte Freek de lepel over. Syl via kwam bij hem staan. „Wat prach tig!" zei zij. Tben hun blikken elkaar ontmoetten, lag in de hare een aarze lende vraag, die zij evenwel niet uit sprak. „Ik ben er beduusd van", zei Rebec ca overrompeld. Freeks ogen drukten grote bewon dering uit. Het is een prachtig stukje werk!" zei hij enthousiast toen hij haar de lepel teruggaf. Ook de kinderen moesten hem even bekijken. Hendrik Jan toonde wel de minste belangstelling van de twee. „O, een lepel!" zei hij achteloos. „Gaan we nou eten, mam?" Ze begonnen te lachen. Rebecca wilde het sieraad weer in het doosje pakken, maar Joke hield haar terug. Door MENNO DE MUNCK „O tante Rebecca, dat is hetzelfde eh plaatje dat op jouw fiets zit! Onze dokter heeft het op de voorruit van de auto! Wat leuk! Van wie heb je dat gekregen?" Rebecca voelde haar kleur weer op komen. „Van eh een dokter in Utrecht", antwoordde zij. „O", zei Joke. Zij keek Rebecca peinzend aan. „Waarom krijg je nu zo'n kleur?" Sylvia leidde haar snel af. „Help jij me nu even in de keuken?" vroeg zij. „Dan mag je straks de kaarsen op tafel aansteken". „En ik dan?" vroeg Hendrik Jan. Hij trok een pruillip. „Zij mag ook altijd alles!" „Jij mag Joke helpen!" troostte Freek hem. „Of wil je ze liever uitbla zen na het eten?" Hij moest er nogal even over naden ken. „Uitblazen!" besloot hij toen maar. Rebecca wilde de tafel dekken, maar dat bleek al te zijn gebeurd voor zij kwam. Ook in de keuken was voor haar niets meer te doen, en zo zat zij nog een ogenblikje met Freek te praten voor ze gingen eten. Maar het kostte haar moeite haar gedach ten bij het gesprek te houden; het prachtige geschenk van Peter hield haar voortdurend bezig, hoe zij ook haar best deed Freek te volgen die haar over zijn werk van de laatste tijd vertelde (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5