Grote inbraak in Bru's gemeentehuis 'Een raad moet eigenlijk om half elf al afgelopen zijn' College b en w volhardt in afwijzing duikcentrum ELEKTRISCHE INSTALLATIES DEURLOO B.V. Brouwersdam De ouderen gan er in de toekomst iets op vooruit Auto zwaar beschadigd Diefstal gasmeter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 januari 1990 Nr. 24682 3 Foto: Joop van Houdt Advertentie Gemeentesecretaris De Groot schat de schade op 20.000 a 30.000 gulden BRUINISSE - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn inbrekers het gemeentehuis van Bruinisse binnenge drongen en hebben daar voor twintig a dertigduizend gulden schade aangericht door braak en diefstal. In to taal werden zes ingevulde paspoorten, 45 blanco rijbe wijzen, alle gemeentelijke stempels en drieduizend gul den aan contant geld van gemeenteleges gestolen. Na de inbraak was het gemeentehuis woendag de hele dag en donderdagmorgen gesloten. De diefstal vond plaats in dezelfde nacht dat ook uit het gemeentehuis in het Noord-Hollandse Schermer (bij Alkmaar) een aantal identiteitspa pieren werd gestolen. Omdat de in brekers op de zelfde manier te werk gingen houdt de politie er rekening mee dat er een verband kan bestaan tussen beide inbraken. Politie vindt geen sporen van braak De politie weet nog niet hoe de in brekers het gemeentehuis te Bruinis se zijn binnengekomen omdat daar bij geen sporen van braak zijn achtergebleven. Maar binnen in het gemeentehuis lieten de inbrekers des te meer hun visitekaartje achter. Waarschijnlijk om ongestoord te kun nen werken plakten zij een groot aan tal ramen af én aan de lege flesjes was te zien dat zij bier en sterke drank dronken. Met behulp van las- en snij-apparatuur gingen zij een blinde muur in het gemeentehuis te lijf waarachter zich twee kluizen be vonden. Door het slijpwerk werd het gemeentehuis behoorlijk bevuild met rode stof. De inbrekers slaagden erin via de muur de achterwand van de kluizen open te maken. Uit de kluis haalden zij zeven bedrukte paspoorten, 45 blanco rijbewijzen, alle gemeentelij ke stempels en 3000 gulden aan con tant geld van de gemeenteleges en gingen er toen vandoor. In de kluis die de krakers niet open kregen zat ook nog een voorraad blanco pas poorten en rijbewijzen. De papieren waren wel braak- en brandvrij opge borgen, maar er was geen alarm systeem. De ravage in het gemeentehuis werd 's morgens om ongeveer 7.00 uur ontdekt door gemeente-ambtenaren. Vanwege de schoonmaakwerkzaam- heden die moesten worden uitge voerd en het onderzoek dat de politie instelde werden de ambtenaren naar huis gestuurd omdat er niet gewerkt kon worden. Tot de werkzaamheden van de politie behoorde een buurton derzoek omdat men hoopt op deze wijze meer informatie te krijgen over de wijze waarop de inbrekers zijn binnengekomen. Buiten werking In het Noord-Hollandse Schermer was de kluis in het gemeentehuis wéT beveiligd met een alarmsysteem. Maar dat werd niet geactiveerd door de inbraak of door de inbrekers on klaar gemaakt. Zij stelden ook de te lefoon buiten werking. In Schermer werden ruim 30 paspoorten en rijbe wijzen gestolen die bijna allemaal blanco waren. Sinds oktober 1986 vertrekken gemeenten in Nederland het rijbewijs en sinds 1988 ook pas poorten, In de praktijk blijken veel gemeenten daardoor grote hoeveelhe den blanco documenten in huis te hebben zonder zich te realiseren wat krakers daarmee kunnen doen in Ne derland en het buitenland. In het al gemeen politieblad zeiden twee me dewerkers van het regionaal bureau Voorkoming misdrijven dat veel ge meentehuizen 'vragen' om diefstal van identiteitspapieren. B en w Middenschouwen: Te grootschalig voor dat gebied'' SCHARENDIJKE - ,,In de door u gevoerde discussie zien wij geen aanlei ding ons standpunt te herzien, danwel de kwestie om advies voor te leggen aan de stedebouwkundige". In die bewoordingen geeft het college van b en w van de gemeente. Middenschouwen aan dat zij niets ziet in de plannen van S. C. Mathijsse voor realisatie van een duikcentrum aan de haven Kloosternol bij Scharendijke. Het college vindt de plannen te grootschalig. Een en ander komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van woensdag 31 ja- nauri. De vergadering begint om 19.30 uur. Eerder werd het plan van Mathijsse tijdens een gemeenteraadsvergade ring aan de orde gesteld bij de behan deling van .dp ingekomen smukken-, Het college stelde ook toen al geen medewerking te willen verlenen aan het duikcentrum. Verschillende raadsfracties drongen vervolgens aan op heroverweging. Besloten werd het voorstel aan te houden. Geen medewerking Na ampele overwegingen is het_col- lege echter andermaal tot de conclu sie gekomen dat een dergelijk duik centrum op die plaats ongewenst is. Het college stelt de raad voor geen medewerking te verlenen aan het plan. Ook het verzoek van de raads fracties omn de mening van een ste debouwkundige te vragen wordt door het college niet gehonoreerd. Verder komt tijdens de gemeente raadsvergadering aan de orde een voorstel tot het nemen van een voor- bereidingsbesluit. Dit om uitbrei ding van de snack-bar annex cafeta ria aan het parkeerterrein aan het begin van de Brouwersdam mogelijk te maken. Op de agenda verder een verzoek om subsidie van de Werkgroep Dorp Ellemeet. Eerder besloot de raad de werkgroep een subsidie van 500,- te verlenen. De werkgroep vraagt voor het schooljaar '89/'90 een subsidie van dezelfde omvang. Het college stelt de raad voor de gevraagde subsi die te verlenen. INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255 Volgens rapport Sociaal en Cultureel Plan bureau ZIERIKZEE - De inkomenspositie van de toekomstige ouderen wordt waarschijnlijk iets beter. De inko mensverbetering zal naar verwach ting de komende twintig jaar echter zeer bescheiden zijn: gemiddeld tus sen de 0 en 0,8 procent. Dat blijkt uit een rapport van het Sociaal en Cultu reel Planbureau (SCP). Auteur van het rapport, drs. E. Pommer, stelt dat er weinig concrete informatie beschikbaar is over de in komenspositie van toekomstige ou deren. Maar omdat de toekomstige oudere beter opgeleid is en over bete re pensioenvoorzieningen beschikt, wordt er algemeen vanuit gegaan dat zijn inkomenspositie er iets op voor uit gaat. Onberekenbare factoren als de hoogte van de AOW-uitkering en de ontwikkeling van de reële rente kunnen echter een grote rol spelen. Koopkracht De Nederlandse oudere heeft het - vergeleken met ouderen in andere .landen - niet bijzondér goed of slecht. Zijn koopkracht is volgens de onder zoeker vergelijkbaar met die van ou deren in de Bondsrepubliek Duits land, Groot-Brittannië en Zweden. Uit het rapport van het SCP blijkt dat het merendeel van de ouderen uit komt boven het niveau van het so ciaal minimum. Ouderen hebben ech ter gemiddeld 10 procent minder te besteden in vergelijking met identie ke huishoudens in andere leeftijds groepen. Het aanvullend pensioen wordt voor ouderen steeds belangrijker. Onder meer een belangrijk gevolg van het achterblijven van de AOW- uitkering bij de welvaartontwikke ling. Uit de gegevens van het SCP komt verder naar voren dat ongeveer een op de zes 65+ huishoudens (17 pro cent) moet rondkomen met een inko men op het niveau van het sociaal mi nimum. Bij alleenstaande 65-plussers gaat het om een op de vier huishou dens (27 procent). Bij alleenstaande 80-plussers - overwegens vrouwen - komen de meeste sociale minima voor: een op de drie huishoudens (33 procent). DEN HAAG - Zo'n negen miljoen kubieke meter waterbodem van re gionale beheerders is zodanig veront reinigd dat sanering noodzakelijk is. Daarvoor is een bedrag van 550 mil joen gulden nodig. Daar komt nog 35 miljoen gulden bij voor nader onder zoek. Dat blijkt uit een inventarisatie die minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. BERGEN OP ZOOM - Bergen op Zoom heeft een doorspoeltoilet voor honden gepresenteerd. Deze uit Frankrijk geïmporteerde Cani-Clean is voor Nederland een primeur, denkt de gemeente. Bergen op Zoom gaat er volgens wethouder C. Bakx vanuit dat beperking'van overlast van hon den niet alleen door dwangmiddelen tot stand moet komen. MADRID - Met 166 vervalsingen van Picasso-prenten onder de motor kap van zijn auto is de Nederlander R. B. (55) volgens mededelingen van de Spaanse politie gearresteerd bij de grensovergang La Junquera. DEN HAAG - 'Semi-openbare zwembaden' moeten vanaf 1 februari voldoen aan de eisen in de wet hygië ne en veiligheid zwembaden. Dit maakte het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer bekend. Het gaat vooral om hotel- en campingzwembaden en baden bij verenigingen, bedrijven en sportscholen. ZIERIKZEE - De auto van W. de O. uit Zierikzee werd bij een aanrijding op het kruispunt Julianastraat/het Sas zo zwaar beschadigd dat hij moest worden weggesleept. De aanrijding gebeurde vanmorgen (donderdag) om ongeveer 7.35 uur. P. M. uit Zierikzee reed met een vracht wagen over de Julianastraat in de richting van het industrieterrein. Vol gens de politie zou hij de auto be stuurd door W. de O. niet tijdig heb ben opgemerkt die vanaf de Caland- weg via het Sas de Julianastraat opreed. Bij de aanrijding die volgde werd de gehele voorzijde van de per sonenauto van W. de O. vernield. Het voertuig moest worden weggesleept. De vrachtwagen had een verbogen spatscherm. Niemand werd gewond. BRUINISSE - Tijdens afwezigheid van de bewoners werd uit een huis aan de Hertsbckestraat te Bruinisse van de gasmeter gestolen. De diefstal vond plaats op 23 of 24 januari. Omdat de politie geen spo ren van braak aantrof is niet bekend hoe de dieven binnenkwamen. De gasmeter die werd gestolen is eigen dom van de nv PZEM en is 225 gulden waard. C. van der Haven-Eikelenboom stopt er mee BURGH-HAAMSTEDE - „Ik geloof dat dat lange ver gaderen in Westerschouwen iets is van de laatste jaren. Ik vind eigenlijk dat een raadsvergadering om half elf afgelopen moet zijn". Dat zegt C. van der Haven- Eikelenboom uit Burgh-Haamstede. Per 1 mei zet zij een punt achter haar raadslidmaatschap. Ze verruilt haar woning twee jaar lang voor het ruime sop. „Varen is mijn lust en mijn leven", aldus Van der Haven. „Ik stop voor 80 procent om gezondheidsredenen en voor 20 procent voor mijn plezier". Van der Haven rolde acht jaar gele den de politiek in. ,,Ik stond wel op de WD-lijst, maar op een onverkies bare plaats. Maar op gegeven mo ment ben ik gewoon gevraagd voor het raadslidmaatschap en werd in eens naar een verkiesbare plaats ge schoven. Daar schrok ik wel even Vrijheid Na enig aarzelen besloot Van der Haven de stap te wagen. ,,Ik ben libe raal in hart en nieren. Ik vind dat ie dereen de vrijheid moet hebben om zijn eigen weg te zoeken. Als iemand 18 uur per dag wil werken om veel geld te verdienen moet hij of zij dat zelf weten. Als een ander dat er niet voor over heeft en liever wat meer vrijheid heeft is dat zijn goed recht. Dat is wat mij aanspreekt in de VVD". Van der Haven is niet iemand die stil kan zitten. ,,Ik ben altijd overal mee bezig geweest. Op school was ik Icesmocder, ik heb me ingezet voor het Rode Kruis en 18 jaar lang heb ik me met hart en ziel met de strandred- dingsbrigade bezig gehouden". Met het idee in het achterhoofd dat het raadslidmaatschap er ook nog wel bij kon kwam Van der Haven de VVD-gelederen binnen de Wester- schouwse gemeenteraad versterker.. ,,Ik stond er eerst wel huiverig tegen over hoor. Ik dacht dat ik het nooit zou kunnen, dat je daar veel meer voor geleerd zou moeten hebber.. Maar ik heb ontdekt dat je met men- 'selijkheid ook een heel eind komt". Mannenwereld Then Van der Haven in de raad kwam was zij niet de eerste vrouv. Mevrouw Van der Klooster zat in «ie gemeenteraad, maar toen die eru.t stapte was ik wel de enige vrouw in de gemeenteraad. Daar heb ik nooit problemen mee gehad hoor. Ik voel me wel thuis in die mannenwereld. Ik geloof dat je gewoon mee moet doen met de rest, dan is het geen enkel pro bleem". „Dat heeft niets te maken met emancipatie, maar meer met jezelf blijven", stelt Van der Have. „Bij de strandreddingsbrigadc was ik eigen lijk verpleegkundige, maar ik deed gewoon alle voorkomende werk zaamheden als dat nodig was". Ze geeft grif toe dat het werk voor de gemeenteraad er de laatste jaren niet eenvoudiger op geworden is, „Je moet je goed in de materie verdiepen en dat kost gewoon veel tijd. Soms moet ik stukken echt meerdere keren lezen om precies te snappen hoe het in elkaar zit. Ik denk ook dat een goe de voorlichting naar de raadsleden toe erg belangrijk is". Afremmen Terugkijkend op de periode waarin zij deel uit heeft gemaakt van de Wes- terschouwse gemeenteraad stelt Van der Haven dat wat haar betreft al veel eerder de groei van de recreatie afgeremd had moeten worden. „Er is toch veel natuur aangetast door de re creatie. Als je nu bijvoorbeeld naar de Duinpolder kijkt, bij de Vuurto ren, dan zeg ik toch: Het is daar te steriel geworden. Die huizen en cara vans passen gewoon niet in het land schap". Zij voelt niet veel voor de onlangs gelanceerde plannen 0111 het aantal voorzieningen op het strand uit te breiden. „Ik zou het liever rustig houden op het strand. Ik begrijp niet wat er aan het strand 'verbeterd' moet worden'. Met enige angst ziet Van der Haven ook de ontwikkelingen langs de Rampweg tegemoet. „Ik hoop dat dat mooie uitzicht over het land olijft. Ik heb zelf tien jaar met grote tegenzin in Rotterdam gewoond. Wij kwamen hier voor de zee en de zuivere lucht en ik vind dat iedereen daar van moet kunnen genieten. Maar we zitten nu gewoon vol. Er kunnen er niet meer bij". C. van der Haven-Eikelenboom: „Va ren is mijn lust en leven". Op de vraag wat haar uit die acht jaar raadslidmaatschap het meest bijgebleven is volgt een denkpauze. Na enig gefrons: „Wat mij het meest geraakt heeft is de hele affaire rond de strandreddingsbrigade. Dat raakt mij eigenlijk nog steeds. Als je dat 18 jaar gedaan hebt en je krijgt ineens te horen dat het helemaal anders moet dan geeft dat toch een beetje raar ge voel. Wij hebben altijd geprobeerd het zo goed en zo goedkoop mogelijk te doen". De vraag wat het vervelendste as pect van een raadslidmaatschap is antwoordt Van der Haven dat het haar altijd zeer doet als tijdens een raadsvergadering harde woorden vallen. „Daar lig ik soms van wak ker". Tbch is de beslissing om het raadslidmaatschap op te zeggen haar niet gemakkelijk gevallen. „Ik heb een aantal dingen tegen elkaar af moeten wegen", aldus Van der Haven. Het vooruitzicht echter om twee jaar mee te kunnen varen met haar echt genoot op de tanker Product Express kon zij niet weerstaan. „En we gaan vooral richting tropen, dus misschien dat mijn reuma daar iets minder door wordt". Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01119-1601, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3