Als u gaat wintersporten, zorgen wij dat uw vakantiezaken gladjes verlopen. streeknieuws De schoonheid van het verval Bedrijfsopvolging centraal in lezing Landbouwbelang De bank met de S doet meer voor vakantiegangers. Smaekeluk 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 januari 1990 Nr. 24681 Ondanks het brandje dat zaterdag plaatsvond in het gebouw De Drie hoek aan het Kerkhof te Zierikzee, gaat het optreden van het Puppet Clown Circus in het gebouw op 24 ja nuari toch door. Het circus omvat een show met clownerie, mime, poppen theater en jongleren die wordt gepre senteerd door Basera de clown. De voorstelling, die plaatsvindt op ini tiatief van de Federatie Christelijk Jeugdwerk en het CJV-Zierikzee, be gint om 14.30 uur. Van de mensen die de voorstelling willen bijdragen wordt een kleine financiële bijdrage gevraagd. NCVB De Nederlandse Christen Vrouwen bond afdeling Zierikzee houdt haar eerstvolgende bijeenkomst voor ou deren op woensdag 31 januari om 14.30 uur in het zalencentrum van de Nederlandse Hervormde kerk, in gang naast Albert Heijn, te Zierik zee. ZLM De Zuidelijke Landbouw Maat schappij afdeling Schouwen-Duive- land houdt op woensdag 7 februari een algemene ledenvergadering. Deze wordt gehouden in de Graanbeurs te Zierikzee en begint om 19.30 uur. De opening wordt verzorgd door voorzit ter L. J. van Gastel. Tijdens de verga dering komt verder aan de orde de in gekomen stukken en mededelingen, de notulen van de algemene vergade ring van afgelopen jaar en het verslag van de kascontrolecommissie, de be noeming van een lid van de kascon trolecommissie. Na de pauze houdt A. H. J. M. Kerstens, directeur van Coöperatieve Veiling ZHZ te Baren- drecht, een lezing over de mogelijk heden van de Afzet van tuinbouwd- produkten'. Vervolgens zal Jac. Hermans, voormalig eigenaar van Hermans' Supermarktketen een in leiding over het onderwerp 'Wat vraagt de consument' houden. Na de inleidingen is een discussie gepland. Boekenmarkt In het gebouw van het Leger des Heils, Poststraat 37 in Zierikzee- wordt op zaterdag 10 februari een boekenmarkt gehouden. De op brengst is bestemd voor de werkva kantie van de korpskadetten van Zie rikzee. Evenals in 1989 zal de groep een bezoek brengen aan Portugal, dit keer Oporto, waar zij in verschillende projecten van het Leger des Heils mee zullen gaan werken. Mensen die voor dit doel hun boeken beschikbaar wil len stellen kunnen contact opnemen met het Leger des Heils en vragen naar A. Holland, die ervoor zal zor gen dat de boeken worden afgehaald. NOORDWELLE Boerderijen Op uitnodiging van de Dorpsge meenschap Noordwelle houdt de Boerderijenstichting Zeeland op don derdag 8 februari een causerie met diabeelden van Zeeuwse boerderijen. De heer Boot van de stichting belicht daarbij hoe de Zeeuwse boerderijen zijn ontstaan en ontwikkeld. Daarbij Er komt heel wat bij kijken voordat u naar de sneeuw kunt vertrekken. Zijn alle spullen ingepakt? Is de verzekering wel in orde? Heeft u een bevestiging gekregen van uw hotel of appartement? Op die momenten wordt het nog eens goed duidelijk waarom het zo handig is om uw geldzaken bij de bank met de S te regelen. Van reischeques, verzekeringen en vreemd geld tot een eigen kluis- loket om uw kostbaarheden in te bewaren als u van huis bent. Da's vakantieservice waar u wat aan hebt. Kom daarom even langs bij ons kantoor als u gaat wintersporten. Dan zorgen wij dat alles gladjes verloopt. spaarbank Nutsspaarbank Zierikzee, Havenpark 16, tel. 01110-14051 komen ook de specifieke kenmerken van de diverse gebouWen naar voren. Iedereen die belangstelling heeft kan de avond gratis bijwonen. De bijeen' komst begint om 19.30 uur. KERKWERVE NCVB De Nederlandse Christen Vrouwen bond afdeling Kerkwerve heeft haar eerste ledenvergadering gehouden in het dorpshuis 't Zuudènde. Na zang, gebed en huishoudelijke mededelin gen door de presidente mevrouw Hui- gens Stoel was het woord aan me vrouw Dijkema, kleurenadviseuse uit Colijnsplaat. Zonder dat we ons er van bewust zijn, spelen kleuren een heel belangrijke rol in ons leven. Ze beïnvloeden niet alleen onze stem mingen, maar helpen ook uitdruk king aan. ons karakter te geven. We hebben onze 'eigen kleuren' die deel uitmaken van onze persoonlijkheid. Onderzoekingen hebben aangetoond dat iemand die regelmatig omringd is met kleuren die niet bij haar pas sen, zich niet prettig kan voelen en zelfs depressief kan worden. Aan de andere kant kunnen de juiste kleuren humeur, zelfvertrouwen en zelfs de gezondheid beïnvloeden. Gebaseerd op de kleurentheorie van de Zwitser se kunstschilder Johannes Itten is een analyse-methode ontwikkeld. Deze anlyse maakt het mogelijk om, aan de hand van de kleuren van de huid, haar en ogen en gekleurde stof fen, een kleurenpalet vast te stellen. Dit palet, dat de kleuren bevat, die bij een eigen type en karakter past, vormt de basis van het klèuren^d- vies, dat kan helpen niet alleen kle ding, maar de hele verschijning tot een harmonieus geheel te maken en uitstraling te veriepen. Het leert om kleuren beter te gebruiken bij het vormgeven aan de leefomgeving. Bij twee dames werd door middel van het werken met gekleurde stoffen vastgesteld dat de een een zomertype en de ander een lentetype was. De vergadering werd geëindigd door de presidente met het gedicht Bede om bescherming. Afscheid Op initiatief van hét Dagelijks Be stuur van de Reinigingsdienst Schou wen-Dïïivelahd wordt op vrijdag twee februari in dorpshuis 't Zuudèn de een receptie gehouden ter gelegen heid van het afscheid van directeur J. Landman. Vanwege gezondheidsi'ede-, nen is hem ,per een januari 199Q eer vol ontslag véfleehd. In tegenstelling tot wat eerder was gemeld begint de afscheidsreceptie om 16.00 uur. NIEUWERKERK Burgerlijke stand In de'^gemeente Duiveland werden in de maand december 1989 vier kin deren geboren, overleden vier men- sën en werden vier huwelijken geslo ten. Geboren werden Janna Maria Grietje Stouten uit Sirjansland, Ma- rinus Cornelis de Jonge uit Ooster- land, Mariska Oosse uit Nieuwer- kerk en Adriana Anthonia ter Riet uit Nieuwerkerk. Overleden zijn: Jan Boogert uit Oosterland 74 jaar. Jan netje Kwaak-van Popering uit Oos terland 95 jaar. Petrus den Dikken- boer uit Nieuwerkerk 82 jaar en Jan Willem Bij de Vaate uit Oosterland 78 jaar. In het huwelijk\raden R. G. van de Zande uit Zierikzee en A. W. Bom uit Nieuwerkerk. D. M. Schreuders uit Rotterdam en W. C. F. Peute uit Nieuwerkerk. L. W. Boögert en J. Hoogerhuis uit Ouwerkerk. A. van der Maale en M. Wondergem uit Nieu werkerk. GOES Kindervoorstelling Oma 'Oma' heet de nieuwe kindervoor stelling van de Zeeuwse theatergroep DODD. Op woensdag 7 februari gaat de voorstelling in première in de Prins van Oranje te Goes. Oma is be- - doeld voor kinderen van vier tot acht rrjaar en begint om 15.00 uur. MIDDELBURG Cursus verhalen vertellen De cux-sus Zeeuwse historie en ver halen die plaatsvindt in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg gaat van start op 29 januari. Een week later dan aanvankelijk de bedoeling was. 'Tijdens de cursus wordt de deelne mers geleerd hoe historisch mate riaal en eigen beleving beeldend en interessant te vertellen zijn. Nadere informatie en aanmelding 01180- 30339 of 30285. G. E. Stap te gast op vergadering landbouwvereniging Stadsbeeld van Zierikzee ZIERIKZEE - Het is en zeldzaamheid wanneer ten aanzien van mensen wordt gesproken over de schoonheid van het verval. Dat neemt niet weg dat ook bij personen bij wie men de ouderdom (en door gaans ook het uiterlijk verval) van het gelaat kan af lezen er een zekere mate van schoonheid gegroeid kan zijn als gevolg van toegenomen innerlijke rijp heid. Van dergelijke medeburgers wordt opgemerkt dat zij ondanks alles een aangename en boeiende „uitstraling" hebben. Zij kunnen tot op zeer hoge leeftijd een middelpunt in de samenleving blijven. tal van rampen hebben overleefd maar niettemin door wqeer en wqind (eri watersnood) zijn gete kend.... Transformatie. De sporen van het verleden zijn ook op tal van huizen in het Korte Groendal aanwezig. Het is nog niet lang geleden dat hier de schoonheid van het verval" over vloedig aanwezig was. Op verant woorde wijze zijn die sporen door kleine renovaties en restauraties zo goed mogelijk uitgewist. Een zekere mate van schilderachtig heid is gelukkig in dit stadsge deelte behouden gebleven. De En gelsekade heeft er-tientallen jaren lang uitermate haveloos uitge zien. Vastgesteld mag worden dat hier door allerlei ingrepen en bestemmingsveranderingen waardoor pakhuizen tot kantoor of restaurantruimte werden ge transformeerd - veel goeds tot stand is gebracht. Zonder volledig te willen zijn mogen straatjes als Beddeweeg, Krepelstraat en Sint Lievenstraat niet worden vergeten wanneer het er om gaat de sfeer van oud-Zierikzee (nog slechts in geringe mate aanwezig) te willen aantonen. Bij oude bebouwing en verwaar loosde stads- of dorpsgedeelten ligt het waarde-£oordeel uiteraard even anders. Het is opmerkelijk dat armoede en verval van wonin gen bij de grote massa medelijden en afkeer opwekken. Men zal er bij bestuurders meestal krachtig op aandringen dat het afgetakelde ..monument" zo spoedig mogelijk wordt gerenoveerd. Daar is dan ook alles voor te zeggen maar toch..,, ook het verval kan schoon heid opleveren, spijtig genoeg vaak slechts door beeldende kun stenaars ontdekt. Mede om die re den is het niet toevallig dat in het verleden nogal eens schilders en tekenaars naar Schouwen- Duiveland, met name naar Zierik zee kwamen om die pittoreske maar vervallen hoekjes te por tret te ren". Achteraf... Oud en vervallen mag soms mooi zijn, stadsbesturen die zich zelf respecteren, zullen er zorg voor dragen dat dit beeld van ver waarlozing zo spoedig mogelijk verdwijnt. Het zal daarom ook in Zierikzee steeds moeilijker wor den om sporen van verval bij hui zen en gebouwen te ontdekken. Men moet dan ook in achteraf- straatjes zijn om dat soort schilde rachtigheid te vinden. Velen zul len zich herinneren hoe vervallen en rommelig maar ook attractief het terrein achter de Gasthuis- kerk er destijds heeft uitgezien. Nu is alles opgeruimd en ,,glad gestreken" dank zij Albert Heijn, die op zijn beurt deze lokatie zal gaan verlaten. Straatjes waar de hier boven omschreven oude schoonheid nog op verschillende plaatsen volop aanwezig is kan men in de omge ving van het Havenkwartier te genkomen. Dat Havenkwartier met zijn verwaarloosde en toegetakelde bebouwing van weleer is en aantal jaren geleden aan een ingrijpende verjongingskuur onderworpen waarbij getracht is een en ander toch nog enigszins oud te doen lij ken. Dat experiment is weliswaar niet volkomen mislukt maar echt geslaagd kan men het evenmin noemen. Wie nog iets van het oude Zierikzee wil proeven zal zich naar het Karsteil of Verborne buurt moeten begeven. Hier staan diverse woninkjes die weliswaar Tot de ..schoonheid van het verval" heeft helaas in 1953 ook de waters nood in belangrijke mate bijgedragen. BRUINISSE - De moeilijkheden die akkerbouwers bij bedrijfsopvol ging kunnen ondervinden vormden het hoofdthema van de lezing die de heer G. E. Stap hield tijdens de jaar vergadering van de Landbouwver eniging Landbouwbelang. De heer Stap is sociaal-economisch voorlich ter van de ZLM. Op de jaarvergade ring van de Bruse landbouwvereni ging reikte hij een aantal oplossin gen aan voor problemen die spelen bij de overdracht van een bedrijf van de ouders aan een kind. Volgens de landbouwvoorlichter beginnen vaak de problemen al als kinderen bijna zonder beloning thuis op het bedrijf meewerken. Hoe goed de bedoelingen ook zijn om het kind daar later bij de bedrijfsovername voor te vergoeden, de fiscus zal daar dan een stokje voor steken. Werk moet beloond worden en dat valt bij een overname bijna nooit meer recht te trekken. Maatschap De zoon op de loonlijst zetten is vol gens Stap ook niet ideaal. Een betere oplossing was volgens hem om samen in een maatschap te werken zodat be loning uit de winstdeling kan vloei en: ,,Maar eerst en vooral zal er ern stig gekeken moeten worden of een bedrijf genoeg rendement oplevert om daar twee gezinnen van te kunnen onderhouden". Vervolgens reikte hij een aantal mogelijkheden en regelin gen aan die kunnen helpen bij een be drijfsopvolging al maakte hij daarbij de kanttekening dat een overdracht van ouders naar kind steeds ingewik kelder wordt. Jonge akkerbouwers stimuleerde hij door te zeggen dat ze het beter moeten doen dan het gemiddelde, lef te tonen. Hij waarschuwde hen te vens dat ze met nieuwe produkten op een verdringingsmarkt komen. Hij wees de akkerbouwers op de NCR- subsidiemogelijkheid op investe ringsgebied als die een verlichting voor het milieu of kwaliteitsverbete ring van de produkten betekenen. Hij nodigde de jonge ondernemers uit om actief mee te doen aan een aantal kleine studiegroepjes die pra ten en denken over de mogelijkheden en moeilijkheden in de akkerbouw. Ook de administratieve i'uilverkave- ling die nieuwe kleinschalige ruilver kaveling de mogelijkheid geeft werd uitvoerig besproken. Voorzitter Ad Krepel die vorig jaar zijn vader op volgde beroerde voor het eerst de voorzittershamer maar daarmee kreeg hij de trommels van het oefe nende Nu met Hope niet stil in een belendende zaal van het dorpshuis. Krepel stelde in zijn openings woord dat er structureel niets verbe terd was in de landbouw: ,,Er is ook geen vierde gewas gevonden dus nog geen zicht op betere tijden want de kosten blijven stijgen en er komen al lerlei sancties op ons af, zoals nieuwe milieuheffingen en daling van de ROTTERDAM - Het binnenlandse verbruik van frisdranken en mineraal- en bronwaters is in 1989 fors gestegen. Dit geldt ook voor de uitvoer van in ons land geproduceer de frisdranken. De Algemene Neder landse Bond van Frisdrankenfabri kanten en Groothandlaren in Dranken (BBM) heeft de voorlopige cijfers meegedeeld. DEN HAAG - De munitiefabrikant Eurometaal heeft voor 115 medewer kers bij de vestiging in Zaandam col lectief ontslag aangevraagd. Een af nemende vraag naar munitie op de wereldmarkt is volgens het bedrijf oorzaak van de maatregel. Eurome taal heeft dit bekendgemaakt. graanprijzen". Hij schetste de vrij heid die in de Oostbloklanden is in getreden als een groot goed maar vroeg zich bezorgd af welke ontwik keling die zal hebben op de land bouw, omdat Oost-Ebropa, de Bal kan, wel de graanseftiïtir van Europa werd genoemd. Staande herdacht 'dé Vergadering het overlijden van twèe leden van verdienste, de heren J. Hage en M. Bal. Bij dé; bestuursverkiezing werd Ph. J. van der Velde herkozen maar secre taris-penningmeester Jac. de Jonge had zich om leeftijdsredenen niet herkiesbaar gest.eld: De Jonge heeft 25 jaar deel uitgemaakt van het be stuur van de lan^bpqwyereniging. Voorzitter Krepel tóe&apkte De Jonge voor zijn inzet en hé^yele werk en de tijd die hij gedurende'die kwart eeuw in de vereniging heeft gestoken: „Door uw toedoen werd de kas altijd gesloten met een batig saldo en het zal moeilijk zijn om uw opvolger zo te trainen dat dat ook in de toekomst gebeurt". De secretaris was er altijd in geslaagd om tijdens de jaarverga dering een spreker of ander evene ment te organiseren waar alle aanwe zigen iets van konden opsteken. De Jonge bedankte bestuur en leden voor het vertrouwen dat zo lang in hem gesteld was: ,,Zo zwaar was het nou ook weer niet en bovendien deed ik het met plezier". Een cadeaubon voor hem en bloemen voor zijn vrouw waren een af scheidsattentie. Jan van den Berge werd als nieuw bestuurs lid gekozen. 'Je zulle oak wê is an 'n kou buffet zeten ao. Aje dan aol die taefels zie stae, aolus netjes uut stald, mooi op maekt, van aolus watter in wae- ter leeft zie je. Dan kom 't water in j'n mond. Zó was dat op 'n keer, in toen laehe dae van die kreefjes tus sen. At dan op d'n duur nae de nodi- he slokjes, zeit öórt mê hae behin- ne, dan doe je fesoens halve van aouls 'n bitje op je bord. In noe k&je nog zo kreeftachtig weze mê die pak je trek nie, 'n mens wil toch laete zie, datten nog in bitje opvoeding heno- ten eit. Aje zê dan aomae lans die tae fels zie zitte lekker te smikkelen, dan oak toch wê is docht, is ier noe heen méns mee öóhe bloeddruk mah- he zê aolus nog ao. of zondihe zê mê vó 'n keertje, 'n Méns wil over d van proeve, mê 't eind resultaot is dat je broeksband wê ope zou motte, in dd je uren later nog verpaft bin. Noe waere dae aok van die jonhe hezonde jonhers, die atte d hauw vö de twee de keer hienhe, in wat doe je dan êêst over a is rond kieke. Toen waster êên die zei: zê binne ier niet kreeftachtig hloaf ik, want ze lae d'r nog. Toen zei ter êên at jie die dan zó hraeg lust, dan neem je d'r toch êên, ze lae d'r vö. Zó hezeid zó hedae. Klis op z'n bord in mee 'n tevreden trek op z n hezicht hien 'n zitte. Die at neffen z'n zat ieuw dat in de hdten, ie pakte dat kreefje vast, wou d'r 'n poot uut- snokke, mê dat hien nie. want die was van plestiek in as sier bedoeld. Ze ao 't uut bruid van de leut, dat behriep je, mê ie vond d'r niks an, want je weet oe at dat haet, dae óór nog al is zeit zou je heen kreefje luste. Mê noe nog wat ik sprak 'n man, die aode vó die daehen heróók- te paeling kocht in m'n wete dat is nie hoekaop, mé dat weet je vooruut. Watten nie wist in laeter achter kwam ze waere nie hacr, dat vel mot ter van eihes of hae, mê,ier mosje an snokke, ze waere nog aolf reeuw. Weg sentjes, weg paeling. Wat noe? Mê an de katte heve, in die keek net of t'n wou zae, noe at t't vó julder we hoed is, mot ik k'r m'n male mee doe. 't Was d'n adverteerder wel.WULLUM ZIERIKZEE Clownsprogramma gaat door

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5