'Dat wordt het duurste toilet gebouw van heel Nederland' College Zierikzee unaniem voor bouw tweede sporthal 'Het meest zijn we nog gesehrokke: van de corruptie van de politici' mMm Restauratie kademuren valt ruim een ton duurder uit r Kandidaten lijst VVD Midden- schouwen Lokatie woon zorgproject nog niet zeker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 januari 1990 Nr. 24681 3 AMSTERDAM - Vorig jaar zijn er 495.653 personen- en combinatie auto's verkocht. Dit betekent een stij ging van 2.6 procent ten opzichte van 1988. De helft van de verkochte auto's is, zo blijkt uit de voorlopige cijfers, uitgerust met een geregelde drieweg katalysator. Dit heeft de Nederlandse Vereniging De Rijwiel en Automo biel-Industrie (RAI) bekend ge maakt. AMSTERDAM - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft beslag laten leggen op twee bankrekeningen van TV10, zo heeft een woordvoerster van deze organisa tie bevestigd. Dit is gebeurd namens 41 van de ongeveer 50 werknemers die TV10 nog telt. Totaalkosten eerste fase ruim één miljoen gulden Z1ERIKZEE - De restauratie van de muren van de Engelse Kade in Zie- rikzee wordt duurder dan aanvanke lijk werd gedacht. Op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van maandag 29 januari het voorstel van het college een extra krediet van 110.000,- beschikbaar te stellen. De raadsvergadering begint om 19.30 Eerder stelde de raad een krediet van 1.110.000,- beschikbaar voor de eerste fase van het plan tot recon structie van de Zierikzeese kademu ren. Deze eerste fase omvat de muren aan de Engelse Kade. Bij de raming van dit krediet was uitgegaan van een aannemingssom van 970.000,- Verschil Na aanbesteding van het werk werd men echter geconfronteerd met een aanzienlijk hoger bedrag dan die 970.000,-. Volgens het college moet de reden van dat negatieve verschil gezocht worden in de stijging van de bouwkosten die tussen het moment van raming (juli '88) en het moment van aanbesteding (december '89) heeft plaatsgevonden. „Daarnaast is in de inschrijvings som rekening gehouden met een loonkostenstijging per 1 januari 1990 van circa, vijf procent", aldus het col lege. Door de aannemer is een alternatie ve goedkopere, uitvoering bestaande uit een voor de te handhaven muur te plaatsen damwandconstructie. Het college ziet echter niet zoveel in deze oplossing. „Het alternatief doet geen recht aan onze uitdrukkelijke wens om de bestaande historische kademu ren waar mogelijk in stand te hou den. Dat aspect is voor ons college van doorslaggevende betekenis ge weest om te kiezen voor de oorspron kelijke uitvoering". CDA-fractie niet akkoord met extra kosten BROUWERSHAVEN - Het duurste toiletgebouw van Zeeland, van Nederland, van de EG. De superlatieven vlogen over tafel toen tijdens de raadsvergadering van de gemeente Brouwershaven ter sprake kwam dat de verbouw van een woning aan de Oude Haven te Brou wershaven 21.000 gulden meer gaat kosten dan was ge pland. Tbt nu besteedde de gemeenteraad ongeveer 60.000 gulden voor de aan koop van de particuliere woning Ha ven Zuidzijde 17. Vervolgens stelde men een krediet van 95.000 gulden be schikbaar voor de verbouwing van het huisje tot toilet- en douchege bouw. Bij elkaar een bedrag van 155.000 gulden. Maar niet genoeg, zo bleek uit een toegevoegd agendapunt tijdens de gemeenteraadsvergade ring. Vanwege een rekenfout je van de ar chitect en enkele posten die duurder uitvielen dan was verwacht (onder andere de afzuiginstallatie) stelde het college van burgemeester en wet houders aan de raad voor nog 21.000 gulden extra beschikbaar te stellen. Dat geld zou uit de pot onderhoudsre- serve voor de jachthaven gehaald kunnen worden waarin momenteel bijna 464.000 gulden zit. Ondanks die comfortabele inhoud ^gingen de raadsleden maar met moeite en de CDA-fractie helemaal niet akkoord met het voorstel. „Wij hebben een architect genomen om een en ander uit te tekenen én uit te rékenen", aldus R. J. van der Wekken (CDA). Hij wilde weten of met de ar chitect is nagegaan waarom hij zo verkeerd heeft gerekend. Uit een reactie van wethouder Ph. J. van Ast bleek dat dat inderdaad het geval was. „Maar we kunnen die man niet aansprakelijk stellen". Van der Wekken had verder kritiek op de wijze waarop de inschrijving voor aannemers was verlopen. „Ik kan er geen lijn in ontdekken. Waar om is maar een bedrijf gevraagd om in te schrijven voor levering van de technische installatie. Dat lijkt op willekeur". Van Ast antwoordde dat dat kwam omdat dat bedrijf ook de andere technische installaties in de haven heeft geleverd. „Het is gemak kelijker als we naar één bedrijf kun nen stappen als er iets mankeert. En dat kan in dit geval desnoods midden in de nacht". Van der Wekken was niet overtuigd en bleef tegen het voorstel. Dat was niet het geval bij de overige drie frac ties. „We kunnen er lang of kort over debatteren. Er is een fout gemaakt. Als die in ons voordeel was geweest had niemand er rrfoeite mee gehad en nu wel. De Brouwse jachthaven staat bekend als een van de beste in Neder land. Dat willen we zo houden. Daar om gaan we akkoord", aldus J. K. Goemans (WD). „Het fonds is groot genoeg, dat wel. Maar we hadden dat geld ook aan andere dingen kunnen besteden. We hebben het pand aangekocht dus we kunnen niet terug. We staan met onze rug tegen de muur", aldus C. J. de Munnik(PvdA). En ook P. van der Meide (SGP/RPF/GPV) was van me ning dat de raad moest doorgaan nu het pand eenmaal is aangekocht. „Het is alleen jammer dat niet nog wat meer geld wordt uitgetrokken om het uiterlijk van het pand in over eenstemming te brengen met de an dere huizen langs de Oude Haven". Met de twee stemmen van het CDA tegen wer4 besloten de extra 21.000 gulden bejehikbaar te stellen. Tijdens ie vergadering werd ook de definitieve beslissing genomen om de korenmolen de Korenbloem in Zon- nemaire zoor een bedrag van 40.000 gulden aap te kopen van mevrouw L. A. Korsttfnbroek-Nortier. Alle raads leden w^ren van mening dat het veel geld w^s 'voor een bouwval'. Maar toch de/moeite waard omdat het de enige rcogelijkheid is om de molen niet ve'loren te laten gaan. Bij een volgenf agendapunt werd via een veranaïring van de pachtovereen- komst!met mevrouw R C. den Har- tog-va» den Berge de mogelijkheid gecree;rd om de molen via een nieuw te crecren weg vanaf een ander kant bereikbaar te maken. Via een wijzi ging /an het meerjarenprogramma restacratie monumenten op grond van <je Rijkssubsidieregeling restau- ratie|Monumenten werd tenslotte de mogelijkheid gecreëerd om bijna 167.000 gulden aan rijksgelden extra te besteden aan de kosten voor aan koop er restauratie van De Koren bloem.,' Advertentie Voorstel tot beschikbaarstelling eenmalige bijdrage van 191.100,- ZIERIKZEE - Het begint er steeds meer op te lijken dat Zierikzee binnen afzienbare tijd zal kunnen beschik ken over een tweede sporthal bij Onderdak. Het college van b en w heeft zich inmiddels unaniem achter de plan nen geschaard. Op de agenda van de gemeenteraadsver gadering van maandag 29 januari prijkt het voorstel van het college aan de raad om ten behoeve van de realise ring van de tweede sporthal een eenmalige bijdrage van 191.100,- beschikbaar te stellen. De gemeenteraadsver gadering begint om 19.30 uur. Reeds een aantal jaren overtreft de vraag naar sporthalruimte het be schikbare aanbod volgens het colle ge. Tijdens de behandeling van de ge meentebegroting stelden verschillen de raadsleden vragen over de behoef te aan uitbreiding van de bestaande sporthalaccommodatie in Zierikzee. Een enquête door de Stichting Sport centrum Schouwen-Duiveland wees uit dat een eventuele tweede sporthal zeker in een behoefte zou voorzien. Reden voor het college van b en W om de haalbaarheid van een tweede sporthal nader onder de loep te ne men. „Een en ander heeft inmiddels tot resultaat gehad dat het dagelijks bestuur van de stichting een verzoek heeft ingediend om in aanmerking te komen voor een eenmalige bijdrage van 150.000,-", aldus het college. Ver der werd de gemeente gevraagd de benodigde grond voor een symboli sche prijs ter beschikking te stellen. Alles bij elkaar vergt de bouw van een tweede sportljal in Zierikzee een investering van 1.875.000,-. En zoals het er nu naar uitziet kost het de ge meente Zierikzee niet meer dan de reeds genoemde 191.000,-. *100*> - "t. a* „Na afweging var^.de daartoe in i, aanmerking komende belangen is ons college unaniem Van oordeel dat de realisering van een tweede sport hal gezien de gebleken behoeftt noodzakelijk is", aldus het college.ii Oostduitse Elke Zaremski te gast in Bruinisse: BRUINISSE - „Vrijheid, dat is altijd onze grootste wens geweest. Nu wordt er open lijk over politiek gepraat, maar dat kon vroeger nooit. Alleen als je als familie onder elkaar was kon je vrijuit spreken". Dat zegt de 28-jarige Elke Zaremski. Zij woont in het Oostduitse dorpje Rauda, een plattelandsdorpje met zo'n tweehonderd inwoners, en is deze week te gast in Bruinisse bij de familie Verschuur. Ondanks alle veranderin gen in de DDR zou ze het het liefst naar West-Duitsland verhuizen. „Maar ik heb een eigen huis en dat krijgen de communisten niet". Zaremski is blij met de veranderingen in haar vaderland, en ook geschrokken van hetgeen allemaal aan het licht is gekomen. „We zijn nog het meest geschrokken van de corruptie. Daar hadden we écht geen weet van". feite illegaal in het buitenknd. „En toen dacht ik, waarom zijn di mensen hier wel zo vrij. Waarom k;n dat bij ons niet". De familie Versciuur is al meerdere keren op bezoek geweest in Rauda. „Zo'n reis kostte altijd veel voorbereiding, maar verier hadden wij nooit echt problem^. Maar de laatste keer dat we gingei konden we duidelijk merken dat erien en ander veranderd was. De jrenswachten stonden anders met hubwapens in de aanslag en nu zwaaideyze naar ons", aldus Verschuur. Doorbraak Op de oprit naast het huis van de familie Verschuur een lichtblauwe 'Trabi', voluit een Trabant 601 S. Of die S voor Snel staat is niet duidelijk. Zaremski: „In Oost-Duitsland rijdt hij niet harder dan 90 kilometer per uur. op Westduitse benzine loopt hij beter. Ik heb in West-Duitsland 110 gereden". Ontevreden Op de vraag hoe men voor de radi cale veranderingen in het Oostblok in de DDR leefde antwoordt Zarems ki dat het overgrote deel van de men sen ontevreden was met hun lot. Niet omdat de lonen laag en de prijzen hoog zijn. Maar wel omdat er iets an ders, iets essentieels, ontbrak in het leven van de DDR-burgers. „Er was geen vrijheid. Je kon niet daar naar toe gaan waar je naar toe wilde en je kon je mening niet zeggen". Volgens Zaremski was het commu nistisch regime bij zeker 95 procent van de bevolking gehaat. Maar de kritiek werd nooit openlijk uitge sproken. „Je moest heel voorzichtig zijn. De verklikkers zaten overal". Men was, zo blijkt uit het verhaal van Zaremski, vooral beducht voor de mensen van de Stasi, de Staats Si- cherheitsdienst. Zaremski woont in Rauda in een ei gen huis. Tben ze het samen met haar vriend kocht moest er heel wat aan gebeuren, ma ar nu praat ze niet zon der trots over haar huis. Het bezit van dat huis is voor hóar ook een niet on belangrijke reden om in Oost- Duitsland te blijven wonen. Lang niet iedereen uit haar omgeving denkt er zo over. Ook uit Lauda zijn mensen vertrokken met bestemming West-Duitsland. en daarbij liet men in regel bijna alles achter. De bevol king van een naburig dorp is in vrij korte tijd gehalveerd omdat er zoveel mensen naar het Westen vluchtten. Nu is het wat stil rond de ontwik kelingen in de DDR. Geen beelden meer van eindeloze rijen Trabi's en geëmotioneerde Oostduitsers. Toch is de vluchtelingenstroom nog lang niet gestopt volgens Zaremski. „Dat gaat nog elke dag door". Er mag dan heel wat veranderd zijn, lang niet alle Oostduitsers hebben vertrouwen in de toekomst. Alles is nog onzeker. Zaremski: „Ik verdien 600 Mark per maand en mijn vriend zo rond de 800 Mark. Dat moet wel omdat het le ven gewoon zo duur is. Voedsel is goedkoop, maar kleding is erg duur. Een jas kost een maandsalaris". Verschuur licht toe: „De prijzen in Oost-Duitsland zijn vergelijkbaar met die in Nederland, maar de lonen in Oost-Duitsland zijn veel lager. Luxe-artikelen zijn heel duur". Za remski: „Voor een televisie ben je al snel 6000 Mark kwijt". Dé auto in Oost-Duitsland is de Trabant. Voor een nieuwe, die dan ruim van te voren besteld dient te worden, moet rond de 15.000,- betaald worden. Wie in Oost-Duitsland in een Lada of een Wartburg rondrijdt behoort tot de be ter gesitueerden. Én dat zijn er niet zo bar veel. Alleen de partijbonzen, zo is gebleken, rijden Mercedes. Veranderingen In Nederland werden de razend snelle ontwikkelingen in de DDR door velen met verbijstering gevolgd. Maar ook in Oost-Duitsland zelf kon men maar nauwelijks vatten wat er allemaal gaande was. „Ik zag op de televisie de beelden van de mensen die naar West-Duitsland vluchtten. Ik zag hoe de grenzen open gingen en toen zei ik tegen mijn vriend: .We moeten naar West-Berlijn. En we zijn in de Trabant gestapt en we zijn ge gaan". Wat vroeger moeilijk tot onmoge lijk was kan nu gewoon en daar zijn de Oostduitsers nog het meest blij mee. Zaremski zag dan nu ook einde lijk kans om een oude wens in ver vulling te laten gaan: een bezoek aan haar correspondentievrienden in Bruinisse. Zij was al eens eerder te gast in Bruinisse, maar toen verbleef zij in Hoewel zij verras/ werd door de snelheid waarmee S veranderingen plaatsvonden stelt Jaremski dat een en ander toch niet ^heel onverwacht kwam voor de Oostiuitsers. „We wis ten dat er iets zou gebeuren en ieder een dacht dat er/jeweld nodig zou zijn. De doorbraans geweest het mo ment waarop Hongarije haar grenzen INSTALLATIEBEDRIJF haar toelichting op het raadsvoorstel. „Indbn wordt ingestemd 'met het be treffende verzoek van de stichting zal de gtmeente Zierikzee naar ons oor- deeltegen een relatief geringe finan ciële bijdrage een nieuwe sport voor- ziering voor zomer- en wintergebruik rijler worden". j)p de agenda van de raadsvergade ring verder het voorstel tot wijziging vin de gemeenschappelijke regeling Zbeuwse Dag en Avond Scholenge meenschap. Met de voorgestelde wij ziging loopt men vooruit op een wets- /ijzigingsvoorstel. De wetswijziging .oüdt in dat aan een school cursussen unnen zijn verbonden waarvan de :osten niet ten laste komen van het rijk. Een en ander wordt aangeduid met de term 'contractactiviteiten'. .Daarbij kan gedacht worden aan iinctiegerichte cursussen, conversa tielessen moderne talen of het ont wikkelen van computerprogram ma's", leggen b en w uit. j Daarbij tekent men wel aan dat er door contractactiviteiten geen extra 'kosten voor de gemeenten mogen ont staan. „Op zich achten wij het een vooruitgang omdat er vanuit de ge meente een bestuurlijke invloed op de gang van zaken rondom aanbod van het pakket, lesgeldtarieven, in voering van nieuwe cursussen en der gelijke kan ontstaan". voor ons openstelde. Vroeger kwa men de Russen met tanks en nu brachten ze de glasnost mee". Gorbatsjov heeft een belangrijk aandeel gehad in de veranderingen in Oost-Duitsland, zo stelt Zaremski. „En de rol van de kerken is ook heel erg belangrijk. Zij zijn steeds de spreekbuis van de critici geweest en zij hebben altijd gewaarschuwd te gen het gebruik van geweld". Elke Zarewski heeft haar buik vol van het communisme. Zolang de Oostduitse communistische partij SED nog niet van het toneel verdwe nen is is zij nog niet gerust op de toe komst. „Ze hebben nu 40 jaar met ons geëxperimenteerd. We hebben 40 jaar lang niet kunnen leven zoals we wil den leven en we willen niet weer on derwerp van experimenten worden". Éénwording Als het aan Zarewski ligt komt het tot een éénwording van de beide Duitslanden. Zij beseft dat die moge lijke samensmelting van BRD en DDR onder andere in Nederland met gemengde gevoelens wordt bekeken. „Ik denk niet dat men er bang voor moet zijn. Die angst is een erfenis van de Tweede Wereldoorlog, maar het gaat nu om een nieuwe generatie. De (extreem rechtse red.) Republikaner hebben bij ons niet zoveel aanhan gers". SCHARENDIJKE - Door de afde ling Middenschouwen van de VVD is de kandidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen in maart vastge steld. Als lijsttrekker fungeert de thans zittende wethouder L. C. Hart. Op de tweede plaats staat raadslid J. M. van Langeraad. De volgende op de lijst is J. van der Slikke. De rest van de kan didatenlijst: 4. J. C. A. Ribbens, 5. J. S. M. Hanse, 6. H. Coomans en 7. L. Elenbaas. Vervolg van pagina 1 Uit de reactie van raadsvoorzitter burgemeester L. N. Labruyère bleek dat momenteel alleen de laatste vraag al aan de orde was. „We kopen de grond alleen aan onder voorwaar de dat ze niet vervuild is". De burge meester benadrukte dat de grond aankoop nodig was los van de vraag of het woonzorgproject daar al dan niet zal komen. „We moeten dat ge bied aankopen en saneren wanneer zich daarvoor de mogelijkheid voor doet en dat is nu het geval". De burgemeester benadrukte dat het collegevoorstel niet inhield dat de plaats van het woonzorgproject vast zou staan. „Ik betreur het als we die indruk hebben gewekt. We hebben al leen gekeken welke lokaties in aan merking zouden komen mede in het kader van de stads- en dorpsvernieu wing". In antwoord op vragen vanuit de raad moest de burgemeester toegeven dat een financiële bijdrage voor het woonzorgproject uit de 'knelpunten- pot' van de provincie niet vaststaat. „De ingrediënten ervoor zijn wel aan- wezig. Ik weet dat het provinciaal be stuur het zou toejuichen als wij een bedrijf als de garnalenpellerij zou den saneren via de bouw van een woonzorgproject. Maar verder is het afwachten". De burgemeester bena drukte dat de gemeente altijd een eenmalige financiële bijdrage zal moeten leveren om de kostprijs van de grond en de daarbij komende kos ten voor sloop en bouwrijp maken binnen proporties te houden. „De la tere bewoners kunnen nooit die kost prijs voor hun rekening nemen". Uit de toelichting van de burgemeester bleek dat er aan de Poortdijkstraat woningen zullen worden gebouwd als men de lokatie niet bestemt voor het woonzorgproject. Hoewel Van de Meide en De Mun- nik nog tegensputterden dat het col lege toch de indruk wekte dat men voor de Poortdijkstraat had gekozen als lokatie voor het woonzorgproject, gingen de raadsleden tenslotte una niem akkoord met de aankoop van de grond. Dit alles onder grote pu blieke belangstelling. Er moesten ex tra stoelen worden aangedragen om alle belangstellenden op de publieke tribune een plaatsje te geven. Elke Zaremski: ..Vrijheid, dat is altijl onze grootste wens geweest(Foto: Joop van Houdt). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01119-1601, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar I 166,00; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3