Actie Zicht op licht Voedsel uitdelen in Ethiopië onder toezicht van de dokter Brieven vanuit Schouwen-Duiveland naar Gorbatsjov voor vrede Ethiopië Omroep Zeeland krijgt er op Walcheren een hulpzender bij Inbraak in scholencomplex Brouwershaven Toch krediet voor beroeps- aalvisser Meer ziekenhuis opnamen in 1989 WATERSTANDEN DE DEURLOO B.V. 2 ZIERIKZEE - Donderdag 1 en vrijdag 2 februari komt de ANWB met de actie Zicht op licht in Zierikzee. Don derdag tussen 9.30 en 19.00 uur en vrijdag tussen 9.30 en 17.00 uur kan iedereen gratis de lichten van de auto laten controleren in de Technomobiel. Deze staat opgesteld op het parkeerterrein aan de Balie. De actie be staat inmiddels 26 jaar. Na die 26 jaar van intensieve controle constateert de ANWB dat het met de kwaliteit van deze belangrijke voorziening nog steeds slecht gesteld is, hetgeen voor de ANWB reden is om door te blijven gaan met deze gratis controle. Wel is het percentage af te stellen koplampen volgens de ANWB na de invoering van de APK-keuring teruggelopen van 90 naar 83 procent. Einde ontvangstproblemen in zicht OOST-SOUBURG - Binnen drie maanden krijgt Omroep Zeeland er op Walcheren een hulpzender bij. Daarpiee moet een eind komen aan de ontvangstproblemen van de regio nale omroep. De maatregel betekent, dat Omroep Zeeland binnenkort op de FM via drie etherfrequenties te beluisteren is. De Nederlandsche Omroep-Zendermaatschappij NV (Nozema), die verantwoordelijk is voor de zenders van de binnenlandse radio en televisie, is verder bezig het vermogen van de hoofdzender van Omroep Zeeland, Goes 101.9 MHz, verder op te voeren tot de maximaal toegelaten sterkte van 59 kW. De No zema verwacht dat die vermogens- verhoging uiterlijk in oktober van dit jaar gerealiseerd zal zijn. Bovendien zal de hulpzender Phi lippine, voornamelijk bestemd voor de ontvangst in Zeeuws-Vlaanderen, over enkele weken in stereo worden uitgevoerd. Dit zijn de belangrijkste resultaten van het overleg, dat het af gelopen weekeinde is gevoerd tussen vertegenwoordigers van Omroep Zee land en de Nozema. Het gesprek vond plaats nadat de zaak bij de bevoegde autoriteiten aanhangig was gemaakt door de Zeeuwse CDA-Kamerleden Eversdijk en Beinema en door het da gelijks bestuur van de provincie Zee land. Locatie De Nozema weet nog niet precies waar de Walcherse hulpzender zal worden geplaatst. Aanvankelijk gin gen de gedachten uit naar de gemeen te Middelburg, maar inmiddels wordt een terrein op of in de omge ving van de Walpherse duinen bij Dis hoek bestudeerd. Hoofdzaak "is, dat een lokatie wordt uitgezocht waar voor geen tijdrovende bestem- PARIJS - De Roemeense militairen van het vuurpeloton dat president Nicolae Ceausescu en diens vrouw Elena executeerde, waren er zo op ge brand de gehate leider te doden dat alle 80 leden van het peloton schoten in plaats van de vijf die hiervoor wa ren aangewezen. Dat heeft Silviu Brucan, lid van het elf leden tellende uitvoerende Comité van het Front van Nationale Redding, verklaard te genover het Franse dagblad Le Figa ro. BROUWERSHAVEN - Tussen 20 en 22 januari werd ingebroken in het basisscholencomplex aan de Schuit haven te Brouwershaven. De inbrekers kwamen het gebouw binnen door een ruit te forceren. Men richtte zowel in de lokalen van de openbare basisschool De Schoener als de christelijke basisschool De Schouw een ravage aan doordat van alles werd doorzocht. Tot nu toe heb ben de groepsleraren nog niet kunnen vaststellen of er ook wat is meegeno men- Ook het schadebedrag door de inbraak is niet bekend. Van de in braak werd aangifte gedaan door de directeuren van beide basisscholen, C. S. en T. S. YERSEKE - Beroepsaalvisser D. Nijssen uit Yerseke krijgt na drie jaar procederen toch nog een be- drijfskrediet en een overbruggings krediet. Door de kanaalwerken, ter verbetering van het Kanaal door Zuid-Beveland werd Nijssen belem merd in de uitvoering van zijn visse rij op genoemd kanaal. Eerst door een zandzuiger, die de in het slib overwinterende aal weg zoog, daarna door de storting van Hoechst slakken die de palingstand op het ka naal zo goed als om zeep hielp. Het gemeentebestuur was van oordeel dat Nijssens bedrijf niet meer levensvat baar was door genoemde oorzaken en weigerde hem een bedrijfskrediet. Zijn schoonzoon met wie hij zijn vis serij uitoefent had al ander werk ge zocht en dat moest hij ook maar doen. Ook bij gedeputeerde staten kreeg Nijssen nul 't rekest. De Raad van State deed vorige week uitspraak en gelastte de gemeente Nijssen alsnog de bedoelde uitkeringen toe te ken nen, temeer daar de palingstand in het aan Nijssen toegewezen visgebied zich weer herstelt. Basisschoolleerlingen en particulieren klimmen in de pen WESTENSCHOUWEN - „Als het beëindigen van de hongersnood in Ethiopië slechts een eenvoudige optelsom was zou transport plus voedsel plus medicijnen de oplossing zijn. Helaas voor vier miljoen mensen in Ethiopië is de situatie iets moeilijker". Zo be gint de voorbeeldbrief die Jan en Ellen Midavaine-Jansens uit Westenschouwen naar 24 directeuren van basisscholen en scholen voor voortgezet onderwijs op Schouwen- Duiveland hebben gestuurd. Een voorbeeldbrief die onderdeel uitmaakt van een inter nationale actie waarmee de hulp van de Russische president M. Gorbatsjov wordt in geroepen om een eind te maken aan de burgeroorlog in Ethiopië. Door die burgeroorlog is het im mers voor hulporganisaties niet mo gelijk het grootste deel van de honge rende mensen in Ethiopië te berei ken. Slechts één- van de vier miljoen mensen kunnen worden geholpen doordat de strijd tussen de marxisti sche regering Mengistu en :de- bevrij dingsbewegingen in Eritrea en Ti- gray de hulpacties belerftmeren. Bemiddeling De internationale organisatie Het Honger Project verwacht dat bemid deling door Gorbatsjov een einde kan maken aan de bloedige burgeroorlog. Daarom heeft deze organisatie scho lieren en particulieren in de hele we reld opgeroepen om in januari brie ven te schrijven waarin de Sovjet- Russische staatsman wordt gevraagd de wapenleveranties vanuit zijn land naar Ethiopië te laten stoppen. Het is de bedoeling de Russiche leider op woensdag 31 januari een miljoen van dergelijke brieven te overhandigen. Aan de campagne wordt reeds deel genomen in Zweden, Frankrijk, West-Duitsland, Canada, Ierland, Zwitserland, Australië, de Verenigde Staten en Nederland. In navolging van initiatieven in Walcheren is het echtpaar Midavaine nu begonnen met het oproepen van de bevolking op Schouwen-Duiveland om met de actie mee te doen. Volgens Midavaine ligt de macht om het Ethiopische volk uit de ellen de te halen bij de Russische regering. Voor mij is het geen geheim dat wit te bonen afkomstig uit Ethiopië in de Rotterdamse haven worden overgela den in Russische schepen voor door voer naar' Leningrad. Die bonen ko men eigenlijk het Ethiopische volk toe. Maar de marxistische regering van Ethiopië verkoopt haar bonen in ruil voor wapens waarmee zij het Ethiopische volk onderdrukt. Gor batsjov is de aangewezen persoon om de wapenleveranties vanuit Rusland naar Ethiopië stil te zetten". Volgens Midavaine is daarom deze brievenactie belangrijker dan het toezenden van voedsel en medicijnen naar Ethiopië. „Want dat valt toch in handen van het militaire regime". Hij rekent er dan ook op dat particulie ren en de scholen op Schouwen- Duiveland het initiatief overnemen. De scholieren krijgen een informatie vel over de actie en een voorbeeld brief. In die brief wordt Gorbatsjov be dankt voor de inspanningen die hij tot nu toe voor de wereldvrede lever de. Dan wordt hem gevraagd zich te bemoeien met de Ethiopische bur geroorlog zodat daar op korte tijd een staakt-het-vuren kan worden af gekondigd. In de USA worden derge lijke brieven naar president Bush ge zonden. Behalve via het opzetten van de brievenactie probeert de organisa tie Het Honger Project ook op andere manieren voorwaarden te scheppen die een betere voedselvoorziening mogelijk maken. mingsplanprocedures moeten wor den gevolgd. Directeur-hoofdredacteur Flip Feij van Omroep Zeeland is bijzonder te vreden met de toezeggingen van de Nozema: „Dankzij de bemoeienis van de Zeeuwse bestuurders is men bij de Nozema en de PTT plotseling heel serieus naar onze problemen gaan kijken". ,,Aan het plaatsen van een hulpzen der op Walcheren kleeft het bezwaar, dat we de Zeeuwse luisteraars straks moeten laten wennen aan een extra frequentie, dat heeft altijd wat tijd nodig. Anderzijds kunnen we al die mensen, die ons nu bellen over de ont vangstproblemen laten weten, dat er een oplossing op komst is". De hulp zender op Walcheren werd enkele we ken geleden al door de Nozema aan geboden, maar toen ging Omroep Zeeland daarop niet in, omdat nog niet vaststond, dat de toegezegde ver mogensverhoging van de hoofdzen der in Goes zou worden voortgezet. Ook elders Een hulpzender op Walcheren al leen zou volgens de Zeeuwse orhroep geen oplossing zijn voor de ont vangstproblemen, die Ook elders in de provincie bestaan. Feij: ,,Nu we de garantie hebben, dat Goes verder zal worden opgevoerd, lijkt er ook zicht te komen op verbetering van de ont vangst in het oosten van Zuid- Beveland en langs de grenzen van Tholen, Sint-Philipsland en Schouwen-Duiveland". De Nozema zal tenslotte bezien in hoeverre de Belgische zender Egem zich inmid dels houdt aan de internationale af spraken over de maximaal toegelaten uitzwaai vah zenders. Eerste metin gen hebben aangetoond, dat de ge vraagde maatregelen zijn getroffen. Omdat Omroep Zeeland dat betwij felt zal nieuw onderzoek plaats vin den, eventueel gevolgd door overleg met de Belgische equivalent van de Nozema. Zoals bekend, ondervindt Omroep Zeeland op zijn hoofdfre quentie, Goes FM 101.9, in sommige delen van de provincie hinder van de Belgische zender. ZIERIKZEE - Het aantal zieken huisopnamen is in 1989 voor het eerst sinds 1983 weer gestegen. De stijging bedroeg 1,4 procent. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het informa tiecentrum voor de gezondheidszorg SIG. De toename van het aantal op namen is volgens het informatiecen trum volledig terug te voeren op de opnamestijging in de categorie pa tiënten boven de 65 jaar. Er werden vorig jaar 8,9 procent meer bejaar den in ziekenhuizen opgenomen dan in 1988. Sinds 1983 zijn ziekenhuizen gebon den aan een vast budget. Vanaf die tijd vertoonde het aantal opnamen een dalende lijn. In 1988 was daar al een kentering in te zien. Die heeft zich vorig jaar doorgezet in een reële stijging. De sinds 1983 dalende trend in de gemiddelde verpleegduur heeft zich in 1989 wel voortgezet, zo blijkt uit de onderzoekingen van de SIG. Tegenover het gemiddelde van 11,3 dagen in 1988 stond vorig jaar een ge middelde van 11,0 dagen. Ondanks het stijgend aantal opnamen is het gebruik van de ziekenhuisbedden in Nederland met 1,4 procent gedaald. Dat is het gevolg van de relatief ster ke daling van de gemiddelde ver pleegduur. In 1988 werd 42 procent van de bedden gebruikt door bejaar den. Nederland in actie voor door honger geteisterd land ZIERIKZEE - Slachtoffers van een hongersnood help je door voedsel te zenden. Dat doen hulporganisaties nu voor de door honger bedreigden in delen van Ethiopië. Op gironummer 555 te Den Haag stromen de particuliere bijdragen toe. Dat geld is echter niet alleen voor voedsel bestemd. Ook medische goederen en dokters van verpleegkun digen worden daarvan betaald. Dr. Tom Puls, hoofd uitzendingen van Memisa te Rot terdam, legt uit waarom. In 1985 maakte hij van nabij de uitdeling van voedsel mee, in het ook toen door honger geteisterde Ethiopië. „Ook als er geen of weinig ziektes uitbreken moet een arts aanwezig Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 24 januari 01.35 125 07.50 -125 14.10 133 20.10 -120 25 januari 02.30 138 08.40 -135 15.00 148 20.55 -122 24 januari 00.30 118 06.45 -117 12.55 126 18.55 -114 25 januari 01.15 133 07.25 -129 13.30 145 19.35 -118 24 januari 01.45 135 07.40 -132 14.15 142 20.05 -127 25 januari 02.40 148 08.35 -142 15.15 158 20.55 -130 24 januari 01.45 140 07.50 -137 14.15 150 20.15 -133 25 januari 02.35 156 08.45 -148 15.05 167 20.55 -136 Springtij: 29 januari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 zijn. Een arts zal moeten beoordelen in welke toestand een hongervluchte ling verkeert. Is zij/hij alleen uitge hongerd of ook ziek? Door ondervoe ding worden mensen extreem vatbaar voor allerlei ziekten. Een ziekte die anders geen probleem zou opleveren, kan voor een ondervoede de dood betekenen. Neem nou de ma- zelen, in Nederland een milde ziekte. "'"In Ethiopië, bij ondervoede mensen die nauwelijks weerstand hebben, is die ziekte dodelijk. Dus de aanwezig heid van een arts op de plaats waar voedsel wordt uitgedeeld is heel be langrijk" vertelt Tbm Puls. Ziektes die bij ondervoede mensen veel voorkomen zijn: oogafwijkin gen, longontsteking, hersenvliesont steking en gehoorafwijkingen. Ook heeft Tbm Puls regelmatig meege maakt dat mensen overleden aan simpele diarree. Dat zou zelfs kunnen als hongerende mensen plotseling te veel gaan eten. Dus moet je medici de voedsel-uitdcling laten begeleiden. „Dat is nog eens extra nodig als er meer soorten graan te krijgen zijn. Ie dere graansoort heeft een eigen ge halte aan suiker, vet, eiwit. Een groot gevaar vormen de epide mieën, die gemakkelijk kunnen uit breken als bij zo velen de weerstand ontbreekt. „Zoiets kun je voorko men met grote inentingsprogram- ma's. Plaatselijke verpleegkundigen en vrijwilligers om de rijen wachten den in goede banen te leiden helpen de artsen bij zo'n inenting. Maar nog moeilijker is het om de uitdeling van voedsel en medicijnen eerlijk te laten plaatsvinden. Tom Puls: „Tbch hadden wij een efficiënte methode. Elk dorp kon op een vaste dag langskomen. Elk dorpshoofd zag er op toe dat geen vreemdelingen een portie opeisten. Zo werd voorkomen dat iemand dubbel werd bedeeld". Inhaal-spreekuur Het is best denkbaar dat nu in 1990 het zelfde gebeurt als bij vorige hon gersnoden in dit gebied. Tben zorgde de aanwezigheid van veel dokters en verpleegkundigen in sommige stre ken voor een inhaal-effect. Tbm Puls: „Op onze spreekuren verschenen veel chronisch zieken met aandoeningen die elders in een vroeg stadium zou den zijn behandeld. Met eenvoudige medicijnen konden wij hen helpen. Je zou kunnen zeggen:'door de hon gersnood kregen zij nu tijdig deze eenvoudige zorg, zodat zij niet be hoefden te sterven". Tom Puls denkt niet dat hij ooit nog de duizenden hongerige gezich ten zal vergeten. Zijn verblijf in Ethiopië in 1985 heeft een onuitwis bare indruk op hem gemaakt. Hij heeft al heel wat Afrikaanse landen bezocht, maar zulke kale vlaktes zonder een enkel grassprietje zag hij nadien niet meer. En dan de mensen: „Ik wist uit de boeken van het trotse en i'ijke volk van de Oromo's. Vroeger waren zij be roemd om hun kudden. Het was in drukwekkend om hen temidden van tientallen stuks vee naar een dorp te zien komen. Maar Tbm zag hen ko men zonder enig bezet. De laatste ka melen hadden ze moeten opeten. Hun trots was geknakt, nu ze gedwongen waren om te bedelen om in leven te blijven. Ik ontmoette mensen die het volk van vroeger kenden en het niet konden aanzien hén zo berooid te zien..". Op tijd zijn Ondervoeding, legt Tbm Puls uit, heeft een ingrijpende invloed op het gedrag van mensen. Zij worden apa- tisch, het kan hen niet schelen wat er om hen heen gebeurt. „Je zag moe ders gehurkt zitten, die niet meer rea geerden op hun kinderen. En die kin deren waren soms zo verhongerd dat ze waren opgehouden met huilen; zo konden het eenvoudig niet meer... Dat waren de mensen die het niet meer zouden redden". Ook dokters en verpleegkundigen moesten machte loos toezien hoe deze mensen overle den. Het is daarom van groot belang om op tijd te zijn. Negen Nederlandse hulporganisaties houden hun inza meling voor Ethiopië voordat de tele visie misschien de zelfde vreselijke beelden moet uitzenden als enkele ja ren geleden. Zij vragen echter om fi nanciële steun die erger kan voorko men. Voedsel, transportmiddelen, medische goederen, artsen en ver pleegkundigen - er is tijd nodig om deze in het getroffen gebied te krij gen. Vooral omdat in Tigray en Eri trea, heel Noord-Ethiopië omvattend, al vele jaren een burgeroorlog woedt. Maar Tbm Puls, nu op het kantoor van Memisa, zal opnieuw zijn bijdra ge leveren aan hulp voor Ethiopië. Tot en met donderdag 27 januari Zierikzee Expositie van de Mona Lisa Founda tion in galerie Galerij, RSG Profes sor £eeman. Bezoek na telefonische afspraak. Burgh-Haamstede Expositie Bewaerschole. Het Neder landse Reddingwezen. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag 23 januari Scharendijke Schrijfavond Amnesty International. Zaaltje Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 21.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Van 19.00 tot 21.00 uur. Oostcrland Schrijfavond Amnesty International. Hervormde kerk, consistorie. Van 20.00 tot 21.00 uur. Woensdag 24 januari Zierikzee Bijeenkomst agrarische commissie Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Schouwen, in het dorpshuis van Zonnemaire. 9.15 uur. Noordwelle Contactavond kynologenclub. Dorps huis. 20.00 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal openbare bibliotheek. Van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 25 januari Zierikzee Informatiemorgen over cursussen van Vrouw en Werk in buurt- en club huis De Lichtboei. 9.30 uur. ANBO-themamiddag over inconti nentie in De Paternoster. 14.00 uur. Fractievergadering PvdA in het stad huis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Algemene ledenvergadering land- bouwvereniging Eendracht Bindt. Dorpshuis. 19.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 26 januari Bruinisse Presentatie nieuwe bussen ZWN in restaurant Grevelingen. 14.30 uur. Zaterdag 27 januari Zierikzee Jeugdmusical Kijk naar je eigen. Van Hetty Heyting. Concertzaal. 15.00 uur. Concert Ars Musica in de Vierschaar in het stadhuis. Aanvang 20.00 uur. Concert Case Crosshead the Screw drivers. 22.30 uur. Burgh-Haamstede Optreden Rob Favier. De Burght. 20.00 uur. Renesse Oud papier ophalen. Door Luctor et Emergo in dorpskern. Vanaf 8.30 uur. Dinsdag 30 januari Zierikzee Filmmiddag. Gereformeerd Vereni gingsgebouw. 14.00 uur. Infomarkt over de diverse soorten voortgezet onderwijs op Schouwen- Duiveland. Theo Thijssenschool, Kaersemakerstraat 27. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Causerie met dia's reis naar Spitsber gen door L. Meerman. Lezing Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. De Schutse. 20.00 uur. Woensdag 31 januari Zierikzee Bijeenkomst NCVB Zierikzee, mid dag voor ouderen. In zalencentrum van de Nederlandse Hervormde kerk. 14.30 uur. Donderdag 1 februari Zierikzee Aanvang cursussen Vrouw en Werk in buurt- en clubhuis De Lichtboei. Be gin van de cursus 9.30 uur tot 14.00 uur. Vrijdag 2 februari Kerkwerve Afscheidsreceptie directeur Reini gingsdienst J. Landman. Dorpshuis 't Zuudènde. 16.00 uur. Zaterdag 3 februari Zierikzee Obs Binnen de Veste, Kindertheate ratelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Concert Jump! Dickie Jump in Jonge rencentrum Brogum. 22.30 ui*r. Renessc Uitvoering Luctor et Emergo voor do nateurs. Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 8 februari Noordwelle Causerie Zeeuwse boerderijen. Dorpshuis. 19.30 uur. Bruinisse Voorlichtingsavond over drugs van de Kruisvereniging Schouwen-Duive land in het Verenigingsgebouw aan de Deestraat. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL öiilö-ï6253

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2