Geslaagde amaryllis-actie van pupillen SV Duiveland REBECCA VALDEN, huisarts 'Roemenen zijn blij met hun vrijheid maar toch ook bang voor de toekomst' 4 Peter van Rhoonterug van verblijf in Boekarest: BROUWERSHAVEN - „De mensen in Roemenië zijn heel blij met hun vrijheid. Maar ze zijn ook bang voor de toekomst. Bang dat het weer de kant van een dictatuur op gaat". Aan het woord is Peter van Rhoon uit Brouwershaven. Hij is net terug van een zevendaags verblijf in de Roemeense hoofdstad Boekarest. „Waarom je daar naar toe gaat? Er is daar iets historisch gebeurd. Ik had eigenlijk ook naar Berlijn gewild, maar dat kon gewoon niet. Zoiets komt gewoon in je op", aldus Van Rhoon. Hij zag af van zijn voorgenomen reis naar London en besloot samen met een vriend naar Roeme nië te liften. Hij proefde de blijdschap om de hervonden vrijheid. Hij bespeurde ook angst onder de Roemenen. Angst voor de toekomst. Hij is vastbesloten om binnen af zienbare tijd weer poolshoogte te gaan nemen. „Want je wordt er toch door geraakt". Het was voor Van Rhoon zeker niet de eerste keer dat hij, op de bonne fooi, verre reizen ondernam. Eerder bezocht hij, om maar wat te noemen, China, Tibet en Midden-Amerika. „Meestal plan ik die reizen helemaal niet. En dat is juist het leuke: elke dag weer opnieuw beslissen waar je naar toe gaat", aldus Van Rhoon. Samen met een vriend ging Van Rhoon op pad en hij slaagde erin om binnen 24 uur Roemenië te bereiken. „Het ging eigenlijk heel makkelijk", aldus Van Rhoon. „We reisden via Duitsland en dat was precies in de kerstnacht. We stonden dezelfde dag nog in Wenen". Vanuit Wenen ging het verder naar Boedapest. „En vandaar- uit zijn we naar Boekarest gegaan". Van Rhoon en zijn reisgezel vonden in het Oostblok een gastvrij onthaal. „We hebben in de universiteit van Boedapest geslapen en dat heeft ons niets gekost. Mensen denken vaak dat reizen heel duur is, maar dat hoeft helemaal niet zo te zijn". Hoewel op dat moment de ergste gevechten al achter de rug waren be seft Van Rhoon achteraf dat zijn ver blijf in Boekarest niet zonder gevaar is geweest. „Overdag was het heel rustig in de straten, maar 's nachts werd er nog wel geschoten. En je hoorde van de mensen ook allerlei ge ruchten". Peter van Rhoon: ,,Toch steeds de angst dat het weer richting dictatuur gaat". (Foto: Joop van Houdt). Onzekerheid Hoewel de Roemenen in een soort roes leefden was er volgens Vap Rhoon ook sprake ,van onzekerheid. Het gerucht deed de ronde dat de Se- curitate met nieuwjaar een offensief zou beginnen. „Er werd gezegd: Kerstmis is voor het verzet. Nieuw jaar is voor de Securitate", vertelt Van Rhoon. Gelukkig voor hem en voor de Roet- menen bleef het gevreesde Securita- te-offensief uit. Desondanks bleef er een zekere spanning voelbaar in de straten van de Roemeense hoofdstad. „Als je daar loopt besef je doorgaans niet dat je gevaar loopt", stelt Van Rhoon. „Alleen op sommige momenten, als je door de stille straten loopt over de bevroren sneeuw gaat er iets door je heen van: ,Nu ben ik toch wel een erg makkelijk doelwit'. Waarbij Van Rhoon meteen aan laat tekenen dat een verblijf in Roemenië in zijn ogen niet gevaarlijker is dan een verblijf elders. „Ik geloof niet dat je in Roe menië meer kans loopt beroofd te worden dan ergens anders". Intens Wat Van Rhoon in Roemenië vooral opgevallen is is dat de mensen heel intensief leven. Er heerst blijdschap om de vrijheid, maar er wordt ook ge treurd om de offers die men daarvoor heeft moeten geven. „Je ziet op straat mensen die in hun auto doodgescho ten zijn, maar dat doet je eigenlijk weinig. Dan is het net of je naar het journaal kijkt. Maar hoe langer je er bent, hoe meer het je raakt". Zo'zag Van Rhoon op een begraaf plaats treurende nabestaanden. „Ik heb een man van een jaar of zestig ge zien, met zo'n gegroefd gezicht. Die man stond verschrikkelijk te huilen bij het graf van zijn kinderen en zo iets raakt je natuurlijk". Het werd Van Rhoon al snel duide lijk dat de mensen in Roemenië heel anders omgaan met hun leed dan in Westerse landen gebruikelijk is. Leed wordt niet opgekropt. „Je ziet aller lei rituelen die hier allang verloren zijn gegaan. Ik heb bijvoorbeeld ge zien dat er wijn over een graf uitgego ten werd. De overledene kreeg als het ware te drinken". Steun Tijdens zijn verblijf in Roemenië heeft Van Rhoon niet alleen zijn ogen, maar ook zijn oren goed de kost gege ven. „De mensen praten heeLvrijuit. Ze spreken openlijk hun twijfels uit over het nieuwe regime en ;z^ftvillen ook heel graag van je horen hoe het leven in het Westen is". De kritiek op de voedseltranspor- ten wordt door Van Rhoon niet ge heel en al gedeeld. „Okee, het is mis schien allemaal niet zo nodig ge weest als bijvoorbeeld in Ethiopië, maar ik heb wel gemerkt dat het door de Roemenen heel erg gewaar deerd wordt". Zij ervaren de voedselpakketten volgens Van Rhoon vooral als morele steun, als bewijs dat zij niet alleen staan en dat er met hen meegeleefd wordt. „Je moet niet vergeten dat de levensstandaard in Roemenië veel la ger ligt dan bijvoorbeeld in Neder land. Vlees is er heel erg duur en voor de meeste mensen niet te betalen. Ik heb een vrouw gezien die een bot had gekocht om soep van te maken en al leen dat bot had haar al een hoop geld gekost". Cultuur De Roemenen zijn blij onder het juk van dictator Ceaucescu uit te zijn. Maar het is volgens Van Rhoon be paald niet zo dat ze hun maatschappij meteen om willen vormen naar Wes ters voorbeeld. „Ze willen heel dui delijk hun eigen cultuur houden. Ze staan heel kritisch tegenover het Wes ten. En er zijn ook grote verschillen. Je ziet in Roemenië bijvoorbeeld geen drugs en dat is in Nederland weer een groot probleem". Wat de Roemenen wel willen is de mocratie. „Het is in Roemenië op een gegeven moment heel snel gegaan maar je merkt gewoon dat ze het juk van Ceaucescu helemaal van zich af geschud hebben. Terwijl je aan de an dere kant voelt dat men zich afvraagt of hun offers niet teveergeefs zijn ge weest", aldus Van Rhoon. Hij stelt dat men zich openlijk zeer kritisch uitlaat over de nieuwe machthebber Iliescu en dat men met gemengde gevoelens kijkt naar de man die verantwoordelijk is voor veel veranderingen in het Oostblok: Michael Gorbatsjov. „Er is de angst dat de revolutie niet ver genoeg is gegaan en Roemenië weer de dictatuur tegemoet gaat", stelt Van Rhoon. „De prijs is heel hoog geweest en het geeft een bitter gevoel als je bedenkt dat het moge lijk is dat dat offer voor niets is ge weest. Dat er vrienden van je voor niets de dood hebben gevonden". Omschakelen Zoals gemeld is het niet de eerste keer dat Van Rhoon verre reizen heeft ondernomen. Eén ding is daarbij on veranderd gebleven. „Het is elke keer weer even öhisfchakelen naar het le ven in Nederland. In Roemenië kijk je op elk dubbeltje terwijl je hier mjjsschien een paar tientjes uitgeeft aló je een avondje gaat stappen. Maar .o$r de een of andere manier gaat die omschakeling altijd heel snel". Als je in Roemenië bent geweest kijk je bij terugkeer in Nederland toch met andere ogen naar de televi siebeelden. -jHet raakt je meer en ik ben zeker van'plan om over een paar maanden wee'r naar Roemenië te gaan", aldus Van Rhoon. Dinsdag' 23 januari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.55 uur Rondom Tien, discussiepro gramma over afslanken. 16.41 uur Ja, natuurlijk extra, na- tuurmagazine. 17.05 uur Kissy Fur, Amerikaanse te kenfilmserie. Afl. 12. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Disney parade, Disney- magazine. Presentatie: Jochem' van Gelder en Melline Mollerus. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Dinges, spelprogramma. 19.51 uur BZN in Spanje, muziekspe-, cial. 20.21 uur Een tijd van oorlog (War and Remembrance), Amerikaanse se rie. Deel 4. 21.15 uur Paul Daniels, goochel- en variétéprogramma. 22.12 uur Hier en nu, actualiteitenru briek. 22.51 uur Signaal, meditatie. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Concept, nieuwsrubriek over ontwikkelingen in de weten schap. 23.36 uur Huizen van Oranje: herh. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Belfleur, vrouwenmagazi ne. Presentatie: Nelleke van der Krogt en Wilbert Gieske. 17.11 uur Het erfgoed Guldenburg (Das Erbe der Guldenburgs), Duitse serie. Afl. 14. 17.55 uur De Galapagos eilanden (1), natuurfilm. 18.15 uur Kleine spoorlijnen, documentaire-serie over kleine spoorlijnen. Afl. 7 (slot). 18.55 uur Tik tak, kleuterserie. 19.00 uur De eerste de beste, vanuit Gran Dorado in Zandvoort. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Medisch Centrum West, 13-delige serie. Afl.: Wraak. 21.39 uur De tv-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 21.40 uur De TROS tv show, show met gasten gepresenteerd door Ivo Niehe. 22.44 uur De tv-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 22.45 uur TROS Aktua, actualiteiten rubriek. 23.20 uur Brigitte Bardot: S.O.S.!, 4-delige Franse serie over het ver drukte dier. Afl. 3. 00.20 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Hoor mij eens. Afl. 2. 10.30 uur Nederland, en de NAVO, een kwestie van vrede? Afl. 1. 14.00 uur Skoalle-tv: Wat hear ik? 14.10 uur Skoalle-tv: De Reboelje- baarch: De 'play-back' blei. 14.30 uur Anderland, alf. 1. 15.05 uur De filosofen, voorlich tingsprogramma. 15.15 uur Mest en milieu. Afl. 2. 15.45 uur You're welcome, cursus En gels voor beginners. Les 17. 18.00 uur Zo piepen de jongeren, Por tugese kinderen van emigranten pra ten over de voor- en nadelen van hun opvoeding in Nederland. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis, kinderpro gramma. 19.10 uur Onder de Afrikaanse zon (Under African skies), documentaire serie. Deel 4. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Sport studio. 21.03 uur China in revolutie, docu mentaire over de revolutie in het da gelijkse leven in China. Afl. 1. 22.00 uur NOS-laat, actueel magazi ne. Presentatie: Maartje van Weegen. 22.45 uur Klassieke mechanica, be weging, zwaartekracht en energie. Les 12. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie met Lucelia Santos. Afl. 102. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 148. 18.05 uur Plons. Afl. Plons en het roomijs vent je. 18.10 uur Het station, jeugdmagazi- ne. 18..35 uur Korte film. 18.45 uur Op het terras, seniorenma gazine. 19.25 uur Lortto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren (Neighbours), Australische serie. Afl. 282. 20.20 uur Zeker weten? Rechtstreeks praat- en discussieprogramma over actuele thema's. Presentatie: Jan van Rompa^y. 21.25 uur Johnnywood, serie van 6 programma's waarin Johnnywood op zoek gaat naar nieuw talent. Presen tatie: Dré Steemans (Johnnywood) en Katrien Devos (Noëlla). 21.55 uur Mobiele mensen-auto, twee wekelijks automagazine. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur De draad van Ariadne. Wie weet, een gesprek over betekenis en toekomst van wetenschappelijk on derzoek in universiteiten en over de taak en verantwoordelijk van onder zoekers. 23.30 uur Coda. Bagatelle, van Clare Grundman, uitgevoerd door het Arundo-klarinetkwartet. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Rin, Japanse serie. Afl. 78. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Afl. 937. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Iemandsland, toeristisch magazine. 20.40 uur Een computer ook in jouw klas, deel 1: De informatiemaat schappij. 21.10 uur Sprechen Sie Deutsch? Cur sus Duits. Les 2. 21.40 uur Uitzending door derden. Programma van de Vlaams Nationa le Omroep Stichting. 22.30 uur Sport extra, wielrennen, sa menvatting van de Zesdaagse van Antwerpen. Jeugdleider P. Bal: 'In vijf kwartier waren we alle bollen kwijt OOSTERLAND - De jeugdleiders van SV Duiveland kunnen tevreden zijn. In vijf kwartier tijd wisten 45 pu pillen 200 amaryllis-bollen te slijten in Oosterland. „We kunnen altijd een extraatje gebruiken", aldus jeugdlei der P. Bal. „Dit geld gaan we gebruiken om iets leuks te organiseren voor onze pupillen-teams. Een keer naar een wedstrijd van Feyenoord of zoiets. Dat vinden die gast jes prachtig". De amaryllis-bollen werden ter beschik king gesteld door een plaatselijke kweker. Het is een drukte van belang in de kantine van SV Duiveland. Jonge tjes, getooid met gele petjes met daarop de naam van hun club, vullen de ruimte met hun gekwetter. Ouders en jeugdleiders nemen nog even snel de tevoren uitgestippelde routes voor de jeugdige verkoper door. Nog even en de actie kan beginnen. Eerste keer Voor de pupillen van SV Duiveland is het de eerste keer dat ze er zelf op uit moeten om geld voor hun club bij elkaar te sprokkelen. „We hebben eerder wel een keer een verloting ge houden", aldus Bal. „Maar het is de eerste keer dat we met amaryllis- bollen de boer op gaan". Aan enthousiasme geen gebrek in Oosterland. De jeugdige voetballers staan bijkans te springen van onge duld om op pad te gaan. Ook een aantal ouderè heeft tijd vrijgemaakt om een steentje bij te dragen aan de actie. Auto's worden beladen met amaryllis-bollen. „Het is nog een hele voorbereiding hoor", legt Bal uit. „We hebben Oosterland verdeeld in acht wijken en dat is toch een heel gepuzzel". Belangstelling- erg goed De belangstelling voor de pupillen- teams van SV Duiveland is volgens Bal vooral de laatste jaren erg goed. „We zijn 17 jaar geleden begonnen met de E'tjes en sinds '78 hebben we ook twee F-pupillenteams". Jeugdlei der J. van der Laan: „En ze zijn ge woon heel enthousiast bezig". Om dat zo te houden hebben de jeugdleiders van SV Duiveland geko zen voor een speelse aanpak. Bal: „Het gaat niet om de prestaties. Het is veel belangrijker dat je de groep bij elkaar houdt". „Ze moeten zich thuisvoelen in on ze vereniging en ik denk dat je als jeugdleider ook met een stukje op voeding bezig bent". Ook tot de pupillen-teams is de commercie al doorgedrongen: onlangs kregen zij shirts van de sponsor. „Vroeger lag dat heel moeilijk, maar tegenwoor dig k^n dat gewoon. Wij zijn er heel blij mee", aldus Bal. Goed bevallen Zoals gemeld slaagden de pupillen van SV Duiveland er in korte tijd in om alle 200 amaryllis-bollen aan de man te brengen. Bal toont zich zeer tevreden. „Ik sluit zeker niet uit dat we vaker een dergelijke actie op po ten zullen zetten", aldus de jeugdlei der. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Een drukte van belang bij de kantine van SV Duiveland waar 45 jeugdige verkopers stonden te trappelen om te begin nen. (Foto: Joop van Houdt). 58 Sylvia begon te lachen. Freek kneep hem in de wang. „Geef haar nog maar een kans!" zei hij vrolijk. De jongen haalde de schouders op. „Zij stuurt de boel toch maar in de war!" zei hij. „Ga je nou het verhaal vertellen, pappa?" „Straks", ze Freek. „Ga nu nog maar even spelen". Sylvia stond op. „Ik ga naar de keuken", zei zij. „Even iet aan het eten doen". Zij keek Rebecca veront schuldigend aan. „Het is maar een ogenblikje, hoor! Anders moet ik straks weg terwijl Freek bezig is Daarna is alles in een kwartiertje klaar en kunnen we aan tafel gaan". „Ik help je even", zei Rebecca. „O kind, dat is niet nodig! Blijf jij nu maar zitten! Je hebt het met je werk al druk genoeg gehad!" Rebecca lachte. „Stel je voor dat ik weer in slaap val! Nee hoor, ik ga met je mee!" Ze liepen het lange vertrek door naar de achterzijde. „Wat kan ik nu voor je doen?" vroeg Rebecca toen ze in de keuken ston den. Sylvia wees op een paar blikjes. „Wil jij die openmaken? Het is voor een zalmslaatje". Zij stak het fornuis aan. „Dan zal ik de patates frites gaar maken. Dan hoef ik ze straks al leen nog maar even bruin te bakken". Tbrwijl ze bezig waren, kwam Freek'binnen met hun glazen. „Ze waren nog niet leeg", zei hij. Rebecca dronk het hare uit. „Wil je er nog een?" vroeg hij. „Nee, dank je". Zij verdeelde de zalm over de bordjes, en was daarna druk bezig met veldsla en radijs, zij genoot van de sfeer hier, en van de warme vriendschap die haar omring de. Het wekte herinneringen op aan de laatste jaren van haar studenten tijd toen zij bijna wekelijks bij Syl via en Freek kwam. Zij had dit huwe lijk van het begin af meegemaakt en alle lief en leed met hen gedeeld. De problemen van Sylvia en Freek wa ren de hare geweest, van de eerste dag af, en omgekeerd had zich hetzelfde voorgedaan. Freek kwam naar haar toe met een schort van Sylvia. „Doe dit even voor", zei hij. Hij strikte de banden op haar rug vast. Tben trad hij een paar stappen terug en beschowde haar een ogenblik met gefronste wenkbrauwen. „Van medica tot Vestaalse maagd!" grinnikte hij daar op vrolijk. Rebecca schoot in de lach. „Dat is de tweede keer vandaag!" zei zij. „Pe ter verdacht mij er vanmorgen al van dat ik aan het zilver poetsen was!" Zij vertelde van het telefoongesprek. „Ik moest zijn groeten overbrengen", be sloot zij. „Dank je", zei Sylvia. „Hoe gaat het met hem?" „Heel goed. Hij werkt hard". Freek verliet de keuken en kwam een ogenblik later terug. „Ik heb even naar de kinderen gekeken", zei Door MENNO DE MUNCK hij. „Hendrik Jan is toch maar weer van zijn voetstuk afgedaald. Hij speelt weer met Joke". „Ik vond hem prachtig zo pas", lachte Rebecca. „Ze kunnen van die verrukkelijke dingen zeggen", zei Sylvia. Ineens gil de zij van het lachen. „O Freek, vertel Rebecca dat verhaal eens van dat meisje! Je weet wel over het man na!" Freek begon te lachen. „Dat is een mooi verhaal, Rebecca", zei hij. „We hoorden het van een collega van mij. Zijn zuster had het meegemaakt in haar klas. Zij is onderwijzeres ergens in Oost". Hij begon zijn pijp te stop pen. „Zij had het verhaal van de uit tocht uit Egypte verteld. Een weck la ter ging zij verder met de bijbelse geschiedenis en zij vroeg aan de klas: „Wie van jullie weet nu nog waar ik de vorige keer gebleven ben?" Er gin gen een heleboel vingers de lucht in, en zij wees een van de meisjes aan. „Vertel jij het maar eens", zei zij. Zegt dat kind: „Nou iuf, die rpense liepc daar in de woestijn, hè enne het was daar zo heet, hè enne ze ware zo moe, hè enne een hón- ger dat ze hadde, juf, een hónger. Ze kónde bijna niet meer! Ze ginge ge woon door de knieë Maar God liet ze niet in de steek! Niks hoor! Want Hij eh eh Hoe was het nou ook alweer! Eh O ja! Want ineens eh kómt me daar toch een zootje zelfrijzend bókmeel naar bene den (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4