streeknieuws Eerste optreden nieuw jeugdorkest bij de jaaruitvoering van Apollo Volle bak bij Grote Avond van PJZ in dorpshuis Nieuwer kerk Nieuwe scheepshelling op Bruse raadsagenda Voor de derde keer brandstichting in de Driehoek Vier auto's beschadigd bij aanrijding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 januari 1990 Nr. 24680 3 Bijna 200 belangstellenden in Tonnenmagazijn BROUWERSHAVEN - De Brouwse muziekvereniging Apollo heeft sinds drie maan den een eigen jeugdorkest. Tijdens de jaaruitvoering van de muziekvereniging in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven traden de tien jeugdige muzikanten voor het eerst op voor publiek. Zij konden zich verheugen in een grote publieke belangstelling want de jaaruitvoering van Apollo trok bijna 200 belangstellenden naar het Tonnenmagazijn. De drumband in volle actie. (Foto: Joop van Houdt). ALKMAAR - Tfeamleden van de speciale recherche-eenheid die een onderschepte aanlanding van drugs voor de Noordhollandse kust onder zoeken, hebben dit weekeinde in de Noordzee voor de kust van Juliana- dorp balen hasj boven water gehaald, zo heeft een woordvoerder van de Alkmaarse rijkspolitie medegedeeld. ZIER1KZEE - Het brandweerkorps van Zierikzee moest zaterdagavond voor de derde keer in twee maanden uitrukken vanwege een poging tot brandstichting in gebouw De Drie hoek aan het Kerkhof bij de Dikke Toren te Zierikzee. De politie is met een onderzoek bezig om de dader(s) te achterhalen. De brandstichting in het gebouw waarin de Stichting Jeugd, het Rode Kruis en de Christelijke Jongeren Vereniging (CJV) zijn gevestigd vond plaats om ongeveer 19.00 uur. De brandstichters) tikte(n) een ruitje in aan de zijkant van het gebouw aan de Lombardstraat. Door het gat trok men een gordijn naar buiten, stak dat in brand en wierp het door het kapot te raam op de parketvloer in een ruimte van De Driehoek. Omwonen den die werden gealarmeerd door de rookontwikkeling waarschuwden de brandweer. Die rukte uit met twee wagens. Door het brandende gordijn was een deel van het parket gaan smeulen. De brandweerlieden kon den het vuur snel doven. Volgens de politie was de schade veroorzaakt door de kapotte ruit, rook en water aanzienlijk. De vorige twee keren dat werd geprobeerd brand te stichten in De Driehoek ging men op precies de zelfde wijze te werk. BURGH-HAAMSTEDE - Vier auto's raakten zaterdagmiddag be schadigd bij een aanrijding in Burgh-Haamstede. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De aanrijding deed zich voor in de Weststraat in Burgh-Haamstede. P. B. uit Middelburg reed met zijn auto over de Noordstraat in de richting van Burgh. Hij merkte de aan de ver keerde zijde van de weg geparkeerde auto van A. J. van de S. uit Haamste de te laat op. Om een aanrijding te vermijden week hij uit naar rechts. .Uit de tegenovergestelde richting na derde echter op dat moment A. C. van de B. uit Haamstede. Een aanrijding was onvermijdelijk. De klap kwam zo hard aan dat de auto van Van de B. tegen twee aan de Weststraat gepar keerd staande auto's schoof. Beide auto's, van S. J. N. M. G. uit Nieuwer- kerk en G. F. uit Haamstede, werden aan de linkerzijde beschadigd. De auto's van P. B en G. C. van de B. lie pen zware schade aan de voorzijde op. De auto's moesten worden wegge sleept en de straat was geruime tijd versperd. PJZ staat, zoals gemeld, voor Plat telands Jongeren Zuid. Oorspronke lijk stamt de na de oorlog opgerichte organisatie uit het agrarische leven. Tegenwoordig bestaat nog maar een derde deel van de leden uit mensen die werkzaam zijn in de agrarische sector. Breed De PJZ houdt zich op een heel breed terrein bezig met jongeren, zo blijkt uit het relaas van Hanse. ,,Het gaat daarbij vooral om ontspanning, maar we zijn bijvoorbeeld ook bezig met educatie". Er worden cursussen op poten gezet en een aantal PJZ-le- den heeft zich verenigd in een specia le commissie die zich bezig houdt met agrarische projecten: de Regionale Agrarische Kommissie. ,,We proberen zo breed mogelijk bezig te zijn", aldus Hanse. Op ver zoek somt hij op waar de PJZ zich zo al mee bezig houdt: reisjes, sportacti viteiten, voorlichtingsavonden en bijvoorbeeld ook een bezoek aan een voorstelling van cabaretier Herman Finkers. Jaarlijks terugkerende activiteiten zijn verder bowling, barbecue en de bekende schuurfeesten. ,,We proberen in principe 12 activiteiten per jaar te organiseren, maar dat houdt niet au tomatisch in dat er elke maand iets te doen is", aldus Hanse. De afdeling Schouwen-Duiveland van de PJZ heeft ongeveer 130 leden. Stabiel In tegenstelling tot veel andere ver enigingen en organisaties is er bij de Het nieuwe jeugdorkest van Apollo wordt geleid door Jan Hatzman en Jan Janse. Tijdens het debuutoptre den speelde het jeugdige orkest vier nummers. Avanti van C. J. N. Cori en drie muziekstukken van J. van Nerij- nen: Elk zijn beurt, Fanfare en Ca- vantine. Zestig leden De muziekvereniging Apollo omvat momenteel bijna 60 leden. Achttien daarvan vormen de drumband die on der leiding staat van Cor Struyk. De drumband heeft op dit moment ook vier leerlingen. Tien muzikanten van Apollo vormen (het bovengenoemde) jeugdorkest en de rest van de leden van de muziekvereniging speelt in de brassband die onder leiding staat van Jaap Knuist. Volgens deze dirigent, die vorig jaar Apollo nog omschreef als het meestbelovende van de muziekgezel schappen die hij dirigeert, is Apollo PJZ geen sprake van een teruggang in het ledental. ,,Het trekt de laatste ja ren eerder aan dan dat er minder le den komen", aldus Hanse. ,,Het le het afgelopen jaar flink gegroeid. ,,We hebben er vooral veel jeugdle den bij gekregen". Over het muzikale niveau van Apollo is hij nog steeds optimistisch. „Op dit moment zitten we een beetje op een dood punt, maar ik hoop dat dat weer over gaat". Zowel Knuist als de voorzitter van de muziekvereniging, Cor Dekker omschreven het afgelopen muzikale jaar van Apollo als een rustig jaar. „We hebben wel een paar concertjes gegeven, maar er waren geen grote muzikale evenementen". Een van de hoogtepunten was de eerste prijs die de drumband behaalde tijdens een concours. Knuist sprak de hoop uit dat ook de brassband dit jaar weer zal meedoen aan een KNF muziek concours. „In het najaar van 1990 misschien". Bassist en trombonist gezocht De dirigent hoopt dat (lang) voor dental is heel stabiel. „Wij behoren tot één van de grotere afdelingen van de PJZ". Wat er precies de oorzaak van is dat de PJZ nog steeds een bloeiende organisatie is weet Hanse niet zo een, twee drie op te lepelen. Wel blijkt uit zijn verhaal dat de PJZ met haar tijd is meegegaan. Tot het pak ket behoort ook een cursus koken voor mannen. Verder worden er computercursus sen op poten gezet, maar er zijn ook mogelijkheden om aan bloemschik ken, spoit of toneel te doen. Aan de recreatiecompetitie doet zowel een zaalvoetbalteam als een volleybal team mee. Met wisselend succes ove rigens. De volleybalploeg doet het be die tijd zijn brassband zal worden aangevuld met een bassist en een trombonist. „Daar zijn we naar op zoek omdat we die nodig hebben". De leden van de drumband van Apollo zullen naar verwachting in de paas vakantie weer een werkweek houden waarbij zij via het uitvoeren van kar weitjes geld bijeenbrengen voor nieu we muziekinstrumenten voor hun drumband. Onder de belangstellenden die naar de jaaruitvoering in het Tonnenma gazijn kwamen bevonden zich ge-' meentelijke bestuurders zoals de Brouwse wethouders -Ph. J. van Ast en S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter. En vertegenwoordigers van muzikale zusterverenigingen. Traditiegetrouw begon de uitvoe ring van Apollo met een optreden van de drumband. Na een spectacu laire entree door het opmarcheren via de'zijkanten van de zaal speelde de brassband eerst het Wilhelmus. Daarna bracht de drumband vijf paald niet slecht, maar het zaalvoet balteam bevindt zich op de laatste plaats in de laagste klasse. Klucht Zaterdagavond draaide het alle maal om de lotgevallen van Emmy en Niek Groenendaal. Beiden zijn to neelspeler van beroep. Er zijn twee mensen die daar geen weet van heb ben en dat zijn de oom van Niek en de tante van Emmv. Beiden verkeren in de veronderstelling dat hun neef res pectievelijk nicht studeren. Ook zijn zij onkundig van het feit dat Niek en Emmy met elkaar ge trouwd zijn. Als beiden, onafhanke lijk van elkaar aankondigen op be zoek te komen geeft dat enige zorg. Om de waarheid te verhullen be sluiten Niek en Emmy de waarheid enig geweld aan te doen. Emmy kruipt, zij is tenslotte toneelspeel ster, in de huid van Tom, een vriend van Niek. En dat leidt tot zeer ver warrende situaties Een en ander werd zeer gewaardeerd door de be zoekers van de Grote Avond. In de pauze werd een verloting gehouden en de avond werd afgesloten met een optreden van het Schelde Trio. nummers ten gehore die door hun va riatie boeiend waren om te horen en te zien. De leden van de drumband maakten bij het nummer Fiesta Ba hama behalve van trommels ook ge bruik van een ouderwetse autotoe ter, een koebel en handgeklap. Bij de Stokkendans werden niet alleen de eigen stokken tegen elkaar geslagen, maar sloeg men ook tegen de stok ken van de buurman. „Canzon 10 is niet zo'n moeilijk werkje maar toch ingewikkeld. Maar nu ben ik onduidelijk, ik zal het even uitleggen". Op de hem eigen wijze leidde dirigent Jaap Knuist elk mu ziekstuk van de brassband in met een toelichting of grappige opmerking. De brassband presenteerde zijn kun nen met negen muziekstukken. On der andere The Old castle suite en The Joung Verdi. Gezamenlijk Na het optreden van de drumband en brassband apart, traden de muzi kanten van beide groepen van Apollo gezamenlijk voor het voetlicht met twee werken van W. Laseroms Team work en Serenata. Het muzikale ge deelte van de avond werd na de pauze besloten met het optreden van het nieuwe jeugdorkest. Zo vader, zo dochter heette de klucht in twee be drijven die daarna werd opgevoerd door leden van de muziekvereniging. Het toneelstuk werd geregisseerd door Hanny van Beveren. De jaaruit voering van Apollo werd traditiege trouw besloten met een bal. ZIERIKZEE Cursus elektrische gitaar Binnenkort bestaat de mogelijk heid om aan de Zeeuwse Muziek school een cursus elektrische gitaar te volgen. Bij voldoende belangstel ling wordert de lessen op donderdag in de muziekschool aan de Poststraat te Zierikzee gegeven. Het is de bedoe ling dat in groepjes van vier geduren de vijftien lessen aandacht wordt be steed aan akkoordspel, solospel (im proviseren) en plectrumtechnieken. De lessen worden gegeven door Ch. Krekelberg. De minimumleeftijd om te kunnen deelnemen aan de cursus is 12 jaar. In de muziekschool is een fol der met nadere informatie te verkrij gen. Open dag Christelijke Scholengemeenschap Op 14 en 21 februari houdt de Chris telijke Scholengemeenschap voor MAVO en LHNO aan de De Huybert- straat te Zierikzee open huis voor leerlingen van de hoogste groep van de basisscholen. De leerlingen wor den ontvangen tussen 13.45 en 15.15 uur. Op 21 februari wordt tevens een open avond gehouden voor de ouders BRUINISSE - Aan de sanering van de Bruse havenbodem is nog steeds niet begonnen. Wel wordt er zoveel mogelijk vaart gezet achter het bou wen van een nieuwe scheepshelling voor scheepswerf Van Duivendijk in Bruinisse. Op de agenda van de raadsvergadering van donderdag 25 januari prijkt een voorstel tot het ne men van een voorbereidingsbesluit inzake de nieuwe scheepshelling. De vergadering begint om 19.30 uur. Eerder stemde de gemeenteraad van Bruinisse unaniem in met een voorstel van b en w een bedrag van 50.000,- ter beschikking te stellen om het Bruse bedrijf te redden. Van Duivendijk heeft inmiddels een plan opgesteld voor een nieuwe scheeps helling die aan alle milieu-eisen vol doet. Ligging De geplande ligging van de nieuwe helling is een andere dan die van de huidige scheepshelling. Hetzelfde geldt voor de oppervlakte. Aangezien in het bestemmingsplan Buitenge bied is uitgegaan van de bestaande begrenzing is het gedeelte dat buiten deze begrenzing valt in strijd met het bestemmingsplan. Om de aanleg van de helling moge lijk te maken is derhalve aanpassing van het bestemmingsplan nodig. Vooruitlopend daarop kan als de raad akkoord gaat met het voorbere- dingsbesluit toch al gebouwd wor den. Verder vraagt het college de raad haar te machtigen tot het aanvragen van verklaringen van geen bezwaar. Dat houdt in de praktijk in dat de raad de verdere afwerking van de procedure aan het college overlaat. Dit om een snelle voortgang van de plannen mogelijk te maken. Meerpalen Verder komt op de raadsvergade ring aan de orde het voorstel van het college een aantal meerstoelen over te nemen. De meerstoelen komen uit de voormalige werkhaven Schelp- hoek en moeten 1400,- per stuk kos ten. „Aangezien momenteel twee pa len nodig zijn in de reparatie- cn vissershaven kan van dit aanbod ge bruik worden gemaakt", aldus het college. Zij stelt de raad voor een kre- Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF van de leerlingen. Daarbij wordt aan dacht besteed aan de doorstro mingsmogelijkheden na de basis school, de leerlingen- en studiebege leiding in de brugklas en de diverse vakken die worden onderwezen. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. NOORDWELLE Gehoorzaamheidstraining honden Op initiatief van de Kynologen Club Zeeland wordt in februari een aantal gehoorzaamheidstrainingen voor honden gehouden in Noordwel- le. Het gaat om een puppie-cursus, een elementaire gedrag- en gehoor zaamheidscursus voor honden vanaf 6 maanden. Een voortgezette gedrag en gehoorzaamheidscursus en een be hendigheidscursus. Mensen die be langstelling hebben om met hun hond aan een van deze cursussen deel te nemen kunnen op 24 januari te recht in het dorpshuis te Noordwelle waar een contactavond wordt gehou den voor nieuwe leden. Men wordt op deze avond zonder hond verwacht. Te lefonische informatie via 01116-2038 (voor tien uur 's morgens). BRUINISSE Bejaardensoos De bejaardensoos van mevrouw IJ- zelenberg houdt woensdag.24 januari soos in de consistoriekamèr van de Gereformeerde kerk aan de Noord- dijk. De soos begint om half drie. Nieuwe motoren in duwboot Door Padmos machinefabrieken in Bruinisse worden momenteel twee nieuwe motoren geplaatst in de duw boot Eerland 3 uit Rotterdam. Dat zijn twee Mitsubishi's van elk 420 pk die het schip van het sleep- en trans portbedrijf Eerland dus een vermo gen van 840 pk gaan leveren. Ook wordt er aan de duwboot door Pad mos een flinke verbouwing uitge voerd. Zo wordt de stuurhut middels een hydraulisch systeem beweegbaar gemaakt zodat de roerganger ook bij een hoge last op de bak toch een goed uitzicht behoudt. Op de werf werd de kimkoeling aangepast.-In het ruim 7Q0 ton grote binnenvaartschip bouwt Padmos een 430 pk sterke hoofdmotor. Het schip van schipper W. Baay uit Rotterdam krijgt even eens een Mitsubishi als krachtbron. De ex-Th 29 wordt bij Padmos omge bouwd tot sportvisser die vanuit Nieuwpoort gaat opereren. diet van 11.200,- beschikbaar te stel len voor aankoop van acht meerstoe len. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenmari Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01119-1601, 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Lte tonelisten van de PJZ in actie in 't Hing in de lucht. (Foto: Joop van Houdt). Voorzitter Peter Hanse: „We proberen zo breed mogelijk bezig te zijn NIEUWERKERK - Een volle bak zaterdagavond bij de Grote Avond van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Plattelands Jongeren Zuid. Naar schatting 220 men sen waren naar het dorpshuis in Nieuwerkerk gekomen om daar onder andere een aantal PJZ-tonelisten in actie te zien in de klucht 'Het hing in de lucht'. „Dit is altijd één van de hoogtepunten van het jaar", aldus PJZ- voorzitter P. Hanse. „Er is altijd veel belangstelling voor onze activiteiten, maar nu zijn er toch wel meer mensen dan anders". In kader sanering Bruse havenbodem 1 r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3