'Massaal toerisme pleegt aanslag op voorzieningen' Meer belangstelling voor kinderopvang in de regio Zeeland-ontvangst Duitse watersporttentoonstelling WATERSTANDEN DEURLOO BY Haamstede houdt drie vuurtoren wachters Provincie's hebben onvoldoende voor milieu geld Botsing culturen leidt tot doodslag: zes jaar opgelegd 2 ROTTERDAM - De Euromast in Rotterdam gaat bijna twee maanden dicht. In verband met verbouwingen is de*Euromast gesloten van 22 janua ri tot 15 maart. Dit heeft de directie bekendgemaakt. Bij de verbouwing krijgen de restaurants en de keukens een heel nieuw aanzien. Medio maart is de toren, die nu dertig jaar bestaat, klaar voor de jaren '90 en voor de vie ring van het 650-jarig bestaan van Rotterdam. RIJSWIJK - De waterleidingbedrij ven hebben vorig jaar 1274 miljoen kubieke meter drinkwater geleverd. Dit is 4,8 procent meer dan in 1988. NIEU W-HAAMSTEDE - Op de vuurtoren van Nieuw-Haanistede mogen drie vuurtorenwachters blij ven werken. Dat heeft de minister van verkeer en waterstaat Maij- Weggen in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Tot nu toe zorden zes vuurtoren wachters voor een continue beman ning van de vuurtoren in het duinge bied van Nieuw-Haamstede. Lange tijd is er sprake van geweest dat die bemanning zou worden terugge bracht tot een persoon. Uit de brief van Maij-Weggen blijkt dat alleen de vuurtorens op Terschelling en Oud dorp een volcontinue bezetting van zes personen behouden. Behalve Haamstede krijgen ook de vuurto rens op Ameland en Texel een bezet ting van drie personen. Schiermon nikoog krijgt vier personen. De overige vuurtorens moeten het voort aan doen met een (vaste of mobiele) objectbeheerder. De rol van de vuur toren in Westkapelle op Walcheren wordt begin 1991 overgenomen door de nieuwe Belgisch-Nederlandse Schelderadarketen die dan gereed zal zijn. ZIERIKZEE - De provincies in ons land, verenigd in het Interprovinci aal Overleg (IPO), vinden dat ze te weinig geld hebben om bestaande ta ken op milieugebied goed te vervul len. Voor de uitvoering en handha ving van milieuwetten is te weinig geld beschikbaar, terwijl het kabinet afspraken over extra geld voor de provincies voor het verrichten van milieutaken nog niet is nagekomen. Dat stelt het IPO in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. In het regeerakkoord is voor het milieubeleid van de provincies een bedrag van 25 miljoen gulden gere serveerd. Dat bedrag was nodig om de extra kosten op te vangen die de provincies moeten maken voor de handhaving en uitvoering van het mi lieubeleid. Het kabinet wil een ge deelte van dit bedrag nu ook ten goe de laten komen aan onder meer gemeenten. Het IPO, dat zich baseert op een onderzoeksrapport van het bu reau Twijnstra en Gudde, meent ech ter dat de 25 miljoen uitsluitend voor de provincies bestemd moet zijn. Volgens secretaris Hamberg van het IPO zouden de provincies ruim 43 miljoen gulden meer nodig hebben om alle bestaande en nieuwe milieu taken uit te voeren. Drs. Hamberg: ,,Het is natuurlijk zo gemakkelijk om te zeggen: we willen meer geld. Dat willen we niet alleen doen, maar we constateren wel dat we geen geld hebben om bestaande milieutaken uit te voeren". Symposium over de kansenbedreigingen en effecten van recreatie en toerisme ZIERIKZEE - „Voor nagenoeg alle toeristische gebieden geldt in tijden van massaal toerisme dat een aanslag wordt gepleegd op de bestaande voorzieningen. Dat een ver keersstroom ontstaat waarop de infrastructuur niet is berekend. Dat het landschap en het milieu aanzienlijk extra worden belast, de plaatselijke bevolking ambivalent rea geert en het handhaven van de openbare orde en veiligheid onder druk komen te staan. Daarnaast kent het massatoerisme sociale en medische problemen". Een goed voorbeeld van massaal toerismede Brouwersdam tijdens de Pinksteren. (Foto: Joop van Houdt). Dat is een van de stellingen die aan de orde komt tijdens een symposium over de kansen, bedreigingen en ef fecten van recreatie en toerisme. Het symposium wordt op 28 maart gehou den in hotel Brittannia te Vlissingen. Het staat onder voorzitterschap van de burgemeester van Vlissingen, J. C. Th. van der Doef en het is bestemd voor alle provinciale en gemeentelij ke bestuurders, die immers als eerste verantwoordelijk zijn voor de ont wikkeling van het toeristisch beleid. Verder voor alle diensten en instellin gen die werkzaam zijn in de toeristi sche sector, het toeristisch bedrijfsle ven, vertegenwoordigers van politie en justitie en vertegenwoordigers van diensten, instellingen en bedrijven die een relatie hebben met het toeris tisch produkt. Het symposium wordt gehouden in het jaar van het toerisme: 1990. Maar een nog belangrijkere aanleiding voor het organiseren van het evene ment was het vorig jaar verschenen rapport 'Preventie op Deltahoogte' dat werd samengesteld door een me dewerker van het ZCAD (Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs), drs J. van der Stel en een me dewerker van de rijkspolitie Zee land, J. K. Hamelink. In het rapport stelt men dat de af gelopen jaren in Zeeland duidelijk is gebleken dat het toerisme in het alge meen en de recreatie in het bijzonder, behalve kansen ook veel bedreigin gen met zich meebrengt. Als voor beelden hiervan noemt men de bezet tingsgraad van campings en de grens die daarbij moet worden aangehou den, de illegale recreatie, files, be schadigingen van kwetsbare gebie den, botsende belangen tussen de lokale bevolking en toeristen en tus sen lokale groepen onderling. De sterk verhoogde kans op slachtoffer schap en het expessief gedrag van jon geren. Miljoenenomzet „Daarbij komt dat recreatie en toe risme een bedrijfstak is met een mil joenenomzet. Economische ontwik kelingen zijn goed voor de streek, voor de regio en voor de bevolking. Faciliteiten die anders zouden ont breken, zoals slechtweervoorzienin- gen, worden gebouwd". Tijdens het symposium belichten zes inleiders vanuit diverse invals hoeken de recreatie en het toerisme. Men bekijkt in hoeverre de recreatie op maat is te snijden en de planologi sche keuzes die gemaakt moeten worden. Men zet het economisch per spectief op een rij en belicht dreigen de factoren als criminaliteit en open bare orde. De inleiders pleiten in elk geval voor een bestuurlijk preventief beleid en samenwerking door alle sectoren die met het toerisme te ma ken hebben. Het symposium duurt van 9.30 tot 16.15 uur. Sprekers zijn de staatsse cretaris economische zaken drs P. Bukman, hoogleraar Landbouwuni versiteit Wageningen professor dr A. G. J. Diet vorst, rijksconsulent minis terie van landbouw, visserij en na tuurbeheer P. E. Th. M. Post, direc teur ZeeuwSe Provinciale Planologi sche Dienst ir R. M. Th. Adriaansens, directeur criminaliteitspreventie mi nisterie van justitie dr J. J. M. van Dijk, plaatsvervangend directeur ge neraal openbare orde en veiligheid ministerie binnenlandse zaken rar G. N. Roes en lid voorbereidingscom missie van het symposium drs J. C. van der Stel. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 27-jarige B. G. uit Zaandam veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf omdat hij de ex- vriendin van zijn broer van het leven beroofd heeft. Tegen de man was tien jaar geëist. G. bracht op 15 juni vorig jaar de 30-jarige vrouw, M. M. C. de Keijzer uit Clinge, met een groot aantal messteken om het leven. De vrouw had gebroken met G.'s broer en diens familie. G. ontstak tijdens een ge sprek in de vroege ochtenduren van 15 juni in woede omdat de vrouw toen voor zichzelf en de drie kinderen van G.'s broer koos voor de Nederlandse in plaats van de Turkse cultuur. Vooral in Zierikzee, Duiveland en Westerschouwen ZIERIKZEE - Vooral in de gemeenten Zierikzee, Wes terschouwen en Duiveland is het aantal twee- en drieja rige kinderen dat naar een peuterspeelzaal of kinderdag verblijf wordt gebracht in 1989 toegenomen. Dat blijkt uit cijfers van de stichting Overleg Kindercentra Zee land. De stichting onderzocht de deelname aan kinder centra in Zeeland en de omvang van de wachtlijsten. Nelli Cooman uit Nieuwerkerk eregaste ZIERIKZEE - Op de grote watersporttentoonstelling Boot'90 die van 20 tot 28 januari wordt gehouden in Düs- seldorf wordt ook een Zeeland-ontvangst gehouden. Zierikzee was in 1989 op Schouwen- Duiveland de gemeente waar de meeste ouders gebruik maakten van een peuterspeelzaal of kinderdagver blijf. In totaal werden in dat jaar 204 twee- en driejarigen naar een van de ze twee kindercentra gebracht. De ca paciteit bleek niet voldoende want op de wachtlijst staan 98 kinderen ter wijl dat er in 1988 nog 51 waren. Duiveland In de gemeente Duiveland werden in 1989 177 twee- en driejarige kinde ren regelmatig naar de peuterspeel zaal gebracht. (Zierikzee is tot nu toe de enige plaats op Schouwen-Duive- land waar ook een kinderdagverblijf is). Op de wachtlijst staan 23 kinde ren terwijl dat er vorig jaar nog 15 waren. Ook in de gemeente Westerschou wen is de belangstelling voor kinder centra groot. Daar werden vorig jaar in totaal 105 twee- en driejarigen re gelmatig naar de diverse peuter speelzalen gebracht. De wachtlijst werd echter minder groot. In 1988 stonden daar nog 8 kinderen op en in 1989 6. In de gemeente Brouwershaven be zochten in totaal 81 kinderen de peu terspeelzalen (in Brouwershaven en Dreischor). De wachtlijst omvat 15 kinderen terwijl er een jaar daarvoor nog 5 opstonden. In de gemeente Bruinisse werden vorig jaar 82 peu ters regelmatig naar de peuterspeel zaal gebracht. De wachtlijst groeide van 15 naar 23 kinderen. In Midden- schouwen werden 55 twee- en drieja rigen naar de peuterspeelzaal ge- bracht. De wachtlijst werd in die gemeente kleiner. Van 8 naar 6 kinde ren. Uitbreiding capaciteit Op dit moment zijn in Zeeland 110 peuterspeelzalen en vier kinderdag verblijven. In haar vei-slag over de be langstelling concludeert de stichting Overleg Kindercentra Zeeland dat uitbreiding van de capaciteit van al deze voorzieningen van kinderop vang nodig is. De gezamenlijke wachtlijsten tonen immers aan dat 1420 peuters wachten op een plaatsje in een peuterspeelzaal en 347 op een plaatsje in een kinderdagverblijf. Het totale aantal peuters dat in Zeeland een peuterspeelzaal bezoekt groeide vorig jaar van 47 naar 48 pro cent van het totale aantal twee- en driejarigen. £iog eens 16 procent staat op de wachtlijst in afwachting van een plaatsje. De stichting is daarom van mening dat bij uitbrei ding van de capaciteit van de kinder centra ervan moet worden uitgegaan dat minimaal 60 procent van de twee- en driejarigen in een gemeente kun nen worden opgevangen. Dit cijfer is samengesteld uit het gemiddelde huidige gebruik (48 procent) plus een gedeelte van de gemiddelde wacht lijst (12 procent). In haar verslag meldt de stichting dat ook de belangstelling voor kin deropvang via gastouders is toegeno men. In 1989 maakten 357 peuters ge bruik van deze nieuwe vorm van opvang. Dat waren 18 kinderen meer dan in 1988. Op Schouwen-Duiveland wordt nog niet gewerkt met gastou dergezinnen maar er zijn wel plannen om ook deze vorm van kinderopvang op te zetten. De reden daarvan is dat Nederland dit jaar optreedt als gastland op de tentoonstelling. En Zeeland is im mers de provincie die voor eendertle deel uit water bestaat. Op donderdag 25 januari wordt in het centrale pavil joen van de tentoonstelling een Zee- land-ontvangst gehouden. De Com missaris van de Koningin in Zeeland dr C. Boertien treedt daarbij op als gastheer. De officiële handeling wordt verricht door de hardloopster Nelli Cooman die pasgeleden in Nieuwerkerk is komen wonen. Tijdens de Zeeland-ontvangst wor den de nieuwste ontwikkelingen op toeristisch gebied in Zeeland bekend gemaakt, De nieuwe Duitstalige Zee- land-Waterland-krant wordt gepre senteerd. En verder krijgt BOOT'90 de primeur van het per computer op vragen van informatie in de Duitse taal over logiesmogelijkheden en het weer in Zeeland. Een kaartbeeld met informatie over de waterkwaliteit in de Zeeuwse kustwateren kan worden opgevraagd. Aan de Zeeland-presentatie wordt deelgenomen door een aantal Zeeuw se bestuurders en vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Brumisse Wemeldinge Springtij: 29 januari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 23 januari 00.30 112 06.40 -113 13.05 115 19.10 -117 23 januari 12.00 109 05.5fr -105 18.20 -109 23 januari 00.40 121 06.40 -120 13.15 126 19.10 -123 23 januari 00.40 125 06.50 -124 13.15 130 19.15 -128 Tot en met 27 januari Biirgh-Haamstede Expositie Bewaerschole. Het Neder landse Reddingwezen. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met donderdag 22 januari Zierikzee Expositie van de Mona Lisa Founda tion in galerie Galerij, RSG Profes sor Zeeman. Bezoek na telefonische afspraak. Maandag 22 januari Zierikzee Schrijfavond Amnesty International. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Van 19.00 tot 21.00 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, recreatiezaal. Van 19.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00 tot 21.00 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stad huis. 19.30 uur. Zonnemaire Jaarvergadering NBvP. Dorpshuis. 20.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Fam. Kuypers, Stelweg 3. Van 19.00 tot 21.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering Landbouwbelang in het dorpshuis. 19.30 uur. Dinsdag 23 januari Scharendijke Schrijfavond Amnesty International. Zaaltje Gereformeerde kerk. Van 19.00 tot 21.00 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Internatio nal. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty International. Gereformeerde kerk, zaaltje Bad huisstraat. Van 19.00 tot 21.00 uur. Oosterland Schrijfavond Amnesty International. Hervormde kerk, consistorie. Van 20.00 tot 21.00 uur. Woensdag 24 januari Zierikzee Bijeenkomst agrarische commissie Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Schouwen, in het dorpshuis van Zonnemaire. 9.15 uur. Noordwelle Contactavond kynologenclub. Dorps huis. 20.00 uur. Bruinisse Schrijfavond Amnesty International. Leeszaal openbare bibliotheek. Van 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 25 januari Zierikzee Informatiemorgen over cursussen van Vrouw en Werk in buurt- en club huis De Lichtboei. 9.30 uur. Nieuwerkerk Algemene ledenvergadering land- bouwvereniging Eendracht Bindt. Dorpshuis. 19.30 uur. Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 26 januari Bruinisse Presentatie nieuwe bussen ZWN in restaurant Grevelingen. 14.30 uur. Zaterdag 27 januari Zierikzee Jeugdmusical Kijk naar je eigen. Van Hetty Heyting. Concertzaal. 15.00 uur. Concert Ars Musica in de Vierschaar in het stadhuis. Aanvang 20.00 uur. Concert Case Crosshead the Screw drivers. 22.30 uur. Burgh-Haamstede Optreden Rob Favier. De Burght. 20.00 uur. Dinsdag 30 januari Zierikzee Filmmiddag. Gereformeerd Vereni gingsgebouw. 14.00 uur. Infomarkt over de diverse soorten voortgezet onderwijs op Schouwen- Duiveland. Theo Thijssenschool, Kaersemakerstraat 27. 20.00 uur. Burgh-Haainstede Causerie met dia's reis naar Spitsber gen door L. Meerman. Lezing Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. De Schutse. 20.00 uur. Donderdag 1 februari Zierikzee Aanvang cursussen Vrouw en Werk in buurt- en clubhuis De Lichtboei. Be gin van de cursus 9.30 uur tot 14.00 uur. Vrijdag 2 februari Nieuwerkerk Afscheidsreceptie J. Landman, direc teur van de Reinigingsdienst, in Ons Dorpshuis. 15.00 uur. Advertentie De belangstelling voor peuterspeelzalen en het kinderdagverblijf op Schouwen-Duiveland nam toe in 1989. (Foto: Joop van Houdt). INSTALLATIEBEDRIJF scHPBBBBgBiggaaaaBa^^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2