Solo-toneel trekt een volle zaal in dorpshuis 't Zuudènde 'Met wallenproject Brouwershaven hebben we visitekaartje afgegeven' HOUDT HET DROOG! DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE Bffl NIEUWSBODE UI Korte actie op vliegbasis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kinderdagopvang Apollo Roemenië Voetbal De belangstelling voor kinderdagopvang is Het jeugdorkest van muziekvereniging Apollo Peter van Rhoon uit Brouwershaven is net te- Zierikzee ging als een jonge god voorbij Nieu- over 1989 toegenomen. (Pag. 2). debuteerde tijdens de jaaruitvoering. (Pag. 3). rug van een zevendaags verblijf in Roemenië, wenhoorn in een oefenpartij: 2-1. (Pag. 7). (Pag. 4). MAANDAG 22 JANUARI 1990 146ste jaargang Nr. 24680 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Men moet zijn tuin bewerken. Payot Maandag - Dinsdag Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon, met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementen administratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. LET OP!! De nieuwe abonnee mag de afgelopen 3 maanden geen abonnee zijn geweest. dé krant van schouwen - duiveland! she. JA. WIJ HOUDEN HET DROOG DEZE WINTER Noleer ons voor een kwarlaalabonnemeni mei ingang van heden, (f 43,50 per kwartaal). Een wettig betaalmiddel, bank- ot girocheque, met daar op het verschuldigde bedrag f 4350. hebben wij bij gesloten. Stuur ons de paraplu geel/zwart met de kleuren Li bordeaux gQ|^ Naam Adres Plaats Postcode: Teleloon Cultuurtechnische dienst De Zuidhoek ziet toekomst in vernieuwd onderkomen met vertrouwen tegemoet ZIERIKZEE - „Met het wallenproject in Brouwershaven hebben wij ons visitekaart je afgegeven. Nu is het zaak dat wij ons duidelijker gaan profileren". Dat zei drs. P. J. de Groot, directeur van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in zijn toespraak ter gelegenheid van de officiële ingebruikname van het vernieuwde gedeelte van het ge bouw van de cultuur technische dienst van het schap. De Groot kondigde aan dat uit breiding van de dienst in de toekomst zeker niet uitgesloten is. „We moeten op zoek naar meer naamsbekendheid en meer marktgebieden", aldus De Groot. De officiële openingshandeling werd verricht door burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs, voorzit ter van het bestuur van het werkvoorzieningsschap. Hij werd daarbij terzijde gestaan door oudste werknemer Ph. van Pesch. een betere naamsbekendheid. Wij zijn een doodgewoon bedrijf dat een vergelijking met de vrije bedrijven glansrijk kan doorstaan", aldus een resolute De Groot. Hij stelde dat er in een 'groene re gio' als Schouwen-Duiveland voor de cultuurtechnische dienst een aantal markten bloot ligt. „Ik denk dan aan recreatieprojecten als Port Zélande, Port Greve". Verder noemde De Groot een zwerf- vuilproject als mogelijkheid voor de dienst om zich meer te profileren. „Het is hier een eerste vereiste dat de omgeving er schoon uitziet. Dat hoort ook bij het werken aan een schoner milieu", aldus de directeur. Als moge lijk werkterrein voor het zwerfvuil- project haalde hij het Schelphoekge- bied aan. „Want daar ligt vaak behoorlijk wat troep". Doorgaan Hoofd werkmeester J. Noordsij hield het kort. „Mij is al veel gras voor de voeten weggemaaid", aldus Noordsij. Desondanks hechtte hij er aan om in navolging van Asselbergs en De Groot de loftrompet te steken over de prestaties van de dienst met betrekking tot het wallenproject in Brouwershaven. „Daar is hard ge werkt. Ik hoop dat we zo door kun nen gaan", aldus Noordsij. Laatste spreker in de rij was OVO- voorzitter M. K. Krijger. Hij bleek vol vertrouwen in de toekomst. Met een knipoog naar het wallenproject in Brouwershaven: „Ik denk dat de andere gemeenten op Schouwen- Duiveland wel overstag zullen gaan". „Ze hebben er tenslotte ook finan cieel voordeel bij als wij voor ze wér ken", aldus Krijger. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om nog eens te benadrukken hoe belangrijk het is dat De Zuidhoek zijn zelfstandigheid behoudt. „Ik hoop dat De Zuidhoek zelfstandig blijft en groeit", aldus Krijger. De mensen van de cultuurtechni sche dienst van De Zuidhoek beschik ken nu over een verbouwde keuken, een vernieuwd en uitgebreid kantoor en een fraaie kantine. Ook is er een nieuwe toiletgroep aangebracht. Ver der is een deel van de fundering van het gebouw vernieuwd. neelsbestand inmiddels behoorlijk gegroeid naar 22 werknemers". De voorzitter haalde als één van de be langrijkste projecten in 1989 het werk aan de wallen in Brouwershaven aan. 'Normaal' Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Sterk in Tranen met taart is de wij ze waarop Els Austmann gestalte geeft aan de mens die eigenlijk maar ternauwernood weerstand kan bie den aan de verlokking en tenslotte toch zwicht. In dit geval voor een fors bemeten slagroomtaart. Ook luchtig is het vermakelijke verhaal achter de oprichting van het bedrijf Vrobobiltech met in de hoofd rol mevrouw Bernadette Jolink. „Nee hoor, geen familie, maar 't is wel een. mooie jongen hè". Het ver haal van de vrouw wier echtgenoot zonder werk raakt en bijna in de gor dijnen klimt van ellende. Buurvrouw Waarop de desperate vrouw haar man naar de buurvrouw stuurt om daar klusjes te doen. Die burenhulp loopt echter uit op een buitenechtelij ke relatie en Bernadette besluit het heft weer in handen te nemen. Ze ver huizen naar Zeeland. „En de mensen zijn hier wel heel anders hoor", aldus Bernadette. Tot het publiek: „U niet hoor. Zo is het niet bedoeld". Van een heel ander Kaliber is het verhaal van Klazien, een vrouw op leeftijd die tijdens een wandeling met haar hondje aangerand is en daarbij tot overmaat van ramp haar hondje is kwijtgeraakt. Het verhaal wordt verteld aan de hand van een brief van Klazien aan haar vriendin, met daarin de ge ruststellende woorden: ,Met mij is niets aan de hand'. Uit het stuk blijkt overduidelijk dat er wel degelijk iets aan de hand is. En wel meer dan droe fenis over het verlies van het hondje. Spiegel Komisch en dramatisch tegelijk is The Final Party waarin Christine te rug kijkt op haar leven met Eduard. Een leven waarin zij geheel volgens de regels van Eduard heeft geleefd. Christine maakt zich op voor het laatste feest. Ze zit achter haar kapta fel voor de spiegel, een spiegel zonder glas, om zich op haar paasbest aan den volke te kunnen tonen. De spiegel is een onmisbaar onder deel van het stuk. Starend naar haar eigen spiegelbeeld laat zij haar leven met Eduard aan zich voorbij trek ken. Ondertussen gestadig een bor rel nemend. De drank mist zijn uitwerking niet en alleen al de wijze waarop Els Aust mann de dronken vrouw op de plan ken zet maakt The Final Party tot een stuk dat op de lachspieren werkt. Terwijl het in feite een tamelijk dra matisch relaas is van een vrouw die onder ogen' moet zien dat de tijd niet ongemerkt aan haar voorbij is ge gaan en dat haar relatie met Eduard ook zijn sporen heeft nagelaten. Al met al een boeiende voorstelling in het Kerkwerfse dorpshuis. Els Austmann als Klazien in Met mij is niks aan de hand. Prachtige start Asselbergs omschreef de inge bruikname van het vernieuwde ge deelte als een prachtige start van het nieuwe jaar voor de cultuurtechni sche dienst. „Ik ben heel blij dat nu alle problemen met het gebouw zijn opgelost. Noordsij en Van de Zande hebben heel wat vulmiddel voor de muren nodig gehad, maar dat is nu voorbij", aldus Asselbergs. Hij onderstreepte in zijn toespraak nog eens de noodzaak van de ver nieuwing. „Het begon bepaald ris kant te worden", aldus de voorzitter. „En nu is bet weer een perfect en vei lig gebouw". Asselbergs dook vervolgens in het verleden van de cultuurtechnische dienst. „De dienst bestaat dit jaar 20 jaar", aldus Asselbergs. „Destijds ging hij van start met 9 mensen. En toen was er nog niet zo'n fraaie kanti ne, maar enkel een simpele schaftwa- gen" „Het kantoor van de dienst was eerst gewoon 'aan huis'. In de Huy- bertstraat", bracht Asselbergs in her innering. „Dit gebouw werd in 1978 aangekocht en toen was het perso- Asselbergs sprak verder zijn blijd schap uit over het feit dat de cultuur technische dienst van De Zuidhoek vorig jaar toegelaten is tot de Neder landse Hoverniers- en Groenvoorzie ning-vereniging. „De cultuurtechni sche dienst is daarmee een 'normaal' bedrijf geworden", aldus Asselbergs. Hij tekende daarbij aan dat als de dienst bij de tijd wil blijven men net als ieder ander bedrijf zal moeten in vesteren in de toekomst. „Wij hebben in het afgelopen jaar de slag met de provincie gewonnen", aldus Assel bergs. Hij doelde daarmee op het feit dat De Zuidhoek door kan gaan als zelf standig werkvoorzieningsschap en een fusie met het Goese schap Betho van de baan is. Asselbergs besloot zijn toespraak met het uitspreken van de beste wensen voor het nieuwe jaar aan het adres van de cultuurtech nische dienst. Meer bieden Directeur P. J. de Groot stelde in zijn toespraak dat er nog volop werk voor de cultuurtechnische dienst ligt. „Wij zullen hard moeten werken aan Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs, voorzitter van het bestuur van De Zuidhoek, hier geassisteerd door oudste werknemer Ph. van Pesh. Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met regen Veel bewolking en perioden met re gen. Minimumtemperatuur om streeks 8 graden, middagtempera- tuur ongeveer 10 graden. Krachtige zuidwestelijke wind, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 26 jan.; Woensdag: Zonneschijn: 10%. Kans op neerslag: 90% Mirutemp.: 7 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 6 Donderdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 7 Vrijdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 23 jan. Zon op 08.34, onder 17.09 Maan op 06.37, onder 13.15 Nieuwe Maan: 26 jan. (20.20) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen wordt het weer boven ons land bepaald door een klei- naar de omgeving van Schotland trekt. Voor deze depressie uit wordt nog steeds vrij zachte lucht naar onze omgeving gevoerd. Door de grote snelheden waar dit mee gebeurt kan de lucht van vrij ver komen, in ons geval uit de omgeving van Spanje. De temperaturen komen dan ook weer ruim boven de normalen, voor de tijd van het jaar te liggen. Deze zijn onge veer 0 en 4 graden. Het regengebied komt in de loop van de nacht bij ons en blijft morgenoverdag in onze buurt. De zuidwestelijke wind neemt toe tot krachtig en is aan de kust en op het IJsselmeer zelfs af en toe hard. GILZE-RIJEN - Het vredes actie kamp-mobiel heeft vanochtend vroeg (maandag) een korte actie uit gevoerd op de vliegbasis Gilze-Rijen. Vijf mannen en drie vrouwen be klommen bunkers en ontrolden een spandoek met de tekst: 'Geen nf-5 straaljagers aan Turkije'. Het achttal werd kort daarop aan gehouden door luchtmachtbeveili- gingspersoneel. De demonstranten werden vervolgens overgedragen aan de koninklijke marechaussee. De ac tievoerders hebben de commandant van de vliegbasis gevraagd hun eis van onmiddellijke stopzetting van al le wapenleveranties aan Turkije door te geven aan de minister van'defensie. en neem een abonnement op dé krant van Schouwen-Duiveland. Els Austmann in Wie is die mevrouw KERKWERVE - Een volle zaal vrijdagavond bij de avondvullende voorstelling 'Wie is die mevrouw?' in dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve. Enthousiaste reacties ook op het solo-toneelspel van Els Austmann uit Middelburg. Zij schrijft al haar teksten zelf en is momenteel bezig met een tournee door Zeeland. Eerder trad zij met 'Wie is die mevrouw?' op in het Minitheater in Middelburg. Vrijdag 9 februari is de show te zien in het Vestvaktheater in Vlissingen. Els Austmann is bij toneelminnend het éénakter-festival dat vorig jaar in bij vrouwencabaretgroep Zilt. Nog Schouwen-Duiveland geen onbe- de Concertzaal in Zierikzee gehouden niet zo lang geleden startte zij haar kend. Eerder was zij te zien tijdens werd. Zij maakte haar toneeldebuut solo-loopbaan. Vróuwen In 'Wie is die mevrouw?' wordt al snel duidelijk waar de wortels van Els Austmann liggen: bij de vrouw en het vrouw-zijn. Het programma be staat uit vier sketches, waarin tel kens een vrouw centraal staat. Tra nen met taart vormt een luchtig begin van de voorstelling, hoewel het door de toneelspeelster zelf geafficheerd wordt als een verhaal met een mo raal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1