De Berini's in Brogum dit biedt de beeldbuis REBECCA VALDEN, huisarts Ghostbusters in Zierikzee fi Vragenboek over bijstand gaat onduidelijke folders vervangen Onderzoek naar raden voor de kinder bescherming- Officiële sluiting Poppentheater Alteklein Jeugd-musical in Concertzaal ROTTERDAM - De Rotterdamse Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) introduceert donderdag een vol strekt nieuw voorlichtingsmiddel over bijstandsregelingen dat in het hele land gebruikt gaat worden. Staatssecretaris E. ter Veld {sociale zaken) neemt op het stadhuis het eer ste exemplaar van Het vragenboek, alles over bijstand in ontvangst. In het vragenboek, dat in een eerste oplage 300.000 stuks wordt verspreid door de GSD's in 250 gemeenten, wordt voor het eerst informatie gege ven vanuit de behoefte van de cliën ten van de sociale dienst. Het boek moet de ruim dertig losse folders dié tot nu toe zowel door het ministerie als door gemeenten afzon derlijk werden uitgegeven, gaan ver vangen. Sociale zaken is inmiddels gestopt met de folderlijn over bijstandsrege lingen, bekend als ,,de blauwe reeks", aldus A. van der Pijl van de Rotter damse GSD. Die folders zijn volgens hem hoogst onduidelijk omdat ze zijn geschreven vanuit de wet of de betreffende rege ling in plaats vanuit de vragen waar mee de cliënt bij de sociale dienst komt. „Dat zijn vaak eenvoudige vra gen („mag ik dit doen of wordt dan op mijn uitkering gekort?") en daar willen ze een eenvoudig antwoord op. Met een folder waarin een ingewik kelde regeling globaal wordt uitge legd kunnen ze op zo'n moment wei nig beginnen", aldus Van der Pijl. Behalve het vragenboek, waarin de honderd meest gestelde vragen beantwoord worden, is er ook een diskette waar de zogenoemde „ver- volgdbladen" op staan. Als een cliënt meer details wil weten van een rege ling dan in het boek staan, kan hij aan de balie bij de sociale dienst te recht. Daar staat een personal com puter en een printer, waarmee direct het gevraagde vervolgblad geprint kan worden. „Daardoor kunnen de GSD's ook de informatie aanpassen aan de eigen regelingen, want die kunnen per gemeente verschillen", zegt Van der Pijl. ZIERIKZEE - De staatssecretaris van justitie, mr. A. Kosto, heeft het initiatief genomen bij voorrang aan dacht te besteden aan het functione ren van de raden voor de kinderbe scherming. Daartoe heeft hij de commissie taak en functie raden voor de kinderbescherming geïnstal leerd. Aanleiding tot het instellen van de ze onafhankelijke commissie vormen de kritische geluiden en concrete klachten over de justitiële jeugdbe scherming in het algemeen en over de raden voor de kinderbescherming in het bijzonder. Al in november jl. heeft de staatssecretaris van justitie de Tweede Kamer, die aandacht vroeg voor de problematiek, laten weten tot instelling van een commissie van des kundigen over te willen gaan. Daarnaast houdt de instelling van de commissie verband met het voor nemen van de staatssecretaris een be leidsnota over de justitiële jeugdbe scherming uit te brengen. ZIERIKZEE - 'Het naadje van de kous'. Dat is de titel van het nieuwe programma van de Berini's. Zij waren al eerder te zien in jeugdsoos Brogum in Zierikzee en zaterdag 20 januari is het illustere duo opnieuw te gast in de Zierikzeese jeugdsoos. Het naadje van de kous is een avondvullend programma waarin Annie uit Crooswijk en Harrie uit Zuid het publiek meenemen in hun leven van alledag. Het leven van twee muzikanten met hun dromen, hun sores, hun muziek. Niemand weet van zijn dromen of ze ooit uit zullen komen. Maar als je je dromen verliest aan één of andere werkelijkheid is dat meestal niet zo leuk. De Berini's zelf omschrijven hun nieuwe programma als 'een spannend deeltje in de Bouquet-reeks'. Het duo is ooit tussen de schuifdeuren begonnen en heeft inmiddels een repertoire opge bouwd dat een breed publiek aanspreekt. Zij vertalen, om maar wat te noemen, At the Hop met: Dansen met de strop. Ze brengen een eigen versie van 'Bei mir bist du schön en een eigen nummer draaat de veelzeggende titel: 'Harrie, blijf van die geiser af'. Het optreden van de Berini's begint zaterdag omstreeks 22.30 uur. ZIERIKZEE - Rork, Distelpluis, tante Agaatje, de rat en alle anderen van poppentheater Alteklein gaan op reis. Op woensdag 24 januari ge ven zij een afscheidsvoorstelling. Het huis van poppenspeelster Elles Hubers is verkocht, en dus ook het poppentheater. Tot nu toe is er nog geen andere vaste ruimte voor het poppentheater gevonden. Poppen, dieren en Elles gaan daar om voorlopig als reizend gezelschap door. Zij blijven optreden waar ze ge vraagd worden. De speciale afscheidsvoorstelling voor kinderen van 4 tot 80 jaar op 24 januari begint om 14.30,-uur. De en treeprijs bestaat uit een echte of zelf gemaakte bloem. Het is noodzakelijk van tevoren plaatsen te reserveren. Na de voorstelling wordt om 15.30 uur het poppentheater in de St. Do- musstraat officieel gesloten. Waar schijnlijk verricht een hooggeplaatst persoon de sluitingshandeling, met medewerking van Rijn en Trijn. Pop pentheater Alteklein is gevestigd aan de Sint Domusstraat 106-108 te Zie rikzee. Telefoon 01110-14200. DOETINCHEM- De eerste Van Em- den prijs van 25.000 gulden is toege kend aan Mies Bouwman. De prijs is vernoemd naar de nu 80-jarige A. van Emden, oud-voorzitter van het Rode Kruis en nog altijd zeer actief op hu manitair terrein. Zaterdag en zondag in de Concertzaal ZIERIKZEE - Ze zijn er weer. De Ghostbusters, vrij vertaald spoken- jagers, keren terug met twee keer de kennis en twee keer de kracht op de wereld te redden. Opnieuw.... zater dag en zondag is de film Ghost busters II, het vervolg op het kassuc ces Ghostbusters, te'zien in de Con certzaal in Zierikzee. De voorstellin gen beginnen om 20.00 uur. In het vorige avontuur redden de jongens New York van de machtige en demonische 'portier', maar lieten een hoop puin op hun weg achter. Dat bracht de stad ertoe de helden aan te pakken met een dwangbevel om hen te verbieden de door hen gekozen roe ping nog langer te volgen. Terugkeer De Ghostbusters hebben inmiddels een andere werkkring gezocht. Het lot wil dat zij toch weer samen een team vormen als zich mysterieuze ge beurtenissen afspelen in het veelge plaagde New York. Alles lijkt nor maal totdat het acht maanden oude zoontje van Dana Barrett bovenna tuurlijke krachten lijkt te bezitten. De Ghostbusters kunnen de smeek bede van de ongeruste moeder niet weerstaan en trekken ten strijde. Ze worden deze keer bijgestaan door de onbevreesde advocaat Louis. Uiteraard zit ook Ghostbusters II weer boordevol speciale effecten. Het slechte in de mens wordt in de film uitgebeeld door een stroom slijm. „Een demonische geest die erop wacht terug te keren op deze wereld", aldus hoofdrolspeler Ramis. In Ghostbusters II verschijnt ook de Ec- tomobile I terug, in een nieuw jasje. j Al met al voor de Ghostbuster-fans r reden té over om zaterdag of zondag af te rezien naar Zierikzee voor Ghostbusters II. ZIERIKZEE - 'Kijk naar je eigen'. Dat is de titel van een musical voor de jeugd die door de stichting Jeugdco- medie Amsterdam op zaterdag 27 januari wordt gepre senteerd in de Concertzaal te Zierikzee. Kijk naar je eigen. Zo heet de jeugd-musical van Hettie Heytink die zaterdag 27 januari wordt uitgevoerd in de Concertzaal te Zierikzee. De jeugdmusicdl is een van de uit voeringen die dit seizoen in de Con certzaal plaatsvindt onder auspiciën van de stichting Uit op Schouwen- Duiveland. De musical Kijk naar je eigen werd geschreven door Hetty Heyting en de muziek is van Joop Stokkermans. Liesje In de musical wordt het verhaal verteld van de tienjarige Liesje die vaak alleen thuis zit en dan naar de televisie kijkt. Téveel volgens haar moeder volgens wie Liesje zo langza merhand verslaafd is aan het televi siekijken. Op een avond laat het kind de afstandsbediening uit haar han den vallen en lijkt de televisie te ont ploffen. Als de rook optrekt bevindt ze zich opeens midden in de televisieserie waarnaar ze zojuist zat te kijken. Met de afstandsbediening kan ze de hoofdrolspelers manipuleren, maar als die daar genoeg van krijgen blij ken de door Liesje zo vereerde tv- sterren helemaal niet zo aardig te zijn als ze dacht. In haar zwerftocht door de studio raakt ze in de raarste situaties ver zeild. Onder het bureau van de nieuwslezer tijdens een uitzending bijvoorbeeld en in de kleedkamer van haar lievelingspopzangeres. Lies je ondekt dat ook zij last heeft van eenzaamheid en dat de regisseur ver schrikkelijk de baas speelt, maar zich als een kleine jongen gedraagt als hij zelf op het matje wordt geroe pen bij de directeur. Heel anders Langzaam aan wordt het Liesje duidelijk dat de meeste figuren zich vaak heel anders voordoen dan ze in wezen zijn. Hoewel ze ook vrienden wordt met de meneer die voor de re kwisieten zorgt en een tekenfilm- diertje begint ze terug te verlangen naar haar veilige huiskamer. Maar lukt het nog wel om daar weer te ko men? De jeugdmusical is bedoeld voor kinderen van 7 tot 12 jaar en be gint om 15.00 uur. SNEEK - Tbt en met 24 februari is er in het Fries Scheepvaart Museum te Sneek de tentoonstelling Friese schaatsenmakers te zien. Hier kan je zien hoe ze werden gemaakt, het re clamemateriaal, gereedschappen en verpakkingsmateriaal. Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Voor meer in formatie: telefoon 05150-14057. AMSTERDAM - In het Vondelpark te Amsterdam wordt de 16e Vondel loop gehouden. Zondag 21 januari om 10.30 uur start de loop van 3,5 en 7,5 kilometer, om 11.30 uur start de 10 ki lometer trimloop en om 13.30 uur be ginnen de brandweerkampioen schappen bij het Poffertjeshuis Von delpark. Voor meer informatie: tel. 020-330222. UTRECHT - Vrouwen die ooit de pil hebben geslikt, lopen minder kans om reumatoïde arthritis (ge wrichtsreuma) te krijgen. Ook vrou wen die ooit zwanger zijn'geweest, hebben een kleinere kans. Dat blijkt uit het proefschrift van reumatologe J. Hazes waarop ze promoveert aan de Rijksuniversiteit Leiden. Vrijdag 19 januari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Tao Tao (De kleine panda- beer), 26-delige serie animatiefilm pjes voor kinderen. Afl. 19. 15.55 uur De vrijdag is anders, geva rieerd actualiteitenprogramma. Pre sentatie: Mieke Lamers en Willibrord Frequin. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Lekker weg, toeristisch ma gazine. 18.10 uur Solo, Kan er uit Nazareth iets goeds komen? Afl. 3: De moeder. 18.20 uur Kruispunt-tv, tweeweke lijks magazine over kerk en wereld. 19.00 uur Journaal. 19.22 uur Volmaakte vreemden, Amerikaanse comedyserie (2). 19.45 uur Tom en Jerry, tekenfilm. 20.00 uur Waku waku, spelshow. Pre sentatie: Rob Fruithof. 20.30 uur Milieu privé, serie pro gramma's over het milieu in onze di recte omgeving. Vandaag: Voeding, stof tot nadenken. Presentatie: Milou van Sprang en Stefan Stasse. 21.20 uur Nitwits. Deel 2. 22.00 uur Brandpunt, actualiteiten rubriek. 22.30 uur Anything but love, Ameri kaanse comedyserie. Afl. 6. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Een jaar na de ramp, por tret van Ashot en zijn vrouw Astrik die hun vader, moeder en twee kinde ren verloren bij de aardbeving in Ar menië in december 1988. 00.00 uur Heat and dust, Engelse speelfilm uit 1982. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Gloss, 31-delige Nieuw-Zee- landse serie. Afl. 18. 16.49 uur Billy Hotdog en Linda pre senteren TROS Jeugdstation. Met vanmiddag: 16.49 uur Heathcliff Co, drie teken films. Herh. 17.21 uur Diamond Award Festival 1989, vanuit het Antwerps Sportpa leis. Presentatie: Linda de Mol. 18.15 uur De bal is rond, 8-delig jeügdvoetbalprogramma. Presenta tie: Walter Tiemessen, Margriet de Ruiter en Ignace van Swieten. 18.50 uur Tik Thk, kleuterserie. 18.55 uur TROS aktua junior, actuali teiten voor en door kinderen. 19.25 uur Familie Oudenrijn, serie, afl.: De grote beurt. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Chinees staatscircus, deel 2. 21.32 uur De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 21.33 uur TROS Aktua milieu. The ma: Energie. 22.14 uur De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 22.15 uur Binnenlandse zaken, hu mor, satire en sketches. 22.45 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 23.20 uur Derrick, Duitse politiese rie. Afl: De kruimeldief. s00.25 uur Journaal. Nederland 3 08.55,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 9.00 uur Het verhaal. Afl. 7. 09.30 uur Engliseh spoken. Afl. 5. 10.00 uur Nieuws uit de natuur. Afl. 11. 10.30 uur Zoom, your Engliseh maga zine. Afl. 5- 11.00 uur School-tv weekjournaal. 16.55 uur Studio sport extra. EK schaatsen dames en heren te Heeren veen: 500 m heren live. 18.00 uur Kanker, voorkomen is beter dan genezen, twee Turkse vrouwen vertellen hoe zij hebben ontdekt dat ze kanker hadden, wat ze er aan heb ben laten doen en hoe dat hun leven heeft beïnvloed. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis, kinderpro gramma. 19.10 uur Studio Sport. EK schaatsen dames en heren te Heerenveen: 500 m dames; 5000 m heren. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Studio Sport. EK schaatsen dames en heren te Heerenveen: 5000 m heren. 20.50 uur Cinema 3, filmnieuws ge presenteerd door Cees van Ede. 21.10 uur Avondvoorstelling: Het ka merschut (1903), tweede éénakter in de reeks 6x Heijermans over de onge wone reacties van een familie op een pasgeboren kind. 22.00 uur NOS-Laat, actueel magazi ne. Presentatie: Maartje van Weegen. 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 22.50 uur Studio Sport. EK schaatsen dames en heren te Heerenveen: 5000 m heren, vervolg. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie, Neder lands: Spelen met woorden. Afl. 2. Chemie..Afl. 8. 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie met Lucelia Santos. Afl. 100. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieseri Afl. 144. 18.05 uur postbus X, jeugdserie rond een mysterieuze weldoenersorganisa tie. Afl. 16: De vergulde veder. Met; Jaak Vissenaken, Veerle Eycker- mans, Lulu Aergeerts e.a. 18.35 uur David de kabouter, 26- delige serie. Afl. 3. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van de Socialistische Omroep. 19.25 uur Mededelingen, program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren (Neighbours), Australische serie. Afl. 280. 20.25 uur Stomme film (Silent mo vie), Amerikaanse speelfilm. 21.55 uur De 'Pink Grapefruit', Ame rikaanse documentire van Laurence Halprin over een bezoek aan het huis van Salvador Dali. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Weerbericht. 22.50 uur Tijd is geld, wekelijks fi- nancieel-economische rubriek. Pre sentatie: Paul D'Hoore. 23.00 uur Vrijdagnachtfilm: Doden- jacht (Death hunt), Amerikaanse speelfilm. 00.35 uur Coda. Het laatste schip, van Luc Van Brabant. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Babel. Wekelijkse nieuws brief voor Marokkaanse migranten. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Afl. 935. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Fimlspot, achtergrondin formatie bij de filmactuatliteit. 20.25 uur De Verbeuleitiansing (of hoe Brussel zijn taal, zijn hart en zijn ziel verloor), 3-delige serie. Afl. 1. 1200-1914. 21.15 uur Desktop publishing, 10- delige serie over grafisch vormgeven met een personal computer. Deel 2. 21.45 uur Sport-extra. Wielrennen, rechtstreekse reportage van de Zes daagse van Antwerpen. 23.00 uur Streekspecialiteiten: een zaak voor de middenstand, 3-delige reeks. Afl. 3: Een feest van de mid denstand. Presentatie: Viona Westra. i j HAARLEM - Het Frans Halsmu seum houdt van 3 februari tot 16 juli in de Vishal in Haarlem de tentoon stelling hedendaags Delfts Blauw. Hierop tonen tien kunstenaars de re sultaten van een project waarbij zij zich lieten inspireren door het tradi tionele beschilderde aardewerk Delfts Blauw. Ze namen eraan deel op uitnodiging van het keramisch werkcentrum in Heusden, ook om na te gaan of keramische bedrijven er wat aan hebben. SAN FRANCISCO - De Ameri kaanse rock-en-roll zanger Chuck Berry heeft een proces aangespannen tégen het tijdschrift High Society. Hij eist een schadevergoeding van 20 miljoen gulden vanwege de publika- tie van zijn naaktfoto's. LEEUWARDEN - De zeven perso neelsleden van Staatsbosbeheer op Vlieland hebben zich deze week ziek gemeld. Dit heeft regiohoofd L. J. Heidens van SBB bevestigd. 56 Zij liep naar haar slaapkamer en borg het doosje in haar koffer. Het pakje van Peter en de geschenken voor Sylvia en Freek en hun kinde ren nam zij alvast mee naar beneden. Zij legde alles klaar op het tafeltje in de hal. Tbep zij zich na de lunch met het boek op de bank in de zitkamer wilde nestelen, schoot het haar te binnen dat zij de central doktersdienst nog niet had opgebeld na haar thuis komst. Zij deed het meteen. Er bleek niets voor haar te zijn binnengeko men. Zij gaf meteen Sylvia's nummer op voor de avond. Het was al bijna donker in de ka mer toen zij met een schok haar ogen opende. Het eerste ogenblik wist zij niet waar zij was. Haar rug deed pijn, en haar rechterbeen sliep. Haar ene hand rustte op de grond, en het boek dat zij had willen lezen, lag er ge opend naast. „Verhip!" zei ze hardop, „ik ben in slaap gevallen!" Zij keek op haar horloge. Het bleek kwart voor vijf te zijn. Zij had om vijf uur met Sylvia afgesproken. Dat kon zij dus niet meer halen, hoe vlug zij ook op mocht schieten. Tben zij haar toilet stond te maken, moest zij er zelf om lachen. Het boek had opengelegen bij het eerste hoofd stuk, en zij kon zich niet herinneren hoever zij het had gebracht maar het zou haar niet verbazen als zij de helft var de pagina nog niet had ge haald. Eigenlijk vond zij het niet zo'n won der dat de slaap haar had overmand, onanks de goede nachtrust en haar frisheid van vanmorgen. Het was tot nu toe' elke avond laat geweest, en ook het ongewone van het werk deed zich natuurlijk weer gelden. Zolang je dan maar bezig bleef, kon je weinig febeuren, maar als je even tot rust wam, ging het meteen mis. En door gaans goed mis ook De kerstboom brandde al bij Syl via en Freek toen zij er binnenkwam. De kinderen begroetten haar opgeto gen; zij moest meteen mee naar de hoek waar de boom stond om er haar pakjes onder te leggen, en het kostte haar geen geringe moeite om zich los te maken van de kleine Hendrik Jan, die maar het liefst direct wou weten wat erin zat. Eerst toen Sylvia hem tot de orde had geroepen, werd hij wat rustigeren kon zij zijn ouders be groeten. Bij Freek deed zij dat met een rib- bestoot. „Zo. Zwarte Piet!" Hij grinnikte. Sylvia schoot in de lach. „Wat een krankzinnig verhaal heeft hij daar opgehangen, niet?" zei zij. „Als hij nu nog iets over de kerstman had ge zegd ,,Ik heb aan die hele kerstman niet gedacht", zei Freek. „En ten slotte is Sinterklaas voor mijn gevoel een veel werkelijker figuur". i.Het werd in elk geval enorm ge Door MENNO DE MUNCK waardeerd", zei Rebecca. Zij vertelde hoe de jonge moeder en de Meijers hadden gereageerd. „Jullie hebt hier iets gedaan wat die mensen nooit meer zullen vergeten", besloot zij warm. „O", zei Freek. „Wil jc iets drinken, Rebecca?" Hij liep naar dc kast. „Sherry of vermout?" Uit zijn hou ding bleek duidelijk dat hij het on derwerp nu maar het liefst als afge daan wilde beschouwen. „Sherry graag". De kleine jongen kwam bij haar staan. „Ben je weer bij dat kindje ge weest, tante Rebecca7" „Ja, Hendrik Jan". Zij kneep hem in de wang. „Ik heb gezien dat jij het een bal gestuurd hebt". Zij trok het meisje naar zich toe. „En jij een pop. Joke! Dat is heel lief van jullie!" „Ze hebben het zelf bedacht", zei Sylvia. „Tben Freek, de boel weg zou brengen, kwamen ze ermee aan". „Mamma zei dat het een helemaal nieuw kindje was", zei het meisje. „En dat het nog helemaal niets had". „Hetzelfde kindje waar jij al van had verteld", vulde dc jongen haar aan. Joke vervolgde: „Nou, en ik had toch vijf poppen!" „En wc hadden wel duizend bal len!" zei Hendrik Jan. „Komt dat kindje een keer bij ons spelen, tante Rebecca?" Ze lachten. „Ik zal het eens vra gen", zei Rebecca, (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 6