'Huurprijzen mosselpercelen niet ten koste van kleine bedrijven' Ford-gamma uitgebreid met de nieuwe Scorpio Sedan VAN WOUDENBERG ZEELAND B.V. 4 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 januari 1990 Nr. 24678 5 Voorzitter Produktsehap voor Vis- en Visprodukten drs JD. J. Langstraat in zijn jaarrede Langstraat: Nieuwe huurprijzen mosselpercelen mogen niet leiden tot toe name aantal bedrijven beneden de continuïteitsgrens". (Archieffoto). BRUINISSE - „De nieuwe huurprijzen voor mossel percelen mogen niet leiden tot een stijging van het aan tal bedrijven beneden de continuïteitsgrens (de kleinere bedrijven). We zullen de minister daaraan houden". Dat zei de voorzitter van het Produktsehap voor Vis- en Visprodukten drs D. J. Langstraat in zijn jaarrede. Het produktsehap is de nieuwe huurprijs voor mosselpercelen na moeizaam overleg met het ministerie overeen gekomen. Voor de oestersec tor is men het nog niet eens over de basis van de berekening van de huur prijs. „Overigens blijft de toekomst voor de kweek van platte Zeeuwse oesters er somber uitzien, De sterfte onder de oesters aan de oesterziekte Bonamia Ostrea is groot. Een oplos sing voor het probleem is nog niet ge vonden". Recordbesomming Langstraat vertelde dat het seizoen 1988/89 voor de mosselsect'or een re cordbesomming van 75 miljoen heeft opgeleverd. „Gelet op de goede pro- duktie is ook voor het seizoen 1989/ 1990 een totale jaarbesomming van 70 miljoen te verwachten. Dit ondanks ZIERIKZEE Zeeuwind De vrijzinnige gemeente Zierikzee houdt maandag 22 januari haar twee de thema-avond. In het kader van het conciliair proces is als spreker uitge nodigd J. Springer. Aan de hand van dia's geeft hij een lezing over het ge bruik van windmolens. Na de inlei ding is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De thema-avond wordt gehouden in het Kerkcentrum achter de Gasthuiskerk en begint om 20.00 uur. Clown Woensdag 24 januari komt het Pup pet Clown Circus naar Zierikzee. Het circus is een show van Basera de Clown. Hij begon zijn carrière in Frankrijk waar hij de clownerie leer de van een mime- en poppentheater artiest. Basera brengt een show waarin clownerie, mime, poppen theater en jongleren elkaar in een ra zendsnel tempo afwisselen. Basera geeft woensdag 24 januari een voor stelling in De Driehoek aan het Kerk hof in Zierikzee. De show begint om 14.30 uur. Het optreden is een initia tief van de Federatie Christelijk Jeugdwerk Zeeland in samenwerking met het CJV-Zierikzee. ANBO-themamiddag Donderdag 25 januari houdt de af deling Zierikzee van de ANBO een thema-middag in de Paternoster aan de Paternosterstraat in Zierikzee. Wijk-ziekenverzorgster Wilma van de Velde spreekt dan over incontinentie. Er wordt een video-film gedraaid van de incontinentievereniging. De the ma-middag begint om 14.00 uur. Filmmiddag De afdeling Zeeland van de Vereni ging Oud Militairen en Indiëgangers (VOMI) houdt op dinsdag 30 januari een filmmiddag in het Gereformeerd Verenigingsgebouw aan de Sint Do- musstraat te Zierikzee. Er wordt een nieuw filmprogramma vertoond van actie- en documentaire-films uit de jaren 1945-1950. Tijdens de bijeen komst zijn ook een of meer leden van het landelijk bestuur van de VOMI aanwezig om informatie te geven of vragen te beantwoorden over het werk van de vereniging. De middag is vrij toegankelijk voor leden en niet- leden met partners. Roemenië-actie In Zeeland wordt actie gevoerd voor de academische vrouwenkliniek in het Roemeense Cluj. Met de op brengst hoopt men onder andere een echograaf ten behoeve van de verlos- afdeling aan te kunnen schaffen. Het college van b en w van Zierikzee wil dit initiatief steunen en stelt de raad eind deze maand voor daarvoor een bijdrage van 2500,- ter beschikking te stellen. Hr. Ms. Zierikzee Zondag 21 januari vertrekt de mij- nenjager Hr. Ms. Zierikzee samen met de Alkmaar naar de Verenigde Staten voor een oefening. Dit wordt een bijzondere tocht want nooit eer der zijn Nederlandse mijnenjagers de Atlantische oceaan overgstoken. Van wege de banden met Zierikzee heb ben commandant en bemanning van de Zierikzee gevraagd of een kleine delegatie uit Zierikzee aanwezig kan zijn bij het vertrek in Den Helder. Burgemeester mr. J. J. P. M. Assel- bergs en raadslid M. A. Bij de Vaate- Rozendaal wonen zondag 21 januari de persconferentie aan boord bij, evenals het vertrek van de Zierikzee om 14.00 uur. de lagere prijzen ten opzichte van het vorige seizoen". De relatief geringe hoeveelheid pu bliciteit over de visserij in 1989 heeft volgens Langstraat bij veel buiten staanders de indruk gewekt dat het inmiddels rustig is in de visserij en de grootste problemen zijn overwon nen. „De gemiddelde Nederlandse visser heeft zich neergelegd bij het EG-visserijbeleid. Hij realiseert zich dat een goed beheer van de visstand noodzakelijk is voor de continuïteit van de sector". „Nu er duidelijkheid in beleid is en de afdwinging van naleving van de vangstquota meer en meer een feit wordt, manifesteert de overcapaciteit zich ook in bedrijfsresultaten", aldus de voorzitter. Hij haalde aan dat de omzet van de kottervloot in de perio de 1985-1988 met 22 procent daalde. Cebeco-taxatie Cebeco Mechanisatie BV heeft zijn activiteiten uitgebreid met taxatie van landbouwmachines. Hiertoe is P. A. de Jonge, na het volgen van de offi ciële opleiding, beëdigd door de Ka mer van Koophandel in Middelburg. Van taxatierapporten door een beë digd taxateur kan sprake zijn bij bij voorbeeld brandschade, civielrechte lijke geschillen, bedrijfsovername, successierechten en bedrijfsbeëindi ging. Lezing De RPF houdt woensdag 31 januari een bijeenkomst in een van de zalen van de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat in Zie rikzee. Prof. dr. ir. E. Schuurman, lid 'van de Eerste Kamer voor de RPF, spreekt over het thema Sociale ver nieuwing, of afbraak van de maat schappij. Schuurman is onder andere hoofdredakteur van 'Beweging1, het orgaan van de Vereniging voor Calvi nistische Wijsbegeerte en voorzitter van het studiecentrum 'Ethica Medi- ca'. De bijeenkomst in Zierikzee be gint om 20.00 uur. Jaarvergadering Vissersvereniging Vrijdag 2 februari houdt vissers- vereniging Helpt Elkander haar jaar vergadering. De vergadering wordt gehouden in het Huis van Nassau en begint om 14.00 uur. Op de agenda on der andere verschillende jaarversla gen en een bestuursverkiezing. Ver der komt aan de orde een overzicht van de aanvoer en verzending en de situatie rond de percelen in De Ham men. Drs. M. R. van Stralen verzorgt vervolgens onder de titel 'Een dubbe le rol van het plankton' een inleiding over de resultaten van het mosselon- derzoek in de Oosterschelde. BROUWERSHAVEN Uitvoering muziekvereniging Apollo Op zaterdag 20 januari wordt in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven de jaaruitvoering gehouden door de Brouwse muziekvereniging Apollo. De uitvoering begint om 19.30 uur. Op het programma staat muziek, toneel en bal na. De drumband van Apollo onder leiding van Cor Struijk opent het programma met vijf muziekstuk ken. Daarna is de brassband van Apollo onder leiding van Jaap Knuist te horen met negen mu ziekstukken. Brassband en drum band samen spelen twee muziekstuk ken. Tot slot van het muzikale gedeelte treedt de jeugdgroep van Apollo onder leiding van Jan Hatz- man en Jan Janse op. Zo vader, zo dochter heet de klucht in twee bedrij ven die daarna door leden van Apollo op de planken wordt gebracht. De re gie van het stuk is in handen van Hanny van Beveren. De avond wordt besloten met een bal op levende mu ziek van het gezelschap Roulette uit Oost-Souburg. NIEUWERKERK Vakbeurs pelsdierenbedrijf Het Nieuwerkerkse pelsdierenbe drijf Maatschap Van der Wielen is tij dens een pelsdierenkeuring op de vakbeurs pelshouderij in de prijzen gevallen. Bij de reuen behaalde het bedrijf een eerste én een derde prijs. Ook pelsdierhouder Flikweert, even eens uit Nieuwerkerk, wist een prijs weg te kapen en wel de tweede prijs bij de teven. Flikweert en Van der Het netto resultaat sloeg daardoor om van een miljoen winst naar 40 miljoen verlies. De daaruit voort vloeiende sanering van een groot aantal schepen zal zich volgens de voorzitter nog voortzetten. „Na af ronding van die sanering ligt er wel een goed perspectief gelet op de stand van de platvis en het beheer daarvan in de Noordzee". Kabeljauwquotum De kabeljauwquotum is sinds de tot standkoming van het EG-visserij- akkoord met bijna twee/derde ver minderd. „Alle demonstraties ten spijt kunnen we niet ontkomen aan de erkenning van het feit dat de Noordzee-kabeljauwstand inderdaad slecht is en dat dit ingrijpende maat regelen noodzakelijk maakt. Daarom is meer dan voor elk ander deel van onze visserijvloot, voor de rondvis- vloot geboden zo snel mogelijk de sa nering door te voeren en te voltooi en". In tegenstelling tot bovenstaande heeft de Nederlandse garnalenvisse rij in 1989 een bijzonder gunstige ont wikkeling doorgemaakt. De aanvoer steeg met zo'n 700 ton naar bijna 7000 ton. „Op deze positieve ontwikke- Wielen waren de enige twee Zeeuwse bedrijven die tijdens de vakbeurs in 's-Hertogenbosch prijzen in de wacht wisten te slepen. De vakbeurs is al ja ren de grootste tentoonstelling voor Nederland en omringende landen. Vergadering Eendracht Bindt Regelgeving in de landbouw. Dat is het onderwerp waarover oud-Nieu- werkerker H. C. van de Zande spreekt tijdens de algemene leden vergadering van de landbouwvereni- ging Eendracht Bindt uit Nieuwer kerk. De vergadering wordt op donderdag 25 januari gehouden in de kleine zaal van Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk en begint om 19.30 uur. Behalve de voorgenoemde lezing staat een huishoudelijk gedeelte op het programma. Met onder andere een bestuursverkiezing waarbij L. J. van de Bos, J. Gaanderse, S. v4n Mou- rik en G. W. de Reus aftredend zijn. Alleen J. Gaanderse is herkiesbaar. Het bestuur stelt voor slechts twee bestuursleden te verkiezen zodat het oorspronkelijke aantal van zeven be stuursleden wordt terug gebracht naar vijf. Jaarvergadering NBvP De afdeling Duiveland van de Nén derlandse Bond van Plattelandsvrou wen houdt donderdag 25'januari haar jaarvergadering in Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk. In het huishoudelijk gedeelte onder andere aandacht voor jaarverslag van secretaresse en pen- ningmeesteresse. Verder op de agen da een bestuursverkiezing. Na het huishoudelijk gedeelte verzorgt me vrouw W. van Eunen een dia-presen tatie over Indonesië. Excursie De culturele commissie van de NBvP heeft voor donderdag 22 maart een excursie gepland naar het letter kundig museum in Den Haag. Voor de middaguren staat een bezoek aan het Museon op het programma. Voor meer informatie of opgave: 01171- 1302. Reizen De internationale commissie van de NBvP heeft een tweetal reizen op het programma staan. Van 28 mei tot en met 1 juni staat een reis naar de Vogezen en Straatsburg gepland. Op het programma staat onder andere een bezoek aan het Europees Parle ment en een bezoek aan plattelands vrouwen. Van 17 tot en met 23 juni staat een uitwisseling naar Wales ge pland. Er wordt gelogeerd bij gastge zinnen. Wie mee wil dient zich schrif telijk op te geven bij mevrouw L. A. Boogert-Felius (Hoofdstraat 18, Krui- ningen). OOSTERLAND Verkoop amaryllisbollen De jeugd van de sportvereniging Duiveland houdt zaterdag een actie waarbij in Oosterland huis-aan-huis amaryllisbollen te koop worden aan geboden. Men begint met de verkoop vanaf 10.00 uur. Een kwekerij in Oos terland maakte het mogelijk om 200 amaryllisbollen in doosverpakking te verkopen. Een deel van de op brengst komt ten goede aan de jeugd voetballers van de sportvereniging. BRUINISSE Live muziek in De Pul Op zaterdag 20 januari treedt in de Bruse jeugdsoos De Pul de formatie Paralysis op. De groep is afkomstig uit het Zeeuws-Vlaamse Hulst en maakt speed metal muziek. Paralysis bestaat uit vijf muzikanten die rhythm guitars, lead guitars, bass en drums bespelen en zingen. Het optre den van Paralysis duurt een uur en begint om 21.45 uur. ling wordt een domper gezet door het voornemen van de minister van land bouw, natuurbeheer en visserij om de niet-pereeelgebonden visserij in de Oosterschelde en de Waddenzee te belasten met een fikse vergoeding voor een nieuwe privaatrechtelijke vergunning. Als produktsehap heb ben wij ons vanaf het begin hierte gen verzet". De IJsselmeervisserij is volgens Langstraat eveneens geconfronteerd met een drastische verhoging van de vergunningprijs. „Hiermee is de mi nister tegen het advies van de Raad van de Binnenvisserij ingegaan en heeft hij geen rekening gehouden met Bomen gerooid Door de dienst gemeentewerken van Bruinisse zijn de afgelopen da gen aan een deel van de Molenweg al le wilgen en populieren gerooid. De vlak na de ramp van 1953 geplante bomen vormden door hun ouderdon een gevaar voor het verkeer en de om geving. Vooral bij stormachtig weer. De komende dagen worden ook de overige bomen langs de Molenweg omgezaagd. Het is de bedoeling om de nu gerooide bomen langs de Mo lenweg te vervangen door de aan plant van eiken. Mogelijk wordt dat het feit dat de drastische visserijbe- perkende maatregelen op het IJssel- meer ook hun invloed hebben op de inkomsten van de visset". Overleg Volgens Langstraat heeft de minis ter van het produktsehap steun ge kregen voor de hoofdlijnen van het zeevisserijbeleid. „Toch is het overleg over de uitwerking van visserijrege lingen op details, die vaak van groot belang zijn voor de vissers, stroef ge weest. Blijkbaar heeft de centrale overheid toch moeite om voldoende te luisteren naar de vertegenwoordi ging van de sector via de PBO". door de Bruse jeugd in het kader van Boomplantdag gedaan. GOES Optredens in 't Beest In het centrum voor muziek, thea ter, film en literatuur 't Beest te Goes zijn in de komende tijd weer diverse activiteiten. Op woensdag 24 en don derdag 25 januari wordt Secret Wed ding getoond, een film van de in Ne derland wonende Argentijnse cineast Alejandro Agresti over zijn geboorte land. Op vrijdag 26 januari wordt de film Thles of ordinary Madness ge draaid. Een rolprent gemaakt naar de verhalen van de Amerikaanse schrijver Charles Bukowski. Beide voorstellingen beginnen om 20.30 uur. Op donderdag 1 februari treedt cabaretier Bert Visscher op in 't Beest. Deze voorstelling begint om 21.00 uur. Open dag HBO-opleiding verpleegkunde De HBO-Verpleegkunde in Goes houdt op zaterdag 27 januari een open dag in het schoolgebouw aan de J. P. Coenstraat 9 te Goes. Docenten en studenten geven daarbij informa tie over de hogere beroepsopleiding tot verpleegkundige, de vrijstelling en HBO-V, de deeltijd HBO-V en ma nagementopleiding voor middenka derfunctionarissen. De open dag duurt van 10.00 uur tot 14.00 uur. GOES/MIDDELBURG CNV-avonden De Hout- en Bouwbond CNV houdt in januari en februari drie avonden over loonberekening. Voor donder dag 18 januari staat een bijeenkomst in de Opstandingskerk in Terneuzen gepland. Dinsdag 30 januari is de Ontmoetingskerk in Middelburg de lokatie voor een CNV-avond over loonberekening. Maandag 5 februari tot slot staat een bijeenkomst in de Prins van Oranje op het programma. MIDDELBURG Cursus verhalen vertellen Op initiatief van de stichting Re gionale Geschiedbeoefening Zeeland wordt in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg een cursus Zeeuwse his torie en verhalen gegeven. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten die worden geleid door Jan Swagerman. Hij brengt de cursisten vertel- en pre sentatietechnieken bij. Zowel de in houd en structuur van een verhaal als de lichaamstaal van de verteller als het soort publiek komen daarbij aan de orde. Gebruik wordt gemaakt van bestaande verhalen die via mondelin ge overlevering tot ons zijn gekomen. De eerste bijeenkomst is op 22 janua ri. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via de telefoonnummers 01180-30339 of 30285. Advertentie OFFICIAL FORD DEALER Haringvlietplein 10. Zierikzee. 01110-17216 ZIERIKZEE - Ford heeft haar programma naar boven toe uitgebreid met een nieuwe telg: de Scor pio Sedan. De Scorpio is in een groot aantal varian ten verkrijgbaar. Uiteraard is naast de nieuwe sedan-uitvoering ook de 'oude' hatchback nog steeds verkrijgbaar. Luxe en veiligheid staan bij het Scorpio-aanbod hoog in het vaandel. Bij zijn intro ductie in 1985 verwierf d'e auto de felbegeerde titel Auto van het Jaar. De Scorpio was de eerste auto die standaard was uitgevoerd met een anti-blokkeer- remsysteem. Deze veiligheidsvoorziening is uiter aard gehandhaafd op de nieuwe modellen. standaard uitgerust Hetzelfde geldt a Op het eerste gezicht lijkt de Scorpio Sedan veel groter dan de Hatchback, maar dat is voor het overgrote deel optisch bedrog. In werkelijkheid is de wagen slechts 7,5 centimeter langer. Wel is de toch al niet klein uitgevallen ba gageruimte nog eens fors vergroot tot 490 liter. Het kofferdeksel loopt bovendien tot aan de bum per door waardoor de bagage ruimte zeer goed toegankelijk is. Motoren De Scorpio is verkrijgbaar met zes verschillende motoren in het vooronder. De kleinste is de 2 liter met dubbele bovenliggende nok- kenas, goed genoeg voor een top snelheid van, volgens fabrieksop- gave, 183 kilometer per uur. Wie nog harder wil heeft de keus uit de 2,4 V6-motor en de nog krachtiger (145 pk) 2,9 V6. De laatste is goed voor een topsnelheid van net even boven de 200 kilometer per uur. Voor de kilometervreters onder ons is er de 2,5 liter diesel en de 2,5 liter turbodiesel. Uitgerust met deze motor haalt de Scorpio een topsnelheid van 173 kilometer per uur en accelereert van nul tot 100 in 14 seconden. Daarbij heeft men ook de keus tussen een handgeschakelde vijf versnellingsbak en een viertraps automaat. Veel aandacht bij de nieuwe Scorpio ook voor het inte rieur. De royale voorstoelen zijn meervoudig verstelbaar. Het stuurwiel is zowel in axiale als in hoogterichting verstelbaar en het bijzonder grote glas-oppervlak zorgt voor een uistekend uitzocht rondom. Veilig en comfortabel Zoals al gemeld is elke Scorpio met ABS. voor de stuurbe krachtiging. Deze is zo geconstru- ceerd dat men bij hoge snelheid toch genoeg 'gevoel' in het stuur wiel houdt terwijl de besturing bij parkeermanoeuvres vederlicht is. De auto is verder voorzien van schijfremmen rondom. De inzittenden van de auto wor den verder beschermd door een veiligheidskooi en kreukelzones voor en achter. Het comfort in de Scorpio stond al op een hoog peil en waar moge lijk heeft men dat nog verbeterd. Daarnaast is het mogelijk om de uitrusting van de wagen naar per soonlijke wens aan te passen. Er is een uitgebreid scala van comfort- verhogende accessoires op de markt. Zo kan er, om maar wat te noemen, een airconditioning op maat worden geleverd. Speciaal toegesneden op de Scorpio. Ford claimt dat men met behulp van de ze airco zelfs op de warmste zo merdagen binnen 5 a 10 seconden een koel interieur heeft. Audiosystemen Speciaal voor de Scorpio is er verder het Ford Premium Sound Audio-systeem leverbaar. Een sy steem met een paar aardige snuf jes. Zelfs als de cassettespeler aan staat pikt de radio automatisch het systeem op van radio-stations die verkeersinformatie uitzenden. De weergave van de cassette wordt dan even onderbroken. Dit sy steem kan dan nog worden uitge breid met een CD-speler. De Ford Scorpio Sedan GL. r i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5