'Ik mis de technische kennis, maar ik heb veel bestuurlijke ervaring-' Amnesty groep Schouwen-Duiveland in actie voor mensenrechten Peru Hevige kritiek op nieuwe inzamelstructuur afvalolie Sociale zaken subsidieert drankbestrijders Firma Garage Kerkwerve Dienstregeling pontje Sluiskil wordt beperkt 4 Mevrouw A. P. de Haande derde dijkgraaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - „Ik mis specifieke technische kennis, maar ik zie dat niet als een ge mis. Ik heb wel de nodige bestuurlijke ervaring en er lopen hier bij het waterschap heel goede mensen rond bij wie ik mijn licht op kan steken". Aan het woord is me vrouw A. P. de Haan, de derde dijkgraaf aan het hoofd van het Waterschap Schouwen- Duiveland. Sinds kort is ze verhuisd van Lelystad, waar ze wethouder was, naar Zie- rikzee. „Ik vind het zelf helemaal niet zo'n grote overgang. De overgang destijds van Rotterdam naar Lelystad was veel groter". De derde dijkgraaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland, mevrouw A. P. de Haan. (Foto: Joop van Houdt). Dijkgraaf De Haan heeft de laatste 18 jaar in Leystad gewoond. Daar maakte zij 13 jaar deel uit van de ge meenteraad. „Eerst zat ik in de raad voor een combinatie van PvdA, PPR en D'66. Later is die combinatie ter ziele gegaan en heb ik voor de PvdA gekozen. Dat is nog steeds de grootste partij in Lelystad". Actief zijn Op de vraag waarom zij destijds koos voor actieve bemoeienis met de plaatselijke politiek geeft zij niet di rect antwoord. Na een denkpauze: „Ik denk dat vrouwen die actief kun nen zijn in de politiek dat ook moe ten doen". Zij maakte destijds de keu ze en werd uiteindelijk in 1984 wethouder en loco-burgemeester van Lelystad. „Het is voor een vrouw wel een grotere drempel om actief in de poli tiek te stappen. Je wordt scherp in de gaten gehouden, maar ik heb niet het DEN HAAG - Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij en het Landbouwschap vinden dat hergebruik in de steenwolindustrie de beste mogelijkheid is om steenwol en andere substraten (grondvervan- gers) uit de glastuinbouw op te rui men. Zij onderschrijven het advies dat het instituut voor materiaal- en milieu-onderzoek (INTRON) hierover heeft uitgebracht. DEN HAAG - Minister De Vries van sociale zaken heeft een nog niet nader omschreven financiële bijdra ge toegezegd aan de Koninklijke Al gemene Vereniging Volksbond tegen drankmisbruik voor onder meer een campagne onder stuwadoors. De mi nister maakte dit bekend bij de aan bieding door het Nederlands Insti tuut voor Preventieve Geneeskunde (TNO) van het tweede deelrapport over alcohol en werk. Factoren die het alcoholgebruik op het werk bevorderen zijn volgens dit onderzoek: het alcoholklimaat (re cepties, drank in de bureaula), over werk en lange werkweken die zowel tot veelvuldiger als overmatiger alco holgebruik leiden, alcoholgebruik door leidinggevenden op het werk, die hebben dus een voorbeeldfunctie, aldus De Vries, en risico's op het werk zonder veiligheidsregels en ontevre denheid over leiding, en organisatie en geestelijke belasting op het Werk, die er bij achtereenvolgens mannen en vrouwen toe leidt dat zij naar de fles grijpen. Tegenover de suggestie om een alco holverbod in te stellen bij gevaarlijke situaties op het werk staat de minis ter in beginsel positief. Hij gaat daar over de Stichting van de Arbeid (vak beweging en werkgevers) advies vragen. ROTTERDAM - B en w van Rotter dam achten het politiek niet haal baar om 2,5 miljoen gulden uit te trekken voor een herdenkingsmonu ment in de Nieuwe Maas. Daarvoor zou onvoldoende steun ziin in de ge meenteraad. De Rotterdamse wet houder J. Linthorst (financiën en kunstzaken) heeft dit in een gesprek met de Rotterdamse kunststichting meegedeeld. idee dat je anders benaderd wordt omdat je vrouw bent. Er wordt toch meer naar je kwaliteiten als bestuur der gekeken". Mevrouw De Haan heeft het in de gemeenteraad van Lelystad altijd goed naar haar zin gehad. „Maar ik denk dat een goede doorstroming in dat vak belangrijk is. Je moet niet te lang op dezelfde plaats blijven zit ten".. Zij ging op zoek naar iets an ders. „Ik kwam voor de beslissing te staan of ik me wel of niet verkiesbaar zou stellen bij de gemeenteraadsver kiezingen in 1^90. En tenslotte heb ik ervoor gekozen om dat niet te doen". Leiding geven Wat haar precies heeft bewogen om te solliciteren naar de functie van dijkgraaf van het Waterschap Schou wen-Duiveland vindt zij moeilijk uit te leggen. „Wat mij vooral trekt is het leiding geven", aldus mevrouw De Haan. Zij ziet er wat dat betreft vol Zoals bekend is de Amnesty groep Schouwen-Duiveland nauw betrok ken bij de situatie in Peru, zeker waar het de mensenrechten betreft. Dit is het gevolg van de adoptie van een gevangene in dat land, Vicente Condo. Het was voor de groep dan ook vanzelfsprekend dat men zou deelnemen aan de Peru-actie, die eind vorig jaar is gestart met de publika- tie van het rapport Peru: Caught be tween two fires. In dat rapport schrijft Amnesty onder meer dal in de afgelopen zevenjaar meer dan 3000 mensen zijn 'verdwenen' nadat ze in hechtenis waren genomen. Tbnminste eenzelfde aantal is gedood door veiligheidstroepen bij massa-execu ties en willekeurige moorden. Onder de verdwenen mensen zijn ook vele tieners. Amnesty International meldt dat in gebieden waar de noodtoestand heerst er nog maar weinig mannen tussen de 14 en 40 jaar zijn overgeble ven. De verantwoordelijkheid voor de dorpsgemeenschap is daardoor bij de vrouwen komen te liggen. Rege- rings- en veiligheidstroepen blijken in toenemende mate vrouwen die op komen voor hun rechten op grove wij ze te mishandelen. Op grote schaal worden vrouwen, ongeacht hun leef- strekt niet tegenop om tegenover een vergadering van voor het overgrote deel mannen te zitten. „Ik wil een vergadering graag strak leiden. Iedereen mag bij mij z'n zegje doen, maar men moet wel met steekhoudende argumenten komen", aldus de kersverse dijkgraaf. „Je ziet in gemeenteraden wel dat de raadsleden teveel op details in gaan en te weinig de grote lijnen in de gaten houden", stelt mevrouw De Haan. Zonder nu direct te willen be- weren dat dat in het geval van het wa terschap ook het geval is stelt zij wel heel duidelijk dat de hoofdingelan den zich niet met allerlei details moe ten bemoeien. „Het moet om de grote lijnen gaan", aldus De Haan. „Als da gelijks bestuur hebben wij de plicht om de hoofdingelanden van voldoen de informatie te voorzien, op basis waarvan zij verantwoorde beslissin gen kunnen nemen. Want de hoofdin tfjd, verkracht door militairen. Vei ligheidstroepen schijnen de vrije hand te hebben voor het misbruiken van vrouwen. Ook kinderen en jonge ren krijgen veelvuldig met vervol ging te maken of worden gedwongen toe te zien bij marteling of executie van hun ouders. De schendingen vinden plaats te gen de achtergrond van sociale ont reddering, een grote invloed van mis dadigheid door de drugsoorlog en een zeer ernstige economische crisis. In 1988 bedroeg de inflatie 500%. De verslechtering van de mensenrech tensituatie valt samen met de be strijding van gewelddadige opposi tiegroeperingen. In het grootste deel van liet land is de noodtoestand van kracht. Militaire gouverneurs heb ben daar dan de macht in handen ge kregen en alle rechtspraak gebeurt door militairen. Voor de Schouwen-Duivelandse Amnesty groep zijn niet al deze gege vens nieuw. Door het werk voor Vi cente waren bepaalde zaken al be kend. „Hoewel met de verschijning van zo'n rapport wordt de ernst van de situatie pas goed duidelijk. Dat heeft de groep toch wel geschokt". gelanden hebben in feite het laatste woord". Opvoeden Volgens dijkgraaf De Haan is het lang niet bij iedereen voldoende be kend wat het waterschap is en doet. „De zorg voor de zeerweringen wordt hier, vanuit de geschiedenis, heel zwaar als een taak van het water schap gevoeld. Maar ik denk dat in de toekomst het waterkwaliteitsbeheer het zwaarst gaat tellen". Mevrouw De Haan tekent daarbij aan dat lang niet iedereen er zich van bewust is welke schade hij of zij aan het milieu toebrengt. „De mensen kunnen zelf ook veel doen voor het milieu, en ik zie daarin ook wel een zekere opvoedkundige taak van het waterschap". „Je ziet bijvoorbeeld dat er tijdens de feestdagen enorm veel vet in het rioolwater terechtkomt. Je kan heel duidelijk zien dat in de zuiveringsin stallaties het biologische proces wordt verstoord door al dat vet en dat betekent dat er extra gezuiverd moet worden. En dat beseffen de meeste mensen niet". Voorschriften Vandaag de dag zijn er, zeker als het om het milieu gaat, heel wat wet ten en voorschriften. „Ik denk dat het ook tot de taak van het water schap behoort om erop toe te zien dat die voorschriften ook daadwerkelijk nageleefd worden", stelt mevrouw De Haan. Zij benadrukt dat in dit geval het algemeen belang voor het indivi dueel belang gaat van bijvoorbeeld een boer die zonder het gebruik van chemische onkruidbestrijdingsmid delen zegt het hoofd niet boven water te kunnen houden. „Vergeet niet dat de boer uiteinde lijk alleen maar gebaat is bij een schoon milieu", vult zij nog aan. Zij is ervan overtuigd dat er binnen het waterschapswereldje voldoende ken nis en know how voorhanden is om een goede controle op de voorschrif ten te kunnen uitoefenen. Op de vraag <?f dat in de toekomst niet zal leiden tót een uitbreiding van het personeel antwoordt zij met de opmerking dat men zich in de toe komst zeker gedwongen zal zien een aantal zaken uit te besteden. „Ik denk dan bijvoorbeeld aan de water- schaps technologische dienst. Daar kunnen monsters geanalyseerd wor den", Wennen Hoewel zij nog maar vijf weken in Zierikzee woont begint dijkgraaf De Haan zich al aardig thuis te voelen in Zierikzee en binnen het waterschap. „Het moeilijkste is voor mij op dit moment om alle mensen te leren ken nen. Ik ken nog maar een paar gezich ten. Maar ik begin me al aardig inge werkt te voelen". Iets dat haar meteen al in de eerste vergadering van het waterschap op Voor Vicente Condo wordt inmiddels al weer bijna vier jaar gewerkt. In 1984 werd hij opgepakt vanwege ver meende betrokkenheid bij Het Lich tend Pad. Mede door het werk van de Amnesty-groep Schouwen-Duiveland is intussen in Londen vastgesteld dat hij onschuldig'is en daarom werkt de groep nu al jaren voor zijn vrijlating. Dat gebeurt onder leiding van me vrouw A. den Boer-Steenland uit Haamstede, de contactpersoon voor het adoptiewerk van ae groep. Zij zorgt ook voor de coördinatie van de ze Peru-actie. Plicht Mevrouw Den Boer: „We moeten de regering wijzen op haar plicht de bur gers te beschermen. We kunnen niet accepteren dat een regering dezelfde onmenselijke methoden gaat gebrui ken als haar tegenstanders, hoe moei lijk de politieke en economische si tuatie ook is. Gevangenen moeten een eerlijk proces krijgen, in gevallen van 'verdwijningen' moet de gevan genschap erkend worden en de situa tie opgehelderd. Naar politieke moorden moet een onafhankelijk on derzoek ingesteld worden en degenen die verantwoordelijk zijn moeten worden gestraft". Wie de actie, die nog tot eind fe bruari duurt, wil steunen kan con tact opnemen met mevrouw Den Boer. Men krijgt dan de nodige infor matie. Wie niet zelf voor een verta ling van z'n brief in het Spaans kan zorgen kan ook daarvoor bij haar te recht. De groep ontvangt wel graag kopieën van verstuurde brieven om op te sturen naar de ambassade en naar mensenrechtenorganisaties en kerkelijke instanties in Peru. „Voor deze organisaties betekent het ont vangen van zo'n afschrift een enorme morele ondersteuning", licht me vrouw Den Boer toe. Janneke van Damme uit Ouwer- kerk, ook lid van de adoptiegroep, zegt: „Het is verschrikkelijk wat viel was dat een aantal hoofdinge landen een voorstel van het dagelijks bestuur verdedigde. „Dat is in een gemeenteraad meestal anders". Mevrouw De Haan is vastbesloten om Schouwen-Duiveland en haar in woners snel beter te leren kennen. „Ik vind het leuk om me te verdiepen in de geschiedenis en ik hou van wan delen en fietsen. Ik hoorde altijd dat Zeeuwen van die stugge mensen zijn, maar daar heb ik tot dusverre nog niets van gemerkt". ZIERIKZEE - De inzamelaars en aanbieders van afgewerkte olie heb ben grote bezwaren tegen de door het ministerie van vrom voorgestelde nieuwe inzamelstructuur. Dat werd duidelijk bij de behandeling van een groot aantal sehorsingsverzoeken door de afdeling geschillen van be stuur van de Raad van State. Het ministerie acht de bestaande inzamelstructuur inefficiënt. Daar om is eind vorig jaar het aantal ver leende vergunningen voor het inza melen van afgewerkte olie beperkt. Van de achttien bestaande bedrijven moeten twaalf hun bedrijfsuitoefe ning staken. De zes resterende bedrij ven mogen in twee van de zes door vrom bepaalde landsdelen actief zijn. Ieder bedrijf krijgt in een van die ge bieden de plicht afgewerkte olie op te halen. Willekeurig De kleine bedrijven die moeten ver dwijnen menen dat het departement bij de toewijzing van de vergunnin gen naar willekeur heeft gehandeld. Het ministerie zou zich daarbij heb ben laten leiden door onduidelijke criteria,, danwel eisen waaraan een kleine ondernemer in redelijkheid nooit zou kunnen voldoen. Verder achten zij het een groot bezwaar dat de betrokken bedrijven geen schade vergoeding krijgen. Ook de ondernemers die wel door mogen gaan zijn niet tevreden met de regeling. Met name Wubben Han delsmaatschappij in Delft vreest de ondergang van het bedrijf. Het be drijf is nu in het gehele land actief. In de toekomst zal het bedrijf zich moeten beperken tot twee landsde len. Tenslotte heeft een aantal autobe drijven bezwaar tegen de nieuwe re- Advertentie APK keurings BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16,4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 i daar in Peru gebeurt. De mensen hier zitten nu nog vol van de gebeurtenis sen in Roemenië. Het zien van martel kamers en verminkte lijken leidde tot grote verontwaardiging. Roeme nië is dichterbij huis maar ik hoop dat we Peru niet te ver van ons bed Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF geling. Bij hen leeft de angst dat de keuze uit maximaal twee inzamelbe- drijven zal leiden tot een afnamé van de service en een verhoging van de prijzen. Volgens mr. H. Uniken Venema, die optrad namens het ministerie, i$ een doelmatige inzameling van afge werkte olie niet gediend met het voortbestaan van de oude situatie. In de bedrijfstak is sprake van overca paciteit en een laag rendement in de individuele bedrijven. Dat brengt de continuïteit van de inzameling in ge vaar. Daarom wordt een restrictief vergunningenbeleid gevoerd, waarbij de minister niet verplicht is de scha de te vergoeden. Hij meent ook dat van autobedrij ven een overstap kan worden ver langd. In een bepaald gebied zijn steeds twee inzamelaars actief, zodat geen monopoliepositie ontstaat. MIDDELBURG - Het pontje over het Kanaal van Gent naar Terneuzen, bij Sluiskil, blijft in de vaart. Wel wordt met ingang van 1 maart de dienstregeling beperkt. Dit heeft een woordvoerder van Rijkswaterstaat afdeling Zeeland meegedeeld. Een eerder voornemen van Rijks waterstaat om het pontje uit finan cieel oogpunt uit de vaart te nemen, stuitte op protest van de gemeente Terneuzen en de bevolking. Half ok tober bezette een grote groep belang hebbenden de verkeersbrug om hun onvrede kracht bij te zetten. Tijdens een periode van overleg bleek aan vankelijk geen alternatief haalbaar. De scheepvaartinspectie stemde uiteindelijk in met het terugbrengen van de bemanning tot een persoon, onder voorwaarde van enkele techni sche aanpassingen aan de boot. Het aantal bij de veerpont betrokken me dewerkers wordt hierdoor terugge bracht van tien naar drie personen. De zeven „overtollige" perso neelsleden kunnen na de verandering aan de slag bij Rijkswaterstaat Dienstkring Terneuzen. Het vaarrooster van het pontje wordt teruggebracht van negentien uur per dag tot zestien uur. Op zater dag vaart de boot 7,5 uur en op zon en feestdagen ligt de pont stil. „Met dit rooster kan tachtig procent van de huidige gebruikers nog bediend wor den", aldus de woordvoerder van Rijkswaterstaat vinden. In het geniep gebeurt daar precies hetzelfde. Het is heel erg zoals' de mensen daar moeten leven. Inder daad zitten ze daar gevangen tussen twee vuren: aan de ene kant de terro risten, aan de andere kant het leger en de politie". Brieven schrijven ZIERIKZEE - De steeds slechter wordende mensen rechtensituatie in Peru was voor de groep Schouwen- Duiveland van Amnesty International aanleiding voor een actie gericht op dat land. „Het schenden van mensen rechten heeft zeer ernstige vormen aangenomen. Slacht offers zijn vooral jonge mensen, vrouwen en kinderen. Schendingen worden enerzijds veroorzaakt door terreur organisaties als Het Lichtend Pad, anderzijds doordat le ger en politie dezelfde methoden gaan toepassen. Marte lingen, verminkingen, 'verdwijningen', moorden en verkrachtingen zijn ook de kenmerken geworden van het leger in de strijd tegen het terrorisme. Zo blijkt uit de be richtgeving van Amnesty. Peruaanse vrouw met kinderen op zoek naar haar verdwenen man. Zij is van mening doft het jongste kind het resultaat is van een verkrachting door een lid van de strijdkrachten. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4