'In het winterseizoen ruim ik meer poep op dan ander afval' Laatste poging tot behoud camping de Laone Renesse College Westerschouwen ziet niets in privatisering strand Militaire oefening Beheer recreatie terreinen naar lagere overheden Toekomst Duinpolder nog steeds onzeker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE PvdA-lijst Midden- schouwen 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 januari 1990 Nr. 24678 3 Hoeveelheid hondenpoep op straat is volgens straatveger P. den Haan de laatste jaren sterk toegenomen ZIERIKZEE - Elke dag rijdt hij met zijn karretje, schep en bezem door de straten van Zierikzee om het afval van de straat op te ruimen. Afval, waaronder zich de laatste ja ren een steeds grotere hoeveelheid hondenpoep bevindt, aldus straatveger P. den Haan uit Zierikzee. „Tegenwoordig loop ik in de winterperiode meer poep op te ruimen dan ander afval. Het wordt steeds erger. Elke dag gooi ik er honderden in mijn karretje. En vooral wanneer de temperatuur buiten wat hoger is ruikt dat niet altijd even fris. Het is voorgekomen dat ik twee keer over mijn nek ging, alleen al op het stuk Haven- dijk vanaf 't Luitje. Daar liggen altijd heel veel hondendrollen". Den Haan doet zijn werk als straat veger nu drie jaar. „Daarvoor zat ik 29 jaar bij de plantsoenendienst van de gemeente". Hij is in de loop der ja ren dus regelmatig geconfronteerd met hondenuitwerpselen. Maar nog nooit zoveel als de laatste jaren. „De Havendijk, het Pottenbakkersstraat- ie, de Lange Sint Janstraat, het ge bied rondom de Dikke Tbren en de kerk, het Havenpark en het Slinger- bos somt hij op als de gebieden waar hij erg veel hondenbolussen aantreft. De mensen laten daar vaak hun hon den los lopen en dan ligt het onder de stront". Twee of drie honden Behalve door het laten loslopen van honden wordt die toenemende hoeveelheid hondendrollen volgens Den Haan veroorzaakt doordat men sen steeds meer honden nemen. „Het is echt toegenomen. In tegenstelling tot vroeger zie je ze nu regelmatig met twee of drie honden lopen. En ik merk het aan het afval. Het wordt steeds erger met de poep. Ik gooi te genwoordig elke dag honderden hon dendrollen in mijn karretje". „Iedereen praat erover. Jullie schrijven erover in de krant. Maar nu moet je ook eens met een foto laten zien hoeveel er ligt. Zodat eindelijk duidelijk wordt dat er wat moet ge beuren". De pas door wethouder P. de Rijke gepresenteerde hopostick die hondeneigenaren kunnen kopen om de uitwerpselen van hun dier mee op te ruimen is volgens Den Haan een goede mogelijkheid. „Als de mensen ze bewust zouden gebruiken. Maar dan moeten ze dat natuurlijk wel doen en niet zeggen: het kost zo veel". Het belangrijkste is volgens de straatveger echter een mentaliteits verandering van de hondenbezitters. „Die overlast door grote hoeveelhe den hondenpoep is toch niet nodig. Als iedereen zijn hond van jongsaf aan leert om op een bepaalde plaats zijn behoefte doen is er niets aan de hand". Die plaats zou volgens Den Haan de bebossing langs het Slinger- bos kunnen zijn. Op één plek „Een baby leer je ook van jongsaf aan om het op één bepaalde plek te doen. Dat is met een hond ook moge lijk. Ik heb zelf een boxer gehad die altijd bij mij achter poepte. Ik had de tuin speciaal aangepast voor die hond. Als we een eindje gingen kuie ren deed hij niets. Maar als we thuis kwamen ging hij snel naar zijn eigen hoekje om zijn behoefte te doen. Het ligt echt niet aan de honden, maar Commissielid Verton: „Rare manier van werken om een stuk grond van 3065 vierkante meter dat de gemeente om wil tove ren in een speelterrein annex sport- veldje. Met de transactie is een be drag van ruim 22.000,- gemoeid. Daarbij komt dan nog ongeveer 2500,- voor het aanbrengen van de nodige beplanting. Van de kant van de commissieleden niets dan lof over het initiatief van het college. Commissielid W. D. Scheele (CDA): „Mijn complimenten dat het alle maal zo snel kan". J. van den Berge (RU) sloot zich daar volmondig bij aan. Alleen van de kant van Verton nog een kleine kritische kantteke ning. „Ik denk dat dit een alleszins redelijke transactie is. Maar ik zou graag ook eens een complete bebou wing in de Ingridstraat in Noordwcl- le willen zien. Daar zit nu een gat in de bebouwing". Commissievoorzitter dr. H. J. van Zuylen zegde toe de sug gestie van Verton bij het college van b en w in overweging te zullen geven. aan de instelling van mensen die hon den bezitten. Als ze willen kunnen ze hun honden aanleren om hun behoef te in de bosjes te doen". Omdat Den Haan al die onnodige hondenpoep op straat zat is, spreekt hij tijdens zijn werk hondeneige- Tijdens de hoorzitting bleek dat Lee- ne de kampeerders had voorgesteld de zaken te verzachten door de vakan tiegasten twee jaar langer gebruik te laten maken van de camping, totdat de compensatielokatie klaar was. Leene zou dan wel de huur verhogen. Iets wat Leene volgens zijn zeggen de laatste jaren niet gedaan had en er zou een borg door Van Arkel betaald- móeten worden om er verzekerd van te zijn dat de camping eind 1991 ont ruimd zou zijn. Naar zijn mening was hij soepel genoeg geweest. Verver vertelde nog dat er op het gebied al vijftig jaar een recreatieve bestemming ligt, iets wat Niemants- verdriet tegenspreekt: „Dat is bestemmingsplanmatig nooit gere geld". Waarop Verver liet weten dat dit een fout is van de gemeente. Ir C. W. Veerhoek laat de voorzitter van de vereniging weten dat de gemeente kwaliteitsverbetering nastreeft en dat daarom het Verblijfsrecreatief Ontwikkelingsplan (VOP) was vast gesteld. Naar aanleiding van dit VOP komt er een compensatieloka tie. Veerhoek wilde graag van Verver weten wat de bezwaren zijn, waarom de kampeerders niet naar deze loka- tie toe willen. Volgens Veerhoek ligt het compen satieterrein dicht bij de huidige cam ping van de kampeerders. Verver liet de commissieleden weten dat de kam peerders daar niet van het terrein af willen, omdat het een gezellige fami liecamping is en dat Renesse goed te voet bereikbaar is. Ook liet de voor zitter weten dat het terrein aan de Rampweg voor een groot deel, door de klei, uit blubber gaat bestaan, dat er geen openbaar vervoer komt en dat er allerlei sproeivliegtuigen over ko men vliegen. Voor de WD-er waren dit geen zwaarwegende argumenten. „Wat de blubber betreft hebben wij in Zeeland al methodes ontwikkeld om dat tegen te gaan, openbaar vervoer komt ook niet bij de huidige camping en als het compensatieterrein door gaat. is het geen landbouwgebied meer en komen er ook geen sproei vliegtuigen meer overvliegen". Veerhoek raadde de kampeerders aan eens bij het gemeentehuis te gaan kijken naar de plannen voor het com pensatieterrein. „Misschien gaat u dan fluitend weg". Voor W. D. Scheele was deze zaak hoofdzakelijk een ge schil tussen de eigenaar en de gasten en hij was dan ook van mening dat de gemeente daarmee niets van doen had. De voorzitter van de belangen vereniging liet zich echter niet zo snel naars nog wel eens aan over hun ge drag. „Maar dat heeft niet veel resul taat. Ze zeggen tegen me dat ze toch hondenbelasting betalen en dat ik straatveger ben. Dus dat ik het maar op moet ruimen". Dat laatste doet Den Haan trouw, uit het veld slaan. „Er zijn financiële gronden waarom de mensen niet van de camping willen. De financiële si tuatie van de kampeerders is niet zo goed en er komen te veel kosten kij ken bij het verhuizen naar een andere lokatie. Daar komt bij dat de cara vans vaak erg oud zijn en een nieuwe kost snel zo'n 10.000,", beargumen teerde Verver. Gehecht Van den Berge kon zich indenken dat de kampeerders gehecht waren aan hun plaatsje op de camping. Veerhoek vulde Van den Berge aan met te zeggen dat het de gemeente niet toegestaan is om een bestem mingsplan zomaar te wijzigen. Vol gens Veerhoek is er een duidelijke noodzaak om de camping aan te wij zen als natuurgebied. Verver probeer de het nog één keer met te zeggen dat de gemeente hen op het verkeerde been gezet had. Volgens zijn zeggen had de dienst ruimtelijke ordening tegen de belangenvereniging gezegd, dat de kampeerders niet van de cam ping afhoefden. Een uitspraak die door S. Meerhof (ambtenaar) niet in dank werd afnomen. Volgens Meer hof waren deze woorden nooit zo ge zegd. De commissie komt in een later stadium op deze hoorzitting terug, om tot een definitief plan te komen. DEN BOSCH - Automobilisten in Noord-Brabant laten massaal weten dat ze alcoholvrij rijden. Dat mag al thans worden afgeleid uit de storm loop op de kleefplaatjes met het op schrift „Ik rij alcoholvrij" die in het kader van een anti-alcohol campagne worden verspreid door het regionaal orgaan verkeersveiligheid Brabant. Inmiddels heeft het regionaal orgaan 60.000 extra kleefplaatjes besteld. Dat betekent dat er in totaal al 210.000 stickers zijn verspreid, aldus een woordvoerder. ZIERIKZEE/OUDDORP - Volgen de week houden luchtmachtmilitai ren van de vliegbasis Woensdrecht een oefening in de gemeente Goede reede. De oefening gaat maandag 22 januari vanuit Zierikzee van start. De oefening speelt zich hoofdzake lijk af op het terrein rond de vuurto ren in Ouddorp en past in het kader van de militaire opleiding van leerling-vliegers. Aan de oefening doen zo'n 25 militairen mee. De mili tairen verplaatsen zich maandag 22 januari vanuit Zierikzee te voet naar Ouddorp. Op het terrein gebruiken de militairen oefen-munitie en don- derdslagen. Er wordt geen gebruik gemaakt van de persoonlijke wapen uitrusting. Donderdag 25 januari ke ren de militairen terug naar de vlieg basis Woensdrecht. DEN HAAG - Minister Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij is bereid de lagere overheid meer vrijheid te geven bij het beheer en de (hcr)inrichting van recreatiegebie den. De nieuwe uitgangspunten lig gen vast in de notitie Beheerbelcid die de bewindsman naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De lagere overheden kunnen naar zijn mening beter inspelen op de wen sen van de recreanten en de kosten van het beheer zo laag mogelijk hou den. Zij krijgen meer ruimte voor het toestaan van commerciële activitei ten zoals surfscholen en golfbanen. Ook kunnen delen van een recreatie terrein worden verhuurd, bijvoor beeld aan verenigingen als honden clubs, kano- en wielerclubs. maar met steeds meer tegenzin om dat naar zijn mening zoveel honden drollen onnodig op straat liggen. „Vooral in de winter is het het ergste. Dat komt omdat in de zomer veel honden worden gedumpt of uit besteed als men op vakantie gaat. Dat kun je gelijk merken". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Vervolg van pagina 1 Volgens de voorzitter van de verga dering burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer is er wel degelijk geprobeerd de caravans uit de Duin polder weg te krijgen. „De Kroon heeft in 1976 het bestemmingsplan niet goedgekeurd". Waarmee be doeld wordt dat de caravans vervan gen mogen worden, als deze maar de zelfde afmetingen houden. Volgens Veerhoek moet de gemeen te een passief beleid voeren om de ca ravans uit het duingebied terug te dringen en de woningen te legalise ren. Voor J. C. Hendrikse (PvdA), J. van der Berge (RU) en W. D. Scheele (CDA), was het gehoorde niet genoeg, om tot een uitspraak te komen. „We zullen hierop terugkomen, om te kij ken of de mensen die een bezwaar schrift hebben ingediend in het gelijk gesteld worden", sloot Niemantsver- driet deze discussie af. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee. telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314 Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01119-1601. 01110-12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43.50; per jaar 1 166.00; losse nummers t 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. DEN HAAG - Het Nederlandse Ro- ce Kruis verwacht over ongeveer een veek de.laatste ingezamelde voedsel pakketten naar Roemenië te hebben gebracht. De organisatie moedigt niet langer het inzamelen van pak ketten aan omdat structurele hulp nu de prioriteit heeft. SCHARENDIJKE - De afdeling Middenschouwen van de PvdA heeft onlangs de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart vastgesteld. Als lijsttrekker staat W. G. Renden genoteerd. Renden maakt al deel uit van de ge meenteraad en- wel als wethouder. Ook nummer twee op de lijst zit al in de gemeenteraad: G. A. M. Cobussen. Op de derde plaats staat genoteerd A. H. van der Thk. J. Bootsma is de num mer vier, gevolgd door mevrouw J. Kloet-Schellingenhout op nummer vijf. De overige kandidaten op de lijst: 6. P. L. de Graaf, 7. J. van Lee- nen, 8. J. C. A. de Bil en 9. B. Romein de Raat. Secretaris-peningmeester J. C. A. de Bil heeft wegens drukke be zigheden zijn functie ter beschikking gesteld. In zijn plaats is benoemd J. Bootsma. Het bestuur bestaat nu uit voorzitter G. A. M. Cobussen, J. van Leenen, W. Renden en J. Bootsma. Belangenvereniging camping Hm Arkel gehoord tijdens commissievergadering ruimtelijke ordening BURGH-HAAMSTEDE - De camping aan de Laone 37 in Renesse is voor de vaste campingbezoekers voorals nog niet zeker gesteld. Het zwaard van Damocles hangt al enige tijd boven de camping. De vaste gasten hebben de handen ineen geslagen en een vereniging opgericht om te voorkomen dat de camping ontruimd wordt. Tij dens de commissievergadering ruimtelijke ordening kwam dit voortbestaan of ontruimen aan de orde. Hier voor was een hoorzitting gepland tijdens de vergadering waar Verver als voorzitter van de camping zijn pleidooi hield voor het voorbestaan van de camping. Het voortbestaan is volgens de voorzitter pas dan veilig gesteld als de gemeente aan de camping de be stemming verblijfsrecreatie geeft. Het terrein is nu' bestemd als agra- risch gebied maar de eigenaar van de grond, Leene, wil dit omzetten in bouwgrond, waar Leene, volgens Ver ver twee of meer bungalows wil gaan bouwen. De voorzitter sprak zelfs over een bungalowpark. De vereni ging is van mening dat zij de dupe wordt van de nalatigheid van de ge meente. „De bestemming van deze grond had al veel eerder gewijzigd moeten worden in verblijfsrecreatié". 'Dat komt wellicht in een veel later stadium aan de orde'' Het gegeven dat er op de plek nu een bungalowpark zou komen, schoot J. van den Berge (RU) in het verkeer de keelgat. „Er is sprake dat daar twee a drie woningen gebouwd wor den. U noemt een bungalowpark. Daar zouden wij het bij voorbaat al niet mee eens zijn", aldus Van den Berge. Op de vraag waar Verver dit vandaan had vertelde de voorzitter van de vereniging dat hij dit in ver trouwen gehoord had. De voorzitter van de vergadering, burgemeester J. L..Niemantsverdriet-Leenheer liet de aanwezigen weten, dat dit terrein te rug gegeven moet worden aan de na tuur. Volgens haar heeft A. van Ar kel, die de grond gepacht heeft tot 1 januari 1990 van Leene, geen enkel recht meer op deze grond. Geschikt Niemantsverdriet vond het spijtig dat de kampeerders niet eerder ge hoord hebben dat de vergunning van Van Arkel ophield. Maar zij vervolg de met te zeggen dat dit gebied bij zonder geschikt is als natuurgebied en dat de minister de gemeente had opgelegd dat het gebied terug gege ven moest worden aan de natuur. „En daar moeten wij ons aan houden". BURGH-HAAMSTEDE - Het college van b en w van Westerschouwen ziet niets in privatisering van het strand. Dat bleek gisteravond, woensdag, tijdens de ver gadering van de commissie grond- en pachtzaken in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede bij de behandeling van een eerste rapportage van de werkgroep strand. „Dat gaat heel ver. Dat komt pas in een veel later stadi um mogelijk aan de'orde", aldus commissievoorzitter dr. H. Ji van Zuylen. Wat het college voorstaat is uitbreiding van de voorzieningen op en aan het strand. toonde zich lichtelijk verbaasd en ook een beetje gebelgd over de ma nier waarop de rapportage aan de commissie gepresenteerd werd. „U deelt ons nu mee dat het college al ge kozen heeft. Ik ging ervan uit dat het college eerst ons advies had willen horen. Ik vind dat een beetje een rare werkwijze", aldus Verton. „Ik zie niet in wat wij er nu nog aan toe kunnen voegen". Voorzitter Van Zuylen reageerde op de woorden van Verton met de op merking dat men voor wat betreft de mogelijkheden drie en vier geen en kel overzicht heeft van de kosten die daaraan verbonden zijn. Commissievoorzitter dr. H. J. van Zuylen: Privatisering mogelijk pas in veel later stadium' In de rapportage van de werkgroep strand, in feite niet meer dan een eer ste verkenning, worden vier moge lijkheden aan de hand gedaan: 1. het bestaande beheer van het strand voortzetten, 2. de voorzieningen uit breiden, 3. gedeeltelijk privatiseren en 4. geheel privatiseren. Als het aan het college ligt wordt mogelijkheid twee verder uitgewerkt. Commissielid C. Verton (PvdA) „Maar de consequenties zijn ver gaand", aldus Van Zuylen. „Wat wij willen is een schoner strand en beter begaanbare overgangen". Dat laatste, zo blijkt uit de rapportage, is een kostbaar karwei. In een eerste voor zichtige raming komt men op vier ton. Alles bij elkaar zou verbetering van de voorzieningen op en aan het strand een bedrag van ongeveer een miljoen gulden vergen. Sportveldje Verder kwam tijdens de commissie vergadering het voorstel van b en w aan de orde om over te gaan tot aan koop van een perceel grond van M. Moermond uit Noordwelle. Het gaat 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3