streeknieuws Als u een spaarvorm zoekt die uit de kunst is, belonen wij u met een meesterlijke rente. STREEKDICHTERS Nederland telt 20.000 daklozen Staatsloterij Provincies moeten zich meer gaan profileren Natuurrampen laatste 30 jaar sterk toegenomen De bank met de S doet meer voor uw spaargeld. Politie onderschept drugs op strand bij Den Helder 6 BRUINISSE Kruisvereniging De kiesvereniging Schouwen- Duiveland, verzorgingsgebied Brui- nisse houdt op donderdag 8 februari om half acht een voorlichtingsavond over de soorten, verschijnselen en ge bruik van drugs. Op deze avond zal Van de Zande uit Dordrecht een le zing over het genoemde onderwerp verzorgen. Na de pauze is er volop ge legenheid om met Van de Zande over het onderwerp van gedachten te wis selen. De lezing wordt ondersteund met dia's. Daarna volgt nog een korte ledenvergadering met als punten: verslag vorige bijeenkomst, be stuursverkiezing, wat verder ter tafel, komt, rondvraag en sluiting. De voorlichtingsavond wordt gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Deestraat. Aardsmoeders Op donderdag 18 januari wordt in het Verenigingsgebouw te Bruinisse een bijeenkomst gehouden van de af deling Bruinisse van de vrouwen bond NCVB. Hierbij spreekt me vrouw ds J. J. van Zoelen uit Dreischor over het onderwerp aardsmoeders. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. GOES Visio Visio, Landelijke Stichting Slecht zienden en Blinden en landelijke Stichting Onderwijs Slechtzienden en Blinden, biedt slechtziende en blinde kinderen en volwassenen voorlichting, advies, "consultatie, on derzoek en revalidatie. Tfevens kan ie dereen die vragen heeft met betrek king tot slechtzienden en blinden voor voorlichting en advies bij Visio terecht. Visio, Dependance Zeeland wordt door de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ) gefinan cierd. Aan de dienst van Visio, depan- dance Zeeland zijn geen kosten verbonden. Zonder afspraak kan men op dinsdagmorgen tussen 8.30 en 12.30 uur vrijblijvend langskomen op Lijnbaan 34 te Goes. Omdat Visio bij veel mensen onvoldoende bekend is, heeft BTC-promotions in samenwer king met Visio een posteractie in Zee land mogelijk gemaakt. De posters worden verspreid in Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen en Zie- rikzee. Parkieten De Parkieten Speciaal Club, regio Midden-Zeeland, houdt maandag 22 januari haar ledenvergadering in wijkgebouw De Pit in Goes-Zuid. Aan de orde komt onder andere de Baby Show en het huishoudelijk re glement. De ledenvergadering begint om 19.30 uur. MIDDELBURG Stomavereniging De Nederlandse Stomavereniging 'Harry Bacon' afdeling Zeeland houdt een bijeenkomst op 27 januari 1990 in Hotel Arneville, Buitenstra'at 22 te Middelburg aanvang 13.30 uur. Dr W. R. Schouten, chirurg verbon- U zoekt een waardevolle belegging voor uw spaargeld. U wilt een solide spaarvorm, die toch een meesterlijke rentevergoeding biedt. Ons Spaarcerti- ficaat is dan een aantrekkelijke mogelijkheid voor u. Met deze spaarvorm krijgt u een schitterend waarde papier in handen en is uw geld na vijfjaar ruim 40%* meer waard. Er zijn certificaten in coupures van 1.000,-, 5.000,- en 10.000,-. De maximale looptijd is 5 jaar en u krijgt elk jaar een hogere rente. Over het laatste jaar maar liefst 10%* (gemiddeld 7 Va over 5 jaar). Een belangrijk voordeel van het Spaarcertificaat is dat u het tussentijds, zonder kosten kunt inwisselen. Wilt u meer weten? Op het kantoor bij u in de buurt vertellen we u er graag meer over. rentewijzigingen voorbehouden spaarbank Nutsspaarbank Zierikzee, Havenpark 16, tel. 01110-14051 den aan het ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam, zal een lezing houden over Ileo anastomose. Na de pauze wordt er een film over spoelen ge toond. Er is gelegenheid vragen te stellen over desbetreffende onder werpen. VLISSINGEN Scouting Onder de toepasselijke actienaam 'maatwerk' presenteert het gewest Scouting Zeeland al geruime tijd cursuswerk-nieuwe-stijl ten behoeve van de vrijwillige kaderleden. En met succes, want nu al, ruimschoots voor het beëindigen van de landelijke experimenteerperiode, blijkt de nieu we cursusopzet aan te slaan bij de veelal jonge leidsters en leiders. Scouting Nederland maakte destijds een begin met de ontwikkeling van een nieuw trainingsbeleid. De oude manier van cursus geven bleek name lijk steeds meer achterhaald te zijn. De cursusinhoud stond te ver af van de deelnemers, de leerstof was te wei nig praktisch gericht, er was vaak sprake van lange reistijden en de ver bindingen met het openbaar vervoer gaven dikwijls problemen. Omdat Scouting Nederland van mening is dat de leidsters en leiders zo goed mo gelijk getraind moeten zijn om ver antwoord met de hun toevertrouwde kinderen te kunnen omgaan, was een fundamentele wijziging in het trai ningsbeleid overmijdelijk. De eerste 'maatwerk^resultaten in Zeeland zijn Herinneringen Ieder mens op deze wereld Denkt weieens even terug Aan dingen die gebeurd zijn Wat gaat de tijd toch vlug! Dan komen de herinneringen Aan wat t leven je bracht Je kleuter- en je schooltijd, 't Soms bang zijn voor de nacht, Je vriendjes en vriendinnetjes Wat heb je toch gelachen toen Je zou die hele kindertijd Best eens over willen doen! Naast alle leufce dingen Was er ook wel eens verdriet Het leven kan soms hard zijn En dat vergeët je niet! Bij 't zien van oude foto's Komt de herinnering snel Aan de tijd waarin ze zijn genomen Dat herinner je je wonderwel! Alles zit opgesloten in je hoofd Die grote en de kleine dingen Niemand neemt ze van je af Want 't zijn jóuw herinneringen! h Zonnige dag Als 's morgens bij het opstaan Je blik naar buiten dwaalt Je ziet een blauwe hemel En een zonnetje dat straalt Dan vóél je iets van binnen Iets van verwondering Om de natuurzó prachtig 't Lijkt wel een mijmering En je hoort al die vogels Ze fluiten 't hoogste lied Een poes die zich lui uitrekt En van 't zonnetje geniet! Je ziet de mooie bomen. De struiken en 't gazon In vele groene kleuren k Wou dat ik 't schilderen kon! Je voelt je blij van binnen Om de mond een blijde lach 'k Zou iedereen grddg gunnen Zó'n begin van 'n zonnige dag! E. v. d. L., Bruinisse Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierik- zeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichteh aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierik- zeesche Nieuwsbode, Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor dc gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen wor den vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. succesvol te noemen. De totaal ver nieuwde cursusopzet slaat aan. De ontwikkeling gaat dus door. Echter, tegelijk doet zich het probleem voor dat Scouting Zeeland over onvoldoen de vrijwilligers beschikt om de inge zette 'maatwerk-ontwikkelingen ten volle te kunnen continueren. Een goe de motivatie en beschikken over eni ge vrije tijd zijn in eerste instantie belangrijk en voldoende: het thuisra- ken in het provinciaal cursuswerk komt vervolgens vanzelf. Het GSTT en de gewestelijke trainingsfunctio narissen zorgen zeker voor de nood zakelijke ondersteuning. Scouting Zeeland hoopt in staat te blijven met de nieuwe cursusaanpak om de ko mende generatie leidsters en leiders adequaat voor te bereiden op hun taak, zodat zij in staat zijn om vanuit een noodzakelijke deskundigheid en met veel enthousiasme en plezier sa men met kinderen het spel te spelen dat Scouting heet. Volgens onderzoek Vereniging van Nederlandse Gemeenten Staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse zaken ZIERIKZEE - Nederland telt tussen de 17.500 en 24.200 dak- en thuislozen. Van dit totaal bevinden zich naar schatting- acht- a elfduizend in de vier grote steden. Dat blijkt uit een onderzoek door de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), dat in opdracht van het minis terie van wvc is verricht. Volgens de onderzoekers hou den zich in Amsterdam tussen de 4.650 en 6.550 thuislozen op. Rotterdam volgt met 1.550 a 2.370 daklo zen. Den Haag telt er tussen de 1.150 en 1.350 en Utrecht 470 a 730. In de gemeenten met een inwoners aantal tussen de 60.000 en 200.000 be- vinden zich in totaal zo'n zes- a zeven duizend thuislozen. Kleinere ge meenten kennen verhoudingsgewijs weinig daklozen. Een nauwkeuriger schatting van het aantal dak- en thuislozen is volgens de onderzoekers nauwelijks te geven, omdat deze groep mensen nogal mobiel is en daardoor het gevaar van dubbeltel lingen groot is. ZIERIKZEE - De provincies in ons land moeten zich beter profileren op de gebieden waarop zij door hun gro te oppervlakte bij uitstek geschikt zijn. Als een aantal provincies haar taak zo passief blijft vervullen, zou het vertrouwen in de provincies als schakel tussen rijk en gemeenten af kunnen nemen. Dat betoogde staats secretaris De Graaff-Nauta van bin nenlandse zaken in het Jaarbeursge bouw in Utrecht. Zij hield daar een toespraak op een studiedag van de Raad van het Bin nenlands Bestuur en het Interprovin ciaal Overleg over de positie van de provincie. De staatssecretaris zei dat provin cies in veel gevallen hun taken uitste kend vervullen, maar dat er in be stuurlijk Nederland sprake is van een 'provincie-onvriendelijk kli maat'. ,,De provincies moeten op hun tellen passen", aldus De Graaff-Nau ta. Initiatief Zij riep de provincies op daarom hun toekomst in eigen hand te nemen door meer initiatief te tonen en een duidelijke visie te ontwikkelen op de bestuurlijke toekomst van ons land. Verder zouden ze effectief met elkaar en met de gemeenten samen moeten werken. Dat er in ons land sprake is van een 'provincie-onvriendelijk klimaat', komt volgens de staatssecretaris voor een deel doordat de provincies taken verrichten die nu eenmaal niet erg spectaculair zijn. Maar een andere belangrijke oor zaak is dat sommige provinciebestu ren hun mogelijkheden niet voldoen de uitbuiten. Zo zouden provincies vooral op de gebieden van ruimtelij ke ordening, milieu, verkeer en ver voer en milieubeheer zich beter kun nen profileren. Provincies zouden zich volgens de staatssecretaris ook moeten bemoei en met de discussie over de relatie tussen grotere steden en hun randge meenten. Een tweede voorbeeld is het gegeven dat sommige provincies hun bevoegdheid tot het maken van streekplannen niet effectief gebrui ken om het beleid van gemeenten op het gebied van de ruimtelijke orde ning daarop af te stemmen. De gezamenlijke provincies komen ook niet voldoende voor hun belan gen op, aldus de staatssecretaris. Een organisatie als het Interprovinciaal Overleg zou daarvoor een uitstekend instrument zijn, meende zij. Tbnslot- te was De Graaff-Nauta van mening dat dc uitvoering van de wet gemeen schappelijke regelingen door de pro vincies in een aantal gevallen verbe terd moet worden. Toename De onderzoekers hebben een toena me van nieuwe groepen thuislozen gesignaleerd. Zo is er sprake van een stijging van het aantal thuislozen met psychiatrische problemen, drugsverslaafden en jongeren. Ook het aantal thuisloze vrouwen zou zijn toegenomen. Behalve voor de mensen die met psychische problemen kam pen, zijn er voor deze „nieuwe thuislozen" weinig opvangmogelijk heden in de bestaande instellingen. Naast de al genoemde categoriëen bestaan er volgens de onderzoekers nog vier andere types thuis- en dak lozen. Zo zijn er de traditionele zwer vers (wat oudere alleenstaande man- .nen die een langdurige problema tische voorgeschiedenis kennen van bij voorbeeld werkloosheid, drank problemen of schulden). Verder zijn er de ouderen die door een combinatie van problemen in geen enkel tehuis terecht kunnen, ex- gedetineerden en zogeheten „instel lingsnomaden" die van instantie naar instantie trekken. De thuislozen maken voor het grootste deel van het jaar gebruik van opvangvoorzienin gen. In gesubsidieerde centra over nachten gemiddeld circa 4.000 thuisloze personen. In het commer ciële circuit (pensions, logementen e.d.) verblijven naar schatting gemid deld tussen de 6.500 en 8.700 daklo zen. Het verschijnsel ;,buitenslapen" in portieken, parken en auto's komt vol gens de onderzoekers slechts spora disch voor. In verschillende steden is daarnaast in beperkte mate sprake van „beschut buitenslapen" in sta tions en overdekte winkelcentra. De onderzoekers constateerden dat gemeentelijk beleid inzake de dak en thuislozen problematiek slechts voorkomt in de grote steden en in mindere mate de middelgrote ge meenten. In 12 gemeenten is een be leidsnota over daklozen vastgesteld of in voorbereiding. Gemeentelijke registratie van daklozen komt nau welijks voor. Van de 40 onderzochte gemeenten leveren er 14 een structu rele financiële bijdrage aan de op vang van thuislozen. Slechts zes ge meenten stellen hiervoor meer dan 200.000 gulden beschikbaar. ALKMAAR - Alle politiekorpsen in de regio Noord-Holland, de Ko ninklijke Marechaussee en de Rijks politie te Water hebben in de nacht van zaterdag op zondag een kust vaarder onderschept, waarvan de be manning bezig was een partij verdo vende middelen aan land te zetten. Dit heeft een woordvoerder van de Alkmaarse rijkspolitie meegedeeld. De onder Cypriotische vlag varen de coaster lag ten tijde van de onder schepping voor het Noordzeestrand tussen Callantsoog en Den Helder. Aan boord werden alle zes opvaren den aangehouden, op het strand nog eens vijf personen. Onderzoek De kustvaarder is naar Den Helder gevaren en zal daar vandaag, maan dag, aan een uitgebreid onderzoek worden onderworpen. Op het strand trof de politie een kleine hoeveelheid drugs aan, die vermoedelijk juist van de kustvaarder was overgebracht. De politie verwacht vandaag uitgebreide informatie te kunnen verstrekken. De woordvoerder kon zondagavond niet zeggen hoe groot de partij drugs De gezamenlijke politie-actie is en kele weken voorbereid en trok onder meer de aandacht door het gebruik van speciale crypto-mobilofoons, die doorgaans alleen worden gebruikt bij grote recherche-operaties rond gijzelingen, ontvoeringen en derge lijke. DEN HAAG - Het aantal natuur rampen is de laatste dertig jaar sterk gestegen. De aangerichte schade wordt steeds groter. Naast tornado's, onweersbuien en hagel zijn het voor al de stormvloeden die hun vernieti gende sporen van toenemende om vang achterlaten. Dit blijkt uit een door Westduitse geofysici en meteorologen samenge stelde wereldkaart van natuurca tastrofen. In de afgelopen tien jaar werden minstens drie keer zoveel na tuurrampen geregistreerd dan in de jaren zestig. In 1987 telden de sa menstellers van de wereldkaart er zelfs achttien. De schade die deze rampen aan richtten, kwam in de jaren zestig niet boven de 2 miljard dollar per jaar. In 1988 veroorzaakten drie catastrofen, waaronder de aardbeving in Armenië en de alles verwoestende orkaan Gil bert in het Caraïbisch gebied, alleen al een schade van 16 miljard dollar. De wetenschappelijke onderzoe kers wijten de toenemende financië le gevolgen van een enkele natuur ramp aan de groeiende wereldbevol king, die zich steeds meer gaat vesti gen in risicovolle gebieden die tot voorheen werden gemeden. De technologische vooruitgang brengt met zich mee dat steeds meer dure apparaten en installaties aanwe zig zijn op de plaatsen waar de ram pen zich voltrekken. Volgens de sa menstellers van de wereldkaart kan een zware aardbeving in Californië momenteel naar schatting een schade veroorzaken van 100 miljard dollar, in Japan zelfs ter hoogte van 300 mil jard dollar. ZIERIKZEE - In deze trekking, van de 801e Staatsloterij, 2e trekking 15 januari 1990, ruim 268.000 prijzen samen zo'n 10.000.000,-. 20 prijzen van 50.000,- op alle lotnummers 053351 20 prijzen van 20.000,- op alle lotnummers 076353 20 prijzen van 2.000,- op alle lotnummers 041004 200 prijzen van 1.000,- op alle eindcijfers 3066 2.000 prijzen van 1 250,- op alle eindcijfers 486 2.000 prijzen van t 250,- op alle eindcijfers 492 2.000 prijzen van t 100.- op alle eindcijfers 518 2.000 prijzen van 1 100,- op alle eindcijfers 001 20.000 prijzen van 50,- op alle eindcijfers 32 20.000 prijzen van i 50,- op alle eindcijfers 01 20.000 prijzen van t 50,- op alle eindcijfers 46 200.000 prijzen van t 20,- op alle eindcijfers 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 6