dit biedt de beeldbuis REBECCA VALDEN, huisarts Muziekagenda I 4 Misdaad en muziek Bedankbrief van Roemeense vrouw aan Zierikzeeënaar Vrouw en Geloof-beweging nog niet spraakmakend Vergadering regionale omroepen van Nederland in Middelburg ZWEMBADTECHNIEK DEURLOO B.V. 1 DEN HAAG - Dolf Brouwers, beter bekend als Sjef van Oekel uit de vroegere televisieprogramma's van de VPRO, heeft er genoeg van dat an deren gebruik maken van zijn geesteskind, terwijl hijzelf grijpt naast de auteursrechten waarop hij recht meent te hebben. Door zijn raadsman, mr. R. de Ranitz, worden de gederfde auteursrechten geschat op minimaal 375.000 tot 562.000 gul den. Er komt dan ook een rechtszaak Een onbekende hand schoof vrij dagavond het blad Van achter de beuze' in onze brievenbus. De meeste Nieuwsbodelezers kennen dit blad niet. Zij kennen de Beuze slechts van onderen alwaar men fietsen kan par keren, muren en meisjes kan versie ren, met oudjaar een bommetje gooi en en bij hoge nood een plasje plegen. Het blad 'Van achter de beu ze' gaat echter over het wel en wee achter de kerkdeuren. Mijn vrouw las het door en ontdekte een artikel tje dat handelde over de vraag of kerkmensen vandaag nog wel anders waren dan anderen. Bewust las ze voor 'Ook zij kijken naar misdaad programma's en amuseren zich daar mee'. Dit was een duidelijke steek boven water want zojuist had ik de videorecorder geprogrammeerd voor een Duitse crimi die altijd op een on menselijk laat tijdstip begint. Ik probeerde me eruit te werken. 'Het gaat mij niet om de misdaad, maar ik ben blij dat Derrick altijd weer voor gerechtigheid zorgt'. Dat klinkt aardig vroom al zeg ik het zelf en het verschaft mij een alibi om als organist ener Hervormde gemeente toch stiekum van een Duitse mis daadserie te genieten. Veel mensen denken dat je als mu sicus altijd met Bach en Mozart in het hoofd rondloopt. Ik moet u te leurstellen. Ook een musicus heeft zijn zwakke momenten. Als op Ne derland 3 een Mozart-concert is en op Nederland 2 een Derrick, dan kies ik als musicus een keer per week voor de misdaad. Het kan helemaal niet meer stuk als zoals de laatste keer de aflevering zelfs heette 'Mozart en de dood'. De aflevering eindigde heel ontroerend: Derrick die met een traan in het oog luistert naar een meisje dat Mozart speelt. Het blijkt dat de hoofdinspecteur ook nog ge voel heeft. Nooit geweten. Je kunt je natuurlijk afvragen of een aflevering van Derrick spannen der is dan een sonate van Mozart. Nu doet zich een merkwaardige overeen- komst voor: in beide gevallen weet de luisteraar al vantevoren hoe het afloopt. We zijn als mensen toch eigenaardi ge wezens. Een aflevering van Der rick kan enorm spannend zijn, we zitten met zweet in de handen, we doen onze ogen even dicht, maar een ding weten we zeker: Derrick wint altijd. Elke aflevering heeft dezelfde structuur. Er gebeurt een moord, er komen een paar verdachten in beeld. Meestal een hele lugubere die de moordenaar net niet is, maar juist die andere. Op het laatst dreigt de moordenaar er nog een te pakken te nemen, maar dan springt Derrick na een adembenemende rit door de stad vanachter een deur en is de zaak op gelost. Derrick blijft altijd leven. Dat willen we ook. De schrijver van Sherlock Holmes heeft de meester- detective na het zoveelste avontuur maar in een ravijn ter aarde laten storten. Maar dat nam het publiek niet. In het volgende verhaal bleek dat de man toch aan een tak was blij ven bungelen en konden de avontu ren weer opnieuw beginnen. Het eind is bekend. Oom Dagobert Duck blijft uiteindelijk rijk, Donald Duck blijft altijd mislukken en Mi- das Wolf zal nooit een biggetje van gen. We weten het allemaal en toch worden de verhalen door jong en oud verslonden. Ook door mij, want naast Derrick speelt Oom Dagobert een belangrijke rol in mijn literaire leven. Is Mozart soms anders? Als we naar een sonate gaan luisteren weten we uiteindelijk de vorm ook al. We weten dat er altijd drie delen komen, we weten dat het tweede deel altijd langzaam gaat en dat het laatste deel altijd vrolijk is. Dat willen we ook. Een uitvoerder die de laatste twee delen omdraait heeft de hulp van Derrick nodig en kan beter leraar Russisch worden in Litauen. Als de Sonade begint weten we dat we twee melodieën na elkaar zullen horen: eerst een krachtige melodie en daarna een zangerige. We weten ook hoe het verder gaat. De twee ko men in conflict, er ontstaat een situa tie waarbij we dan weer fragmenten van de een en dan weer delen van de ander horen, het wordt spannend. Maar we weten ook: het conflict wordt opgelost. We horen ze nog een keer, de krachtige melodie en de zan gerige, overtuigender dan ooit. Zo zijn er in de geschiedenis meer sonates geschreven dan afleveringen van Derrick. Een van de aardigste dingen van ons leven is dat ook wij in vaste structuren leven. We leven in de re gelmaat van de dag en de seizoenen. Er zijn mensen die deze regelmaat beklemmend vinden. Het is juist 'kunst' om binnen de regelmaat van het gewone in de kleinste dingen steeds iets nieuws te ontdekken. Wie daaraan vorm geeft breekt door het alledaagse en is in feite een kunste naar. Het bereiden van een maaltijd, het maken van een nieuwjaarskaart, het inrichten van een kamer. Kunst is dichterbij dan je denkt. Ik heb bewondering voor Mozart, die binnen de structuren van de So nate toch steeds nieuw blijkt te zijn. Ik heb bewondering voor mensen die elke week een nieuw Derrick- verhaal bedenken. Maar ik heb ook bewondering voor gewone mensen dichtbij die in de cirkelgang van elke dag iets van hun leven maken. Noem het maar levenskunst. Je hoeft echt geen Mozart te heten om toch een groot kunstenaar te zijn. MARZAS Hsnzij andere vermeld beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 27 januari: De Vierschaar, Zierikzee Vokaal Ensemble, Sonja Bollen, harp (Are Musica). 10 februari: Dorpshuis Zonnemaire Jaarlijkse uitvoering Harm. Ver. Nut Uitspanning (13.30 uur). 10 februari: Tbnnenmagazijn, Brouwershaven Jaarlijkse uitvoering Smalstadskoor. 16 februari: Dorpshuis Zonnemaire Jaarlijkse uitvoering Harm. Ver. Nut Uitspanning (19.00 uur). 10 maart: Foyer Mondragon, Zierikzee Gewijzigd Ars Musica-concert (bericht volgt). 10 maart: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Zangavond Woord en Daad m.m.v. Hans Veldhuizen, jon genssopraan, de koren Advendo en Bid en Zing (Nieuwe- Tbnge), 19.30 uur. 24 maart: Dorpshuis De Schutse (Haamstede) Uitvoering Zangvereniging Nu met Hope m.m.v. mandoli nevereniging Amore (19.45 uur). 29 maart: Concertzaal, Zierikzee Louis Goldstein, piano. 6 april: Nieuwe Kerk, Zierikzee Passie-oratorium The Crucifixion (De kruisiging). Gere formeerd Kerkkoor, diverse solisten en Prosper Sevestre, orgel. 21 april: Willibrorduskerk, Zierikzee Veluwse Cantorij (Are Musica), aanvang 20.30 uur. 5 mei: Mobiele Ttent, Zonnemaire Concert Nut Uitspanning (19.30 uur) 18 mei: Sporthal Oosterland Jubileum Concert koor VZOS 16 juni: Mobiele Tent, Zonnemaire Concert 'Vooruit' Oude Tbnge (19.30 uur). 14 juli: Dorpshuis Ellemeet Concert Harm. Ver. Nut Uitspanning (Zonnemaire) 19.30 uur. 15 sept.: Mobiele Tent Zonnemaire Concert Nut Uitspanning (Zonnemaire) 19.30 uur. t De bedoeling van dezje rubriek is elkaar te informeren wanneer uitvoe ringen zullen plaatsvinden zodat anderen bij de bepaling van hun uit voering rekening kunnen houden met de reeds ingevulde data. Vandaar het verzoek om zo spoedig na het bekend worden van de datum deze door te geven aan M. van der Veer (01110-14585). „Wil je iedereen bedanken voor die giften" ZIERIKZEE - Nu de ergste gebeurtenissen in Roeme nië achter de rug zijn en het land begonnen is met het opruimen van de resten die het gewelddadige bewind van Ceausescu achterliet, komt het correspondentie-ver keer ook op gang. „Ik heb anderhalf jaar met Elina Pan- drea uit Roemenië geschreven", vertelt Henk Bergmans uit Zierikzee. „Vervolgens heb ik twee jaar niets meer van haar gehoord". Pas geleden ontving hij weer een eer ste teken van leven in de vorm van een kaart. ,,In die twee jaar dat ik niets van haar gehoord heb ben ik zelfs nog in Roemenië geweest om haar te zoeken, maar ze woonde niet op het adres waar ik de brieven naar toestuurde". Bergmans heeft Elina ontmoet in Le ningrad tijdens een vakantie en is daarna met de correspondentie be gonnen. Op de vraag of er een reden is waarom hij niets gehoord heeft van de Roemeense zegt hij: ,,Hier is vol gens mij geen duidelijke reden voor". Kort geleden ontving de Zierik zeeënaar een kaart van Elina. Op de envelop staat met grote letters te le zen in duidelijke taal: Long live Free Romania! (vertaling: Lang leve een vrij Roemenië). De inhoud laat ook aan duidelijkheid niets te wensen over: 'Ik doe mijn best om aan het idee te wennen dat het gebeurd is. De meesten van ons hadden de hoop al tijden opgegeven, maar God heeft zijn gezicht naar ons toegekeerd. Vrij heid! Die betaald is met het bloed van 60.000 mensen. Maar we hebben de DRIEBERGEN - De Vrouw en Ge loof-beweging is er nog niet in ge slaagd haar geluid buiten de eigen kring goed te laten horen. ,,Het lijkt net of alle thema's binnen de eigen beweging blijven hangen", aldus woordvoerder Mieke Brak na afloop van de lustrumconferentie Letter en Feest. Tijdens deze conferentie in Drie bergen werd het tienjarig bestaan ge vierd van het blad Vrouw en Woord, dat voor deze gelegenheid „geheel in een nieuw jurkje" is gestoken. Het professioneler uiterlijk van dit blad, dat voorheen met een nietje bij el kaar werd gehouden, is een eerste stap op weg naar een betere presenta tie van de vele Vrouw en Geloof-groe- pen. Naar de eigen achterban toe is het met die presentatie goed gesteld, al dus Brak. Maar daarbuiten blijkt bijvoorbeeld over een onderwerp als godsdienst en incest, dat uitgebreid in de eigen gelederen is besproken, grote onwetendheid te bestaan, en niet alleen onder mannen. In allerlei werkgroepen konden de ruim tachtig vrouwen leren hoe dat veranderd kan worden. In een forumdiscussie vroegen vrouwelijke journalisten zich af of de Vrouw, en Geloof-beweging spraak makend is. Hun antwoord luidde overwegend negatief. De vrouwen constateerden een zekere angst voor publiciteit, die geïllustreerd werd door het feit dat hun mannelijke col lega's niet welkom waren op de lustrumconferentie. vrijheid en we kunnen de juiste woor den niet vinden om God te bedanken voor zijn hemelse gift!'. 'Ik heb begrepen dat Nederland één van de landen is, ons pakketten met voedsel, medicijnen, kleren en zovoorts gestuurd heeft. Wil je ieder een bedanken voor die giften en in het bijzonder het feit dat iedereen zo met ons heeft meegeleefd. Ik vroeg mij af, of jullie, gelukkige mensen die geboren zijn en leven in vrijheid, kunnen begrijpen hoe blij we zijn', schrijft zij aan Bergmans. Zij vraagt verder aan hem om de corresponden tie weer op te pakken. „Ik heb direct een brief teruggeschreven", laat Bergmans«tot slot weten. OOST-SOUBURG - De directeur- hoofdredacteuren van de regionale omroepen in Nederland vergaderen maandelijks in ROOS-verband over regionale en andere omroepzaken van gemeenschappelijk belang. Voor die bijeenkomsten worden wisselen de lokaties gekozen. Veelal valt daar bij het oog op een studiogebouw van een der regionale omroepen. Met de komst van Omroep Zeeland, 1 janua ri '1990, is het hele land bedekt met regionale omroepen. Uit dat feit ont stond de gedachte om van de januari vergadering van de ROOS-directeur- hoofdredactcuren, op vrijdag 26 ja nuari, iets bijzonders te maken. Voor het eerst treedt Zeeland op als gast- heer(vrouw). Het provinciaal bestuur van Zee land zal de dertien directeur-hoofd redacteuren met hun partners ont vangen op donderdagavond 25 janua ri in het Statenzaalcomplex aan het Abdijplein in Middelburg. Het moet een gezellig samenzijn worden met kleine toespraakjes, van de Zeeuwse omroepgedeputeerde W. Don en van Omroep Gelderland Muus Groot. De verwachting is, dat beide sprekers onder meer stil zullen staan bij de ac tuele vraagstukken, die betrekking hebben op de regionale omroep in Ne derland. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255 Woensdag 17 januari Nederland 1 10.00 uur Vrouw zijn, gevarieerd ma gazine voor de vrouw. 10.45 uur Muzikale fruitmand, pro gramma met geestelijke liederen. Presentatie: Heieen van Dijk. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur Zweedse gezin, portret van de Zweedse schilderes Erkers Marie Person. 15.30 uur Europese nationale parken: Polen, Duitse.natuurdocumentaire. 16.15 uur Ronduit muziek, gospelmu ziek. 16.30 uur Tom Sawyer, serie. Afl. 12: Becky tracteert. 16.54 uur De avonturen van... kinde- renprogramma met om: 16.54 uur Denneheuvel; 16.59 uur De dappere drie; 17.11 uur Het levensverhaal van Wil- librord. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Tijdsein 1, gevarieerd nieuwsprogramma. 18.28 uur Avonturenbaai (Danger bay), Canadese jeugdserie. Afl.: Su- pervis. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Gospel clip, magazine ge presenteerd door Jan van den Bosch. 19.56 uur De Campbells, serie. Afl. 13: Indiaans bloed. 20.25 uur Bunkeren, actualiteiten programma. 20.35 uur Aaron Miller, Amerikaanse serie. 21.25 uur Jan en alleman, gevarieerd maandelijks programma gepresen teerd door Jan van den Bosch. 22.25 uur Tijdsein 2, actualiteitenma gazine en achtergronden. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Mag ik es met je praten, praatprogramma. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Suddenly, Amerikaanse speelfilm. 17.15 uur The edge and beyond, spectaculaire sporten en stunts. 17.40 uur Starcom, tekenfilmserie. 18.05 uur BOOS, uitzending van Bart Omroep Organisatie Stichting. Pre sentatie: Bart de Graaff. 18.35 uur Countdown, Jasper Faber presenteert popmuziek. 19.25 uur Die 2, 12-delige comedyse rie van Henk Spaan en Harry Ver- meegen. 20.00 uur Journaal. 20.29 uur Tour of duty, Amerikaanse serie. 21.25 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. Presentatie: Hans Emans en Elsemieke Havenga. 21.55 uur Sportgala: De beste all round coureur van Nederland, ver slag van de autosportcompetitie die in 1989 gehouden is op het circuit van Zandvoort. 22.40 uur Tweede lijn. actualiteiten rubriek. 23.10 uur Twilight zone, Amerikaan se serie. Afl.: Persoonsverwisseling. 23.35 uur Cash, beleggingspel, vanuit Studio Plantage in Amsterdam. 00.00 uur Journaal. Nederland 3 08.55,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 09.00 uur Hoor mij eens. Afl. 1. 09.30 uur Boeren in Europa. Afl. 1. 18.00 uur Hollandse nieuwe. Deel 3: Permanent in het vak. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis, kinderpro gramma. 19.10 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 19.49 uur Uitzending van de VVD. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Uitzending van de Centra les voor Pleegzorg/Jeugd onder dak. 20.25 uur Avondvoorstelling: Dorst, tv-film. 22.00 uur NOS-Laat, actueel magazi ne. Presentatie: Maart je van Weegen. 22.45 uur Studio Sport. 23.15 uur Nieuws voor doven en slech thorenden BRT 1 16.00 uur Derde prins, Tsjechische jeugdfilm. 17.25 uur Korte film. 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie met Lucelia Santos. Afl. 98. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 149. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en het te levisietoestel. 18.10 uur De peulschil. Doeprogram- ma gepresenteerd door Chris van den Durpel. Vandaag: Zware boekentas sen. 18.35 uur Bassie en Adriaan en het geheim van de schatkaart, serie. Afl. 7: Op zoek naar de schat. 19.00 uure Uitzending door derden, programma van de Israëlitisch Gods dienstige Uitzendingen. 19.25 uur Mededelingen, program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Tatort: Peggy heeft angst, Westduitse tv-film. Aansl. Uitslagen Nationale loterij. 21.30 uur Wikken en Wegen, maande lijks verbruikersmagazine. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Even diep ademhalen (A sharp intake of breath), 21-delige comedy-serie met David Jason. Afl. 3. 23.10 uur Coda: Sonnet van de zachte klacht, van Fedrico Garcia Lorca, in een vertaling van Hugues Catharin. BRT 2 14.55 uur ONDER VOORBEHOUD: Sport-extra. Voetbal: Griekenland- Belgie, rechtstreekse reportage van de oefenwedstrijd voor de wereld kampioenschappen 1990 vanuit het Olympisch stadion in Athene. 18.40 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Rin, Japanse serie. Afl. 76. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Afl. 933. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Sportavond. Aansl. Verkeerstip Road graffiti (3). Donderdag 18 januari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.30 uur Museumschatten. Prof. Henk van Os geeft achtergrond bij voorwerpen uit Nederlandse musea. 16.40 uur Neighbours, Australische serie. 17.03 uur Rapido, popmagazine. Pre sentatie: Titus Tiel Groenestege. 17.30 uur Journaal. 17.41 uur Stookie, 6-delige Schotse jeugdserie. Afl. 3. Herh. VARA's kindermenu met om: 18.07 uur De avonturen van Teddy Ruxpin, tekenfilmserie. 18.29 uur Boes, tekenfilmserie. 18.40 uur De smurfen, tekenfilmse rie. 19.00 uur Journaal. 19.22 uur De baas in huis? Ameri kaanse comedyserie. Afl.: Modellen. 19.46 uur Labyrinth, spelprogram- ma. Presentatie: Peter Jan Rens. 20.20 uur Zeg 'ns AAA, Nederlandse comedyserie. Afl.: In de soep. 20.44 uur Wereldwijs, spelprogram- ma gepresenteerd door Hanneke Kappen en Robert ten Brink. 22.05 uur Achter het nieuws, actuali teitenrubriek. 22.29 uur Golden Girls, Amerikaanse comedyserie. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur De kloof, discussiepro gramma. 23.55 uur Museumschatten, becom- mentariëerd door Henk van Os. Herh. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur AVRO Service Salon, fami lietijdschrift op televisie. Presenta tie: Amanda Spoel, Tineke de Groot en Simone Wiegel. 17.00 uur Post! Correspondentieru briek met The real ghostbuster, serie. Afl.: De boeman is terug. 17.30 uur Toppop gogo, popprogram ma. Presentatie: Hans Schiffers, Bas Westerweel, Robin Albers en Rick van Velthuysen. 18.00 uur Ontdek je plekje. Dokkum. Herh. 18.10 uur Slik wijzer, medische ru briek. 18.30 uur David de kabouter, teken filmserie naar het boek De Kabouter van Rien Poortvliet en Wil Huygen. Afl. 17. 19.00 uur Growing pains, Ameri kaanse serie. Afl.: Jason's rib. 19.25 uur Preferenties, spelprogram- ma. Presentatie: Bas Westerweel. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Mommie dearest, Ameri kaanse speelfilm. 22.45 uur Karei, Karei van de Graaf ontvangt gasten. 23.20 uur v/h Van de rug af gezien, programma waarin gespeeld wordt met de Nederlandse taal o.l.v. Dick Poons. 23.50 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur The big bang. Afl. 1 11.00 uur Ik zoek, ik zoek een kinder boek. Afl. 1. 18.00 uur Waslijn, programma over de Nederlandse samenleving en de* immigranten.- 18.15 uur Identiteitsontwikkeling, discussieprogramma. Deel 3. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis, kinderpro gramma. 19.10 uur Pressgang, serie. Deel 6. 19.35 uur De vreemdelingenpolitie, 4- delige documentaire over de Amster damse Vreemdelingenpolitie. Deel 3. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Lopend vuur, mediarubriek gepresenteerd door Leoni Jansen en Philip Freriks. 21.03 uur De bezetting, 21-delige do cumentaire serie van dr. Lou de Jong over het Koninkrijk der Nederlanden in WO II. Afl. 6. Presentatie: Pier Th- nia. 22.00 uur NOS-Laat, actueel magazi ne. Presentatie: Maartje van Weegen. 22.45 uur Por favor, Spaans voor be ginners. Les 18. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie met Lucelia Santos. Afl. 99. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 143 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en vuil nisbak. 18.10 uur Mik, Mak en Mon, kinderse rie. Afl. 3: In het hol van de leeuw. 18.20 uur Carolientje en Kapitein Snorrebaard, kinderserie. Afl. 18: Een knotsgekke ontdekkingsreis (3). 18.35 uur De tovenaar van Oz (The wizard of Oz), 52-delige Japanse te kenfilmserie. Afl. 34: Blikken Bas heeft het druk met zijn werk. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van Agrarische Televisie- en Radio-Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren (Neighbours), Australische serie. Afl. 279. 20.20 uur Felice! quiz waarin twee duo's spelen op vierentwintig televi sieschermen. 21.00 uur Verrassende vertellingen, vandaag: Een helpende hand, van Bert Salzman. 21.30 uur Panorama. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Première, filmmagazine met Jo Röpcke. 23.15 uur Coda: Humoreske, van M. Levine, uitgevoerd door Marcel Mom beek, piano. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Babel, wekelijks nieuws brief voor Turkse migranten. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Afl. 934. 19.25 uur Medelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Eiland, maandelijks kunst magazine. 21.00 uur Het licht over de velden en de bergen, Japans drama van Yoshi- ko Nishimura. 55 Zij bleef nog een minuut of tien praten en stond toen op om afscheid te nemen. „Nogmaals heel hartelijk bedankt voor het prachtige doosje, mevrouw", zei zij toen de hand van de oude dame in de hare lag. „Ik kan u werkelijk niet zeggen hoe ik het waardeer!" De broze vingers drukten de hare heel zacht. „Dat doet me genoegen, dokter". Rebecca glimlachte haar toe. „En vanmiddag viert u dus het kerstfeest. Zult u het heel rustig doen?" „Ja In de grote, glanzende ogen tintelde iets van milde spot. „Van zuster Algena krijg ik eenvou dig de kans niet uit de band te sprin gen, dokter. Als zij vindt dat het te druk wordt, is zij gewoon in staat ie dereen de kamer uit te sturen en mij als een ondeugend kind te beknor ren Rebecca keek de verpleegster aan. Over het gelaat van de vrouw lag een trek van vertedering. „Is het vaak no dig om boos op mevrouw Baronet te zijn, zuster?" vroeg zij. Zuster Altena schudde het hoofd. „Niet zo heel vaak, dokter. Maar af en toe moet ik haar toch wel eens tot dc orde roepen". „Het is altijd een goed teken", zei Rebecca, „als patiënten lastig wor den". Zij wierp een snelle blik op de oude dame, die haar glimlachend aankeek, maar in wier ogen zij toch weer hetzelfde meende te zien als zondag. Zij weet toch dat het hope loos is. ging het door haar heen. Op de gang vroeg zij de verpleeg ster: „Wie komen er vanmiddag?" „Haar zoon en haar schoondochter en het meisje, dokter. En haar broer uit Hilversum". „Zo zo", zei Rebecca. „Voor die tijd slaapt zij zeker nog?" „Natuurlijk! Dat moet zij!" „Probeert zij wel eens te smokke len met haar middagslaapje?" „Soms wel". De zuster lachte. „Maar ik geef haar gewoon de kans niet!" „Een goed standpunt", meende Re becca. „Maar een ietsje minder streng mag ook wel „Hoe vindt u haar nu?" „Ik zou zeggen hetzelfde als zon dag. Een beetje minder vermoeid, misschien „Hoelang zou het nog kunnen du ren, dokter?" Rebecca haalde de schouders op. „Ik zou het niet durven zeggen. Maar het is wel een kwestie van dagen en niet meer van weken". Zij keek de an dere vrouw vriendelijk aan. „Daar om zei ik zo pas dat u wel een beetje minder streng mag zijn", voegde zij er voorzichtig aan toe. Over het gezicht van zuster Altena kwam een trek van schrik. „Denkt u dat het al gauw zal aflopen'7" „Dat is moeilijk te zeggen. Maar ik heb nu toch wel een sterk vermoeden dat zij haar toestand zelf heel goed beseft en dat zij het aan vaardt En dan De zuster knikte. „Ja, dan duurt het gewoonlijk niet lang meer Door MENNO DE MUNCK Rebecca begon dc trap af te dalen. „Ik kom overmorgen terug", zei zij. „Als u mij eerder nodig heeft, dan hoor ik het wel". „Ik hoop dat het zo zal blijven wat de pijn aangaat", zei de verpleegster. „Zij heeft nu toch al vier dagen geen injectie nodig gehad". „Misschien blijft het zo", antwoord de Rebecca. Thuis dacht zij nog eens na over het geval. Nee, het zou stellig niet lang meer duren met de oude dame; hoe langer zij er haar gedachten over liet gaan hoe meer zij tot dc overtuiging kwam dat het nog slechts een kwestie van weinig dagen kon zijn. Kleinig heden, die haar eerst niet zo waren opgevallen, kregen een steeds scher per reliëf, naarmate zij ze langer in hun verband met de ziekte beschouw de. En dan was daar nog dat prachti ge kérstgeschenk „Ik weet nu dat het goed terechtgekomen is", had zij gezegd. Zij overdacht deze woorden, terwijl zij het doosje nog eens bekeek. De scherpzinnigheid, waarvan de oude dame had blijk gegeven, kwam haar nu bijna raadselachtig voor. Zij moest wel over een grote mate van mensenkennis beschikken en een heel goede opmerkingsgave hebben om zo gauw van haar, Rebecca's, voor liefde voor mooie en oude dingen op de hoogte te zijn geweest. Zij had het beweerd alsof het een vaststaand feit betrof en zij had ermee middén in de roos geschoten (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4