Veranderingen op til in hockeyspel Hoofdklastitel voor Dick Kooiman ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandae 15 januari 1990 Nr. 24676 7 Biljarten BURGH-HAAMSTEDE - Dick Kooiman heeft het af gelopen weekend in café-restaurant Het Grote Zwijn be slag gelegd op het districtskampioenschap hoofdklasse libre. Weliswaar moest hij Bertus Versteeg en Jan Berre- voets in punten naast zich dulden, maar qua gemiddelde stak hij met kop en schouders boven de rest van het deel nemersveld uit. Buiten Kooiman en Versteeg kwa men de overige finalisten overigens tot zwakke prestaties. Paul Bodbijl en Hans Berrevoets moesten een hal ve degradatie incasseren. Jan Berre voets kreeg zelfs een hele degradatie aan zijn broek en zal het volgend sei zoen weer in de eerste klas moeten aantreden. Hans van Dongen, die als enige eerste klasser aan het gezel schap was toegevoegd, prés'teerde re delijk. Promotie kon hij nog niet waarmaken doch gezien de progres sie in zijn spel zal hij volgend seizoen zeker slagen. In de eerste vier ronden was er een ware slijtageslag aan de gang. Alleen Dick Kooiman bleef vrij constant spelen met een moyenne van rond de 10 gemiddeld. Hij was dan ook als enige nog ongeslagen op 2 punten ge volgd door Jan Berrevoets. Bertus Versteeg volgde op 4 punten. In de vijfde ronde bracht Versteeg de span ning enigszins terug. In slechts 16 beurten wist hij Dick Kooiman met 180-124 zijn eerste nederlaag toe te brengen. Kooiman bereikte die 124 overigens dankzij een knappe slotse- rie van 75 in de nabeurt waardoor hij de schade in verband met zijn gemid delde nog redelijk binnen de perken hield. Aangezien Jan Berrevoets ook niet tot winst kon komen zou in de laatste ronde. Versteeg opnieuw met Kooiman de degens moeten kruisen. Versteeg begon aan de finalepartij met de wetenschap dat hij de partij in hooguit 2 beurten moest uitmaken om uitzicht op het kampioenschap te hebben. Iets wat niet lukte maar dat verwonderde niemand. Interessanter was het degradatiegevecht op de an dere tafel tussen Hans Berrevoets en naamgenoot Jan. Wie dacht dat beide spelers het spel klein zouden houden om zodoende het degradatiespook te kunnen ontlopen kwam bedrogen uit. Voortdurend lieten zij voor el kaar lastige patronen liggen. Na 34 beurten kwam Jan Berrevoets met 1 carambole verschil als winnaar uit de bus. Echt blij was hij niet omdat zijn degradatie hierdoor een feit was. Ook Hans liep niet bepaald over van enthousiasme maar hij behield in ie der geval de kans zich volgend sei zoen te rehabiliteren. Inmiddels leek de finalepartij de ontknoping te naderen. In de 11e beurt kreeg Dick Kooiman de ballen in de ideale j>ositie. Regelrecht leek hij de partij uit te tikken. Hij strand de echter op een vastliggende bal maar door deze serie van 65 had hij wel een voorsprong van 68-132 geno men. De toch al niet vol zelfvertrou wen spelende Versteeg had het kam pioenschap al lang uit zijn hoofd gezet maar werd plots met een halve degradatie geconfronteerd. Juist bij tijds herstelde Bertus zich. Na wat Eindstand, achtereenvolgens: punten, caramboles, beurten, algemeen gemid delde, partijgemiddelde, serie. 1. D. Kooiman, de Poedel8 982 99 991 13.84 81 2. A. Versteeg, OKK8 1020 132 772 11.35 88 3. J. Berrevoets, Renesse8 986 147 670 8.38 32 4. P. Bodbijl, DOS6 879 142 619 6.92 48 5. H. Berrevoets, Onder Vrienden4 929 135 688 10.00 68 6. J. van Dongen, de Poedel2 791 129 613 10.58 48 In Haamstede was de finale van het sprokkelwerk in de voorgaande her nemingen exploiteerde hij in de 15e beurt. Met een serie van 88 maakte hij de partij uit en bleef hierdoor uit eindelijk nog ruim boven de degrada- tiegrens van 7.00. Terechte kampioen Ondanks de twee nederlagen tegen Versteeg werd Dick Kooiman de te rechte kampioen. Alleen hij had ge zien zijn spel en moyenne recht op de titel. Bondsofficial Ko Vasseur stak zijn bewondering voor de kampioen dan ook niet onder stoelen of banken en overhandigde hem de wisselbo kaal en bijbehorende medaille. Na mens de organiserende vereniging, b.v. Onder Vrienden, reikte Joop Koot de overige prijzen uit en dankte alle betrokkenen voor hun inzet en mede werking. Vooral wedstrijdleider Job Speelman werd terecht in het zonne tje gezet. En terecht, want met deze wedstrijdleider is een goed verloop van een toernooi beslist gegaran deerd. Wanneer HSD eventueel de beschikking krijgt over kunstgras ZIERIKZEE - Wanneer er ook in Zierikzee op kunstgras gespeeld kan worden zijn we waarschijnlijk alweer enkele jaren verder. Onbekend is ook of het bedrijven van de hockeysport op Schouwen-Duiveland dan überhaupt nog mogelijk is, dit gezien de enorme aantrekkingskracht van kunstgrasaccommodaties elders in de regio. Twee dingen zijn bij het eenmaal in gebruik neitien van een kunstgrasveld echter wel duide lijk. Het spel zal qua techniek en tactiek drastische veranderingen teweeg brengen, terwijl er tevens een verschuiving optreedt in de aard der blessures. len tussen kunstgras en natuurgras zijn echter sport-medisch van belang. De verschillen waarover gesproken wordt zijn: het veld is stroever, vooral als het droog is, de ondergrond is har der, de oppervlaktestructuur is ru wer en het veld is helemaal egaal. Dat het kunstgrasveld er als een biljartlaken bij ligt geeft een direct in het oog springend voordeel; het spel wordt beheerster. Een bewegen de hockeybal, die vrij hard is, rolt langer door en springt normaal ge sproken niet onverwacht op waar door er blessures kunnen ontstaaq. Omdat het spel sneller verloopt en men een onzachte aanraking met de ruwe oppervlakte bewust probeert te vermijden, neemt het aantal fysie ke contacten af. Een en ander heeft tot gevolg dat blessures veroorzaakt door ruw spel en slechte terreinomstandigheden, samen goed voor 35% van alle letsels, op kunstgras minder vaak gaan voor komen. Er worden dan kwetsuren be doeld als bijvoorbeeld kneuzingen van spieren en gewrichten, maar soms ook botfracturen en hersen schuddingen. Het spelen op kunstgras zoals hierbc spel. De Hockeyclub Schouwen-Duive land (HSD), die dit jaar haar 25-jarig jubileum viert, kan zich waarschijn lijk geen mooier cadeau wensen dan de toezegging van de gemeente bereid te zijn een kunstgrasveld aan te leg gen. Met het aanbieden van een, ove rigens uitgebreide, kunstgrasnota is vorige week de eerste aanzet gegeven voor de realisering van deze broodno dige kunststofaccommodatie. Feit is nu eenmaal dat je heden ten dage niet meer kunt zonder kunstgras. De con currentie, mét een kunstveld, is dus danig in het voordeel dat er als na- tuurgras-hockeyer geen lol meer aan is om deze - oneerlijke - strijd aan te gaan. Trouwens, de hockeybond is voornemens om binnen twee jaar te besluiten wedstrijden van standaard senioren- en jeugdteams alleen nog maar op kunstgras te laten verspelen. Kolfspel Hockey heeft volgens de literatuur haar oorsprong gevonden in het alou de kolfspel. De naam hockey duikt op in de annalen van de eerste jaren van de negentiende eeuw. Het spel waarbij de bal met een stok wordt voortgeslagen is van alle tijden. Zelfs de Irokezen, de Amerikaanse india nenstam, speelden een gelijksoortig spel dat later door de Franstalige Ca nadezen tot Lacrosse werd omge vormd. Het woord hockey is wellicht een Engelse verbastering van het Franse hocquet, dat volgens het woorden boek een oudfrans woord is voor stok, herdersstok. De eerste voelbare vernieuwing kwam er toen leden van de Teddington Cricket Club zich met hockey gingen inlaten. In Tedding ton werd op een cricketveld hockey gespeeld. Op een goed onderhouden terrein dus, zodat toen reeds de slag techniek kon worden verfijnd. Hoewel de Zierikzeese vereniging het geval, brengt veranderingen HSD regelmatig speciale trainingen op kunstgras in bijvoorbeeld Goes, Middelburg of Vlissingen belegt, blij ven de spelers en speelsters met name op technisch gebied achter de feiten aanlopen. Ook de uitwedstrijden op kunstgrasbanen kunnen er niet voor zorgen om de specifieke slagtechnie ken voldoende onder de knie te krij gen. Door de grote mate van egaliteit moet er in plaats van geslagen min of meer tegen een bal gepusht worden, terwijl ook het spelletje op kunstgras veel en veel sneller verloopt. Kaprioleert Op natuurgrasvelden kaprioleert een bal nogal eens en dit geeft een ze kere hapering in het spel waardoor er plotseling en heel abrupt een eind kan komen aan een snelle aanval. Op kunstgras worden echter geen kuilen en polletjes aangetroffen waardoor de technisch begaafde aanvaller zon der problemen kan oprukken. Ook de passes en het combinatiespel gebeu ren met een grotere mate van nauw keurigheid, wat de snelheid weer ten goede komt. Omdat de tegenstander de moge lijkheid heeft heel snel en nauwkeu rig een aanval op te zetten, moet hierop dc tactiek worden aangepast. Met het spel op immitatiegras dient er in ieder geval van ruimtedekking overgegaan te Worden naar zuivere mandekking. Hierdoor worden de zogeheten vaste posities meestal op geheven. Het voortdurend wisselen van plaats en het uitspelen van de ausputzer wordt steeds noodzakelij ker. Het moderne hockey op kunstgras is een totaalhockcy, een sport die on gemeen veel vergt van de spelers. El ke beweging moet op grote snelheid worden uitgevoerd. Op elk moment moet een verdediger kunnen over in de techniek en tactiek van het schakelen naar de aanval en moeten aanvallers in de verdediging stappen. Hoewel de opstelling niet alles meer zegt, zijn de meest voorkomende for maties in West-Europa de 3-3-3-1. In landen als bijvoorbreeld Pakistan wordt nog wel volgens het systeem 5- 3-2 gespeeld. Nieuwe blessure Als er in Zierikzee eenmaal een kunstgrasaccommodatie ligt zullen vooral in de beginperiode vele - nieu we - blessures de kop opsteken. Door de stroefheid van het kunstgras tre den er vaker schaafwonden en won den met een verbrandingskarakter op. Een speler die op snelheid ten val komt op kunstgras glijdt nog enkele decimeters door waardoor er een ho ge wrijving ontstaat tussen huid en bodem. jf De warmte die hierbij onherroepe lijk ontstaat is dusdanig hevig dat er zelfs brandwonden kunnnen ont staan. Ook als de snelheid van een speler minder hoog is ontstaat er bij een val toch vrij snel een schaaf wond. Opmerkelijk is dat de erva ring leert dat dergelijke kwetsuren, die vooral bij zandingestrooid kunst gras vervelend zijn, bij de meer geoe fende kunstgras-spelers allengs min der worden. Tbch is er in zijn algemeenheid wei nig specifiek onderzoek verricht in Nederland naar de medische aspec ten van het beoefenen van de hoc keysport op kunstgras. In het land waar het kunstgras is uitgevonden, waar anders dan in Amerika, en men derhalve de meeste ervaring heeft hiermee is er wel onderzoek verricht maar spreken de diverse studies el kaar behoorlijk tegen. Verschillen Vier duidelijke praktische verschil De hockeybond is voornemens om binnen twee jaar voor bepaalde standaardteams het spelen op kunstgras verplicht te stellen. Natuurgras is dan uit den boze. Op natuurgras-velden is de kans op een tacten veel groter dan op kunstgras. stroefheid is een extra belasting voor de knie, waardoor problemen met dit belangrijke gewricht bij voorbaat te verwachten zijn. Overbelasting Vorengeschetse blessures zijn voor namelijk acute letsels voortgekomen zonder fysiek contact. Daarnaast is er ook nog een blessurevorm die via overbelasting tot stand kan komen. De kans op overbelasting op kunst gras is vele keren groter dan op de na tuurlijke grasspriet. Dit moet met name gezocht worden in de schokab- sorberende eigenschappen. Dit is nu eenmaal bij 'nepgras' zeer matig te noemen. Door het toenemen van deze grote re trillingen wordt er een stijging waargenomen van onder andere blessure door het aantal fysieke con- peesblessures aan benen, irritatie van de achillespees, irritaties van de pezen rondom de knie, de kniepees zelf en van de pezen in de lies. Tevens wordt door artsen een groei gecon stateerd van lage rugklachten, voor al bij spelers die reeds jarenlang op kunstgras hun sport uitoefenen. In het algemeen moet geconclu deerd worden dat er bij het sporten op kunstgras geen vermeerdering van blessures optreedt, maar er een verandering teweeg wordt gebracht in de aard der letsels. Vooral overbe lasting door te grote schokken moet voorkomen worden, maar is groten deels op te vangen door het dragen van goede kunstgrasschoenen die veel dreunen kunnen absorberen. Als eindoordeel kan gesteld worden dat het sporten op immitatiegras een gro tere fysieke conditie vereist dan op gebruikelijke grasvelden. Tempo Omdat een kunstgrasveld een gro tere loopsnelheid toelaat gaat het tempo van het hockeyspel hierdoor behoorlijk omhoog. Deze grotere snelheid vergt meer van het bewe gingsstelsel van de speler, met name van zijn spieren en pezen, doch ook van de gewrichten en gewrichtsban den. In principe zijn er vijf groepen hockey-beoefenaars die een verhoog de kans lopen op een blessure. In eerste instantie zijn dat natuur lijk de ongetrainden die voorname lijk last kunnen krijgen van spier- en peesblessurcs en diverse aandoenin gen aan gewrichten als knie en enkel. Een tweede gevoelige groep zijn de veteranen waarvan het bewegings stelsel wat ouder en strammer is. Omdat zij die verhoogde snelheid niet goed aankunnen ontstaan er vooral spier- en peesblessures. De groep sporters die te vroeg weer het kunstgras betreedt, nh een eerder doorgemaakte blessure, krijgt snel ler kans noodgedwongen toch weer naar de kant te moeten. De laatste ri sicogroep betreft de spelers die een min of meer instabiel kniegewricht bezitten. De toegenomen snelheid en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7