„Ik heb het altijd een leutige krante gevonden Milieuproblematiek centraal op landbouwvergadering Ouwerkerk Nut en Uitspanning Zonnemaire huldigt vier jubilerende leden LUCHTBEHANDELING Ouderenbeleid regering moet zich richten op vrouwen Herdenkings monument in Rotterdam onzeker Verkoop Korenbloem 4 Mevrouw J. W. M. van Sluis drie kwart eeuw abonnee van de Nieuwsbode BURGH-HAAMSTEDE - „Ik heb het altijd een leutige krante gevonden", vertelt mevrouw J. W. M. van Sluis- van Dijke. Na vijfenzeventig jaar onafgebroken abonnee te zijn geweest van de Zierikzeesche Nieuwsbode heeft zij, om gezondheidsredenen een punt moeten zetten ach ter haar abonnementschap. „Nu gaat het echt niet meer. Ik kan hem niet meer lezen". De inmiddels 93-jarige vrouw woont sinds kort in verzorgingshuis Duinoord in Haamstede. Vroeger heeft zij haar man G. van Sluis bij gestaan met woord en daad in de slagerij in Renesse. „Mijn man vond de marktberichten in de Nieuwsbode altijd erg belangrijk, in verband met de prijzen van de beesten". De ogen van mevrouw Van Sluis lieten het lezen van de regionale krant niet meer toe. Wat niet inhoudt dat ze de laatste tijd niet op de hoogte bleef wat er geschreven stond in de krant. Haar dochter A. J. van het Hoofd las het nieuwsblad vaak aan haar moeder voor. „Moeder had wel een loep maar ook daar ging het niet meer mee", vertelt mevrouw Van het Hoofd. Op de vraag waar de 93-jarige altijd het eerst naar keek, als de krant binnenkwam zegt ze: „Naar de advertenties, wie er gestorven wa ren". Haar dochter vult haar moeder aan dat ze het feuilleton altijd graag gelezen heeft. „En ze kijkt iedere dag nog naar het weerbericht in de krant". Na vijfenzeventig jaar dezelfde krant gelezen te hebben heeft me vrouw Van Sluis de groei van de krant van dichtbij meegemaakt. Is deze veranderd in die tijd? „Ja, hij is behoorlijk veranderd. Vroeger was het maar één blaadje en nu is hij veel dikker". De kranige 93-jarige me vrouw Van Sluis herinnert zich nog, dat hun slagerij de Zierikzeesche Nieuwsbode ook ooit heeft gehaald. „Zo'n zestig jaar geleden kregen wij als één van de eerste hier op het ei land een koelcel. Ze kwamen toen al lemaal kijken en ook de krant was daarbij". Adverteren Haar man was, voordat hij met me vrouw Van Sluis trouwde al twee jaar op de krant geabonneerd. Door de slagerij heeft het echtpaar ook regel matig geadverteerd in de Nieuwsbo de. „Spek was toen vijf pond voor één gulden, leverworst 10 cent voor een half pond en drie pond kopvlees was te koop voor één gulden", herinnert mevrouw Van Sluis zich. „Tben had je veel arme mensen, Mijn man deed de kop van zo'n beest dan uitbenen en die mensen waren daar dan weer blij mee". In de oorlog is de krant een tijdje niet verschenen. In de late oorlog wag er weinig nieuws te melden, maar tóe- stond de krant voor een groot deel uit een ruilrubriek. „De Nieuwsbode was vroeger dé krant. Later kwamen er andere kranten bij". Het nieuws blad verscheen in vroegere jaren vol gens de trouwe lezeres ook vaker dan nu. „Tben kregen we hem iedere dag, behalve de zaterdag". Trots voegt zij hieraan toe dat ze hem altijd alleen gelezen hebben. „Nooit met ande- ren". Op de vraag of de krant ook na de Ramp weer verschenen is zegt zij, dat de krant weer heel snel is uitge komen. Volgens mevrouw Van Sluis was de Nieuwsbode de hoofdkrant. „Ik heb er nooit kritiek op gehad en heb er in die vijfenzeventig jaar ook nooit aan gedacht om de krant op te zeggen. Nee, mijn man vond de Nieuwsbode geweldig". Haar dochter voegt nog toe dat haar vader de krant altijd he lemaal doorlas. „Moeder las alleen datgene wat belangrijk is en wat er gebeurd was". Mevrouw Van Sluis vertelt daarop kranig: „De Nieuws bode brengt nieuws, zo is dat". De kranige 93-jarige heeft altijd alles goed bijgehouden wat er zoal in de regio gebeurde. Het was voor haar ook een stukje verplichting naar de klanten. „Vroeger zei moeder wel eens: er ZIERIKZEE - Het ouderenbeleid van de regering moet in hoge mate een beleid zijn dat is gericht op de verbetering van de positie van oude re vrouwen. Dat zegt de voorlopige Raad voor het Ouderenbeleid in het advies Ongewenste verschillen, dat, vandaag, maandag, is overhandigd aan minister d'Ancona van WVC en staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken. De komende twintig jaar zal het aantal oudere vrouwen sterk stijgen, aldus de raad en het merendeel van hen is niet gehuwd. Bij de niet ge trouwde 80-plussers zal in 2010 de verhouding van vrouwen tot mannen 4,5 tot 1 zijn. Volgens de raad zitten met name alleenstaande vrouwen in een achterstandspositie. De raad wijst erop dat vrouwen op jonge leeftijd mogelijkheden moeten hebben om een goede basis voor later te leggen, vooral op het gebied van opleiding, betaald werk en opbouw van pensioenrechten. Het emancipa tiebeleid van de regering is voor de huidige en toekomstige positie van vrouwen van alle leeftijden van be lang, aldus de raad in zijn advies. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF staat niets in de Nieuwsbode, er is niemand gestorven", vertelt me vrouw Van het Hoofd. De dochter leest de Zierikzeesche Nieuwsbode nog regelmatig aan haar moeder voor. „Op het laatst las ik alleen het dorpsnieuws voor. Dat was het be langrijkste. Als er ingebroken was, las ik dat maar niet voor, want moe der heeft sinds 1980 alleen gewoond. Ik wilde haar niet bang maken", al dus de dochter van mevrouw Van Sluis. De vrouw die vijfenzeventig jaar geabonneerd is geweest op de Nieuwsbode zegt tot slot: „Voor de weerberichten en het maantje, daar moest ik de Niéuwsbode voor hebben en wie er overleden is". Mevrouw J. W. M. van Sluis-van Dijke: ,,Ik heb het altijd een leutige krante gevonden". (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Het Brouw- se college van b en w wil de korenmo len De Korenbloem die aan de Molen- dreef te Zonnemaire staat kopen voor 40.000 gulden. Tijdens de eerstvolgende gemeente raadsvergadering op maandag 22 ja nuari stelt het college aan de gemeen teraad voor akkoord te gaan met dit voornemen. De molen is sinds 1975 ei gendom van mevrouw L. A. Rorsten- broek-Nortier. Sinds 1970 komt de molen voor op de lijst van bescherm de monumenten in de gemeente Brou wershaven. Oude glorie Met de aankoop heeft de gemeente Brouwershaven de bedoeling het sterk afgetakelde monument weer in oude glorie te herstellen. De rijks dienst voor Monumentenzorg is op dit moment bezig met het opmaken van een restauratieplan met kosten raming. De rijksoverheid en het pro vinciaal bestuur hebben toegezegd een belangrijk deel van deze kosten te zullen subsidiëren. Het provinciaal bestuur betaalt daarnaast ook 10.000 gulden mee aan de aankoopsom. Zodat de gemeente raad van Brouwershaven volgende week maandag in feite moet beslis sen over een uitgave van 30.000 gul den. Uiteraard komt daar later nog een financiële bijdrage in de restau ratiekosten bij. De gemeenteraads vergadering waarin de aankoop aan de orde komt begint om 19.30 uur in de raadszaal van het stadhuis te Brouwershaven en kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune worden gevolgd. Aller Belang en Eendracht Bindt bijeen in dorpshuis OUWERKERK - „Land- en tuinbouw krijgt in toene mende mate te maken met milieu-eisen en milieu belangen; wat zijn de beperkingen, de toekomstige ont wikkelingen? Zitten er voor land- en tuinbouw ook posi tieve aspecten aan de milieuproblematiek?" Dit was het thema van de inleiding, die X. Elzinga, beleidsmedewer ker van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM), hield in de gezamenlijke vergadering van de landbouw- verenigingen Aller Belang te Ouwerkerk en Eendracht Bindt te Nieuwerkerk in het Ouwerkerkse dorpshuis. De spreker, Elzinga wilde de men sen niet de put inpraten. Hij had eni ge opmerkingen betreffende de ak kerbouw. Er zijn grenzen aan de groei, de landbouwopstelling is ver anderd. Aan de orde kwamen de prin cipes van het Nationaal milieube leidsplan en de oplossing van het mestoverschot. Mocht de taakstelling mislukken, dan zullen maatregelen genomen moeten worden. De kosten per bedrijf bedragen gemiddeld 8.000,- per jaar. Wat is er gaande op milieugebied? Het milieu-actieplan beoogt het terugdringen van de ge wasbeschermingsmiddelen en de meststoffen. 't Is mogelijk dat er in vijf jaar een reductie van 30 zal zijn, denkt het Landbouwschap. Ook een goede be drijf shygiëne is noodzakelijk. Wat de veehouderij betreft, wordt een be- mestingsadviesprogramma uitgetest. Als de mestreductie zal slagen is er in 10 jaar 50 reductie mogelijk. Spre ker behandelt voorts de opstelling van de landbouw ten opzichte van de milieuproblematiek. Het landbouw schap gaat te werk op basis van vrij willigheid (verplichtingen?) Het kost de georganiseerde landbouw meer moeite om iets gedaan te krijgen. Tijdens de geanimeerde besprekin gen hierna blijkt, dat in Denemar ken op milieugebied zeer drastische middelen worden toegepast. Nergens is de produktie zo groot als in Neder land, de landbouw is zeer intensief. 't Is gebleken dat ons land bezig is, een milieu-onvriendelijk stempel te krijgen. Dit zou wel eens dramatisch voor de exportpositie kunnen wor den. Men vindt, dat in EG-verband moet worden aangepakt. Onder meer wordt ook nog gewezen op de moge lijkheden van inkrimping van de veestapel. Na de pauze van de bijeenkomst volgde een film: De boer, hij ploegde voort, onder andere vele in de loop der jaren georganiseerde ZLM- tentoonstellingeri, de ontwikkeling van de mechanisatie en diverse ge beurtenissen, die in verband staan met de uitvoering van het Deltaplan. Voorzitter A. J. Romeijn van Aller Belang was optimistisch over het goe de verloop van de groei der gewassen. Er is meer wintertarwe uitgezaaid (zakkende prijs). De opbrengsten van aardappelen en uien zijn goed te noe men, evenals die van de melkveehou derij. Die van het mestvee is niet te best, de tuinbouw is redelijk, behal ve de gladiolen. Op 7 februari is er een algemene vergadering van de kring Schouwen-Duiveland. ROTTERDAM - De plannen voor het plaatsen van een monumentaal beeld in de Nieuwe Maas in Rotter dam staan op losse schroeven. Het beeld ter herdenking van vijftig jaar wederopbouw en het 650-jarig be staan van de stad Rotterdam, wordt waarschijnlijk te duur. Dit heeft een woordvoerder van de gemeente Rot terdam bevestigt. ZONNEMAIRE - Vier leden van muziekvereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire werden tijdens de jaar vergadering van de vereniging in het zonnetje gezet. Re den voor de vereniging om dit te doen was, dat de vier le den respectievelijk vijftig, veertig en vijfentwintig jaar aangesloten waren bij de Koninklijke Nederlandse Fede ratie van Muziekverenigingen (KNF). De vier jubilaris sen waren Marien van 't Veer die samen met Stoffel van Almkerk vijftig jaar lid is van de KNF, Kees de Munnik werd gehuldigd voor zijn veertig jaar lidmaatschap en Hans de Vlieger omdat hij vijfentwintig jaar aangeslo ten is bij de federatie. „Het is de gewoonte bij Nut en Uit spanning om jubilarissen te huldigen tijdens de jaarvergadering, die be zocht wordt door de leden en hun partners. Andere verenigingen doen dat tijdens een uitvoering maar we doen het al heel lang zo", vertelt voor zitter van.de muziekvereniging, Stof fel Duinhouwer. De jaarvergadering werd door de voorzitter geopend met een kort praatje over het reilen en zei len van de vereniging het afgelopen jaar. Hij meldde dat de vereniging nu bestond uit 57 leden en dat een aantal leerlingen zich binnenkort aansluit zodat het totaal komt op 65 leden. „Ik hoop dat op 30 april iedereen aanwe zig is met de nieuwe uniformen", spreekt Duinhouwer de hoop uit. De feestelijkheden rond de jubila rissen vonden plaats op het podium van het dorpshuis. Hiervoor werd het gordijn opengeschoven zodat de vier muzikanten en hun echtgenotes de ruimte hadden. Voordat de werkelij ke huldiging van start ging, werden eerst de echtgenotes van de jubilaris sen in het zonnetje gezet. „Je hoort vaak: als de vrouw niet achter de man staat, dan komt er niets van te recht en in dit geval is dat ook zo", laat Duinhouwer de aanwezigen we ten. Voor deze steun achter de scher men meende de vereniging de echtge notes te moeten bedanken met een bos bloemen. Toespraak Om de huldiging een extra tintje te geven had de voorzitter voor elke ju bilaris een toespraak gemaakt, geba seerd op de geschiedenis die zij ge maakt hadden binnen de vereniging. „Marien, jij bent als muzikant vijftig iaar lid van de KNF maar de muzika le voetsporen liggen eigenlijk bij Con A more in Noordgouwe. Daarna werd jij in 1958 lid van Nut en Uitspan ning". Hij bespeelde daar de ventiel- trombone. Op het moment dat hij lid werd bij Nut en Uitspanning, kreeg hij al snel een bestuursfunctie. In fe bruari 1963, toen de vereniging 90 jaar bestond, werd hij daar uit- gestemd. „Maar het bloed ging waar het niet gaan kon, en in 1973 kwam hij op nieuw in het bestuur", aldus Duin houwer. Van 't Veer is al die jaren ac tief geweest en gebleven binnen de vereniging. De voorzitter besloot met de hoop uit te spreken dat de vijftig jarige jubilaris, zolang de gezondheid dit toelaat, bij Nut en Uitspanning blijft. Ook voor Stoffel van Almkerk een persoonlijke toespraak van de voorzitter. „Stoffel, jij bent vijftig jaar lid van deze vereniging. In 1952 werd jij bestuurslid met de functie se cretaris". Een functie die Van Alm kerk 18 jaar serieus op zich heeft ge nomen. „In 1969 stopte je daarmee om in 1973 weer terug te komen in het bestuur". Door vaak kleine reparaties uit te voeren aan de muziekinstrumenten heeft hij de muziekvereniging vaak veel geld bespaard. Net als Van 't Veer kreeg Van Almkerk voor het vijftigjarig lidmaatschap de gouden speld van de KNF opgespeld en de daarbij behorende oorkonde. Kees de Munnik is de man die in het zonnetje werd gezet voor zijn veertigjarig lid maatschap bij de KNF en Nut en Uit spanning. „De tentconcerten duur den toen zo'n twee uur. Iets wat voor sommigen jammer was maar voor anderen zeer gelukkig". Duinhouwer liet doorschemeren dat De Munnik die twee uur muziek maken wel zag zitten. Ook De Munnik heeft zich in gezet om de kosten te drukken voor de vereniging door het maken van in strumentenkoffers. „Een grote wens van jou was. om te dirigeren. Tben de dirigent Braber in 1969 moest stoppen, nam Kees het over, echter voor een korte tijd". De Munnik heeft binnen Nut en Uitspan ning naam gemaakt door het oplei Vier jubilarissen bij muziekvereniging Nut en Uitspanning. (Foto: Joop van Houdt). den van leerlingen. In totaal zo'n 45. „Helaas zijn hier nog maar weinigen van over. Iets waar Kees het af en toe wel eens moeilijk mee heeft", vertelt Duinhouwer de aanwezigen. Voor de veertigjarige jubilaris was er een speld die bij Nut en Uitspanning nog nooit was uitgereikt: een zilveren speld met steentjes. Over Hans de Vlieger zei Duinhou wer: „Hans is mèar vijfentwintig jaar lid. Hij is meer de man van ach ter de schermen. Hij begon met de althoorn als instrument, maar dat was niet zo'n succes. Het slagwerk lag hem meer. Hans heeft een keer in moeten vallen als tamboer-maitre. Okee, voor hem geen probleem. De stok ging mee naar huis en hij maar oefenen. Tijdens het oefenen kreeg hij het voor elkaar om de stok door het plafond tc krijgen", herinnert Duinhouwer zich een voorval. Een voorval dat op de lachspieren van de aanwezigen werkte Ook voor Dc Vlieger was er een speld van de KNF met een oorkonde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4