Hondebezitters maken kennis met Hopostick HSK streeknieuws Han Viergever 25 jaar onderwijzer DEURLOO B.V, Gs Zeeland akkoord: delen Oosterschelde natuurmonument Aanrijding- in Burgh- Haamstede Ongeval in Zierikzee Botsing fiets en auto Snelkraak in Zierikzee Ingebroken in woning Burgh- Haamstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE Maandag 15 januari 1990 Nr. 24676 3 „Zo kan het niet langer in Zierikzee ZIERIKZEE - „Ik lach nu wel maar blij ben ik er niet mee dat de gemeente Zierikzee haast dagelijks wordt geconfronteerd met de uitwerpselen van honden". Wethouder P. de Rijke gaf met deze woorden uitdrukking aan zijn zorg over de hondepoep-plaag waarmee ook Zierikzee kampt. Als mogelijke remedie voor die overlast toonde de Zie- rikzeese wethouder publieke werken vrijdagmiddag in het stadhuis de Hopostick aan een vijftal hondeliefhebbers. Wethouder P. de Rijke demonstreert de Hopostick. (Foto: Joop van Houdt). GRONINGEN - De gemeente Gro ningen gaat als eerste maatregelen nemen tegen de grote hoeveelheden kwik die via spoelbakken van tand artsen in het milieu terechtkomen. De ongeveer zeventig Groningse tandartsen moeten van de gemeente een speciaal filter in hun spoelbak plaatsen om het schadelijke kwik op te vangen. Jaarlijks verdwijnt er naar schatting tachtig kilo kwik via de afvoer van de Groningse tandart senpraktijken in het riool, aldus een woordvoerder van de gemeente. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland stemmen defini tief in met de aanwijzing van delen van de Oosterschelde tot beschermd en staatsnatuurmonument. Bij de provincie kwamen eerder 167 be zwaarschriften binnen, waarvan een petitie met 1142 handtekeningen. Een groot aantal hiervan betrof het steken van pieren, het snijden van zeegroenten en het sleepverbod voor de kokkelvisserij. Gs scharen zich op het gebied van deze zaken echter achter de geplande rijksregeling voor vergunning en ont heffing. Het dagelijks bestuur van Zeeland kaart in het schrijven een aantal wijzigingen van de plannen aan. Zo vraagt het uitsluiting van en kele binnendijkse gebieden van de natuurbeschermingswet. Het olie geultje in de Oosterschelde zou vol gens het college slechts voor de wa tersport toegankelijk dienen te zijn in die perioden waarin daardoor geen schade aan de zeehondenstand wordt aangericht. De ontwikkelingen op Neeltje Jans, zo stelt het college, zouden na de aanwijzing onbelemmerd moeten kunnen plaatsvinden op basis van het bestuursakkoord met betrekking tot het voormalig werkeiland. Bij het aanbrengen of afbreken van voorzieningen in de gebieden Schelp- hoek op Schouwen-Duiveland en Go- rishoek op Tholen dient het rijk overleg te voeren met de Stuurgroep Oosterschelde. Verder pleit de brief voor toevoe ging van het gebied Rammegors tus sen Tholen en St. Philipsland aan de toewijzing. De Kroon besliste eerder dat Rijkswaterstaat met het oog op het landschappelijk belang van deze getijdenzone geen baggerspecie mag opslaan. Gs hebben in hun schrijven tevens kenbaar gemaakt op korte ter mijn overleg te wensen met de minis ter om te komen tot aanwijzing van de Oosterschelde als nationaal park. Evenals het weer blijkt het ver schijnsel hondepoep veelvuldig on derwerp van gesprek te zijn. Daar naast is het ook een bron van ergernis voor vele Zierikzeese inwoners die 's avonds voor het slapen gaan nog een ommetje willen maken en die dat wandelingetje maar al te vaak moe ten bekopen met poepschoenen. Dat Zierikzee evenals vele andere plaatsen kampt met zo'n hondepoep- probleem heeft wethouder De Rijke ervaren. Regelmatig komen er bij de gemeente klachten van geïrriteerde Zierikzeeënaars en ook de wethouder zelf blijkt soms grote moeite te heb ben om in de Meelstraat zijn schoe nen niet te bevuilen wanneer hij uit zijn auto stapt. Dat het op verschillende plaatsen in Zierikzee (onder andere bij 't Luit je en in het Slingerbos) bar en boos is met de hondepoep werd vrijdagmid dag door het vijftal höndeliefhebbers beaamd. Om eens te zien wat de eer der deze week geïntroduceerde Ho postick daaraan kan verbeteren wa ren Piet en Leny Berman, Ineke Muste, Dineke van Opdorp en Caro- lien Klippel naar het stadhuis geko men waar wethouder De Rijke een korte demonstratie gaf van het appa raat, dat hij deze week had ontvan gen en dat in de verkoop zo'n 33 gul den kost. Baas „We moeten er wat aan gaan doen in Zierikzee" motiveerde De Rijke de presentatie van de Hopostick, die met name in het oosten des lands goed aanslaat. „Ik zeg niet dat dit dé oplossing is maar ik hoop dat dit wel het begin is van een discussie om tot een oplossing van het probleem te ko men" aldus De Rijke. Die oplossing ligt, zo bleek vrijdag middag, eerst en vooral in het gedrag van de hondebezitter zelf. Niet de hond maar de baas die zijn viervoeter overal maar zijn gang laat gaan is de grote boosdoener. Dat onderschreef ook het vijftal hondebezitters dat overigens niet bijster enthousiast over de Hopostick was. Onpraktisch Onpraktisch, zeker als je met twee aangelijnde honden wandelt en ook niet in alle situaties te gebruiken wa ren de bezwaren van de vijf hondebe zitters, die veel meer voordelen in het gebruik van een simpele milieuvrien delijke plastic zak om de hondepoep op te nemen zagen. Deze methode is niet alleen praktischer maar ook goedkoper. Verplicht De vrees dat de gemeente hondebe zitters gaat verplichten tot het ge bruik van deze schep met klep kon De Rijke wegnemen door te bena drukken dat dit een aanleiding kan zijn voor een discussie over een goede aanpak van het probleem. Een dis cussie die zeker ook in het college zal worden gevoerd en die er in de toe komst weieens toe zou kunnen leiden dat de hondebezitter verplicht wordt iets bij zich te hebben voor het ver wijderen van de uitwerpselen van zijn hond. Dat kan zijn door het gebruik van plastic zakken, waarvoor op verschil lende plaatsen in Zierikzee bakken worden geplaatst. Iets waaraan het volgens de vijf nu ontbreekt. Het hondentoilet dat ooit in de gemeente raad werd besproken blijkt vanwege de hygiënische bezwaren die daar aan kleven van de lijst oplossingen te zijn afgevoerd, terwijl de suggestie van De Rijke om tot een stukje sociale controle te komen ook op bezwaren bij de vijf hondeliefhebbers stuitte omdat dit agressieve reacties teweeg kan brengen, omdat de hondeliefheb ber die zijn hond maar zijn gang laat gaan, hiervoor niet open staat en al leen met dwangmaatregelen tot een meer verantwoord gedrag kan wor den aangespoord. Een feit waardoor ook de goedwillende, hondebezitter die wel oog heeft voor de overlast die zijn hond de wandelaars kan bezor gen daarvoor moet boeten. komen op velerlei wijze aan de orde. De cursus is vooral gericht op het da gelijks gebruik, zodat men het ge leerde direct in praktijk kan bren gen. Het leerprogramma is daardoor van groot praktisch nut voor mensen die het gevoel hebben dat er veel van hun kennis van het Nederlands is weggezakt. Voor inlichtingen kan men terecht bij het REC in Goes. MIDDELBURG SOKZ Met ingang van 1990 heeft de pro vincie Zeeland middelen voor uit breiding van de consulentenformatie toegekend aan de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland. Deze gebeur tenis wil de SOKZ niet ongemerkt voorbij laten gaan. Uitbreiding van consulentenuren stelt de SOKZ in staat haar dienstverlening in de ko mende jaren uit te breiden ten behoe ve van het werkveld kinderopvang in Zeeland. Op vrijdag 26 januari van 15.30-17.00 uur wordt dit heugelijke feit gevierd in het kantoor Roozen- burglaan 89a te Middelburg. Me vrouw E. Maris-Koster, gedeputeer de, zal de officiële ópening verrichten van de nieuwe kantoorruimte van de SOKZ. Het programma bestaat uit een welkomstwoord van de voorzit ter, een toespraak van mevrouw E. Maris-Koster, de presentatie van het werkplan voor SOKZ door mevrouw C. E. Mobach, consulente van de SOKZ en de opening van de nieuwe kantoorruimte door Maris. BURGH-HAAMSTEDE - Op de kruising van de Kraaijensteinwcg Hogeweg/Lageweg heeft zich vrijdag een aanrijding voorgedaan. Bij deze aanrijding waren drie personenau to's betrokken. Personen die betrok ken waren bij de aanrijding waren C. H. v. d. M. uit Nieuwerkerk, G. C. v. d. B. en S. M. U., beiden uit Burgh- Haamstede. C. H. v. d. M. reed met zijn auto op de Kraaijensteinweg. S. M. U. stond met zijn auto opgesteld op de krui sing om van de Lageweg links af de Kraaijensteinweg op te draaien. Hier kwam G. C. v. d. B. naast staan om rechtdoor te gaan. Door het niet zien van C. H. v. d. M. reed v. d. B. door en raakte deze de auto die al op de Kraaijensteinweg reed. Door de Klap draaide de auto en kwam tegen de rechter voorkant van de personenau to van S. M. U. De auto van laatstge noemde werd licht beschadigd. De personenauto's van G. C. v. d. B. en C. H. vd M. zijn volgens de politie waar schijnlijk total loss. Nieuwerkerk In Nieuwerkerk heeft zich een aan rijding voorgedaan op de kruising Poststraat/Unastraat. Betrokkenen bij dit ongeval waren A. v. D. en W. B. uit Nieuwerkerk. Volgens de politie zou A. v. D. geen voorrang verleend hebben aan W. B. die uit de Poststraat kwam. Beide auto's werden aan voor kant beschadigd. Jubileum bij basisschool de Meerpaal in Bruinisse ROTTERDAM - Een opvarende van het vrachtschip Saramacca is in de haven van Rotterdam om het leven gekomen toen hij uit een van de gang boorden van het schip overboord sloeg. Toen de man uit het water van de Eemhaven werd gehaald, waar het schip voor een reparatie lag afge meerd, bleek hij al te zijn overleden. Over de oorzaak van het ongeval en de identiteit van de verongelukte man kon de politie nog geen medede lingen doen. WESTERSCHOUWEN Bevolking In de gemeente Westerschouwen zijn in de periode van 11 november tot 9 januari overleden: I. M. van Oevé- ren; P. J. van der Hulle; F. van der Ha ve; J. H. Waalbeek; B. Verkaaik; P. van de Panne; W. Le Mair; C. van der Marei; A. F. Kool; J. J. Eikerbout; P. J. van de Werken; K. van Damme; J. de Keijzer; L. M. de Vrieze- Dorreman; J M. Schilperoort-van den Bos; J. P. Kooman-Bijkerk; H. Hasper en L. W. Friderichs. In dezelf de periode zijn geboren: Linsey Schrier; Marten Maron Boot; Tbuntje Cornelia Johanna Hekman; Roelan- ne Wilhelmina Kooman; Lotte de Kraker; Suzanne de Kraker; Jeroen Fondse; Johannes Marinus Kriste- lijn; Juri Chris Marinus Kristalijn en Philippe Louzolo. RENESSE Strao De traditionele Strao wordt in Re- nesse gehouden op 17 februari. De paarden en ponies gaan zich om 10.30 uur verzamelen bij manege Grol. De kinderen met versierde fietsen ko men bij elkaar op de Lange Reke om 12.30 uur waar aansluitend ringste ken op de fiets plaatsvindt. Dit ringsteken kan ook gebeuren op een pony. Om 14.00 uur is er een rondrit met muziekkorps Luctor et Ermergo gepland, waarna om 15.00 uur het ringsteken van paarden en ponies be gint. De prijsuitreiking met aanslui tend muziek begint om 17.00 uur in Het Wapen van Renesse. BROUWERSHAVEN Nederlands Het Regionaal Educatief Centrum (REC) start naast haar activiteiten in Zierikzee, een cursus praktisch Ne derlands in Brouwershaven. De cur sus wordt gegeven op dinsdagmiddag en duurt tot de zomervakantie. De cursus praktisch Nederlands is al met veel succes gegeven in Tholen, St. Philipsland en in verschillende plaat sen op Zuid-Beveland. De cursus is gericht op het opfrissen van de Ne derlandse taal in al haar facetten. Schrijven, lezen, spreken en luisteren BRUINISSE - Het was vrijdagmiddag in de gemeen schapsruimte van de openbare basisschool De Meerpaal een gezellige drukte. Adjunct-directeur Han Viergever was 25 jaar onderwijzer en dat werd uitgebreid gevierd. Niet alleen werd overduidelijk dat z'n manier van lesge ven als leraar hogelijk werd gewaardeerd, ook de brede maatschappelijke belangstelling waar Viergever zich voor heeft ingezet in de 25 jaar dat hij nu in Bru vertoeft werd door loco-burgemeester C. J. van Liere voor het voetlicht gebracht: „Een bezield schoolmeester die ook op verenigingsgebied erg veel betekent voor de Bruse ge meenschap". Niet alleen veel ouders, oud leerlingen, collega's, gemeentebe stuurders en afgevaardigden van ver enigingen kwamen Viergever felicite ren met z'n jubileum. Het was ook een kinderfeest en onder leiding van ceremoniemeester Ad Fluyt voerden de kinderen liedjes en toneelstukjes op met een duidelijke link naar de to neelvereniging De Komedianten waar Viergever jaren het amateurto neel succesvol vertolkte. Hoogtepunt Hoogtepunt voor een ontroerde Viergever vormde echter een lied dat een koor van oud-leerlingen uit de al lereerste klas van De Meerpaal waar hij les aan had gegeven voor hem zong. Ze waren er allemaal bij, op één na (Krepel) maar die was dan ook geëmigreerd naar Brazilië. Loco-burgemeester Van Liere stel de dat een groepsleerkracht van de basisschool een grote verantwoorde lijkheid draagt: „Je bent bezig met het geluk en de toekomst van kinde ren". „Op de basisschool wordt het fun dament gelegd voor het voortgezet onderwijs en een fundament is zo be langrijk omdat het hele bouwwerk er op rust". Hij omschreef Viergever als iemand die met hart en ziel het onderwijs dient en is blijven mee groeien in de diep ingrijpende ont wikkelingen op het onderwijsge bied. „We hebben je op Bru ook leren kennen als iemand die accuraat is met bijzonder veel liefde voor het vak, een grote betrokkenheid bij de kinderen, bescheiden en niet domi nant, sympathiek en spontaan. Ik hoop dat je nog vele jaren in het be lang van het openbaar onderwijs op Bru mag blijven functioneren". Ge meentesecretaris B de Groot sprak namens alle medewerkers van de ge meente. Hij was in de afgelopen 25 jaar Viergever tegen gekomen als trainer van de voetbal, bestuurslid kleuter school, bestuurslid Kwiek, nu nog in actie bij het jeugdtennis, als volley balspeler, de SOS-groep (sportzaal) en de medezeggenschapsraad. ,,Dat( verraadt jouw goede sociale instel ling en je bereidheid om iets voor an deren over te hebben. Samen werken we aan het produkt gemeenschap en dat is voor een onderwijzer in deze tijd een zware en soms ook wel, on dankbare taak. Maar troost je. Ruim 400 jaar geleden was het ook al niet anders. Denk maar eens aan de eerste onderwijzer van Bru, Joost Leerberg- he die om aan de kost te komen ook nog eens moest functioneren als kos ter en klokluider. Henk Groeneveld sprak een felicitatie namens de colle ga's van de christelijke basisschool Op Dreef. Uiteraard waren er bij de vele felicitaties ook veel cadeaus en bloemen. Adjunct-directeur H. Viergever werd onthaald met gezang. (Foto: Joop van Houdt). Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS - TEL. 01110-16255 ZIERIKZEE - Mevrouw L. J. O. uit Klundert heeft zaterdag met haar auto blikschade opgelopen. Zij reed met haar auto vanuit Burgh-Haam- stede richting Rotterdam de rotonde in Zierikzee op. Hier kreeg zij een klapband, waardoor zij de macht over het stuur verloor en bij de afslag Grachtweg tegen de vluchtheuvel en verkeersbord tot stilstand kwam. ZIERIKZEE - Aan de Zuidwel- lestraat te Zierikzee heeft zich op za terdag een aanrijding voorgedaan tussen een fietser en personenauto. De fietser R. P. reed op de Zuidwel- lestraat richting Lammermarkt. De personenauto bestuurd door K. J. N. kwam vanuit de Gravestraat. De toe dracht van het ongeval is onduide lijk. De fietser zegt te zijn klemgere den tussen een geparkeerd staande auto en de auto van N. Deze stelt ech ter dat de fietser bij een remmanoeu- vre onderuit ging en daardoor tegen de geparkeerd staande auto beland de. ZIERIKZEE - Kledingzaak Van G. aan de Appelmarkt te Zierikzee is in de nacht van zondag op maandag om 01.20 uur het mikpunt geworden van het dievengilde. Door hen werd een snelkraak gezet. Door middel van het vernielen van de voorruit wisten de inbrekers zich toegang te ver schaffen tot de winkel. De kleding rekken werden leeggehaald en de in brekers verdwenen in een snelle BMW, volgens de politie. De omwonenden hoorden de klap en alarmeerden de politie, die binnen tien minuten op de plaats des onheils was, maar de jongens met de lange vingers waren reeds gevlogen. Een signalement van de daders is bij de politie niet bekend. Ook wat de waar de van de gestolen goederen is kan de politie nog niet zeggen. BURGH-HAAMSTEDE - In een woning aan de Achterweg in Burgli- Haamstede is ingebroken. Het die vengilde wist zich toegang tot de wo ning te verschaffen door de toegangs- deur met geweld te forceren. Er werd voor 10.000,- aan geluidsappara tuur en elektrische apparaten ont vreemd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofd-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071, 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3