Bouw van woonzorgproject voor ouderen begint nog dit jaar Smeulende koolfilters Er waait een groene wind door de Schouwse burelen WATERSTANDEN Demonstratie fietsersbond ENFB J arvik-kunsthart mag niet meer worden ingeplant POBffB3Ö"Ei 2 Aan de Poortdijkstraat in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - De bouw van een woonzorgproject voor ouderen in Brouwers haven begint naar verwachting nog dit jaar. Het woonzorgproject komt niet aan de Ou de Schouwsedijk zoals lang de bedoeling is geweest, maar aan de Poortdijkstraat in het centrum van Brouwershaven. De reden hiervan is dat de gemeente dan ook het stads- en dorpsvernieuwingsfonds kan gebruiken als financieringsbron voor het pro ject. En omdat de ouderen die in het project komen wonen directer bij het dorp zijn betrokken. Het gehele complex, bestaande uit een aantal bejaardenwoningen en een zorgcentrum, wordt gebouwd door de Humanistische Bouwstichting Be jaardenhuisvesting (HBB) te Amster dam. Deze stichting verhuurt de wo ningen rechtstreeks aan de bewoners terwijl het zorgcentrum wordt ver huurd aan een plaatselijke stichting van de HBB die speciaal daarvoor in het leven zal worden geroepen. Ruim 400.000 gulden De gemeente Brouwershaven moet voor de realisatie van het woonzorg project ruim 400.000 gulden op tafel leggen. Een bedrag dat nodig is voor de aankoop van het bedrijvencom plex aan de Poortdijkstraat bestaan de uit de voormalige garnalenpellerij met bijbehorende magazijnengarage, erf en tuinen van de firma C. Jansen. Deze eigendommen hebben een op pervlakte van 4536 vierkante meter. Tevens wil het college van b en w een aangrenzende garage met erf en tuin van G. Hoogenboom aankopen, een oppervlakte van 138 viermante me ter. Voor het woonzorgproject komt dan een totale oppervlakte beschik baar van 4674 vierkante meter. Het college van b en w legt haar plannen voor aan de gemeenteraad van Brou wershaven tijdens de gemeente raadsvergadering op maandag 22 ja nuari in het stadhuis te Brouwersha ven. De plannen om in Brouwershaven een woonzorgproject voor ouderen te vestigen onstonden tijdens de ambst- periode yan de vorige burgemeester van Brouwershaven, C. Slabbekoorn. Bij deze alternatieve vorm van oude- renhuisvestiging is het de bedoeling ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te lateri wonen. Bij een woonzorgpro ject kan dat door de mensen te huis vesten in bejaardenwoningen die ge groepeerd staan rondom een zorgcen trum. Via dat zorgcentrum kan per manent aanwezig personeel en de di verse diensten, die af en toe komen, hen de hulp en zorg geven zij nodig hebben. Ijskast In september 1988 moest het plan in de ijskast worden gezet omdat het voor de gemeente Brouwershaven niet haalbaar bleek om een miljoen gulden in het project te steken. Om het woonzorgproject toch te kunnen realiseren binnen een verantwoord fi nancieel kader werd een grote stuur groep ingesteld met daarin vertegen woordigers van het provinciaal be stuur, de rijksoverheid, de Huma nistische Bouwstichting Bejaarden huisvesting en de gemeente Brou wershaven. Een kleinere stuurgroep hield zich bezig met de stukken waar mee bepaald wordt welke soorten zorg vanuit het zorgcentrum kunnen worden gegeven. Volgens het college van b en w is het thans zover dat de voorbereidin gen kunnen worden afgerond. Men wil de nieuwe plannen voorleggen aan de adviescommissie volkshuis vestiging en ruimtelijke ordening (bestaande uit leden van de Brouwse gemeenteraad) en ze daarna als defi nitieve voorstellen naar voren bren gen in de gemeenteraadsvergade ring. Naar verwachting zal dat laatste over enkele maanden gebeu ren. Tijdens de eerstkomende raadsver gadering zal worden voorgesteld de grond en bijbehorende gebouwen aan de Poortdijkstraat te kopen. Uit een toelichting van het college van b en w blijkt dat het ook mogelijk is om het woonzorgproject te realiseren op de lokatie die tot nu steeds werd ge noemd: de Oude Schouwse Dijk. Dui delijk is echter dat de voorkeur van het Brouwse college van b en w uit gaat naar de lokatie in de Poort dijkstraat. „Daarbij kan enerzijds de sanering van een bedrijf binnen de komgrenzen plaatsvinden en ander zijds de ontwikkeling van een woon gebied". De gemeenteraadsvergadering waarin een en ander ter sprake komt kan door iedere belangstellende van af de publieke tribune worden ge volgd. Op maandag 22 januari vanaf 19.30 uur in de raadszaal van het stad huis te Brouwershaven. Het woonzorgproject zou in het met schuine strepen gemarkeerde gedeelte komen. Tussen de Sleepstraat, het Tram pad en de Poortdijkstraat. GEMERT - Bij een brand in een schuur in het Brabantse Gemert zijn 500 varkens om het leven gekomen. Een woordvoerder van de rijkspolitie heeft dit meegedeeld. De oorzaak van de brand is volgens de zegsman van de politie niet bekend. Hoe groot de schade is kon hij evenmin meedelen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DEN HAAG - Bij het Centraal Sta tion in Den Haag hebben enkele tien tallen leden van de fietsersbond ENFB gedemonstreerd voor meer stallingsmogelijkheden voor fietsen. De actievoerders zetten hun eis kracht bij door een uur lang een al ternatieve fietsenstalling te runnen, waarvoor niets behoefde te worden betaald. Aan de omstanders werden' pam fletten uitgedeeld om hen op het pro bleem te attenderen. Hiermee riep de bond de aanwezigen op om brieven te schrijven naar het hoofdkantoor van de Spoorwegen in Utrecht met het verzoek meer stallingsvoorzieningen aan te brengen bij de beide Haagse stations. Sinds half november vorig jaar worden bij het Centraal Station en Station Hollands Spoor de buiten de rekken geplaatste fietsen verwij derd, omdat ze overlast zouden ver oorzaken. De bond vindt dat de NS en de gemeente Den Haag allereerst zelf in gebreke blijven, omdat vol gens de ENFB op beide stationsplei nen in de verste verte niet voldoende stallingsvoorzieningen aanwezig zijn. In een kort geding aanstaande don- i derdag eist de fietsersbond de onmid dellijke stopzetting van deze verwij- deracties. De NS behandelt ons als klanten heel slecht. De stalling sluit 's nachts, dus reizigers met de nacht trein worden dan gedwongen hun fietsen buiten te plaatsen. Er zijn maar een paar fietsenrekken op het stationsplein. Het logische gevolg is dat mensen hun voertuig tegen een boom zetten. De spoorwegpolitie haalt ze daar weg, omdat ze voor overlast zouden zorgen. WASHINGTON - De Amerikaanse organisatie voor geneesmiddelen (FDA) heeft de vergunning voor de inplanting van het zogeheten Jarvik- kunsthart ingetrokken. Dat heeft het FDA donderdag in Washington meegedeeld. Bij de produktie van het kunsthart zou sprake zijn van onvoldoende kwaliteitscontrole. Bovendien zijn er klachten over negatieve bijwerkin gen ha inplanting van het kunsthart van metaal en kunststof, zo verklaar de de organisatie haar besluit. De door de Amerikaanse arts Robert Ja- vik in 1982 ontworpen pomp was het enige kunsthart dat met toestem ming van de FDA bij patiënten mocht worden ingebracht. Het was de eerste pomp ter grootte van een vuist die voor langere tijd het menselijke hart kon vervangen. Volgens redactie Sterna Een boertje te Brou mocht niet wat hij wou en zoals het behoort ploegt hij nu weer voort. van een golfbaan langs de Hogezoom nu definitief Van de baan is. „Behal ve dat door deze uitspraken natuur- en landschapswaarden gespaard blij ven, gaat van dergelijke successsen een duidelijk sein uit naar gemeen ten en provincie", aldus Sterna. „Bij het opstellen van nieuwe plannen zullen ze langzamerhand terdege rekening met natuur en mi lieu moeten houden", aldus Sterna. Voor de mensen die betrokken zijn geweest bij de pogingen om een be paalde planologische ontwikkeling tegen te houden of bij te sturen vor men de uitspraken van de Raad van State in de ogen van Sterna een be kroning op het werk. „Vaak gaat het om jaren slepende zaken". Niet over alle ontwikkelingen is de redaktie van Sterna even positief. „Vooral de plannen voor de Schelp- hoek hebben veel tijd en moeite en veel gesputter van bepaalde bestuur ders opgeleverd", concludeert de re daktie. „Reeds begin jaren tachtig gaf de gemeente in de structuurschets aan dat de Schelphoek recreatief ont wikkeld moest worden". Vanaf die tijd werd van natuurbe schermingskant te kennen gegeven dat de mogelijkheden daartoe zeer beperkt waren", zo stelt Sterna. Waar door onder andere de natuur den vogelwacht Schouwen-Duiveland en de ZMF van het begin af aan op ge hamerd is zijn de negatieve effecten van recreatie en het uitstralingseffect van de Schelphoek op de Oosterschel- de. „Een probleem blijkt in zulke ge vallen te zijn dat gemeenten moeilijk over de gemeentegrens heen kunnen kijken". Over het algemeen, zo luidt de con clusie van Sterna is er toch sprake van een verbeterde relatie tussen na tuurbeschermingsorganisaties en ge meenten. „Tfekenen wijzen erop dat natuur en milieu bij de gemeente meer aandacht krijgen", aldus Ster- na. Hetgeen overigens niet inhoudt dat de natuur- en vogelwacht minder kritisch zou worden. Het commentaar van de Sterna-redactie op het feit dat de ULV'ers in Brou wershaven voorlopig niet meer mogen vliegen... Z1ERIKZEE - Er waait een groene wind door de Schouwse burelen. Dat is de conclusie van de redaktie van Sterna. Gesteld wordt dat het ecolo gisch denken niet alleen tot de hoge re overheidsinstanties doorgedron gen is. „Ook een reeks bezwaarschriften van onze kant te gen plannen en het beleid van enkele Schouwse gemeenten werden ge grond verklaard", aldus het artikel in Sterna. Volgens Sterna is er vooral in de ge meente Westerschouwen sprake van een frisse groene bries. „Zo heeft de adviseur Raad van State gesteld dat zowel voor de aanleg van de Dam- menweg door het poldergebied bij Burgh-Haamstede als voor de aanleg van de Randweg door het duinzoom- gebied bij Renesse onze bezwaren ge grond zijn". Verder wordt in het artikel gewag gemaakt van het feit dat de aanleg Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Doodtij: 21 januari Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 16 januari 06.45 156 00.25 -111 19.15 159 13.00 -158 16 januari 05.15 160 11.30 -157 17.40 165 23.40 -111 16 januari 07.05 165 00.20 -120 19.25 171 12.50 -166 16 januari 06.50 180 00.25 -126 19.15 182 12.55 -171 ZIERIKZEE - Smeulende koolfilters, dat was de oorzaak van een beginnende brand bij Emulsion Holland in Zierikzee. In eerste instantie werd de brand bestreden door het personeel van het bedrijf De brandweer van Zierikzee kwam er later aan te pas om het karwei'af te maken. Zij kon voorkomen dat de beginnende brand uit zou groeien. Tot en met 27 januari Burgh-Haamstede Expositie Bewaerschole. Het Neder landse Reddingwezen. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met donderdag 22 januari Zierikzee Expositie van de Mona Lisa Founda tion in galerie Galerij, RSG Profes sor Zeeman. Bezoek na telefonische afspraak. Maandag 15 januari Zierikzee Commissievergadering sport in stad huis. 19.30 uur. Start ZVU-cursus Informatica (ver volgcursus) in schoolgebouw RSG Prof. Zeeman. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 16 januari Burgh-Haamstede Adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Ledenvergadering Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Burgh-Haamstede, in de zaal bij de Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Brouwershaven Informatie-avond over computerge bruik in de akkerbouw in Huis van Nassau. 20.00 uur. Woensdag 17 januari Zierikzee Bijeenkomst agrarische commissie Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Schouwen, in het dorpshuis van Zonpemaire. 9.15 uur. Obs Binnen de Veète, Kindertheate ratelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Bijeenkomst voor ouderen van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond in zalencentrum van de Nederlandse Hervormde kerk. 13.30 uur. Jaarvergadering Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen in restaurant Mondragon. 14.00 uur. Kerkwerve Vergadering afdeling Kerkwerve van NCVB, 't Zuudènde. 19.45 uur. Donderdag 18 januari Zierikzee Bezinningsdag Bond van Christelijke Gereformeerde Vrouwenverenigin gen. Christelijke Gereformeerde kerk. 10.00 uur. Burgh-Haamstede Commissievergadering openbare werken in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 19 januari Kerkwerve Solo theatervoorstelling van Els Austmann Wie is die mevrouw? In dorpshuis 't Zuudènde. 20.30 uur. Zaterdag 20 januari Zierikzee Optreden van De Berini's in Jonge rencentrum Brogum. 22.30 uur. Brouwershaven Jaarlijkse uitvoering muziekvereni ging Apollo in het Tonnenmagazijn. 19.30 uur. t Maandag 22 januari Bruinisse Jaarvergadering Landbouwbelang in .het dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 24 januari Zierikzee Bijeenkomst agrarische commissie Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Schouwen, in het dorpshuis van Zonnemaire. 9.15 uur. Donderdag 25 januari Zierikzee Informatiemorgen over cursussen van Vrouw en Werk in buurt- en club huis De Lichtboei. 9.30 uur. Vrijdag 26 januari Bruinisse Presentatie nieuwe bussen ZWN in restaurant Grevelingen. 14.30 uur. Zaterdag 27 januari Zierikzee Concert Ars Musica in de Vierschaar in het stadhuis. Aanvang 20.00 uur. Concert Case Crosshead the Screw drivers. 22.30 uur. Dinsdag 30 januari Burgh-Haamstede Causerie met dia's reis naar Spitsber gen door L. Meerman. De Schutse. 20.00 uur. Donderdag 1 februari Zierikzee Aanvang cursussen Vrouw en Werk in buurt- en clubhuis Dc Lichtboei. Be gin van de cursus 9.30 uur tot 14.00 uur. Vrijdag 2 februari Nieuwerkcrk Afscheidsreceptie J. Landman, direc teur van de Reinigingsdienst, in Ons Dorpshuis. 15.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDSEBgHBS -TFt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2