Vrijwillige brandweer niet zo vrijwillig meer als het klinkt Geboorte op kinderboerderij Zierikzeese Ondernemers Centrale en VVV gaan wellicht samenwerken --3r.- - j jEl HOUDT HET DROOG! DE ZIERIKZEESCHE COURANT Wr vt WEEKEND PARIJS! ZIERIKZEESCHE Bfl NIEUWSBODE ftii ZIERIKZEESCHE N1 EU WSBODE Woonzorgproject Hopostick 75 jaar abonnee Uitgeschakeld De bouw van een woonzorgproject voor oude- De Hopostick zou het probleem van de hon- Na 75 jaar abonnee te zijn geweest moest me- WIK 1 schakelde Brouwershaven 2 uit in de ren in Brouwershaven begint waarschijnlijk denpoep op de Zierikzeese straten kunnen te- vrouw J. W. N. van Sluis de Nieuwsbode op- strijd om de afdelingsbeker voetbal. (Pag. 6). nog dit jaar. (Pag. 2). rugdringen. (Pag. 3). zeggen. (Pag. 4). MAANDAG 15 JANUARI 1990 146ste jaargang Nr. 24676 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wenst gij een macht in de wereld te zijn? Wees dan uzelf. R. W. Trine Smalheer en Hm der Wee Ie nemen na zesentwintig jaar afscheid van brandweerkorps Brouwershaven BROUWERSHAVEN - De vrijwillige brandweer is niet zo vrijwillig meer als dat die vroeger was. Dat was het geluid dat te horen was bij het afscheid van brand weercommandant Piet Smalheer en ondercommandant bij de Brouwse brandweer Rinus van der Weele. De beide mannen namen na zesentwintig jaar dienst gedaan te hebben bij de brandweer, officieel afscheid van hun man nen. Wethouder Ph. J. van Ast zei in zijn speech dat men bij het werk van een brandweerman heden ten dage bij na een universitaire opleiding moet hebben. „Je moet niet alleen een brand kunnen blussen, maar je moet te genwoordig ook medicus en psycholoog zijn", aldus Van Ast in zijn toespraak. Deze kunnen dan alleen den door die mensen die hebben.- ,,Maar als men wen en het respect niet bekleed wor de diploma's het vertrou- heeft, zullen de mensen met de diploma's veel te kort komen. Van der Weele en Smal heer hebben dat vertrouwen en het respect beiden", sloot Sandee zijn be toog. De scheidende brandweerlieden werden verder toegesproken door on der andere commandant van het korps Dreischor J. de Jonge en C. Slabbekoorn, oud-burgemeester van Brouwershaven. Ook L. Moermond, burgemeester van Westkapelle en oud-brandweercommandant van het korps uit Brouw bevond zich onder de sprekers. Door Moermond werden wat anekdotes opgehaald tot groot genoegen van de aanwezigen. Door de, op dit moment nog bevelvoe der van het Brouwse brandweer korps werden aan de commandant en ondercommandant koperen koppe lingen van brandslangen uitgereikt. Voor de scheidende mannen was ook tijd ingeruimd voor een afscheidsre de. Beiden bedankte iedereen voor de goede samenwerking. Van der Weele had, uit voorzorg dat hij iemand zou vergeten namen in een boekje opge schreven. Toch was een veelgehoord zinnetje van hem: ,,Ik hoop dat ik niemand vergeten ben en anders moeten jullie me dat maar vergeven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Rond de klok van half vijf reed de gele brandweerwagen met sirene door de straten van Brouwershaven. Een nietsvermoedende voorbijganger die de brandweerwagen richting het Tonnenmagazijn zag rijden, moet ge dacht hebben dat daar de vlammen uit het dak kwamen. Het tegendeel was echter waar. De scheidende brandweercommandant en onder commandant maakten hun laatste ritje de in wagen, die hen vele keren naar de plaats des onheils gebracht had. Het ritje eindigde voor hen en hun echtgenotes bij het Tonnenmaga zijn, waar de afscheidsreceptie plaatsvond, die hen was aangeboden door de gemeente. „Zesentwintig jaar brandweer, het is geen klein stukje dat je afsluit", be gon Van Ast zijn toespraak. ,,En ze stonden dag en nacht én bij nacht en ontij klaar. Vaak onder erbarmelijke omstandigheden", prees de wethou der de beide mannen. Hij vervolgde met te zeggen dat er in de laatste ja ren erg veel veranderd is bij de brandweer. ,,Ik heb vroeger ook een paar jaar bij de brandweer gezeten en ook cursussen gevolgd. Toen waren die nog goed te volgen en het ging er allemaal gemoedelijk aan toe, maar dat is nu allemaal heel anders". Verantwoordelijkheid „Toen jullie begonnen hebben jullie niet kunnen vertnoeden van deze ont wikkeling bij de brandweer". Over de verantwoordelijkheid van de brandweer in het algemeen en naar de twee scheidende brandweerman nen in het bijzonder zei de wethouder dat zij de verantwoordelijkheid in dienst gesteld hebben van de maat schappij op tijden dat spanning er op aan kwam. „We moeten zorgen dat in een kleine plaats als Brouwershaven de vrijwillige brandweer blijft be staan. Ook het gemeentebestuur heeft hierin een duidelijk taak. Wij moeten zuinig zijn op deze mensen en de gemeente moet zorgen voor goed materiaal". Voor Van Ast was er één belang rijke factor die niet vergeten mocht worden. „Het is niet alleen de brand weerman, maar ook de vrouw naast hem. Ik ben geneigd te zeggen de vrouw achter de brandweerman, maar er is een vrouw in de raad die mij hiervoor telkens op m'n duvel geeft. Het is de vrouw naast de randweerman. Zij hebben niet al leeneen brandweerman in hun slaap kamer, maar ook een pieper bij en ik kan me voorstellen dat het soms voor hen frustrerend is als via die pieper de centraliste roept dat er brand is". Ook L. Sandee, hoofd van de afde ling preventie van de provinciale brandweer, sprak beide brandweer mensen toe over de grote ontwikke ling bij de brandweer. „Beide mensen zijn brandweermannen in hart en nier ren. Als zij het bevel voeren over het korps is dat met het motto: geen woorden maar daden", aldus Sandee. Er ligt een nieuw ontwerp klaar, dat gaat over het vervullen van hogere functies binnen het brandweerkorps. Afscheid na 26 jaar: P Smalheer en R. van der Weele. (Foto: Joop van Houdt). Scheldeloodsenkoor aanwezig bij nieuwjaarsreceptie ZOC en WV in de Concertzaal ZIERIKZEE - De Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) en de VVV hebben geza menlijk een Nieuwjaarsreceptie gehouden in de Concertzaal te Zierikzee. Een samen werking, die, zoals het zich laat aanzien op korte termijn zal worden uitgebreid. „De VVV en de ZOC werken al steeds hechter samen", aldus A. P. den Reier, voorzitter van de ZOC. „Als de doelstelling gelijk is van beide organisaties waarom zouden we dan niet hechter samen kunnen werken", vertelt Den Reijer. Het ligt in de bedoeling om de ZOC en de VVV in één stichtingsvorm onder te brengen. „We proberen een stichting op te zetten, met drie poten: de VVV, de ZOC-en de gemeente". Sr Vv ft' 122L iTt£ Volgens de voorzitter is deze sa menwerking van algemeen belang voor de stad. „Denk maar aan de werkgelegenheid en de promotie van de stad". Door deze samenwerking wordt het, volgens Den Reijer ook mogelijk gemaakt om kosten te besparen op bijvoorbeeld folders. Door de twee organisaties wordt al gezamenlijk vergaderd. „Er komt een afgevaardigde van de VW naar onze vergaderingen en van de ZOC gaat er weer iemand naar de vergade ringen van de WV. Zo blijf je con stant op de hoogte wat er leeft in bei de verenigingen", zegt Den Reijer. Het is echter niet zo dat elke vergade ring van elkaar wordt bijgewoond. Dit gebeurt in periodieken. De nieuwjaarsbijeenkomst is een informele avond. „Zo hebben de on dernemers de gelegenheid om elkaar eens op een andere manier te ontmoe ten. Dat geldt ook voor het gemeente bestuur". Het is niet zo dat de VW en Bi Lr de ZOC gaan samenvloeien in één stichting. „De VW heeft een eigen taakstelling en dat blijft ook zo. Maar in het organiseren van evene menten en activiteiten zoals bijvoor beeld de Toeristendagen kunnen we goed gaan samenwerken". Informeel Daar de nieuwjaarsbijeenkomst een informele gelegenheid is, waren er ook geen sprekers uitgenodigd. Voor de invulling van de avond is s door de organisatie een goede keuze gemaakt door het Scheldeloodsen koor uit te nodigen. Voordat het koor aan haar optreden begon, kreeg ie dereen de mogelijkheid om. elkaar nieuwjaar te wensen en bij te praten. Ook in de pauze was hier ruim schoots gelegenheid voor. Dat het Scheldeloodsenkoor in goede aarde viel was te merken na de eerste paar liedjes die het koor bracht. Er werd meegeklapt en bij het liedje, oftewel shanty, 'What shall we do with the drunken sailor', werd door bijna ie dereen meegezongen. Bij het optreden van het koor moet niet gedacht worden aan mannen in zwarte pakken die keurig in rij hun repertoire zingen. De koorleden stonden gewoon door elkaar en droe gen kleding zoals de bemanning van een zeilschip uit vroegere jaren ge dragen moet hebben. Het koor be staat uit mannen die allen loodsen zijn geweest of nog steeds zijn en telt ongeveer 77 leden. „Vanavond zijn er 32 leden bij. Het koor is bijna nooit compleet, want er moet ook nog ge loodst worden op de Westerschelde", legt R. Visser, voorzitter van het koor, uit. Verwachting tot dinsdagavond: Somber en zacht Veel bewolking en mogelijk wat re gen of motregen. Minimumtempera tuur omstreeks 7 graden, middagtem- peratuur ongeveer 9 graden. Zuidwestenwind, landinwaarts ma tig of vrij krachtig, langs de kust en op het IJsselmeer krachtig of hard. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 19 jan.: Woensdag: Zonneschijn: 0%. Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 9 graden Windkracht: west 6 Donderdag: Zonneschijn: 0% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 4 Vrijdag: Zonneschijn: 0% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 16 jan. Zon op 08.42, onder 16.58 Maan op 23.39, onder 10.33 Laatste Kwartier: 18 jan. (22.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zuidwestenwinden voe ren zowel de komende nacht als dins dag overdag zachte, vochtige Oceaan- lucht naar onze omgeving. Boven land is de wind matig of vrij krach tig, langs de kust en op het IJssel meer krachtig of hard. In de zachte lucht komt veel bewolking voor, waaruit af en toe wat regen of motre gen valt. De temperatuur daalt van nacht, door de combinatie van zachte lucht, veel bewolking en een stevige wind, nauwelijks, de minima liggen rond 7 graden. Dinsdagmiddag bewegen de maxi ma zich rond 9 graden. Woensdag vindt een overgang plaats naar min der zacht weer. Daarbij valt wat re gen. Later in de week nemen de re genkansen af. Advertentie Londen. New York. Berlijn? v. reisburo fiWH vort W ocvcfen DAM 3. ZIERIKZEE. 01110-15036 ROTTERDAM - Staatssecretaris Wallage van onderwijs wil de tweeta lige opvang van jonge kinderen van migranten verbeteren. Het aanleren en bijhouden van de taal van het land van herkomst van de kinderen moet voortaan plaatsvinden in de klas, als onderdeel van het gewone lespro gramma. ZIERIKZEE -Met blijdschap geven we kennis van In de nacht van donderdag op vrijdag werden vrijwilligers en ..bewoners" van kinderboerderij De Punt in Zierikzee verblijd met de geboorte van een dwerggeitje. Omstreeks 04.15 uur schonk moeder dwerggeit Ramona het leven aan een ferme bok. Leo geheten. Deze telg van Ramona en vader Speedy is een echt ..haantje de voorste" omdat zijn soortgenoten meestal in februari worden geboren. Ondanks deze vroege geboorte verliep de bevalling probleemloos. en neem een abonnement op dé krant van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws -van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementen administratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. LET OP!' De nieuwe abonnee mag de algelopen 3 maanden geen abonnee zijn geweest dé krant van sclmmn - dumland! JA. WIJ HOUDEN HET DROOG DEZE WINTER Noteer ons voor een kwartaalabonnement met ingang van heden. f 4350 per kwartaal). Een wettig betaalmiddel, bank- of girocheque, met daar op het verschuldigde bedrag 4350. hebben wij bij gesloten. Stuur ons de paraplu geel/zwart met de kleuren bordeaux 0ON Naam Adres Plaats Postcode: Telefoon

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1