'Solidariteit sleutelwoord voor de jaren negentig' Bijna alle bejaarden hebben problemen met kunstgebitten Voorzitter Akkerbouwprodukt- schappen optimistisch over toekomst WATERSTANDEN WEEKENDSEMEDIENST DE HUUR Nieuwjaarswens ZLM-voorzitter H. C. van der Maas: Van der Klis krijgt prijs sterrenkunde tot 50% Dl] aeurloo kunnen beginnen of de bedrijfsvoe- Forse stijging kerst- en nieuwjaarspost Gerechtshof: tweède Coentunnel kan doorgaan FN V-werkgroep houdt enquête ouderen- leden 2 ZIERIKZEE - Solidariteit moet volgens ZLM-voorzit ter H. C. van der Maas het sleutelwoord worden voor de jaren negentig. „En niet alleen voor boeren en tuinders en boeren bestuurderen, maar voor de totale ZLM-orga- nisatie", aldus Van der Maas. Hij stelde in zijn Nieuw jaarstoespraak dat eensgezindheid een absolute voor waarde is om als ZLM doelmatig te kunnen functioneren ten dienste van de belangen van boeren en tuinders. „Want dat is tenslotte onze doelstelling en onze drijf veer", aldus Van der Maas. De ZLM-voorzitter zei gezien de goede sfeer binnen de ZLM-organisa- tie er alle vertrouwen in te hebben dat -de eensgezindheid bewaard zal blijven. ,,Ik heb vertrouwen in de ZLM, ik weet dat u dat ook hebt en we gaan samen verder in het nieuwe jaar", aldus Van der Maas. Op de onlangs gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van de ZLM is uitvoerig gesproken over de ontwikkelingen in de landbouwpoli tiek. Dit naar aanleiding van de Brusselse prijsvoorstellen en de ont wikkelingen in de wereldhandel. Daarbij kwam ook aan de orde het gebruik van agrarische produkten voor niet-voedsel doeleinden. Het ZLM-hoofdbestuur staat, zo bleek tijdens de vergadering, in prin cipe positief tegenover graanteelt voor non-food doeleinden. >- Daarbij wordt aangetekend dat non-food graanteelt gecombineerd dient te worden. Verder plaatst men zo zijn vraagtekens bij de uitvoer baarheid en controle. Ook liet Van der Maas weten dat het twee-sporen- beleid krachtig zal worden voortge zet. Hij stelde dat vastgehouden moet ZLM-voorzitter H. C. van der Maas: Vertrouwen in ZLM'l. worden aan de uitgangspunten van het akkerbouwaktieplan en de sec torvisie akkerbouw. Nationaal wil de ZLM ook blijven pleiten voor een bredere en ruimere investeringssteunregeling. Nu zitten er volgens het hoofdbestuur aan deze regelingen voor de boer nog veel te veel voorwaarden vast om in de prak tijk mee te kunnnen werken. Verder houdt de ZLM ook vast aan haar wens om te komen tot een Gegaran deerd Bedrijfs Krediet. Tijdens de vergadering kwam ook de zogeheten braak-regeling aan de orde. Een regeling waarbij men over- produktie tegen probeert te gaan door de boer te bewegen een deel van zijn akker braak te laten liggen. J. Geluk, voorzitter van de akker- bouwcommissie van de ZLM heeft na gegaan of extensieve beweiding in combinatie met braken perspectieven biedt. Zijn conclusie is dat één en an der voor de Nederlandse situatie fi nancieel niet aantrekkeliik lijkt. In het spoor van de heer Geluk liet het hoofdbestuur weten grote moeite te hebben met het huidige toelatingsbe leid voor gewasbeschermingsmidde len. .Zoals het nu gaat staat de boer met lege handen". Waterschap Tijdens de vergadering werd gecon stateerd dat de waterschappen een steeds indringender rol gaan spelen met betrekking tot de kwaliteit van het oppervlaktewater. „De land- en tuinbouw moet daardoor rekening houden met strengere eisen". Om één en ander zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen pleit de ZLM voor een gestructureerd overleg tussen de ge organiseerde landbouw en de water schappen. Advertentie UTRECHT - De assistenten in op leiding (AIO's) en onderzoekers in op leiding (IOS's) dreigen naar de rech ter te stappen als onderwijsminister Ritzen hen niet meer gaat betalen. Een brief daarover van het landelijk AIO overleg (LAAIO) is naar de be windsman gestuurd. DEN HAAG - De Pastoor Schmeit- prijs voor Sterrenkunde 1989 is toe gekend aan dr. M. van der Klis, uni versitair hoofddocent in de vakgroep Sterrenkunde van de Universiteit van Amsterdam. Dat is meegedeeld door de Universiteit van Amster dam. De prijs is de hoogste Nederlandse onderscheiding die een sterrenkundi ge jonger dan 40 jaar kan krijgen en wordt eens per drie jaar toegekend. Van der Klis is de vierde die de prijs krijgt. Van der Klis (36) kreeg de prijs voor zijn baanbrekend werk op het terrein van de hoge energie astrofysi ca en dan met name vanwege zijn ont- ZIERIKZEE - In zijn nieuwjaarstoespraak voor het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten heeft voorzitter drs J. H. M. Kienhuis gezegd, dat de GATT- onderhandelingen en het EG-landbouwbeleid in de ko mende jaren zullen leiden tot een verdere afbouw van de bestaande Europese landbouwpolitiek. Dat wordt met name veroorzaakt door verlaging van de bescherming aan de buitengrens en vermindering van de inkomenson dersteuning van primaire producenten via het markt- en prijsbeleid. Hoewel op het Brussels beleid kritiek te le veren valt, zal er niet aan te ontkomen zijn. Wel is een goed flankerend beleid noodzakelijk, maar de heer Kienhuis constateerde dat daar helaas de echte contou ren nog niet voldoende van zijn te zien. dekking van zogenaamde quasi peri odieke oscillaties in heldere rönt- gensterren in de buurt van het Melk wegcentrum. Advertentie Voor defaitisme is naar zijn mening echter, ook al zijn er genoeg proble men, geen aanleiding. Op basis van deskundigheid bij de telers en de goe de infrastructuur bij handel en indu strie zal de akkerbouwbedrijfstak zich met succes door de aanpas singsproblemen heen moeten kunnen slaan. Tegelijkertijd staat ook vast dat niet iedereen in de omstandig heid verkeert om in de nieuwe situa tie met succes te kunnen opereren. Passende hulp om aan iets anders te ring te kunnen beëindigen is daar voor geboden, aldus de heer Kien huis. Naast het proces van economische aanpassing en vernieuwing is ook het streven naar sociale vernieuwing van belang. De ervaring heeft geleerd dat daarbij van de centrale overheid niet alles verwacht kan worden. Eigen verantwoordelijkheid binnen maat schappelijke en economische groepe ringen lijkt veeleer centraal te moe ten staan volgens drs Kienhuis, die op basis daarvan ook hier een duide lijke taak voor de produktschappen ziet liggen. ZIERIKZEE - Bijna alle mensen van 65 jaar en ouder hebben problemen met hun kunstgebit. Bij 94 procent van hen is er een duidelijke behandelingsnoodzaak. Dat concludeert drs. C. de Baat, die aan de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen promoveert op het proefschrift Een kunstgebit bij ouderen, een kwestie van aanpassen? De Baat heeft voor zijn onderzoek enkele honderden bejaarden met al leen lichamelijke klachten in drie verpleeghuizen in de regio Leiden on derzocht. Volgens De Baat is deze groep redelijk presentatief voor alle bewoners van verpleeghuizen in Ne derland. Hij is tot de conclusie geko men, dat maar twintig procent van de ouderen zelf vindt dat er iets aan hun kunstgebit (dat zij soms al meer dan twintig jaar hebben) gedaan moet worden. Noodzakelijk De Baat: „Het is zonneklaar, dat oudere mensen hebben leren leven met het idee, dat er voor. hen op hun Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 13 januari Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 13 januari 04.55 159 11.05 -158 17.20 179 23.20 -117 14 januari 05.35 159 11.50 -160 18.05 174 23.55 -112 15 januari 06.10 159 12.25 -160 18.35 167 13 januari 03.15 165 09.25 -159 15.35 188 21.35 -118 14 januari 04.00 166 10.05 -160 16.15 184 22.15 -114 15 januari 04.35 164 10.50 -160 17.00 176 22.55 -112 13 januari 05.25 175 10.55 -164 17.45 194 23.10 -124 14 januari 06.00 174 11.40 -165 18.20 189 23.45 -120 15 januari 06.40 170 12.15 -166 18.55 180 13 januari 04.55 184 11.05 -171 17.20 203 23.15 -131 14 januari 05.40 185 11.50 -173 18.00 199 23.50 -127 15 januari 06.15 183 12.25 -173 18.40 192 Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 leeftijd toch niets meer kan verande ren. Met zijn onderzoek probeer ik daarom juist duidelijk te maken dat - waar er in 2000 meer dan twee mil joen ouderen zullen zijn - het zeer noodzakelijk is dat ook de tandheel kunde zich daaraan aanpast. Er moe ten andere behandelingseisen opge steld worden. Bij voorbeeld: de ethische normen waaraan een goed kunstgebit moet voldoen zijn minder belangrijk voor heel oude mensen. Slissen is minder erg dan een pijnlij ke mond". De meest voorkomende problemen die De Baat tegenkwam in zijn on derzoek zijn: technische afwijkingen aan het gebit, slijmvliesafwijkingen en slechte mondhygiëne. Over dat laatste maakt De Baat zich nogal boos: „Het is een schandaal dat be jaarde mensen ontstekingen in de mond krijgen, omdat hun gebit niet goed gepoetst wordt. Als ze dat zelf niet meer kunnen, is het de taak van de verpleging daar goed op te letten. Anders is er sprake van verwaarlo zing". Degenen die zelf klacuten uitten over hun kunstgebit, noemden ach terblijven van etensresten, een droge mond, moeite met kauwen en pijn als meest voorkomende moeilijkheid. Opvallend in het onderzoek was wel, dat sommigen van de bejaarden die klachten uitten toch al vele jaren het zelfde gebit in de mond had. Enkele hadden hun probleem opgelost doof geen onder- of bovengebit meer te dragen. De Baat adviseert in zijn proefschrift voor oudere mensen met een kunstgebit een controlesysteem op te zetten. Zij zouden eens in de twee jaar hun mond en gebit moeten laten controleren. Naast technische controle zou daarbii, aldus De Baat, de nadruk moeten liggen op verzor ging van de mond en het gebit. DELFT - Een speciale stuurgroep met vertegenwoordigers van diverse maatschappelijke belangengroepen geeft deze maand het startsein voor een groots opgezet onderzoek naar de mogelijkheden voor een milieubeleid op lange termijn. Dat heeft H. Becht, adjunct-directeur van het centrum voor energiebesparing en schone technologie (CE) in Delft, meege deeld. DEN HAAG - Nederland heeft in dcember vorig jaar en januari dit jaar 177,8 miljoen kerst- en nieuw jaarskaarten verstuurd. Dat is een stijging van 9 procent ten opzichte van 1988. Op 161,7 miljoen kaarten werd de speciale decemberzegel ge plakt, 11,5 miljoen meer dan vorig jaar. De PTT heeft dit bekendge maakt. De PTT noemt het opvallend dat de bezorging vooral tussen Kerst en Nieuwjaar toenam. Het houdt in dat mensen hun kerst- en nieuwjaars wensen veel later hebben gepost dan het jaar ervoor. Tbpdag was 19 decem ber, toen de PTT 17,5 miljoen kerst kaarten verwerkte. Dat is een half miljoen meer dan de normale hoe veelheid dagpost. De meeste kaarten worden in een open envelop ver stuurd (59%), of zonder envelop (39%). Slechts twee procent wordt als gesloten brief verzonden. Volgens de PTT is de omvang van de door parti culiere stadsbesteldiensten bezorgde kerstpost (2% van het totale aanbod) niet gestegen. DEN HAAG - Voor de bouw van een tweede Coentunnel mag het mi nisterie van verkeer en waterstaat afwijken van de bestaande procedu res. Dat heeft het Gerechtshof in Den Haag vandaag, donderdag, beslist. Een aantal milieu- en verkeersorga- nisaties, waaronder het Comité Twee de Coen Niet Doen en de Stichting Natuur en Milieu, meende dat de overheid onzorgvuldig had gehan deld door een zogenaamde tracépro cedure en een milieu-effectrappor tage achterwege te laten. Het Gerechtshof houdt echter het eerder in kort geding uitgesproken vonnis van de president van de rechtbank in Den Haag in stand. In de ogen van de milieuorganisa ties leidt de bouw van een extra tun nel slechts tot een tijdelijke verlich ting van het filevraagstuk. Uiteindelijk zal het volgens hen ex tra verkeer oproepen. INSTALLATIEBEDRIJF Gebleken is inmiddels, zo vervolg de de produktschapsvoorzitter, dat vanuit de Akkerbouwproduktschap- pen ook een belangrijke bijdrage aan de vermindering van de milieube lasting kan worden geleverd. Hij wees in dat verband op de forse fi nanciële inspanningen van het Pro- duktschap voor Veevoerder om dier- voer milieuvriendelijker te maken. Verder heeft het Produktschap voor Aaardappelen een milieu-actieplan om het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen terug te dringen. Drs Kienhuis ziet voor de produkt schappen een positieve ontwikke ling, waardoor de plaats van deze or ganisaties in het maatschappelijk bestel versterkt wordt. Een goede communicatie is daarbij van groot belang. De tijd is rijp voor meer re gelmatig contact tussen de minister van landbouw, natuurbeheer en vis serij en de produktschappen, aldus de voorzitter van de Akkerbouwpro- duktschappen. Op grond van algemene decentrali satie-overwegingen horen naar de mening van de neer Kienhuis mede- bewindstaken bij de produktschap pen thuis. Volgens hem zouden minis terie en produktschappen met erkenning van eikaars belangen als twee gelijkwaardige contactpartijen snel tot overeenstemming moeten kunnen komen over de vergoeding van de medebewindskosten. Vervolg van pagina 1 staat, kunnen ook niet aangesloten ouderen een beroep op de werkgroep doen. „In principe zijn we er voor alle ouderen op Schouwen-Duiveland, al leen krijgen die voorrang" zo om schrijven Dirk Jeroense, Wim Ba- rendse en Nellie van Oeveren hun doelgroep. Daarbij denkt de werk groep ook aan samenwerking met an dere ouderen-organisaties. „We wil len datgene oppikken wat andere organisaties laten liggen" omschrijft Jeroense het werkveld van de werk groep. Over de wijze waarop dit precies gaat gebeuren heeft de werkgroep, die best nog wat versterking kan ge bruiken, in grote lijnen wel ideeën op papier gezet. Tijdens de oprichtings bijeenkomst van deze ouderenwerk- groep in oktober '89 kwamen als aan dachtspunten naar voren: de begelei ding van ouderen, huisvesting en al gemene voorzieningen, waarbij on der meer wordt gekeken naar de toe gankelijkheid ervan. Deze punten zijn inmiddels wat nader uitgewerkt in een soort werkplan, dat weliswaar nog niet vastligt maar wel in grote lij nen op papier staat. Een van de belangrijkste punten in dit werkplan vindt net drietal het be geleiden van ouderen naar sociale dienst, de federatie voor maatschap pelijke dienstverlening of gemeente. Te vaak nog is er volgens de drie werkgroepleden bij ouderen sprake van drempelvrees en ook zijn veel ou deren niet goed op de hoogte van za ken als individuele huursubsidie of de mogelijkheid van bijzondere bij stand. „De mensen weten echt niet al tijd welke wegen ze moeten bewande len om hun recht te halen en ook merk je soms dat men zich schaamt om „zijn hand op te moeten houden" weet Jeroense uit ervaring. Persoon lijk ziet hij dan ook wel wat in het in stellen van een spreekuur, waarbij hij ouderen met vragen kan helpen. Oog voor elkaar Behalve die begeleidende taak wil de werkgroep zich ook sterk maken voor voldoende en goede voorzienin gen voor ouderen. Zeker nu ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen moet er voldoende thuishulp (zoals bij voorbeeld de 24-uurs zorg) en aanpassingen aan de woningen zijn om die zelfstandigheid mogelijk te maken. Ook de aanwezigheid van voorzie ningen als winkels, een bushalte of een buurthuis en de nabijheid van dienstverlenende orgnisaties is van belang of een oudere al dan niet zelf standig kan blijven wonen. Behalve» materiële zaken als thuishulp, aange paste huisvesting en voldoende voor zieningen heeft de werkgroep Oude ren ook op stoffelijk gebied een aantal punten die aandacht verdie nen geconstateerd. Ofschoon geen van de werkgroeple den ervoor voelt om de tijd dat oude ren aangewezen waren op burenhulp en liefdewerk in ere te herstellen, be pleit de werkgroep wel voor een stuk je oplettendheid voor elkaar. Berich ten van ouderen die wekenlang dood in hun huis liggen zonder dat iemand daar ook iets van gemerkt heeft zou den uniek worden wanneer men wat meer oog voor elkaar zou hebben. Een brievenbus die niet meer wordt leeggehaald of de gordijnen die da genlang cticht blijven zouden een buurtbewoner ertoe moeten bewegen om evens polshoogte te gaan nemen of alles wel in orde is. Een stukje so ciale veiligheid ten gunste van de ou deren, zo blijkt uit het voorlopige werkplan. Behalve belangenbehartiging moet het FNV-ouderenbeleid ook een bij drage leveren aan de emancipatie van de ouderen. Tb vaak blijkt de oudere op grond van zijn leeftijd gediscrimi neerd te worden en betekent het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd nog te vaak dat de oudere „aan de zijlijn van het maatschappe lijk leven" komt te staan. „Juist ook ouderen zouden in huur- commissies en besturen van woning bouwverenigingen vertegenwoordigd moeten zijn" stelt FNV-voorman Ba- rendse vast. Een allereerste begin hiervan is mogelijk het gesprek dat de werkgroep deze maand met wo ningbouwcorporatie Beter Wonen en de Sociale Dienst zal hebben. Ofschoon de werkgroep al een aan tal ideeën op papier heeft staan wil ze via een enquete onder de oudere FNV-leden aan de weet komen hoe deze denken over een ouderenbeleid en welke punten de hoogste priori teit verdienen. Een van de hoogste prioriteiten, de bereikbaarheid van de Corneliastichting en het Rode Kruisziekenhuis blijkt nog voordat de werkgroep goed en wel draait reeds te zijn opgelost met de omleg ging van de route van bus 134 zodat deze op korte termijn langs genoem de instellingen gaat rijden. Ander zijds hopen de leden van de Ouderen- werkgroep door deze enquete ook versterking te krijgen, want zeven man/vrouw is gezien het vele en vaak ook arbeidsintensieve werk (c weinig. Tot en met zondag 14 januari Ouddorp Expositie werk Ad en Tfessa Braat. Bezoekerscentrum Grevelingen, De Punt, Ouddorp (van Natuur- en re creatieschap de Grevelingen). Dage lijks van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met 27 januari Burgh-Haamstede Expositie Bewaerschole. Het Neder landse Reddingwezen. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 12 januari Zierikzee Optreden poppentheater Stuffed Puppet in Jongerencentrum Brogum. 20.30 uur. Concert trio Divertimento. Vier schaar stadhuis. 20.00 uur. Lezing met dia's over het Nijldal en Nijldelta, Natuur- en Vogelwacht. Zaal de Driehoek, Kerkhof NZ. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Nacht van Haamstede, Bridgekring '68 in De Schutse. 21.00 uur. Deelne mers aanwezig 20.45 uur. Brouwershaven Afscheidsreceptie brandweerlieden Smalheer en Van der Weele in Tbn- nenmagazijn. 16.30-18.00 uur. Zaterdag 13 januari Burgh-Haamstede Optreden Elly en Rikkert in Christe lijk Cultureel Centrum De Burght. 20.00 uur. Zondag 14 januari Zierikzee Jeugddienst van de Rechtzinnige Hervormde gemeente in de Gasthuis- kerk. 18.30 uur. Maandag 15 januari Zierikzee Commissievergadering sport in stad huis. 19.30 uur. Start ZVU-cursus Informatica (ver volgcursus) in schoolgebouw RSG Prof. Zeeman. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Ge meentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 16 januari Burgh-Haamstede Adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Ledenvergadering Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Burgh-Haamstede, in de zaal bij de Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Brouwershaven Informatie-avond over computerge bruik in de akkerbouw in Huis van Nassau. 20.00 uur. Woensdag 17 januari Zierikzee Bijeenkomst agrarische commissie Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Schouwen, in het dorpshuis van Zonnemaire. 9.15 uur. Obs Binnen de Veste, Kindertheate ratelier Zolderkolder. 13.30-16.30 uur. Bijeenkomst voor ouderen van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond in zalencentrum van de Nederlandse Hervormde kerk. 13.30 uur. Jaarvergadering Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen in restaurant Mondragon. 14.00 uur. Donderdag 16 januari Zierikzee Bezinningsdag Bond van Christelijke Gereformeerde Vrouwenverenigin gen. Christelijke Gereformeerde kerk. 10.00 uur. Burgh-Haamstede Commissievergadering openbare werken in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 19 januari Kerkwerve Solo theatervoorstelling van Els Austmann Wie is die mevrouw? In dorpshuis 't Zuudènde. 20.30 uur. Zaterdag 20 januari Zierikzee Optreden van De Berini's in Jonge rencentrum Brogum. 22.30 uur. Brouwershaven Jaarlijkse uitvoering muziekvereni ging Apollo in het Tbnnenmagazijn. 19.30 uur. Maandag 22 januari Bruinisse Jaarvergadering Landbouwbelang in het dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 24 januari Zierikzee Bijeenkomst agrarische commissie Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Schouwen, in het dorpshuis van Zonnemaire. 9,15 uur. Donderdag 25 januari Zierikzee Informatiemorgen over cursussen van Vrouw en Werk in buurt- en club huis De Lichtboei. 9.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2