Leden Vrienden van Westerschouwen stellen eigen belang boven algemene 'De politie koos een slechte plaats uit om te gaan staan' FNV-werkgroep Ouderen houdt enquête onder oudere leden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brandje bij Emulsion Holland 52 ploegstoffen Commissie openbare werken CITROEN XM Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vergrijzing Luister- en kijkgeld Sporthal Tennissende ouderen Burgemeester Niemantsverdriet verwacht Veel boetes voor niet betalen van luister- en Positieve geluiden in commissie financiën over Ouderen blijken steeds meer behoefte te heb- geen echte problemen door de vergrijzing. kijkgeld bij kantongerecht. (Pag. 3). tweede sporthal Zierikzee. (Pag. 4). ben aan tennis in verenigingsvorm. (Pag. 9). (Pag. 3). VRIJDAG 12 JANUARI 1990 146ste jaargang Nr. 24675 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De meeste vreugden en verdrietelijkheden des le vens komen hieruit voort, dat wij aan de dingen een belang hechten buiten alle verhouding tot hun waar de. Gustave le Bon Wethouder kan Zuylen bezorgd over handelwijze nieuwe club BURGH-HAAMSTEDE - „Als ik zie met welke voor stellen de Vrienden van Westerschouwen op tafel komen vraag ik me af hoe die mensen zichzelf intellectuelen kunnen noemen, die de gemeente wel even komen vertel len hoe het hier moet gaan". Dr H. J. van Zuylen, VVD- wethouder in de gemeente Westerschouwen, windt er geen doekjes om. Hij heeft het niet hoog op met de Ver eniging Vrienden van Westerschouwen. Een club - zo meent Van Zuylen - van voornamelijk nieuwe inwoners, die meer uit éigen dan algemeen belang haar kritiek spuit. Vrienden van Westerschouwen is sinds enkele maanden actief onder bezielende leiding van voorzitter en initiatiefnemer dr M. H. Stuart Co- hen. De club verzet zich tegen het ge meentelijk beleid, waarin eertijds de keuze is gemaakt voor het toerisme. Tijdens vergaderingen, maar ook in kranteberichten laat de club van zich horen en de kritiek op met name het gemeentebestuur is niet mals. Aan de openbaarheid in Wester schouwen schort het en het beleid deugt niet. Die wijze van protest is vrij nieuw in de Westhoek. De au tochtone bevolking beperkte zich in haar kritiek veelal tot de buurtsuper. Ook kwamen er wel bezwaarschrif ten binnen op sommige plannen, maar niet in de bewoordingen, zoals die door de Vrienden van Wester schouwen worden'gebruikt. Kritiek Dat leverde eerder al kritiek op vanuit die bevolking. Ingezonden brieven in de Zierikzeesche Nieuws bode, gericht tegen de club, waren scherp van toon. Een triest hoogte punt in de aversie tegen de groep was een steen, die door een van de ruiten van Stuart Cohen's woning vloog. Wethouder Van Zuylen keurt dit van zelfsprekend af, maar in een gesprek tgeeft hij toch blijk van begrip voor de protesten tegen de club. Van Zuylen wijst op het plan van de vereniging om de uitbreiding van de dorpen in het landbouwgebied te si tueren. Een gebied, waar in het verle den veel mensen het leven lieten door overstromingen. „Natuurlijk is het niet reëel om te denken, dat er nog overstromingen mogelijk zijn. Maar uit historisch perspectief kun je be grip hebben voor kritiek op zulke plannen", aldus Van Zuylen. Van Zuylen heeft al eerder uitge haald naar de Vrienden van Wester* schouwen. Als voorzitter van de VVV in Burgh-Haamstede. Dat is hem kwalijk genomen door de nieuwe or ganisatie, die nu stelt dat de VVD- politiek het VVV-gebeuren beheerst. Op de vraag of Van Zuylen ondanks het feit dat hij sprak als VVV-man niet altijd een beetje de wethouder van de gemeente blijft reageert hij resoluut met nee. ,,Ik begrijp de vraag wel, maar je moet functies scheiden anders kun je straks niets meer doen". Het is duidelijk, dat Van Zuylen het niet op heeft met de organisatie. Deze week hebben burgemeester en wethouders gesproken met een af vaardiging van de club. Uit die besprekingen is Van Zuylen geble ken, dat de groep zich intellectueel acht en de gemeente wel met raad en daad ter zijde wil staan. Dr. H. J. van Zuylen „Maar hoe durf je te zeggen dat je intellectueel bent, als je met plannen komt zoals de Vrienden van Wester schouwen". Uit navraag door de ge meente is gebleken, dat het langst in Westerschouwen wonende bestuurs lid van de club hier pas drie jaar woont. De jongste inwoner/bestuur der is 28 augustus ingeschreven in het plaatselijke bevolkingsregister. Die navraag geeft al aan, dat het een strijd tussen allochtoon en au tochtoon aan het worden is; de nieuw komers tegen de oude inwoners. „Be grijp me goed, ik heb niets tegen kritiek. Maar die moet wel gefun deerd zijn". Op de vraag of Vrienden van Westerschouwen geen logisch ge volg is van de openbaarheid van be stuur, geeft Van Zuylen geen direct antwoord. „De groep vindt het juist nogal schorten aan onze openbaar heid". Maar de opmerkingen van Van Zuy len ten spijt lijkt de nieuwe organisa tie nog steeds groeiende. Momenteel telt de vereniging zo'n 200 leden en is daarmee de snelst groeiende vereni ging van de regio. Maar ook dat aan tal zegt Van Zuylen niet veel. „Als je voor een paar gulden lid kunt worden dan wil dat nog niet alles zeggen". Voor Van Zuylen beperkt de organi satie zich tot een kleine harde kern. Desalniettemin baart de groep Van Zuylen zorgen. „Ik vrees voor een tweedeling van de bevolking en ik weet uit ervaring wat de consequen ties hiervan kunnen zijn. Dan ont staat er ruzie in de samenleving en daarmee creëer je een ongezond bestel. Daarvoor moeten we waken". Juist daarom zegt de wethouder te hopen, dat de vereniging wat gaat in dammen. „Ik hoop dat ze veel kal mer worden. Laat de organisatie ko men met voorstellen, die in deze tijd passen". Van Zuylen: „Westerschouwen is een levende gemeenschap met men sen, die hier hun bestaan vinden. We gaan als gemeente kapot als we niet zorgen dat de recreatie een goede on dergrond krijgt". En verder: „Vrien den van Westerschouwen bestaat uit mensen, die zelf geen verantwoorde lijkheid willen dragen". Hij kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat het actieve deel van de vereniging er zit om zichzelf interessant te maken. „En daarmee is de gemeenschap ze ker niet gediend". Stuart Cohen laat desgevraagd we ten geen reactie te willen geven op de uitlatingen van Van Zuylen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Vanmorgen (vrijdag) om ongeveer 10.45 uur ontdekten werknemers van het op de Scheeps- timmerdijk gevestigde bedrijf Emul sion Holland een beginnende brand in hun bedrijf. Door onbekende oor zaak begon een aantal koolfilters op de eerste verdieping van het gebouw te smeulen. In eerste instantie werd de brand door het eigen personeel aangepakt. De brandweer van Zie rikzee maakte het karwei af. Advertentie 704 verschillende gordijnstoffen vindt u in de kollektie bij Veel boetes voor te hard rijden bij kantongerecht ZIERIKZEE - „Volgens mij koos de politie een slechte plaats uit om te gaan staan controleren. De parkeerha ven waar ze stonden was zeker 100 meter voor het bord waarop stond dat je maar 70 mocht rijden". B. van U. uit Wissenkerke reageerde geïrriteerd op de boete die kan tonrechter mr H. Bruin hem oplegde tijdens de zitting van het kantongerecht te Zierikzee: 325 gulden of zeven dagen hechtenis vanwege te hard rijden met zijn auto op de Rijksweg N59 bij Nieuwerkerk. B. van U. beging de overtreding op 2 maart 1989 om 7.00 uur 's morgens toen hij op weg was naar zijn werk in Rotterdam. Via het radarcontrole-ap paraat van de verkeerspolitie werd vastgesteld dat Van U. met een vaart van 115 kilometer per uur reed op een weggedeelte van de N59 waar een maximumsnelheid van 70 kilometer geldt. „Ik zag de flits. Maar volgens mij stond de politie nog zeker hon derd meter voor het bord 70 kilome ter". m 't lange uus interieurvormgeving die zich onderscheidt van anderen havenpark 26-28 zierikzee 01110-13727 I Zorgvuldig Officier van justitie mr C. van Gin- kel wees Van U. er op dat de politie de plaatsen waar zij gaat staan om te controleren altijd zorgvuldig uit kiest. „U moet niet te snel rijden". Hij eiste een boete van 325 gulden of zeven dagen hechtenis. Maar daar was Van U. het helemaal niet'mee eens. Kantonrechter Bruin maakte echter korte metten met zijn argu menten. „Het is irritant dat u steeds probeert om er een andere draai aan te geven. U reed gewoon te hard. Het is een standaard geval, daarom krijgt u een standaard boete". Hij vonniste conform de eis van de officier. De zitting van het kantongerecht werd gekenmerkt door een groot aantal snelheidsovertredingen. En daarmee met de hoge boetes die daar nu eenmaal aan vast zitten. D. A. M. uit Zierikzee probeerde er onder uit te komen door te protesteren tegen een verkeerde schrijfwijze van zijn achternaam op de oproep om voor de kantonrechter te verschijnen. „Ik ben erg kinderachtig. Ik houd vol dat ik het niet ben". Maar uit de reactie van de officier van justitie mr C. van Ginkel bleek dat er toch meer nodig is om uit een verkeerde schrijfwijze voordeel te putten. „Het gaat er orti of kan worden vastgesteld wie een bepaalde persoon is. En dat is bij u op verschillende manieren gebleken. Op de papieren die u kreeg thuis gestuurd heeft u zelfs uw paspoort nummer ingevuld". D. A. M. kreeg conform de eis van de officier 230 gulden of vijf dagen hechtenis. Hij reed op 14 maart 1989 op de provin ciale weg tussen Zierikzee en Haam stede 112 in plaats van 80 kilometer per uur. „Een verantwoord weggedrag is naar mijn mening meer dan alleen op de borden letten. Ik stond voor de keus om of af te remmen, met het risi co dat ik van achteren zou worden aangereden. Of mijn snelheid aan houden. Ik koos voor het laatste om dat ik ervan overtuigd was dat dat in die situatie de beste oplossing was". Dat zei P. K. uit Zierikzee. Hij kwam voor omdat hij op 30 april 1989 over de Rijksweg N59 reed met een vaart van 92 kilometer. Normaal mag men op het betreffende weggedeelte (bij de Blauwe Keet) 100 rijden. Maar vanwege wegwerkzaamheden gold een tijdelijke maximum snelheid van 50 kilometer per uur. Verrast „Het was zondag, er was niemand aan het werk. Omdat ik vaak over WA> P Bitr Verwachting tot zaterdagavond: Bewolkt en droog Veel bewolking maar overwegend droog. In het zuidoosten mogelijk en kele opklaringen. Middagtempera- tuur ongeveer 5 graden. Matige wind uit zuidwest tot zuid, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 16 jan.: Zondag: Zonneschijn: 0% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Wind: zuidwest 4 Maandag: Zonneschijn: 0% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 8 graden Wind: zuidwest 5 Dinsdag: Zonneschijn: 0% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 8 graden Wind: west 5 ZON 13 jan. EN MAANSTANDEN dat weggedeelte rijd werd ik verrast door de nieuwe borden en er reed een auto vlak achter me. Daarom wilde ik niet afremmen", aldus P. K. Kan tonrechter Bruin bleek wel begrip te hebben voor de situatie, maar officier van justitie Van Ginkel bekeek het anders. „Je kunt je in het verkeer niet beroepen op dat soort excuses". Hij eiste een boete van 300 gulden of zes dagen vervangende hechtenis en de kantonrechter vonniste conform. Het geval van D. D. S. L. uit Zierik zee lag wat ingewikkelder. Tijdens de zitting voerde hij aan dat niet hij zelf, maar zijn (voormalige) vriendin zijn auto bestuurde op 13 juli 1988. Het paar werd op de provinciale weg vervolg pagina 3 Zon op 08.44, onder 16.53 Maan op 19.55, onder 09.56 14 jan. Zon op 08.43, onder 16.55 Maan op 21.13, onder 10.10 15 jan. Zon op 08.43, onder 16.56 Maan op 22.27, onder 10.22 Laatste Kwartier: 18 januari (22.17) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In de algemene drukver- deling boven West-Europa komt maar weinig verandering. Een hoge- drukgebied boven het centrale deel van ons continent en een actieve Oceaandepressie nabij IJsland die noordooswaarts koerst. Toch is er een essentieel verschil met gisteren, toen werd vochtige maritieme lucht aangevoerd. Vandaag vindt de aan gevoerde lucht zijn oorsprong in Midden-Frankrijk. Het is daar kou der zodat ook bij ons de temperatuur niet ver boven de 5 graden zal ko men. Er is wel weer veel bewolking maar er valt geen regen uit. Mogelijk dat in het zuidoosten een enkele op klaring voorkomt. De wind waait uit zuidwest tot zuid en is matig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, windkracht 6. Advertentie BUS VAKANTIES? OAD - De Jong Intratours. Honderden mogelijkheden, altijd goedkoop en bij Van Oeveren weten ze alles van busreizen. reisburo Mivon W oeveren DAM 3, ZIERIKZEE,01110-15036 WESTERSCHOUWEN - De com missie openbare werken van de ge meente Westerschouwen vergadert donderdagavond 18 januari om 19.30 uur over onder andere het plan over het complex van de firma Hogenaar. Dit ingrijpende plan behelst winkel panden aan de Ring te Haamstede en herbouw, cq renovatie tot een nieuw en aantrekkelijk geheel. Dit plan voorziet tevens in de reali satie van een poort welke evenals in het verre verleden doorgang biedt naar de slotgracht van Slot Witte van Haemstede. De aansluiting van de Noordstraat/Weststraat zal volgens dit plan eveneens worden gerecon strueerd. De rapportage van de werk groep komt tevens aan de orde tij dens de commissievergadering. Schouwen-Duiveland een van vier-proefgebieden voor FNV-ouderenbeleid ZIERIKZEE - Op korte termijn kunnen de oudere leden van de FNV op Schouwen- Duiveland een enquête-formulier van de FNV-werkgroep Ouderen in hun brievenbus verwachten. Deze in oktober opgerichte werkgroep wil hiermee een beeld krijgen hoe de oudere leden over een FNV-ouderbeleid denken en vooral ook hoe zo'n beleid eruit moet zien. Op grond van deze uitkomsten zal de zeven man/vrouw sterke werkgroep een aantal prioriteiten vaststellen. De FNV beperkt haar werkzaam heden niet tot enkel de beroepsbevol king. Ook ouderen behoren de laatste jaren tot het aandachtsveld van de vakbeweging. Met name na het FNV- congres in november '88 kwam duide lijk naar voren dat het opstellen van een ouderenbeleid noodzakelijk was. niet alleen vanwege de vergrijzing van de Nederlandse bevolking maar ook vanuit de gedachte van gelijk waardigheid en solidariteit tussen werkenden en niet (meer)-actieven. Om tot ren goed onderbouwd oude renbeleid te komen en om ervaring op te doen met de uitvoering ervan op plaatselijk niveau heeft het Secreta riaat Uitkeringsgerechtigden van de FNV in Amsterdam (waar twee me dewerkers zich met het ouderenwerk bezighouden) in de nazomer van '89 vier proeftuinen voor het ouderen werk aangewezen. Een van deze vier proefgebieden is Schouwen-Duive land, waar het afdelingsbestuur van de FNV de onlangs opgerichte FNV werkgroep Ouderen de eerstkomende tijd ondersteuning zal geven bij het opzetten van activiteiten gericht op het verbeteren van de positie van ou deren in de regio. Een belangrijke doelgroep daar bijna een derde deel van de bevolking ouder is dan vijftig jaar. Deze werkgroep die momenteel wordt gevormd door H. van Oorschot (voorzitter), J. Hendrikse (vice voor zitter), D. Jeroense (secretaris), de da mes L. Vos en N. Van Oeveren, G. van Leeuwen en W. Barendse heeft tot doel om op te komen voor de belan gen van ouderen. Dat kan door oude ren wegwijs te maken in het doolhof van sociale voorzieningen maar ook door hen te begeleiden bij hun bezoek aan instellingen als de sociale dienst, het GAK, de GMD en soortgelijke in stanties. Daarnaast kan de werk groep zijn stem ook laten horen in za ken als de bereikbaarheid van aller lei voorzieningen voor ouderen en op het gebied van ouderenhuisvesting. Ofschoon de belangenbehartiging van de oudere FNV-leden voorop vervolg pagina 2 Advertentie Auto Van Het Jaar 0UDEWEG 1 - 4301 TC ZIERIKZEE TELEFOON 01110-14951 - TELEFAX 01110-15124

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1