V" Prima voetbal brengt WIK echter geen winst Schietvereniging Schouwen-Duiveland bouwt een van de modernste Zeeuwse schietbanen All-Ready verslaat koploper ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 januari 1990 Nr. 21672 7 -l'i-.'l- ,**<v•■■•■vi.-•« B v inv ''in.1 iwiiSw» WIK-trainer Jaap de Ridder: ,,Met wat meer geluk hadden we op voorsprong kunnen komet\ had zo'n wedstrijd een geheel andere wending kunnen krij gen". (Foto: Joop van Houdt). Tijdens verloren Opelcup-duel tegen Kloetinge: 3-0 KLOETINGE - Illusies om voor een enorme knaller te zorgen en uiteindelijk de Opelcup in huis te halen heb ben de mannen van WIK-trainer Jaap de Ridder eigen lijk nooit gehad. Toch heeft het eerste voetbalelftal uit Kerkwerve het een eind geschopt. Afgelopen zaterdag stond men in de 1/8-finale tegenover het in de derde klas bovenin meedraaiende Kloetinge. Deze uitwedstrijd ten behoeve van de Opelcup werd uiteindelijk met 3-0 verlo ren, waardoor een verder optreden in dit cupgewoel zo doende ten einde is gekomen. Toch moest oefenmeester Jaap de Ridder concluderen dat er door zijn leerlingen prima voetbal op de gras mat was gebracht. „Met wat meer ge luk hadden we zelfs op voorsprong kunnen komen en had zo'n wedstrijd toch een geheel andere wending kun nen krijgen", laat hij zich ontvallen. In de eerste helft hadden de beste elf Kerkwervse voetballers, die nog steeds teren op het vorig jaar gewon nen Opelcupduel tegen W Zierikzee, zelfs het betere van het spel. Uitstekend Vooral dankzij het uitstekende kee perswerk van doelman Leo van den Ouden gelukte het WIK om een 0-0 ruststand te realiseren. Het geluk waar trainer Jaap de Ridder in de eerste alinea op doelde, was een mooie kans voor de jeugdige voetbal ler Elmar Verhage die vlak voor rust het leer jammerlijk tegen het staande houtwerk knalde. Kloetinge leek ge waarschuwd maar de tweede helft verliep toch anders dan voorzien. In de vijftiende minuut van de tweede helft sloeg voor WIK het defi nitieve noodlot toe toen het Kloetin ge gelukte op om een 1-0 voorsprong te komen. Een openingstreffer die tot overmaat van ramp ook nog eens een eigen doelpunt werd. Verdediger Theo Stouten kreeg de bal in het strafschopgebied namelijk verkeerd op zijn hoofd en deze keer was Van den Ouden kansloos: 1-0. Toch gaf WIK het nog niet op en werden de nodige risico's genomen door in de achterhoede één tegen één te gaan gaan spelen, waarbij Edwin Ganzeman als extra aanvaller de voorhoede ging versterken. Een twee tal succesvolle uitvallen van Kloetin ge zorgden ervoor dat er. nog twee keer gescoord kon worden. Deze 3-0 nederlaag voorkwam zodoende een verder optreden voor WIK, dat het overigens moest stellen zonder Wim van de Velde, Kees Verwest en Aren van Wezel, in de strijd om de Opel cup. Helemaal uitgebekerd is WIK echter nog niet. Aanstaande zaterdag staat de wedstrijd, voor de KNVB- beker, tegen Brouwershaven 2 op het programma. Eventueel ook geschikt te maken voor schietoefeningen van politie NIEUWERKERK/ZIERIKZEE - Nabij het Nieuwerkerkse sportveld Het Springer verrijst momenteel één van de modernste overdekte schietbanen van Zeeland. Eige naar van deze eigentijdse accommodatie is de schietvereniging Schouwen-Duiveland, die het gehele complex in eigen beheer bouwt. Een speciale bouwcommissie van een man of acht, met als onmiskenbare drijvende kracht hierachter Cor van Ast, zijn op 5 juli 1989 begonnen met de bouw en nu reeds is het gebouw helemaal onder de kap. Als de baan straks helemaal is afgebouwd kunnen er zo'n veertien schutters tegelij kertijd hun kruit verschieten. Hoewel de jonge schietvereniging Schouwen-Duiveland nog maar.enke- le jaren bestaat is de schietsport toch één der oudste sporten. In 1900 adver teerde de Londense uitgever van sportboeken Everett het boek 'Sharpshooting for Sport en War' als volgt: „De schietsport is voor elke Brit van levensbelang. Want alleen door een doeltreffend gebruik van vuurwapens kan het Empire in stand worden gehouden". Daarmee is met een duidelijk, waar de schietsport wortel heeft geschoten. Oorlogsvoering Uiteraard was deze bedrijvigheid vooral nuttig bij de jacht en de oor logsvoering. Ook later zagen de eer ste schuttersgilden hun belangrijkste taak in de verdediging van de woon plaats én de stad. Tben in de vijftien de eeuw de buks bij het wapenarse naal werd gevoegd ontstonden, naast de handbooggilden, ook aparte ver enigingen boor buksschutters die be schikten over eigen schietbanen. Deze buksschutters genoten de welgezindheid van het stadbestuur omdat zij vaak ook de kern vormden van de burgermilitie. Na de Franse revolutie kwam het gebruik van de wapens voor de weerbaarheid en de oorlogsvoering volledig in handen van de militairen. De schuttersvere nigingen zijn er alleen nog voor de sport en de gezelligheid. Toch werd in de loop van de negentiende eeuw de schietsport zo populair in Europa en Amerika dat internationale ont moetingen tussen scherpschutters niet konden uitblijven. In 1896 schreven acht landen in voor het eerste Olympische toernooi in Athene. Achtentwintig jaar later, op de Spelen van 1924 in Parijs, waren twintig landen vertegenwoordigd. In 1897 al werden in Lyon de eerste we reldkampioenschappen gehouden. Een gevolg daarvan was dat in 1907 de internationalee schutterunie (UIT) werd opgericht. Olympische Spelen In de schietsport worden in totaal meer dan vijftig verschillende disci plines bedreven, onder andere: kara bijn klein kaliber, het vrije geweer en bewegend doel. Alleen de belang rijkst komen voor op het programma van internationale evenementen zo als de Olympische Spelen. Net zoals in vele andere sporten worden steeds meer van deze disciplines ook voor vrouwen opengesteld. Schietvereni ging Schouwen-Duiveland heeft ook enkele vrouwelijke leden, zodat het image van puur mannelijke sport als een zeepbel uiteenspat. Eén van die vrouwelijke schutters is Mieke Over- beeke, die tevens de meeste van haar mannelijke collega's veruit de baas is, gezien haar toppositie in het klas sement van de club. De gebruikte sportwapens ver schillen van de vuurwapens die door de militairen en door <Je politie wor den gebruikt. De sportwapens wor den alleen aangewend bij het scherp- schieten en zijn daarom soms voorzien van daartoe speciaal gecon strueerde viziermiddelen zoals de di opter. De kolf van de pistolen is vaak orthopedisch aangepast aan de hand van de schutter. De training van de schutters blijft meestal niet beperkt tot schietoefeningen. Want dat volstaat niet om opgewassen te zijn tegen de ongemakken en de druk die een uren durende wedstrijd met zich brengt. De moderne schutter wordt f etraind als een echte atleet. Van be- ang zijn ook de taktische overwegin gen die bij dit soort competities gel den. Bij schietvereniging Schouwen- Duiveland gaat het echter - nog - niet zover. De meeste leden schieten ge woon voor hun plezier, hoewel er wel bij de Zeeuwse Schietbond (die weer aangesloten is bij de landelijke Ko ninklijke Nederlandse Schiet- Associatie) in competitieverband wordt gestreden. Er wordt in ver schillende klasses geschoten waarbij klasse H op dit niveau het hoogst haalbare is. Tijdens deze wedstrijden wordt er zoweï met pistool, karabijn als geweer geschoten. Kelder In de oude locatie van schietvereni- door Cor van Ast ingenieus uitge dachte zogenaamde schietputten is ders op deze baan zelfs heel goed uit de voeten. „Dan moet er wel ergens geld vandaan komen, want om aan de speciale voorwaarden van de rijkspo litie te kunnen voldoen moeten wij als schietvereniging een extra bedrag van 20.000 gulden ophoesten. Geïsoleerd Vooral omdat ze bij de politie over verschillende afstanden én lopend schieten moeten de zijmuren beter geïsoleerd en beschermd worden", vertelt de 46-jarige Cor van Ast. De zesenveertigjarige Cor van Ast is de grote stimulator bij de bouw van het nieuwe gebouw van de Schietvereniging Schouwen-Duiveland. (Foto: Joop van Houdt). Het sportschieten heden ten dage gebeurt met behulp van speciaal aange paste wapens met orthopedisch gevormde kolf en speciale biopter. 11-12 winst na een sterke wedstrijd tegen ONDO 2 ging Schouwen-Duiveland, in de tot schietbaan omgebouwde kelder van restaurant De Val, kon er alleen met klein kaliber (.22) worden geschoten. In het nieuwe onderkomen kan er straks met alle kalibers geschoten gaan worden. Met het gebruik van het mogelijk vanaf één punt zowel staand, knielend als liggend de roos te raken. Een andere luxe, eveneens door Van Ast uitgedacht naar een voorbeeld van de politieschietbaan in Middelburg, is de uitstekende lucht verversing en afzuiging van de kruit dampen. Niet alleen het 'uitvinden' van al lerlei hoogstandjes is Van Ast vreemd, ook zorgt hij ervoor dat de accommodatie op een zo goedkoop mogelijke wijze neergezet wordt. Zo zijn er voor bijna lachwekkende prij zen deuren, kozijnen, isolatiemateri aal, dubbelglas en balkhout aange kocht afkomstig van het oude Rijkswaterstaat-gebouwtje te Zie rikzee dat onlangs is afgebroken. Mede hierdoor is het mogelijk om een moderne schietbaan te bouwen die rond de 100.000 gulden gaat kos ten. En dat voor een gebouw dat toch een niet te onderschatten vloeropper vlakte heeft van 473 vierkante meter. In het gebouw worden twee schietba nen, een kantine, kleedruimte en een magazijn gesitueerd. Eén baan, met zeven afschietpunten, krijgt een leng te van twaalf meter, en de tweede, met eveneens zeven putten, wordt 25 meter lang en is speciaal bestemd voor zware kalibers. Dienders Als er binnenkort overeenstem ming komt met de Schouwen- Duivelandse politie kunnen de dien Ook hiervoor had Van Ast echter een, naar zijn idee, pasklare oplos sing: „Ik ben vorig jaar met groeps commandant Lenselink gaan praten en heb hem voorgerekend dat de poli tie nu zo'n 600 reisuren kwijt is om elders te gaan oefenen. Nu wordt er door alle gemeenten altijd geklaagd over de onderbezetting. Dus als je die reisuren kunt terugbrengen tot mini maal win je zo zeg maar 500 uren waarbij de politie per jaar meer in zetbaar is. Maar de politie is geen be drijf hè, je kunt daar geen zaken mee doeh. Lenselink zei dat nog zo mooi: 'je kunt wel geld bij justitie brengen, maar halen ho maar". Daar het voorgaande gesprek ei- genlijkgeen direct resultaat oplever de stapte Van Ast naar burgemeester Bergschoeff. Daar deed hij het ver zoek of de Duivelandse burgervader in het overleg tussen de zes Schou- wen-Duivelandse gemeenten wilde voorstellen om gezamelijk een soort subsidie te verstrekken aan de schiet vereniging. „Wij hoeven natuurlijk niet persé de politie op onze baan, maar iedereen is er bij gebaat denk ik maar zo", aldus Van Ast. Momen teel staat deze ontwikkeling even op een zijspoor, maar als de schietvere niging straks op het punt komt wan neer de speciale aanpassingen moe ten worden aangebracht zal het zeker weer worden opgerakeld, volgens Cor van Ast. MIDDELBURG - Het nieuwe jaar is voor de hoofdmacht van korfbalvereni ging All-Ready erg goed begonnen. De ploeg wist zaterdagavond in Middel burg twee punten af te snoepen van koploper ONDO 2. Na 1-0 achter nam AII- Ready het initiatief en gaf dit de hele wedstrijd niet meer uit handen. De Zie- rikzeeënaren hadden dan ook regelmatig een voorsprong van 2, 3 en zelfs 4 punten. De constante achtervolging kostte ONDO blijkbaar zoveel kracht dat ze nooit aan konden sluiten. De gastheren moesten toezien hoe All-Ready met rustig en bekeken spel de^edstrijd naar zich toe trok. All-Ready startte weer met Arjan Hage, Martin Rijn, Anita in 't Veld en Hetty Melissant in de eerste aanval, terwijl de verdediging bestond uit Wim in 't Veld, Ronny Pantekoek, Es ther Scherpenisse en Anne-Marie van Goudoever. De openingstreffer was voor ONDO, maar vanaf dat moment nam All-Ready het heft in eigen han den. Via afstandsschoten van Arjan Hage, Anne-Marie van Goudoever en Martin Rijn en een doorloopbal van Ronny Pantekoek verkreeg A1I- Ready een snelle 1-4 voorsprong. Rustig ONDO mocht even iets terug doen, maar via doelpunten van Wim in 't Veld (afstand) en Ronny Pantekoek (doorloopbal) maakte All-Ready dui delijk niet voor niets naar Middel burg te zijn gekomen: 2-6. De ploeg speelde rustig en kon het geduld op brengen op goede kansen te wachten, die er dan ook regelmatig kwamen. Bovendien waren het schot en de af vang goed verzorgd, zodat de ploeg veel in balbezit was. ONDO kwam zodoende niet echt lekker in de wedstrijd en ook de snel le dame tegen Hetty Melissant kan daar weinig aan veranderen, wat vooral te danken was aan het prima verdedigen van deze All-Rcady- speelster. Ook Wim in 't Veld en Ron ny Pantekoek hadden verdedigend hun handen vol aan hun snelle tegen standers, maar goed collectief verde digingswerk voorkwam al te veel te gendoelpunten. Bij 2-6 wist ONDO dat er wat meer voor gedaan moest worden en kwam terug tot 5-6. Verder liet All-Ready het echter niet komen, want schoten van Wim in 't Veld en Martin Rijn voerden de marge weer op: 5-8. De ruststand werd tenslotte vastgelegd op 6-8. Succes Direct na de rust bleef All-Ready in hetzelfde tempo doorgaan en dat had via Ronny Pantekoek (afstandsschot) succes. Een strafworp tegen beteken de 7-9, maar Martin Rijn en Arjan Hage vonden van afstand opnieuw feilloos de mand en brachten daar mee de voorsprong op 7-11, met nog zo'n 8 minuten te spelen. ONDO deed er nog van alles aan en na eerst nog een strafworp gemist te hebben kroop de ploeg langzaam maar zeker dichterbij. All-Ready begon in deze fase fouten te maken. Misschien wa ren het de zenuwen of ook wel het ho ge tempo van de hele wedstrijd, dat de ploeg nu opbrak. Tbch kreeg All-Ready nog volop kansen om de score op te voeren, maar Anita in 't Veld, Ronny Pante koek en Anne-Marie van Goudoever hielpen de beste kansen om zeep. Zo werd het nog spannend in de slotfase, maar eindelijk blies de goed leidende scheidsrechter De Pagter bij een stand van 10-11 af, tot veler opluch ting. All-Ready kon verdiend de twee punten op zak steken en met voldoen de vertrouwen de rest van de zaal competitie tegemoet zien. Uitslagen Stormvogels 1-Blauw Wuit 1 12-6; Tjoba 3-Seolto 1 7-6. Stand in de eerste klas afdeling ONDO 2 Blauw Wit 1 Seolto 1 All-Ready 1 Stormvogels 1 Tjoba 3 Animo 3 8 12 7 9 8 8 8 5 8 3 All-Ready 1 speelt de eerstvolgen de wedstrijd tegen Seolto 1 op maan dag 22 januari a.s. om 20.30 uur in sporthal Onderdak. Hoewel deze foto anders doet vermoeden wordt dit complex toch één van de modernste schietbanen in geheel Zeeland. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7