Handballers Delta Sport blijven de goed ingeslagen weg volgen Lopen als grootste liefhebberij NIEUmBODE Zeeuws kampioenschap snooker in Renesse Bowling Renesse District Zeeland Nederlandse badminton bond Voetballer na dood scheidsrechter twee jaar in gevangenis Commotie bij Feyenoord Uitslagen en standen recreatie- badminton competitie '89-90 6 Na eerste wedstrijd in het nieuwe nog steeds koploper DEN HAAG - Het eerste herenteam van Delta Sport is de negentiger jaren succesvol binnengetreden. De koploper heeft de eerste competitie-uitwedstrijd na de winterstop gewonnen met 17-19 van middenmoter Hellas 2 uit Den Haag. Middels een kien spelle tje en een zeer goed collectief werden de gastheren zonder pardon door de Zierikzeeë- naren naar een nederlaag gespeeld. De mannen van Delta Sport-trainer Rob de Vos wandelen zodoende rustig verder op de reeds vorig jaar goed ingeslagen weg. Omdat ook de naaste concurrenten van Delta Sport hun jongste duels hebben weten te winnen blijft de voorsprong op deze achtervolgers gelijk. Ondanks de achter ons liggende 'oliebollenperiode' bleken de spelers van het eerste Delta Sport herenteam "hier weinig hinder van te hebben on dervonden. Van tevoren ,was reeds be kend dat het tegen Hellas 2 een moei lijke uitwedstrijd zou worden. De wetenschap met een tweede team van doen te hebben, waarin een tweetal Fruit Rotterdam-Rest. Delphi, Zie- rikzee 1-3; Romer BV, Rotterdam-J. P. Staal, Renesse 2-2; Rest. 't Grote Zwijn, Burgh-Haamstede-Camping Duin en Strand, Scharendijke 2-2; Stalling Waterland, Noordwelle- Parfumerie Belladonna, Renesse 0-4. Vrij Disco 't Roefke, Renesse. Stand Fruit Romer Duin en Strand J. P. Staal 't Grote Zwijn Belladonna Delphi Waterland 't Roefke 11 30 11 26 11 24 11 23 11 23 11 21 10 18 10 14 10 13 200 Game's: Ed de Vries 204, J. P. Staal; Wim Tuk 201, Belladonna; Jan de Romph 246, Duin en Strand. Hoogste gemiddelde heren: Jan de Romph 184, Duin en Strand. Hoogste gemiddelde dames: Mary Hoekendijk 164, Romer 1; Nel Oost- dam 164, Romer 1. Café 't Kelderke, Antwerpen- Motel de Zeeuwse Stromen, Renesse 4-0; Café Petit Onze Hoeve, Bruinisse-Vacantiepark Schouwen BV, Renesse 0-4; Annemer Bijkerk, Burgh-Haamstede-Rest. de Beuze, Zierikzee 0-4; Café de Blokhut, Burgh-Haamstede-Alprokon prom. en ontw., Burgh-Haamstede 4-0. Stand 't Kelderke, Antwerpen 11 32 de Beuze 11 31 't Keldertje, Zierikzee 10 23,5 Alprokon 11 21 Bijkerk 11 21 de Blokhut 10 20 Schouwen BV 11 19. Café Petit Onze Hoeve 11 15 DZS 10 9,5 200 Game's: Adriaan Hanse 245, de Blokhut; Wim Tuk 210, Alprokon; Wim Hoekendijk 209, de Beuze. Hoogste gemiddelde heren: Adriaan Hanse 195, de Blokhut. Hoogste gemiddelde dames: Tiny Staal 164, Bijkerk. Uitslagen Klasse 2, afdeling C, 06-01-90: Zie rikzee 1- Schepnet 1: 8-0. Klasse 3, af deling B, 06-01-90, Zierikzee 2-de Sjuttul 3: 6-2. Klasse 4, afdeling D, 06- 01-90, 06-01-90, Zierikzee 4-de Sjuttel 4: 6-2. Klasse 4, afdeling C, 06-01-90, Zierikzee 5-rill. Smashers 3: 1-7. Programma Klasse 2, afdeling C, 14-01-90, Ter- neuzen 6-Zierikzee 1. Klasse 3, afde ling B, 11-01-90, rill. Smashers 2- Zierikzee 2. Klasse 4, afdeling D, 16- 01-90, Netwerk 4-Zierikzee 4. Klasse 3 afdeling A, 13-01-90, Netwerk 2- Zierikzee 3. Klasse 4 afdeling C, 14- 01-90, Marathon 9-Zierikzee 5. HARARE - De voetballer Lucky Zhimtara, spelend voor een tweede divisieclub uit Zimbabwe, is door een rechtbank in Harare veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Zhimtara had twee jaar geleden tij dens een competitie-duel de scheids rechter met een steen dodelijk getrof fen. Aanleiding tot de steenworp was voor Zhimtara het feit dat hij de rode kaart had gekregen. ROTTERDAM - Bij Feyenoord is zondag commotie ontstaan over ver meende fraude bij de Rotterdamse voetbalclub. Volgens berichten in verschillende media zou de leiding van Feyenoord bij de FIOD melding hebben gemaakt van betalingen met zwart geld. Het zou gaan om een be drag van 1,2 miljoen gulden. eerste teamspelers uitkomen, zorgde voor een optimale concentratie. Hard spel ,,Ook wisten wij van tevoren dat Hellas bekend staat om haar harde spel. Door deze heren wordt te pas en te onpas getrokken, geknepen en noem maar op. Ook als de bal niet in de buurt is wordt dit gedaan. We heb ben ons dit in de voorbereiding reeds gerealiseerd en ons hierdoor niet la ten intimideren. De jongens hielden goed het koppie erbij en hebben voor al een zeer goede teamprestatie neer gezet", vertelt De Vos niet geheel zon der trots. Delta Sport moest het dit eerste duel in het nieuwe jaar doen zonder de met vakantie zijnde Erwin Schaalje. Als invaller werd gekozen voor de tweede teamspeler Peter Bos. Mede door het vrij harde spel van de tegenstander moest tot over maat van ramp, reeds vroeg in de wedstrijd, ook nog eens Franpois Verrijzer uitvallen met een uit de kom geschoten duim. De gastheren wisten wel de score te openen, waarna de strijd tot 6-6 ge lijk opging. Vooral een prima acte rend Zierikzeese verdediging zorgde ervoor dat Hellas geen enkele keer echt gevaarlijk werd, hoewel men tot op zeker hoogte toch wel zeer con stant haar doelpunten meepikten. Gedegen en rustig spel van Delta Sport, met een prima hoofdrol voor Peter Lefévre, die met negen doelpun ten topscorer werd, zorgde ervoor dat de eerste helft met een 8-10 voor sprong werd afgesloten. Ondergesneeuwd In die eerste helft bleek ook dat de trainingarbeid van de laatste tijd zijn vruchten gaat afwerpen. Tijdens de laatste trainingen is er namelijk ex tra aandacht besteed aan het boven de oppervlakte halen van enkele on dergesneeuwde systemen, gebleken is na dit jongste duel dat ook die 'ver geten' combinaties het weer goed doen. Na de hervatting kwam de thuis ploeg heel sterk terug en realiseerde wederom een geringe voorsprong: 12- 10. Toen de marge geruime tijd op twee bleef hangen moest Delta Sport-trainer De Vos concluderen dat het tempo omhoog getrokken diende te worden. Na dit aan zijn manschap pen duidelijk te hebben gemaakt bleek dit als snel de goede beslissing te zijn. Binnen tien minuten stoof Delta Sport naar een 14-18 voorsprong. In die periode zat Hellas stevig in de tang van de bezoekers. Met het hand haven van dit vrij hoge tempo werd een uiteindelijke overwinning ge boekt van 17-19. Hiermee bewezen de Delta Sport-heren vooralsnog terecht momenteel de titel koploper te dra gen. Doelpuntenmakers - De doelpuntenmakers van Delta Sport waren: Peter Lefévre 9x, Jaco Vleeshouwer 4x, Bert de Vos 4x, Bert Nuyens lx, Jean-Marie Tubiana lx. koor de vierder keer in succesie RENESSE - Alweer voor de vierde keer in successie houdt de snookerclub RVC, uit Renesse, het besloten Zeeuwskampioenschap snooker. Het toernooi, dit jaar gehouden op 20, 21 en 22 februari, heeft inmiddels alom bekendheid verkregen vanwege de ontspannen sfeer en de sportiviteit van menig gemotiveerde snookerspeler. Ook de editie van dit jaar wordt weer over drie dagen verspeeld in de localiteit van Bowling Renesse, in de gelijknamige plaats. Gezien de be perkte accommodatie én de grote be langstelling voor dit besloten Zeeuws kampioenschap van diverse snooker clubs, én individuelen uit geheel Zee land, ziet de SC RVC zich genood zaakt het aantal inschrijvingen niet boven de 32 te laten stijgen. Gemotiveerd Een dertigtal spelers moet ook deze keer weer garant staan voor een over zichtelijk en gemotiveerd toernooi met hoge verwachtingen, dat nu reeds als geslaagd beschouwd mag worden. Blijkens' de grote publieke belangstelling heeft het de organisa tie doen besluiten om de finale dit jaar op een rustig en voor een ieder toegankelijk tijdstip te laten verspe- 'len. De finale vindt derhalve plaats op donderdagavond 22 februari om streeks 21.00 uur. Spelers van snookerclub RVC ne men uiteraard ook deel aan dit toer nooi. Ook sterke spelers van de SC SBZ uit Goes hebben zich reeds inge schreven. Hiertussen zitten niet te onderschatten specialisten als de na tionaal kampioene bij de dames Wil- ma Kant en de finalist van vorig jaar Koos Dorreman. De kampioen van vorig jaar, Rudi Loontjes, zal zodoen de op een behoorlijke tegenstand stuiten. Bij de loting zullen de halve finalisten van 1989 als te doen ge bruikelijk vrijgeloot worden voor de eerste ronde. Klasse 1: ZSC 2-DFS 3 3-3; Torpedo 1-ZSC 2 5-1; Torpedo 1-Torpedo 2 6-0; Torpedo 2-Netovertnet 1 2-4. Stand Space Shuttle 1-Dreischor 1 4-2; ZSC 1-Zonnemaire 1 2-4; Netovertnet 2- Space Shuttle 1 2-4. Stand Space Shuttle 1 Zonnemaire 1 ZSC 1 ZSC 3 Netovertnet 2 Dreischor 1 5 5 0 0 10 5 3 0 2 6 5 2 12 5 5 2 12 5 5 113 3 5 0 14 1 Delta Sport-trainer Rob de Vos na afloop van het gewonnen duel tegen Hellas 2 (17-19):Ondanks het harde spel van de tegenstander hebben we ons niet la ten intimideren(Foto: Joop van Houdt). Netovertnet Zierikzee 7 Torpedo 1 ZSC 2 Zierikzee 6 DFS 3 Torpedo 2 4 3 10 7 5 3 117 6 2 3 1 7 6 2 2 2 6 5 13 15 4 12 14 6 0 0 6 0 Klasse 3: Torpedo 3-Space Shuttele 2 1-5; Space Shuttle 3- Noordgouwe 1 0-6; De Meppers 1-Zierikzee 8 4-2; Space Shuttle 3-Torpedo 3 5-1. Stand Klasse 2: Zonnemaire 1-ZSC 3 2-4; Space Shuttle 2 Noordgouwe 1 Zierikzee 8 De Meppers 1 Space Shuttle,3 Torpedo 3 4 10 9 3 117 3 0 2 6 3 0 2 6 10 4 2 0 0 5 0 Mijn beste vrienden zitten bij Delta Sport OUDE-TONGE - Als er één Delta Sport atleet bewust dag in dag uit met zijn sport bezig is, is het wel de vijfentwintigjarige lange afstandloper Jan Hoek uit Oude-Tonge. Vroeg naar bed, aangepaste voeding en veel trainen is voor hem de gewoonste zaak van de wereld. Hij is nog maar een jaar of zes intensief bezig met het lopen en sinds drie jaar lid van de Zierikzeese ateltiekvereniging Delta Sport. Vanaf dat moment kreeg Zeeland er ongetwijfeld weer een loper van formaat bij. Vooral het laatste jaar is Jan Hoek veelvuldig terug te vinden in de top tien van de diverse wedstrijden. Zijn hoogte punt - tot nu toe - is dat hij onlangs clubkampioen op de weg werd tijdens een twintig kilometer wegwedstrijd. Een marathon heeft Hoek vooralsnog niet gelopen, maar het is wel één van zijn dierbaarste wensen. Zijn de sprinters de koningen van het atletiekgebeuren, dan zijn de af standlopers de keizers. De grote po pulariteit van het afstandlopen heeft niet alleen te maken met het feit dat deze wedstrijden langer duren, maar ook omdat hier noodzakelijkerwijs geen scherpe tijden gelopen hoeven te worden om een wedstrijd boeiend te maken. Een zeer tactisch duel tussen twee naaste concurrenten spreekt tot de verbeelding van iedere ateltiek- liefhebber. Lekker gevoel Iets wat ook voor Jan Hoek geldt. Hij vindt het winnen van een wed strijd een lekkerder gevoel geven dan het scherper stellen van een bepaalde tijd. „Tijden verbeteren is natuurlijk ook wel belangrijk maar het winnen van een wedstrijd is toch ook wel lek ker. De beker die ik bijvoorbeeld ge wonnen heb tijdens de clubkam pioenschappen op de weg heeft een goed plekje gekregen op mijn kamer, daar hecht ik toch ook wel waarde aan", vertelt de lange atleet. Bij het afstandlopcn is men vrij snel op wetenschappelijke wijze be gonnen met het trainen van de lo pers. De Finse sneltrein Paavo Nur- mi, winnaar van twaalf Olympische medailles, had uit eigen bevindingen allerlei grondregels afgeleid. Voor de eerste belangrijke doorbraak echter zorgden de Duitsers Gerschler en Reindell, die hun landgenoot Rudolf Harbig coachten. Hun vondst was de intervaltraining. De Zweed Guilder Hagg, die in 1942 in drie maanden tijd tien wereldrecords brak, werd bijgestaan door zijn landgenoot Gösta Olander, de vader van de fart- lek; dat is trainen, lopen en footing in de open natuur, op alle denkbare terreinen. Al deze trainingsweten schap werd later gelooid door diver se coaches. De basis van de training blijft echter snelheid gekoppeld aan weerstand en uithouding. Jan Hoek heeft geruime tijd op een loopschema gestaan van 60 km per week. Sinds een paar maanden is dit verhoogd naar 90 km per tteek. ,,Ik krijg training van Kees Verkerk en die heeft me wederom een goed sche ma gegeven. Die begeleiding is ge woon noodzakelijk. Vroeger was ik gewoonweg een domme loper die het verstand op nul zette en maar wat raak liep. In die paar jaar bij Delta Sport heb ik al heel wat geleerd en in middels veel ervaring opgedaan. Zo leer je bijvoorbeeld dat je in een kop groep nooit de laatste moet wezen omdat je als het ware als een jojo heen en weer getrokken wordt, en dat kost veel kracht. Maar ook trucjes als het werken met je ellebogen als er ie mand te dicht achter je aanloopt leer je". Boksen De sportieve loopbaan van Jan Hoek begon toen hij dertien jaar was. Via zijn broer Wim (31), die momen teel in Den Haag woont en lid is van de AV Roadrunners, kwam de gebo ren en getogen Oude-Tongenaar in contact met de bokssport. „Voor je conditie moest je veel lopen en dat vond ik eigenlijk het leukste. Ik heb ook wel eens wedstrijdjes gebokst hoor, maar eenmaal in de ring was ik te bang. Uiteindelijk ben ik er dan ook na een tijdje mee gestopt", (ver telt Hoek. Tijdens een periode van enkele ja ren deed Jan Hoek helemaal niets aan sport. „Ik had er toen gewoon geen behoefte meer aan". Ook de Flakkeeënaar werd op een gegeven moment onder de wapenen geroepen en deed voor de lol geheel ongetraind mee aan een veldloopje van zes kilo meter. „Verbaasd als ik was werd ik nog eerste ook. Dat gaf met toen zo'n kik dat dit me stimuleerde om weer met het lopen verder te gaan. Een maal uit dienst werd ik direct lid van de AV Flakkce die enkele jaren later werd opgeheven". Omdat er in Zierikzee een heuse kunststofaccommodatie verrees trok ken vele Flakkese atleten, zoals on der andere Peter Wielaard en Eef Kooman, naar het Zeeuwse land. „Dat was eigenlijk de reden dat AV Flakkee niet meer kon voortbestaan, omdat alle leden wegliepen. Maar achteraf gezien had ik daar ook nooit zover kunnen komen als waar ik nu staat. Training en begeleiding was daar eigenlijk niet. Ik had toen nooit kunnen denken dat ik nog zo ver zou kunnen komen", klinkt het uit de grond van zijn hart. Tijdens zijn 'Flakkee-periode' vond Jan Hoek het al een hele prestatie als hij de vijf kilometer in 16.40 minuten liep. Na in de beginperiode bij Delta Sport geruime tijd met de crack Si mon Blom te hebben getraind liep Hoek zijn eerste vijf kilometer wed strijd bij de Zierikzeese vereniging in 16.20 minuten. De tijd die hij heden ten dage op die afstand aflegt ligt rond'de 15.36 minuten. „Deze zomer ga ik proberen om de 5 km in 15.10 minuten te lopen", aldus de optimis tisch gestemde lange afstandloper. Degene die Hoek wel eens zien fi nishen weten dat hij meestal bijna uitgeteld als het ware over de meet strompeld. Hoek: „Op het laatste stukje geef ik altijd alles. Ik streef er dan na om zo kort mogelijk bij mijn voorganger te komen. Ook als ik zie dat ik toch niet meer bij hem kan ko men blijf ik doorgaan". Als het warm is, zoals afgelopen zomer, heeft Hoek het ook niet zo best. „Ik kan heel slecht tegen de warmte. De ideale temperatuur voor mij om te lopen is zo'n 16 tot 18 graden én natuurlijk het liefst zo min mogelijk wind". De beste afstand van Jan Hoek, die hij teven leukste vindt, is de vijf kilo meter. Maar ook een halve marathon schuwt hij niet, zoals hij die afgelo pen zaterdag liep op eigen bodem bij, een prestatieloop van tafeltennisver eniging Het Westrak alwaar hij twee de werd in een tijd van 2.11. „Als ik de halve marathon onder de 1.09 loop ga ik aan de marathon beginnen, dat is het hoofddoel dat ik voor ogen heb. "lévens ga ik dan proberen het clubre cord van 2 uur 31 minuten, dat mo menteel op naam staat van Eef Koo man, te verbreken. Hoewel het niet hard gaat voel ik toch dat ik nog steeds progressie maak. Ik ben de laatste tijd in ieder geval wel constanter gaan lopen", vertelt Hoek terwijl hij een mok karnemelk le digt: „Ja ik moet vanmiddag weer lo pen hè". Druk Mede hierdoor wordt de druk die op de schouders van Hoek rust steeds groter. Hij kan zich eigenlijk geen slechte wedstrijd meer veroorloven. „Dan is het wel eens frustrerend om te zien dat sommige lopers echt talent hebben en het daardoor eigenlijk ge makkelijker doen. Om dat niveau te bereiken moet ik veel meer kilome ters maken dan hun. Maar mijn trai ner Kees zegt dat de groei er nog steeds in zit. Sommige atleten zitten nu eenmaal snel aan hun top maar groeien dan niet meer, bij mij gaat het allemaal veel geleidelijker", al dus Hoek, die van beroep lasser is. Het lopen is voor Jan Hoek echt een onderdeel van zijn leven gewor den. Zijn beste vrienden zitten bij Delta Sport. Andere liefhebberijen of hobby's heeft hij eigenlijk niet. Lopen betekent alles voor hem. Van wege een blessure het vorige seizeon kon hij drie maanden lang zijn sport niet uitoefenen. „Wat deed het dan zeer als ik de uitslagen in de krant las van loopwedstrijden". Hoewel Jan Hoek niet echt blessuregevoelig is zorgde een uitstekende boom stronk tijdens een cross destijds dat hij door zijn rechter enkel ging. „Sindsdien heb ik er steeds last van vooral tijdens crossen, als je van die lage spikes draagt. Ik moet mijn en kel dan ook steeds laten intapen, en dan gaat het wel". Dé man van Delta Sport is, volgens Jan Hoek, nog steeds Simon Blom uit Burgh-Haamstede die wegens een achillespeesblessure momenteel op non-actief staat. „Voor Simon heb ik altijd veel respect gehad. In mijn ogen was hij een echte topatleet. Hij heeft dan ook veel scherpe tijden ge zet en een heleboel lopers gestimu leerd". Iemand die volgens Jan Hoek ook voor een enorme stimulatie kan zorgen is Nelli Cooman, die binnen kort in Nieuwerkerk komt wonen. Sprinttraining „Ik heb begrepen dat er contact is geweest met de man van Nelli Coo man, en die zou toegezegd hebben om sprinttraining te komen geven aan de jeugd van Delta Sport, terwijl Nelli zelf gastlid wordt. Voor een vereni ging is zoiets natuurlijk een enorme stimulans, en kunnen er waarschijn lijk nog meer leden worden aange trokken. Je hebt alleen maar profijt van zo'n topatleet, het zou net zo zijn als wanneer Johan Cruijff bijvoor beeld bij DBGC zou komen", besluit de fanatieke atleet waarover we in de toekomst ongetwijfeld - nog - meer van zullen horen. Delta Sport-atleet Jan Hoek (25) in actie tijdens een cross. ..Mijn beste vrien den zitten bij Delta Sport en ik kan totaal niet buiten het lopen". (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 6