REBECCA VALDEN, huisarts Van ouderwetse stoomlocomotief tot moderne Train Grande Vitesse KRO-televisie zoekt contact met Zeeuwen Scheldeloodsenkoor in Concertzaal Zierikzee 65-jarig huwelijk Serooskerke tot gd'kyi bij deurloo Vlissingen krijgt prijs van kermis exploitanten t Eis van tien jaar voor dodelijke steekpartij 4 Veel rollend materieel en veel publiek op zesde modelspoorruilbeurs MIDDELBURG - Officier van justitie mr. C. van Ginkel eiste voor de Middelburgse rechtbank tien jaar gevangenisstraf tegen de 27-jarige B. G. uit Zaandam. De man bracht in de vroege ochtend van 15 juni vorig jaar in Clinge (Zeeuws-Vlaanderen) de 30- jarige M. de Keijzer met 61 messte ken om het leven. De vrouw verbrak enige tijd daar voor een relatie met de broer van G., van wié zij drie kinderen had. Toen G. de verdachte haar in juni bezocht liet de vrouw weten dat zij en haar kinderen niet meer volgens de Turkse cultuur wilden leven. In blinde woe de hierover stak G. hierop met een mes op haar in. Het Pieter Baan centrum noemt de man onder voorbehoud verminderd toerekeningsvatbaar. Hij toonde zich volgens het rapport moeilijk toegan kelijk. Leed aan hysterie en wilde uit. schuldgevoel een eind aan zijn leven maken. Van zijn daad in juni wist hij zich volgens het rapport niets meer te herinneren. Sinds zijn verblijf in het penitenti air centrum in Den Haag, vanaf 18 de cember, weigert G. voedsel tot zich te nemen- Sterk vermagerd en ver zwakt, en blijkbaar niet in staat te reageren, verscheen hij in een rolstoel op de rechtbankzitting. De rechtbank doet 19 januari uitspraak. Vervolg van pagina 1 werken", aldus Oosse. Hij reed al auto in een tijd dat nog maar weinig mensen op Schouwen-Duiveland zich dat konden veroorloven. ,,Ik heb iri '40 mijn eerste auto ge kocht. Een Opeltje was dat. Die heb ik toen weggestopt voor de Duitsers. Later heeft het verzet die auto nog ge bruikt", vertelt Oosse. Na de oorlog kocht hij een jeep. De auto die hij in 1952 kocht ging verloren door de wa tersnoodramp. „Later heb ik nog een Mercedes gehad en daar heb ik 17 jaar in gereden en hij glom nog steeds". Oosse rijdt nog steeds, maar het rijden in de avonduren heeft hij er aan gegeven. ,,Ik ben één keer door het oog van de naald gekropen en daarna heb ik alleen 's avonds gere den als het echt niet anders kon". Tben Oosse zijn eerste auto kocht was het nog heel rustig op de weg. Maar weinig mensen waren in het be zit van een auto en de zomergasten kwam nog niet in groten getale naar het eiland. ,,Het waren toen alleen de mensen met veel geld die hier naar toe kwamen", aldus Oosse. „Dokto ren en zo". Veel veranderd Als je 88, repectievelijk 87 jaar oud bent heb je veel gezien, veel meege maakt. Dat geldt ook voor het echt paar Oosse-Boot. „Je hebt nu niets meer op Serooskerke". Hij'somt op: „Vroeger waren er in het dorp twee café's, twee bakkers, een wagenma ker, een smid en twee schilders. Nu is er alleen nog maar één café". „Het is allemaal de schuld van de grote supermarkten dat de kleine winkeltjes verdwenen zijn", stelt Oosse. Zijn vrouw vult aan: „Nu moet je steeds voor boodschappen naar de stad. Maar hier komt nog wel een SRV-man". Zoals al gemeld behoort Oosse nog steeds tot het gilde der automobi listen. „Als je hier geen auto hebt kom je de deur bijna niet uit. Je moet een half uur lopen na ar de bushalte en dus ben je veel meer aangewezen op je eigen woonplaats". Zolang de gezonheid het toelaat wil het echt paar niet uit hun huis aan de Dorps weg. „Zo'n bejaardenhuis lijkt me maar niks", bromt Oosse. „En we wo nen hier heerlijk rustig". Advertentie VLISSINGEN - De nationale bond van kermisbedrijfhouders BOVAK heeft de gemeente Vlissingen het predikaat kermisstad van het jaar 1989/1990 toegekend. Vlissingen ont vangt de prijs voor de wijze waarop daar de kermis wordt georganiseerd en de manier waarop de kermis exploitanten worden opgevangen. Tijdens de algemene ledenvergade- locomotief en schrikken als ze horen wat die waard is. Het kan 750,- zijn, maar het kan ook oplopen tot tien duizenden guldens". Echt spectaculaire zaken heeft Krikke op dat moment nog niet on der ogen gehad. „Er bestaan bijvoor beeld handgemaakte treinstellen en die zijn behoorlijk duur. Daar betaal je toch al snel zo'n 1500,- a 2000,- gulden voor. Maar die heb ik vandaag nog niet gezien". Hij vindt het niet zo verwonderlijk dat de aloude hobby in deze tijd var computers nog steeds veel beoefenaars kent. Computergestuurd Integendeel: de computer heeft juist haar intrede gedaan in de we reld van de modelspoorbouw, W. F. Ros van de modelspoorclub Zeeland heeft voor de modelbaan met N- spoor, schaal 1 op 160, een speciaal computerprogramma ontworpen. Op de monitor is precies te zien welk spoor op dat moment bezet is en welk spoor vrij. Nog 'ouderwets' met de hand be stuurd is de HO-modelspoorbaan van de gebroeders VValeboer uit Brouwershaven. Een baan, waarop een hypermoderne TGV als het ware door verschillende tijdperken heen rijdt. ring van de BOVAK ging voorzitter B. Donks uitgebreid in op de problemen die kermisexploitanten in Nederland ondervinden. Hij zei onder meer dat mede door inkrimping van ker misterreinen het probleem ontstaat dat de kermis zowel voor de exploi tanten als het publiek onbetaalbaar wordt. Volgens Donks staan veel gemeen tebesturen onverschillig tegenover de culturele en economische betekenis van de kermis. Bovendien stellen zij teveel regels en wetten waaraan een exploitant zich heeft te houden. Bij een menigsverschil hierover trekt de gemeente over het algemeen aan het langste eind. De BOVAK is de grootste organisa tie voor de kermisbranche in Neder land. De prijs kermisstad van het jaar girtg eerder naar de gemeenten Helmond en Echt. Met veel oog voor detail is de baan 'aangekleed' Bij een brand weerga- rage staan de deuren open. Op het plein ervoor staat de plaatselijke fan fare opgesteld om een hoge gast mu zikaal eer te bewijzen. Verderop het oude station Putten, war de TGV bij tijd en wijle stopt om passagiers op te pikken. Verzamelaar Frits Krikke noemt zichzelf verza melaar. „Ik ben nu al zo'n 20 jaar met deze hobby bezig en ik ben overge schakeld van rijden naar verzamelen omdat ik voor dat eerste geen tijd meer had". Hij legt uit dat men met een hobby als het modelspoor in feite alle kanten op kan. „Voor een aantal mensen is het op bouwen van een baan het leukst. An deren willen gewoon rijden en weer anderen verzamelen gewoon", aldus Krikke. Binnen dat verzamelen zijn er ook weer allerlei mogelijkheden. De een verzamelt louter en alleen locomotie ven en treinstellen van één merk ter wijl een ander zich toegelegd heeft op het verzamelen van modellen van treinen uit een bepaald tijdvak of van een bepaalde fabrikant. Modelspoor toegenomen Dat het modelspoor nog springle vend is blijkt, behalve uit de grote belangstelling voor de ruilbeurs in het Tonnenmagazijn, ook uit het feit dat de produktie van het materieel de laatste tien jaar niet afgenomen is maar eerder gegroeid. „Er zijn de laatste jaren zeis merken bijgeko men", aldus Krikke. In navolging van het radioprogram ma Adres Onbekend is de opzet van 50 Dat verdriet had dan vaak uren ge duurd, soms zelfs tot het opnieuw donker was geworden en haar eni ge troost was niet zelden het verhaal geweest, voor het vertellen waarvan haar moeder wel een zeer bijzondere aanleg moest hebben gehad. Zij had zich niet beperkt tot de feiten zonder meer, maar haar handen en haar stem hadden het Heilige Land en Jozef en Maria en het Kind en de ezel en de stal zo kleurig voor haar getekend dat zij het alles haast in werkelijk heid had gezien. En de veilige gebor genheid van het zitten op haar knie had daarbij een wel zeer bijzondere betekenis gekregen: het was geweest alsof de armen om haar heen op die ogenblikken ipeer hadden gedaan dan haar alleen maar beschutten en de hand, die zich ten slotte op haar hoofd had gelegd, was zachter ge weest en van een inniger warmte dan op andere keren als zij bescherming bij haar moeder had gezocht. Zij stond op en liep naar het venster. De Hoofdweg lag nagenoeg verlaten; slechts een enkele auto gleed geruisloos voorbij, en er liepen ook bijna geen mensen. Het verraste haar te zien dat de hemel niet meer betrokken was; het uitspansel was schoon gewassen, en in de hoge, zeer heldere winterlucht straalden de sterren vol blijheid. Het zou wel weer gaan vriezen, deze nacht; de eerste kristallen, zag zij, hadden zich al aan het venster vastgehecht. Dinsdag 9 januari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.05 uur Rondom tien, Henk Mochel praat over een Jehova-getuige die een bloedtransfusie weigerde en zo de dood vond. Herh. 16.41 uur Ja Natuurlijk - extra, docu mentaire over het leven van de koe koek. 17.05 uur Kissy Fur, Amerikaanse te kenfilmserie. Afl. 10. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Paperclip TV, jongerenpro gramma met Sjors Fröhlich. 18.04 uur Disney parade, Disney- magazine. Presentatie: Jochem van Gelder en Melline Mollerus. 18.44 uur Op de groei, programma waarin kinderen met bekende Neder landers praten over geloofszaken. Vandaag praat Rosa Withaar met Jos Brink. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Dinges, spelprogramma. 19.51 uur Roseanne, Amerikaanse co medyserie. Afl.: Workin' over time. 20.16 uur Een tijd van oorlog (War and Remembrance), Amerikaanse se rie. Deel 2. 21.12 uur Ja, natuurlijk, natuur- en milieurubriek. Presentatie: Karin de Groot en Antoon van Hooff. 22.09 uur Hier en nu, actualiteitenru briek. 22.51 uur Signaal, meditatie. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Concept, populair-weten- schappelijk magazine. Presentatie: Simon Rozendaal. 23.36 uur Huizen van Oranje: Kasteel Bouvigne in Breda. Herh. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Belfleur, vrouwenmagazi ne. Presentatie: Nelleke van der Krogt en Wilbert Gieske. 16.15 uur Het erfgoed Guldenburg (Das Erbe der Guldenburgs), Duitse serie. Afl. 12: Een nieuwe zaken vrouw. 18.00 uur De ratelslang, natuurfilm. 18.20 uur Kleine spoorlijnen, docu mentaire serie over kleine spoorlij nen. Vandaag: Het andere Polen. 19.00 uur Tik tak, kleuterserie. 19.05 uur Knight rider, Amerikaanse serie. Afl: De woekeraar. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Medisch Centrum West, 13-delige serie. Afl.: De belofte. 21.44 uur De tv-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 21.45 uur De TROS tv show, show met gasten gepresenteerd door Ivo Niehe. 22.49 uur De tv-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 22.50 uur TROS Aktufr, actualiteiten rubriek. 23.25 uur Te kunst en te keur, culture le serie met o.m. het Montreux Jazz festival en Middeleeuwse Spaanse muziek. Presentatie: Annemarie Oster. 00.25 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Het verhaal. Afl. 7. 14.56 uur Algemeen voorlichtings programma over de inhoud van de nieuwe cursussen in het voorjaar 1990. het nieuwe televisieprogramma om mensen na vele jaren weer bij elkaar Zij voelde zich plotseling heel erg moe. Haar voeten droegen haar traag de kamer uit en de trap op, tot zij in het logeervertrek kwam. Tferwijl zij zich uitkleedde, gingen haar gedach ten naar Utrecht, naar Peter, en weer herinnerde zij zich zijn bezorgdheid en zijn triest, eenzaam gezicht toen de trein was weggereden. Nee, hij had het niet prettig gevonden dat zij ver trok. Hij had haar liever daar gehou den. „En we hadden dan Tben zij haar badjas aantrok, viel haar blik op de beide pakjes, die zij bij haar aankomst hier in haar koffer had gevonden. Ze lagen onder op het tafeltje, waarop het telefoontoestel stond. Zij liep erheen en nam het bo venste op. „Te openen op Kerstmis en niet eerder, want ongeduldige vrou wen kan ik niet uitstaan". Morgen avond zou het bij Sylvia onder de boom liggen en wat zou hij doen op het moment dat zij het openmaakte? Zij staarde op het kriebelige schrift, dat zij al zo goed kende, tot haar voe ten koud werden. 5 „Au, verdikkeme!" zei Rebecca. Zij sloot met een snelle draai de heetwa- terkraan en bracht tegelijkertijd de getroffen hand onder de koude straal ernaast. De pijn was meteen over, maar toen zij haar hand terugtrok, zag zij een kleine, venijnig-rodc vlek 15.15 uur De coöperatie, opzet, struc tuur en werkwijze. Les 6. 15.45 uur You're welcome, cursus En gels voor beginners. Les 15. 18.00 uur Macedonië, documentaire over deze republiek in het zuiden van Joegoslavië 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis, kinderpro gramma. 19.10 uur Onder de Afrikaanse zon (Under African skies), documentaire serie. Deel 2: Ethiopië. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Sport studio. 21.03 uur De televisie van morgen, documentaire van high definition te levisie. 22.00 uur NOS-laat, actueel magazi ne. Presentatie: Maartje van Weegen. 22.45 uur Klassieke mechanica, be weging, zwaartekracht en energie. Les 10. 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie: Aardrijks kunde: Broze bergen. Afl. 1. Techno logie: Hout. Afl. 2. 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie met Lucelia Santos. Afl. 92. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 134. 18.05 uur Plons. Afl. Plons en de mu zieknoot. 18.10 uur Het station, kindermagazi ne. Afl. 10. Presentatie: Veerle Keup- pens. 18.35 uur Kalona, documentaire in het kader van Vredeseilanden. 18.45 uur Op het terras, seniorenma gazine met een compilatie over de vijf rusthuizen die in vorige afleve ringen aan bod kwamen. Presentatie: Connie Neefs. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren (Neighbours), Australische serie. Afl. 274. 20.20 uur Zeker weten? rechtstreeks praat- en discussieprogramma over actuele thema's. Presentatie: Jan van Rompaey. 21.25 uur Johnnywood, serie van 6 programma's waarin Johnnywood op zoek gaat naar nieuw talent. Presen tatie: Dré Steemans (Johnnywood) en Katrien Devos (Noëlla). 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Rode Dynastie (The red dy nasty), 3-delige Engelse documentai re over de Republiek China. Afl. 2: The legacy. 23.35 uur Coda. Am Donastrande, van Brahms, uitgevoerd door Exit 4. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Rin, Japanse serie. Afl. 72. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Afl. 927. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Eurovisie tegen kanker, Eu ropees schakelprogramma ter afron ding van het Europese jaar tegen kan ker. 21.30 uur Uitzending door derden. Programma van de Christen- Democratische Omroep. te brengen. Het televisieprogramma begint op 2 februari en wordt gepre senteerd door Han van der Meer. Watersnoodramp De redactie van het programma wil graag in contact komen met Zeeuwen die op zoek zijn naar één of meer mensen die zij hebben ontmoet in de tijd van de watersnoodramp in 1953. „Ik kan me voorstellen dat mensen elkaar in die hectische tijd zijn kwijt geraakt. Dat ze bijvoorbeeld willen weten wie hun redder was of wie ze zelf hebben gered. Spoorloos kan in zo'n geval op zoek gaan", aldus Van der Meer. Reacties kunnen worden opge stuurd naar KRO Spoorloos Postbus 1920 1200 BX in Hilversum. Door MENNO DE MUNCK op de knokkel van haar wijsvinger. De pijn kwam nu ook weer terug, maar het bleef bij een zacht gloeien, dat een ogenblikje later nog nauwe lijks merkbaar was. Zij stond haar ontbijtboel af te wassen, een paar kopjes en het glas van de Vorige avond. Zij had lang geslapen en erg goed; de omstandig heden waren mild jegens haar ge weest, en haar rust was niet onder broken door de telefoon of de nacht- bel. Zij had haar wekker om negen uur laten aflopen en was daarna nog een halfuurtje blijven liggen. Zij had veel tijd genomen voor haar bad en om zich te kleden, en het was al na tienen geweest toen zij eindelijk aan de ontbijttafel zat. Het was eigenlijk de eerste keer sinds vrijdag, dat zij werkelijk rustig had kunnen ontbij ten, zonder te worden voortgejaagd door voetstappen en stemmen in de gang van de mensen, die voor het och tendspreekuur kwamen. Zij hing de afwaskwast aan het haakje en begon af te drogen. Tbrwijl zij hiermee bezig was, vroeg zij zich af of zij in dit opzicht eigenlijk wel een goede huisarts was. Zou iemand met een langdurige ervaring op dit terrein ook steeds voortijdig aan ta fel gaan, alleen omdat de gedachte aan een vollopende wachtkamer hem geen rust meer liet? (wordt vervolgd) BROUWERSHAVEN - De zesde modelspoorruilbeurs in het Brouwse Tonnenmagazijn is door naar schatting 600 mensen bezocht. „Ze komen uit heel Nederland", al dus organisator Frits Krikke uit Brouwershaven. „Het is eigenlijk een internationale hobby voor alle leeftij den". Er was dan ook van alles te zien bij de zesde editie van de modelspoorruilbeurs en de meeste aandacht ging ook dit jaar weer uit naar de modeltreinen die op de bo venverdieping van het Tonnenmagazijn in aktie te zien waren. En wel van ouderwetse stoomlocomotief tot hy permoderne Traih Grande Vitesse. „Het liep meteen vanaf vanmorgen al heel goed", aldus Krikke. „Maar ik heb geen idee hoeveel mensen er al geweest zijn". Navraag bij de entree leert dat er op dat moment, begin van de middag, al ruim 550 mensen het Tbnnenmagazijn met een bezoek heb- ben vereerd. Er hebben dan al heel wat treinstellen, huisjes, wagons en dergelijke van eigenaar gewisseld. Taxatie Sommigen komen niet naar de ruil beurs om naar nieuw materiaal voor hun modelspoorbaan te speuren, maar om te weten te komen of de model-stoomlocomotief die tevoor schijn kwam bij de grote schoon maak van de zolder iets waard is of in de categorie 'goedkoop' thuishoort. „Je komt soms op die manier heel zeldzame stukken tegen", vertelt Krikke. „Sommigen komen met een Handelaren en hoyyïsten: allemaal bezeten van één dinghet modelspoor. (Foto: Joop van Houdt). Bij elkaar brengen van mensen die elkaar hebben ontmoet bij watersnoodramp ZIERIKZEE - De KRO-televisie zoekt voor haar nieu we televisieprogramma Spoorloos contact met Zeeuwen, die tijdens de watersnoodramp mensen hebben ontmoet die ze daarna uit het oog zijn verloren. ZIERIKZEE - Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van VVV en ZOC zaterdag 13 janauri is er een optreden van het Scheldeloodsenkoor in de Zierikzeese Concertzaal. Het koor werd opgericht op 27 april 1971 en zing zeemansliedjes zoals die op de oude zeilschepen werden aezongen in de ttoeede helft van de 19e eeuw. Deze sea-songsen shanties' hadden verschillende funkties: het verlichten van het zware werk zoals het zetten van de zeilen, anker hieuwen, lens pompen en dek schrobben. In de spaarzame vrije tijd werd in ballades het lief en leed van de zeeman bezongen: wrede kapitein, slechte schepen, slecht eten en drinken én de vrouwen thuis en onderweg. Bij officiële gele genheden treedt het geheel uit loodsen en oud-loodsen bestaande koor op in loodsenkostuum. Het Scheldeloodsenkoor telt 80 zangers, in leeftijd varië rend van begin dertig tot in de zeventig. De nieuwjaarsreceptie van VVV en ZOC in de concertzaal begint om 19.30 uur. Het eerste optreden van het koor begint om 20.15 uur. Na een pauze, waarin gelegenheid bestaat voor een ge sprek en een drankje, volgt het tweede optreden van het Scheldeloodsenkoor. Toegangskaarten voor de nieuwjaarsbijeenkomst zijn te krijgen bij het VVV- kantoor aan het Havenpark in Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4