7/ Toren én kerk Zonnemaire moeten worden opgeknapt 'We hopen verder te kunnen gaan met jeugdbrandweer in een nieuw jasje' PS ¥°n eitr HOUDT HET DROOG! tfS*A DE ZIERIKZEESCHE COURANT ZIERIKZEESCHE BH NI EUWSBODE iJ8 familie- r vakanties: WA> pe Z1ER1KZEESCHE NI EUWSBODE VRIJDAG 5 JANUARI 1990 146ste jaargang Nr. 24671 WAARIN OPGENOMEN Schapen Reddingswerk Filatelie Paardensport Ook Duiveland is bezig met een aanlijngebod In de Bewaerschole te Burgh-Haamstede start In de postzegelrubriek vandaag aandacht voor De LR en PC Schouwse Ruiters te Dreischor voor honden ter bescherming van drachtige een expositie over de redders van Burghsluis. een wedstrijd onder de leden van G. J. Peelen. hield haar tweedaagse indoor-wedstrijd. schapen. (Pag. 3). (Pag. 4). (Pag. 6). (Pag. 9). (1797 - 1889) Zelfs de dichtste grens van de toekomst is onbena derbaar. Louis Couperus W. Jumelet en C. Hartoog optimistisch over toekomstkansen: BRUINISSE - „Het mooiste is natuurlijk als ze van de jeugdbrandweer doorstromen naar de operationele brandweer. Daar werk je voor". Aan het woord is C. Hartoog uit Bruinisse. Samen met W. Jumelet één van de drijvende krachten achter de jeugdbrand weer van Bruinisse. Een korps dat op dit moment op dood spoor staat, om de woorden van Jumelet te gebruiken. Het college van b en w van Bruinisse stelde in haar ant woord op de algemene beschouwingen van de raadsfracties dat het voortbestaan van de jeugdbrandweer aan een zijden draadje zou hangen. Jumelet en Hartoog zien het minder somber in. Zij zijn ervan overtuigd dat de jeugdbrandweer weer uit het slop te halen is. „We hopen verder te kunnen gaan. Met een jeugdbrandweer in een nieuw jasje". soort hobby, maar we zijn altijd wel serieus met brandweerzaken bezig geweest". Jumelet: „Het begon eigenlijk als een soort experiment. Gewoon eens kijken hoe het zou lopen". En het liep. Buiten verwachting zelfs. De belang stelling voor het enige jeugdbrand- weerkorps op Schouwen-Duiveland was groot. „We hebben ons er ook weieens over verwonderd waarom nergens anders op Schouwen-Duive land een jeugdbrandweer' op poten is gezet", aldus Hartoog. Overigens be staan er momenteel plannen om ook in de gemeente Westerschouwen een jeugdbrandweerkorps op te richten. en neem een abonnement op dé krant van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. De ingevulde en ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zonder postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementen administratie, Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. LET OP!! De nieuwe abonnee mag de afgelopen 3 maanden geen abonnee zijn geweest. dé krant van schouwen - duiveland! JA, WIJ HOUDEN HET DROOG DEZE WINTER Noteer ons voor een kwartaalabonnement met ingang van heden. (1 43.50 per kwartaal) Een wettig betaalmiddel, bank- ol girocheque, met daar op het verschuldigde bedrag 43,50. hebben wij bij gesloten Stuur ons de paraplu geel/zwart met de kleuren bordeaux QQNI Naam Adres Plaats Postcode- Telefoon Totale kosten een miljoen gulden ZONNEMAIRE - De kerk die in het dorpshart van Zonnemaire staat is eigendom van de Nederlandse Hervormde Gemeente. Maar de toren op die kerk is van de gemeente Brouwershaven. Zoals dat altijd het geval is met kerktorens omdat zij in vroeger tijd door de bestuurders werden gebruikt om over het (polder)land uit te kijken of de vij and er aan kwam. In de meerjarenraming voor 1990 heeft het gemeentebestuur van Brouwershaven een bedrag van ruim een kwart miljoen gepland voor een opknapbeurt van de toren. Of die opknapbeurt ook werkelijk wordt uitgevoerd hangt vooral af van de eigenaar van de kerk, de kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde Gemeente. Volgens president-kerkvoogd J. Stoel uit Zonnemaire heeft deze instantie inmiddels besloten de kerk in fases op te knappen. Gebleken is namelijk dat het uit 1867 daterende kerkgebouw zelf min stens zo hard aan een opknapbeurt toe is als de toren. Een opknapbeurt die naar verwachting drie-kwart mil joen gulden zou kosten. Geld dat no dig is om de plafondplaten, de goten en het binnen- en buitenstucwerk van het gebouw weer in goede staat te brengen. Oud kerkje Op de plaats van de huidige kerk stond vroeger een oud kerkje dat leek op de kerken zoals die nu nog in Noordgouwe en Dreischor staan. Maar in de 19e eeuw besloot men in Zonnemaire dat oude kerkgebouw af te breken. In de plaats ervan werd in 1867 de huidige kerk gebouwd. Een karakteristiek gebouw in het cen trum van Zonnemaire dat echter niet wordt aangemerkt als monument. Dat betekent dat de gemeente Brou wershaven en de kerkvoogdij de kos ten voor een opknapbeurt van respec tievelijk de toren en de kerk zelf moeten betalen. Het is niet mogelijk om daarvoor subsidie te krijgen, zo blijkt uit een toelichting van hoofd dienst gemeentewerken Brouwersha ven, ing J. H. M. Beek. „Bij elkaar zou een opknapbeurt van de kerk én de toren een miljoen gulden kosten. Het is natuurlijk de vraag of het de moeite waard is om als kerkelijke en burgclijke gemeen te zoveel geld bij te dragen voor een kerkgebouw waarvan zo weinig men sen gebruik maken. En de kerkvoog dij is natuurlijk ook niet zo rijk". In het kerkgebouw wordt wekelijks een kerkdienst gehouden. De Nederland se Hervormde Gemeente heeft sa men met die in Brouwershaven een dominee. Of de opknapbeurt van de toren al dan niet wordt uitgevoerd hangt vol gens Beek in belangrijke mate af vatn wat de kerkvoogdij met het gebouw wil. „Er zijn natuurlijk verschillende mogelijkheden. De kerk is geen mo nument. Dus men zou men hem kun nen slopen en in de plaats daarvan een klein kerkje bouwen. De meest ideale oplossing is natuurlijk een op knapbeurt van het bestaande ge bouw. Onder andere omdat er een heel mooi orgel en een kostbare als monument aangemerkte preekstoel in de kerk staan. Maar de meest idea le oplossing is nu eenmaal ook vaak de meest dure". Opknappen Uit een reactie van president kerkvoogd Stoel blijkt dat de kerk voogdij inmiddels heeft besloten het kerkgebouw in fases op te knappen. vervolg pagina 4 Belangrijk Een idee waar Hartoog en Jumelet zich helemaal in kunnen vinden. Het is immers een veelgehoorde klacht van brandweercommandanten dat het steeds moeilijker wordt om het korps op sterkte te houden. En één van de manieren om mensen enthou siast te maken voor het werk van een brandweerkorps is het oprichten en in stand houden van een jeugdbrand weerkorps. „Er zitten nu drie jongens uit de jeugdbrandweer bij het opera tionele korps. En die jongens doen het gewoon goed", stelt Hartoog. „Op de een of andere manier werkte dat gewoon en dan gaat de lol er snel af bij de jongens", aldus Jumelet. Hij tekent daar meteen bij aan dat het van het toneel verdwijnen van de trouwe GMC niet de enige reden is geweest waardoor de jeugdbrand weer in het slop is geraakt. „We heb ben in feite ook gewoon te weinig mankracht om de jeugdbrandweer goed te kunnen leiden". Er zijn, zo stelt Jumelet, toch min stens drie mensen nodig om een jeugdbrandweerkorps in goede ba nen te leiden. En net zo min als het makkelijk is om het operationele korps ook daadwerkelijk operatio neel te houden valt het ook niet mee om mensen uit dat korps zover te krijgen dat ze tijd en energie steken in het jeugdbrandweerkorps. Rapport Hartoog: „Toen hebben we op gege^- ven moment besloten om de koppen bij elkaar te steken. Want zo kon het niet verder". Men stond voor de keus: of het ledental van het jeugdbrand weerkorps weer wat opkrikken of er simpelweg een punt achter zetten. „We zijn toen met het college van b én w gaan praten en we hebben daar ver teld hoe de zaken er voor staan voor wat betreft de jeugdbrandweer", al dus Jumelet. Uiteindelijke uitkomst van het ge sprek was dat besloten werd een rap- Sort te maken waarin de mensen van e jeugdbrandweer nog eens duide lijk op een rijtje zetten wat het korps nodig heeft om weer met goede moed, en goede toekomstperspectie ven, verder te kunnen. Aan dat rapport wordt nog steeds hard gewerkt. „We hopen dat begin februari rond te hebben", aldus Har toog. Wat er in het rapport komt te staan willen Jumelet en Hartoog nu nog niet kwijt. Een tipje van de sluier vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Veel bewolking Veel bewolking. Mogelijk een op klaring en in de namiddag of avond enige regen. Minimumtemperatuur ongeveer 2 graden. Middagtempera- tuur rond 5 graden. Matige, aan 'de kust overdag af en toe krachtige wind uit zuidwest tot zuid. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 9 jan.: Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Wind: iuidwest 5 Maandag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 7 graden Wind: west 5 Dinsdag: Zonneschijn: 0% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 8 graden Wind: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 6 jan. Zon op 08.48, onder 16.44 Maan op 12.18, onder 03.34 7 jan. Zon op 08.48, onder 16.45 Maan op 12.47, onder 04.04 8 jan. Zon op 08.47, onder 16.46 "Maan op 13.29, onder 06.29 Volle Maan: 11 januari (05.57) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Langzaamaan dringt de op de Oceaan aanwezige depressieac tiviteit meer en rhéer naar het Euro pese vasteland op. Met deze Oceaan depressie samenhangende fronten dringen geleidelijk via de Britse ei landen in onze richting op. De meest actieve delen van deze fronten trek ken de komende dagen via de Noord zee in de richting van Denemarken en Zuid-Noorwegen. Maar ook land krijgt vanavond te maken met een front. Dit zal in de loop van zaterdag avond met enige regen van west naar oost over het land trekken. Veel neerslag wordt bij de passage echter niet verwacht. Voor het zover is, krij gen wij de komende nacht en op za terdag overdag nog te maken met lucht uit Frankrijk. Met een matige, aan de kust later af en toe krachtige wind uit west tot zuid wordt uit dit land nog vrij koude lucht aange voerd, waarin veel laaghangende be wolking en hier en daar mist voor komt. Na zaterdag wordt het echter wat zachter. De kerktoren in Zonnemaire. (Foto: Joop van Houdt). het feit dat men er alles het lidmaatschap van de jeugdbrandweer zo aantrekkelijk mogelijk te houden werden Jumelet en Hartoog toch geconfronteerd met een terugloop in het ledental. „Wat daar nou precies de oorzaak van is geweest, daar ben ik nooit achter kunnen komen", aldus Hartoog. „De jongens waren altijd heel enthou siast bezig". Jumelet: „Ik denk dat het een pro bleem is waar niet alleen de jeugd brandweer, maar ook een heleboel andere verenigingen mee te maken hebben". Ondanks de tanende be langstelling van.de kant van de jon geren wisten Jumelet en Hartoog het jeugdbrandweercorps draaiende te houden. Tbtdat de oude GMC- werd verkocht en er een zogenaamd hulp verleningsvoertuig voor in de plaats kwam. Onbruikbaar De fors uit de kluiten gewassen brandweer-GMC moest het veld rui men voor een busje, speciaal bedoeld voor hulpverlening bij ongelukken en calamiteiten, maar niet bij uitstek geschikt voor de jeugdbrandweer. Advertentie In hotel of bungalow w rcicbuf© eeveren DAM 3. ZIERIKZEE. 01110-15036 De jeugdbrandweer van Bruinisse in olie actie (archief). Het besluit om in Bruinisse een jeugdbrandweer op te richten viel in 1977. Een paar maanden later, in ja nuari 1978 kon het korps daadwerke lijk van start. In die begintijd was er volop animo. Nu bestaat het jeugd brandweerkorps nog maar uit zes jongeren. „En we zouden toch min stens een stuk of acht leden moeten hebben", stelt Jumelet. Enthousiast Het idee voor het oprichten van een jeugdbrandweer kwam destijds uit brandweerkringen. „Er kwam toen een nieuwe brandweerauto en de ge meente zag wel wat in onze plannen. Zo kon ook de oude auto meteen weer benut worden", vertelt Jumelet. Hij stelt dat het geen enkel probleem was om de jeugdbrandweer van ,de grond te tillen. Hartoog vult aan: „Toen hadden we helemaal nog niet zo het idee dat de jeugdbrandweer een soort 'kweekschool' voor brandweerlieden zou moeten worden. „Het was een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1