REBECCA VALDEN, huisarts 'De Aeolus is vooral belangrijk als monument in het landschap' Gospelkoor Discipel in Goes 7 Eigenaar Van Wezel wil zijn molen wel draai- maar niet maalvaardig maken Lace Wing treedt op in Brogum Bobby Steel treedt live op in Country Club ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 januari 1990 Nr. 24670 Vrijdag 5 januari Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Tao Tao (De kleine panda- beer), 26-delige serie animatiefilm pjes voor kinderen. Afl. 17 15.55 uur De vrijdag is anders, geva rieerd actualiteitenprogramma. Pre sentatie: Mieke Lamers en Willibrord Frequin. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Lekker weg, toeristisch ma gazine. Vandaag: Lekker weg in de kou. Presentatie: Marnix Kappers. 18.10 uur Solo, Kan er uit Nazareth iets goeds komen? Ooggetuigen ver tellen over gebeurtenissen die hun le ven veranderden. Afl. 1: Jozef. 18.20 uur Kruispunt tv, tweeweke lijks informatief magazine over kerk en wereld. Presentatie: Ad Langebent en Maud van der Kroon. 19.00 uur Journaal. 19.22 uur Volmaakte vreemden, Amerikaanse comedyserie. Afl.: Kamperen (1). 19.45 uur Waku waku, spelshow. Met: Frank Masmeyer, Joke Bruys, Gerard, Cox en Evert van Benthem. Presenta tie: Rob Fruithof. 20.21 uur Milieu privé, serie program ma's over het milieu in onze directe omgeving. Vandaag: Hulp in de huis houding. Presentatie: Milou van Sprang en Stefan Stasse. 21.11 uur De grote successen van Pe ter Tosh, hoogtepunten uit een optre den van Peter Tosh. 22.00 uur Brandpunt, actualiteiten rubriek. 22.30 uur Anything but love, Ameri kaanse comedyserie. Afl. 2. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur De commissaris, Russische speelfilm uit 1968 van Alexander As- koldov met Nonna Mordjukova. Voor afgegaan door een interview met Alexander Askoldov. (Deze film werd tij dsn het filmfestival van Berlijn in 1988 bekroond met een Zilveren Beer). Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.00 uur TROS Sport extra, verslag van het internationaal Nederlands Rallykampioenschap 1989. 16.00 uur Gloss, 31-delige Nieuw-Zee- landse serie. Afl. 16. 16.55 uur Heathcliff Co, drie teken films. 17.20 uur Diamond Award Festival 1989, vanuit het Antwerps Sportpa leis. Presentatie: Linde de Mol. 18.15 uur De bal is rond, 8-delig jeugdvoetbalprogramma. Presenta tie: Walter Tiemessen, Margriet de Ruiter en Ignace van Swieten. 18.50 uur Bassie en Adriaan, jeugdse rie. Afl. 23: Van een muis een olifant maken. 18.55 uur Tik Tak, eerste aflevering van een Belgische serie voor peuters en kleuters. 19.00 uur Alf, Amerikaanse serie. Afl.:-De babysitter. 19.25 uur Familie Oudenrijn, serie. Afl.: 34: Douwe met Sambal. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur De mini-playbackshow, vijf kinderen imiteren hun idool. Presen tatie: Henny Huisman. 21.29 uur De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 21.30 uur 'Allo 'Allo, Engelse serie. Afl. 6 (slot). 22.09 uur De TV-dokter, adviezen van huisarts Ferdinand Zwaan. 22.10 uur Jongbloed en Joosten, actu eel programma gepresenteerd door Astrid Joosten en Jaap Jongbloed. 22.50 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 23.25 uur Derrick, Duitse politiese rie. Afl: Mozart en de dood. 00.30 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.00 uur Paspoort (Pasaport), maga zine in het Turks en het Nederlands. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 18.55 uur Het klokhuis. 19.10 uur Graaf Duckula, tekenfilm serie. Afl. 14: De ruimteheld. 19.35 uur Alan B'stard: De nieuwe staatsman (The new Statesman), En gelse serie. Deel 1: Geluk is een hete blaffer. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Studio Sport, afstandskam pioenschappen schaatsen in Heeren veen: 500 m dames-heren; 3 km da mes; 5 km heren. 20.50 uur Cinema 3: filmnieuws ge presenteerd door Cees van Ede. 21.00 uur Avondvoorstelling: Gran partita, serenade no 10 in Bes KV 361, Mozart. Orkest van de Achttiende Eeuw o.l.v. Frans Brüggen. 22.00 uur NOS-Laat, actueel magazi ne. Presentatie: Charles Groenhuij- sen. 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 22.50 uur Studio Sport, samenvatting afstandskampioenschappen schaat sen te Heerenveen. BRT 1 15.00 uur Schoolslag, spelprogramma voor scholieren. Herh. 15.40 uur Van Speelklok tot Piere ment, reportage oyer dit museum in Utrecht. 15.55 uur Drie veteranen (Tri vetera- ni), Tsjechische jeugdfilm van Ol- drich Lipsky; 17.30 uur Sinja Mosa, Braziliaanse serie hiet Lucelia Santos. Afl. 90. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 130. 18.05 uur Postbus X, jeugdserie. Afl.: De koning van Alakaluffen. Met: Jaak Vissenaken, Veerle Eycker- mans, Lulu Aergeerts e.a. 18.35 uur David de kabouter, 26- delige serie. Afl.: David de kabouter. 19.00 uur Uitzending door derden, programma van de Liberale Radio- en Televisie Omroep. 19.25 uur Mededelingen, program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Buren (Neighbours), Australische serie. Afl. 272. '20.20 uur Het oordeel (The verdict), Amerikaanse speelfilm uit 1982 van Sidney Lumet. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Weerbericht. 22.50 uur Kalona, korte documentai re uit Rwanda. 23.00 uur Alice woont hier niet meer (Alice doesn't live here anymore), Amerikaanse speelfilm uit 1974 van Martin Scorsese. 00.50 uur Coda. Aan zee van Bart Vonck. BRT 2 18.40 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Babel. Wekelijkse nieuws brief voor Marokkaanse migranten. 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische serie. Afl. 925. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit- 20.25 uur Van beitel tot beeldscherm, inleidend programma bij de reeks Desk top publishing, die start op 12 januari 1990 (Onder voorbehoud). 21.15 uur Laermans, portret van de kunstschilder Eugène Laermans. 21.40 uur Streekspecialiteiten: een zaak voor de middenstand, 3-delige reeks. Afl. 1. (Onder voorbehoud). hoefte aan een vierde man en deze •werd gevonden in de persoon van Ro bin Verhage op toetsen. Voor iedereen die van een stevig stuk muziek houdt is om Lace Wing niet meer heen te draaien. EINDHOVEN - De diefstal van ruim 600 kilo zware metalen bij Phi lips in Eindhoven blijft voor de poli tie vooralsnog een raadsel. Het on derzoek heeft nog niets opgeleverd. De politie heeft ook geen enkel idee wat de dieven van plan zijn met de 600 kilo Palladium en èen kilo Goud- cyanide. Een woordvoerder van. de Eindhovense politie heeft dit meege deeld. De metalen werden in de nieuwjaarsnacht weggehaald uit de kluis van een bedrijfsonderdeel van Philips, die klis werd geopend met een nagemaakte, valse sleutel. Molensteen als salontafel Vanaf het moment dat zij in 1985 de molen kochten heeft het echtpaar de intentie gehad om het monument in goede staat te brengen en te houden. Van Wezel en zijn vrouw zien het ech ter niet zitten om het in de molen nog aanwezige maalwerk in ere te herstel len. Het is op ingenieuze wijze opge nomen in het interieur. De salontafel is een molensteen en de lamp hangt op aan de houten raderen die onder deel uitmaken van het maalwerk". men geteld. Zodat het er op neer komt dat je een groot gedeelte van dat geld via een hoger belastingta rief toch weer zelf betaalt". Ondanks al deze strubbelingen gaat het Van Wezel en zijn vrouw aan het hart dat de molen er nu al vele maanden zon der wiekbladen bij staat. Daarom zijn zij van plan om de Aeolus in eigen beheer op te knap pen. ,,Als ik het zelf doe met enkele vrijwilligers ben ik goedkoper uit dan wanneer het door vaklui wordt gedaan met subsidies van de overheid waarvoor ik via de belasting veel zelf aan moet betalen". Regels en voorschriften Omdat Van Wezel vroeger als amb tenaar op de Rotterdamse gemeente secretarie werkte is hij goed op de hoogte met allerlei regels en voor schriften. ,,Ik wil het liefste een rede lijke weg bewandelen in overleg met de gemeente Brouwershaven. Maar als de regeling die zij hanteren niet geschikt blijkt te zijn voor particulie ren denk ik dat we de gemeente maar gewoon moeten passeren en het on derhoud in eigen bpheer gaan doen". „Toen we de molen kochten was hij al in gebruik als woonhuis. En met die intentie hebben we hem ook ge kocht. We willen er niet mee malen omdat dat nooit kan samengaan met er in wonen. We willen de molen wel graag zo opknappen dat de wieken weer kunnen draaien. Want de Aeo lus is vooral belangrijk als monu ment in het landschap. Maar we vin den het onzin om heel veel geld uit te Seven om de molen weer maalvaar- ig te maken. Vele tienduizenden gulden om een paar zakjes meel te kunnen leveren aan de enkele dorps bewoners die daar misschien belang stelling voor zouden hebben". Dat is een dilemma. Want volgens hoofd dienst gemeentewerken Brou wershaven ing J. Beek komt men vol gens de regels van Monumentenzorg alleen voor subsidie in aanmerking als de molen maalvaardig wordt ge maakt. „Van Wezel heeft zich inder tijd bereid verklaard om de molen als woonhuis te verlaten. Zo gauw hij dat doet staan we gereed om hem met subsidie bij het onderhoud te hel pen". Andere herinneringen Moleneigenaar J. van Wezel: Sommige subsidieregelingen zijn niet geschikt voor particulieren Ook op een ander gebied werd de moleneigenaar naar zijn zeggen te leurgesteld door de gemeente. „Na de aankoop hebben we voor ruim 100.000 gulden besteed aan het op knappen van de molen. We hebben het casco en de fundering in orde ge maakt, de zolders geïsoleerd en ver warming aangelegd". Geld dat Van Wezel als aftrekpost voor de belas ting wilde opvoeren. Maar daarvoor moest hij kunnen bewijzen dat zijn dat ik in een juridische procedure met de belastingdienst verzeild raak te die nu tot bij de Raad van State wordt uitgevochten". Zolang voor Van Wezel niet duide lijk is of hij de kosten voor restaura tie van zijn molen als aftrekpost kan gebruiken is het voor hem niet inte ressant om van een eventuele over heidssubsidie gebruik te maken. „Zo'n subsidie wordt dan bij je inko- Van Wezel denkt daarbij aan het opknappen van het hekwerk en de zeilen van de molenwieken, het rol werk en het staartwerk. Een klus waarmee de wiekefi van de molen weer draaiende gemaakt kunnen worden en die naar de moleneige naar verwacht 60.000 a 70.000 gulden zal kosten. „We hopen in de zomer van 1990 te beginnen en in het najaar gereed te zijn". Maar Van Wezel zelf heeft andere herinneringen. „Toen we vier jaar ge leden de molen ontdekten en overwo gen om hem te kopen zijn we eerst gaan praten met de heer Beek over de consequenties. Omdat ons alle mede werking werd beloofd vanuit de ge meente hebben we de stap durven ne men". Voor een bedrag van 110.000 gulden werd het monument gekocht van de vorige eigenaar N. Dragffy. Een Hon gaar die de molen ruim 20 jaar be woonde. „De molen dateert uit 1739 en werd tot 1961 gebruikt om graan mee te malen". Behalve het prachtige plekje in het polderlandschap waar de molen staat, was ook de bij de molen beho rende schuur een van de redenen van de koop. „Wij zochten niet alleen een huis voor onszelf, maar ook een voor mijn schoonouders. Zodat ze vlak bij ons konden wonen". Bij het aanvra gen van de vergunning om de schuur naast de molen tot woning te verbou wen stuitte Van Wezel op een weige- Z1ERIKZEE - Lace Wing, en vier- mans formatie uit Vlissingen en op-" gericht in de winter van 1986, treedt op zaterdag 6 januari op in Jongeren centrum in Brogum. De muziek»van de groep laat zich het beste omschrij ven als powerpop, zwevend op de vleugels van ruige rock. Het repor- toire bestaat uit eigen werk, aange vuld met covers van onder andere Bryan Adams, Romantics en Jour ney. De band bestond oorspronkelijk uit drie man, te weten Richard Nooy- er zang/gitaar, Chris Hoornink drums en Willem jan Buys bas. Ze 4 voerden toen de naam Beaujolais en veranderden deze in Lace Wing bij het uitbrengen van hun eerste demo. Lace Wing was een feit. Er was be- DREISCHOR - „Wat een prachtig ding hè. Jammer dat de wieken er zo bij staan". De opmerking van enkele wandelaars die door het mistige polderlandschap rond Drei- schor lopen betreft de 250 jaar oude korenmolen Aeolus. Een monument dat eigendom is van het echtpaar J. en M. van Wezel-van der Wel uit Dreischor. Sinds vier jaar wonen zij met veel plezier in de Aeolus. Woongenot dat echter ook de verantwoordelijkheid met zich meebrengt voor restauratie en onderhoud van de molen. En dat valt niet al tijd mee, zo blijkt uit het verhaal van Van Wezel. Hij voelt zich in de steek gelaten door lagere overheden als de gemeente Brouwershaven en de belastingdienst. RENESSE - Bobby Steel treedt zondag 7 januari live op in de Coun try Club. Zijn eerste optreden begint omstreeks 23.00 uur en zijn tweede optreden om plusminus half één. Bobby Steel is woonachtig in Schie dam en zit al jaren in het artiesten vak. Zijn repertoire is voornamelijk En gels, al hoewel hij ook graag Spaanse nummers zingt en varieert van blues, stevige rock als nummers van Engel- bert Humperdinck. Steel treedt meestal op samen met het koor Joy uit Ouddorp, maar zondag in hij solo te horen in de Country Club. „Als we alles van te voren hadden geweten waren we er nooit aan be gonnen. Maar we hebben de beslis sing om de molen te kopen vier jaar geleden nu eenmaal genomen. En nu de trein rijdt kunnen we niet meer uitstappen", aldus de 64-jarige mo leneigenaar. Vorig jaar haalde hij de vier wiekbladen van zijn molen af nadat er tijdens een storm een stuk van op dpolderweg viel. „We wilden voorkomen dat voorbijgangers scha de zouden oplopen als ook de andere wieken er af zouden vallen". ring van de gemeente Brouwersha ven. „Er mochten geen twee wonin gen op het erf staan. Ibrwijl men ons eerst alle medewerking had beloofd". woonhuis als monument stond inge schreven. „Het duurde zo lang eer de gemeente Brouwershaven mij het juiste uittreksel daarvan verstrekte, Bobby Steel. GOES - Wie van Gospels houdt dient zich zaterdag 13 januari te vervoegen in de Bethelkerk in Goes. Dan namelijk is daar een optreden van gospelkoor Discipel, één van de Nederlandse groepen uit de stal van mu ziekorganisatie Continental Sound. Het koor werd twaalf jaar geleden opgezet en heeft ieder jaar een nieu we groep musici van zo'n 30 man. Het koor brengt Nederlandstalige nummers. Gemiddeld genomen verzorgt Discipel twee concerten per week. Per jaar zijn dat er alles bij elkaar behoorlijk wat en volgens Continental Sound trekt het koor gemiddeld zo rond de 250 bezoekers per avond. Discipel verzorgt naast optredens in Nederland ook concerten in het buitenland. Men heeft inmiddels toernees door Duitsland, Oostenrijk, Joe goslavië, Frankrijk, Spanje en Hongarije achter de rug. De groep is ook al op televisie te zien geweest en wel bij een muziekspecial van de Evangelische Omroep. Het concert in de Bethelkerk in Goes begint om 20.00 uur. Door MENNO DE MUNCK duim. „Zo!" hij knikte met veel over tuiging. „Hij staat altijd klaar om je te helpen. Is het niet, moeder?" „Ja", zei zijn vrouw. Zij stond op en begon hem te helpen met een zilveren slinger, die in de war was geraakt. „Ik had dit al eerder willen doen", zei hij. „Direct na het eten. Dan had ik het boompje bij haar bed gezet en had zij er zelf ook aan mee kunnen doen. Maar toen die wieg kwam, is het erbij gebleven. Bij Wim dachten ze al dat ik niet meer kwam Nu moet het maar een verrassing voor Ina blijven voor morgenochtend. O ja, dat is waar ook!" Hij keek zijn vrouw aan. „Als ze je konden helpen, dan moest ie het maar zeggen, zeiden ze bij Wim „Ik zal het onthouden", antwoord de mevrouw Meijer. „Hoe heb je het vandaag gedaan met je inkopen?" ,/Iben ik vanmorgen Ina en de klei ne geholpen had, heb ik beneden in het café de kruidenier en de slager opgebeld. En hun werkster is voor me naar de bakker en de groenteman ge gaan". „Mooi mooi!" Hij keek Rebecca aan. „Er zijn nog een hoop goeie men sen op de wereld, hè dokter?" „Jazeker", antwoordde zij. Hij wees met het hoofd naar het zij kamertje. „Maar zij geloofde daar niet meer in. Zij was eerst aldoor maar bang, dat die wieg een vergis sing was Rebecca zei: „Ik kan het me voor stellen, na wat zij achter de rug heeft „Het is om ellendig van te worden, zoveel liefdeloosheid", zei mevrouw Meijer. „Maar ik heb het idee dat zij haar deel nu wel gehad heeft", gaf Rebecca te kennen. „Méér dan haar deel", zei de man. „En wie weet wat er nóg gebeuren kan? Stelt u zich nu eens voor dat die vent haar man, bedoel ik, weer komt opdagen „Dan zien we wel", zei Rebecca. „Ik heb al tegen uw vrouw gezegd dat jul lie dan moeten proberen hem buiten de deur te houden. De schok van van middag was al meer dan genoeg voor Ina. En in elk geval wil ik wel eerst eens even met dat heer praten als hij zich mocht laten zien". „Als hij het hart heeft hier te ko men als ik thuis ben, dan grijp ik hem in zijn vieze nek en ik breng hem zelf naar u toe", antwoordde hij. „En t'ij laat hem niet binnen, moeder! )enk eraan dat je dat niet hoeft te doen! Stuur Spencer maar op hem af. Of nee, roep de politie er maar bij". „Ik doe gewoon de deur op slot", zei mevrouw Meijer. „Ik heb geen sporen van mishande ling bij Ina gevonden", deelde Rebec ca mee. „Anders had ik me al wel met de politie in verbinding gesteld (wordt vervolgd) Zij wendde zich tot Rebecca. „We hadden zelf helemaal niets, dokter. We hebben na het begin van de oorlog nooit meer een boom gehad Zij staarde een ogenblik voor zich uit. „Dit komt van een collega van mijn man", zei zij toen verklarend. Rebecca keek naar de versierselen. ,,U bent geloof ik wel sterk in het eh organiseren, hè?" vroeg zij aan de man. „Midden in de nacht een ba byweegschaal, en 's avonds om tien uur engelenhaar en sterren!" Hij maakte een achteloos gebaar. „O, dit was een koud kunstje!" Hij lachte even. „Er is geen politie aan te pas gekomen! Ik heb het geleend van m'n maat, die vandaag met me gere den heeft. Ik heb hem verteld dat we helemaal niets hadden om dat boom pje te versieren. „Kom vanavond maar even", zei hij". „Dat is mooi", zei Rebecca. Hij knikte instemmend. „O ja, een heel geschikte jongen. Hij heeft vier koters Vier kinderen", verbeterde hij. „Ze hebben daar een veel grotere boom, en alles hing er al aan. We heb ben hier en daar iets tussenuit ge haald. Ze hadden veel; je kon het nau welijks zien toen we klaar waren". „Ik vind het erg aardig van ze", zei mevrouw Meijer. „Ja", beaamde hij. Hij hing een blinkende ster aan een der takken. „Een geschikte jongen, die Wim", zei hij nog eens. „Een fijne knul!" Hij maakte het bekende gebaar met zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7