'Zwemmen voor reuma-patiënten een weldaad voor het lichaam' HAARDEN-KACHELS DEÜRLOO B.V. Met z'n allen rond de kerstboom 4 Reuma-patiëntenvereniging Midden-Zeeland wil zwemuurtje in zwembad Onderdak Bejaarde richt ravage aan met auto Hondepoep- maatregel in Tilburg uitgesteld tot 50°/o bij deurloo Voedingsbond moet kruidenier zeven ton betalen Roemenië schaft verplicht geld wisselen af ZIERIKZEE - „Een reuma-patiënt moet veel bewegen, maar door die ziekte kun je bijvoorbeeld geen lange wandelingen maken. In het water kun je veel beter bewegen. Zwemmen is voor een reuma-patiënt echt een weldaad voor het lichaam". Dat zegt me vrouw J. M. Hoogervorst uit Zierikzee. Zij lijdt aan arthrose, slijtage van de gewrich ten. „Toen ik nog in Rotterdam woonde kon ik elke week zwemmen in een verwarmd zwembad, maar hier kan dat niet", aldus mevrouw Hoogervorst. Zij, en met haar de Reumapatiëntenvereniging Midden-Zeeland, zou graag zien dat er behalve in Bruinis- se en Nieuwerkerk ook in Zierikzee een mogelijkheid voor reuma-patiënten wordt ge creëerd om te zwemmen in water van zo'n 33 graden. „Al was het maar voor een uurtje per week, dat zou al fantastisch zijn". Mevrouw Hoogervorst woont nog niet zo lang in Zierikzee. ,,Ik heb vroeger in Rotterdam gewoond en na mijn scheiding ben ik op Schouwen- Duiveland komen wonen". Na een tijdje in Oosterland te hebben ge woond verhuisde zij naar een nieuw bouwwijk in Zierikzee. ,,En ik vind het heel jammer dat er in Zierikzee geen zwembad is waar ik terecht kan. want het water in Onderdak is niet warmer dan 27 a 28 graden en dat is te koud voor een reuma-patiënt. Maar ik wil hier ook niet weg". Brief Mevrouw Hoogervorst is niet van plan dit gemis zomaar voor lief te ne men. ,,Ik heb me vroeger laten leven, maar ik kom nu voor mezelf op", al dus de arthrose-patiënte. Zij richtte zich tot de reuma-patiëntenvereni ging Midden-Zeeland. De vereniging reageerde met een brief aan het adres van het college van b en w van Zierik zee waarin men pleit voor verhoging van de temperatuur van het water van zwembad Onderdak. „Zwemmen in verwarmd water is in het verleden een bijzonder goede therapie gebleken in de strijd tegen reuma", aldus de brief. „Door te zwemmen blijven de mensen langer mobiel, kunnen zij langer zelf net huishouden doen en kunnen zij zich ook langer handhaven in het arbeids proces". Volgens de patiëntenvereniging kan door reuma-patiënten deze moge lijkheid te bieden het aantal zieken huisopnames teruggebracht worden. „Het werkt dus kostenbesparend en het is bovendien voor de patiënt zelf belangrijk. Zelf je huishouden doen, opgenomen zijn in het arbeidsproces, dus minder afhankelijk zijn van an deren, niet moeten leven van een uit kering. Dat is toch iets dat we alle maal willen". Woorden waarin mevrouw Hooger vorst zich helemaal kan vinden. „Vroeger heb ik reumatoïde arthritis gehad en dat heb ik terug kunnen dringen door een streng dieet te vol gen en veel te bewegen". De arthrose kan zij niet terugdringen. „Maar je kunt wel leren hoe je moet leven met een dergelijke ziekte. Er is veel meer mogelijk dan de meeste reuma-pa tiënten beseffen", stelt mevrouw Hoogervorst. „Het is een kwestie van de juiste balans vinden tussen bewegen en rusten. Wandelen kan bijvoorbeeld wel, maar niet langer dan drie kwar tier. Dat gaat gewoon niet. Fietsen is Mevrouw J. M. Hoogervorst: „Iedere week een uurtje zou al fantastisch zijn". een must, anders word je helemaal stijf". De fijnste manier van bewegen is voor mevrouw Hoogervorst nog steeds zwemmen. „Ik wil niet in een revalidatie-badje. Ik wil gewoon net als ieder ander mijn baantjes kunnen trekken. Maar dat kan hier niet in Zierikzee en dat gaat ten koste van mijn levensruimte. Ik durf voor me zelf op te komen, maar ik weet zeker dat er een heleboel reuma-patiënten hier zijn die ook blij zouden zijn als ze in in Onderdak terecht zouden kunnen". Geld Het omhoog brengen van de tempe ratuur van het water in een zwembad kost echter onvermijdelijk energie en dus geld. „Ik heb iemand van Onder dak opgebeld, maar die hield de boot af", vertelt mevrouw Hoogervorst. „En voor zover ik weet is er van de kant van de gemeente Zierikzee nog niet gereageerd op de brief van de reuma-patiëntenvereniging Midden- Zeeland". In de brief van de patiëntenvereni ging wordt ook ingegaan op de kos ten die met de verhoging van de tem peratuur van het water van het zwembad gepaard gaan. Volgens de vereniging bestaan er mogelijkhe den daarvoor als gemeente subsidie te krijgen. Mocht het niet lukken om hiervoor geld van het rijk los te krijgen dan heeft de patiëntenvereniging nog een andere suggestie. „We geven u in over weging een regeling te treffen met de andere gemeentebesturen van Schou- wen-Duiveland. Hup inwoners kun nen toch ook profiteren van genoem de maatregel". Wat de patiëntenver eniging in ieder geval met wil is dat de kosten doorberekend zouden wor den in de zwemtarieven. Uitkering „Heel veel reumapatiënten zijn in gevolge van hun kwaal afgekeurd en moeten rond zien te komen van een uitkering", aldus de brief van de pa tiëntenvereniging. „Bovendien is het leven van een reuma-patiënt, en ook wel mensen met een andere kwaal, toch al zo duur daar de fysiothera peut, de medicijnen en allerlei ande re dure behandelingen niet door het' ziekenfonds worden vergoed". Als het aan mevrouw Hoogervorst ligt komt er een afdeling Schouwen- Duiveland van de reuma-patiënten- vereniging. „Ik zou wel willen, maar ik kan het niet alleen". Wat zij graag zou zien is dat er in zwembad Onderdak op vrijdagmid dag van 13.30 tot 15.30 uur het water op de juiste temperatuur zou worden gebracht voor reumapatiënten. Zij is niet van plan om werkeloos toe te zien als de gemeente Zierikzee nega- tief'zou reageren op het verzoek van de reuma-patiëntenvereniging. „Ik wil blijven vechten om het voor el kaar te krijgen". Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF CAPELLE A/D IJSSEL - Een 80-jarige inwoonster van Capelle aan den IJssel heeft in het winkelcentrum aan het Slotplein in haar woonplaats een ware ravage aangericht met haar auto. De vrouw wilde voor het winkelcentrum par keren, maar gebruikte hierbij haar gaspedaal in plaats van de rem. Na een geparkeerde auto te hebben geramd en vier fietsen rekken omver te hebben gere den verbrijzelde de auto de ruit van een kledingzaak en kwam via een stenen pui middenin de winkel tot stilstand. De be stuurster kwam op wat kleine verwondingen na, met de schrik vrijHoewel haar rijbe wijs tot 1991 geldig is, ver klaarde zij niet meer achter het stuur te zullen stappen. De exacte omvang van de schade is nog niet bekend, aldus de poli tie. TILBURG - De gemeente Tilburg heeft de maatregel om hondepoep voortaan systematisch uit de straten en plantsoenen te weren, voorlopig met een maand uitgesteld. De honde- bezitters die oorspronkelijk vanaf 1 januari gewapend met een poep- schepje hun huisdier uit moesten la ten, hebben dus nog even respijt ge kregen. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente bekend gemaakt. De anti-hondepoepacties werden uitgesteld omdat het speciale voor lichtingsplan nog steeds niet klaar is. In de Tilburgse dierenspeciaalzaak is daardoor nog nauwelijks vraag naar poepschepjes. Daarbij komt dat gede puteerde staten van Noord-Brabant het Tilburgse plan nog moeten goed keuren. Eind oktober besloot de Tilburgse raad een verordening in te stellen die een einde moest maken aan het hon- depoepprobleem in die stad. Iedere hondebezitter zou met een „daartoe geëigend hulpmiddel", de uitwerpse len van de hond direct moeten verwij deren op straffe van een direct te be talen boete van twintig gulden. Om op een strikte naleving te kunnen toezien werd tevens besloten de reini- gingspolitie met zes mensen uit te breiden. Volgens de woordvoerder van de ge meente gaat de maatregel nu zeker op 1 februari in. ZIERIKZEE Kerstavond De afdeling Zierikzee van de Chris telijke Plattelandsvrouwen Bond hield onlangs een kerstavond. De bij eenkomst was in de zaal van de plaat selijke Gereformeerde kerk. Eerst werd de kerstliturgie afgewerkt, waarna de heer Catsman uit Wol- phaartsdijk sprak over Gouda. Aan dacht was er voor de 64 brandgeschil derde ramen in de Sint Janskerk. Met Ere zij God werd afgesloten. Tuinbouw De Vereniging van Oudleerlingen Tuinbouwwintercursussen komt dinsdag 9 januari bijeen in het Huis van Nassau te Zierikzee. De vergade ring begint om 20.00 uur en omvat on der meer een lezing door de heer Blok, oud-schipper van de KZHMRS. Tijdens een bestuursverkiezing is zo wel J. van Damme als M. G. de Jonge aftredend en herkiesbaar. MIDDENSCHOUWEN Kandidatenlijst De afdeling Middenschouwen van het CDA heeft de kandidatenlijst vastgesteld voor de gemeenteraads verkiezingen van maart dit jaar. Nummer één blijft P. W. Berrevoets- Ringelberg, gevold door C. W. Boot. Beiden hebben nu ook zitting in de gemeenteraad. De nummer drie is mevrouw A. Varekamp-den Hartog, gevolgd door O. Bij de Vaate en N. M. van der Have. BROUWERSHAVEN Eervol ontslag De gemeente Brouwershaven neemt vrijdag 12 januari afscheid van P. Smalheer en M. van der Weele, respectievelijk commandant en on der-commandant van de vrijwillige brandweer in Brouwershaven. Bei den gaven eerder te kennen er mee te willen stoppen na een dienstverband Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01110-16255 van zesentwintig jaar. De receptie in het Tonnenmagazijn is van 16.30-18.00 uur. OUWERKERK Landbouw In het dorpshuis van Ouwérkerk willen de landbouwverenigingen Eendracht Bindt uit Nieuwerkerk en Aller Belang uit Ouwerkerk een ge zamenlijke vergadering houden en wel op donderdag 11 januari om 19.30 uur. Op de agenda staat onder meer een inleiding van de heer Elzinga van de Zuidelijke Landbouw Maatschap- Êij. Centraal staat het thema Milieu. >e aanwezigen krijgen na de pauze de film De boer, hij ploegt voort te zien. BRUINISSE Ruilavond G. J. Peelen De Bruse postzegelvereniging G. J. Peelen komt vanavond, donderdag, bijeen in het NH-verenigingsgebouw. De ruilavond begint voor de jeugdle den om zeven uur en voor de senioren om acht uur. Maand later Abusievelijk hebben we in een vo rig bericht vermeld dat de familie De Korte haar winkel in de Oudestraat per ingaande van het nieuwe jaar had overgedragen aan de familie De Geus. Deze overdracht vindt echter pas plaats per 1 februari aanstaande. Waarvan acte Bevolking In de gemeente Bruinisse zijn in de maand december geboren Cornelis T. Lipman, Ricardo Minnaard en Sonny C. Verspoor. Overleden zijn Kootstra wv Houkamp, Suzanna (67), Bakker wv de Bruine, Machalina P. (75), De Jonge wv Banninga, Adriana E. (62), De Waal, Johannes C. (81) en Kik wv Jonker, Jacoba (95). In het huwelijk traden Eric Klopmeijer met Janna C. van 't Hof en Christiaan Heinsmann en Angelique van Dijk. Actie '88 In het Bruse verenigingsgebouw is er een mini-playbackwedstrijd en een grote zomerverloting gehouden in het kader van de sportieve Actie '88. Sportverenigingen proberen op deze wijze geld in te zamelen voor de inventaris van de nieuw te bouwen gemeentelijke sporthal. Tijdens de play-backwedstrijd kwamen Edith Kik en Els Kik met hun backing- groep als besten uit de bus, maar voor hen geen prijs (behalve een T- shirt), omdat ze niet langer tot de 'mi ni's' gerekend kunnen worden. Ma- rije Munter en haar koortje (Janneke de Waal en Esther van Dongen) won nen met het liedje Ochtendhumeur van Kinderen voor Kinderen de eer ste prijs. Tweede werden Noortje Wehrmeijer en Gaby Niese met Tb- night van Tina Turner en David Bo wie. Elize Geluk behaalde eenzelfde plaats met Logeren uit Sesamstraat. De vierde prijs was voor Ivo Munter met backinggroep. Ivo bracht het Di-^ re Straits nummer Walk of Life ten* gehore. Tijdens de trekking van de Zomerverloting werden er prijzen uitgedeeld, variërend van een ste reo-installatie met compact-disc tot vele pennen. Advertentie THOLEN Radio-opname door de Evangelische Omroep De Evangelische Omroep maakt donderdag 18 januari in Tholen een radio-opname voor het programma Met muziek het hele land door. De op name is in sporthal Meulberg. Wie het programma wil bijwonen zorgt voor 19.30 uur aanwezig te zijn. Het wordt een ontspannende avond met muziek en dans. Medewerking wordt verleend door Gert en Hermien Tim merman, trompettist Piet Knarren, de vocalgroep Voice en EO's radio- en tv-orkest Psalter onder leiding van Harry Govers. Speciale gasten zijn Elly en Rikkert. De presentatie van de muzikale avond is in handen van Wim Pols (bekend van Country trail). ROTTERDAM - Op een terrein van een oudijzerhandel aan de Brielse- laan in Rotterdam zijn veertig gra naatkoppen gevonden. De politie ver moedt dat het om niet-scherpe granaatkoppen gaat. Het Explosie ven Opruimings Commando (EOC) zal voor de zekerheid donderdag een onderzoek instellen. Volgens de eige naar van de schroothandel liggen de granaatkoppen al minstens 15 jaar op het terrein. UTRECHT - De Voedingsfond FNV moet het kruideniersechtpaar Kip uit Winterswijk een schadevergoe ding van 700.000 gulden betalen. Dat heeft het Gerechtshof in Amsterdam besloten. Een bondswoordvoerder heeft dat bevestigd. In 1980 zette de FNV-bond directeur L. Kip van de supermarktketen Elka onder druk om zijn bedrijf te verko pen. De bond verweet de directeur wanbeheer van zijn winkels en eiste dat hij opstapte. Een bezetting van de Aaltense vestiging van Elka in 1980 moest die eis kracht bijzetten. Kip verkocht kort daarop de keten en kreeg daar volgens hem niet genoeg geld voor. In 1984 bepaalde het Gerechtshof al in een tussenvonnis dat de Voedings bond (en ook de Dienstenbond FNV) te vroeg naar het bezetttingswapen had gegrepen. Daarna was het zaak om de hoogte van de schadevergoe ding te bepalen. Kip eiste tussen de 2,5 en drie miljoen gulden omdat hij onderhandelingen over de verkoop van zijn bedrijf heeft moeten voeren onder druk van de bezetting. In feite moet de bond nu vier ton betalen, de rest is rente over de afge lopen jaren, aldus de bondswoord voerder. Hij kon nog niet zeggen of de bond in cassatie gaat van het vonnis. Een van de zaken die de bonden destijds in het verkeerde keelgat schoten, was dat Kip zijn personeel deels in bonnen wilde uitbetalen die zij dan wel bij Elka moesten beste den. BUKAREST - Buitenlanders hoe ven voor een verblijf in Roemenië niet langer een bedrag van tien dol lar per dag te wisselen. Deze ver plichting, die alleen gold voor bezoe kers uit met-socialistische landen, is per decreet afgeschaft door de voor zitter van het Comité voor Nationale Redding (CNR), Ion Iliescu, zo meld de het Roemeense persbureau Ager- press. Het decreet voorziet tevens in af schaffing van het verbod voor Roe menen om buitenlanders onderdak te verschaffen. Tbt nu toe waren de Roe menen verplicht zich te verantwoor den voor al hun contacten en gesprek ken met buitenlanders. De Roemenen zullen voortaan op zon- en feestdagen vrijelijk gebruik kunnen maken van hun auto. In ver band met brandstofschaarste was de regel van kracht dat Roememen om de andere zondag hun auto mochten gebruiken. OOSTERLAND/BRUINISSE - Met z'n allen vredig rond de kerstboom. Die kerstgedachte krijgt aan het be gin van elk nieuw jaar weereen nieuwe dimensie. Onder andere in Oosterland en Bruinisse werd het nieuwe jaar ingeluid met vreugdevuren ofwel kerstboomverbrandingen. Bruinisse: meters hoge vlammen lekken door de zwarte nacht. Het vuur vreet zich een weg door de door kinderen bijeen gebrachte kerstbomen. De jeugdbrandweer was present in Bruinisse om te voorkomen dat het vuur zich verder uitbreidde. Zowel in Bruinisse als in Oosterland was de kerstboomverbanding weer een trekpleister voor vele kinderen. N.og even en dan is de vakantie weer voorbij en dient men weer in de tredmolen van het dagelijkse schoolbezoek te stappen. Aan alles komt een eind (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4