Zierikzeese politici blikken vol verwachting in toekomst Een goed begin in Vierschaar Aanrijding met haas Inbraak in sportkantine Diefstal accu Pseudo-lijk in havenkanaal Anonieme steengooier uit kritiek op Vrienden van Westerschouwen Schoorsteen brand Nieuwerkerk Inbraak en poging tot inbraak in 12 woningen Uitzendbureau Randstad gaat zich vestigen in Zierikzee tot 50% bij deurloo Nieuwjaars receptie in Westerschouwen Ziekenfonds biedt particuliere verzekeringen aan Firma Garage Kerkwerve ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 januari 1990 Nr. 24670 3 ZIERIKZEE - De auto van de Zwit serse. toerist H. K. uit Zürich werd aan de rechtervoorzijde beschadigd doordat er een haas tegenaan liep. Het ongeluk gebeurde in de nacht van maandag op dinsdag om onge veer 02.00 uur toen de Zwitser vanuit Noord-Beveland naar de tolhuisjes voor de Zeelandbrug reed. Ongeveer 500 meter voor hij daar aankwam liep het dier onverwacht de weg op en botste tegen de auto van de Zwitser. Het voertuig werd aan de rechter voorzijde beschadigd. ZIERIKZEE - In de nacht van dins dag op woensdag werd ingebroken in de kantine van de atletiekvereniging Delta Sport aan de Banninklaan te Zierikzee. De dieven kwamen binnen door middel van braak. Zij namen snoep goed mee zodat de sportvereniging vooral schade had door de vernielin gen die men aanrichtte om binnen te komen. E. G. uit Zierikzee deed aan gifte van de inbraak. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag werd een ac cu gestolen uit de auto van M. van der S. uit Zierikzee. De diefstal vond plaats voor de wo ning van Van der S. in de Huybert- straat. De eigenaar van de auto werd wakker van de geluiden die hij bui ten hoorde en zag hoe zijn auto werd opengemaakt. Tben hij buiten kwam gingen de dieven er vandoor met de accu. De batterij werd later op straat weggegooid. Van de dieven ontbreekt elk spoor. ZIERIKZEE - De technische re cherche van de Rijkspolitie Zeeland, de rijkspolitie te water en mensen van het waterschap kwamen dins dagmiddag in actie toen een waterre creant uit Geertruidenberg in het ha venkanaal te Zierikzee een lijk meende te zien. Het bleek echter om een lugubere grap te gaan. De man bevond zich op zijn boot in de haven toen hij in het water een menselijke gestalte zag drijven die met touw was verpakt m een deken. Hij alarmeerde de politie die aan de mensen van het waterschap vroeg de keersluis in de haven te sluiten om te voorkomen dat het onbekende lijk zou afdrijven naar de Oosterschelde. Toen men de gestalte uit het water had gehaald bleek het een aangekle de en in plastic en tape gewikkelde pop te zijn. BURGH-HAAMSTEDE - Bij dr M. H. Cohen Stuart, voorzitter van de Vrienden van Westerschouwen, werd door een anoniem persoon een steen door het raam gegooid. Met het gooi en van de steen werd de lijst van kri tieken op de Vrienden van Wester schouwen aangevuld. Eerder kreeg de vereniging te maken met anonie me telefoontjes en een ingezonden brief, geplaatst in deze krant, met hierin kritiekpunten gericht aan de Vrienden van Westerschouwen. Eén van de belangrijkste kritieken die de vereniging te horen krijgt is, dat de Vrienden van Westerschouwen hoofdzakelijk bestaat uit mensen die zich op latere leeftijd hebben geves tigd in de Westhoek en dat die hier de dienst willen komen uitmaken. Tfen aanzien van de anonieme daad wilde Cohen-Stuart geen commentaar ge ven. „Ik ben het zat om over die steen te praten". De voorzitter laat er geen twijfel over bestaan dat de steen sa menhangt met de vereniging. NIEUWERKERK - Het Duiveland- se brandweerkorps moest woensdag avond in actie komen vanwege een schoorsteenbrandje in het huis van de familie K. aan de Reigersweg te Nieuwerkerk. De brand ontstond om ongeveer 19.00 uur. De brandweer had de toestand snel onder controle. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de nacht van 29 op 30 dfecember werden twaalf mensen gedupeerd door een inbraak of poging tot inbraak in hun woning. De inbrekers waren actief in twee woningen in de Eend rechtstraat te Zierikzee en tien woningen in de Nieuwstraat, Dorpsweg, 't Hoefje en de Meekrapstraat te Bruinisse. In tien gevallen bleef het bij een poging tot inbraak waarbij niets werd mee genomen. Maar uit twee woningen werd voor enkele duizenden guldens aan contant geld, sieraden en cheques gestolen. ZIERIKZEE - Een voortzetting van een milieugericht beleid, een tweede sporthal, de verbetering van de ver keerssituatie op de Scheepstimmerdijk en duidelijkheid over de toekomstige huisvesting van verenigingen en on derwijsinstellingen in Zierikzee. Dit zijn kort samenge vat enkele wensen van de Zierikzeese fractievoorzitters van respectievelijk het CDA, de VVD, RU en PvdA voor het nieuwe jaar. De jaarwisseling blijkt onvermij delijk gepaard te gaan met enig gefi losofeer over de nabije toekomst. Goede voornemens, die maar al te vaak een kortstondig bestaan zijn be schoren worden gemaakt en verwach tingsvol wordt uitgekeken naar het nieuwe jaar dat zich aandient. Kort om de gemiddelde Nederlander blijkt zo eind december/begin janua ri wat meer beschouwend van aard te zijn dan normaal het geval is. Een oplossing voor de huisvestings problematiek van verenigingen en onderwijsinstellingen in Zierikzee is één van de wensen van de PvdA- fractievoorzitter D. van der Wekken. De Zierikzeese politici vormen daarop geen uitzondering, ook zij hebben hun wensen en verwachtin gen voor het nog.prille 1990. Goede verkiezingen zijn begrijpelijkerwijze een van de wensen die bij de vier frac tievoorzitters leven al geven ze ieder een eigen invulling aan deze wens. Voor het CDA en de RU houden die goede verkiezingen in dat de confes sionelen meer raadszetels tot hun be schikking krijgen om daardoor hun christelijke principes meer kracht bij te kunnen zetten. RU-fractievoorzit- ter W. F. Sprengelmeijer hooptin het bijzonder dat de SGP, RPF en GPV hun tweede zetel die bij de vorige ver kiezingen verloren ging terugwin- Zesde zetel PvdA-voorman D. van der Wekken acht het niet uitgesloten dat zijn frac tie er met een goede opkomst een zes de zetel bij zal krijgen al houdt hij als realist graag een slag om de arm. Een balletje en zeker een verkiezingsbal letje kan immers raar rollen. Echt in grijpende veranderingen zullen de gemeenteraadsverkiezingen in maart niet hebben voor de samenstelling van de Zierikzeese raad, daarover zijn de voorzitters van de vier raads fracties (CDA, PvdA, RU en WD) het met elkaar eens en ook verwachten ze dit jaar geen echt schokkende zaken. Wat PvdA-fractievoorzitter D. van der Wekken echter wel vermoedt is dat het dit jaar financieel een forse klus zal worden om het huidige be leid voort te kunnen zetten, terwijl de liberaal J. J. Geleijinse het accent bij eendracht en samenwerking 'legt. „Die tweede sporthal moet er ko men. Ik verwacht dat anderen dit ook zullen inzien" stelt de liberale frac tievoorzitter J. J. Geleijnse, die de uitbreiding van Onderdak niet zozeer als een wens maar als bittere nood zaak ziet. Mede ook om vanuit de ge dachte dat er behoefte is aan een goe de elkweervoorziening nu recreatie centra als Port Zélande, Port Grève en Aqua Delta tot een verlenging van het toeristenseizoen op Schouwen- Duiveland zullen leiden. Andere wensen van de liberaal betreffen de huisvesting voor ouderen en de wo ningbouw in de vrije sector, waar voor zijns inziens nu met gezwinde spoed ruimte moet worden gereser veerd. Woningen Voor senioren zouden in de binnen stad meer woningen moeten komen omdat veel ouderen er weinig voor voelen om naar de buitenwijken te verhuizen. Een alternatief zou vol gens Geleijnse het slopen van het ou de schoolgebouw in de Manhuis- straat (momenteel nog eigendom va de dienst der domeinen) kunnen zijn. De hierdoor verkregen ruimte zou kunnen worden gebruikt voor nieuw bouw voor ouderen. Het gebouw in de Manhuisstraat was geruime tijd voorbestemd om als thuishaven van onderwijsinstellin gen en diverse verenigingen te gaan CDA-fractievoorzitter C. Legemaate hoopt dat in 1990 het milieuvriende lijke beleid wordt voortgezet. fungeren. Nu het erop lijkt dat dit een erg tijdrovende en ook kostbare affaire gaat worden is de vroegere Prinses Julianaschool aan het Janne- wekken als een mogelijk alternatief „De tweede sporthal moet er komen, dat is geen wense maar noodzaak", aldus VVD-fractievoorzitter J. J. Ge leijnse. genoemd voor het huisvesten van on derwijsinstellingen. Voor verenigin gen op sociaal-cultureel gebied moet evenwel een andere oplossing worden gezocht. Een van de vurigste wensen van Van der Wekken is dan ook dat er dit jaar een beslissing wordt genomen over het toekomstige „verenigingsge bouw". Ook zou Van der Wekken graag zien dat de gemeente daarvoor geld zou reserveren. 1990 betekent voor de PvdA ook verder kijken dan de gemeentegrenzen. Op het verlang lijstje van de sociaaldemocraten prijkt immers de wens dat de onlangs opgerichte en breed samengestelde werkgroep voor ontwikkelingssa menwerking met een concreet plan of project komt, zodat hiervoor geld be schikbaar kan worden gesteld. Op datzelfde verlanglijstje, staat even eens het van de grond komen van een gemeentelijk beleid voor de kinder opvang. Volgens Van der Wekken heeft de gemeente de boot op dit ter rein steeds afgehouden door te wij zen op de onduidelijkheid over de verdeling van de 120 miljoen die de rijksoverheid voor kinderopvang be schikbaar wil stellen. Milieu „Het voortzetten van een milieuge richt beleid om de schepping veilig te stellen" wenst CDA-fractievoorzitter C. Legemaate. Dat Zierikzee de afge lopen jaren zo'n milieugericht beleid heeft gevoerd illustreert de christen democraat met feiten als de sanering van vervuilde (onderwater-)bodems en de verplaatsing van milieuhinder- lijke bedrijven uit de binnenstad. Bewustwording Het zit hem echter niet alleen in het schoonmaken maar evenzeer in het voorkomen van verontreinigingen in de toekomst. De gemeente zal vol gens Geleijnse de inwoners moeten overtuigen van hun rol daarbij. Niet door het heffen van een vermanend vingertje maar door de bevolking be wust te maken van de noodzaak om lucht, water en bodem schoon te hou den. Herinrichting 1990 zal de Zierikzeese annalen in gaan als het jaar van de herinrich ting. Christendemocraat Legemaate hoopt dat de gevolgen van deze herin richting met name voor de fietsers goed uitpakken en dat deze niet in de verdrukking komen. Die angst wordt niet gedeeld door zijn collega Van der Wekken. De vier meter brede rijstrook moet zijns inziens de fietser voldoende ruimte geven en als de auto dan toch een bedreiging voor lijf en leden van de fietser vormt, dan stelt Van der Wekken evenals burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs voor om in zo'n situatie midden op de weg te gaan fietsen. Autoverkeer Zowel Van der Wekken als Lege maate verwachten wel dat deze herin richting gevolgen zal hebben voor het autoverkeer in de stad. De komst van parkeermeters plus een parkeer wachter zullen volgens Van der Wek ken en Legemaate realiteit worden ten einde een goede doorstroming van het autoverkeer te kunnen waar borgen. Dat autoverkeer levert ook proble men op voor de bewoners van de Scheepstimmerdijk die af en toe de functie van racebaan lijkt te vervul len. RU-man Sprengelmeijer hoopt dat ook deze verkeersproblemen vol gend jaar worden aangepakt, evenals de overlast die bezoekers van horeca gelegenheden in de binnenstad de omwonenden bezorgen. Rookverbod Ook over het feit dat tijdens verga deringen en bij andere gelegenheden (zoals de Nieuwjaarsbijeenkomst) in het Stadhuis niet meer mag worden gerookt werd door de vier fractie voorzitters toegejuicht. Alleen de li beraal Geleijnse heeft zo zijn beden kingen tegen het van bovenaf opleggen van dit rookverbod voor openbare gebouwen. „Ik persoonlijk heb er geen behoefte aan dat het dwingend wordt opgelegd. Hier in Zierikzee was dat roken geen pro bleem omdat er rekening mee werd gehouden wanneer een ander daar las van ondervond". Advertentie ZIERIKZEE - Uitzendbureau Randstad gaat haar bereikbaarheid vergroten door een vestiging te star ten in Zierikzee. Het bureau komt in de Lange Nobelstraat 5 te Zierikzee. „Het is nog niet helemaal duidelijk wanneer we open gaan, maar ik denk zo over tweeëneenhalve maand", ver telt J. Koemans, vestigingsmanager van het uitzendbureau. „Wij zijn in plaatsen van enige bete kenis aapwezig met een bureau. En Zierikzee is dat ook", aldus de vesti gingsmanager. Het uitzendbureau gaat zich richten op de mensen uit de regio, om zo het reizen voor de men sen te verminderen. Wat de bezetting betreft, zegt Koemans, dat er begon nen wordt met een kleine vestiging: „Er komt één tot anderhalve mede werker werken. In ieder geval zullen het ervaren Randstad-mensen zijn". Advertentie RU-voorman W. F. Sprengelmeijer hoopt dat de verkiezingen in maart klein rechts de tweede zetel terugge ven, die bij de vorige verkiezingen verloren is gegaan. Sprengelmeijer herinnert zich ech ter nog de jaren zestig toen de doos si garen nog uitnodigend op tafel stond en er tijdens raads- en commissiever gaderingen niet enkel werd geboomd maar ook gestoomd. Binnen de Zie rikzeese gemeenteraad wordt echter nauwelijks nog gerookt, zodat een rookverbod hier volgens de RU- vertegenwoordiger niet echt nodig Blij met dit rookverbod is Van der Wekken, die zelf graag een sigaretje rookt maar dan na de vergaderingen. Dit rookverbod had de PvdA-fractie in Zierikzee ruim een jaar geleden reeds bepleit. BURGH-HAAMSTEDE - De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Westerschouwen is door vele inwo ners aangegrepen om burgemeester, wethouders, raadsleden en gemeen telijk personeel een goed 1990 te wen sen. Er hadden zich vele mensen ver zameld in de hal en raadszaal van het gemeentehuis te Burgh-Haamstede, waar onder het genot van een drank je en een hapje werd bijgepraat over de afgelopen feestdagen. Het bestuur van de gemeente kiest al jaren voor de opzet van een nieuw jaarsreceptie zonder officiële toe spraak van burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer. Deze toe spraak wordt gehouden tijdens de eerste raadsvergadering in het nieu we jaar. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF HEERLEN - Het door een fusie ontstane nieuwe ziekenfonds AZM/CZF in Limburg (465.000 verze kerden) gaat ook particuliere ziekte kostenverzekeringen aanbieden. Het heeft daartoe een contract getekend met Nuts ziektekostenverzekering in Den Haag (ruim 300.000 vezekerden). De AZM/CZF-groep is van plan zich ook sterk te gaan toeleggen op collec tieve ziektekostenverzekeringen. Ver der gaat ze onder meer diverse indivi duele polissen, een reisverzekering, een tandartsverzekering en een stu dentenverzekering aanbieden. De ziekenfondsraad heeft in 1987 en 1988 uitgesproken dat het ongewenst is dat ziekenfondsen bestuurlijk en/of financieel deelnemen in parti culiere verzekeringsbedrijven. Aan leiding waren activiteiten in die rich ting van ziekenfondsen met het oog op de invoering van het Plan-Dekker. Advertentie BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16,4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 ZIERIKZEE - Een goed begin is het halve werk. Wanneer alle goede wensen die dinsdagavond tijdens de gebruikelij ke Nieuwjaarsreceptie in de Vierschaar bij elkaar worden ongeteld dan kan 1990 niet meer stuk voor het gemeentebe stuur van Zierikzee en krijgen de bestuurders ,,een makkie (Oud-)medewerkers van de secretarie, vertegenwoordi gers van politie en brandweer, onderwijs, maatschappelijke instellingen en bedrijfsleven plus vele afgevaardigden van diverse verenigingen maakten van de gelegenheid gebruik om het gemeentebestuur alle goeds en veel (bestuurlij ke) wijsheid voor 1990 toe te wensen en om de laatste nieuwtjes uit te wisselen. Dit alles onder het genot van een glaasje en een hapje maar zonder het voor velen nog steeds onmisbare rokertje. Met ingang van januari is roken in openbare ruimten immers verboden. De traditie van de Nieuwjaarsbijeenkomst in het stadhuis werd ook in ander opzicht doorbroken. Voor het eerst sinds jaren ontbrak immers de Nieuwjaarstoespraak van de burgemeester en dat was voor deze en gene even wennen omdat die toespraak toch altijd een extra dimensie aan deze bijeenkomst gaf. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofd-redactie: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071. 12449. (niet voor bezorging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 59 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3